User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: LPG basinci hk.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

LPG basinci hk.

Nette gordum. Dogru mu bilmiyorum. Paylasayim istedim.
    DİKKAT EDİN BAŞINIZA GELMESİN

Hayırlı akşamlar bir araç lpg alıyordu. O sırada pompanın barometresi 6 bar gösteriyordu. Dolum bittip pompa durunca 8 bar gösterdi. Önümdeki araç gitti ben yanaştım

Pompacı - ne kadar olsun abi?
    Ben - Abicim kaç bar gösteriyor o barometre?
    Pompacı - Eee şeyyy 8 civarı abi
    Ben- demin dolum yaparken 6 ya indi ama?
    Pompacı - Düzeltelim abi...
    Ben - Gerek yok ben yetkili yerlere şikayet edicem onlar gelir düzeltir. Sonra almadan yürüdüm gittim.

Siz siz olun 10 barın altında lpg basan pompadan yakıt almayın kazık yemeyin. Şimdi bunun sebebini alıntı yaparak buraya koyuyorum kendim yazmaya uğraşmayayım diye Buyrun okuyun.

Araç yakıtları içinde en fazla hile yapılan yakıt LPG’dir. Yani, Likit Petrol Gazı.

Hileler ile cebinizden paranızın çalınmaması için LPG’yi tanımak ve bazı özelliklerini bilmek gerekir.

LPG Türkiye’de, %70 Bütan ve %30 Propan gazının karşımı olarak standartlaştırılmıştır.

Bütan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 0,8 bar basınçta sıvı hale gelir ve kalorisi Propandan biraz daha düşük ve daha ucuz ayrıca Propandan daha ağır bir gazdır.

Propan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 8,8 bar basınçta sıvı hale gelir, kalorisi Bütandan daha yüksektir ve daha pahalı bir gazdır, Bütandan daha hafiftir.

Hile 1: Bunu siz kolayca kontrol edebilirsiniz. Bütanın sıvılaşma basıncı 0,8 bar, Propanın sıvılaşma basıncı 8,8 bar olduğundan, yakıt aldığınız pompalar 9 bardan aşağı bir basınçla size LPG satıyorsa bilin ki sıvı gaz yerine gazoz gibi kabarmış gaz almaktasınız. Yani aslında aldığınız 1 litre LPG, gerçekte 1 litre değildir. Bunu nasıl kontrol ederiz derseniz; LPG pompasının ekranının olduğu yerin altında veya yanında ibreli bir basınç göstergesi olması zorunludur. İşte o gösterge 9 bardan aşağı gösteriyorsa hileli bir pompadasınız demektir. Ancak bu basınç 15 santigrat derece için geçerlidir. Yaz aylarında 12 bardan daha aşağıda olan bir pompadan LPG alıyorsanız yine kazık yiyorsunuz demektir. Şimdi anladınız mı yaz aylarında pompaların LPG’de neden indirim kampanyaları düzenlediğini?
    Yakıt almadan önce uyarın basıncın 9 bar veya mevsime göre uygun seviyeye çıkarılmasını isteyin. Sonuç alamıyorsanız (ki muhtemelen alamayacaksınız) bir fotoğrafını çekip İl Sanayi Müdürlüğüne veya Tüketici Haklarına şikayette bulunun.

Hile 2: Oranlarla oynamak. Standart olarak %70 Bütan, %30 Propan karışımı olması gereken LPG’de bütan oranını artırıp, propan oranını düşürerek daha ucuz olan bütandan dolayı LPG yi ucuza mal edip aynı fiyata satmak Türkiye’de en sık başvurulan hiledir. Doğal olarak kalorisi daha düşük bir yakıt aldığınız için daha az güç elde edeceğinizden paranız cebinizden siz farkına varmadan çalınmaktadır. Bu oranları sizin tespit etmeniz mümkün değildir.

Alıntı
    Okumadan imzalamam.....

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @977TT Murat abi bu mevsim için olması gereken nedir acaba ?
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mesela yol bilgisayarı 9 litre gösteriyor araç lpg de de 9 litremi yakmış oluyor lpg de doğru ölçüm oluyor mu bunu merak ettim

safaks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesela yol bilgisayarı 9 litre gösteriyor araç lpg de de 9 litremi yakmış oluyor lpg de doğru ölçüm oluyor mu bunu merak ettim
    Genelde Benzine gore %20 daha fazla yaniyor lpg. Yani 10 lt benzin yakan arac, lpg de 12 lt yakmis oluyor.

Bu arada bu bar muhabbetini nerden kontrol edicegiz. Murat abinin yorumunuda merak ediyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @977TT Murat abi bu mevsim için olması gereken nedir acaba ?
    Şunu @997TT yapalım mı
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mantıklı değil.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 nokta net değil bence.

1) Şu an hava sıcaklıkları 15 derece altında. Sizin 8bar gördüğünüzdeki hava sıcaklığında olması gereken basıncı bilmiyoruz.
    2) Verdiğiniz bilgileri araştırmadan doğru sayarsam; 8.8bar saf propan için geçerli. Karışım söz konusu olduğunda o değer karışım maddeleri ve miktarlarına göre değişir.

Ek not: Benim bilgim--> Mevsimsel olarak karışım miktarları (60%-40% & 50%-50%)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı safaks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Genelde Benzine gore %20 daha fazla yaniyor lpg. Yani 10 lt benzin yakan arac, lpg de 12 lt yakmis oluyor.

Bu arada bu bar muhabbetini nerden kontrol edicegiz. Murat abinin yorumunuda merak ediyorum.
    Bu hesaba göre benzinli araç 100 km de 140 tl yakıyor lpg li araç 110 tl. Isınana kadar zaten benzinde çalışıyor araç onuda ekleyince muhtemelen fark dahada kapanacaktır. Lpg nin hiç bir esprisidi kalmadı bence artık benzinde temiz temiz kullanmak daha mantıklı

CenkB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu hesaba göre benzinli araç 100 km de 140 tl yakıyor lpg li araç 110 tl. Isınana kadar zaten benzinde çalışıyor araç onuda ekleyince muhtemelen fark dahada kapanacaktır. Lpg nin hiç bir esprisidi kalmadı bence artık benzinde temiz temiz kullanmak daha mantıklı
    Lpgyi 2020 ocakta taktırdığımda 30-33 litre civarı gaz alıyordu uzun yolda 400 km ye yakın yol yapıyordu. Hatta ilk fullediğimde 93 liraya fulleniyordu. Şimdi depo daha az gaz alıyor en son 225 liraya fulledim ve o kadar km yapmıyor. En son gaz deposunu boşalttım artık benzin alıyorum. Lpg taktırdığıma da pişman oldum açıkçası. Gerçi o dönem çok Çanakkale- İstanbul arası git gel yaptım o ara avantajlıydı ama şuan boşa masraf yapmışım gibi geliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CenkB Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lpgyi 2020 ocakta taktırdığımda 30-33 litre civarı gaz alıyordu uzun yolda 400 km ye yakın yol yapıyordu. Hatta ilk fullediğimde 93 liraya fulleniyordu. Şimdi depo daha az gaz alıyor en son 225 liraya fulledim ve o kadar km yapmıyor. En son gaz deposunu boşalttım artık benzin alıyorum. Lpg taktırdığıma da pişman oldum açıkçası. Gerçi o dönem çok Çanakkale- İstanbul arası git gel yaptım o ara avantajlıydı ama şuan boşa masraf yapmışım gibi geliyor.
    Yani kanka kağıt üstünde hiç bir avantajı yok şuan

G_TT_I - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lpg zamlarindan once normal alirdi, 6ya ciktiktan sonra son isiktaylen tam bitmeden 45lt depo 52lt aldi,
    Kem kum tam bitirmisindir filan,
    Son donemde hic 40lt almadim son 5i hic bir zaman almazdi zaten emniyet, ama zamlar sonrasi aldigim lt’ler sacmalamaya basladi,
    Istasyon basinanayni markadanfiyat farklarida cok fazla

Hondafatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu iletiyi ben de gördüm ve böyle bir durum başıma geldi shell istasyonun da bar saati 10 küsür civarı gösteriyordu pompayı açtı basmaya başlayınca 6 küsürlere düştü dedim bu barometre neden böyle ani düştü pompacı basınç yanıltmasın sıkıntı yok dedi son gelen zamnla da yakıttan da arabadan da soğudum 31 32 lt lpg 307 lira olur mu?
    Honda Eg
    Mk 6,5 Fiesta
    Mk 7 Fiesta
    Kuş Serial 90 Doğan L
    Honda Ek

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tabanca lpg yı basarken kı basıncı ne olmalı,bılyorum.
    Yarın teknık ekıbe sorup yazarım.
    Ancaakk Hıle2 dıye yazılan hurafeyı bır sorsaydınız keske. Karısımı nasıl ayarlıyorlarmıs. Hanı %30 a %70 karısım ya. Hıle yapan adamlar butanı ayrı propanı ayrı yapıyor. Bunu yapabılen kımler mesela? Yapabılmek ıcın ıkı gazıda ayrı uretmelı yada ıthal etmelı.
    Karısım ıcınde buyuk malıyetlı sıtem yapmalı.
    Hayal gucu ınanılmaz,sımdı AYtemız,alpet yada total falan bunu yapıyor?
    Kısın propan fazla,yaza donemıne yakın 30 70 e doner.
    Gazda hıle boylede yapılmaz,cok daha farklı hırsızlıklar var.
    Neresı cekısı duzgun ve km olarak fazla gıdıyorsa oradan alın.
    Ucuz dıye almayın cunku bazı ucuzcular aslında dıgerlerıyle aynı fıyata gelıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ayrıca lpg nın fıyatı ucuz. Farkındaysanız son5 zamın 1 tanesınden etkılandı. Bahar donemınde lpg nın uluslar fıyatı duser.
    Lpg sıstemınız ve motorunuz bakımlı ,dogru ustanın elındeyse benzıne gore %15 cıvarı fazla yakar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...
    Gazda hıle boylede yapılmaz, cok daha farklı hırsızlıklar var...
    Açıklar mısınız?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ancaakk Hıle2 dıye yazılan hurafeyı bır sorsaydınız keske. Karısımı nasıl ayarlıyorlarmıs. Hanı %30 a %70 karısım ya.
    Bilen olarak size sorduk işte. Ben paylaşırken "Nette gordum. Dogru mu bilmiyorum. Paylasayim istedim." yazdım. En altta da "Alıntıdır" yazıyor.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sıze teknık acıklama;
    DIspenserlerın calısmadıgı an boruların ıcınde kı basınc,duragan basınc 6 ıle 8 bar olur.
    Tank dan pompa lpg yı cekıp sıvı lpg yı,dısoender a gonderırıken basınc 10 ıle 13 arasındadır.
    Dıspenserın oradakı basınc da aynısını gosterır. Eger 6 yada 8 gosterıyorsa,mal vermıyordur.
    Dıspanser kac barda basarsa bassın,uzerınde sayacın kalıbresı hıc bır sekılde bozulmaz.
    Basınc yuksek olursa dolum suresını kısalır,eger basınc 8 yada asagısı ıse yavas olur.
    Basınc yuksek olursa depoya daha hızlı gaz basıyor. dıyelım 13 bar da depoya basıyorsa,basınc yuksek olursa 50lt lık depo yaklasık 42 lt gaz alır ancak yuksek basınc ıle 44lt sıkıstırıyor,samandırayı zorluyor.
    Buyuzden cok yuksek basınc ıstenmez.
    Ortalama 10-12 bar degerlere ayarlanır.
    Kısacası basınc dusuk ıse sıze gazoz vermıyor.
    Hıle2: TS En589 standart ına gore urun satısa sunulur. Ister ıthal ıster yerlı lpg olsun.
    Ayrıca epdk habersız sureklı numune alır,standart a uymuyorsa dagıtım sırketıne buyuk ceza keser.
    Lpg de en cok hıle otv ıle yapılıyor. Bunu yapan sırketler bellıdır.
    Ve dıspenserden calıyor.Bunu kalıbrasyon ayarı ıle oynarak yapıyorlar.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu basınç olayı mantıksız ne kadar yüksek olursa gazı o kadar çabuk doldurur. Bende bazı petrollerde gaz alırken yavaş dolduruyor ve uzun sürüyor. Km aynı gidiyor araç...
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet, normal benzin alırken de yavaş doldurması iyi diye düşünüyorum. Daha fazla alabiliyor. Köpürmüyor.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler