User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
68 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 2022 en mantıklı şirket aracı (yakıt anlamında)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

2022 en mantıklı şirket aracı (yakıt anlamında)

Merhaba arkadaşlar,

şirketimizde araçlarımızın aylık ort 4500-6000km yaptığı düşünülür ve güncel yakıt fiyatları göz önünde bulunudurlursa en mantıklı araçlar nedir sizlerce?
    araçlarımızın kullanım koşullunun neredeyese %90ı otobanda 130km/h şehirler arası şeklinde.

aklımızdan geçen:

1) yeni Honda Civic 1.5 Turbo Eco (LPGli olan versiyonu oluyor) , aracın 130kmh'de tahmin ettiğim yakıtı 7lt ve bunu direk enjeksiyonlu olduğu için bir kısmı LPG bir kısmı Benzin yani tahminen 6lt lpg,1lt benzin şeklinde yakıyor

6lt x 11.20tl= 67.2tl
    1lt x 19.92tl

total 100km'de 86tl

2) Toyota Corolla 1.8 Hybrid, bu araç ile alakalı çok ortaya karışık veriler aldım o yüzden bir tahminde bulunamıyorum ve tecrübeli kullanıcı üyelerimiz var ise bilgilendirirse sevinirim.

kimi kullanıcı otobanda olsa ort yakıtının 4-4.5lt olduğunu söylüyor
    kimi kullanıcı aracın butün avantajının şehiriçi olduğunu uzun yol şehirler arasında avantajının sıfır olduğunu ort 5.5-5.8lt benzin olduğunu söylüyor

5.8lt x 18.92tl= 100km'de 110tl

3) Megane E-Tech beklemek (sanırım ekim gibi ülkemizde) aracın 25-26 kw tüketiğini bununda 100km'de 35-40tl gibi bir tutar olduğunu söylüyor ama araç 2 versiyonlu gelecekmiş biri 130hp diğeri 218hp şimdilik renault bayisindeki arkadaşlarımıza göre tahmini türkiye fiyatının 130lukta 700bin, 218likte 1 milyona yakın olacağını söylüyor

böylelikle tahminimce yakıtdan kazandığımızı aracın kendi fiyat farkına daha yüksek aylık kiralamasına vermiş olacaz birde menzil,şarj derdi var

4) sıradan Astra,3008 gibi dizeller ile devam, bu durumdada yine ort 5.5lt x 19.85= 109tl gibi rakam çıkıyor

sanki yeni civic oldukça mantıklı bir araba gibi geliyor aramızda kullanıcısı olan varsa tecrübelerini paylaşırsa sevinirim, hem güncel bir yüz hem o sıradışı spor havasını bırakmış daha olgun,premium oynayarak daha şirket aracına uygun tasarıma bürünmüş hemde ekonomik gibi ama bakım aralığının 10binde bir oluşu,cvtnin her 20binde bir yağ değişimi istemeside hoş bir durum değil oda ayrı bir nokta

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada Doğan Kabak Megane E tech test etmiş videosunda 239tlye 300km yaptığını hesaplamış ama sanırım bir hesap hatası var diğer tüm yabancı videolar ile tutarsız bir hesaplama bu ve pek kulağa mantıklıda gelmiyor.

R.I.P - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şirket aracı olarak corolla hybrid kullanıyorum
    istanbul trafiğinde inanılmaz az yakıyor 4-4,5lt diyebilirim
    ama gel gelelim otoban kullanımlarında durum değişiyor ortalamam 8,5lt gibi oluyor ama tabi 150-160 sabit cc ile kullanım
    yakıt deposu çok küçük olduğu için sık sık benzin almak için durmam gerekiyor, sadece istanbul içinde kullanım için kesinlikle corolla hibrid derim ama uzun yollarda dizel meganedan daha memnundum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    civic biz kullanıyoruz lpg li çok az yakıyo sorunsuz güzel araç.

Silence45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elektrikli olacaksa en az yakanlardan biri Hyundai Kona. 120km hızda bile 17.6 gibi bir yakıtı var. Büyük bataryalı olanı da 500KM ortalama menzile sahip.

Erdem K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Duster candır, gerisi heycan
    Subaru
    Technica
    InternationaL

PSN: ekduncan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı picasso Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    civic biz kullanıyoruz lpg li çok az yakıyo sorunsuz güzel araç.

en yeni kasa (2022 olanı yani) 1.5 turbo lpg den söz ediyorsunuz değilmi? bir önceki kasa atmosferik 1.6lt motordan değil.

eğer öyle ise

90 sabit
    130 sabit
    şehiriçi
    yakıtları nasıl? gidişi,tepkisi vs nsl? genel anlamda araçtan memnunmusunuz?

CüneytIşıkkent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bilgilendirme olması açısından. 2018 Hyundai i20 1.4 Oto. kullanıyoruz şehiriçi ortalama 8.1 yakıyor bağırıp yırtılıp gitmemesi de cabası

Jön Türk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bakım aralıkları uzun araç tercih etmenizde fayda var
    #eksikpazar

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Jön Türk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bakım aralıkları uzun araç tercih etmenizde fayda var
    katılıyorum hondaların bakımların 10.000KM'De bir ve yettkili servis fiyatları alman gurubu araçlara görede pahalı.
    Seat IBIZA FR

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şehir içi ağırlıklı kullanılacaksa corolla hybrid, yoksa lpg li civic alırdım ben; uzun yolsa hibridin hiç bir esprisi kalmıyor.

Yeni araçlar için gözlemim; dizel-benzin sakin kullanıldığında litre ortalamaları birbirine yakın ---> litre fiyatından benzin avantajlı

Bu durumda bir de lpg olursa x2 avantajlı neredeyse.

Agresif kullanıldığında dizel 9-10 litre aşmazken, benzinde sky is the limit ---> dizel avantajlı

Yani bir zahmet asılmasınlar pedala, ayağı paspasa yapıştırmasınlar diyeceğim de, profili siz daha iyi biliyorsunuzdur kullanıcılarınızın.

CenkB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir yakınımda Corolla 1.8 Hybrid var şirket aracı olarak. Yüksek hızlarda gaza basmayla orantılı olarak hybride geçtiğini söylemişti.

CenkB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Edit yok, yanlışlıkla gönderdim.

Benim şahsi fikrim de civic'den yana fakat bakım aralıklarını ve maliyetini de hesaba katmak lazım bence de.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şehir içi ağırlıklı kullanılacaksa corolla hybrid, yoksa lpg li civic alırdım ben; uzun yolsa hibridin hiç bir esprisi kalmıyor.

Yeni araçlar için gözlemim; dizel-benzin sakin kullanıldığında litre ortalamaları birbirine yakın ---> litre fiyatından benzin avantajlı

Bu durumda bir de lpg olursa x2 avantajlı neredeyse.

Agresif kullanıldığında dizel 9-10 litre aşmazken, benzinde sky is the limit ---> dizel avantajlı

Yani bir zahmet asılmasınlar pedala, ayağı paspasa yapıştırmasınlar diyeceğim de, profili siz daha iyi biliyorsunuzdur kullanıcılarınızın.
    kullanıcı profilini az çok sizde tahmin edebiliyorsunuzdur ama ister agresif ister olgun olsunlar en fazla otobana giriş çıkışında gazlayacak bu insanlar geriye kalan sürecin %90ında sabit 130km/h

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı individual Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    katılıyorum hondaların bakımların 10.000KM'De bir ve yettkili servis fiyatları alman gurubu araçlara görede pahalı.

esasında LPG okadar avantajlıki Civic 10binde bir bakım olsa bile rakiplerinden her türlü avantajlı, birkaç örnek:

1) Corolla diyelim 20binde bir (inanın bakmadım bile) ve diyelim bakımı makul ve 1500tl bu 100km başına 7.5tl bakım ücreti demek ort yakıtı 130kmhde 110tl dersek 117.5tl oda 5.8lt yaksaki sanırım üzerinde yakıyor

2) Focus,Megane,3008 vs dizeller 100kmde 5.5lt yaktığı sürece bakımı 20binde bir olsa bile yine aynı hesap hatta kuruşu kuruşuna oda 117.5tl civarı çıkıyor

3) Honda civic 10binde bir olsa bakımı 2000tl olsa bile 100kmde bakımdan doğan ücret 20tl,yakıtı 86tl= 106tl çıkıyor yine %10 avantajlı çıkıyor.

unutmayın bundada civic 7tl yaktı diye görüyor, bunun 1lt benzin 6tlsi lpg olarak görüyor ve bakımı 2000tl olarak görüyorum yani butün detaylar dezavantajına bile alsak yine %10 avantajlı çıkıyor.

dizel aracın 4.7lt yakması lazımki başabaş çıksın ,kağıt üzerinde değilde gerçek günlük kullanımdada 130kmh de 4.7lt yakan dizel varmıki?

sanırım kendi sorumu kendim cevaplamış oluyorum ama şahsi fikrim şu güncel yakıt rakamlarıyla Civic 1.5 turbo eco baya rakipleri zorlayacak

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    esasında LPG okadar avantajlıki Civic 10binde bir bakım olsa bile rakiplerinden her türlü avantajlı, birkaç örnek:

1) Corolla diyelim 20binde bir (inanın bakmadım bile) ve diyelim bakımı makul ve 1500tl bu 100km başına 7.5tl bakım ücreti demek ort yakıtı 130kmhde 110tl dersek 117.5tl oda 5.8lt yaksaki sanırım üzerinde yakıyor

2) Focus,Megane,3008 vs dizeller 100kmde 5.5lt yaktığı sürece bakımı 20binde bir olsa bile yine aynı hesap hatta kuruşu kuruşuna oda 117.5tl civarı çıkıyor

3) Honda civic 10binde bir olsa bakımı 2000tl olsa bile 100kmde bakımdan doğan ücret 20tl,yakıtı 86tl= 106tl çıkıyor yine %10 avantajlı çıkıyor.

unutmayın bundada civic 7tl yaktı diye görüyor, bunun 1lt benzin 6tlsi lpg olarak görüyor ve bakımı 2000tl olarak görüyorum yani butün detaylar dezavantajına bile alsak yine %10 avantajlı çıkıyor.

dizel aracın 4.7lt yakması lazımki başabaş çıksın ,kağıt üzerinde değilde gerçek günlük kullanımdada 130kmh de 4.7lt yakan dizel varmıki?

sanırım kendi sorumu kendim cevaplamış oluyorum ama şahsi fikrim şu güncel yakıt rakamlarıyla Civic 1.5 turbo eco baya rakipleri zorlayacak
    daha detaylı ince hesap yapmak lazım tabikide ama şöyle bir durum var.kendi aracımda bile 15.000'de bir bakım var ve ağzım burnum denemeden geliyor.vakit zaman kaybı yaşıyorsunuz.en kötü yarım gününüz gidiyor.

başka bir olay'da var honda için bunu daha çok gördüm lpg çok sağlıklı çalışmıyor sanırım.bu göçük olayında facebook gurubuna üye olmuştum nerdeyse hergün lpg ile ilgili sorun yaşayanlar yazıyor.arıza ışığı yaktı,lpg geçmiyor sorunları yazıyorlar.

valla çok stabil çalışıyormuş gibi gelmedi bana hele turbo lpg olayında görmek lazım.onda'da sanrım benzinlisine göre gücü düşük tutmuşlar.otomatikleri için kayış yağlama olayıda var.
    Seat IBIZA FR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Civic aynı anda hem LPG hem de benzin mi alıyor silindir içine? Bir hata olmasın?
    Kendiliğinden sıralı sistem olabilir mi Civic?
    Okumadan imzalamam.....

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı individual Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    daha detaylı ince hesap yapmak lazım tabikide ama şöyle bir durum var.kendi aracımda bile 15.000'de bir bakım var ve ağzım burnum denemeden geliyor.vakit zaman kaybı yaşıyorsunuz.en kötü yarım gününüz gidiyor.

başka bir olay'da var honda için bunu daha çok gördüm lpg çok sağlıklı çalışmıyor sanırım.bu göçük olayında facebook gurubuna üye olmuştum nerdeyse hergün lpg ile ilgili sorun yaşayanlar yazıyor.arıza ışığı yaktı,lpg geçmiyor sorunları yazıyorlar.

valla çok stabil çalışıyormuş gibi gelmedi bana hele turbo lpg olayında görmek lazım.onda'da sanrım benzinlisine göre gücü düşük tutmuşlar.otomatikleri için kayış yağlama olayıda var.
    benim bankadan arkadaşıma sıfır almıştık fb7 lpg li civic hemde atmosferik şuanda 200 bin km üstünde hiç bir lpg problemi yaşamadı hemde hergün tepesinde mıçmaya bile arabayla gidiyo tabi yeni turbolarda lpg lilerin dueumu ne onu bilmiyorum
    PROSTOCK GARAGE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Civic aynı anda hem LPG hem de benzin mi alıyor silindir içine? Bir hata olmasın?
    Kendiliğinden sıralı sistem olabilir mi Civic?
    tsi,tfsi,bu gibi civic turbo gibi direkt enjeksiyonlu araçlardaki tip LPG sistemlerinde sanırım bu hep böyle, sanırım bu karışımdaki benzin oranı araca o an ne kadar yüklendiğiniz ve hangi devirde olduğunuz ile alakalı değişken, düşük yük düşük devirde tahminimce daha çok lpgden oluşurken karışım tersi durumlardada benzin oranı yükseliyordur.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler