User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
31 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Araç alım & satım bilgilendirme

4LaRKaD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Araç alım & satım bilgilendirme

Merhaba, Günümüz şartlarında 1 yıl içerisinde maximum '3' araç satışı yapılabildiğini biliyorum. Ancak sorum şu , kendim 3 araç satışı verdikten sonra 'vekalet' ile araç satışı yapabilir miyim ? Bir kısım hakkın dolduktan sonra vekalet ilede yapamazsın , diğer kısım vekalet ile yapabilirsin diyor. Son olarak bu işi yasal olarak yapmak istersem, herhangi bir işletme açmadan hangi belgeye sahip olmam gerekir ? Şimdiden teşekkür ederim.

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 4LaRKaD Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, Günümüz şartlarında 1 yıl içerisinde maximum '3' araç satışı yapılabildiğini biliyorum. Ancak sorum şu , kendim 3 araç satışı verdikten sonra 'vekalet' ile araç satışı yapabilir miyim ? Bir kısım hakkın dolduktan sonra vekalet ilede yapamazsın , diğer kısım vekalet ile yapabilirsin diyor. Son olarak bu işi yasal olarak yapmak istersem, herhangi bir işletme açmadan hangi belgeye sahip olmam gerekir ? Şimdiden teşekkür ederim.
    Merhaba

Bildiğim kadarıyla vekalet ile satışta da sizin hanenizde satım olarak görülüyor.

Alışta sorun yok, satışta başkası satış vermeli.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Diğer sorunun cevabı, şahıs firması kurmak çok basit, ev adresini ofis gösterebiliyorsun, yanlış bilmiyorsam toplam 5.000 TL yi geçmez açılış maliyeti.

Aylık masrafın muhasebeci masrafın olur, hatta yediğin içtiğin, iş için kullandığın aracın masrafını dahi kullanabilirsin.

Ama aldığını sattığını deftere işlemen gerekli. Ki bence en doğrusu bu.

Bir arabadan 20.000 TL kazanacağına 16.000 TL falan kazanırsın gidere işleyerek düz mantık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Adam 3 satış yapmış, diğer satışları aile fertleri üzerine vekalet ile alıp satmaya devam ediyor.
    Vergi dairesi adamdan izahat istiyor.
    Anlayacağınız bu da garanti bir yöntem değil.

makif84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşın konusu ama bişey merak ettim.Şimdi alım satım için şahış şirketi kurulsa,muhasebeci den hariç.Başka yerde sgk lı olmamız rağmen bağkur ödemek gerekiyor mu?

770
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Diğer sorunun cevabı, şahıs firması kurmak çok basit, ev adresini ofis gösterebiliyorsun, yanlış bilmiyorsam toplam 5.000 TL yi geçmez açılış maliyeti.

Aylık masrafın muhasebeci masrafın olur, hatta yediğin içtiğin, iş için kullandığın aracın masrafını dahi kullanabilirsin.

Ama aldığını sattığını deftere işlemen gerekli. Ki bence en doğrusu bu.

Bir arabadan 20.000 TL kazanacağına 16.000 TL falan kazanırsın gidere işleyerek düz mantık
    4 yıldır erteledikleri yetki belgesi olayı yürürlüğe gerçek anlamda girerse bu şekilde alım satım yapılamaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gün kaybı açısından arada boşluk olmazsa problem olmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı makif84 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşın konusu ama bişey merak ettim.Şimdi alım satım için şahış şirketi kurulsa,muhasebeci den hariç.Başka yerde sgk lı olmamız rağmen bağkur ödemek gerekiyor mu?
    Gün kaybı açısından arada boşluk olmazsa problem olmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hala tam anlamıyla bir çözüm önerisi yok sanırım , aile üzerinden satış alma olayı konusunda da sorun yaşandığını duymuştum. Emin olamadım

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    123 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hala tam anlamıyla bir çözüm önerisi yok sanırım , aile üzerinden satış alma olayı konusunda da sorun yaşandığını duymuştum. Emin olamadım
    Sorun yaşanmaz, her bir kişi kendi başına 3 araca kadar değiştirebilir. 3 ten fazla da değiştirebilir bunda sorun yok, yeter ki bunun kar amaçlı olmadığını vergi dairesine ikna edebilir.

3 satış kuralı da herhangi bir yerde yazılı olarak yazan bir bilgi değil, sadece hayatın olağan akışı içinde vergi dairesinin olaya bakışı 3 ten sonrası ticarete gireceği yönünde dir.

Bir fiil ehliyetine sahip gerçek kişi (Anne baba kardeş baldız enişte) seze vekalet verse bile noter de işlem vekalet veren kişi adına tescil edileceğinden ötürü işlemi yapan 4LarKaD için bir anla ifade etmez maliye nezdinde. Zira siz sadece ruhsat sahibi olacak kişi adına (Anne olsun bu kişi) işlem yapmış oluyorsunuz.

10 kişi vara bu şekilde çevrenizde yılda 10x3=30'a kadar araç al sat yapabilirsiniz herhangi bir sıkıntı olmaz.

Bunun iyi tarafı al-sat şirket vs kurmanız gerekmez çatır çatır vergiden kaçarsınız. Kötü yanı, atıyorum enişteniz adına bir araç aldınız, ama eniştenizin o arada işleme alınmış bir haciz işlemi olsun, şak diye sistemden satılamaz'ı çakarlar üzerine. O borcu da ödemeden o aracı satamazsınız. Çünkü yasal olarak o araç eniştenizin borcuna kefalet olarak satılamaz olarak kayıt edilmiş.

Ben bu tür bir işlem için mesela kardeşim dahil kimseye vekalet vermem neden ? Vekaletle adıma araç aldı, gitti kaza yaptı. Sorumlusu kim ruhsat sahibi, neden ? sigorta da ruhsat sahibinin adı yazıyor.

Diğer taraftan şahıs şirketi kursanız mali sorumlulukları var, şirketi kurmak kolay ama evrak işleri (Muhasebe / bağkur vs) aylık külfeti olacak.

Al sat işleminde fatura kesmeniz gerekecek bunun için kdv ödemeniz olası. Şöyleki, siz aracı 200 e aldınız, 300 den ilana koydunuz.

Ben sizden aracı satın alırken 300 ödeyeceksem size noter de 300 yazdırırım satış bedeline. O aradaki 100'ün kdvsi vergisi vs tarafınızdan ödenecek.

Vekalet = Riskli ama bedava
    Şirket = Paralı ama risksiz.

Risk algınıza bağlı olarak tercihte bulunabilirsiniz. Ben şahsen 2. yolu seçerim eğer prof. olarak al sat yapacaksam.

canimrecepcim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vekalet ile başkasının adına milyonlarca adet alım satım yapabilirsin senin hakkından gitmez.Ayrıca işi hala ne yazık ki yasal bir zemine oturtamadılar.Yani galericilik belgesiymiş, yetki belgesi alayı dümenden haraç kesme için çıkan işler.Soranı edeni yok mevcut hükümet olduğu sürece de önümüzdeki 10 yıl boyunca sormayacaklar.

Kısaca yasal olarak alıp satmak için ;
    Şahıs şirketi ve düzgün muhasebecin var ise sorunsuz halledersin.Alım satımda vergi kâr üzerinden hesaplanır araç bedelinden hesaplanmaz.Ki onu bile aracın maaliyetine eklediğinde devede kulak kalıyor.
    - Doğruları konuştuğundan dolayı hüküm giymiş user.

furkane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Net bilgi : senede sayısısız adette araca sahıs olarak direk veya vekalet ile sahip olabilirsiniz . Fakat vekalet veya direk 3 adet vergisiz satma hakkınız var. Peki 4. Ve üstü aracı satamıyormusun ? Aslında kimse size 4 veya 5. Aracı sattıgınızda dur demiyor fakat adınıza bir ihbar veya maliye incelemesine takıldıgınızda sizi direk ticari damgası vuruyorlar. Satıs bedeliden karlar hesaplanıypr + ceza kesiliyor. Bunun stresiyle yaşamak yerine ya ikinci kara taşıtı ibareli vergi levhası yada şahıs olarakta yapıyorsanız sene sonunda ben bu arac satısından şu kadar kar ettim diyerek beyanname verip karlarınız hesaplanır vergisini ödersiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vekalet ile yaptığınızda da vergi dairesine takılabilirsiniz bu durum net.

İster 3 araba ister 5 araba. Mevzu şikayet yada denetleme.

Mesela ne denetlemesi.

Hesabına olağan dışı para girişi çıkışı oldu. Masak araştırır sonra maliyeye bildirir vs vs

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorun yaşanmaz, her bir kişi kendi başına 3 araca kadar değiştirebilir. 3 ten fazla da değiştirebilir bunda sorun yok, yeter ki bunun kar amaçlı olmadığını vergi dairesine ikna edebilir.

3 satış kuralı da herhangi bir yerde yazılı olarak yazan bir bilgi değil, sadece hayatın olağan akışı içinde vergi dairesinin olaya bakışı 3 ten sonrası ticarete gireceği yönünde dir.

Bir fiil ehliyetine sahip gerçek kişi (Anne baba kardeş baldız enişte) seze vekalet verse bile noter de işlem vekalet veren kişi adına tescil edileceğinden ötürü işlemi yapan 4LarKaD için bir anla ifade etmez maliye nezdinde. Zira siz sadece ruhsat sahibi olacak kişi adına (Anne olsun bu kişi) işlem yapmış oluyorsunuz.

10 kişi vara bu şekilde çevrenizde yılda 10x3=30'a kadar araç al sat yapabilirsiniz herhangi bir sıkıntı olmaz.

Bunun iyi tarafı al-sat şirket vs kurmanız gerekmez çatır çatır vergiden kaçarsınız. Kötü yanı, atıyorum enişteniz adına bir araç aldınız, ama eniştenizin o arada işleme alınmış bir haciz işlemi olsun, şak diye sistemden satılamaz'ı çakarlar üzerine. O borcu da ödemeden o aracı satamazsınız. Çünkü yasal olarak o araç eniştenizin borcuna kefalet olarak satılamaz olarak kayıt edilmiş.

Ben bu tür bir işlem için mesela kardeşim dahil kimseye vekalet vermem neden ? Vekaletle adıma araç aldı, gitti kaza yaptı. Sorumlusu kim ruhsat sahibi, neden ? sigorta da ruhsat sahibinin adı yazıyor.

Diğer taraftan şahıs şirketi kursanız mali sorumlulukları var, şirketi kurmak kolay ama evrak işleri (Muhasebe / bağkur vs) aylık külfeti olacak.

Al sat işleminde fatura kesmeniz gerekecek bunun için kdv ödemeniz olası. Şöyleki, siz aracı 200 e aldınız, 300 den ilana koydunuz.

Ben sizden aracı satın alırken 300 ödeyeceksem size noter de 300 yazdırırım satış bedeline. O aradaki 100'ün kdvsi vergisi vs tarafınızdan ödenecek.

Vekalet = Riskli ama bedava
    Şirket = Paralı ama risksiz.

Risk algınıza bağlı olarak tercihte bulunabilirsiniz. Ben şahsen 2. yolu seçerim eğer prof. olarak al sat yapacaksam.
    bilgilendirme için teşekkür ederim , gerçekten çok net şekilde açıklamışsınız. Aslında vekalet alacağım kişiler aile bireyleri. Şirket kurma konusunda şu an için maalesef yeterli değilim, hali hazırda çalıştığım bir işimde var. Vekalet konusunda problem yaşamazsam sanırım bir süre vekalet kullanacağım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı furkane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Net bilgi : senede sayısısız adette araca sahıs olarak direk veya vekalet ile sahip olabilirsiniz . Fakat vekalet veya direk 3 adet vergisiz satma hakkınız var. Peki 4. Ve üstü aracı satamıyormusun ? Aslında kimse size 4 veya 5. Aracı sattıgınızda dur demiyor fakat adınıza bir ihbar veya maliye incelemesine takıldıgınızda sizi direk ticari damgası vuruyorlar. Satıs bedeliden karlar hesaplanıypr + ceza kesiliyor. Bunun stresiyle yaşamak yerine ya ikinci kara taşıtı ibareli vergi levhası yada şahıs olarakta yapıyorsanız sene sonunda ben bu arac satısından şu kadar kar ettim diyerek beyanname verip karlarınız hesaplanır vergisini ödersiniz.
    Aslında vekalet konusunda beni korkutanda bu , vergi dairesi izlemesine takılmak. Bu konuda fikirler ikiye ayrılmış durumda, çoğu hiç problem yaşamadım sürekli yapıyorum diyor. Kimisi de sıkıntı yaşarsın ceza gelir diyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı canimrecepcim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vekalet ile başkasının adına milyonlarca adet alım satım yapabilirsin senin hakkından gitmez.Ayrıca işi hala ne yazık ki yasal bir zemine oturtamadılar.Yani galericilik belgesiymiş, yetki belgesi alayı dümenden haraç kesme için çıkan işler.Soranı edeni yok mevcut hükümet olduğu sürece de önümüzdeki 10 yıl boyunca sormayacaklar.

Şahıs şirketi ve düzgün muhasebecin var ise sorunsuz halledersin.Alım satımda vergi kâr üzerinden hesaplanır araç bedelinden hesaplanmaz.Ki onu bile aracın maaliyetine eklediğinde devede kulak kalıyor.
    bilgilendirme için teşekkür ederim.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    123 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslında vekalet konusunda beni korkutanda bu , vergi dairesi izlemesine takılmak. Bu konuda fikirler ikiye ayrılmış durumda, çoğu hiç problem yaşamadım sürekli yapıyorum diyor. Kimisi de sıkıntı yaşarsın ceza gelir diyor.
    Bu konuda fikir ikiye ayrılmaz. Ayrılamaz. Vergi dairesi Ahmet 5 kişiden vekalet almış, o kişilerin adına almış satmış diye bakmaz, sistemi de buna müsait değil bakamaz.

Sen vergi dairesi için bir vkn =Vergi kimlik numarasından ibaretsin, şahıs / ticaret şirketin yoksa potansiyel mükellefsin demektir.

10 farklı kişiden aldığın vekalete istinaden yaptığın alım ve satımlar o kişiler için vergi dairesinde sonuç doğurur. Vekalet tanımını bir daha okumak lazım.

Burada hukuk olarak muvazaalı bir işlem var aslında, sen işlemi (satın alma işini) kendi adına yapıyorsun ama yasal olarak o işlem x kişisi üzerinde oluyor.

Hukuki kısımda işte yarın o x kişisi sana verdiği vekaletten seni azil eder ve araba benim satmıyorum derse, o arabayı geri alamazsın.

Vekalet; bir kişinin başka bir kişiye kendi adına iş yapabilmesi için verdiği yetkidir.

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Para giriş Çıkışı vekaletin ait olduğu kişinin adına olduğu sürece vekaletle satış yapılır bence..

Aliburakb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı canimrecepcim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

bu konu hakkında emin misiniz ?

1-Herhangi bir ticaret kolu ile uğraşmayan belge ve yetkileri olmayan, tacir sayılmayan ve vergi levhasına sahip olmayan bireyler bir takvim yılı içerisinde en fazla üç araç satabilirler. 2-Bu üç araç sınırı hem kişinin kendi üzerine olan araçlar veya vekaleten satmak için aracı olduğu araçlar için geçerlidir.

google da böyle bir yazı var benimde bildiğim kadarıyla vekaletle yada vekaletsiz toplam 3 araç satışı yapılabiliyor.
    İnstagram
    @aliburakbatmaz_
    @brkhobbygarage

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler