User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
58 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: İtalya Gezisi Hakkında Bilgi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    COMO!!! :-)

Milano dayken illaki COMO yu araya yerlestirin!

Isvicrede yasiyorum ve senede mutlaka bir-iki defa gezerim Comoyu. Muhtesem güzellikte göllerin arasinda sirin ve bir o kadar romantik kücük bir sehir.
    Resim ekleyemiyorum fakat Google dan bol görsel bakabilirsiniz.

Siddetle tavsiye ederim!

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Nasipse yarın sabah 09.50 de Sabiha dan kalkacak uçağımız. 11 Temmuz akşamı da Roma dan dönüş uçağımız var.

En çok 8 yaşındaki kızıma bir deneyim ve geleceğini şekillendirme açısından bir referans olmasını istiyorum.

Döndüğümde ileride ben gibi free gideceklere referans olması açısından ufak bir yazı yazarım.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Okuduğum bir kitapta İtalya’da bir Türk kasabası olan Moena’dan bahsediyordu.

Hiç gitmedim ama merak etmiştim.

Linkini bırakayım

13 Maddede Filmlere Taş Cıkaran Oykusuyle İtalya'''da Bir Turk Koyu "Moena"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar selam

3 Temmuz 09.50 da Sabiha Gökçen'den yola çıktığımız İtalya gezimizi 12 Temmuz 00.20 de İstanbul Yeni Havaalanı'na inen uçakla bitirdik

Çok güzel bir gezi oldu. Kızım için yeni deneyimler oldu. Biraz tempolu ama dolu dolu oldu.

1.gün Milano da kaldık. Gezilebilecek yerlerini gezdik. Katedrali muhteşemdi, Galleria Vittorio Emanuele II çok güzeldi.

2.gün akşam üstü Venedik'e gittik. Venedik e 5-10 dk mesafedeki MESTRE bölgesinde kaldık. Sakin bir bölge.
    Gittiğimiz günün gecesi Venedik i gezdik gece de çok güzel. Ertesi gün erken kalkıp tekrar Venedik e gittik. Dolaştık. Murano adası ve 1-2 adaya daha gittik.

3.gün BOLOGNA ya gittik orada kaldık. Bologna ya da akşam vardık.
    Şehrin tam göbeğinde kaldık. Bologna da inanılmaz güzel ve hareketli bir şehir. Tarihi dokusu mükemmel.
    Bologna da ilginç bir şeyle karşılaştık ilgincimize gitti. Şehrin meydanında sahne kurmuşlar. Tüm halka PERSEPOLİS filmini izletiyorlar. Soluksuz izliyor insanlar. Şeriat ın nasıl kötü birşey olduğunu izliyor insanlar. Çok iyi bir eylemdi bence.
    Bologna da gece 01-02 ye kadar sokaklarda gezdik. Çok genç var. Herkes dışarıda çok neşeli bir gençlik.

4.Gün floransaya gittik. 4ve5. gün Floransa da kaldık 2 gece kaldık.
    Floransa da Tren istasyonunun tam karşısında kaldık.
    Floransa da güzel bir şehir. Tarihi dokusu mükemmel.

Floransa da kalırken 1 tam günü PİSA-LASpezia-CinqueTerre köylerine ayırdık. CinqueTerre köyleri harikaydı.

6.Gün Napoli ye gittik.
    Napoli bir anda bizim tüm enerjimizi kırdı. İnsanlar agresif, şehir kirli, trafik İstanbul'un daha beteri düzensiz.
    Araçların her yeri vuruk kırık.
    Taa ki sahil şeridine gelen kadar. Belli bir bölgesi çok farklı belli bir gölgesi modern insanların olduğu bölge
    Napoli de de tarihi bir binada kaldık. Zaten yerel halk hep tarihi eski binalarda kalıyor.
    Hep avlusu olan büyük eski binalarda kalıyorlar. Kapıları 10 metre ahşap kapılar
    En iyi yemekleri Napoli de yedik diyebiliriz. Gecesi de gündüzü de güzel bir şehir.

7.ve 8.gün Roma da kaldık. Kaldığımız bina yine tarihi bir binaydı. Avlusu olan büyük kapılı eski bir binaydı. Vatikan ın karşısında kaldık.

Roma da Best diyebileceğim şehirlerden di.

Sıralama yaparsak ROMA ile MİLANO ölümüne kapışır ama Milano daha hoşumuza gitti.

Çok detaylı yazılar yazamıyorum 10 gün tatil yapınca işler çok birikmiş hem özel hayatta hem iş hayatında.

Akşam a ilginç bulduğumuz beğendiğimiz farklı gelen şeyleri yazacağım.

Ama tavsiyem gitmeyenler için ilk fırsatta bir imkan oluşturup gitmeniz. Muhteşem bir mimarı muhteşem şehirler,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gidiş uçağımızı Aanadolu Jet SABİHA GÖKÇEN - MİLANO (BERGAMO) havaalanına aldık.
    Bergamo - Milano arası 50 km.
    Havaalanı küçük, pasaport kontrolde 2 görevli vardı azıcık bekledik.

Bergamo havaalanı çıkışındad shuttle otobüsler var. Uygun bir ücrete Milano şehir merkezine götürüyor.

İtalya nın tüm bölgelerinde aktif bir tren ağı var. Taksiler uygun tarifelerde ( EURO*TL çarpanını hesaba katmadan )

Milano gerçekten tam bir moda şehri. Herkes iyi giyimli. genç-yaşlı , kadın-erkek .

Her yerde kafeler var. Her köşede kahve-tatlı yapabileceğiniz mekanlar var. Hatta yerel lezzetlerden oluşan ekmek üstü bruschetta diye adlandırılan yiyecekleri var her kafede bunlar tüketiliyor.

Gezilecek, yenilecek dolaşılacak yerleri yazmıyorum. Onlar zaten google sayfalarca var.

Sokaklarda hiç kedi-köpek göremedik. ( Sahibinin gezdirdikleri hariç ). 8 gün boyunca başıboş 1 tane kedi yada köpek göremedik. Sorduk bir taksiciye, hepsi sahipli sahipsiz kedi köpek yoktur dedi. İlginç geldi.

Trenlerde bilet kontrolü yok. Nadiren denk geldik. Tren istasyonları zaten bizdeki otobüs terminallerinden güzel. İstasyonlarda giyim mağazaları,yeme içme alıveriş kırtasiye vs çeşitli mağazalar var.

Bilet almak için ROME2RİO uygulamasını da kullanabilirsiniz ama ben bu uygulamadan saatlere bakıp kendime plan yaptım. İstasyona gidip istasyonlardaki bilet satış ofisleri yada BİLET SATIŞ KİOSK larından online olarak aldım.

Uzun mesafelerded aktarmalı trenler var daha ucuz oluyor. Yada yavaş giden trenler var ucuz oluyor. Ben genelde aktarmasız ben ve en yakın tren i tercih ettim. Bazen hızlı ve normal hızdaki trenler denk geldi. Hızlı trenlerdeki göstergeler 299km den sonraki hızları göstermiyordu. Trenlerdeki tuvaletler temizdi. Trenlerin çoğunda su-yiyecek otomatları bulunuyor.
    Yine trenlerin çoğunda her koltukta USB yada 230 v prizi var.

1-2 sefer bilet kontrolüne denk geldik hiç biletsizle karşılaşmadık.

Sokak ve istasyonlardaki tuvaletler 1-1.5 euro genelde. Tuvaletler çok temizdi.

%90 ı ingilizce biliyor. Google Translate den bazı İtalyanca kelimeleri de öğrendik. Hesap isterken, teşekkür ederken, selam verirken İtalyanca kelimeler kullanmaya dikkat ettim. Sevimli karşılandı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Venedikte cepçilik tarzı hırsızlık fazlaymış. Orada dikkat ettik extra.

Şehirlerde hem polis hem asker görev yapıyor, devriye atıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pizzzaları güzel ama bizim alışkın olduğumuz tarz ve lezzette değildi.
    Makarnalar arasında lazanya ve risotto ( makarna resturantlarında her menüde var ) güzeldi. Spagetti tarzı makarnalar biraz diri pişirimliydi. Çok sarmadı bizi.

Tatlılar çok güzeldi. Değişik krema ve lezzetlere sahip güzel tatlılar vardı. Çeşit çeşit bol bol yedik.

Domuz etli menüleri geniş tabi doğal olarak. Ama ismini hatırlayamacağım çeşitli yemeklerinden denedim fena değildi. Bir çeşit peyniri Burrata yada Mozzarella olması lazım, herşeye koyuyorlar. Bana pek leziz gelmedi ama yenmeyecek gibi değil.

Bologna da Balzamic soslu bir et yedim, peynir rendelenmiş bir yeşillik ile servis etmişler. Acayip lezzetliydi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En pis bölge Napoli ama en iyi yiyecekler Napoli deydi.

Napoli de Antonio & Antonio isimli büyük bir mekana oturduk yemek için. Lezzetlerini denemek için Pizza, Deniz ürünleri, İtalya ya özgü kızartma Çeşitleri vs her tür yemekten sipariş ettik ( şef de şaşırdı karışık siparişe ) gerçekten çok iyiydi. Şef çok şen şakrak bir abimizdi. Zaten görüntü olarak da İtalyan filmlerindeki şeflere de benziyordu. Tatlı sipariş ederken kendisine danıştım bana bırak dedi. Çok leziz bir tatlı getirdi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Roma çok büyük ve gezilecek yeri bitmeyen bir şehir. İlk gece hemen aşıklar çeşmesinin olduğu yere gittik, deli kalabalık. Kendimize yer açtık şiplak fotoğraflar çekildi. Zaten konum olarak da gezilmesi gerelen yerlere yakındı. Hafif bölgeyi keşfettik. Ertesi sabah tekrar gittik. Roma forumu,kolezyum bölgesi ve her tarafını adımladık.

Adımladık derken Ben, eşim ve 8 yaşındaki kızım benim telefonun ölçümüne göre günlük ortalama 22-23.000 adım atmışız

Roma da kaldığımız ev zaten Vatikan a bakıyordu. O civarda da gezilecek çok yer vardı.

Bu arada Roma daki yediğimiz tiramisu lar gerçek manada efsaneydi. Yemelere doyamadık.

Pisa kulesi için Pisa ya gittik. Çok fazla yapılacak birşey yoktu, gitmişken ayıp olmasın diye gereken yapıldı ve PİSA kulesi pozu verildi

Pisa dan sonra LA Spezia ya geçtik oradan CİNQUETERRE Pas kart alarak trenle her CİNQUETERRE köyünde durarak gezdik. Çok güzeldi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    CinqueTerre dönüşü Floransa ya olan son trende yer kalmaması PİSA bizi biraz uğraştırdı Pisa dan Floransa ya taksi ile gitmek zorunda kaldık

Kısaca sı çok güzel bir geziydi bizim için. İnstagramdaki takipçi arkadaşlarımızda biz kadar gezmiş oldu

Herkes birbirine çok saygılıydı, en azından biz hiç taşkınlık görmedik.

İtalyanların özellikle telefonda sesli ve hareketli konuşmaları dışında gürültü yok insanlarda

Ben konaklamaları Booking üzerinden 15-20 gün öncesinden rezervasyonları tamamladım. Sadece Napoliyi gitmeden 1 gün önce aldım. Benim konaklama tercihlerim hem şehrin direkt merkezinden oldu 8 gece için 950-1000 Euro arası tuttu. Git gel uçak bileti 28.000 TL tuttu 3 kişi için.
    Trenlerle şehir arası mesela Milano ile Venedik arası 250-260 km aktarmasız tren 1000 TL, Aktarmalı tren 500-600 TL ortalama.

8 gece konaklamalı dolu dolu yeme içme herşey dahil 110-120.000TL arası maliyet oldu. Aynı zamanlara Antalya da 5 yıldızlı orta-iyi bir otelde de tatil maliyeti emsal paralar tutuyor. Bu nedenle şiddetle tavsiye ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Napoli'den Sorrento'ya tren ile gitmistik hayatimdaki en rezalet yolculuktu diyebilirim, cok garip bi sehir gercekten

Roma'da bizim marti misali motorlar var dakikalik kiralayabileceginiz onlar cok zevkli Roma'da gezmek icin.
    Alıntı Berk007 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    senin gibi adamda kimbilir ne oynatıcılar vardır, bunu da indiriver

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    8 gece konaklamalı dolu dolu yeme içme herşey dahil 110-120.000TL arası maliyet oldu. Aynı zamanlara Antalya da 5 yıldızlı orta-iyi bir otelde de tatil maliyeti emsal paralar tutuyor. Bu nedenle şiddetle tavsiye ederim.
    okurken keyif aldım, özellikle rakam konusunda azıcık bütçesi olanın bu ülkede tatil yapması manasızlaştı maalesef...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ağustos sonu gibi Toscana da bağ bozumu başlar. O tarafa gideceklere şiddetle tavsiye ederim. Pek ayık gezebilme şansınız yok fiyatlar uçuk değil. Şarap ve peynir kalitesini anlatmama gerek yok.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eminkilic61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    okurken keyif aldım, özellikle rakam konusunda azıcık bütçesi olanın bu ülkede tatil yapması manasızlaştı maalesef...
    Kesinlikle katılıyorum. Deli dumrul paralar değil ama tabi küçük paralarda değil. İmkanı olan boş deniz tatili yapmasın bence, gidebileceği her ülkeye gidip doyasıya gezsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar selam

Tekrar yeni konu açmak istemedim bunun altından devam edeyim.

2023 yazında 8 gün eşim ve kızımla Milano iniş-Roma dönüş free bir tatil yapmıştık. Ulaşımları trenlerle vs sağlamıştık.
    Milano-Venedik-Bolonya-Floransa-Pisa-CinqueTerre-Napoli-Roma yapmıştık.

Bu sene yaz döneminde motosiklet ile tekrar İtalya düşünüyorum. Amalfi kıyıları -Pompei tarafı ve Birindisi - Bari tarafından kıyı şeridini Venedik'e kadar takip etmeyi düşünüyorum.

Öncesinde hiç bir otel rezervasyonu yaptırmayacağım. O gün rotayı hangi yöne çevirirsek orada konaklama yapacağım.

Kıyı şeridi hariç orta bölgelerde de ilgi çeken yerler olursa geçiş yapmayı planlıyorum.

Yani İtalya Doğu kıyı bölgeleri gezisi gibi olacak aksilik olmazsa.

Yunanistan dan feribotla Birindisi ye geçip turu oradan mı başlatsam dönüşte Hırvatistan-Karadağ-Yunan kara yolundan mı dönsem,
    yada tam Tersi mi yapsam emin olamadım.

G_TT_I - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Oncelikle yunandan kalkan 2 farkli firma var, hizli olan tercih olabilir, aile oldugu icin oda erkenden odenmeli sezonda imkansiz,
    Bekar olunca en ucuz koltuk alip erkenden gidip odadan konforlu yer kapmak mumkun
    Dikkat edilmesi gereken motoru kapadiktan sonra birdaha motara ulasmak mumkun olmuyor.

Bari brindisi italyanin en farkli yeri olabilir, tir rotasi oldugu icin yemek cok ucuz ve yukarida isi birakip kendi yerini acmis sefler var porsiyon olarakta tam doyurucu,
    ilginc sekilde romayi gormemis ama yunanistandan canakkale edirneye gecio oralari gezen insanlara denk geldik,
    Yukari dogru rimini guzel motora lastik ihtiyaciniz varsa super market gibi bir lastikci vardi, diavele pirelli rossolari bedava gibi rakama taktilar.
    italyanin en samimi hatta fazla gereksiz beklenmedik derecede samimi bolgesi olabilir,
    Baya baya egenin koyunde adres sorup kahvaltiya oturmak zorunda kaldigin bolgesi diyebilirim.
    Hirvat arnavutluk makedonya motorla ap ayri bir rota bence, gecmek icin gecme gereksiz yorgunluk ve km olacaktir.
    Onun yerine orta kesimin her noktasi ayri guzel her dakika ve km’yi orda harcardim,
    Tek sikinti ingilizce anlasmak imkansiz.

Bu sene artik bulgardan belarus yukariya cikasim var ama sicilyaya gecip tekrartekrar ayni yerlere gitme fikri cik aklimdan durumu var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende eger konuyu bolmeyecekse Italya deniz tatili icin giden bilen arkadaslardan tavsiye alsam cok memnun olurum. Araba veya motorla gitme durumumuz yok direk ucak ve baglanti seklinde gidebilecegimiz sekilde bilgisi tavsiyesi olan arkadaslar yazarsa cok memnun olurum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı G_TT_I Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oncelikle yunandan kalkan 2 farkli firma var, hizli olan tercih olabilir, aile oldugu icin oda erkenden odenmeli sezonda imkansiz,
    Bekar olunca en ucuz koltuk alip erkenden gidip odadan konforlu yer kapmak mumkun
    Dikkat edilmesi gereken motoru kapadiktan sonra birdaha motara ulasmak mumkun olmuyor.

Bari brindisi italyanin en farkli yeri olabilir, tir rotasi oldugu icin yemek cok ucuz ve yukarida isi birakip kendi yerini acmis sefler var porsiyon olarakta tam doyurucu,
    ilginc sekilde romayi gormemis ama yunanistandan canakkale edirneye gecio oralari gezen insanlara denk geldik,
    Yukari dogru rimini guzel motora lastik ihtiyaciniz varsa super market gibi bir lastikci vardi, diavele pirelli rossolari bedava gibi rakama taktilar.
    italyanin en samimi hatta fazla gereksiz beklenmedik derecede samimi bolgesi olabilir,
    Baya baya egenin koyunde adres sorup kahvaltiya oturmak zorunda kaldigin bolgesi diyebilirim.
    Hirvat arnavutluk makedonya motorla ap ayri bir rota bence, gecmek icin gecme gereksiz yorgunluk ve km olacaktir.
    Onun yerine orta kesimin her noktasi ayri guzel her dakika ve km’yi orda harcardim,
    Tek sikinti ingilizce anlasmak imkansiz.

Bu sene artik bulgardan belarus yukariya cikasim var ama sicilyaya gecip tekrartekrar ayni yerlere gitme fikri cik aklimdan durumu var.

Süper bilgiler, Zaman yaklaştığında kapını çalarım kesinlikle. Feribotta kamp sandalyelerini açıp ayakları uzatıp dinlenmeyi düşünüyorum Bileti erken alırım dediğiniz gibi.

Sırbistan karadağ için evet ayrı rota istiyorum ama dönüş rotasını mecbur oradan yapıp hızlı geçeceğim. Yada araştırmadım ama Venedik - Yunan faribotu varsa dönüşü böyle de yapabilirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ayku82 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende eger konuyu bolmeyecekse Italya deniz tatili icin giden bilen arkadaslardan tavsiye alsam cok memnun olurum. Araba veya motorla gitme durumumuz yok direk ucak ve baglanti seklinde gidebilecegimiz sekilde bilgisi tavsiyesi olan arkadaslar yazarsa cok memnun olurum.
    Amalfi kıyıları ( ben gidemedim zamanım yetmemişti ), Portofino tarafı bildiğim noktalar. Ama sadece deniz tatili için İtalya doğru adres olmaz bence, Ailecek değilse tatil İspanya İbiza önerebilirim. Daha önce sezon dışında gitmiştim ben eğitim için.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler