User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
26 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Hobi-detay garajı hakkında.

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Hobi-detay garajı hakkında.

Arkadaşlar hepinize selamlar. Hayalime kavuşmama az kalmışken sizlerle durumları paylaşayım ve önerilerinizi alayım. Bir villa inşaatına başladık. Evimiz müstakil ve ayrık nizam yapılıyor. Bu evi yapmamın tek sebebi bahçe ve garajımın olması. Evin kenarından 2.80 genişliğinde yolum var. Bu çoğu aracın geçmesi için yeterli bir genişlik olacak. Benim evin garajı için düşündüğüm boyutlar 7 metre uzunluk, 5 metre genişlik. Bu garaj ruhsatsız yapılacak. Evim kot olarak 1 kat aşağıda kalıyor yandaki parselden. Bu yüzden çok yüksek yapmayarak kimsenin görüş açısını kapatmak, rahatsız etmek istemiyorum. Projeyi şu şekilde paylaşıyorum. Sizlerin yorumları değerli. Garaj boyutlarında değişiklik yapabilirim. Ancak dev gibi bir yapıyı yapmak hem maliyetli hem de çok büyük bir garajı dekore etmek benim için zor olacak. (Bunun içinde temizliği, bakımı, toparlanması da var.)
    Yükseklik konusunda şöyle bir isteğim var. İçeri transporter, ranger gibi yüksek araçların bile girmesini istiyorum. Ayrıca garajı 1 araçlık olarak düşündüm. Fotoğrafta 2 araç var. Ben bir araç ve yanında bir çalışma tezgahı, bir de koltuk sandalye vs. istiyorum. Kaynak makinem, polisaj makinem vs. de bulunabilecek bir dolap, detailing dükkanı gibi tasarlanmış bir alan istiyorum.

S-works - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selam 5x6 yeterli bir alan (Long araçlarda 7-8 iyidir )

Tezgahı arabanın arkasına yaparsanız daha iyi olur. Yanlar ne kadar geniş olursa o kadar iyi. Kapıları açıp çalışırsın.

Benim dükkanda iç alan 8.40 genişlik 10 metre uzunluk (Dükkanın sekli itibariyle öyle kullanıyorum. )

İnstagramdan sayfama bakarsanız kabaca fikriniz olur.

Benim iç kapım 1.80 m vito giriyor. Yükseltilmiş pick-up giriyor (Tepede yüksek lamba varsa yatırmak gerekiyor )(10-15 cm yüksek atıyor. )
    Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi

https://www.instagram.com/specialworkstr/

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben yaşadığım sıkıntıları yazayım

1 kapılar açıkken çalışacak kadar genişlik yok o yüzden bir tarafa sıfır yanaşmak gerekiyor. O yüzden genişlik önemli.

5+ genişlik olursa kapı açıkken de iş yaparsın. (iç temizlik / araç havalandırma, kapı aç kapa esnasında kenara çarpmaması.

Uzunluk olarak 70 cm derinlik bir tezgah 1 metre civarı kendine hareket alanı + koymayı düşündüğün araç dersek 170 cm + 6 metre desek 7.7 metre kabaca 8m civarı bir uzunluk kafi.

Mekanik bakım düşünüyor musun bilmem ama lastikçilerin kullandığı liftler ile aracı kaldırdığında bakım yapacak kadar bir yükseklik olsa iyi olur. Ben yapsam 4 metre den aşaşı yapmam mesela (mekanik ağırlıklı bir garajım var)

+ olarak elektrik ve su ve hava tesisatı için önceden güzel plan yapmak iyi olur.

Ben olsam pprc ile garajın en az 4 yerine hava jack ı bırakırım.

Parça ıvır zıvır temizliği için kapı girişine bir musluk lavabo yaparım.

Detay işleri için zaten seyyar spotun olacaktır illaki. Sağda solda kablo dolaşmasın diye en az 4x priz bırakırım.

Mümkünse garajın elektirk tesisatı nın sigortasını garaj girişine koyarım çıkarken şalteri indirip devam ederim. Şarj da bir şey unutmak vs gibi durumlarda sorun yaşamamak adına.

Çünkü garaj alınca bir sürü kimyasal da beraberinde geliyor. Yağ tiner wd40 kontak sprey vs vs.

Yıkama yapacaksan pis su akar sistemini ona göre ayarlarım eğim vs önemli.

Kolay gelsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben arsa denk getirip kendi garajımı yaptığımda şu plana göre yapacağım, mekanik ağırlıklı bir yer olduğu için hava ve lift benim için olmazsa olmaz.

Yükseklik o yüzden 4m den az olmayacak. Benim planım şu olacak. Elektrik konusu önemli bunu atlamamak lazım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    edit geri gelsin, mevcut garaj, yükeklikten dolayı lift konusunda burada sorun yaşıyorum.

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilk gönderiyi okurken kafamda oluşan yorumların hepsi yazılmış
    hem mimar hem garaj sahibi biri olarak yukarda yazılanları tekrarlar nitelikte bazı şeyler yazabilirim;
    -trifaze elektrik hattı çektirin, bugün olmasa bile yarın hepimizin elektrikli aracı olacak
    -havalandırma kesinlikle önemli, benim en büyük eksiğim o oldu. demir tozu temizliği vs yaparken garaj kapısını açık bırakıyorum o yüzden
    -su hattı çektirin yıkama vs için
    -suyun akması için eğim kesinlikle iyi ayarlanmalı
    -bu arada bir araba yeter diye başlayan macera 2-3-4 diye gidebilir

aklıma gelen olursa eklerim, şimdiden hayırlı olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı S-works Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam 5x6 yeterli bir alan (Long araçlarda 7-8 iyidir )

Tezgahı arabanın arkasına yaparsanız daha iyi olur. Yanlar ne kadar geniş olursa o kadar iyi. Kapıları açıp çalışırsın.

Benim dükkanda iç alan 8.40 genişlik 10 metre uzunluk (Dükkanın sekli itibariyle öyle kullanıyorum. )

İnstagramdan sayfama bakarsanız kabaca fikriniz olur.

Benim iç kapım 1.80 m vito giriyor. Yükseltilmiş pick-up giriyor (Tepede yüksek lamba varsa yatırmak gerekiyor )(10-15 cm yüksek atıyor. )
    Cevabınız için çok teşekkür ederim.Aslında daha büyük yapmak isterim ama bahçem çok büyük değil + yan bahçeye geçiş imkanım azalıyor. Yani uzunluk ve genişlik şu anlık maks boyutlarda. Kapıyı 2 metre civarı yaparsam sanırım hiç zorlanmam.

Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben yaşadığım sıkıntıları yazayım

1 kapılar açıkken çalışacak kadar genişlik yok o yüzden bir tarafa sıfır yanaşmak gerekiyor. O yüzden genişlik önemli.

5+ genişlik olursa kapı açıkken de iş yaparsın. (iç temizlik / araç havalandırma, kapı aç kapa esnasında kenara çarpmaması.

Uzunluk olarak 70 cm derinlik bir tezgah 1 metre civarı kendine hareket alanı + koymayı düşündüğün araç dersek 170 cm + 6 metre desek 7.7 metre kabaca 8m civarı bir uzunluk kafi.

Mekanik bakım düşünüyor musun bilmem ama lastikçilerin kullandığı liftler ile aracı kaldırdığında bakım yapacak kadar bir yükseklik olsa iyi olur. Ben yapsam 4 metre den aşaşı yapmam mesela (mekanik ağırlıklı bir garajım var)

+ olarak elektrik ve su ve hava tesisatı için önceden güzel plan yapmak iyi olur.

Ben olsam pprc ile garajın en az 4 yerine hava jack ı bırakırım.

Parça ıvır zıvır temizliği için kapı girişine bir musluk lavabo yaparım.

Detay işleri için zaten seyyar spotun olacaktır illaki. Sağda solda kablo dolaşmasın diye en az 4x priz bırakırım.

Mümkünse garajın elektirk tesisatı nın sigortasını garaj girişine koyarım çıkarken şalteri indirip devam ederim. Şarj da bir şey unutmak vs gibi durumlarda sorun yaşamamak adına.

Çünkü garaj alınca bir sürü kimyasal da beraberinde geliyor. Yağ tiner wd40 kontak sprey vs vs.

Yıkama yapacaksan pis su akar sistemini ona göre ayarlarım eğim vs önemli.

Kolay gelsin.
    Cevabınız için çok teşekkürler. 5 metre genişlikte hesaplarıma göre 2 kapı da rahatlıkla açılıyor ve biraz da boşluk kalıyor. (Doblo aracın kapıları tam 1 metre açılıyor diye hesapladım. Ve araç genişliğini de hesaba katınca sistem çalışıyor. Hava jackı ben de istiyorum. Herşeyi ince eleyip sık dokuyarak tadilat veya kablo kalabalığı istemiyorum. Hava jackı, birkaç tane priz (hatta 2li olacak.)ve su tesisatını da 2-3 yerde istiyorum. Pvc boru ile hattı çekip altyapıyı oluşturmak için projeyi kendim çizeceğim. Pano yeri belli zaten girişte sağ tarafta olacak.

Ben arsa denk getirip kendi garajımı yaptığımda şu plana göre yapacağım, mekanik ağırlıklı bir yer olduğu için hava ve lift benim için olmazsa olmaz.

Yükseklik o yüzden 4m den az olmayacak. Benim planım şu olacak. Elektrik konusu önemli bunu atlamamak lazım.

Benim de hazır çizim projem vardı ama bulamıyorum. Cevabınız için teşekkürler. Tamir işini istiyorum ama imarsız yapacağımız için çok yüksek yapmam mümkün olmayabilir.

Alıntı eminkilic61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk gönderiyi okurken kafamda oluşan yorumların hepsi yazılmış
    hem mimar hem garaj sahibi biri olarak yukarda yazılanları tekrarlar nitelikte bazı şeyler yazabilirim;
    -trifaze elektrik hattı çektirin, bugün olmasa bile yarın hepimizin elektrikli aracı olacak
    -havalandırma kesinlikle önemli, benim en büyük eksiğim o oldu. demir tozu temizliği vs yaparken garaj kapısını açık bırakıyorum o yüzden
    -su hattı çektirin yıkama vs için
    -suyun akması için eğim kesinlikle iyi ayarlanmalı
    -bu arada bir araba yeter diye başlayan macera 2-3-4 diye gidebilir

aklıma gelen olursa eklerim, şimdiden hayırlı olsun
    Cevabınız için teşekkürler. Havalandırma için fan düşünüyorum aspiratör mantığı ile çalışan. Su içinse garajın girişine doğru biraz eğimli yapıp su kanalı yapma planım var. Girişteki yol da eğimli olacağı için direk su oluğuna verebilirim. 2-3-4 macerasını şu şekilde düşündüm. 1 adet kapalı garaj. Yanına da üstü kapalı bir sundurma planım var. Pergola tarzı. Hem garajın içi temiz kalır hem de 2. araç olursa oraya park ederim diye düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben havalandırma konusunu es geçmişim o konuda üst mesajlarda yazan arkadaş haklı.

bir egzoz fanı olursa ufak da olsa pencere olura hora geçer.

Olur mu bilmem ama ben 2 parçalı bir yer düşünüyorum 1 kısım mekanik 1 kısım boya işleri için.

Tabi ben biraz daha bu işi al-topla-sat olarak ticari gözle gördüğüm için düşünüyorum.

Yoksa mevcut görseli paylaştığım garajımda oldukça iş yapabiliyorum. Ama daha iyisi için ekipman + mekan şart.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı narutoqartulad Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    transfer trancoso aeroporto Thanks. BÃ*i viết của bạn rất hay UP TOP cho bạn
    Tamam pampa yurtdışına tatile gideriz. Bu nedir ki arkadaşlar. Moderatör abilerden bi mesaj silme rica edelim.

S-works - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Çift Makas liftler 1,80 kaldırıyor. Araba yüksekliğini eklemeniz yeterli üzerine.

Prizler Arabayı park edince Tekere , Havalar ise arabanın tamponunun en az 50 cm ilersine konulmalı. İdeal kullanım öyle oluyor.
    Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi

https://www.instagram.com/specialworkstr/

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çift Makas liftler 1,80 kaldırıyor. Araba yüksekliğini eklemeniz yeterli üzerine.

Prizler Arabayı park edince Tekere , Havalar ise arabanın tamponunun en az 50 cm ilersine konulmalı. İdeal kullanım öyle oluyor.
    Güzel bilgi, 1.80 araç altı çalışmak için gayet yeterli. 1.70 de araba desek min 3.50 bir yükseklik lazım demekki bize.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Cevap için teşekkürler. Bakalım bir proje çiziyorum şimdi kafamdan tüm söylediklerinizi dikkate alarak.
    Ölçüyü biraz daha büyütmek istiyorum ancak arsa ve ölçüler bunu imkansız hale getiriyor.

Güzel bilgi, 1.80 araç altı çalışmak için gayet yeterli. 1.70 de araba desek min 3.50 bir yükseklik lazım demekki bize.
    Makaslı lift istiyorum zaten. Ancak 3.50 metreyi bir çizimle kontrol etmem lazım. Çünkü komşunun tam manzarasına gelecek. Adam o kadar para verip benim garajın duvarını izlerse hoş olmaz diye düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı immortalboss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevap için teşekkürler. Bakalım bir proje çiziyorum şimdi kafamdan tüm söylediklerinizi dikkate alarak.
    Ölçüyü biraz daha büyütmek istiyorum ancak arsa ve ölçüler bunu imkansız hale getiriyor.

Makaslı lift istiyorum zaten. Ancak 3.50 metreyi bir çizimle kontrol etmem lazım. Çünkü komşunun tam manzarasına gelecek. Adam o kadar para verip benim garajın duvarını izlerse hoş olmaz diye düşünüyorum.
    Çok tatlış bir düşünce komşu işi ama ben hayalimden vazgeçmezdim şahsen.

Yapacağım yapı yasalara uygun ise 3.5 değil 4.5 bile yaparım.
    Manzarar istiyorsa arsayı alıp çit çevirsin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok tatlış bir düşünce komşu işi ama ben hayalimden vazgeçmezdim şahsen.

Yapacağım yapı yasalara uygun ise 3.5 değil 4.5 bile yaparım.
    Manzarar istiyorsa arsayı alıp çit çevirsin
    Çok doğru diyorsunuz ama garaj ruhsatsız olacak evimizin yanına. Kot farkından dolayı eğer 3.5 metre yaparsam sadece 1.5 metresini görecek gerçi. Çok problem olmayabilir.

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok doğru diyorsunuz ama garaj ruhsatsız olacak evimizin yanına. Kot farkından dolayı eğer 3.5 metre yaparsam sadece 1.5 metresini görecek gerçi. Çok problem olmayabilir.
    hemen bir öneriyle geleyim o zaman. liftin üstünü açılır branda/cam tarzı bir şey yapabilirsiniz.
    araç kaldıracağınızda tavan açılır, aracın 3.5 metre yükseliği kurtarılır

loiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Plana göre garaj tam köşeye gayrıresmi inşa edilecek. İmar kanuna göre çekme mesafeleri mevcut. Ön bahçe 5 yan ve arka bahçeler 3er metre. Komşunuz konusundaki hassasiyetiniz çok doğru. Komşunun gözüne gözüne duvar sokarsanız tavanı yüksek yapıcam diye, şikayet etmesi durumunda %100 yıkım kararı aldırır. Ürkütmeyin derim benzer planlar benzer hayaller bende de mevcut, hemde komşum belediye imar işleri müdürü

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı loiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Plana göre garaj tam köşeye gayrıresmi inşa edilecek. İmar kanuna göre çekme mesafeleri mevcut. Ön bahçe 5 yan ve arka bahçeler 3er metre. Komşunuz konusundaki hassasiyetiniz çok doğru. Komşunun gözüne gözüne duvar sokarsanız tavanı yüksek yapıcam diye, şikayet etmesi durumunda %100 yıkım kararı aldırır. Ürkütmeyin derim benzer planlar benzer hayaller bende de mevcut, hemde komşum belediye imar işleri müdürü
    buna çok güldüm yahu, proje başlamadan bitmiş. 1-2 bakım hediye etsek komşuya olurunu bulamaz mıyız

Açılır çatı fikri güzelmiş bu arada, değerlendirilebilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı loiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya insanlar bu konuda ne deseler haklılar. Ben herkesin gönlünü hoş tutmak isterim. Şimdi 3D render alıyoruz. Çatıyı tek akıntı çizmiş arkadaş. Ben çift akıntılı birşeyler istiyordum. Eğer öyle olursa garajın tam peak noktası 3.5 metre civarını yakalıyor. Ben de ilerleyen zamanda tamir için ve detay işleri için makaslı liftimi salabiliyorum. Bu arada garaj işlerine geçince detaylı olarak hesap kitap işleri ve yapılanları anlatan bir konu programlıyorum.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya insanlar bu konuda ne deseler haklılar. Ben herkesin gönlünü hoş tutmak isterim. Şimdi 3D render alıyoruz. Çatıyı tek akıntı çizmiş arkadaş. Ben çift akıntılı birşeyler istiyordum. Eğer öyle olursa garajın tam peak noktası 3.5 metre civarını yakalıyor. Ben de ilerleyen zamanda tamir için ve detay işleri için makaslı liftimi salabiliyorum. Bu arada garaj işlerine geçince detaylı olarak hesap kitap işleri ve yapılanları anlatan bir konu programlıyorum.
    ben 2 gündür çizime bakıyorum amacım amatör olarak okuyabilmek ,sana zerre yararım dokunmaz
    nacizane bir sorum olacak . %6 eğim fazla değilmi ?
    basık araba inip çıkabilirmi ordan ?
    médiocrité partout

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler