User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
35 sonuçtan 20 ile 35 arası

Konu: SSD önerisi

İbrahim Erdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı safaks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Direkt sata3 e bağlı kullanıyordum. Başka pclerde denedim çöp oldu anlıcağın. Şimdiden hayırlı olsun ssd. Laptopun ssd ile kaderi değişir.
    Sağolun

Core2 duo 5400rpm makineden i7 ssd li makineye çook büyük fark yaratacak orası kesin

Gunes G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alacagin diski onur linklemis, samsung evo 840.

Okuma 540 yazma 410 diyor ya, ha o isler oyle degil iste.

Fazla detayina girmeden anlatiyorum, bios'tan ide controller mode'un AHCI olsun ve bunu taa en basta daha windowsu kurmadan secmelisin, keza windows kurduktan sonra AHCI yaparsan sistemin acilmayacaktir. Bu onemli.

Ikincisi samsung magician programini kurup aldigin SSD'nin hiz testini yapmalisin, sonuclarin 540+ okuma 530+ yazma olana kadar birseyleri eksik yapiyorsun demektir, ben evde bu diski 540+ rakamlarla calistiriyorum.

Baktin sonuclar 540li degil, firmware'ini kontrol etmelisin, eski firmware ile 410larda yazma yapan bu disk, yeni firmware ile 530+ larda calisiyor. Bu da onemli bir detay. Ama sanmiyorum bugun itibariyle alacagin bir 840 evo'nun eski firmware'li olacagini, bu eski bir muhabbetti cunku.

Bu arada intel rapid storage technology muhabbetide var isteyene samsung magicianda, anakartiniz destekliyorsa kullanabilirsiniz ancak benim onerdigim birsey degil, "cache to speed up" toplamda fayda saglayan birsey degil, kosullu kazanim sunan bir ozelliktir.

Dedigim gibi dogru kullanildiginda 540+ okuma 530+ yazma bu harddisk'in potansiyelini ortaya koyuyor. Fiyatinin dusuk olmasinin sebebi bu detaylari cok az insanin bilmesi ve hala yazmasinin 410 oldugunu sanmasi, bilseler ki 500+ o fiyata satarlar mi saniyorsunuz
    You call it turbo lag , i call it foreplay ...

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güneşin dediğine ek keşke herşey o üstünde yazan okuma yazma hızından ibaret olsa

birçok ucuz diskin iops değeri okadar düşükki ssd benchmark aldığınızda şok olmanıza neden oluyor

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onursumer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güneşin dediğine ek keşke herşey o üstünde yazan okuma yazma hızından ibaret olsa

birçok ucuz diskin iops değeri okadar düşükki ssd benchmark aldığınızda şok olmanıza neden oluyor
    75000+ read iops veriyor, cok şuku bir rakam gercekten. Kafalar karisacak yanliz iops filan girince, yazmayayim dedim ama ilk kani sen doktugune gore yazabiliriz artik

read/write speed hani su MB cinsinden konustuklarimizi beygir gucu olarak dusunun, aerodinami sabit iken ne kadar cok beygir o kadar yuksek top speed degil mi? Aynisi bu da kabaca.

IOPS dedigimizi de gene cok kabaca aracinizin gaz tepkisi olarak dusunebilirsiniz. Tepkili bir araci kullanirken ard arda manevralari cok daha rahat yaparsiniz, ornegin bir 106'nin cevikligi ile SL63AMG'yi dusunun. 106 ne kadar rahat zipzip serit degistirebilir degil mi? Ama guce bakinca SL yok eder 106'yi. Bu da harddisklerde sirali ve rastgele okuma ile benzer. Hizli serit degistirebilen rastgele okumada potansiyel gucunu cok daha iyi kullanir, ancak sirali bir okuma yapmak aydin otobaninda gazlamak gibidir, gucu cok olan uzar.

Rastgele ve sirali okuma muhabbetinide artik kendiniz arastirin hem daha iyi aklinizda kalir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bahsedilen testleri inceliyorum.özellikle 4k okuma ve yazma hızının üzerinde duruyorlar ortalaman 20-30 arası kullanım gördüğüm kadarıyla çoğu diskte bazıları 15 e düşebiliyor.
    Samsung un hızı arttırmak için ram kullanma olayının pek korkulacak birşey olmadığını söylüyorlar ama ram in yüksek olması lazım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Edit niye yok :/

Gaz tepkisi ve aracin cevikligi birlikte olacak IOPS. Gene tam degil tabi ama iste idare eden bir benzetme olur.

Shendelzare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben corsair force gt kullanıyorum bugüne kadar hiç sorun yaşamadım masaüstümde, laptopta ise kingston hyperx kullanıyorum aynı şekilde onlada bir sorun yaşamadım bugüne kadar ikisinide önerebilirim. AHCI olayına gelirsek evet biostan ahci ayarlanması gerekiyor maksimum performans alınabilmesi için ama windowsu kurmadan önce ayarlaman gerekli diye birşey yok, microsoftun support sitesinde AHCI dönüşümü için küçük bi eklenti var onu indirip çalıştırıyorsunuz sonra size restart atıcam diyor restart sırasında biosa girip gerekli yeri AHCI ye ayarlıyorsunuz ve bilgisayar sorunsuz açılıyor.
    Bu arada hız testi içinde HDTune diye bir program var free versiyonu gayet tatmin edici ve basit max min ve average değerleri veriyor, burst read değerleride veriyor ve harddiskinizin sağlık durumunu ölçebiliyor.

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    120 gb sıkıntı çıkarıyor yer konusunda tecrübe ile sabit.

279 tl ye 240 gb ssd var silicon power ın ben aldım 2 hafta önce 550-500mb okuma yazma hızı, gayet memnunum f/p olarak çok iyi 7mm ultrabook içinde uygun(ben internetten almadım tanıdık tedarikciden aldım)
    http://www.n11.com/silicon-power-s60...60s2-P34227124

benimde gönlümde 840 evo vardı ama onu yurtdışına gideceğim zaman alacağım 500gb olarak. tr de gereksiz pahalı. (amazonda 220$) hatta 850 si çıktı.

silicon power ürünlerini bayağıdır kullanıyorum ve gayet memnunum 32gb usb 3.0 flash belleğim var 100mb+ ile dosya atıyorum 3.0 harici hdd hızında çalışıyor çoğu zamanda ondan hızlı çalışıyor.
    e60 535d & THE A45 AMG

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Omak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    120 gb sıkıntı çıkarıyor yer konusunda tecrübe ile sabit.

279 tl ye 240 gb ssd var silicon power ın ben aldım 2 hafta önce 550-500mb okuma yazma hızı, gayet memnunum f/p olarak çok iyi 7mm ultrabook içinde uygun(ben internetten almadım tanıdık tedarikciden aldım)
    http://www.n11.com/silicon-power-s60...60s2-P34227124

benimde gönlümde 840 evo vardı ama onu yurtdışına gideceğim zaman alacağım 500gb olarak. tr de gereksiz pahalı. (amazonda 220$) hatta 850 si çıktı.

silicon power ürünlerini bayağıdır kullanıyorum ve gayet memnunum 32gb usb 3.0 flash belleğim var 100mb+ ile dosya atıyorum 3.0 harici hdd hızında çalışıyor çoğu zamanda ondan hızlı çalışıyor.
    Silicon power da ssd görmeme şikayeti çok fazla var. Açıkçası ürkütüyor beni. Firmware i güncelleyemiyoruz falan diyorlar.

Samsung a ciddi bir rakip buldum bu arada

Toshiba q series pro

Sasmungla aynı hatta daha iyi ve daha ucuz.

arfy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Macbook Pro'mda Corsair SSD kullanıyorum .. Mekanik diske oranla çooooook büyük fark var açıkca belli oluyor ... Oyun için kurduğum Windows bilgisayarımda ise Samsung EVO kullanıyorum performans olarak kağıt üzerindeki değerleri yakalayamadım ancak samsung bununla ilgili bir yazı paylaştı ve güncelleme ile performansı yükseltmek adına paylaşım yapacaklarını söyledi.. Kendi arayüzü üzerindeki optimizasyonlar ile performans değerlerini yükseltebiliyoruz... Fiyat Performans olarak önerebilirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maksimum read write sayılarını test eden bir inceleme okumuştum. markalara bakarak yapılan tahminler test sonuçlarıyla pek örtüşmüyordu. bu tip incelemelere göz atmakta fayda var.
    endurance test olarak aratınca pek çok sonuç çıkıyor.

tool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Experience is what you get when you don't get what you want.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tool Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fury ın performansı pek tatmin edici değil diyorlar. hyperx 3k çok daha iyi ama 200 ün üstünde o da.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Shendelzare Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben corsair force gt kullanıyorum bugüne kadar hiç sorun yaşamadım masaüstümde, laptopta ise kingston hyperx kullanıyorum aynı şekilde onlada bir sorun yaşamadım bugüne kadar ikisinide önerebilirim. AHCI olayına gelirsek evet biostan ahci ayarlanması gerekiyor maksimum performans alınabilmesi için ama windowsu kurmadan önce ayarlaman gerekli diye birşey yok, microsoftun support sitesinde AHCI dönüşümü için küçük bi eklenti var onu indirip çalıştırıyorsunuz sonra size restart atıcam diyor restart sırasında biosa girip gerekli yeri AHCI ye ayarlıyorsunuz ve bilgisayar sorunsuz açılıyor.
    Bu arada hız testi içinde HDTune diye bir program var free versiyonu gayet tatmin edici ve basit max min ve average değerleri veriyor, burst read değerleride veriyor ve harddiskinizin sağlık durumunu ölçebiliyor.
    Eh biz eski topragiz, zamaninda boyle cozumler yoktu, registryden yapmaya calisinca da sikinti cikartirdi. Simdi baktim, hakikaten 1 tusla AHCI gecisi yapilabiliyormus, zaman ilerliyor

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Samsung 840 evo oneririm 3 arkadas 250 gb ligini kullaniyoruz cok memnunuz, testlerdefe performans olarak baya iyi. Sanirim 120 lik olani sizin belirttiginiz butceye uygundur. Bu arada sakin gidip ucuz diye kingston veya sandisk almayin suanki ve bundan sonraki partilerde yongalari eskiye gore daha yavas ve dandik bu yuzden ucuza satiyorlar.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler