User Tag List

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
85 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Fren Diski Delmek...

CLIORS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim de derdim ila delmek değil ama bu modelin orj.i hep bu şekildeydi... ayrıca o delikli discler de hep sonradan deliniyor benim merak ettiğim CNC harici bir delme metodu mu var? sonuçta CNC de matkapla deliyor...
    çok sayfa sayfa yazmaya niyetim yok fakat üreticisinden al.

Yay kesme, bakla azaltma, delik delme biz de ata sporu.

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu konuda bahsedilen ısıl işlemden kasıt sertleştirme işlemidir, sizin verdiğiniz makalede dökümün kırılganlığını almak için yapılan tavlama işlemidir bu işlemin sonucunda yüzeyler ister istemez bir miktar sertleşir ama bu sertliği ne delerken nede işlerken hissedersiniz.

Disk bahsettiğiniz sertliği alacak ve sonra aşındığında gidip tornada taşlatacak üzerinden 1mm. paso kaldıracaksınız? Yok öyle bir şey. Gerçekten ısıl işleme tutulmuş bir çeliği elinize alıp işlemeye kalkmış olsaydınız ne demek istediğimi daha iyi anlardınız.Isıl işleme tabi tutulmuş bir metali bırakın delmeyi elmasla bile kesemessiniz eğe bile yemez daha detaylı araştırın.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şahin mi bu disk deleceksiniz? Yukarıda sayılı mesajda anlatılmış, "sonuçta delikli olanlar da deliniyor" demek büyük hata olur, (edit) disk üretilirken delik şekilde üretiliyor muhtemelen. Üreten adam sanayide tornayı alıp delmiyor

Evet, "görüntüde" bişey olmaz. Ne var ki deldik işte

Aşınıp değişmesi gereken disklerin tornalanması gibi bişey bu. İyi ustalar disk tornalamayı bile tavsiye etmez, 1 torna bile anca kaldırır der. Ki bunun yanında metal sonuçta, sonradan uygulanan her türlü dışarıdan müdahale, illa ki gözle görülür-görülmez zarar oluşturacaktır.
    Kalıptan delikli çıkmıyor diskler. Bu konuda Hi-Spec ve Compbrake gibi İngiliz fren kiti üretici firmalar disklerini plain dedikleri dümdüz şekilde üretir. Ve çok popüler ürünler dışında stokları hep düz tutarlar. Sipariş üstüne delerler yada kanal açarlar. Bir kaç kere sipariş ettim oradan biliyorum. Ki ben fren sistemlerden oldukça anlarım. Kendi fren kitlerimi tasarlamış ve yurt dışına bile retrofit kiti satmışlığım var. Kendiniz güvenli bulmazsınız yaptırmazsınız birşey diyemem. Ama burada teknik olarak verilen işin olabilitesini ve dikkat edilmesi noktaları içeren tavsiyelere muhtemelen diye emin olmadığınız bilgiler ışığında aksi fikri "Ne var ki" gibi nükteli şekilde belirtmek doğru değil. Burası TechTurkey. 100 hp motorların 500 hp ye nasıl artırılabileceğinin konuşulduğu teknik bir platform. Ki bu yay kasmak yada yay press ile aynı kefeye koyulmamalı.

Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyler fren diskleri döküm dür döküm malzeme ısıl işleme tabi tutulamaz.
    Diskler tavlanıyor. Özellikle Brembo HC serisi. High Carbon dediğimiz yüksek karbon alaşımlı diskler daha da farklı şekilde tavlanıyor.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuda bahsedilen ısıl işlemden kasıt sertleştirme işlemidir, sizin verdiğiniz makalede dökümün kırılganlığını almak için yapılan tavlama işlemidir bu işlemin sonucunda yüzeyler ister istemez bir miktar sertleşir ama bu sertliği ne delerken nede işlerken hissedersiniz.

Disk bahsettiğiniz sertliği alacak ve sonra aşındığında gidip tornada taşlatacak üzerinden 1mm. paso kaldıracaksınız? Yok öyle bir şey. Gerçekten ısıl işleme tutulmuş bir çeliği elinize alıp işlemeye kalkmış olsaydınız ne demek istediğimi daha iyi anlardınız.Isıl işleme tabi tutulmuş bir metali bırakın delmeyi elmasla bile kesemessiniz eğe bile yemez daha detaylı araştırın.
    Şimdi gördüm bu mesajını. Aynen öyle. Zaten disk aşırı sert olsa frenleme olmaz. Çünkü balata disk arasında birbirlerini aşındırıcı bir etki sayesinde frenleme gerçekleşiyor.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bahsettiginiz , havalandirma delikleri mi ?

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sadık Özyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bahsettiginiz , havalandirma delikleri mi ?
    Sadik baska ne deligi olabilir Allah askina
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şahin mi bu disk deleceksiniz? Yukarıda sayılı mesajda anlatılmış, "sonuçta delikli olanlar da deliniyor" demek büyük hata olur, (edit) disk üretilirken delik şekilde üretiliyor muhtemelen. Üreten adam sanayide tornayı alıp delmiyor

Evet, "görüntüde" bişey olmaz. Ne var ki deldik işte

Aşınıp değişmesi gereken disklerin tornalanması gibi bişey bu. İyi ustalar disk tornalamayı bile tavsiye etmez, 1 torna bile anca kaldırır der. Ki bunun yanında metal sonuçta, sonradan uygulanan her türlü dışarıdan müdahale, illa ki gözle görülür-görülmez zarar oluşturacaktır.
    Evet arabam sahinin bir turevi

Suayip hocam guzel guzel anlatmis mevzu kampananin uzerine delikli imitasyon disk takmak degil arkadaslar, arac zaten 400 hp, bunun hem delikli hem de deliksiz versiyonu var, adamlar delikliyi de deliksizlerden yapiyorlar onu bildigim icin sordum, aldigim mal da orj. Ama bu urunu uretmedikleri icin artik baska bir yerden aldim, delikten ziyade kanal bana da mantikli geliyor...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyla pek alakalı değil ama kanallı disklerde balata aşınması delikli ya da düz diske göre daha yüksek olur mu?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CLIORS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok sayfa sayfa yazmaya niyetim yok fakat üreticisinden al.

Yay kesme, bakla azaltma, delik delme biz de ata sporu.
    Delik delmenin amacini biliyor musunuz? Kusura bakmayin da ben malzeme muhendisiyim yeri geldiginde parca bile uretirim, diskin delimiyle yay kesmeyi nasil birlestirdiniz kafanizda anlayamadim, brembo ve ebc gibi markalarin uretim videolarini izleyin, o delikler dogustan gelmiyor ve de bir amaci var, kaciniz 330 mm disk kullaniyor? Kullanan anliyor zaten demek istedigimi...

OmerRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Delikli diskler ömür açısından biraz dezavantajlı oluyor, deliklerin etrafındaki bölgelerdeki kılcal çatlaklar daha kısa sürede büyüyüp diskin çatlamasına sebep olabilir. Onun yerine çizikli ya da dimple dediğimiz yapıdaki diskler tercih edilebilir. Eğer elinizde orijinal düz diskler varsa bence direk onları kullanın.

Bu tarz çizik ya da deliklerin amacı ağır fren altında disk ve balata arasında oluşan toz ve gaz tabakasının kolayca atılabilmesini sağlamaktır. Halihazırda çoğu balatanın üzerinde diğer amaçlarının yanında bu işlevi de gören kanallardan bulunuyor, buna ek olarak çizikli disklerden de alınabilir ama düz diskler de kesinlikle tercih edilebilir.

Azim Oto Özel Ford Servisi
    http://www.azimfordservisi.com/

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Genuine Maserati Front Brake Rotor Ghibli Quattroporte OEM 670030935 | eBay

Orijinal delikli istenirse de boyle geliyor, fiyat şukela

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fiyat şahane hakkaten. O ne yaa.

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Deliklerin bir ana amacı tozu uzaklaştırmaksa diğer ana amacıda ısı transferi oluşturmaktır.
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

CLIORS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Delik delmenin amacini biliyor musunuz? Kusura bakmayin da ben malzeme muhendisiyim yeri geldiginde parca bile uretirim, diskin delimiyle yay kesmeyi nasil birlestirdiniz kafanizda anlayamadim, brembo ve ebc gibi markalarin uretim videolarini izleyin, o delikler dogustan gelmiyor ve de bir amaci var, kaciniz 330 mm disk kullaniyor? Kullanan anliyor zaten demek istedigimi...
    Megane RS 312 mm kullanıyor dogru 330 mm az olduğu için yorum yapmam doğru olmaz.

Malzeme mühendisliği iyidir, ben de beğeniyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CLIORS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Megane RS 312 mm kullanıyor dogru 330 mm az olduğu için yorum yapmam doğru olmaz.

Malzeme mühendisliği iyidir, ben de beğeniyorum.
    Yorum yapmakta sikinti yok da yay kesmekle nasil baglanti kurdunuz hayirdir? Biliyor musunuz ki benim neler yapip yapmadigimi? Maden muhendisiyim uzmanligim da malzeme bilimi, hangi malzeme delunir hangi madde isil isleme girer, girerse tekrar islenebilir mi iyi bilirim, kullanilan delikli disklerin kaliptan ciktigini zannedenler icin isin dogrulari konunun icinde zaten anlatilmis, bu sitede olan seyleri konusuyoruz hurafeleri degil...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi ben bu tarz hassas işlerin fabrikasyon olması taraftarıyım. Naçizane fikrim bu yönde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kalipson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi ben bu tarz hassas işlerin fabrikasyon olması taraftarıyım. Naçizane fikrim bu yönde.
    Slick lastige kanal acabilen de az ama yapiliyor iste benim illa deleyim derdim yok, orj olan delikli ama deliksizden aciliyor, sormak istedigim bunu yapan varsa, pattern nasil olmali kaclik delinmeli vs gibi teknik seylerdi yoksa delik de kanal da cnc de aciliyor...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Slick lastige kanal acabilen de az ama yapiliyor iste benim illa deleyim derdim yok, orj olan delikli ama deliksizden aciliyor, sormak istedigim bunu yapan varsa, pattern nasil olmali kaclik delinmeli vs gibi teknik seylerdi yoksa delik de kanal da cnc de aciliyor...
    Yabancı forumlara mutlaka bak abi. Adamların custom denemeleri hem sayısal hem de nitelik olarak bizden fersah fersah ileride. Ben çok faydasını görüyorum açıkçası.

tunerviper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    su jeti mantıklı olabilir. Hem ısı oluşmadığı için kılcal çatlak oluşturmaz diye düşünüyorum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler