User Tag List

19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Geçmeyen Sağa çekme problemi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Geçmeyen Sağa çekme problemi

Selamlar ,

Aracımda devamlı bir sağa çekme durumu var , kaç kererot yapıldı sayısını unuttum , lastikler kontrol edildi ,alt takımda sorun yok dendi ama araç dümdüz yolda direksiyonu bıraktığınızda sağa doğru eğik devamlı elimle müdahele yaparak düzeltiyorum , araçta en ufak bir kaza vs. yok , en son direksiyon kutusuna baktır dediler gittiğim direksiyoncular abi arıza kodu yoksa direksiyon arızalı değildir dediler ama ben hala direksiyon kutusundan şüpheleniyorum , tork sensörü ya da açı sensöründe bir problem olduğunu düşünüyorum ama yine de emin değilim neden olabilir acaba

altugkocer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    63 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    İlk aklıma gelen her ne kadar kontrol edilmiş olsa da lastiklerden kaynaklı olabilir. Son zamanlarda çok fazla üretim hatalı lastik denk geldi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı altugkocer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk aklıma gelen her ne kadar kontrol edilmiş olsa da lastiklerden kaynaklı olabilir. Son zamanlarda çok fazla üretim hatalı lastik denk geldi.
    Lastik değil hem kışlık hem yazlıkta da yapıyor , lastikle alakası yok

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lastikler yönlü mü, yerleri değiştirilerek denendi mi peki hiç?

XoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Araç nedir ?

Bizden bir yıldız kaydı, yine gökler aldı... Hepimizin başı sağolsun. Huzur içinde yat Alperim |RA|

Aranel Ciryatan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yay var mı? ve araç ne marka model?

PSA grubunda yıllardır yaşadığım bir problemdir bu. Araca yay taktığım anda sağa çekmeye başlıyor araçlar. Mevcut aracımda da aynı durum var. Her yerine baktık araba ok gibi yere basışı fakat aracı orijinal yüksekliğe çekince problem geçiyor. Basınca sağa çekme başlıyor. Aks mesafesinin 2 tarafta farklı olması ve aracı basınca açısının bozulmasından kaynaklandığını düşünüyoruz.
    SimRacersTR.Net
    Türk Simülasyon Pilotlarının Buluşma Noktası

kifoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araç modeli ve ekstra takılan parça varsa daha açıklayıcı olurdu. direksiyonda titreme sağa sola çekme vs gibi problem çözmede lastik-ön takım-rot-balans ayarı yapan yerin ve ustanın önemi çok büyük. mesela benim aracımda (superb 2.0 tdi) çözemediğimiz bir direksiyon titremesi vardı. yaptırdığım balans ayar sayısını hatırlamıyorum ama bir türlü geçmiyordu akslardan olur dediler aks laleleri değişti aks tornada bakıldı sıkıntı görülmedi, dinamik balans yapıldı olmadı, direksiyon titremesi bir türlü geçmedi. istanbulda balans ayarlarının bir kaçı ünlü yerlerde yapıldı sonuç alamadık en son bir yer tavsiye ettiler normal balans+dinamik balans yapıldı ve sorun çözüldü. bakan ustanın deneyimi kullandıkları ayar cihazları vs önem arz ediyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar lastiklerde sorun yok kışlıklarda da yapıyor yazlıklarda da sıfır alındı lastikler ... araç kia ceed , araç tamamiyle orjinal yay may yok herşey orjinal aracın yerden yüksekliği de her tekerde aynı , yayda filan ezilme olsa bir tarafına bakınca bile belli olur öyle birşey yok ... benim aklıma direksiyon kutusu geliyor ama direksiyon kutusunda olsa hata verir diyorlar EPS hatası , en son bir şaseciye göstereceğim Ankara'da şase kontrolü yapan bir yer varmı önerebileceğiniz ?
    Konu Paradox tarafından (10-03-2020 Saat 10:40 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaza vs varmı ? Belki ustaların gözünden kaçan tekerlerde bir kayıklık önde veya geride olma durumu vs olabilir mi ? lastiklerin çamurluklar arasındaki boşlukları eşit mi ?
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    olum erken ödersen tabiki notun düşer adamın alacağı faize kesik atıyorsun adam seni ...kecekti ne güzel

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaza yok , şaseciye göstereceğim artık orda da birşey çıkmazsa dirskiyon kutusu %90

Post Thanks / Like
    Mentioned
    63 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Yanlış hatırlamıyorsam 2 sene önce kadar da vardı aracınızda böyle bir sorun, rot-balans yaptıracak yer tavsiyesi almıştınız. Hala geçmedi mi, üzüldüm valla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı altugkocer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlış hatırlamıyorsam 2 sene önce kadar da vardı aracınızda böyle bir sorun, rot-balans yaptıracak yer tavsiyesi almıştınız. Hala geçmedi mi, üzüldüm valla
    Evet rot ile alakası yok hocam maalesef onca para verdik rota , aracın direksiyonu düz tuttuğunuz zaman araç düz gidiyor ama aracın direksiyonunu bıraktığınız anda sağa doğru eğiliyor , zaten direksiyon sağa daha rahat dönerken sola daha zor dönüyor bunu hissediyorum , Direksiyon kutusunda tork sensörü varmış ancak bu araçlarda o parça ayrı satılmıyormuş , komplesi 8500TL ! ancak o sensörü değiştien direksiyoncular varmış , fakat bazı ustalara sordum hiç kurcalatma dediler , kafam allak bullak oldu ne yapacağımı bilmiyorum hadi şimdi direksiyon kutusunu söktürüp yaptırsak olacağından %100 emin olamıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    63 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Paradox Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet rot ile alakası yok hocam maalesef onca para verdik rota , aracın direksiyonu düz tuttuğunuz zaman araç düz gidiyor ama aracın direksiyonunu bıraktığınız anda sağa doğru eğiliyor , zaten direksiyon sağa daha rahat dönerken sola daha zor dönüyor bunu hissediyorum , Direksiyon kutusunda tork sensörü varmış ancak bu araçlarda o parça ayrı satılmıyormuş , komplesi 8500TL ! ancak o sensörü değiştien direksiyoncular varmış , fakat bazı ustalara sordum hiç kurcalatma dediler , kafam allak bullak oldu ne yapacağımı bilmiyorum hadi şimdi direksiyon kutusunu söktürüp yaptırsak olacağından %100 emin olamıyorum
    Çok gıcık bir durum gerçekten çare bulamamak, emin olmadan bisürü şey yaptırmak falan. Ben aracıma 2018 yılında sıfır continental lastik aldım, yaklaşık 8-10 ay sonra aracımda çekme başladı. Gittim rot ve balans ayarı yaptırdım, çekme azaldı ama geçmedi. Daha sonra ön tekerleri sağ sol yaptık, daha önce sağa çeken araç sola çekmeye başladı, usta büyük ihtimalle lastikten kaynaklı dedi. Birkaç ay sonra da sağ ön lastiği yardım, şansıma aynı model aynı desen çıkma lastik buldum ve taktırdım. Sonra hemen kışlıklara geçtim, zaten kışlık jant-lastik takımımda da çekme vardı çok önemsemedim. Geçen hafta yazlıklara geçip rot-balans ayarı yaptırdım ve ilginç bir şekilde aracın çekmesi geçti Sanırım lastikte hata vardı ve yarıp değiştirince geçmiş oldu. Ben de böylece kurtuldum bu dertten. Umarım en kısa zamanda siz de kurtulursunuz

mkerim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Toe açısını kontrol ettirin. Toplam açı tamam görünsene sağ teker açısı olması gerekenden fazla demekki.
    Kısaca : sağ ve sol tekerlek açılarına bakın ikisi de aynı olmalı. Toplam açı farklı değerler ile de aynı olabilir.
    Toe ölçümünde açı mı? Mm mi degeri alıyorlar ona bakın. Siz derece olarak ölçtürün.
    1984 de turbo doğan ile uğraşırken MS ve AEM in kapısında beklerdik. Beyin yapsın da arabamıza takalım diye.
    İnternetin hızıda varla yok arası bir şeydi. Yoksa internet yok muydu???

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun can sıkıcı bi durum. Z rotunun bozukluğu bile rot u etkileyebilir kule takozuda etkiler kısacası ön takımdaki bütün parçaları kontrol etmek sağlam gibi dursada eskiyenleri değiştirmek çözüm olabilir. onun dışında karadüzen olcak ama sol taraftan rot u 1 tık açarsa istediğiniz gibi düz gider araç ama tavsiye etmem geçici çözüm olabilir

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Okudum mesajları ama belirtmemişsiniz, aracınızı sıfır km mi aldınız?

Kazası yoktur kaportada ama önceden alttan vurmuş kasmıştır bir yerleri belki. Bu kadar çalışmadan sonra şaseci, olmadı bir ralli garajına falan götürmek gerek tek çare olurdu sanırım Arabanın gerçekten fabrika dinamiklerinde olduğundan emin olunmalı

rcpyldz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Paradox Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaza yok , şaseciye göstereceğim artık orda da birşey çıkmazsa dirskiyon kutusu %90
    bende benzer durumu yaşadım zamanında aracın lastiğini kaldırıma sert dayadığımızda salıncak burçlarında oynama oluyor buda cok hafif çekme yapıyor özellikle yuksek hızlarda
    Instagram: rcpyldz34 - otomobilya

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracı şase kontrolü yapan biryere göstereceğim iyice bakıldıktan sonra sorun yok denirse geriye bir tek direksiyon kutusu kalıyor

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    -yol ip gibi buna eminseniz
    -direksiyon düz ve tutuyorsanız

araba düz gidiyorsa yürüyende birşey yoktur.

bırakınca sağa sola kaçıyorsa direksiyon kutusudur.

benim aracımda 70le giderken direksiyonu tuttuğum halde 300 metrede bir şeride sokmam gerekiyordu.(sola çekiyordu)
    5 servis gezdim , en son kemal tepretoğulları renault çözdü ; her yürüyen elemanı kontrol ettiler.
    traverse yamuk buna bağlı olarak sağ teker 2cm sol teker 1cm geride çıktı..

traverse değişti sorun bitti.

ama hala arada direksiyonu bırakınca direksiyon kendini bazen 5 derece sağa yatırıyor. en çokta yola bağlı bu tabiki.
    çünkü elektrik destekli direksiyonlar böyle çok hassaslar..

sizinkide öyle olabilir.
    médiocrité partout

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler