PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bulgaristandan araba alımı ?

doncarlo
16-12-2011, 17:59
Merhaba arkadaşlar,ben Bulgaristan'dan araba almayı düşünüyorum.Çevremde gördükçe iştahım çok kabarıyor.Çifte vatandaşım.Bu konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi ? 6 ayda bir giriş çıkış , diğer işlemler vs..

63owen63
16-12-2011, 18:11
Forumda periyodik olarak açılan konulardan biri, bir kaç gündür eli kulagında diyordum :D

Arama yaparsanız, çok yazıldı çizild, detaylı bilgi tecrübe vs hepsi var forumda.

doncarlo
16-12-2011, 18:13
@63owen63 bilgilendirdiğin için sağol.

63owen63
16-12-2011, 18:18
Yurt dışından araç alacakların yapacakları işlemler. [Arşiv] - TurkeyForum Community (http://www.turkeyforum.com/satforum/archive/index.php/t-304516.html)

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/4875-yurt-disindan-araba-getirme.html

AEAlmas
16-12-2011, 18:37
Bi ara 2 yıl a cıkacak olayı vardı o gerçekleştimi :)

SiMaO
16-12-2011, 18:46
Bi ara 2 yıl a cıkacak olayı vardı o gerçekleştimi :)

Yok gerçekleşmedi :) Bende bekledim ama olmadı
6 ay araçla TR'de durduktan sonra 6 ay bulgaristanda durması lazım aracın. Fakat sahibininde orda durması gerekiyo mu bilmiyorum,
Yada 6 ay mesela 1.araçla dur burda git sat annenin üstüne 1 araba al annen getirsin sonra baban felan o şekilde birkaç kurnazlıkla yapılabilir sanki :)

AEAlmas
16-12-2011, 19:00
Yok gerçekleşmedi :) Bende bekledim ama olmadı
6 ay araçla TR'de durduktan sonra 6 ay bulgaristanda durması lazım aracın. Fakat sahibininde orda durması gerekiyo mu bilmiyorum,
Yada 6 ay mesela 1.araçla dur burda git sat annenin üstüne 1 araba al annen getirsin sonra baban felan o şekilde birkaç kurnazlıkla yapılabilir sanki :)

Irak vatandaşıyım ırakta skyline r34 :) niyetim var araba kuzu kuzu yatiyor gerci bi r33 var 7500 dolar son diyor :) ailede 4 kişi iraklı plaka degiştirmek kolay :)
işin kurnazlıgı var aslında ugraşmak istemiyorum birazda gir cıkar işlemler 2 hafta nı alıor gerci aslında deger diye düşünüorum bu gidişle öyle yapcam :D

mmged_jan
16-12-2011, 19:07
yurt dışından araba ile gelirken ordan aldığım ız jantı taksak gümrükte takılırmıyız acaba ?

master
16-12-2011, 19:11
güzel fikir :)
bizim bir ara pug504ümüz vardı. beliçika plakalı. Uğraştırıyor insanı. gir çık filan.

semih
07-03-2013, 18:09
arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ama şimdi ben çifte vatandaşım bulgaristandan bir araç alıp türkiyeye sokup işime yarayan parçaları söküp bunun yerine uyduruk parçalar taksam bir sorun olur mu ? motorda oynama yapılamayacıgını duymustum ama mesela deri koltuk ekran çelik jantı vb şeyleri söküp boş bi şekilde aracı bulgaristana soksam bir sorun olur mu?

tylan
07-03-2013, 18:40
arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ama şimdi ben çifte vatandaşım bulgaristandan bir araç alıp türkiyeye sokup işime yarayan parçaları söküp bunun yerine uyduruk parçalar taksam bir sorun olur mu ? motorda oynama yapılamayacıgını duymustum ama mesela deri koltuk ekran çelik jantı vb şeyleri söküp boş bi şekilde aracı bulgaristana soksam bir sorun olur mu?

sorun olmuyor benım galerıcılık yapan bır arkadaşım da bulgar vatandaşı burdan kazalı aracı (yuruyecek sekılde olan ) götürüp orada toplayıp getiriyor dönerken bir suru araç parcasınla donuyor bu işi de 4 senedir yapıyor

emresener
07-03-2013, 18:43
aynen bi sıkıntı yok. dolu bmwyi al gel. tofaş koltuğu uydur git ;) parça eksikliği belirgin şekilde olmadıkça sorun yok..

Kapı döşemesiz olursanız mesela sıkıntı çıkabilir :D memurun gözüne bağlı :d

ice
07-03-2013, 19:20
Yazın yazın başka :)

sedat2626
07-03-2013, 22:41
yurt dışından araba ile gelirken ordan aldığım ız jantı taksak gümrükte takılırmıyız acaba ?

Aynen varmı acaba böle bişey?:confused:

tremx
07-03-2013, 22:44

%99.5 sıkıntı olmaz

utkunoa
07-03-2013, 22:50
bi arabayı 1 sene içinde 180 gun ulkede tutablrsın giriş çıkış yapamassın anca 2 araç alırsın 2 kişi üstüne açıp birini götürüp dierini sokarsın açık ve net özeti bu :)

turci
07-03-2013, 22:54
yapılabilir tabi, adamlar bütün parçaların listesini tutmuyor sonuçta.
deri sök kumaş koltuk tak, çelik jantı sök sac janta kapak tak bakmazlar ona.
Almanya'da pahalı olduğu için Türkiye'de koltukları deri kaplatan çok insan var.

hddsheriff
07-03-2013, 22:55

al arabayı getir buraya ne sökeceksen sök , ister geri götür istersen gümrüğe bırak kalsın orada :)

blumenberg
07-03-2013, 22:57
türk vatandaşlıgından cıkarsan mavi plakalı(misafir) araç getirebilirsin, giriş cıkış yapmana da gerek yok :)

dachosen
07-03-2013, 23:15
böyle illegal işlere çok aklım gidiyor.. kahretsin :D

semih
07-03-2013, 23:18
ya açıkcası kendi aracıma takmaktan çok ticaretini yapmayı düşünüyorum. bir sorum daha olacak ayda 3-4 ayrı araç soksam sıkıntı olur mu

Draniela
07-03-2013, 23:22
Kurtların aklına kuzu girmeye başladı sanki :D

Bende bir ara tır ile parça parça cross motor sokacaktım yazlıkta toprağa vurmaya :D :D Mezun olduktan sonra yapabilirim :D

cagri-35
08-03-2013, 00:08
En temizi 2 araç, 6 ay birini kullanıp gidip diğerini alıp dönüceksin.

Zaten ucuz. . .

dachosen
08-03-2013, 00:21
o kadar kolay mı?

psikolojikdeli
08-03-2013, 00:38
:) vallah okudukça gülüyorum burası illegal parça ticareti nasıl yapılır öğrenilecek bir site değil gümrük ile alakalı her durum bir diğerinden farklıdır çünkü kanuna göre değil kişilere göre işler eğer araç getirmek istiyorsan ve başın ağriamasın istiyorsan Sultanahmete gider vatandaşlık çıkış talebinde bulunursun eğer onaylanırsa 2 ay gibi bir süre sonunda tek vatandaş + mavi kart sahibi olursun, mavi kart nedir Türkiyede çalışma ssk bagkur oturma mal edinme satma vs tüm hakların saklı kaldığını ifade eder normal bir TC vatandasından tek farkın askere gidemezsin kamu personeli olamazsın, bu durumda yurt dısından araba getirip teminat bedelini yatırıp ma plaka arac sahibi olabilirisn, Teminat ise biraz yukludur (t.t.o.k.) ornek vermek gerekirse 3500cc üstü 2012 model bir araç için 250.000 TL dir
http://www.turing.org.tr/tr/teminat.pdf

kanunlar düzenli olarak değiştiği için resmi kurumdan bilgi almadan hareket etmenizi tavsiye etmem

AEAlmas
08-03-2013, 02:26
:) vallah okudukça gülüyorum burası illegal parça ticareti nasıl yapılır öğrenilecek bir site değil gümrük ile alakalı her durum bir diğerinden farklıdır çünkü kanuna göre değil kişilere göre işler eğer araç getirmek istiyorsan ve başın ağriamasın istiyorsan Sultanahmete gider vatandaşlık çıkış talebinde bulunursun eğer onaylanırsa 2 ay gibi bir süre sonunda tek vatandaş + mavi kart sahibi olursun, mavi kart nedir Türkiyede çalışma ssk bagkur oturma mal edinme satma vs tüm hakların saklı kaldığını ifade eder normal bir TC vatandasından tek farkın askere gidemezsin kamu personeli olamazsın, bu durumda yurt dısından araba getirip teminat bedelini yatırıp ma plaka arac sahibi olabilirisn, Teminat ise biraz yukludur (t.t.o.k.) ornek vermek gerekirse 3500cc üstü 2012 model bir araç için 250.000 TL dir
http://www.turing.org.tr/tr/teminat.pdf

kanunlar düzenli olarak değiştiği için resmi kurumdan bilgi almadan hareket etmenizi tavsiye etmem

teminat araca göre değişmekte yil cc vs gibi etkenler var ha türkiye ye göre genel de daha ucuz

Mr.K
08-03-2013, 09:47

Zaten ucuz. . .

Bir kisinin yil icinde 6ay bulunma hakki var.oyle bi arabayi birakkm digeriyle geliyim olmuyo yani:)

SSagnak
08-03-2013, 10:16

Zaten ucuz. . .

bi tanıdık abimiz var onu yapıyo ailesi orda kendisi istanbulda yaşıyo kışın x6 M ile geliyo 6 ay sonra dönüyo yaz başı e92 m3 ile geri dönüyo :D

SSagnak
08-03-2013, 10:20
65.000 leva ya almıştı türk parasıyla 78.000 liraya denk geliyo şaka gibi

cagri-35
08-03-2013, 10:52
Bir kisinin yil icinde 6ay bulunma hakki var.oyle bi arabayi birakkm digeriyle geliyim olmuyo yani:)

Çifte vatandasında 6 ay orada 6 ay burada kalmasına gerek varmı?

O zorunluluk kalktı diye biliyorum.

Gko
08-03-2013, 11:01

aracı yurt dısında yasayan birinin üstüne yapın. vekalet alıp ülkeye gelin

tremx
08-03-2013, 11:03

yemiyolar onu.aracı kapıkuleden geçirecek kişininde 6ay günü olması lazım 1yıl içinde en az.

Gko
08-03-2013, 11:04
yemiyolar onu.aracı kapıkuleden geçirecek kişininde 6ay günü olması lazım 1yıl içinde en az.

6 ay günü olması derken onu anlamadım ?

cagri-35
08-03-2013, 11:07
2 yıl olayı cıksada rahatlasak :D

tremx
08-03-2013, 11:10

bulgaristanda 1 yıl içinde 6 ay gün toplaman lazım.misal gittin 1 hafta kaldın döndün.sonra tekrar gittin 2 ay kaldın döndün.bu şekilde 6 ay günün olması gerekiyo pasaportunda.normal şartlarda tabi o.herşey gümrükcüye bağlı.benim yeğen geçen yaz ilk defa çıktı bg ye herşeye göze alarak aldı bi araba geldi kapıya gümrükçü sorun çıkarmış 3 gün durdu çünkü.yaşlı bi teyze varmış gümrükçünün yanında yolda kalmış edirneye gitmesi gerekiyormuş.demişler teyzeyi ewine götürüp bizi ararsan sana gün veririz.yeğende kabul etmiş tabi almış teyzeyi ewine kadar bırakmış.6ay tr'de kalma süresi wermişler arabaya :)

Gko
08-03-2013, 11:11
hmm anladım.

abim o şekilde almıştı çünkü ondan öle dedim :) doğrudur dediginiz

RottingChrist
08-03-2013, 12:27
en son 1 ay önce her iki sınır memurlarına da sordum ve net cevap şudur arkadaşlar. bg de 6 ay doldurmadan araç alıp tr ye giremiyorsun. 2 araç alıp gideyim geleyim hikaye. orda oturan birinin adına araç alıp vekaletle gireyim hikaye. bende çok hevesliyim bende çok araştırdım ama sonuç kötü maalesef. bg de şirket kurmuş veya bazı diğer işler ile uğraşan kişilere istisnalar tanınmış ama normal bir vatandaş için kurallar yukarda dediğim gibi net. ne zaman ki tr de bg plakalı araçların sayısı arttı ve sürekli göze çarpmaya başladı bilin ki bu işin yolu bulundu.

hatta söyle bir örnek vereyim ki size işin ciddityetini göstermiş olayım.
ailem bg de yaşıyor ben tr de. babam ciddi bir rahatsızlık geçirdi ve araç kullanacak durumda değil. ben babamın sürekli bg den tr ye gidip geldiği aracı kullanarak babamı tr ye getirmek istedim ve şununla karşılaştım.
bg de tr ehliyeti ile araç kullanamıyorsun net. sınırdan 350 küsür tl yatırıp 1 yıllık uluslar arası ehliyet alman gerekiyor. diyelim ehliyeti aldık bg de kullandım tr sınırına geldim burda aracın işlemlerini babam yaptı ve tr trafiğinde girdik. o zaman da benim bg plakalı aracı kesinlikle kullanma hakkım yok net. peki bu durumda ne yapacağım diye gümrük memuruna sordum adam cevap veremedi. baban yanında olsun hastahane raporları yanında olsun belki trafik polisi anlayış gösterir dedi. ama cezasının ağır ve bunu riske alınmaması gerektiğini söyledi hatrılattı.

Draniela
08-03-2013, 12:46
Herşey açıklığa kavuştu

Gko
08-03-2013, 12:59
en son 1 ay önce her iki sınır memurlarına da sordum ve net cevap şudur arkadaşlar. bg de 6 ay doldurmadan araç alıp tr ye giremiyorsun. 2 araç alıp gideyim geleyim hikaye. orda oturan birinin adına araç alıp vekaletle gireyim hikaye. bende çok hevesliyim bende çok araştırdım ama sonuç kötü maalesef. bg de şirket kurmuş veya bazı diğer işler ile uğraşan kişilere istisnalar tanınmış ama normal bir vatandaş için kurallar yukarda dediğim gibi net. ne zaman ki tr de bg plakalı araçların sayısı arttı ve sürekli göze çarpmaya başladı bilin ki bu işin yolu bulundu.

ailem bg de yaşıyor ben tr de. babam ciddi bir rahatsızlık geçirdi ve araç kullanacak durumda değil. ben babamın sürekli bg den tr ye gidip geldiği aracı kullanarak babamı tr ye getirmek istedim ve şununla karşılaştım.
bg de tr ehliyeti ile araç kullanamıyorsun net. sınırdan 350 küsür tl yatırıp 1 yıllık uluslar arası ehliyet alman gerekiyor. diyelim ehliyeti aldık bg de kullandım tr sınırına geldim burda aracın işlemlerini babam yaptı ve tr trafiğinde girdik. o zaman da benim bg plakalı aracı kesinlikle kullanma hakkım yok net. peki bu durumda ne yapacağım diye gümrük memuruna sordum adam cevap veremedi. baban yanında olsun hastahane raporları yanında olsun belki trafik polisi anlayış gösterir dedi. ama cezasının ağır ve bunu riske alınmaması gerektiğini söyledi hatrılattı.

yurt dısında tr ehliyetini kullanmak için tercüme ettirmen gerekli onun için para yatırılıyo yine ama nereye ne kadar onu bilmiyorm :) 350 lira gibi bi rakam olmaması gerek ama

uerbas
08-03-2013, 13:23
şuan bg kayıtlı bir aracın vergisini kaydını çekini çükünü ödesek hiç bi şekilde tr plakaya çevirme şansımız yok mudur?

mesela araç bedeli 20bin leva, ben araç bedeli + %100 araç bedeli kadar daha vergi ödemeye razıyım

hddsheriff
08-03-2013, 13:41
şuan bg kayıtlı bir aracın vergisini kaydını çekini çükünü ödesek hiç bi şekilde tr plakaya çevirme şansımız yok mudur?

mesela araç bedeli 20bin leva, ben araç bedeli + %100 araç bedeli kadar daha vergi ödemeye razıyım

ya klasik araba olacak 21 yaş sınırı vardı sanırım , yada 3 yaş sınırı var. Ama öyle %100 le kutulamazsın :D en azından aldığın fiyat x 3 olarak düşün. evrak kayıt kürek işleride cabası :)

tremx
08-03-2013, 13:48

abi ilk paragrafta yazdıklarınızın arkasındayım aynen öyle.benimde 2 tane aracım war bg plaka imzamdan farketmişsinizdr belki.6ayda bir değiştiriyorum babam orda iş yapıyor hallediliyor bi şekilde :)

2.paragrafta yanlışlarınız war.bg de tr ehliyetiyle araç kullanabilirsiniz 15 levaya ehliyetinizi tercüme ettiriyorsunuz işlem hazır.bg sınırında işlemleri babanız yaptı siz tr de o aracı kullanabilirsiniz.babanız size şu şu isimli şahıs benim oğlumdur şu plaka aracımı kullanabilir diyecek.vekaleti bg de ki noterden alıyorsunuz 30leva gibi bişeydi.kimin kullanmasını istiyosanız isimlerini ekleyebilirsinz vekalete.polis durdurduğunda evrakları istiyor.prosedürleri bilen bir polisse vekaletide istiyor gösteriyorsunuz sorun yok.

Gökhan Bilgin
08-03-2013, 13:51
Uçuk fiyat olmuycak şekilde enkei rpf1 getirebilicek olan varsa alabilirim

tremx
08-03-2013, 13:54
Uçuk fiyat olmuycak şekilde enkei rpf1 getirebilicek olan varsa alabilirim

bulgar sitelerinde araştır bulursan eğer linkini pm le bana getirmeye çalışırız.

Gökhan Bilgin
08-03-2013, 13:58
bulgar sitelerinde araştır bulursan eğer linkini pm le bana getirmeye çalışırız.

Araştırıp dönüş yapayım :)

utkunoa
08-03-2013, 14:35
aynı sistemi geçen sene ytaptım gayette oluyor hatta 6 ay deilde 8 ay kalrısanız sadece 250tl gibi bir ceza ödüğyorsunuz. clk270 cdi ve x5 var biri benim üstüme dieri annemin ustune acık clk ile geldim 8 ay sonra dönüp x5 i alıp türkiyeye girdim. yani 2 kişi olacak ayrıca bg plakayı blmıorm da alman plaka ile türk ehlyetmı herturlu heryerde kullanabılıyorum.

RottingChrist
08-03-2013, 14:38
malesef yanlış biliyorsunuz. tr sınırında bg ye geçerken tr tarafından uluslar arası ehliyet alınıyor. o da sadece senelik veriliyor ve 350 / 370 arası bir rakamdı. başka hiç bir şekilde araç kullanmana izin yok. ben bg de bir notere gidip bak kardeş bu tr ehliyeti ben bununla araç kullanabiliyorum sende bana bu hakkı ver bg de araç kullanabilmem için tercüme et diyemezsiniz.

babamın bana vekalet vermesine gerek yok çünkü ikimizde de hem tr hem bg kimlikleri var ve baba oğul olduğumuz belli oluyor. hadi vekalet bg den alındı ya ingilizce yada bulgarca yazacak. o vekaleti tr de hangi polis tanıyıp işlem yapacak orası ayrı.

bg ehliyeti olan biri tr ye girip bg ehliyeti ile sorunsuz araç kullanabiliyor. ama bizim ehliyetlerde ingilizce yazmasına ramen kıçı kırık bg bile posta koyuyor.

abi ilk paragrafta yazdıklarınızın arkasındayım aynen öyle.benimde 2 tane aracım war bg plaka imzamdan farketmişsinizdr belki.6ayda bir değiştiriyorum babam orda iş yapıyor hallediliyor bi şekilde :)

2.paragrafta yanlışlarınız war.bg de tr ehliyetiyle araç kullanabilirsiniz 15 levaya ehliyetinizi tercüme ettiriyorsunuz işlem hazır.bg sınırında işlemleri babanız yaptı siz tr de o aracı kullanabilirsiniz.babanız size şu şu isimli şahıs benim oğlumdur şu plaka aracımı kullanabilir diyecek.vekaleti bg de ki noterden alıyorsunuz 30leva gibi bişeydi.kimin kullanmasını istiyosanız isimlerini ekleyebilirsinz vekalete.polis durdurduğunda evrakları istiyor.prosedürleri bilen bir polisse vekaletide istiyor gösteriyorsunuz sorun yok.

RottingChrist
08-03-2013, 14:41
bende aynı şeyden bahsetmiştim zaten. uluslar arası ehliyet dediğim ehliyet gibi bir kart değil sonuçta. senin de dediğin gibi bir tercüme ve yeterlilik belgesi. ;)

yurt dısında tr ehliyetini kullanmak için tercüme ettirmen gerekli onun için para yatırılıyo yine ama nereye ne kadar onu bilmiyorm :) 350 lira gibi bi rakam olmaması gerek ama

utkunoa
08-03-2013, 14:46
4 senedir almanyaya kara yolu ile gidip geliyorum 1 kere bile böyle bir sorun ile karşılaşmadım siz sanıyormusunuzki türkyieye gelen her almancının uluslararası ehliyeti var ?

bence siz yanlış biliyorsunuz

RottingChrist
08-03-2013, 14:56
sanırım sizde bir yanlış anlama var. tr ye giriş için değil tr ehliyeti ile bg ye giderken bg tr ehliyetini tanımdağı için alınıyor. tr ye ne ehliyetiyle girersen gir zaten sıkıntı değil.

bu arada siz hangi ülkenin vatandaşısınız?
hangi ülkenin ehliyetlerine sahipsini?
ne amaçla gidip geliyorunuz?

4 senedir almanyaya kara yolu ile gidip geliyorum 1 kere bile böyle bir sorun ile karşılaşmadım siz sanıyormusunuzki türkyieye gelen her almancının uluslararası ehliyeti var ?

RottingChrist
08-03-2013, 15:01
bu arada tr ye gelen almancılar hangi ülkenin ehliyetini kullanıyor?

Hakan Burak
08-03-2013, 15:02
Öyle kolay olsaydı, Gürcistan'dan 15.000 TL'ye 2004 Mercedes E 320 CDI getirecektim.
Ama 6 ay için değmez.

tremx
08-03-2013, 16:13
malesef yanlış biliyorsunuz. tr sınırında bg ye geçerken tr tarafından uluslar arası ehliyet alınıyor. o da sadece senelik veriliyor ve 350 / 370 arası bir rakamdı. başka hiç bir şekilde araç kullanmana izin yok. ben bg de bir notere gidip bak kardeş bu tr ehliyeti ben bununla araç kullanabiliyorum sende bana bu hakkı ver bg de araç kullanabilmem için tercüme et diyemezsiniz.

babamın bana vekalet vermesine gerek yok çünkü ikimizde de hem tr hem bg kimlikleri var ve baba oğul olduğumuz belli oluyor. hadi vekalet bg den alındı ya ingilizce yada bulgarca yazacak. o vekaleti tr de hangi polis tanıyıp işlem yapacak orası ayrı.

bg ehliyeti olan biri tr ye girip bg ehliyeti ile sorunsuz araç kullanabiliyor. ama bizim ehliyetlerde ingilizce yazmasına ramen kıçı kırık bg bile posta koyuyor.

abi dediklerin doğru olabilir prosedür olarak ama ben yaşadıklarımızı söylüyorum.benim bg vatandaşlığm yok mesela oturma iznim var.çok sefer polis durdurdu.ehliyetin tercümesini gösterince hiç bir problem olmuyor evrakların tam ise gönderiyolar.ehlyetini tercüme ettirmeyen yeğenim yakalandı polis ceza yazmadı ama tercüme ettir sıkıntı yaşarsın dedi.babam 2yıldır orda ehliyetinin tercümesi yok hala çok seferde polis durdurdu sıkıntısız bıraktı.bizim ehliyetimiz geçerli fakat polis gıcıklık yaptığı için bulgarcaya çevrilmesini istiyor sadece.vekalet vermesine gerek war işte ne kadarda belli olsa kimliklerde türk polisi vekalet istiyor.çok defa durduruldum türkiyede bg plakayla.vekaleti gösterdim şirket ortaklığını gösterdim sorun yaşamadım.eğer vekalet yoksa işiniz polise kalmış bağlayabilirde gönderebilirde.

gökan
08-03-2013, 16:47
kardesım sofyada :)araba alıp gelemez ozman buraya:D

RottingChrist
08-03-2013, 20:16
bg ile bir şekilde ticari ilişkisi olan insanların bazı şeylerden muaf olduğunu biliyorum ama detayı değil. aynı şeklide öğrenciler için geçerli bir prosedür olabilir. imkan varsa detaylı araştırmak kovalamak lazım.

kardesım sofyada :)araba alıp gelemez ozman buraya:D

Mr.K
08-03-2013, 21:00

Prosedür aynı.

:icon_tup:

aracında tr'de 6 ay kalma hakkı var,kişininde.Daha sonra tekrar 6ay hak kazanması için hem aracı cıkartması lazım ,hemde kendinin 6ay boyunca yurda giriş yapmaması lazım(ucakla veya otobus yayan araçla vsvs)
bunlardan sonra otomatıkman 6ay sonra 'veya 8 ayarada gırıs yapmıs olabılır' tekrar hak kazanıyosun kısacası

bulgaristanda 1 yıl içinde 6 ay gün toplaman lazım.misal gittin 1 hafta kaldın döndün.sonra tekrar gittin 2 ay kaldın döndün.bu şekilde 6 ay günün olması gerekiyo pasaportunda.normal şartlarda tabi o.herşey gümrükcüye bağlı.benim yeğen geçen yaz ilk defa çıktı bg ye herşeye göze alarak aldı bi araba geldi kapıya gümrükçü sorun çıkarmış 3 gün durdu çünkü.yaşlı bi teyze varmış gümrükçünün yanında yolda kalmış edirneye gitmesi gerekiyormuş.demişler teyzeyi ewine götürüp bizi ararsan sana gün veririz.yeğende kabul etmiş tabi almış teyzeyi ewine kadar bırakmış.6ay tr'de kalma süresi wermişler arabaya :)

bizde salağız yedik :D :hehe: sistem veriyo artık pasaportu okuttuklarında.. nasıl oluyo yahu şu iş bizde şu teyzeyi götürelim:D(evine yani bırakma manasında:))

yanlış bilgi vermeyin google search'te de çıkıyo konular.Eski sistem gibi değil artık hiçbişey,eğer gününüzle ilgili sorun yaşıyosanız arayın gümrüğü pasaport bilginizi verin rica edin sistemden bakıp söylerler belki kaç gününüz kaldığını.

Tr'de fazla kalıcam diyosanız da gümrüğe aracı park edersiniz.İşiniz bittiğinde tekrar aracınızı alıp cıkıs yapabılırsınız.
'devletin size verdği tarih 5mayıs ise,işleriniz var o tarihte goturemıceksınız arabayı(6ayı doluyo diyelim).Yukarda yazdığım gibi gumruge park edip işlerinizi hallettikten sonra alabilirsiniz gene aracınızı çıkış yaparsınız.(günlük 5TL + form dolduruyosunuz'bir nevi beyanat' aracınızda hangi parçalar var vuruk kırık çıkık var mı vs gibi uzun bir liste.' ki bir sorun olursa hakkınızı arayabilesiniz.Anahtar vs gümrükte kalıyo.

Parkta durdugu surece,ydısına cıkmıs sayılıyor zaten.Diceskiniz ki e günü bitik vs.Ordan cıktıgınızda gumruk sıze belli bir muddet tanıyo 4gün içinde ulkeyı terk et vs gibi.Daha sonra siz terketmezseniz gumrukte ceza yersınız o ayrı dava..

Mr.K
08-03-2013, 21:05

Aslında doğru,ama sadece transit geçtiğin için istemiyolar.

bg ile bir şekilde ticari ilişkisi olan insanların bazı şeylerden muaf olduğunu biliyorum ama detayı değil. aynı şeklide öğrenciler için geçerli bir prosedür olabilir. imkan varsa detaylı araştırmak kovalamak lazım.

öğrenciler ve ticaret için orda bulunanlar'a prosedürler aynı hiçbir fark yok.Muaf olan bişey varsa 'yani bildğinz ' ben bilmiyorum da söylerseniz belki işimize yarayan bişeydir.Sevinirim açıkcası.

devil_berk22
08-03-2013, 21:38
al arabayı getir buraya ne sökeceksen sök , ister geri götür istersen gümrüğe bırak kalsın orada :)

mesela gümrüğe bıraktık diyelim gümrük bizden herhangi bir para falan istemiyormu ve aracın evraklarını nasıl tafikten düşürmemiz gerekiyor.

hddsheriff
08-03-2013, 21:52
mesela gümrüğe bıraktık diyelim gümrük bizden herhangi bir para falan istemiyormu ve aracın evraklarını nasıl tafikten düşürmemiz gerekiyor.

tr trafiğine kayıtlı olmayan bir arabayı hangi trafikten düşüreceksin :D mesela şöyle örnek vereyim orient ralli için gelenler arabalarını bırakıp gitti. Prosedür nasıl işliyor bilmiyorum ama çok masraflı olacağını sanmıyorum.

RottingChrist
08-03-2013, 22:42
eski çalıştığım şirketten ayrılan birisi bg de firma kurarak dükkan açtı. (bg ortakları da var) tr den tekstil ürünlerini ihrac edip orada satıyordu. ürün nakliyesi için araçları bg den aldılar ve kendisi bu araçlar ile gidip geliyordu. bu kişi tr vatandaşı ve çifte vatandaşlık la alakalı değildi. nokta atışı yapacak şekilde paylaşabileceğim net bir bilgi yok maalesef.

öğrenciler ve ticaret için orda bulunanlar'a prosedürler aynı hiçbir fark yok.Muaf olan bişey varsa 'yani bildğinz ' ben bilmiyorum da söylerseniz belki işimize yarayan bişeydir.Sevinirim açıkcası.

DeNNis
08-03-2013, 23:03
ne güzel yaa 6 ay ferrariyi kullanıyorum götürüyorum lamboyu alıp geliyorum ahaha :D yok öyle bi dünya. pasaportta 183 gün dolmadan TRye arabayla sokmazlar gümrüğe. arabayı başkasına sattın vekaletle sokmak istedin, şase numarasından yine yemiyorlar. hepsini denedik vaktinde.

haa istisnalar olmadı mı oldu. bir keresinde gittik araba aldık lan bi deneyelim şansımızı dedik, acemi bi gümrükçüye denk geldik heralde bişey demedi salak, saldı bir TRye. Bir kere kapıkuleden çevirdiler günler dolmadı diye, yunanistandan dolanıp girdik :D ama bunlar şans meselesi bir kere olunca hep olcak diye bir kaide yok.

şimdi ise tek yol şirket kurmak, o zaman gün aramıyorlar işte, istediğin kadar takıl.

Mr.K
08-03-2013, 23:12
eski çalıştığım şirketten ayrılan birisi bg de firma kurarak dükkan açtı. (bg ortakları da var) tr den tekstil ürünlerini ihrac edip orada satıyordu. ürün nakliyesi için araçları bg den aldılar ve kendisi bu araçlar ile gidip geliyordu. bu kişi tr vatandaşı ve çifte vatandaşlık la alakalı değildi. nokta atışı yapacak şekilde paylaşabileceğim net bir bilgi yok maalesef.

anlamadım tam olarak ama o şekilde nakliye vs sorun değil yani bizde aynı durum söz konusu ha kendi arabamla gelmişim ha şirketin xx yy zz minibusuyle elemanı yollamısım tr'den mal almış.

O şu şekil yapmıstır yuksek yuksek ıhtımal gun dusmesın dıye,bg ortaklarının ustunedır mınıbusler vs ;) o sekılde onlara ztn gün mefrumu yok :) bize 6aysa onlara belki 1senedir yasal kanun onu kullanmış olabilir.

Onun harici nasıldır nedir ne degıldır bılemıyorum sımdı yazarken dusununce buda sacma oldu bg ortaklarıda var dıyosun e gene fırma ustune olmus oluyo :D ama işte gene dedıgım yere varıyoruz Bg menşeeli firma oldugu ıcın anası BG'dir ortak baglamaz gümrük o o şekil olmuştur yani :D aslında bişey yok kısacası :D

tremx
08-03-2013, 23:27
Prosedür aynı.

bizde salağız yedik :D :hehe: sistem veriyo artık pasaportu okuttuklarında.. nasıl oluyo yahu şu iş bizde şu teyzeyi götürelim:D(evine yani bırakma manasında:))

yanlış bilgi vermeyin google search'te de çıkıyo konular.Eski sistem gibi değil artık hiçbişey,eğer gününüzle ilgili sorun yaşıyosanız arayın gümrüğü pasaport bilginizi verin rica edin sistemden bakıp söylerler belki kaç gününüz kaldığını.

walla ister ye ister yemede yanında yat.ben olanı aynen yazdım.ayrıca genelde türk pasaportlarını okuturlar şüphelendikleri için bulgar pasaportlarına bakmıyorlar bile bilgisayarlı sistem işin hikayesi ;) çok sefer mühür bile wurulmadn geçtik tr ye..yanlış bilgi değil yazdıklarım biliorum çıktığını o yüzden ayrıntılıda yazmıyorum pek..

ne güzel yaa 6 ay ferrariyi kullanıyorum götürüyorum lamboyu alıp geliyorum ahaha :D yok öyle bi dünya. pasaportta 183 gün dolmadan TRye arabayla sokmazlar gümrüğe. arabayı başkasına sattın vekaletle sokmak istedin, şase numarasından yine yemiyorlar. hepsini denedik vaktinde.

haa istisnalar olmadı mı oldu. bir keresinde gittik araba aldık lan bi deneyelim şansımızı dedik, acemi bi gümrükçüye denk geldik heralde bişey demedi salak, saldı bir TRye. Bir kere kapıkuleden çevirdiler günler dolmadı diye, yunanistandan dolanıp girdik :D ama bunlar şans meselesi bir kere olunca hep olcak diye bir kaide yok.

şimdi ise tek yol şirket kurmak, o zaman gün aramıyorlar işte, istediğin kadar takıl.

bak ne güzel söylüyosun istisnalar oluyor benimde bahsettğim bu tamamen şans meselesi sistem falan hikaye..6ay ferrari 6 ay lambo dünyası war yani yok değil ama bu makineleri alacak g*t war mıdır bilmem..

DeNNis
08-03-2013, 23:32
var kardeşim varda 1 kere var hadi yedirdin 2 kere var ama 3. yok yani

goldbergbrk
09-03-2013, 03:57
düzenbazlıkda sınırları zorlıyayım :D
mesela yurt dısından aldık skylıne r34 6 aylık oalrak getirdik türkiyeye burda aracın üstüne nissan silvia yada benzer bir model pert aracıda satın alıp aracın şase kodunu r34e motorla şase üzerine vurdurduk ve araca proje çizdirdik ağır modifiye var polyesterden idareten tamponlar o bu gbi deşiklikler yparak aracın silvia oldgnu kanıtladık bu şekilde sonra orjınal şekilde r34ü toplayarak kullanabilirmiyiz :D böyle bir dalavera oalbilirmi

TigeR
09-03-2013, 17:11
düzenbazlıkda sınırları zorlıyayım :D
mesela yurt dısından aldık skylıne r34 6 aylık oalrak getirdik türkiyeye burda aracın üstüne nissan silvia yada benzer bir model pert aracıda satın alıp aracın şase kodunu r34e motorla şase üzerine vurdurduk ve araca proje çizdirdik ağır modifiye var polyesterden idareten tamponlar o bu gbi deşiklikler yparak aracın silvia oldgnu kanıtladık bu şekilde sonra orjınal şekilde r34ü toplayarak kullanabilirmiyiz :D böyle bir dalavera oalbilirmir34ü silviayı bilen kaç memur vardır ki olabilir sanırım :D

devil_berk22
09-03-2013, 18:01
tr trafiğine kayıtlı olmayan bir arabayı hangi trafikten düşüreceksin :D mesela şöyle örnek vereyim orient ralli için gelenler arabalarını bırakıp gitti. Prosedür nasıl işliyor bilmiyorum ama çok masraflı olacağını sanmıyorum.

aracı birdaha çıkartmayacagımız için evrakları nasıl gümrükten ayarlamak lazım onu sordum yani.

Mr.K
09-03-2013, 19:29
aracı birdaha çıkartmayacagımız için evrakları nasıl gümrükten ayarlamak lazım onu sordum yani.

Evraklik biseyin yok ki gumruge terk etmis oluyosun otomatikman,belki prosedurde 'hibe' ediosun vs bisey vrdir bilemem ama genel olarak evrakla bir is yok yani..
Farzetki araban var kapinin onunde yatiyo,muayne yok sigorta yok vsvsvs ama araba senin..

RottingChrist
10-03-2013, 21:38
neyse gittikçe karışıyor. bir gün şirket kurarsak bakcaz ne yapabiliriz diye.

oZaFaCaN
12-05-2014, 12:46
arkadaslar, bulgarıstanda yasayan ve bana dıl ve araba parcası bulmak konusunda yardımcı olabılecek bırı var mıdır? haftasonu bulgarıstana gıdıcem gezmek ıcın (arabayla) arabama koltuk ve jant takımı almak ıstıyorum dıl bılmedıgım ıcın ve ordakı ınsanlarında ıngılızce bılmedıgını dusundugum ıcın bu konuda yardıma ıhtıyacım var, forumda ogrencı vs. gunluk tercumanlık ıcın harclık kazanmak ısteyen veya sevap ıslemek ısteyen bı kac arkadas vardır dıye dusunuyorum :)

melihyilmaz
12-05-2014, 13:16
Hemen hemen herkes turkce bilir cok sikinti olacagini dusunmuyorum.hele mal almak icin gidiyosun bisekilde anlasirsiniz merak etme:D

oZaFaCaN
12-05-2014, 13:19
=) ya cogu arkadas bılmıyorlar dıyor, ee tabı gıdexcegım yerlerın adreslerı de lazım :) alfabelerı duzgun olsa blcam netten de hıc bırsey anlamıyorum kı :D

aykutsafakyaman
12-05-2014, 13:35

Yuzde 90 takilmazsin batuma gidip recaro koltuk takan var buralarda .

Gko
12-05-2014, 13:36
Yuzde 90 takilmazsin batuma gidip recaro koltuk takan var buralarda .

1 sene önceki şeye cevap verdiginin farkındasın dimi :D

Gko
12-05-2014, 13:38
=) ya cogu arkadas bılmıyorlar dıyor, ee tabı gıdexcegım yerlerın adreslerı de lazım :) alfabelerı duzgun olsa blcam netten de hıc bırsey anlamıyorum kı :D

kesinlikle dil bilen birini bulun türkçe bilen var evet ama anlaşmanız çok zor olur kökebilirler sizi ordan birini bulmaya bakın

Ers
12-05-2014, 13:39

hangi şehir e gideceksiniz ? ona göre yönlendirme yapılır.

ingilizce bilme oranı baya yüksek en azından ben öyle biliyorum, türkçe anlayan bilende çoktur. gittiğiniz şehir önemli tabi.

oZaFaCaN
12-05-2014, 14:18
varnaya gıdıcem ama cogu ınsanın dedıgıne gore bulgarca sart, sonucta cıkmacılardan bıseyler alıcam o ınsanların ıngılızce bılmesıne ımkan yok o yzden dıl bılen ınsan olması onemlı yanımda

aykutsafakyaman
12-05-2014, 19:44
1 sene önceki şeye cevap verdiginin farkındasın dimi :D

Bi karışıklık olmuş artık kusura bakmayın :D

aybarsdnr
09-02-2016, 20:20
Konuyu hortlatıyorum.

Olası yakalanma durumunda cezai işlemler nelerdir bilen var mı?

Örneğin, araç bağlanıp tasişten satışa çıkıp millileştiriliyor mu yoksa yurt dışından sahibi gelip aracı teslim alabiliyor mu?

MK8800
09-02-2016, 20:27
Konuyu hortlatıyorum.

Olası yakalanma durumunda cezai işlemler nelerdir bilen var mı?

Örneğin, araç bağlanıp tasişten satışa çıkıp millileştiriliyor mu yoksa yurt dışından sahibi gelip aracı teslim alabiliyor mu?

Benim aracımı ruhsat sahibi gelip teslim aldı geçen sene , ama aynı şekilde bağlanan bir kaç araca da el kondu . 20.000 lira ceza ve mahkeme vardı tanıdık falan filan ben 4500 lira ile kurtuldum . Bu yazdığım vekalet ile kullanma durumunda geçerli

aybarsdnr
09-02-2016, 20:40
Benim aracımı ruhsat sahibi gelip teslim aldı geçen sene , ama aynı şekilde bağlanan bir kaç araca da el kondu . 20.000 lira ceza ve mahkeme vardı tanıdık falan filan ben 4500 lira ile kurtuldum . Bu yazdığım vekalet ile kullanma durumunda geçerli

Bizim Bulgaristanda şirketimiz var. Aracı şirketin üzerine alıp, orada yaşayan bir Türk vatandaşına vekaletle buraya sokup kullanmayı düşünüyorum. Biraz ucu açık, muamma galiba

MK8800
09-02-2016, 20:46
Bizim Bulgaristanda şirketimiz var. Aracı şirketin üzerine alıp, orada yaşayan bir Türk vatandaşına vekaletle buraya sokup kullanmayı düşünüyorum. Biraz ucu açık, muamma galiba

Şirket yetkilisi iseniz Bulgaristan'dan da bunu tescil ederseniz herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız zannediyorum , Ingiltere'den kuzenimin aracı için aynısını yaptık sorunsuz kullanıyor . Oradan aldığınz belgeleri burada tercümana çevirtip noterden tasdiklerseniz hiç bir problemi olmuyor . Ingiltere için şirkete dışarıdan şahsın ortak olması için mesela son 4 yılda içerisinde 365 gün ülke sınırlarında olması gerekiyordu zannediyorum Bulgaristan'da daha da kolaydır .

tremx
09-02-2016, 20:47

aracı tr ye sokan kişinin araçsız dönmesi yasak.aracın günü doldugunda aracı getiren kişi araçla geri dönerken kapıkulede ceza çıkar.aracın modeline ve motor gücüne göre değşiyo bu ceza.tr de çevirmede yakalanırsanız araç bağlanır.Bildiğim kadarıyla aracı sokan kişi gelip alabiliyor tabi cezalarını vs ödeyerek.

tremx
09-02-2016, 20:50
Şirket yetkilisi iseniz Bulgaristan'dan da bunu tescil ederseniz herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız zannediyorum

bu sekilde problem yasanmaz fakat anladıgım kadarıyla arkadaşın yurtdışında günü yok.Günü olan bır başka kişiye vekalet vererek geçirmeyi düşünüyor.

aybarsdnr
09-02-2016, 21:21
bu sekilde problem yasanmaz fakat anladıgım kadarıyla arkadaşın yurtdışında günü yok.Günü olan bır başka kişiye vekalet vererek geçirmeyi düşünüyor.

Aynen öyle, günüm yok. Ama şirket hissedarı olabiliyorum şuan. Vekalet sonucu gerçekten 45000 tl gibi cezalar çıkıyor mu peki ?

KÖROĞLU
09-02-2016, 21:24
Ben bu işi anlamıyorum, burda birisi var esnaf komşumuz. Adam mercedes getirdi kedi gözlü. Hatta özel plaka almış.

Neyse geri göndermiş şimdi range'e biniyor yine özel plaka. Yasaya aykırı işleri sevmem. Biz yapacak olsa ilk çevirmede alırlar arabayı.

Adamlar çatır çatır biniyor, patlıyorlar da bizim mi haberimiz yok.

MK8800
09-02-2016, 21:25
Aynen öyle, günüm yok. Ama şirket hissedarı olabiliyorum şuan. Vekalet sonucu gerçekten 45000 tl gibi cezalar çıkıyor mu peki ?

4.500 en iyi ihtimal hakkınızda vergi kaçırma , hükümeti zarara uğratma vs gibi davalar açılmazsa sadece trafik ile halledip kurtarabileceğiniz kısmında ödemeniz gereken para , vekalet ile sokmak sıkıntı-risk gerek yok şirket adına alıp yetkili olarak bi kaç evrakla kullanmak varken değmez .

tremx
09-02-2016, 21:40

hissedar olman fayda etmıyor yurtdısında günün olması lazım.Hissedar olmasanda günün olduktan sonra sana vekalet verir şirket sahibi yine geçirebilirsin aracı.

Eyüp
09-02-2016, 21:49
Arkadaşım Bulgaristan da okuyor , burada bir tane x5 bıraktı ailesi biniyor..

Kendisi de orada e90 serisi aldı , herhangi bir sorun ile karşılaşmıyor..

tremx
09-02-2016, 21:56
Arkadaşım Bulgaristan da okuyor , burada bir tane x5 bıraktı ailesi biniyor..

Kendisi de orada e90 serisi aldı , herhangi bir sorun ile karşılaşmıyor..

x5 in tr deki günü doldugunda arkadaşın geri götürürken cebi dolu gitsin :)

Eyüp
09-02-2016, 22:02
Bilgilendiririm kendisini :D

aybarsdnr
09-02-2016, 22:10
hissedar olman fayda etmıyor yurtdısında günün olması lazım.Hissedar olmasanda günün olduktan sonra sana vekalet verir şirket sahibi yine geçirebilirsin aracı.

Yani gün olmadan kesinlikle legal yolla aracı sokamıyoruz ? Babamın 25 senedir Bulgaristanda şirketi var. Bir şekilde imkan varsa getirmeyi düşünüyordum o kanaldan.

tremx
09-02-2016, 22:18
Yani gün olmadan kesinlikle legal yolla aracı sokamıyoruz ? Babamın 25 senedir Bulgaristanda şirketi var. Bir şekilde imkan varsa getirmeyi düşünüyordum o kanaldan.

malesef.arabayı getırecek olan kişinin tr ye girmek istediği tarihten geriye dönük son 1 sene içerisnde 6 ay yurtdısında kalmıs olması gerekıyor.Babanızın günü vardır aracı sokar fakat araçsız çıkış yaparsa aracın günü doldugunda geri götürürken ceza ile karşılaşır.

Sinan58
09-02-2016, 22:21
Geçenlerde videosunu izlemiştim 62 araca el konulmuştu, bu arada ülkemizde işi çözmüş olanlarda var.
Duyduğum kadarıyla ülkemizde çok sayıda dışarıdan getirilip şasi numarası değiştirilmiş araç var.

aybarsdnr
09-02-2016, 22:24
malesef.arabayı getırecek olan kişinin tr ye girmek istediği tarihten geriye dönük son 1 sene içerisnde 6 ay yurtdısında kalmıs olması gerekıyor.Babanızın günü vardır aracı sokar fakat araçsız çıkış yaparsa aracın günü doldugunda geri götürürken ceza ile karşılaşır.

Babam aracı getirip bırakabiliyorum. Gümrüğe aracını Türkiyede bırakacağına dair bir dilekçe veriyor. En mantıklı ve risksiz yol o. Fakat bir daha farklı bir araçla giriş yapamıyor. o yüzden bizim için mantıksız.

Year One
10-02-2016, 11:35
sıkıntılı iş. gereksiz. çifte vatandaş dahi olsan. orada yaşamıyorsan günün olmuyor haliyle araç da getiremiyorsun.

devil_berk22
10-02-2016, 12:26
Ne kadar sağlıkli bir olaydir bilmiyorum ancak arkadasim gecen sene Mercedes 200E satti, motoru problemli olarak. Alan kişi ayni kasa gürcistandan getirdigi baska bir mercedesin motorunu ve diger aksamlarini arkadasimdan aldigi mercedese takacagini soylemisti daha dogrusu ağzindan kacirmisti ancak ne kadar sure bu sekilde kullanabilir orasi muamma

mannerboy
07-05-2017, 10:56
arkadaşlar bulgaristandan araç alma konusunda yardımcı olabilcek birisi varmı acaba özel mesaj atarsa sevinirim