PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akaryakıt pahalı, trafikten de bıktım diyenlere çözüm önerisi..

Quantum
13-01-2012, 18:13
4 kişi binin kaynaşın

Bakan Yıldız ‘25 milyar dolar ulaşıma gidiyor’ deyip yeni model önerdi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, enerji tasarrufu için 21. yüzyılın otostopu olarak bilinen ‘araç paylaşımı’nı önerdi. Yıldız, “Binek araçlarımızla bile toplu taşıma yapabiliriz. 3-4 kişiyle beraber gidebiliriz. Hem bu vatandaşlarımızın kaynaşmasını da sağlar” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji tasarrufu için ABD ve Avrupa’da 1940’lardan bu yana bulunan araç paylaşımı (carpooling) sistemini önerdi. Yıldız, 21. yüzyılın otostopu olarak bilinen sistemin vatandaşların kaynaşmasına da faydalı olacağını söyledi. Yıldız, 2011 yılında 11 aylık rakamlara göre 49 milyar dolar civarında bir petrol ve türevleri ithalatı olduğunu, bu ithalatın yaklaşık 25 milyar dolarlık kısmının araçlarda tüketildiğini belirterek, tasarruf için şu öneriyi getirdi: “Ben aracı kullandığımda, giderken yanıma en az 2-3 kişiyi almak istiyorum. Dört kişilik bir araca yalnız binmek istemiyorum. Ne kadar toplu taşımacılık olursa bu, bir ülkenin gelişmişliğiyle alakalıdır. Binek araçlarımızla bile toplu taşımacılık yapabiliriz. 3-4 kişiyle beraber gidebiliriz. Bunun hem ülkemize hem de vatandaşlarımızla kaynaşmada daha iyi olacağı kanaatindeyim.”

‘Aynı yolun yolcusuyuz’ dedik, tutmadı

Avrupa ve ABD’de 70 yıldan fazla süredir kullanılan araç paylaşımı (carpooling) sistemi, Türkiye’de aynı yolun yolcularını bir türlü biraraya getiremedi. 2 yıl önce birçok girişimcinin ilgi gösterdiği sistemde tam bir fiyasko yaşanmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin trafik yoğunluk haritasını açanlar, ortak otomobil kullanımına dair ‘Paylaş, duyarlı ol’ duyurusuyla karşılaşmıştı. Aynı sayfada 1942 yılında ABD’de hazırlanan bir afiş yer alıyordu.

Afişte ABD askerlerini taşıyan bir konvoy aracı ile sivil araç görünüyor, altında da ‘Onlar yaptı biz de yapabiliriz’ yazıyordu. Ancak 2 gün sonra siteye girenler bu uyarıları göremedi. Çünkü İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), test çalışmasını yanlışlıkla yayına vermişti. Yanlışlıkla yapılan erken uyarıya 100 kadar talep gelmişti. Büyükşehir Belediyesi’nin 6 aylık çalışması sonucu oluşturulan sistemin 2010 yılı başında tanıtılacağı söylenmişti. Üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen Belediye konuyla ilgili açıklama yapmadı.

İBB Başkanı Kadir Topbaş da geçen hafta trafik akışını sağlamak için toplu taşımayı teşvik edecek düzenlemeler yapacaklarını açıkladı. Topbaş, “İstanbul’da araçlarda yolcu oranı 1.2. Bir düzenleme yapmaya çalışıyoruz. Otobüslere ayrılan taranmış yollar üzerinden içinde 3 yolcu olan araçların geçmesi sağlanacak” demişti.

Özel siteler de kapandı

Belediyeden önce 3 internet girişimcisi de sistemi uygulamaya çalışmış ancak beklediği ilgiyi görememişti. Kısa süre sonra Ortakaraba.com, ve arabamdayervar.com isimli siteler kapandı. Halen ortakaraba.com ve ayniyolunyolcusuyuz.com isimli siteler ayakta kalmaya çalışıyor. Ortak araç sistemiyle, aynı güzergâhı paylaşan şoför ve sürücüler internet ortamında tanışıp birlikte yolculuk yapıyor.

Avrupa’da 5 milyon kişi paylaşıyor

Araç paylaşımı uygulaması ile aynı yöne giden kişilerin birlikte yolculuk etmesi hedefleniyor. Bu sayede trafik yoğunluğu azalırken yakıt tasarrufu da artıyor. Avrupa’da 5 milyon kişi internette araç paylaşım sitelerine kayıtlı ve günde 10 binden fazla bağlantı yapılıyor. Araç paylaşım hacmi en büyük olan ülke ise 3 milyon kişiyle Fransa. Hatta Fransız Hükümeti bu tür sitelere hisse alarak ortak bile oluyor. Almanya ve ABD’de de ‘kombine zeki ulaşım’ yapılıyor. ABD’de araçlarını paylaşanlara özel şerit açılırken şehir içinde sadece araçlarını paylaşanlara özel park alanları bulunuyor.

% 70’İ TRAFİKTE TEK BAŞINA

Türkiye’de 15 milyondan fazla araç bulunuyor. Yani 5 kişiye bir araç düşüyor. Yapılan hesaplamalara göre büyük şehirlerde araç sahiplerinin yüzde 70’inden fazlası tek başına seyahat ediyor.

HEDEF 2023’E KADAR % 20 TASARRUF

3. ULUSAL Enerji Verimliliği Forumu’nun açılışında fuarı gezen Taner Yıldız, 2023’e kadar yüzde 20 tasarruf hedefleri olduğunu söyledi. Rüzgarla ilgili projelerin 2015’e kadar 10 milyar dolara ulaşacağını anlatan Yıldız, “Bunların yerli kaynaklarla yapılması çok önemli. Projenin değeri 2.5 milyon megavatlık. Pazarı hazır lisanslanmış projelerin imalatının yerli kaynaklardan sağlanacağı bir yapı oluşturulacak” dedi.

4 kişi binin kaynaşın - GAZETEVATAN.COM (http://haber.gazetevatan.com/4-kisi-binin-kaynasin/423968/2/Ekonomi)

-----

Buraya konuyla ilgili düşüncelerimi yazdım yazdım geri sildim.. Biraz daha yumuşattım, tekrar yazdım, yok.. Onu da beğenmedim.. Yorum yapmayacağım.. Bazen sessiz kalmak, acı bir gülümseme, en büyük haykırıştır anlayana..

RSBurak
13-01-2012, 18:18
tasarrufu bu kadar düşünen tek ülke biziz herhalde amerikanlar en düşük 2.5 motor arabaya binecek emisyonu filan takmayacak ben burda aman çevre kirlenmesin aman tasarruf yapayım diye bi yerimi yırtcam yok öyle bi şey. toplu taşımayada binmiyorum yağ yakıp bize zamlı benzin tarifesinden fiyat uygulamasından dolayı.

BRETE
13-01-2012, 18:20
aynen bende senin gibi yazdım sildim yazdım sildim sinirimden ceza almak istemiyorum çünkü yazsam çok ağır olucak allah bunları nasıl biliyosa öyle yapsın

Cliosportve
13-01-2012, 18:33
Milletin isteklerine hükmetmeye çalışıyorlar
pess

1lker
13-01-2012, 18:35
Böyle konulara herzaman yaptığım yorumu yineliyorum.

Nice oylara... Cahil toplum!

mehmetRS
13-01-2012, 18:38
tek kişi binerim duman ata ata gezerim inatlarına bunların.

DEJ
13-01-2012, 18:40
,,,,,,,,,,,,,,

turbo&quattro
13-01-2012, 18:40
Buradami varmis bu uygulama, ilk kez duydum .

GokhanRS
13-01-2012, 18:41
katilin hırsızın dolandırıcının tecavüzcünün bu kadar çok olduğu bi ülkede güvenip kimi arabana alıp gideceği yere bırakıyorsun? başbakan bakanlar v.s bunları saymıyorum bile.

hangi belediye başkanı yada vali kaymakam hatta iski müdürü aracına 2nci birini alıyorda vatandaşa bunu yapın diyolar :D

Quantum
13-01-2012, 18:42
Buradami varmis bu uygulama, ilk kez duydum .

carpooling sistemini bilmiyor musun.. Çok ayıp.. :)

BaybuRtlu69
13-01-2012, 18:45
Yakında 'Kucak Kucağa' oturtur bunlar bizi

turbo&quattro
13-01-2012, 18:47
carpooling sistemini bilmiyor musun.. Çok ayıp.. :)

Abi hergununum carpoolinle geciyor:D

redbaron
gerizekalı. bakiyim..... valla gerizekalı

Quantum
Bir yerde bu konuyla ilgili birisi kendince internette bir araştırma yapmış ve düşüncelerini yazmış..

Çok yerinde tespitler ve baya belgeler konuşmuş öyle işkembeden sallamamış..

İzninizle onu da paylaşmak istiyorum.. Taktir ettim kimse..

---------------

Araç başına 1.2 kişi düşük bir rakam. Özde doğru bir görüş (vizyon). Ama önce görenler (vizyonerler) olarak bizzat doğru olmamız gerekir.

"Türkiye'de bir otomobilde 1.2 kişi seyahat edermiş ama Avrupa'da kaç milyon kişi arabasını paylaşıyor" değil. Buna "asimetrik data" denir ve dürüstlük fikrine gölge düşürür. Önce bu problemi halledelim.

Avrupa'da bir otomobille kaç kişi seyahat ediliyor:
http://img249.imageshack.us/img249/6254/personspercar.png

Avrupa'da toplu taşımayı kim ne kadar kullanıyor (2009 - deniz ve havayolu hariç):
http://img708.imageshack.us/img708/4310/passengertransportmodal.png

Avrupa'da kişi başına düşen "otomobil" (passenger car) sayısı ve yıllara göre artışı:
http://img194.imageshack.us/img194/7008/passengercarsper1000inh.png

Yorumlar çoğalmadan bu verileri kısaca geçmek istedim.

Kaynak: European Environment Agency's home page — EEA (http://www.eea.europa.eu/) (Avrupa Çevre Ajansı)

Onuralp
13-01-2012, 18:48
S.... a.... ç......

imprezaWRC
13-01-2012, 18:51
katilin hırsızın dolandırıcının tecavüzcünün bu kadar çok olduğu bi ülkede güvenip kimi arabana alıp gideceği yere bırakıyorsun? başbakan bakanlar v.s bunları saymıyorum bile.

hangi belediye başkanı yada vali kaymakam hatta iski müdürü aracına 2nci birini alıyorda vatandaşa bunu yapın diyolar :D
+1 :icon_tup:
Trafikte ben kapılarım kilitli geizyorum birde tanımadığımı aracıma mı alacağım. Oldu, başka sıkıntıları varsa söylesinler...

Yakında 'Kucak Kucağa' oturtur bunlar bizi

Alınan vergilerden...vs'den zaten kucağa oturmuş durumdayız.

2000HC
13-01-2012, 19:09
Önce milletin parasıyla bindikleri 300 bin liralık ,benzini gazoz gibi içen araçlardan o nazik kıçlarını kaldırsınlar sonra bize tavsiye versinler..

ErenErdem
13-01-2012, 19:19
Tanımadığınız yolcuları aracınıza alırsınız en iyi ihtimal polislerden korsan taksi muamelesi görürsünüz :D

berkay_aydin
13-01-2012, 19:23
Enerji bakanı başlatsın bu uygulamayı kendi aracıyla örnek olsun

bilalMW
13-01-2012, 19:26
Enerji bakanı başlatsın bu uygulamayı kendi aracıyla örnek olsun

O adamın sakallarını tek tek yolup .... neyse. Bir arada herkes saat 7 de işe başlasın güneşten faydalanılsın enerji tasarrufu olsun diyordu teneke.

yearone
13-01-2012, 19:30
Hepsi tıraş işler.. Maksatları akaryakıtı düşürmemek. Bunlara sebep ise; "cari açık"... Devlet politikasına göre, araba ve akaryakıt fiyatları düşerse cari açık artar ve devlet batar...

berkay_aydin
13-01-2012, 19:32
O adamın sakallarını tek tek yolup .... neyse. Bir arada herkes saat 7 de işe başlasın güneşten faydalanılsın enerji tasarrufu olsun diyordu teneke.

:D :D Şahine binerse çok büyük tasarruf etmiş oluruz

AEAlmas
13-01-2012, 19:38
Bu is yas bakan hayal urunu uretiyor

Anu
13-01-2012, 19:40
Türkiye' de carpooling sistemi yangınlaşırsa ayrı bir vergisi çıkar :D Ayrıca bu sitede çoğumuz araba konusunda hassas insanlarız, çevremde arabaları eşşek niyetine kullanan ve benim arabaya binince zarar verip içine edip "Noğlacak olm sanki bişey yaptık" diye ağız yapan çok insan var. Direk cinayet sebebi :D

fatih(fb)
13-01-2012, 19:43
yakında o zaman tek gezerken cezada yazarlar bize:)

esimsir
13-01-2012, 19:50
bence topluca enerjı bakanına binelim tasarruf etmiş oluruz yada millet vekillerine binelim aldıkları maaşın hakkını vermiş olurlar

Boost Up
13-01-2012, 19:59
oha hiç düşünememiştim

İbrahim33
13-01-2012, 20:04
Hırlısı var , hırsızı var , iti var kopuğu var , tanımadığım adamı arabayamı alacağım.Hadi adam haplıysa , eroinmansa , gaspçıysa vs vs uzar gider...Saçmalıklar silsilesine devam benim sevgili ülkem...

Burak K.
13-01-2012, 20:07
Ben kimseyi almam. :D Bu iş Türkiye'de olmaz olay çıkar :D

jdmpoint
13-01-2012, 20:11
çok yakın bi abimin başına gelen bir olay kendisi esnaftır oto yıkama ve işleri filanda inanılmaz iyi durumdadır.olay su sekil; birgün esnaf abimin yan komşusuna bir adam geliyor elinde kocaman bir kutu ya beni x yere kadar götürürmüsün yada buralarda beni götürücek kimse varmı belimdem rahatsızım diyor neyse hakkı veririm diyor (gidilecek mesafe 1-2 km) takside gecmiyo buradan diyor ve konustugu kişi aracı olmadıgı icin dur bi komsuya soruyim deyip geliyor bizimkine anlatıyo durumu e bizimkide insanlık öldümü götürelim diyo haliyle alıyo arabaya adam yolu tarif ediyo ordan gir burdan gir şurdan gir memleket neresi şurası burası falan muhabbet bi köşede durduruyor aracı allah razı olsun ne borcumuz diyo bizimki para almıyo ısrarla ısrarla soruyo bizimkisi sonunda dayanamayıp varsa beş liran ver diyo bi kola alıyim dükkanda içeriz diyo kurtulmak için adamdan...adam tamam dio sokağın basından dönde orada bozdurayım parayı bakkalda hesabına sokagın basına cektirip köşedeki yeddiemin otoparkına cektiriyo arabayı.kutulu amcam sivil polis....oaln bizim abiye oluyor 1-2 bin tl ye yakın bi ceza girdi bir hafta arabası baglı kaldı bizimkininde o korsan taraklarında bezi kesinlikle olmaz zaten gelir düzeyi cok yüksek bir insan ve adamı götürdügü arabasıda honda crv :D bu projeyle böyle şeyler çok gelir basımıza böyle bir proje olmadan bile oluyorsa bunlar....

YEY®
13-01-2012, 20:14
Yoldan internetten falan kimse kimseyi almaz sacma.Ama is arkadasini okul arkadasini pek ala alabilirsiniz. Ben 1 sene 4 kisi gittim geldim servis soforu gibi.Herkesinde araci vardi aractaki.1 yilda 2 kisi gittik geldik..

Yani isin ozu is yerinizden okulunuzdan birileriyle ortak paydada bulusup birseyler yapilabilir.

Cok nadirde olsa is saatinde kopru trafigine girdigimde diyorum ki bu insanlar aptal mi ?

Neden ?

Cunku kagithane altunizade arasindaki 5 kmlik ve 5 dakika suren yolu tam 1 bucuk 2 saatte aliyorlar ve inanin herkesin arabasi tek kisi,saniyorumki o trafikte cogunluk hergun bu trafigi 2 kere cekiyor. Birak arabayi bin metrobuse kardesim,ananin karnindan direksiyonla mi firladin ?.Altinda araba olan gormemis gibi ota boka arabayla gidiyor.Bu noktada bakan gayet hakli.Biraz objektif olup kopru trafigini gozlemleyin dediklerime hak vereceksiniz.

Son olarak Amerikada benzin ucuz,devlet superpower ama emin olun cok zengin olanlari bile hibrit araclar tercih ediyor.Ekonomi hesaplari yapiyorlar.Amerikan ve ingilizi otomobil forumlarinda bizim rolling beygir hesabi yaptigimiz konular kadar hangi araba ne kadar yakiyor vites oranlari nasi bunlari tartisiyorlar ! Bilen bilir acik ve net.

Misal Porsche cayenne hibrid luks pahali segment jip olmasina ragmen amerika piyasasi icin uretildi.Su an 911 turbolarda falan start stop sistemi uygulanmaya baslandi.5.4 litrelik 8 silindirli amerikan makinelerin bile bagaj kapaginda fuelflex yazar.Uzun yolda ekonomi icin ozel calisilmis hepsi icin..Kisacasi orda depo 30 dolara doluyor ama adamlar elektrikli veya hibrit araclar almak icin can atiyorlar.Bizde depo 120 dolara doluyor ama inanin 5 dakkalik yolu 1 bucuk saatte gitmeye raziyiz.Cunku millet aptal.Benim maddi durumum 1 bucuk saatlik trafigin benzinini cekmeye yeter fakat kendimi,saglimi,aracimi dusunup gidip istanbul kart aldim ve trafik saati cekerim aracimi gerekli otoparka kullanirim metroyu metrobusu yahu.Yada trafik dinene kadar mekandan ayrilmam vesaire.Beyni kullanmak bedava fakat yakit ve saglik pahali gercekten !

Eyüp
13-01-2012, 20:15
Türkiye' de carpooling sistemi yangınlaşırsa ayrı bir vergisi çıkar :D Ayrıca bu sitede çoğumuz araba konusunda hassas insanlarız, çevremde arabaları eşşek niyetine kullanan ve benim arabaya binince zarar verip içine edip "Noğlacak olm sanki bişey yaptık" diye ağız yapan çok insan var. Direk cinayet sebebi :D

Siz 3-4kişi binip tasarruf ediyosunuz , biraz bize vergi verin derler hakkaten o zaman :D

Kadyr
13-01-2012, 20:28
Yoldan internetten falan kimse kimseyi almaz sacma.Ama is arkadasini okul arkadasini pek ala alabilirsiniz. Ben 1 sene 4 kisi gittim geldim servis soforu gibi.Herkesinde araci vardi aractaki.1 yilda 2 kisi gittik geldik..

Yani isin ozu is yerinizden okulunuzdan birileriyle ortak paydada bulusup birseyler yapilabilir.

Cok nadirde olsa is saatinde kopru trafigine girdigimde diyorum ki bu insanlar aptal mi ?

Neden ?

Cunku kagithane altunizade arasindaki 5 kmlik ve 5 dakika suren yolu tam 1 bucuk 2 saatte aliyorlar ve inanin herkesin arabasi tek kisi,saniyorumki o trafikte cogunluk hergun bu trafigi 2 kere cekiyor. Birak arabayi bin metrobuse kardesim,ananin karnindan direksiyonla mi firladin ?.Altinda araba olan gormemis gibi ota boka arabayla gidiyor.Bu noktada bakan gayet hakli.Biraz objektif olup kopru trafigini gozlemleyin dediklerime hak vereceksiniz.

Son olarak Amerikada benzin ucuz,devlet superpower ama emin olun cok zengin olanlari bile hibrit araclar tercih ediyor.Ekonomi hesaplari yapiyorlar.Amerikan ve ingilizi otomobil forumlarinda bizim rolling beygir hesabi yaptigimiz konular kadar hangi araba ne kadar yakiyor vites oranlari nasi bunlari tartisiyorlar ! Bilen bilir acik ve net.

Misal Porsche cayenne hibrid luks pahali segment jip olmasina ragmen amerika piyasasi icin uretildi.Su an 911 turbolarda falan start stop sistemi uygulanmaya baslandi.5.4 litrelik 8 silindirli amerikan makinelerin bile bagaj kapaginda fuelflex yazar.Uzun yolda ekonomi icin ozel calisilmis hepsi icin..Kisacasi orda depo 30 dolara doluyor ama adamlar elektrikli veya hibrit araclar almak icin can atiyorlar.Bizde depo 120 dolara doluyor ama inanin 5 dakkalik yolu 1 bucuk saatte gitmeye raziyiz.Cunku millet aptal.Benim maddi durumum 1 bucuk saatlik trafigin benzinini cekmeye yeter fakat kendimi,saglimi,aracimi dusunup gidip istanbul kart aldim ve trafik saati cekerim aracimi gerekli otoparka kullanirim metroyu metrobusu yahu.Yada trafik dinene kadar mekandan ayrilmam vesaire.Beyni kullanmak bedava fakat yakit ve saglik pahali gercekten !

Sabah yada aksam is trafiginde keyfine tek kisi araba kullananlarin kulaklarini beraber cinlatalim...bunlar gbilere benzin olsun 10 tl beyin bedava

Ronin_
13-01-2012, 20:29
bunları alayını..............(twitlemek lazım )

a.colak
13-01-2012, 21:08
bunların tasarruf zihniyeti bu kadar işte vatandaştan çatır çatır benzinin aracının kullandığı yolun vergisini alacaksın sonra kucak kucağa gidip gelin diye çağrı yapacaksın. bu ülkede tasarruf yapılması gereken o kadar yer var ki bu en son şey olurdu heralde

By_HaNNibaLL
13-01-2012, 21:14
Cok mantikli bunlarin ........... neyse yazmicam özgün abi kızıyo :D

kado
13-01-2012, 21:15
Bi leyleğimiz eksikti o da tamamlandı demek

desccant
13-01-2012, 21:17
Böyle konulara herzaman yaptığım yorumu yineliyorum.

Nice oylara... Cahil toplum!

kesinlikle katılıyorum kardeşim

volume81
13-01-2012, 21:17
bu ülkede hala taksici cinayetleri olurken tanımadığım birisini arabama almam

darkmoon
13-01-2012, 21:53
ekonomi isteyen gitsin motor alsın 150-250cc çokmu cimrilik yapıcak üstüne lpg bağlasın motora :) benzinliğin yolunu unutur.

RSBurak
13-01-2012, 22:01
asıl tasarruf böyle olur
meclise gemi gibi mersolarla 6 kişi sıkışarak gelin 3 tanede eskort takın peşinize mis gibi tasarruf.öteki türlü gemi gibi mersoda 1 kişi, öne 1 tane arkaya 2 tane eskort araba kişi başına 1 mercedes 3 tane eskort düşüyor.. benim yöntemde 1 mercedes 3 eskortla 6 bakanın işini hallediyorsun bu daha tasarruflu bence.. dahada tasarruf istiyorsanız bütün zırhlı mercedesleri satın bir tane travego otobüs alın hadi onuda zırh kaplatın 50 milletvekili kardeş kardeş kaynaşa kaynaşa gelin özel bir yere giderkende linea çekersiniz altınıza 100km 4 litre dizel ooh mis gibi.. ama ne olur benim 5000 liralık arabama karışmayın bakın çevreci olsun diye tüpte taktırdım daha ne istiyorsunuz :)

Quantum
13-01-2012, 22:07
metrobüs ü destekleyen kişiler..

otomobilimdeki aynı konforu bana sağlayabilecek misiniz? Ben mecbur muyum sabahın köründe leş gibi soğan sarmısak kokan, leş gibi ter kokan amelelerin içinde yolculuk yapmaya..

sabah ve akşam mesai saatleri dışında metrobüsü kullanıp da burada yazıp çizmeyin.. sabah 7-9 aralığında kaç kez ara duraklardan metrobüse bindiniz??
camlara yapışıp kaç kez götgöte km lerce koyun gibi yolculuk yaptınız?

Herkes ülke meselelerini çat diye ne güzel hallediyor değil mi klavye başında..

GokhanRS
13-01-2012, 22:18
katılıyorum üstad. metrobüsü desteklemiyor değiliz. ama balık istifine karşıyız. aldıkları para az değil. günde 5 tl git gel demek ayda 150ye yakın rakam yapar hafta sonunu saymazsak. ulan önceden servise 40 tl aylık verirdik. pahalı diye otobüsü seçerdik 20ye gelirdi. şimdi metrobüse 150 mi verelim. ver 150 yi eee sonra ? işe gidiş gelişte sürekli bi fordcu dürtsün seni yok öle.

kendine benzini bedava yap millet vekili emeklisinin maaşını iki katına çıkar sonra vatandaşa kucak kucağa kaynaşın.

gemide filmindeki .....ler olum hepimizi ......ler sahnesini hatırlatırım.

Tunç
13-01-2012, 22:20
ben hatunları alırım arabama :D

KA®ANLIK
13-01-2012, 22:22
arkadaşlar, köprü trafiğinde tek başına gidenlere laf atıyorsunuz da, bu kadar sığ düşünmeyin.
o trafikte tek olan kişilerin anket yapsanız %70'i şirket arabası kullanıyor. Yani "İŞ İÇİN" o aracı kullanıyor. GÜn içinde farklı lokasyonlarda olması gereken, yüzlerce km yapan kaç araba var istanbulda... biraz düşünmek lazım.

Geri kalan %30 luk kesimde İstanbul'da toplu taşıma fiyasko olduğu için kendi arabalarını tercih ediyorlar.

Antalya'da klimasız otobüs, minibüs yok, biz yazın ortasında 93 model Ikarus'larda altı delik otobüslerde 10 numara yağ kokusu ile birlikte tıklım tıkış, balık istifi yolculuk yapıyoruz.

İstanbul'daki toplu taşıma sorunu bitmeden hiç bir halt edemezsiniz...
Benim evim Çamlıca'da, işyerim kızıltoprakta...
Ben arabam ile gittiğimde ortalama 15-20dk da işyerimde oluyorum. Toplu taşıma kullanırsam eğer 2 otobüs kullanmam gerekiyor ve minimum sayehat süresi 70dk... Hatta arada bir kullanırım akşam 6da işten çıktığımda 7:30dan önce evde olmadım hiçbir zaman... Otobüslerdeki keşmekeşi hiç saymıyorum bile.

Şimdi çıkıp bana bu adam, arabanızı paylaşın derse; adama derler ki, dinime küfreden müslüman olsa. Sonra da derler ki, Bre insan evladı, tasarruftan bahsediyorsun da altınızda en az 3000cc arabalarda geziyorsunuz, Audi A6 veriyorlar, beğenmiyorsun da A8 istiyorsun sonra da millete İSRAFTAN KAÇININ gibisinden kelamlar ediyorsun...

AYIPTIR YAHU...

önce kendini düzelt, önce kendin bu milletin vergilerinden 3000cc araba yerine 1600-2000cc arabaya bin de ondan sonra milletin KENDİ CEBİNDEN ÖDEDİĞİ, DEVLETİNE VERGİ VERDİĞİ benzinin parasına yorum yap...

milletvekili maaşlarına gelince %50 zam yap, gariban emekliye işçiye memura %4 zam yap...

sömürgeci zihniyet...

SONE-R
13-01-2012, 22:23
yaw sayın bakan iyi güzel söylüyorsun da, neden ankara büyükşehir bld. başkanı melih denen adama "metroyu neden zamanında bitirmedin de, gittin futbolla uğraştın paraları iç ettin" diye sormuyosun?

GokhanRS
13-01-2012, 22:25
yalnız beyler iş sıkıntısı olan varsa aranızda süper bi fikir verebilir bu sistem. hadi uygulayalım.

korsan taksiciliğe başlayın. polis müşteri olarak bindi sizi bağlıcak mesela. hemen diyorsunuz ki abi carpooling sistemi bu. korsan taksi değil yakıta ve bakım masraflarına ortak oluyorsun birlikte gidiyoruz

hahhaha :D anca bu işe yarar.

CTG
13-01-2012, 22:33
Bir yerde bu konuyla ilgili birisi kendince internette bir araştırma yapmış ve düşüncelerini yazmış..

Çok yerinde tespitler ve baya belgeler konuşmuş öyle işkembeden sallamamış..

İzninizle onu da paylaşmak istiyorum.. Taktir ettim kimse..

---------------

Araç başına 1.2 kişi düşük bir rakam. Özde doğru bir görüş (vizyon). Ama önce görenler (vizyonerler) olarak bizzat doğru olmamız gerekir.

"Türkiye'de bir otomobilde 1.2 kişi seyahat edermiş ama Avrupa'da kaç milyon kişi arabasını paylaşıyor" değil. Buna "asimetrik data" denir ve dürüstlük fikrine gölge düşürür. Önce bu problemi halledelim.

Avrupa'da bir otomobille kaç kişi seyahat ediliyor:
http://img249.imageshack.us/img249/6254/personspercar.png[/img]

Avrupa'da toplu taşımayı kim ne kadar kullanıyor (2009 - deniz ve havayolu hariç):
[ig]http://img708.imageshack.us/img708/4310/passengertransportmodal.png[/img]

Avrupa'da kişi başına düşen "otomobil" (passenger car) sayısı ve yıllara göre artışı:
[ig]http://img194.imageshack.us/img194/7008/passengercarsper1000inh.png[/img]

Yorumlar çoğalmadan bu verileri kısaca geçmek istedim.

[I]Kaynak: European Environment Agency's home page — EEA (http://www.eea.europa.eu/) (Avrupa Çevre Ajansı)

Son grafik 1000 kisi basina dusen araba sayisi, yoksa hepimiz mehmet rustu basaraniz demek olurdu :)

darkmoon
13-01-2012, 22:37
hükümet bence gerçekden şaşırmış durumda ya burayı isveç falan sanıyorlar her kezin gelirini aylık 10 bin doların üstünde falan sanıyorlar yada hakkatten gözleri kör olmuş yaşadıkları ülkeyi unutmuşlar..

geçen gün vergilendirmeyi emisyon değeri üstünden yapıcaz diye haberler yapdılar neymiş eski arabanın daha fazla ödemesi gerekirmiş daha fazla emisyon saldığı için benim köylüm çiftçim emeklim alt gelirlim trilyonerya zevkinden keyfinden 5-10 bin tl lik araçlara binip havayı kirletiyor.. arkadaşlar ülkenin geldiği hale bakın..

bir yandan şimdide bu çıkdı her kez arabasına birilerini alsın ben ne biliyim alıcağım adam sapıkmıdır manyakmıdır psikopatmıdır.. neler dönüyor kadın alsan ne numarlar var kadın adamı kandırıyor yada arabanın içinde sprey sıkıyor gözünü bir açıyorsun böbrek falan yok bunlar hep gezetelerin ikinci sayfalarında olan haberler..

sen bunu yapıcağına göçü nasıl terse çeviririm nasıl milleti memleketinde tutarımda istanbulu boşaltırım istanbulun nüfusunu azaltırım diye düşünüceğine istanbulu ağzına kadar doldurmaya devam ediyorsun kimse kusura bakmasın bu istanbul nüfusuna ne metrobüs ne otobüs hiç bir şey kaldırmaz 20 milyon nüfüs var bu şehirde koskoca ülke nüfusu yunanistanın nüfusu 11 milyon nerdeyse iki yunanistan nüfüsu kadar istanbulun nüfusu..

sen bu nüfusa bu şehre ne çözüm bulucaksın hiç bir şey bulamassın..

timucintt
13-01-2012, 22:37
benim ev mesela ana yola 1.5 km uzaklıkta biraz taşra bir yer yola kadar yürüyen olsa bile almıyorum aracıma tanıdıksa oda belki... iti kopuğu malı çok gerek yok karambole gelmeye... iyilik yapacam derken candan veya maldan olmaya gerek yok... bazen bende yayan gidiyorum o yolu gidipte otostopta çekmiyorum... kimseye muhtaç olmıyacan başkalarınada yardımcı olmıyacan en kral yaşam stili bu devirde :) ayrıca madem tasarruf diyorsunuz... karayollarına harcadığınız para demir yollarına yatırın birazcıkta karayollarında tır kamyon görmekten gına geldi aynı zamanda o tır kamyonların fazla yükünden asfaltın anasını ağlatıp yılda bir yeni asfalt attırmanın mantığı nedir ? bumu tassaruf... önce bir tasaruf nedir bir öğrenmek lazım... 8000 motorluk 500 beygirlik 50 jiple konvoyda gezmekmi millete lpgli mobilete muhtaç etmekmi tasarruf merak ettim...

crazydog
14-01-2012, 00:03
işte alıcaz tanımadığımız insanları arabaya sonra hep beraber durmak yok yola devam diyicez aldıgımız adamda tecavuzcu gaspcı cıkıcak ozmn gorucez tersten :D:D
Oy verilsin daha bunlara ya komedi izlemeye devam edelim bizde ;)

srknzfr
14-01-2012, 00:46
www.arkayidortleyelim.com

güzel ülkemin pek yaratıcı bakanları.....

Mustyyy
14-01-2012, 09:10
hakkaten nice oylara yeni seçim yapılsın. yine oy werirler serefsizim.

merve
14-01-2012, 14:27
çok komik ya, kaynaşmış olurmuşuz hem =D hahah düşündükçe gülüyorum lan iyice komik olmaya başladı bunlar =D

MaXo
14-01-2012, 17:09
Gerçekten bunu duyunca gülesim geliyor ne kadar saçma sapan işlerle uğraştıklarının farkında değiller

rebelh
14-01-2012, 17:36
bişeylerle uğraştıkları falan yok sadece gündemi değiştiriolar ve bize ses etmeyin halinize şükredin yoksa bunuda yaparız diyolar

İbrahim Erdem
14-01-2012, 17:44
Ben hiç bilmediğim adamı arabama alacam ya da hiç bilmediğim birinin arabasına binecem öyle mi?

Hadi iş arkadaşı okul arkadaşı komşu falan olsa da yolumun üstü bırakayım desem eyvallah.Ya da arkadaş ortamı fazladan benzin yakacağımıza doluşalım desek o da olur.

Ama ben niye her otostopçuyu arabama almak zorundayım. Zaten kontağı çevirirken bile kaç defa düşünürken burda.

Kendimi tutuyorum şuan:mad::mad:

Alper_
14-01-2012, 17:48
birde işin bu tarafı var..tanımadığımız insanları aracımıza alıcaz, Allah göstermesin kaza olacak, tanımadığımız kişi ölecek..ayıkla pirincin taşını..tanımadığım insanları arabaya almıyorum..hem bu yüzden hemde adı üzerinde tanımadığımdan.

SerdaR A.
14-01-2012, 17:51
ozaman kendileride 2342345235 adet escort araçlarıyla a noktasından b noktasına gitmesinler a.....

Maxi
14-01-2012, 18:00
Bu işin çözümü metro - metrobüs - toplu taşıma ve motorsiklet kültürü

evet bütün dünya ülkeleri motosiklet veya bisiklet kültürünü alımını destekler
biz hala otomobillerle aynı parayı öderiz köprüye
vergileri yüksektir
neden? motosiklet zengin işidir düşüncesi bir türlü kafalardan silinmiyor...

hollandada - almanyada genel müdür işe bisikletle gidiyor
bizde onur kırıcı bir davranış

son olarak hep duyarım şu lafı
"baksana her arabada 1 kişi var !"
ulan kaç kişi olacaktı?
o benim sahsi malım, o kadar para vermiş almışım
bu ne otobüs ne minibüs
tabiki ben olucam içinde ?

onurdestan
14-01-2012, 18:24
isveçte norveçte aylık geliri 10 bin dolar olan dediğiniz insanların hepsi en az 10 yıllık corsa polo türevi arabalara biniyolar en kolay örnek google maps i açın avrupada kafanıza göre herhangi biyere inin herhangi bi köy yada kasaba yada şehir bi evlere bakın bide kapılarındaki arabalara bakın benim gezmediğim yer kalmadı toplasan 10 tane bmw görmüşümdür ama bizde 150 milyarlık evde oturan 50 milyarlık arabaya biniyo hergün işine arabasında gidip geliyo benzinden yana küfür edicek kadar sıkıntı yokki durum bu şekilde? bizde 10 arabadan 3 tanesi yeni 3 serisi yada yeni c serisi ama sorsan herkes şikayetçi ben 2 tane arabam olmasına rağmen haftaiçi metrobüsü kullanıyorum 3 senedir hiçte soğan sarımsak kokan adamla *** göte gitmedim bizim millet kadar götünün rahatına düşkün başka hiçbir topluluk olamaz. bu sistemdede yanınıza sokaktan adam alın demiyo aynı çevreye giden arkadaş topluluğu olur tanıdık eş dost olur anlaşır gidersin olay budur ama bu zihniyetle hiçbirzaman avrupa ülkesi olamayız. eminim benim gibi düşünende çoktur ama korkudan kimse bişey yazmamış koyun gibi bi milletiz nede olsa

darkmoon
14-01-2012, 18:27

vergileri yüksektir

ulan kaç kişi olacaktı?
bu ne otobüs ne minibüs

katılıyorum inanırmısın motorsikletle 10 dakkada gittiğim yere arabayla 45 dakkada gidemiyorum.. ama motorsiklet kültürü yıllardır diyorum demeyede devam edicem trafiği hafifleticek tek şey ama çözüm değil neden değil bu şehir göç aldığı sürece ne yapılsa çözüm değil bir yerde okumuşdum istanbulun yollarının araç kaldırma limiti 30 bin imiş istanbul trafiğinde yaklaşık 300 bin araç varmış yani bu rakamın 10 katı ve her gün trafiğe 700 araç çıkıyormuş buna trafikmi dayanır yolmu dayanır..

motorsiklet trafiği çok hafifletir bu bir gerçek ama ordada araba sürücüleri motorsikletlileri insan yerine koymuyor üstüne sürüyor çocuk oyunu şaka falan sanıyorlar herhalde adamın sürdüğü araçda airbag abs asr falan her bir şey var biz motorun üstünde kendimiz kaportayız..
motorsiklet kültürünün yayıla bilmesi için devletin teşviki şart ama kimse buna yanaşmıyor..

okan bayülgen bile motorcudur kadir topbaşı programına konuk ettiğinde efendim bu motorsikletliler için ayrı bir park yeri hani yollarda farklı bir yapılandırılma düşünülüyormu falan demişdi bende çok ümitlenmişdim o zamanlar ama adam geçiştirdi soruyu..

motorsiklet az yakar az yer kaplar gidiceğiniz yere hızlıca götürür emisyon değeri çok çok azdır vergisi azdır artıları say say bitmez efendi usturuklu kuralına uygun sürülürse %90 da güvenilirdir.. %10 tamamen dış faktörler adam gelir arkadan vurur falan o artık kader kısmet ..

RSBurak
14-01-2012, 18:31
bende anlamıyorum bu işi herkes şikayetçi ama trafikte 5 yaşından yaşlı araba yok şöyle bir durumda var adamın 100bin borcu var ama bmw 320 ye mercedes c ye biniyor öyle olacağına hiç olmasın daha iyi g.tün deliğini bilmek lazım yoksa maymun gibi açıkta kalır biryerimiz..

CaNeR44
14-01-2012, 18:31
bakana katılmıyorum fakat araç müsaitse başka insanlara da yardımcı olmakta fayda var tek sorun güven her gün bir sürü olay duyuyoruz

darkmoon
14-01-2012, 18:32
isveçte norveçte aylık geliri 10 bin dolar olan dediğiniz insanların hepsi en az 10 yıllık corsa polo türevi arabalara biniyolar en kolay örnek google maps i açın avrupada kafanıza göre herhangi biyere inin herhangi bi köy yada kasaba yada şehir bi evlere bakın bide kapılarındaki arabalara bakın benim gezmediğim yer kalmadı toplasan 10 tane bmw görmüşümdür ama bizde 150 milyarlık evde oturan 50 milyarlık arabaya biniyo hergün işine arabasında gidip geliyo benzinden yana küfür edicek kadar sıkıntı yokki durum bu şekilde? bizde 10 arabadan 3 tanesi yeni 3 serisi yada yeni c serisi ama sorsan herkes şikayetçi ben 2 tane arabam olmasına rağmen haftaiçi metrobüsü kullanıyorum 3 senedir hiçte soğan sarımsak kokan adamla *** göte gitmedim bizim millet kadar götünün rahatına düşkün başka hiçbir topluluk olamaz. bu sistemdede yanınıza sokaktan adam alın demiyo aynı çevreye giden arkadaş topluluğu olur tanıdık eş dost olur anlaşır gidersin olay budur ama bu zihniyetle hiçbirzaman avrupa ülkesi olamayız. eminim benim gibi düşünende çoktur ama korkudan kimse bişey yazmamış koyun gibi bi milletiz nede olsa

bu doymuşluk kültürle eğitimle alakalı bir şey ben bunu başka konudada yazdım avrupada adam bir araba aldımı en az 10 senelik gözüyle bakıyor bizde araç 2-3 yaşına geldimi eskidi diye satıyor millet.. tamamen eğitimle alakalı
almanyada almanların lafı varmış almanyada mesela tek türkler araba satın alırmış alman almazmış keza norveç de benim hatırladığım en son dizelin fiyatı benzinden fazlaydı pompada haliyle insanlar benzin ucuz diye benzinli araba alıyorlar aslında oranın hükümeti emisyondan dolayı böyle bir uygulama yapıyor..
bizde ise tam terzi dizel araçları sattırdılar sattıdılar son 10 yılda şimdide efendim emisyon üstünden vergilendirmeye geçicez diyorlar şaka gibi..

darkmoon
14-01-2012, 18:38
bende anlamıyorum bu işi herkes şikayetçi ama trafikte 5 yaşından yaşlı araba yok şöyle bir durumda var adamın 100bin borcu var ama bmw 320 ye mercedes c ye biniyor öyle olacağına hiç olmasın daha iyi g.tün deliğini bilmek lazım yoksa maymun gibi açıkta kalır biryerimiz..

görünene kanmayın arkasına bakın şu an yolda gördüğünüz araçların %80 banka kredisi ile alınmış araçlar.. arkadaşım 3.20ci aldı 67 ay vade ile bir arkadaşım a6 2.0tdi aldı 48 ay vade ile millet hayatını bankaya hapis ediyor ömrü bankalara ödemekle geçiyor keyfinden kısıyor eğlencesinden kısıyor bir şey oluyor şunu alalım gel diyorum abi arabanın ödemesi var bir şey oluyor kredim var abi bütün bu esaret ne için 2 dakka hava atmak için.. 10 yaşında arabaya binsen ne olucak değermi bu kadar sıkıntıya eziyete..

onurdestan
14-01-2012, 18:40
işte o doymuşluk eğitim kültür bizde hiçbirzaman olmıycak bizde 2011 model araba kaynıyo 2. el siteler galeriler araba 2011 model km si 50 binde 6 ayda bir araba değiştiren milletimiz rahatına bi laf geldimi demediğini bırakmıyo malesef herşeyide başka bi tarafından anlıyor.

Quantum
14-01-2012, 18:51
Bunun için müstehak mıdır bakanın bu kadar laf söz söylemesi yani..
Bu yüzden mi trafik oluyor bakan bu söylediklerinde o yuzden haklı mıdır.
Oraya mı gidiyor bu kadar yazdığınız şeyler..

onurdestan
14-01-2012, 18:58
evet trafik bu yüzden oluyor yazdıklarımda dolayısıyla oraya gidiyor italyada bi ışıkta 20 tane smart görürsünüz bizde arabalar dev gibi ve herkes tek başına gidiyor gideceği yere.benzin fiyatlarına küfür ediyoruz aynı küfürleri bende ediyorum ama bi taraftanda düşünüyorum diyorumki ulan bu benzin 4.5 ken bile böyle 2.5 olsa evime nasıl giderim ben diye düşünüyorum millet evine girmez arabayla gezmek için bu konudada haklıyım arap zihniyetinde bi toplumuz.

onurdestan
14-01-2012, 19:02
ayrıca anlamadım bakan bey ne demiş paylaşılan konuda bundan başka bir konu konuşulmamış ?

darkmoon
14-01-2012, 19:03
bence olayın özü göç .. sen yaparsan

istanbulu ekonominin başkenti
Spor başkenti
sanayi başkenti
kültür başkenti
tarih başkenti

Türkiyeden geriye ne kaldı .. 70 milyon nüfus var yığdın 20 sini türkiyeye geriside zaten 10 yılda yığılır.. Buna hangi trafik hangi taşıma sistemi dayanıcak uçan sistem yapsan dayanmaz..

Quantum
14-01-2012, 19:10
Yok henüz arap zihniyetinde değiliz de yavaş yavaş o zihniyete bürünüyoruz..
Sayenizde..
Siz olmuşsunuz, biraz gayret herkes olacak..
Yöneticileriniz sizinle gurur duyuyor..
Durmak yok aynen devam..

5000 motorlu bilmem kaç ton ağırlığındaki S600 lerle gezsinler arkasında 50 arabalık konvoyla, sıkışık trafikte pencerelerden sarkan korumalar M16 tüfekleri doğrultsun yoldan geç çekildi vatandaş diye, sonra da resmen milletle dalga geçip dursunlar bu tür açıklamalarla, aslı astarı olmayan örnekler versinler başka ülkelerden, bu hoşumuza gidiyor bizim. Yok yok gayet iyi oluyor.. Daha da fütursuzlaşsınlar.. Ona da yarabbi şükür diyeceğiz nasılsa..

onurdestan
14-01-2012, 19:17
ben avrupadan örnek veriyorum nasıl olması gerektiğini siz arap zihniyetinde olmuşsunuz diyosunuz tebrik ederim süper anlayış :) bugün bi ülkenin başında kim olursa olsun en iyi şekilde korunması gerektiğini ve bişey olsa ülke için neler doğucağını bilmediğiniz hesaplamadığınız içinde ayrıca çok tebrik ediyorum.

RSBurak
14-01-2012, 19:22
görünene kanmayın arkasına bakın şu an yolda gördüğünüz araçların %80 banka kredisi ile alınmış araçlar.. arkadaşım 3.20ci aldı 67 ay vade ile bir arkadaşım a6 2.0tdi aldı 48 ay vade ile millet hayatını bankaya hapis ediyor ömrü bankalara ödemekle geçiyor keyfinden kısıyor eğlencesinden kısıyor bir şey oluyor şunu alalım gel diyorum abi arabanın ödemesi var bir şey oluyor kredim var abi bütün bu esaret ne için 2 dakka hava atmak için.. 10 yaşında arabaya binsen ne olucak değermi bu kadar sıkıntıya eziyete..

bence çok sakat bi durum devletin müdahale etmesi lazım tc kimlik nosunu bankaya gönderen kredi alıyor.

TolgaEsentepe
14-01-2012, 20:26
bu topluluğun hepsinin kafası zehir gibi çalışıyor..
Kimse yanlış anlamasında, ben Ankara`da o kadar çok görüyorum ki son model oldukça lüks jiplerde ve binek araçlarda türbanlı bayanlar.. eskiden çok az görürdüm.. Yalaka, şakşakcı, *** yalayan olmak lazım bu devirde.. Yoksa arabaya da 5kişi binin derler, bir süre sonra elektrıkten doğal gazdan tasarruf yapın diye yatağa koynumuza adam sokmaya çalışırlar.. Bizim peder bey badem bıyıklı olsaydı size 5bin motor araç sahibi biri olarak yazabilirdim fakat af buyrun ilkelerlmiz farklı..

onurdestan
14-01-2012, 20:44
zaten en büyük görgüsüzler malesef sözde muhafazakar olan kesimde var bende görüyorum istanbulda bolca dirseğine kadar altın bilezikler kolyeler 5 milyarlık çantalar 400 milyarlık jipler 500 metreden seçiliyolar ama muhafazakarlar nasıl oluyo bu iş ben anlamıyorum benim annem modern ve açık kız arkadaşımda öyle ama okadar dikkat çekmeleri imkansız bişey şuanki halleriyle

cagri-35
14-01-2012, 20:48
Daha dün bankada gördüm, iki bayan altta daracık tayt üzerinde kısa trenchcoat kafada türban ama altta 10 cm ince topuk ayakkabı... yorumsuz...

Kadyr
14-01-2012, 20:53
bende anlamadım butun hacılarda merso var ee bızde ımanlıyız sasırıyorum hacı amcalara:D

RSBurak
14-01-2012, 20:58
zaten öyle giyinenler ya aile baskısı yüzünden kapanmıştır yada gösteriş amaçlı kapanmıştır.ama sırf böyleleri yüzünden bütün kapalı bayanları hor görmek doğru olmaz onlar yüzünden gerçek muhafazakar bayanlara çok farklı bakılıyor.

Kadyr
14-01-2012, 21:01
Tabiki herkes bir degil ama orasini burasini gosteren kapalilar cok

RSBurak
14-01-2012, 21:07
Tabiki herkes bir degil ama orasini burasini gosteren kapalilar cok

malesef öyle aynı şey erkekler içinde geçerli bana dindarlık taslıyor gösteriş yapıyor ama bilgisayarında güzel film arşivi var :D Allah korusun bizi böylelerinden.

Kadyr
14-01-2012, 21:13
Cok uzar bu konular:D bu konu kapanmasin.istanbul trafigi duyarsiz ve kazma suruculer ewlerinds yatmadan bitmez

turbo&quattro
14-01-2012, 21:16

vergileri yüksektir

ulan kaç kişi olacaktı?
bu ne otobüs ne minibüs

Yasadigim sehrin belediye baskani o zamanki calistigim yere bisikletle geliyordu desem....