PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gümrük sorunsalı ??

ulas
16-01-2012, 12:39
Arkadaşlar malumunuz ebay 247spares gibi y. parça bulabileceğimiz siteler var. Parça bedeli ve shipping ten sonra ekstra olarak gümrük parasımı ödüyoruz ? Bilgili arkadaslar yardımcı olabilirse sevinirim :beuj:

vodkan
16-01-2012, 18:05
aldın şeyin durumuna göre gümrükte para ödüyorsun.

2dergi icin 2tl gümrüge para verirken 4 adet jantı kapıya kadar getirmişlerdi. kısaca gümrükcünün o anki ruh hali önemli faktör bu konuda.

ulas
16-01-2012, 22:41
aldın şeyin durumuna göre gümrükte para ödüyorsun.

2dergi icin 2tl gümrüge para verirken 4 adet jantı kapıya kadar getirmişlerdi. kısaca gümrükcünün o anki ruh hali önemli faktör bu konuda.

çok ilginç bir durum demekki sipariş ettiğimiz parçaya eve gelene kadar ne ödeyeceğimizi bilemiyoruz :beuj: :D

siR
16-01-2012, 22:48
aldıgın kişiye düşük fatura kestir bişe ödemezsin.. 149 dolarlık ürün aldık 14,9 dolar kesti faturayı.. kapıya kadar geldi ..

Bazu
16-01-2012, 22:49
çok ilginç bir durum demekki sipariş ettiğimiz parçaya eve gelene kadar ne ödeyeceğimizi bilemiyoruz :beuj: :D

gümrükten geçmezse eve kağıt geliyor. gidip vergi tutarını ödeyip alıyorsun

Jehuty
17-01-2012, 10:30
Aldığın ürün sıfır mı ikinci el mi bu en önemli kıstas ..

Gümrük tamamen gümrükçünün insiyatifinde olan bir şey ..

Normal şartlarda 75 Euro (ürün bedeli + yol) altındaki faturalarda gümrük yazmıyorlar ..

Bazı durumlarda seni gümrüğe davet edip fatura ibraz etmeni isteyebiliyorlar ..

ulasoztas1
17-01-2012, 10:51
konuyla alakalı bir soru olucak

ebaydan aldığımız bir ürünün shipping ücreti tahmini ne kadar tutar?

alperkirman
17-01-2012, 10:54
konuyla alakalı bir soru olucak

ebaydan aldığımız bir ürünün shipping ücreti tahmini ne kadar tutar?

ürünün boyutlarına ağırlığına ve nerden geldiğine bağlı değişiyor .

ulasoztas1
17-01-2012, 11:02
ürünün boyutlarına ağırlığına ve nerden geldiğine bağlı değişiyor .

ABD den , en fazla 1gk ağırlığı olsun misal bu parça için
http://i.ebayimg.com/t/BMW-Z3-M-Roadster-Coupe-E36-3-Series-Armrest-Cupholder-/00/s/NDAxWDYwMA==/$(KGrHqV,!mEE69kMSNzJBPBcKInUNg~~60_12.JPG

alperkirman
17-01-2012, 11:04
parçayı sipariş ediceğin yer sana bu konuda bilgi veriri türkiyeye kargosu varmı varsa nekadar hatta pazarlık yap birazdaha ucuzlat ama ne fiyat verirler bilemem

ulasoztas1
17-01-2012, 11:06
parçayı sipariş ediceğin yer sana bu konuda bilgi veriri türkiyeye kargosu varmı varsa nekadar hatta pazarlık yap birazdaha ucuzlat ama ne fiyat verirler bilemem

soruluarının cevabı karşı taraf diyosun :D teşekkürler :)

vodkan
17-01-2012, 19:22
uluslar arası satış yapanlarda shipping kısmında türkiye secersen kac para oldugu yazıyor bagzen. mesela 20$ yazsada adama mesaj at bayagı düşürüyolar.özellikle ingilterede olanlar

turbo&quattro
17-01-2012, 20:02
Gecen hafta tr ye paket gonderdim ve degerine 110 dolar yazdim ( degeri daha fazlaydi ) . Paketi acip gumruge takmislar ve kardesimden faturasini istemisler. Yok vs diyerek kavga gurultu 40tl vergi odeyerek almis.

2000HC
17-01-2012, 20:09
Ebay üzerinden Fordum için İngiltere den parça getirtiyorum devamlı şimdiye kadar hep kapıya geldi sorun çıkmaz umarım, no commercial value diye bir ibare yazınca pakette sıkıntı olmuyor diye biliyorum

ulas
17-01-2012, 20:35
Ebay üzerinden Fordum için İngiltere den parça getirtiyorum devamlı şimdiye kadar hep kapıya geldi sorun çıkmaz umarım, no commercial value diye bir ibare yazınca pakette sıkıntı olmuyor diye biliyorum

yöntem gösterebilirmisiniz zahmet olmazsa örnek link vs.. Türkiyedeki bir çok parça gerçekten çok pahalı

tursurayn
17-02-2012, 23:32
gümrükte malzemem kaldı nasıl çıkarta bilirim

turbo&quattro
17-02-2012, 23:40
Vergisini odeyerek :)

RSBurak
17-02-2012, 23:43
triger setine 70 dolar shipping diyor 80 dolarda hızlı shipping diyor ürünün yarı fiyatı neredeyse ama triger setinin burda 1500-2000 liradan aşağı olmadığnı düşünürsek her türlü ucuz :)

Schumi
18-02-2012, 00:06
triger setine 70 dolar shipping diyor 80 dolarda hızlı shipping diyor ürünün yarı fiyatı neredeyse ama triger setinin burda 1500-2000 liradan aşağı olmadığnı düşünürsek her türlü ucuz :)

Nasıl birşey oluyor öyle. 1500 tl burada yurt dışında 150 tl.

darkmoon
18-02-2012, 00:33
ebay puanım bir hayli yüksekdir tecrübemde çokdur sorusu olan arkadaşlarıma elimden geldiğince bilgim yettiğinde yardım etmeye çalışırım.

bu arada arkadaşlar bazı arkadaşlar eski bilgileri okuyor sanırım gift olayı bitti parayı düşük göster olayı bitti yılbaşı bayram seyran indirim olayı bitti limit 75 euro yada 75 euroya denk gelen dolar sanırım 120-130 dolar arasına denk geliyor..

artık eskisi gibi değil çoğu insanlar eski bilgiler ışığında üürn satın alıyor ve gümrüğe takılıyor..
bende teyp getirticem bakalım allah sonumuzu hayır etsin. :)

tayf
18-02-2012, 00:40
birde gecen yıl cıkan yasayla bir kişi yılda en fazla 3 kez yurtdısından urun alabılıyor dıye bılıyorum gumruk sınırıda 100 euro yada karsılında dolar olması lazımdı galıba

darkmoon
18-02-2012, 00:44
gümrük mevzuatı her sene değişiyor senelik 5 adet yapdılar ama mahkemelikmiş o konuda yani birileri mahkemeye vermiş şu anda yasa yürürlükde olsada uygulamaya o yüzden geçmiyorlarmış..
mahkemenin neticesini bekliyorlarmış.. birde en fazla 3 adet yada 5 adet değil limit dahilinde 5 adet gümrüksüz misal 6 da 10 dolarlık üründe getirsen gümrüğe tabi oluyor yani yasak değil getirtebiliyorsun gene sadece gümrüğe tabi oluyor.

Dodoo
18-02-2012, 00:53
gümrük mevzuatı her sene değişiyor senelik 5 adet yapdılar ama mahkemelikmiş o konuda yani birileri mahkemeye vermiş şu anda yasa yürürlükde olsada uygulamaya o yüzden geçmiyorlarmış..
mahkemenin neticesini bekliyorlarmış.. birde en fazla 3 adet yada 5 adet değil limit dahilinde 5 adet gümrüksüz misal 6 da 10 dolarlık üründe getirsen gümrüğe tabi oluyor yani yasak değil getirtebiliyorsun gene sadece gümrüğe tabi oluyor.

Bunun kontrolünü yapan oldu mu acaba? Direk 6.siparişte takılan oldu mu yani ?

Benim geçen sene baya bi siparişim olmuştu, ama yasa çıktıktan hem önce hem sonra, birde ben sürekli aileden birilerinin adlarıyla aynı adrese sipariş ettim hep, 3-4 farklı isim ile :)

Bu sene daha sipariş sezonunu açamadım :D

denizoglu
18-02-2012, 00:58

malzemenin oldugu yerden yurt dısına cıkarak geri alabilirsin.en fazla 60 tl ceza yazar ve malı tekrar dısarı götürmen üzere iade ederler.

gümrük olayında en dikkat edilmesi gereken şey ticari amaçla değil,şahsi kullanım için getirttiğinizi ispat edebilmedir.bi de aldıgınız ürünün sıfır olması lazım.gönderici firma da faturayı yazarken veya ürünü paketlerken açıklama kısmını dikkatli doldurursa hiç bir sorun cıkmaz.mümkünse aldıgımız ürünü aynı ürünün'e ait parçaymış gibi göstermemiz lazım.

darkmoon
18-02-2012, 01:04
Bunun kontrolünü yapan oldu mu acaba? Direk 6.siparişte takılan oldu mu yani ?

Benim geçen sene baya bi siparişim olmuştu, ama yasa çıktıktan hem önce hem sonra, birde ben sürekli aileden birilerinin adlarıyla aynı adrese sipariş ettim hep, 3-4 farklı isim ile :)

Bu sene daha sipariş sezonunu açamadım :D

bende 3 tane ürün siparişi verdim 1 tanesi geldi 2 sini bekliyorum biri kendime değil zaten bir arkadaşa bu forumdan söz verdim xenon ampülü için ona alıyorum :)

tursurayn
18-02-2012, 06:40
malzemenin oldugu yerden yurt dısına cıkarak geri alabilirsin.en fazla 60 tl ceza yazar ve malı tekrar dısarı götürmen üzere iade ederler.

gümrük olayında en dikkat edilmesi gereken şey ticari amaçla değil,şahsi kullanım için getirttiğinizi ispat edebilmedir.bi de aldıgınız ürünün sıfır olması lazım.gönderici firma da faturayı yazarken veya ürünü paketlerken açıklama kısmını dikkatli doldurursa hiç bir sorun cıkmaz.mümkünse aldıgımız ürünü aynı ürünün'e ait parçaymış gibi göstermemiz lazım.

ürün hediye olarak gönderildi yanlız cep telefonu oldugu için vergisini ödesek bile türkiye ye giri şi yasak diye teslimatı olmaz deniyor jafayı yiyecem ya

tursurayn
18-02-2012, 06:43
Vergisini odeyerek :)

cep telefonunun vergisi nasıl oluyor. türkiyeye kargo yoluyla girişi yasak diyorlar nasıl alabilirim ürünü gümrükten kafayı yiyecem ya:(

darkmoon
18-02-2012, 12:52
cep telefonu girişi yasak benim bildiğim keşke getirtmeden önce araştırsaydınız. ama ibr gidin gümrüğe şansınızı deneyin belki gümrüğünü öder alırsınız.

mrt_tsn
18-02-2012, 14:41
bu urunu almam ıcın yardımcı olurmusunuz? yada benım yerıme getırte bılırmısınız?
RENAULT CLIO Mk2 1998 - 2005 wind deflectors 3 DOOR 2pc set | eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/RENAULT-CLIO-Mk2-1998-2005-wind-deflectors-3-DOOR-2pc-set-/120861438163?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1c23e730d3#ht_2424wt_932)

darkmoon
18-02-2012, 14:56
ebayda hesap açın paypal den kredi kartınızı tanımlatıp bir hesap açın ben size elimden gelen yardımı yaparım.. ben getirtirdim ama şu sıra getirtmekde olduğum ve getirticeğim çok ürünler var..

turbo&quattro
18-02-2012, 16:33
cep telefonunun vergisi nasıl oluyor. türkiyeye kargo yoluyla girişi yasak diyorlar nasıl alabilirim ürünü gümrükten kafayı yiyecem ya:(

Cep telefonunu alamazsin tecrube ile sabittir :) Telefon gonderildigi adrese geri iade edilecek .

mrt_tsn
18-02-2012, 20:33
ebayda hesap açın paypal den kredi kartınızı tanımlatıp bir hesap açın ben size elimden gelen yardımı yaparım.. ben getirtirdim ama şu sıra getirtmekde olduğum ve getirticeğim çok ürünler var..

Ebay hesabim war ama yarin birde paypala k.k. Tanimlatayim oda tamam. Turkiye yok gonderilen yerler arasinda o yuzden yardim istedim, o nasil olacak peki

darkmoon
18-02-2012, 20:40
adama satıcıya mesaj çek deki türkiyeye yolluyormusunuz o adam büyük ihtimal yollar çünkü dünyanın her yerine shippingi açmış..

Deagles48
18-02-2012, 21:01
Amazon üzerinden 150-200 Dolar değerinde kulalık almayı düşüyorum şansım nedir ? :)

saqwert
18-02-2012, 21:07
ben 2011 içerisinde 3.500TL'den fazla alışveriş yaptım.14-15 tane paket geldi hepsi evime kadar :D Ama aldığım ürünler takılacak şeyler değildi ya da ben şanslıydım.Ama artık bişey almıyorum kredi kartımda e-ticaret diye bir bölümde göstermişler yurtdışı alışverişleri.Takibe alıcaklarmış galiba bir bilgisi olan var mı arkadaşlar?

F4R
18-02-2012, 22:20
bende headers getirtmeyi düşünüyorum fakat 2. el bu sıkıntı yaratır mı gümrükte? gümrük vergisi fatura tutarının %20 si değil mi?

mrt_tsn
19-02-2012, 08:15
bende headers getirtmeyi düşünüyorum fakat 2. el bu sıkıntı yaratır mı gümrükte? gümrük vergisi fatura tutarının %20 si değil mi?

mumkunse ıkı adet sıparıs gec kardesim;)

F4R
19-02-2012, 11:21
mumkunse ıkı adet sıparıs gec kardesim;)

:)))) hocam benim anca yaza. oda olursa. inş sadece düşüncede kalmaz. bakalım hayırlısı.

F4R
19-02-2012, 11:22

bu konuda bilgisi olan var mı?

darkmoon
19-02-2012, 11:51
yaratmaz ikinci el oluşu bir sıkıntı ürün getirtirken sıfır yada ikinci el olmasının bir önemi yok.

F4R
19-02-2012, 12:10
yaratmaz ikinci el oluşu bir sıkıntı ürün getirtirken sıfır yada ikinci el olmasının bir önemi yok.

teşekkürler.

darkmoon
19-02-2012, 12:32
bir parçayı birden fazla aynı kutuda getirtmeyin ticari sanıp ticari statüye sokabilirler.. ayrı ayrı getirtirtirseniz bir sıkıntı çıkmaz..

F.Dogan
10-04-2012, 10:02
konuyu hortlatıyorum :D

amazon.com da uzun zamandır aradığım ürünü buldum. ürünü hemen almak istiyorum. daha önce sadece ebay dan ufak alışverişler yaptım. bana yardımcı olabilecek var mı?

F.Dogan
10-04-2012, 10:08
aynı ürünü ebay de de buldum ama türkiye ye shipping yok.

AEAlmas
10-04-2012, 12:06

Antalya ptt gümrük te migrosun yanındaki sorunlar var herkesle konustum gümrükteki müdür cart curt

Adamlar gelir elde etigimizi ticari mal oldugunu söyleselerde yasaklı listesinde sonuc olarak araba parcası yok
birde beyanname ile almanızı istiyorlar bunun dışında sıkıntılar yaşanıyor

Gümrük memuru diyorki sen 100 e getirip burda 300 e satacan kaar edecen ben bilemem diyor arabamın motor u sökük su bu resmi göstererek zar zor aldım
ama araba parcasında yardımcı olan arkadaşlarım mevcut 2. el malzeme sokulmaz dendi türkiyeye oyle birşey yok babalar gibi sokuluyor yalnız yolu yordamı bilmek önemli :) motor blogu dışında herşeyi sokabilirim resmi olarak hilesiz hurdasız

dorukky
10-04-2012, 16:30
valla ben neler neler getırdım hıc sorun yasamadım fatura ucretı dusuk tutulursa ne ıstersen gelır ptt fazla paket acıp bakmaz ozel fırmalar bakar gumruktede gıder ucretını oder alırsın sıkıntı olmaz

Deagles48
10-04-2012, 16:42
150 dolar değerinde bir kulaklık ile 200 dolar değerinde ses kartı getirtmeyi düşünüyorum aynı kutu içerisinde acaba gümrükten geçme şansı nedir yada takılırsa ne kadar ücret öderim

TünayK
10-04-2012, 16:43
Arkadaşlar malumunuz ebay 247spares gibi y. parça bulabileceğimiz siteler var. Parça bedeli ve shipping ten sonra ekstra olarak gümrük parasımı ödüyoruz ? Bilgili arkadaslar yardımcı olabilirse sevinirim :beuj:

o çok değişiyor...ben gümrükte ruhunu bırakan adam gördüm!

dorukky
10-04-2012, 16:46
150 dolar değerinde bir kulaklık ile 200 dolar değerinde ses kartı getirtmeyi düşünüyorum aynı kutu içerisinde acaba gümrükten geçme şansı nedir yada takılırsa ne kadar ücret öderim
dostum satıcıya 40 dolar yazdır faturayı. please declare value $40 de anlar zaten :D
ben 4 tane steelserıes sıberıa kulaklık getırdım burdakı fıyatı tanesı 400lıra
ben adedını 50dolara aldım 4 tane geldı evıme kadar faturaya 80dolar yazdırmıstım

bozdemir
10-04-2012, 19:50
Ben zamanında aracım için coilover getirtecektim ama sonra da vazgeçtim.. Gümrük olayı biraz can sıkıyor.. Yukarı da bazı arkadaşların dediği doğru. Eskidenmiş o aldığın 300$'lık ürüne 30$lık fatura kestirip gümrük vergisi ödemeden,ürününe sahip olmak.

Coilover getirtmeyi düşündüğüm dönemde gümrüğe gidip birebir görüşmüştüm. Gerçekten de gümrük de ki kişiden kişiye durum değişebiliyor.. Adama söyledim 800-900$'lık ürün alacağım faturasını da düşük meblağ da kestirsem sorun çıkarır mısınız,halledebilir miyiz dedim :) Adam yok o işler öyle olmuyor dedi.. Gelen ürünün markasını,modelini internetten araştırıyoruz bakıyoruz gerçek bedeli neyse gümrük vergisinide ona göre kesiyoruz dedi. Yani fatura da yazan meblağ çok da önemli değil.

Tabi bu olay gümrükçüden gümrükçüye değişiyor.Aynen yukarıdaki arkadaşımın dediği gibi adamın ruh hali çok önemli :) Tanıdığını bulabilirseniz işinizi halledebilirsiniz.

(not: alacağınız ürün elektronik değil ve küçük ebatlarda bir şeyse eğer önemsemeyebilirler. Plastik bir ürün,1 takım renkli bijon,vs.şeyler)

Geçtiğimiz günlerde 23$'lık özel Kare Plakalık alacaktım 25$'da kargo bedeli tutuyordu mesela :) Onuda almaktan vazgeçtim sonrasında sahibinden de aynı ürünü 30 liraya aldım.

Son olarak; ebay ve paypala üye olmayı resimli olarak anlatmışlar. Yalnız forum da anlatılan konunun tarihi biraz eski o yüzden ebay da ve paypal daki menüler ya da ifadeler biraz değişik gelebilir ama toparlayacak olursak hemen hemen aynı. Yeni üye olacak olanlar ve ürün almak isteyenlerin işine yarayabilir.

Ebay'den Alışveriş Yapmak İçin Gerekli Tüm Bilgiler; Resimli ve Detaylı Anlatım (http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=13300.0)

SK79
11-04-2012, 01:58
paypal!ın artık tr sayfası var linkten hesap açabilirsiniz https://www.paypal.com/tr/cgi-bin/webscr?cmd=_flow&SESSION=Y93LeN3SyCdjD1sQVVSlwgN9aSW21-sprs1a9ilbtUCERFfBZqpqDlc3ARy&dispatch=5885d80a13c0db1f8e263663d3faee8dcbcd55a50 598f04d34b4bf5056870803
ayrıca
www.global.ebay.com dan kısmen türkçeleştirilmiş olarak kullanabilirsiniz

gambit49
11-04-2012, 07:30
ben cruise control kiti alicam araca ama 2. el oldugu icin korkularim var urun ingiltereden gelecek çıkma parca olmasi sıkıntı olur mu ?

mechanic
11-04-2012, 09:24
valla herkesin dediği gibi , 75 yüro altında olursa direk gelir sıkıntı olmaz. ancak yine dedikleri gibi gümrükçü açarsa takarsa uğraşırsın.
faturada shippingi ayrı gösterebilsek daha iyi olur,
bi de arkadaşın dediği gibi faturayı düşük gösterebilirlerse sıkıntı çıkmaz.

ben şu an 80 yüroluk faturamla gümrüğe takıldım, insaflarına kalmış bir durum 150 tl gibi bir geçirme gerçekleşek bana yanılmıyorsam.

80 yüroya 150 tl gümrük falan ödeyeceğim.

gambit49
11-04-2012, 10:06
valla herkesin dediği gibi , 75 yüro altında olursa direk gelir sıkıntı olmaz. ancak yine dedikleri gibi gümrükçü açarsa takarsa uğraşırsın.
faturada shippingi ayrı gösterebilsek daha iyi olur,
bi de arkadaşın dediği gibi faturayı düşük gösterebilirlerse sıkıntı çıkmaz.

ben şu an 80 yüroluk faturamla gümrüğe takıldım, insaflarına kalmış bir durum 150 tl gibi bir geçirme gerçekleşek bana yanılmıyorsam.

80 yüroya 150 tl gümrük falan ödeyeceğim.
%20 degilmi gumruk vergisi

bozdemir
11-04-2012, 10:57

2012 yasalarına göre değişmediyse evet % 20 idi.

Brs_eg
11-04-2012, 11:01

kutu içinde fatura olmassa peki sonucta 2.el ürün ?

GokhanRS
11-04-2012, 11:10
daha dün GT3076R geldi 300 civarı gümrük bayıldım. istesem kapıma kadar gelirdi gümrüğede takılmazdı. ama o zaman haram olurdu. kanun var nizam var. %18 kdv sini ödedikten sonra fiyatı sizi kurtarıyorsa mal getirtin. Düşük kestirme olayları filan kaçakçılığa girer. şuraya yazdığınız bu postlardan dolayı kaçakçılıkla dolandırıcılıkla yargılanabilirsiniz.

türkiyede 2.5 milyar çekilen malı gümrük dahil 1750 ye almışım. hile hurda yok. ekstradan 200 300 lira daha kâr edip zengin olmam. öderim vergimi alırım malımı.

mal getirmekten korkmayın sadece ürün fiyatı + %18 sizi kurtarıyormu ona bakın. sonuçta ticaretini yapmıyorsanız hiçte sıkıntı çıkmıyor. ama çakallık çukallık yapanların tipinden el kol surat haraketlerinden bile adamlar kıllanıp ayıkıyorlar.

adam birinin hal ve hareketlerine kıl oldu dün. 90 dolarlık malı gümrüğe taktı. sen beni kazıklamaya çalışıyorsun git ödemesini yaptığın kartın ekstresini yada paypal çıktısını al gel dediki malın aslında 1000 dolar olduğu ortaya çıktı. gümrükçüde kıl oldu bikere yazdı tr değeri 1500usd dayadı %18 i soktu kol gibi 250 dolara yakın gümrüğü.

tam arkasında ben vardım en ufak bi kıllık yapmadı. görüyon dimi kimi geliyo bizi kandırmaya çalışıyo kimide senin gibi hakkı neyse ödüyor alıyor dedi.

beni hiç uraştırmadı hemen nakit ödedim aldım. kafamda kuş gibi rahattı. dürüst adam hep kazanır. illaki yeri geliyor aksilikler oluyor. mesela benim kolimin sırası gelmemişti. tatlı dil güler yüz gidip 5 gün sonra gümrükten çıkacak malı dün hemen depoları karıştırıp bulup getirdiler.

onursumer
11-04-2012, 11:14
mesela 1000dolarlık bir ürün getirtrim sadece %18kdv oduyorum dimi ?

bunun dışında başka vergiler çıkıyormu ?

bi hesap yapmam lazımda kurtarıyormu diye :D

GokhanRS
11-04-2012, 11:16
mesela 1000dolarlık bir ürün getirtrim sadece %18kdv oduyorum dimi ?

bunun dışında başka vergiler çıkıyormu ?

bi hesap yapmam lazımda kurtarıyormu diye :D

usps gibi yerel posta ile alırsan malın ptt ye gelir.

ptt deki tek ücret %18 kdv. birde 2 tl depo ücreti alıyorlar o kadar.

ama UPS yada fedex gibi şirketlerle gelirse ve gümrüğe takılırsa o zaman vay haline. havaalanına git şu evrağı al git bilmemne evrağı doldur yok depo parası 300 lira yok bilmemne evrağı 150 lira yok kdv bilmem ne kadar.

Mal alırken yerel posta ile almaya dikkat edin. o zaman hiçbir sorun çıkmaz. 1 kere özel şirketlerde malınız takıldımı ondan sonra milletin laf ettiği ptt ye taparsınız resmen.

ptt büyük nimettir. diğer kargo şirketlerine göre :)

SeK23
11-04-2012, 11:23
usps gibi yerel posta ile alırsan malın ptt ye gelir.

ptt deki tek ücret %18 kdv. birde 2 tl depo ücreti alıyorlar o kadar.

ama UPS yada fedex gibi şirketlerle gelirse ve gümrüğe takılırsa o zaman vay haline. havaalanına git şu evrağı al git bilmemne evrağı doldur yok depo parası 300 lira yok bilmemne evrağı 150 lira yok kdv bilmem ne kadar.

Mal alırken yerel posta ile almaya dikkat edin. o zaman hiçbir sorun çıkmaz. 1 kere özel şirketlerde malınız takıldımı ondan sonra milletin laf ettiği ptt ye taparsınız resmen.

ptt büyük nimettir. diğer kargo şirketlerine göre :)

Ben daha önce ebayden alısveris yapmadım paypal ebay üyeligim varda yıllardır duruyor ole bır urunu alırken yerel posta ptt secenegı gıbı bı secenek mı var ya da nasıl oluyor merak ettım ?

GokhanRS
11-04-2012, 11:25
Ben daha önce ebayden alısveris yapmadım paypal ebay üyeligim varda yıllardır duruyor ole bır urunu alırken yerel posta ptt secenegı gıbı bı secenek mı var ya da nasıl oluyor merak ettım ?

usps amerikanın yerel postasıdır. ptt ye gelir. oranın ptt si usps.

bazı ülkelerde de royal mail var yerel posta. aldığınız ülkeye göre dikkat etmek lazım. aynı royal mail başka bi ülkede özel posta olabilir fedexe gelebilir.

ama usps = ptt.

usps i ups ile karıştıranlar olabilir UPS ile gelirse vay halinize. USPS ile almaya dikkat edin arada fazldan 1 S var.

onursumer
11-04-2012, 11:26
yok zaten yerel posta ile gondericem o konuda çok şikayet duydum

sadece kdv varsa iyi bi hesap yapıyım beklemek sorun değil zaten istediğim fiyata mal ediyimde gerisi sorun değil :)

@serkankos

evet satıcıyla goruşursun istediğin şekilde gonderebilir

dorukky
11-04-2012, 11:32
edittttte.....

SeK23
11-04-2012, 11:33
Zaten alcagım urunlerın cogu amerıkada o zmn usps olmasına dıkkat edıyoruz :)

Cok teşekkürler cevaplar için onursumer ve GokhanRS :)

VtecDream
11-04-2012, 11:42
dorukky neden sence akaryakıttan bukadar vergi alıyorlar ? sen ve senin gibiler bu zihniyetle yaşadıkları için. ben benzine öder onlardan kaçırırım mantığıyla yaklaştıgınız için olaya benzine bukadar vergi veriyoruz.

dorukky
11-04-2012, 11:45
dorukky neden sence akaryakıttan bukadar vergi alıyorlar ? sen ve senin gibiler bu zihniyetle yaşadıkları için. ben benzine öder onlardan kaçırırım mantığıyla yaklaştıgınız için olaya benzine bukadar vergi veriyoruz.dostum kendı paramla aldıgım seye nıe bosuna gumruk vereyım benmı ulkeyı kalkındırıcam 3 5 kurus zor bırıktırıp bıseler alıyoruz.Burda ucuz satılsın burdan alalım ozaman kımse havadan devlete yuzde 20 vermek ıstemez urunu alan benım kargoyu odıyen benım hop devlet yuzde 20 alsın benden ne guzel dunya. !!! TAYYIBIN SIRKETLERI DOGAN GRUBU SIRKETLERI MILYAR DOLARLIK VERGI KACIRSIN -DOGUDA INSANLAR DEVLETI BITIRSIN ELEKTRIK BEDAVA SU BEDAVA BENIM GUMRUKTEN ALDIGIM 50 DOLARLIK URUNMU DEVLETI BATIRCAK

mechanic
11-04-2012, 12:02

vergi dışında ücretler alınıyor. depo ücreti mi nedir. örenecez bakalım burdan paylaşırım.

GokhanRS
11-04-2012, 12:29
valla doruk yaptığın şeyden forumda kimse seni yargılayamaz. yani yasal olarak en azından kimsenin hakkı yok. ama tavsiyem bu tür şeyleri söylemesen daha mantıklı. ki şikayet durumunda başın ağrır bu postlardan.

mechanic
11-04-2012, 12:42
dostum kendı paramla aldıgım seye nıe bosuna gumruk vereyım benmı ulkeyı kalkındırıcam 3 5 kurus zor bırıktırıp bıseler alıyoruz.Burda ucuz satılsın burdan alalım ozaman kımse havadan devlete yuzde 20 vermek ıstemez urunu alan benım kargoyu odıyen benım hop devlet yuzde 20 alsın benden ne guzel dunya. !!! TAYYIBIN SIRKETLERI DOGAN GRUBU SIRKETLERI MILYAR DOLARLIK VERGI KACIRSIN -DOGUDA INSANLAR DEVLETI BITIRSIN ELEKTRIK BEDAVA SU BEDAVA BENIM GUMRUKTEN ALDIGIM 50 DOLARLIK URUNMU DEVLETI BATIRCAK
sana katılıyorum

valla doruk yaptığın şeyden forumda kimse seni yargılayamaz. yani yasal olarak en azından kimsenin hakkı yok. ama tavsiyem bu tür şeyleri söylemesen daha mantıklı. ki şikayet durumunda başın ağrır bu postlardan.
sana da katılıyorum :D

birisi gümrük birliği mi dedi ?
o da ney:D
aynı mal dünyanın başka yerinde 250 dolar burda 1500 dolarsa. devlet dediğin kurum dönüp bir kendine bakmalı ne yazık ki.

GokhanRS
11-04-2012, 12:44
sana katılıyorum

sana katılmıyorum.

birisi gümrük birliği mi dedi ?
o da ney:D
aynı mal dünyanın başka yerinde 250 dolar burda 1500 dolarsa. devlet dediğin kurum dönüp bir kendine bakmalı ne yazık ki.

ben yapma demedim :D ama işguzar çok piyasada. karşı kmşusunun kaçak elektriğini şikayet etmez gelir burayı şikayet eder. o açıdan bazen kendine saklamak iyidir.

gambit49
11-04-2012, 14:04
2. el ürün olayina da bir aciklik getirsek :D
gumruge takilmamasi sans mi :D yoksa 2. el olmasi onemli degil mi??

bozdemir
11-04-2012, 14:10
2. el ürün olayina da bir aciklik getirsek :D
gumruge takilmamasi sans mi :D yoksa 2. el olmasi onemli degil mi??

2.el olup olmaması çok da önemli değil bence. Ürün değeri neyse ona göre prosedürü uygularlar.

SK79
11-04-2012, 23:57
forumun birinde okudum yenilenen gümrük yasasına göre aynı yıl içinde max. 5 ürün getirtebiliniyormuş bunların çetelesi tutulup 5 i aştığınızda ticari kuşkusu taşıyıp takibe alınacağı türünde bir yazı gördüm doğruluk payı varmı?

Brs_eg
12-04-2012, 08:24
kutu içinde fatura olmassa peki sonucta 2.el ürün ?

güncel bilen varmidir ?

F.Dogan
12-04-2012, 08:32
Yok mu arkadaslar amazon.com dan urun getirmesini bilen?

mechanic
12-04-2012, 09:09
eveeeeeet. açıklıyorum bana geçirdikleri rakamı:

konşimento dene zımbırtının üzerinde
CUSTOMS VALUE: 80,9 EURO

yazdığı için, 75 yüğro üzerinde olduğu için gümrüğe takıldım.
sonuç olarak bilmemne kanunun bilmem ne saysısına göre mng fedex bana şunu mail attı:

Gümrükleme masrafları: ( Muayene sonucu ilgili memurca eşyanın kıymeti yeniden değerlendirilebilir ve maktu vergi miktarı değişebilir ) :

Terminal hizmet bedeli : 50 TL
Ardiye bedeli : 55 TL
Maktu vergi : %20 ( Eşyanın yurt dışından beyan edilen gerçek kıymeti baz alınacaktır ancak gümrük müdürlüğünce tesbit edilen değerle daha yüksek şekilde revize edilebilir. Gönderi Avrupa Birliği ülkelerinden geliyor ise oran %18 olarak uygulanacaktır. ) 32 TL

Toplam : 137 TL

yani bunu ödemezsem daha falzasını ödemek zorunda kalacağım. gümrükle şaka olmaz.

sonuç olarak gönderenin yazdığı ÇOK ÖNEMLİDİR.
eğer ki gönderen customs value üzerindeki carriage valueyi doldursaydı 22 yüroluk kısım customstan düşeceği için 60 yüro olacaktı customs. o da direk geçecekti. 75 yürodan düşük olduğu için.
burdan taaaa gümrük birliğine, gümrüğe, bana faturayı yazamayan dünya vatandaşına, mng nin bu parayı falan filan kanununa göre benden çaldığı için çoook değerli devletimin bazı çalışanlarına, vs.vs saygılarımı sunuyorum.

konu açtım orda herkese kısaca anlattım. burda ara sayfalarda kayboluyor.

cabrioleter
19-05-2012, 00:50
daha dün GT3076R geldi 300 civarı gümrük bayıldım. istesem kapıma kadar gelirdi gümrüğede takılmazdı. ama o zaman haram olurdu. kanun var nizam var. %18 kdv sini ödedikten sonra fiyatı sizi kurtarıyorsa mal getirtin. Düşük kestirme olayları filan kaçakçılığa girer. şuraya yazdığınız bu postlardan dolayı kaçakçılıkla dolandırıcılıkla yargılanabilirsiniz.

türkiyede 2.5 milyar çekilen malı gümrük dahil 1750 ye almışım. hile hurda yok. ekstradan 200 300 lira daha kâr edip zengin olmam. öderim vergimi alırım malımı.

mal getirmekten korkmayın sadece ürün fiyatı + %18 sizi kurtarıyormu ona bakın. sonuçta ticaretini yapmıyorsanız hiçte sıkıntı çıkmıyor. ama çakallık çukallık yapanların tipinden el kol surat haraketlerinden bile adamlar kıllanıp ayıkıyorlar.

adam birinin hal ve hareketlerine kıl oldu dün. 90 dolarlık malı gümrüğe taktı. sen beni kazıklamaya çalışıyorsun git ödemesini yaptığın kartın ekstresini yada paypal çıktısını al gel dediki malın aslında 1000 dolar olduğu ortaya çıktı. gümrükçüde kıl oldu bikere yazdı tr değeri 1500usd dayadı %18 i soktu kol gibi 250 dolara yakın gümrüğü.

tam arkasında ben vardım en ufak bi kıllık yapmadı. görüyon dimi kimi geliyo bizi kandırmaya çalışıyo kimide senin gibi hakkı neyse ödüyor alıyor dedi.

beni hiç uraştırmadı hemen nakit ödedim aldım. kafamda kuş gibi rahattı. dürüst adam hep kazanır. illaki yeri geliyor aksilikler oluyor. mesela benim kolimin sırası gelmemişti. tatlı dil güler yüz gidip 5 gün sonra gümrükten çıkacak malı dün hemen depoları karıştırıp bulup getirdiler.

ürününü ucuza almışsın güle güle kullan ama dostum senin dediğin durum ne şiş yansın ne kebap durumu. madem kaçakçılığa girer, haram sen niye az vergiyle kurtulmaya bakıyorsun gidip 2500 tl ye burdan alsaydın daha çok vergi ödemiş olsaydın belki devlet benim 2 aylık bursumu o vergiden karşılayacaktı.

not: yaptığın tabiki yasal sonuçta nizami iş yapmışsın ama etik kısmına katılmıyorum..
not2: farketmeden konuyu hortlatmışım affola. diğer ebay konusundan buraya geldim artık bilgilenmek isteyen bi daha baksın.

GokhanRS
19-05-2012, 00:56
ürününü ucuza almışsın güle güle kullan ama dostum senin dediğin durum ne şiş yansın ne kebap durumu. madem kaçakçılığa girer, haram sen niye az vergiyle kurtulmaya bakıyorsun gidip 2500 tl ye burdan alsaydın daha çok vergi ödemiş olsaydın belki devlet benim 2 aylık bursumu o vergiden karşılayacaktı.

not: yaptığın tabiki yasal sonuçta nizami iş yapmışsın ama etik kısmına katılmıyorum..
not2: farketmeden konuyu hortlatmışım affola. diğer ebay konusundan buraya geldim artık bilgilenmek isteyen bi daha baksın.

az vergiylemi kurtuldum? allah aşkına ne içiyorsan bende içeyim. %18 %20 gibi vergilerden bahsediyoruz bunun neresi az?

ayrıca tr ye getiren firmalar çokmu vergi ödüyor? he birde aldığım marka türkiyede bayisi varıda ben mi almadım? yada diyelimki garret almak istesem garretin tr distribütörüne git bakalım 3 aymı süre veriyor sipariş geçince 5 ay mı?

10 günde almak varken niye gidip burdaki firmaya 2 katını verip 3 ayda mal alayım? yani benim yaptığım hiç bi yamuk yok. belkide senin bursuna o %18le fazlasıyla destek olmuşumdur. senin bursuna gelene kadar nelere trilyonlar katrilyonalr harcıyorlar onları sorgula önce. bursunun azlığı devlet büyüklerinin çok yemelerinden olmasın?

AEAlmas
19-05-2012, 01:23
güncel bilen varmidir ?

blok dışında herşeyi sokarsın amaları da var tabii
gümrük memurunu ticari olmadıgına inandıracaksın
fiyati düzgün gösterki zaman kaybi yaşama :)
Not:bende yasal olarak kapak getirdim 200 sterlin fatura ile gümrügünü ödedim aldım gercek bedeli de o idi

AEAlmas
19-05-2012, 01:24

O burs konusu ayrıda
Neden pirlantadan vergi almiyorlar acaba kimin damadı ne yapıyor =) millet pirlantamı yiyor arkadaş yada aa gemilere mazat 1.6 tl miydi :)

GokhanRS
19-05-2012, 01:26
O burs konusu ayrıda
Neden pirlantadan vergi almiyorlar acaba kimin damadı ne yapıyor =) millet pirlantamı yiyor arkadaş yada aa gemilere mazat 1.6 tl miydi :)

olurmu yaw. biz adamın damadı çocuğu değiliz bizden %20 vergi alır gümrükte. üstüne bide yandaşlarını salar üstümüze yaptığın hırsızlık der. vergisini ödediğin halde niye trden almadın diye gayri resmi hesap sordurur :D

cabrioleter
19-05-2012, 23:47
olurmu yaw. biz adamın damadı çocuğu değiliz bizden %20 vergi alır gümrükte. üstüne bide yandaşlarını salar üstümüze yaptığın hırsızlık der. vergisini ödediğin halde niye trden almadın diye gayri resmi hesap sordurur :D

hocam çok yanlış anladın diğer mesajlarımın bir kısmına bakarsan yandaş olmadığımı görürsün. ben zaten yaptığının yasal olduğunu da söyledim ama senin dediklerine göre etik olmadığını söyledim.

yüzde 18 ödemiş olabilirsin..
şöyle düşün e93 m3 cabrionun 68.000$ olduğu ülkeler var. alıp vergi ödesen 82.000 olsun Türkiye fiyatı 413.000 TL = 263.000$ aynı surette mi vergi ödeyecektin bir düşün? -elektronik hemen hemen her eşyada böyle fahiş bir vergi var bu memlekette sadece otomotiv değil-

milleti yandaş diye suçlamadan önce imamlık yapıp şu günah bu haram demeden önce düşün bi yaptığını.

ben yaptığının yasal olduğunu ama senin söylediklerinle uyuşmadığını yani etik olmadığını söyledim.

ayrıca bu ülkede oğluna gemicik alıp fiata bin diyenler var doğrudur. zaten buna zıt bi şey söylemedim. benim bursumu o da yiyor kısacası tüm milletvekilleriyle birlikte. komik yani bursu laf olsun diye söyledim örnek olarak saolasun devlet baba sınıftaki trilyonluk aile çocuklarına burs verirken bana krediyi layık gördü...

cabrioleter
19-05-2012, 23:50
O burs konusu ayrıda

sırf pırlanta olsa iyi birinin oğlu mısır işine girdi mısırın gdo lusuna izin verildi, vergisi düşürüldü. naylon faturacının oğlu sıvı yumurta işine onun vergi mevzuatı değişti. bunları daha da uzun bi liste yapabilirsin.. kısacası ben bunu savunmuyorum konumuz apayrı. çok değil bundan daha önce attığım mesajlara 2 dk lık bir göz atış yapsanız hangi konuda ne yazdığımı da görürsünüz.