PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İkinci El Oto Piyasasına Genel Bir Bakış!

Osman Bahadır
19-01-2012, 10:55
Türkiye'de otomobil piyasası Sahibinden . com ve oto pazarları üzerinden oluşuyor. Kayıtlı, kabul gören, herkesce uygulanan, borsa benzeri bir nitelik kazanmış düzgün bir piyasası yok. Peki böyle bir piyasada oluşan fiyatlar ne kadar sağlıklı? İnceleyelim;

Sahibinden'e verilen ilanlar aracın reel değerine göre düşük fiyatlanmış, normal fiyatlanmış veya yüksek fiyatlanmış olabiliyor. Düşük fiyatlananlar daha ilk günden, normal olanlar ise birkaç günde satılıyor. Haliyle, satılan bu düşük ve normal fiyatlı, yani doğru fiyatlanan araçlar sahibinden'de pek boy gösteremeden ilandan düşüyor. Yüksek fiyatlananlar ise satılmadığı için ilanda kalmaya devam ediyor. Süreç hep bu şekilde işlediğinden satılmayan yüksek fiyatlı satıcıların ilanları zamanla birikerek piyasa geneline hakim oluyor ve piyasa aktörlerine(alıcı ve satıcılara) yanlış bilgi sağlamış oluyor. İşte tam da burada domino etkisi başlıyor.

Yeni ilan verecek şahıs da kendi aracının fiyatını belirlerken o anda ilanda olan denk araçları baz alıyor. İlandaki araçların çok küçük bir kısmı haricinde geriye kalan çoğunluğu yanlış, yüksek fiyatlandığı için baz aldığı veriler reel piyasa değerini yansıtmıyor. Ama yeni satıcı bu yüksek fiyatlanan ilanları görünce "o ediyorsa benimki neden etmesin" düşüncesiyle Allah ne verdiyse yazıyor. Tabi ki aslında satılanların çok daha düşük fiyata satıldığından haberi bile yok. Çünkü listede, yani ilanda değiller. Çünkü satıldılar. Çünkü makul fiyatlanmışlardı.

Bu süreç tıpkı bir domino etkisi gibi, fiyatları üstel fonksiyona bağlıyor ve fiyatlar göğe yükseliyor. En başta yüksek fiyatlandığı için satılamayan birkaç aracın zamanla ikinci el piyasasındaki araçların çoğunluğunu oluşturması durumu piyasayı kontrolsüz bir şekilde domine ediyor ve piyasa neredeyse tüm satıcılar tarafından el birliği ile speküle edilmiş oluyor.

Piyasanın diğer tarafındaki aktörler olan alıcılar da bütçelerini planlarken veya alacakları araca değer biçerken yine aynı sağlıksız piyasada halen ilanda olan yüksek fiyatlı olduğu için satılamayan araçları baz almak zorunda kalıyorlar. Ve bu sûni yüksek fiyat seviyesini kabulleniyorlar. Bu da durumu iki tarafın da yanlış piyasa fiyatında karşılıklı olarak anlaşmasına götürüyor. Bunun sebebi ise meşhur asimetrik enformasyon. Alıcı piyasa şartları ve reel fiyat düzeyi hakkında yeterli enformasyona, yani bilgiye sahip değil. Hoş, olsa da satıcı kendisini bu yeni duruma çoktan inandırmış bile...

O.B.K

Bu yazıyı yazarken ekonomideki "lemons, peaches and creampuffs problem" ı farklı bir açıdan değerlendirdim. Fikir jimnastiğine sizin de katkılarınızla kaldığımız yerden devam ederiz.

onurunal
19-01-2012, 11:03
bu durumun çözümü nedir agalar

kadir jdm civic
19-01-2012, 11:10
ben hiç fiyatlandırmaya bakmıyorum açıksıcası. bende araç alan oldum yerı geldı araç satanda oldum. sahibindende yazılan rakamlar çok esnektir.

şimdi adam aracına bakıyor 15 yazıyo ilk arayana 14500 tan asagıya asla olmaz diyo böyle 3 5 tane arayana asla inmem diyo 13 veriyorsun kabul etmıyor sahibindende ilan duruyorda duruyor adam bakıyo ben bu arbayı bu fiyata satamıyacam anlaşıldı diyo birde ani bir nakit ihtiyacı oluyo sahibindende 15 bın yazan fiyat biri arıyor 12 veriyorum hemen geliyim diyo adamda kalk gel diyo ve satıyor aracını. bu sahibinden cok yaşanan olaydır daha bir çok örnegi var o yuzden fiyatlara deil alıcıların verdigi rakamları bilmek lazım....

ykavcioglu
19-01-2012, 11:20
kankime katılıyorum, fiyatı alıcıların belirlemesi lzm..
coğu alıcı sabırsız...

TünayK
19-01-2012, 11:21
konuya farklı bır bakış....

şimdi bu forumdan yola cıkarak kı uye sayısı ve cesıtlılı ıle genel bir turkıye profılı diyebiliriz...alım gucu 10bın ve cıvar 20 bın ve cıvar 40bin ve civarı ve ustu olarak nıtelenebılır....

ınsanoglunun dogası alabılecegının en ıyısını almaktır...ancak durum su...misal 10 bın tl ye alınabılecek ıyı bır araba atıyorum civic si dir 15 yaş uzerıdır...zaten olabilecek en uygun fıyata dusmustur sıfır arac pıyasasından vergı artıslarından enflasyondan alım gucunden etkılenmez...

aynı sekılde 20 bın tl ye vtec yada 4 kapı dıger arabalar yıne 15 yas cıvarı modeller aynı seyler onun ıcınde gecerli...

40 bın sevıyınde ılk akla gelen e46 la e onlarde 10 yas uzeri onlarda dip rakamlarını gormusler zaten...

ha bırde pıyesanın yuksek olması teorık olarak bırsey farkettırmez pahalı alır pahalı satarsın ama bırde psıkoljık boyut var...ben e 46 ya 40k s2k ye 70k tl veremem....ıcım el vermez...

ha en buyuk sıkıntı ıse turk mıllletının ezık bır mıllet olmasıdır...herkes herseyın en ıyısıne sahıptır...en kıymetlısı ondadır...dolayısla en pahalısı da...

bırde araba almayı bılmeyen mallae yuregı temızler aklı boslar var memlekette araba baktırmayı bılmez almayı bılmez...kurnaz satıcıda yazar yuksek fıyat ne de olsa malın bırı gıdığ alıyor...olaylar olaylar...

playka
19-01-2012, 13:19
tunay kardesim bana bi e 46 3.30 ci lazım modeli 2003 2004 km cok yuksek olmasın yeter 40 bin tl nakit sana kaca alirsan al bana 40 a sat : )

TaGo
19-01-2012, 13:40
Ben bir araç alacağım zaman 0 ı ile aynı kasaya sahip 2. eli arasındaki fiyat farklılığına bakıyorum. Bu farklılık özellikle VW de yok. Yani 0 ve 2. el aynı rakam. Honda civictede aynı. Ancak araçlar spesifikleştikçe bu uçurum artıyor. Örneğin Mazda 6 nın sıfırı 85.000TL aynı özellikteki 2 yaşındaki arabası 45.000TL. Ben araç alacakken bu tip araçlara yöneliyorum çünkü kayıp daha az oluyor.

Maxi
19-01-2012, 13:45
pazarlık takıntısını atlamayın beyler

bizim millette bir pazarlık takıntısı var
sadece araç alımı-satımı değil, mobilyasından aklınıza ne gelirse

aptallık gibi birşey bu, vakit kaybı .

satan nasılsa pazarlık edilecek diye bir miktar yukardan fiyat veriyor
alıcıda nasılsa pazarlık payı var diye pazarlık edip duruyor

sonuç:
mal mal konuşmalar, saatler süren pazarlıklar, gereksiz diyaloglar
satılmayan araçlar, alınamayan araçlar..

yaz kardeşim ne ise o
sende uzatma alacaksan al

Maxi
19-01-2012, 13:49
daha yeni sattım motoru cbf600
fiyat 13.000 yazdım ve büyük haflerle PAZARLIKSIZDIR dedim
ona rağmen arayanlar var, en son ne olur , pazarlık sünnettir falan ..

alan adama net net ilk başta söyledim
bak arkadaş, bu fiyat net, nasılsa pazarlık yapılacaktır diye yüksek yazmadım ben.
inandı bana, doğru çünkü
o fiyattan sattım fazla geyik dönmedi aramızda ne güzel.

Osman Bahadır
19-01-2012, 13:52
pazarlık takıntısını atlamayın beyler

bizim millette bir pazarlık takıntısı var
sadece araç alımı-satımı değil, mobilyasından aklınıza ne gelirse

aptallık gibi birşey bu, vakit kaybı .

satan nasılsa pazarlık edilecek diye bir miktar yukardan fiyat veriyor
alıcıda nasılsa pazarlık payı var diye pazarlık edip duruyor

sonuç:
mal mal konuşmalar, saatler süren pazarlıklar, gereksiz diyaloglar
satılmayan araçlar, alınamayan araçlar..

yaz kardeşim ne ise o
sende uzatma alacaksan al

Ben de zamanında pazarlıksız net bir fiyat yazmıştım. Diğer ilanlardan da düşüktü fiyat. Hatta en düşüktü. Arabada da bir problem yoktu. Sadece acelem vardı ve aynen senin gibi ben de pazarlıkla uğraşmak istemiyordum. Ama son fiyatla pazarlıksız ilan koyduğun zaman da adam ikna olmuyor. Acaba bir sorun mu var diyor. Olmadı, pazarlık sünnet diyor. Çok az arayan vardı. Ben de fiyatı yükselttim. Pazarlık ettim. Önceki yazdığım fiyattan bile yükseğe sattım. Uyanık ya amcam, 25 liralık arabaya sen 30 yazıp o da 28'e alınca kendini 2 lira karda sayıyor. Böyle adamlara böyle tarak lazımmış onu öğrendim.

ygtrn
19-01-2012, 14:08
harika bi yazi :)

Maxi
19-01-2012, 14:18
Ben de zamanında pazarlıksız net bir fiyat yazmıştım. Diğer ilanlardan da düşüktü fiyat. Hatta en düşüktü. Arabada da bir problem yoktu. Sadece acelem vardı ve aynen senin gibi ben de pazarlıkla uğraşmak istemiyordum. Ama son fiyatla pazarlıksız ilan koyduğun zaman da adam ikna olmuyor. Acaba bir sorun mu var diyor. Olmadı, pazarlık sünnet diyor. Çok az arayan vardı. Ben de fiyatı yükselttim. Pazarlık ettim. Önceki yazdığım fiyattan bile yükseğe sattım. Uyanık ya amcam, 25 liralık arabaya sen 30 yazıp o da 28'e alınca kendini 2 lira karda sayıyor. Böyle adamlara böyle tarak lazımmış onu öğrendim.

al işte süper bir örnek

ortada öyle bir kısır döngü varki insanı mecbur bırakıyorlar

banada oldu
koltuk vardı, sparco sıfır tek
dedim amaan evde durmasın biri alsın madem kullansın
yazdım 400 falandı sanırım , pazarlık yok dedim son fiyat bak
vay efendim senmisin az isteyen , 6 ay satılmadı
sonra 650 dedim, 550 ye falan verdim
aynı tarak örneği

işte piyasada kısır bir döngü var
bir türlü kurtulamıyor bundan türk milleti
geyik muhabbeti başka birşey değil

ErenErdem
19-01-2012, 15:05
Pazarlıksız fiyat konusunda ısrarla pazarlık etmek isteyen insanlara tek yapılması gereken; onlar için yeni bir pazarlıklı fiyat oluşturmak :) ve bu fiyattan eski fiyata geri dönmek, kimse kırılmasın :) zaten karşı tarafa direk bunu söyleyince ciddiyetinizi anlıyor.

Kimi kelepir araçlar da sırf fiyatları yüzünden pert muamelesi görüyor, piyasanın 1000lira altına olan aracı bile ölücüler öldürdükçe öldürüyor...

TaGo
19-01-2012, 15:10
Bakın en güzel örnek benim :D

Ya siteden biri alsın die sadece teche ilan açtım GC8 için. Arkadaş arayan kırıo arayan kırıo, bende kendimi kaybetmişim 20.000TL altına kadar indirm. Bir arayan, bilmemkime bu paraya vermişin dio, dahada kırıo. En sonunda söylenti çıkmaya başlıo, arabada kesin sorun vardır diye. Araçla çıkıp video çekilio dedikoduların önüne geçilsin die ama yetmiyor. :D Kısacası kuzenim 25.000TL den koydu 1 haftada 24.500 e sattı. Benim arabamı tüm samimiyetimle sölüorum 60 favori 10.000 bakan olmuş ama tek bakın tek kişi bile bakmaya gelmedi :D Birde pazarlığa devam ediolar

Istilldo
19-01-2012, 15:20
tespitler başarılı, düşük pazarlıksız yazarsan da bizim millet almaz, hemen bi sorun vardır der
2yüksek yazıp düşmen lazım ki adam kendini uyanık zannetsin..

geçen gün işte adamın biri sıfır vw almış ne kadar aldın diyince normalde 40 ama bize özel 35e aldık diyo ulan p.znk sanki doğuş grubunun hissedarıda indirim yapmışlar buna özel

abdullahçöllü
19-01-2012, 15:40
çok güzel bi konu.. merakla takip ediyorum yorumları ikinci el araç piyasasının içinde biri olarak... aslında örneklenecek ve tecrübe edinilen o kadar çok konu varki alım satımda.. bence ikinci el fiyatların genel olarak artması sıfır fiyatlarının artmasından dolayı oldu.. onun dışında tabi birsürü faktör var fiyat artışında.. örneğin bazı markaların bazı modelleri haddinden fazla arttı...

cenk
19-01-2012, 15:49
pazarlık sünnettir diye laf varya sahibinden.com daki fiyatlarda o hesap.
ark. e46 02 model 3,18 in 38 bin TL fiyatı vardı 1-1,5 ay satılıklarda durdu bizim arkadaş o arabayı 32bin Tl ye aldı..

atarktan
19-01-2012, 15:51
Her gün mail geliyor sahibinden'den favorilerinize eklediğiniz aracın fiyatı düştü diye.Şu sıralar

modaya ayak uydurup fiyat yükseltenlerin pazarlık payları gerçekten çok ciddi ve satılmadığını

görünce fiyatı indiriyorlar. 14500 yazan bi arabayı aradım abi hemşeriyiz bak dedim 13500 olur

dedi.inş bi an önce düzelir fiyatlar.

Erdem K.
19-01-2012, 16:11
pazarlıksız araba almak bize uymaz :p şaka bir yana, herkesin içinde yazılan fiyattan daha da düşüğe almak gibi bir istek vardır ama o aracın o yazılan mı ettiğini sorgulayan pek azdır :)

srdralc
19-01-2012, 16:41
Ederi 9 bin olan 106'ya 19 bin yazıp 9'a satıldığını duydum.

Aslında ilk başta verecekleri fiyatta 9'du uygun yazılmış aramamışlar, alan arkadaş 19'luk aracı 9'a alınca hayatının pazarlığını yaptığını sanıp alıp gitmiş :)

Maxi
19-01-2012, 16:58
tekrar söylüyorum
sadece araç alım satımı değil
bu pazarlık mevzusundan acilen kurtulması lazım türk insanının

tabi kolay iş değil
herşey biribirini kazıklamak üzerine kurulduğundan ..

başka bir örnek
mobilya sektöründe bu pazarlık olayı artık çığrından çıkmış

çok önceden başıma gelmişti, bu modoko var ya istanbulda (mobilyacılar çarşısı)
giriyorsun kapıdan içeri
bu kaça diyorsun? işte 6 bin
hımm çok yaa
tamam 5.5 olur size
bizi aşar o fiyat hadi gidelim bari
5 olur 5
yok yok çok söyledin 4 yapalım ama son bak !!

ulan daha 10 saniye geçmedi lan !
2 bin tl indi adam !

997TT
19-01-2012, 17:08
Heralde otomobil sahipligi konusunda bir cift laf etme hakkim vardir;
İnsanlar inanmak istediklerine inandiklari surece,yuksek fiyatlar kalir.
Alici malin degerini biliyorsa,satici avucunu yalar ve kaybeder!
2 kurus icin isi bitirmemek,yanlis olur. Bitmis is en iyi istir!
Cok begendigim araca en fazla %5 fazlasini veririm,ustu yazik...
Parasi elinde olan,gucude elinde tutuyor demektir.
Amac fiyati oldurmek degil,degerinde almaksa sabirli olmak gerek...

honour35
19-01-2012, 18:46
bende çarşıda pazarda sana özel başkada kimseye bu paraya yapmam lafına ayar oluyorum. sanki babasının oğluyum bende ucuza veriyor bana..

Maxi
19-01-2012, 19:34
peki şuna ne demeli

arabası var adamın yada motoru var her neyse, kullanıyor..

diyelim aracın ederi piyasası 25 bin tl
sahibindene ilan veriyor 32 bin tl

olm bu ne?
olsun belki alan çıkar.

lan düdük, sene 2012
dünyanın neresinde öyle geri zekalı ?
hayaler hayaler..

Ronin_
19-01-2012, 20:02
hayatmın satışıdır belkide..
sene 2005 anneme suzuki grandvitara almıştık 0 3k 1.6 otm

1.5 sene sonra hergün sadece kısa km lerde kullanılan araç 15k km de satıp yeni cıkan kasadan alıcaktık...servis babama 28.000TL vermişti.. babam sormadan tamam diyip inanmış adamlara

akşama geldi anlatıyo dedim kaç verdiler 28... sen sakın verme dedim dur.. sahibinden daha yeni popüler olmaya başlamıştı resimsiz 30.000e ilan verdim arayan eden olmadı.. 2gün sonra 34.000 yaptım fiyatı hala resim yok... 33.750ye 2gün sonra satıldı tiko paraya...

bu dediklerinize katılıyorum ama bence hata sizde abi kusura bakmayın bizim insanımızın huyuda bir suyuda bir değişmez

o yüzden ben sahibinden vs türevlerine fiyatlara bakarken min 2-3bin tl yükseklerine bakıyorum

Osman Bahadır
19-01-2012, 20:13
peki şuna ne demeli

arabası var adamın yada motoru var her neyse, kullanıyor..

diyelim aracın ederi piyasası 25 bin tl
sahibindene ilan veriyor 32 bin tl

olm bu ne?
olsun belki alan çıkar.

lan düdük, sene 2012
dünyanın neresinde öyle geri zekalı ?
hayaler hayaler..

Bu iş ek gelir kaynağı olmuş, ek iş olmuş artık. Ankara'nın tüm memurları akşama kadar sahibinden'den çıkmıyorlar. Araba alan adam ertesi gün +3bin liradan ilanı koyuyor. "Ya tutarsa" hesabı...

Allah'tan bir yıl içinde birden fazla alım-satım yapana vergi takibi başlattılar da ürktü millet.

Cliosportve
19-01-2012, 20:15
Kim kimi biçimine getirirse öyle gidiyor
Biriside çıkıp aga bu nedir demiyor
Zaten tipik ruhumuzda olan bir mesleğimiz var Galericilik...
İlle ucuza alcak ille pahalıya satcak

Canlı örneklerini görmesek bilinçli alıcı satıcı olmasak biçimine getircekler

Ers
19-01-2012, 20:19
Sıfır araç alırkende benzer durum var, ilk defa sıfır araç alan biri çoğu zaman liste fiyatından pazarlık yapıldığını bilmiyor.
sohbet bölümüne, araç sorgulamaları gibi, 2. elde araçların gerçek değeri ve sıfır araçların gerçek değerleri diye konu açılabilir. alınan araçların fiyatları özellikleri yazılır, en azından kendi içimizde piyasayı takip ederiz.

(örn. 2011 civic elegance manuel hatasız 30.000 km de 40.000 Tl)

ALPER-VNS
19-01-2012, 20:33
tespitler çok doğru ama şöyle de bişey var bmw için özellikle donanım ve temizlik faktörü.. bi arabanın temizinden az kalınca haliyle fiyatları yükseliyo.. bu sefer e benim arabam da aynısı ben de isterim aynı parayı diyo ilan vericek adam..

bunun temelinde de yine bizim fakirliğimiz var ama alırken zor aldığımız için satarken kolay satamıyoruz.. zarar ettiğin parayı bindiğine saymak yok bizde.. bende de olmıycak valla bundan sonra.. 28e verdim siyah 520yi şimdi ilanlara bakıyorum cidden öyle bi araba yok o paralara.. ben harcadıklarımla 2000lira zarar etmişimdir bi de o arabadan

darkmoon
19-01-2012, 20:53
ben her kezin verdiği fiyata saygı duyarım ama araba var araba var.. arkadaşda 407 1.6 hdi executive vardı çocuk orjinal fransadan ekranlı navili dvd falan oynatan teybini getirtip taktırdı
2 bin euro ona vermişdi bir iki özellik daha yaptırmışdı sırf aracının akranları 28-30 arası iken o aracını 34 ye sattı..

alfonso4474
19-01-2012, 22:18
herkes netteki fiyatlara bakıp fiyat belirliyo ederini yazmıyo miletteki mantık o

mcitir
19-01-2012, 23:15
Bi malın 2.eldeki fiyatını talebi belirler ;)

ykavcioglu
19-01-2012, 23:22
şuan sahibinden'de fiyatını geri çekmiş bir vtec var, acill satılık yazıyor birde.
şuanki ilan fiyatından +500 daha fazla verildi satmadı...
bakalım kaça gidecek, Kadir'İn örneği bir kez daha yaşanacak....

recepserkan43
19-01-2012, 23:46
peki aynı sahibinden.com da galericilerin de ilanları var onlarda aynı yolu izliyorlar, 70k gidicek arabayı (daha önce birçok kez satıldı biliyorum) 79 yazıp son 78 olur daha da olmaz diyorlar. bence sadece tekil satıcı değil asıl toplu araç satışı yapanları sorgulamak lazım..

Osman Bahadır
17-02-2012, 14:08
peki aynı sahibinden.com da galericilerin de ilanları var onlarda aynı yolu izliyorlar, 70k gidicek arabayı (daha önce birçok kez satıldı biliyorum) 79 yazıp son 78 olur daha da olmaz diyorlar. bence sadece tekil satıcı değil asıl toplu araç satışı yapanları sorgulamak lazım..

Sorun da bu zaten. Başlatan veya başlatanların tespiti mümkün değil ama bu sûni fiyat sıçraması bir başladığı zaman da kimse akımın dışında kalamıyor. Sonrasında kar topu gibi süreç katlanarak devam ediyor.

BosphorusBoys
17-02-2012, 14:57
Sahibinden fiyatlarının çoğu gerçeği yansıtmıyor.
Araç sahipleri illaki iyi paraya satmak istiyorlar ama 3-4 milyar fazla yazan var
gecen almaya niyetlendik arkadasa 36 binden 32bine verdi.
internette ztn temiz araba buldumu millet hemen kapıyo.

lucky Jackal
17-02-2012, 15:20
walla pazarlık çok bunaltıyor,insanın araba satası gelmiyor.Ben zaten hiç beceremem pazarlık yapmayı karşımdaki deli gibi pazarlığa girince bende afallıyorum :) genelde sorana tek fiyat sölerim ondan aşağıda düşmem işine gelirse derim,alan alıyo zaten şimdiye kadar elimde kalan arabam olmadı Allah'a Şükür.

enginetune
18-02-2012, 09:47
sahibiden ve araba gibi ilan siteleri oldukça yanıltıcı bence şu an bakıcak olursanız 2000 model bmw e46 kasalarında ( benim dikkat ettiklerim ) ucuz fiyatlılarının %90 ının pert kaydı var. İlanlar o kadar saçma sapan ki arabanın kesinlikle kazası yok diyorlar arabanın yanına gidiyorsunuz bazen başka bir şehirde oluyor araba dünyanın yolu ve yakıt masrafı araba dökük çıkıyor. Abi hani kazası yoktu yada çürük yoktu arabada diyorsunuz e bu yaşında normal diyor. 4 parça değişeni var yazıyorlar birde kazası yok diyorlar hangi mantıkla 4 parçayı değiştirdin o zaman ? Birde takas fiyatını şişirenler var ki Akıllara zarar arabanın fiyatı atıyorum 15000 tl takas fiyatı 25000 tl takasa geldiğinde neden on bin lira arttı fiyat. Gülermisin kızarmısn öle ilginç şeyler var ki bazen sırf gülmek için ilanlara bakıyoruz :)

an5Qsel_KMI

XSi
18-02-2012, 10:50
araç sahipleri muadil ilanlara bakarak fiyat arttırıyor gibi bir düşünce var ama şu da bir gerçekki satmak isteyen de rekabete uygun olarak fiyatı düşürerek müşteriyi kendine çekmeye çalışıyor.

şimdi sahibinden.com vardı eskiden oto pazarı vardı, oto pazarında da insanlar fiyatları görüp birbirine göre fiyat veriyor olabilir. engel bir durum yok.

Sonuçta fiyatı talep ve arz ın durumu belirliyor, ticaretin evrensel kuralı.

sahibinden.com a ilan verenlere kızmaya gerek yok.

Pazarlık konusunda da evet türk insanı takıntılı, istediğin fiyata %10 ekle, pazarlıkta 2-3 kademede % indirimi yap, hem alan memnun hem satan memnun olsun :)

BaybuRtlu69
18-02-2012, 12:51
Geçen Gün Bi toyota için adamın birini aradık, fiyat biraz pahalıydı yani piyasa fiyatının 2000-3000 tl üzerindeydi , ama araç bakımlı ve sorunsuzmuş. her neyse aynı model aynı tip aynı temizlikte araçlar vardı fakat ama biz renginden dolayıda bunu istedik

neyse işte adam ilana 35.000 yazmış, aradık direkt 32.500 ' e verirsen para hazır, hemen geri dön ara bize dedik.. Bugün yarın ararsa, onu ben 32.000 tl ye çekerim :D

Cash olunca yapıştır gitsin

burakN
18-02-2012, 15:26
Araba alımında en önemli nokta yüzyüze görüşüp tanışacak ve pazarlık yapacaksın. Pazarlık yaparken de lüks bir araçla gidip bu adam zengin zaten parayı verir imajı yapmayacaksın.

Aracı beğensen de çok beğendiğini söylemeyeceksin hatta kusurlarını büyüteceksin ki adam biraz çözülsün. Hemşehrilik, iş güç vs. yoklayacaksın belki ortak bir tanıdık bulursun işe yarar.

Fiyat konusunda öne sürebileceğin örnekler olmalı ki satıcıya söyleyebilesin. Mesela adam 60 milyar istiyordur da daha temiz yada iyisi 55' e satılmıştır vs.

Peşin para daima önemlidir. Çek, senet, sepet, arsa, takas, tukas vs. işi gevşetir. Ama nakit paranın yüzü sıcaktır.

Pazarlık tabi ki sünnet ama karşındakinin durumu önemli. Bazen laf arasında durumunu açıklar yada niçin sattığını bilmek önemli. Şayet paraya sıkışmışsa iş kolaylaşır aksi takdirde iş kasar.

Baktın ki alışveriş olmayacak o zaman bekleme dönemi başlar. Eğer satıcının ilanı beklemeye başlarsa mesela bir kaç ay o zaman hem fiyatı düşürür hem de şartlarını değiştirir. Değerlendirmekte yarar var.

Birde bizde millet onur meselesi yapıyor ama bazen kabul edilmeyen teklifler pişmanlık yapar. Ya arayanı sen arayacaksın ve teklifin geçerli olup olmadığını soracaksın yada baştan olası müşteriye karşı dikkatli ve olumlu davranacaksın. Ne demişler müşteri velinimetimizdir.

Satıcı tarafından olay bakarsak öncelikle fiyat konusunda alt limiti iyi belirlemek gerekiyor. Zira verilen ilan çok yüksek olursa otomatikman arayan azalıyor ve bunlardan sonuç çıkarma şansı düşüyor.

Aracın durumunu gizlemek yanlış çünkü şasi ve plakadan durumu ortaya çıkıyor. Veya iyi bir servis hataları söylüyor. Bu durumda hem mahçup oluyorsun hem de boşa zaman kaybı. Üstelik güven yitiriyorsun.

Arabanın fiyatını belirlerken galeriye satıcı değil alıcı olarak gidip alınır satılır fiyatları öğrenmekte yarar var. Tabi bu araçları satan galerilere. Yoksa sallama modunda bir şey elde edilmez. Galerilerin sattığı fiyatlar aracın kabaca satılabileceği fiyatları belirler. Bunun çok üzerinde gezinmekle boşa vakit kaybıdır. Ta ki tesadüfen bir keriz çıkıncaya kadar.

Araç ilanlarında tüm donanım detaylarını yazmakta yarar var. Fotoğraflar iç ve dış olmak üzere net ve araç temizken çekilmiş olmalı. Aracın içerisinde bayan varken yada sağında solunda adam gezinirken, flu resim, sadece aracın dışını veya kirli aracın fotoğrafını çekenler pek sempatik görünmüyor.

Aracın borcu, vergisi vs. hepsi net olmalı. Alışverişte eş dost güvenilir görünmekle beraber dikkat etmekte yarar var. İlanlarda telefon bilgileri verildiği için türlü arayanlara karşı hazırlıklı olmak gerek.

Tabi ilave edilecek şeyler de vardır. Ama her şeyden evvel ticarette alırken de satarken de kazanılır yeter ki nerede ve ne zaman alıp satacağını bileceksin. Aracı satarken zarar eder görünürsün ama parayı başka bir yere bağlarsın kar edersin. Neticede arabadan para kazanmak komisyoncuların işi. Dolayısıyla fiyat keşmekeşine girmemek lazım!...

Komisyoncu demişken arabayı kime sattığınıza dikkat edin. Adam binecekse sorun yok ama fiyatı öldürmek istiyorsa kuşkulanın. Komisyoncu olabilir. Ondan sonra sizden alıp üzerine hatırı sayılır bir fiyat koyarak tekrar ilanda görebilirsiniz. Eh satar satmaz o da onun işi. Unutmayın ki satıcılar sizden daha profesyoneldir ve ağzı laf yapar. Üstelik gerektiğinde zararı göze alır ve o araçtan çıkmasını bilirler yani elde bekletmezler.

atarktan
18-02-2012, 19:52
Sahibinden'deki araçlar uçtu resmen, belki uygun fiyata verecekler ama öyle bi fiyat yazıyorlar ki

pazarlık edesim bile gelmiyor.Osmaniye pazarına çıkan arabada direk +500-1000 koyuyor.Yarın

Adana pazarına bakıcam bide, inş. fiyatlar çok uçuk değildir.

Kadyr
18-02-2012, 20:07
Aracı beğensen de çok beğendiğini söylemeyeceksin hatta kusurlarını büyüteceksin ki adam biraz çözülsün.
bana boyle biri dese bende git ozaman daha az kusurlu bi araç bak derim

burakN
18-02-2012, 20:16
Aracı beğensen de çok beğendiğini söylemeyeceksin hatta kusurlarını büyüteceksin ki adam biraz çözülsün.
bana boyle biri dese bende git ozaman daha az kusurlu bi araç bak derim

:)

Tarz meselesi o zaman aracı çok beğendim ama diye başlayıp sempatik görünerek vatandaşı ikna etmeyi denersin.

Benim yazdıklarım umumiyet için geçerlidir ve gözlemlere dayalıdır. Tabi ki istisnalar ve farklılıklar olacaktır. Herşey herkes için geçerli olsa anayasa gibi olurdu. Ne demişler her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır!...

;)

timucintt
18-02-2012, 20:17
konuşmaya bile değmez bu konu hakkında alacak adam zaten uygun alıp biniyor... ayrıca ikinci el satılık araçların %75i satıcı değil piyasayı yükseltmeye çalışan ikinci el oto sahipleri ölücüler aracı 1 e alıp 10 na çakmaya çalışan çok akıllılar... gerçek anlamda aracını satmayı düşünen adam zaten piyasa değerinin 2 3 altına satıyor... araba alacak adamda gidip en pahalısı yerinde orta fiyatlı araba alıyor... örneğin şimdiye kadarda 26 liraya iese veren görmedim o kadarda ilanı var o fiyatlara... ama 15 16 liraya anında elden çıkanınıda hergün görüyoruz hemde aynı temizlikte belki dahada temiz kurcalanmamış şekilde üstelik...

burakN
18-02-2012, 20:19
Sahibinden'deki araçlar uçtu resmen, belki uygun fiyata verecekler ama öyle bi fiyat yazıyorlar ki

pazarlık edesim bile gelmiyor.Osmaniye pazarına çıkan arabada direk +500-1000 koyuyor.Yarın

Adana pazarına bakıcam bide, inş. fiyatlar çok uçuk değildir.

Haklısın aynı fikirdeyim. Fiyatlar bazı modellerde resmen fahiş! O yüzden ilanlar aylarca bekliyor. Bende dahil çoğu kişi galericilere olumlu bakmaz ama adamlar araçları bu kadar ellerinde tutsa batarlardı. En azından sıkışınca üçe beşe bakmadan satmayı biliyorlar. sahibinden.com' da satıcıların çoğunun geri vitesi yok otomatiğe bağlamışlar habire vites arttırıyorlar!...

:eek:

mechanic
18-02-2012, 20:30
bazıları da akılları sıra aynı günde 3-4 kişiye arattırıyor fiyatı aşşa mesela 20000 istediysen hepsi 17-16,5 felan veririm diyor, uyanıklara bak :D yemezzz

burakN
18-02-2012, 20:33
Dediğine ilaveten bu araç bundan fazla etmez deyip fiyat empoze edenler de var. Bazıları panik ataktır olur da fikir değiştirir tongaya gelir misali?