PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ev Sinema Sistemi Bağlama Hakkında Yardım?

Emre Akçay
30-01-2012, 09:25
Arkadaşlar. Dün kendi evime Samsung Led Tv aldım. Aynı zamanda Logitech X-540 5+1 ses sistem , sunny uydu alıcı, sony Vhs player ve samsung dvd playerım var. var. Uydu alıcıda Hdmi olmadığı için scart girişinden tvye girdim. Uydu alıcıyı girince dvd player ve vhs playerı girmeye yer kalmadı. Dvd playerda hdmi yok. Sadece scart ile bağlanıyor. Vhs player da ise UHF anten girişi var. Ordan Tv ye girebiliyorum. Sorum ise uydu alıcıyı, dvd playerı ve vhs playerı nasıl tvye girebiliriz? 5+1 i ise tvnin kulaklık girişinden bağladım. Daha iyi ses için nasıl bağlayabiliriz? Gece 1 e kadar bununla uğraştım ama bir çözüm üretemedim. Scart çoklayıcı veya decoder muhabbeti felan varmış. Napmam lazım?

sword
30-01-2012, 09:30
tv de dıgıtal optık ses cıkışı ve logıtechde gırış varmı

bLackModeL
30-01-2012, 09:33
scart cogaltıcılar var her alıs verısı sıtesınde var . memleketındekı elektırıkcılerdede vardır . bence seslerıde hepsıne baglaman ıcın ıkılı jak lar mevcut ama cok kablo kalabalıgı olurr .. bılgıne

Emre Akçay
30-01-2012, 09:39
Scart çoğaltıcı buldum ikili. Hb.com dan. Fakat görüntü kalitesinde düşüş olur deniyor forumlarda. Tv de digital veya optik çıkış görmedim. HDMi, Aux, 1 adet scart , 1 adet UHF çıkışı var. Ses sisteminde ise optik var. Yeşil,turuncu,siyah var. Yeşili tvnin auxa takarsam 5+1 ses alıyorum. Tabi dolby digital felan olmuyor. Matrix özelliği var. Her haporlöre dağıtıyor. Ama genelde merkezden ses alıyorum.

RSBurak
30-01-2012, 09:39
logitech ses sisteminde subwooferdan çıkan 3 tane jak olması lazım siyah turuncu ve yeşil bu kabloyu iki tane çoklayıcıyla
http://4.bp.blogspot.com/_0hp2N0HIyJ0/S5URrZx72fI/AAAAAAAAGEM/4ULKcZxyEWQ/s400/ses+adapt%C3%B6r%C3%BC.JPG
bunun yeşil tarafına bağlıyoruz
http://img397.imageshack.us/img397/6074/logitechx54020thumbss7.jpg
kırmızı beyaz tarafınıda televizyona ek başka bir kabloyla bağlayıp kullanabilirsiniz benimki böyle bağlı neden bu kadar uğraştırıyor diye sordum bunlar pc için üretilmişler o yüzden diyorlar.

Maxi
30-01-2012, 09:49
bir kere scart falan kullanıyorsan lcd tv ye yazık olur
kalite kafadan yok oldu

ikincisi vhs playerın orada işi ne ?
hala kullanılıyormu ?

üçüncüsü kusura bakmayın ama dvd de günümüzde hikaye kalıyor

ben olsam vhs + dvd + uydu receiverı atar
yerine bir tane hdmi çıkışlı receiver + hd mkv videoları gösterebilen medya player alırdım. Pahalı şeyler değil artık bunlar .

ayrıca bağlantılara net cevap gelmesi açısından
bütün cihazların arka taraflarının fotolarını anlaşılır biçimde çekip buraya koymalısın

Emre Akçay
30-01-2012, 10:03
bir kere scart falan kullanıyorsan lcd tv ye yazık olur
kalite kafadan yok oldu

ikincisi vhs playerın orada işi ne ?
hala kullanılıyormu ?

üçüncüsü kusura bakmayın ama dvd de günümüzde hikaye kalıyor

ben olsam vhs + dvd + uydu receiverı atar
yerine bir tane hdmi çıkışlı receiver + hd mkv videoları gösterebilen medya player alırdım. Pahalı şeyler değil artık bunlar .

ayrıca bağlantılara net cevap gelmesi açısından
bütün cihazların arka taraflarının fotolarını anlaşılır biçimde çekip buraya koymalısın

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. VHS Player'da babam eski kasetlerini izliyor ara sıra mecburen olması lazım. Dedikleriniz iyi güzelde şu durumda imkanım kısıtlı olduğu için elimdekileri en güzel şekilde kullanmaya çalışıyorum. İşyerinde olduğum için sistem foto upload için izin vermiyor. Konuyu güncel tutup, akşama fotoğrafları ekleyeceğim.

Emre Akçay
30-01-2012, 10:05
logitech ses sisteminde subwooferdan çıkan 3 tane jak olması lazım siyah turuncu ve yeşil bu kabloyu iki tane çoklayıcıyla
http://4.bp.blogspot.com/_0hp2N0HIyJ0/S5URrZx72fI/AAAAAAAAGEM/4ULKcZxyEWQ/s400/ses+adapt%C3%B6r%C3%BC.JPG
bunun yeşil tarafına bağlıyoruz
http://img397.imageshack.us/img397/6074/logitechx54020thumbss7.jpg
kırmızı beyaz tarafınıda televizyona ek başka bir kabloyla bağlayıp kullanabilirsiniz benimki böyle bağlı neden bu kadar uğraştırıyor diye sordum bunlar pc için üretilmişler o yüzden diyorlar.

Evet subwooferın arkasından yeşil,turuncu ve siyah kablo çıkıyor. Sesi sadece yeşil veriyor. Yani laptop olsun, tv olsun auxtan yeşili bağladığım zaman sesi alabiliyorum. Diğerleri nedir ne değildir anlayamadım.

RSBurak
30-01-2012, 10:16
diğerleride 5+1 çalıştırıyor galiba.bende yeşili direk tv kulaklık girişine taktım 5+1 çalışmadı bu sistemi yapınca sesler daha belirgin geldi.siyahta ses veriyor galiba ben öyle hatırlıyorum bu üç kabloyu tvye bağlamak için böyle yapmakk gerekiyor başka yolunu bulamadım.2 tane çoklayıcı alıp ikisini birbirine bağlayıp 3 tane aux girişi elde edip siyahla turuncuyu yanyana yeşilide diğer çoklayıcıya takıp gayet güzel ses elde edebiliyorum.denemekte fayda olabilir.

Emre Akçay
30-01-2012, 10:38
diğerleride 5+1 çalıştırıyor galiba.bende yeşili direk tv kulaklık girişine taktım 5+1 çalışmadı bu sistemi yapınca sesler daha belirgin geldi.siyahta ses veriyor galiba ben öyle hatırlıyorum bu üç kabloyu tvye bağlamak için böyle yapmakk gerekiyor başka yolunu bulamadım.2 tane çoklayıcı alıp ikisini birbirine bağlayıp 3 tane aux girişi elde edip siyahla turuncuyu yanyana yeşilide diğer çoklayıcıya takıp gayet güzel ses elde edebiliyorum.denemekte fayda olabilir.

Yeşilde 5+1 çalışıyor bende. Matrix tuşuna basınca. Ama center dan ses geliyor genellikle. Turuncu veya siyahta ses gelmiyor. Aux için durum böyle. Dediğin sistemi uygulayacağım. Birde öyle deneyeyim. Teşekkürler.

luca55
17-04-2013, 22:37
yeni konu açmak istemedim bu konu oldugu için

sorun şu bende LG marka lcd tv var, uydu alıcısı olarakta digitürk var.5+1 sunny marka ses sitemine ait kırmızı ve beyaz uclu kabloları, tv nın arkasındaki kırmızı ve beyaz yerlere takıyorum.kablonun diğer ucunuda ses sıstemıne takıyorum ancak ses alamıyorum.digiturk cıhazının arkasında hdmı gırısı ve scart gırısı var baskada kablo takıcak bıyer yok. yardımcı olabılecek varmıdır?

sword
17-04-2013, 23:23
bundan alırsan digiturk ten scartla alabılırsın ses
http://p.playserver1.com/ProductImages/1/0/0/4/3/8/7/1/17834001_300x300_1.jpg

EM-RE
17-04-2013, 23:34
Ben logitech z5500 u optik kablo ile tv ye bagladim.
Tv ye ne bagli ise hepsini 5 inden de alabiliyorum ps uydu
Dvd..
Sadece tek kablo bagli :s

sword
17-04-2013, 23:37
Dvd..

ps ve benzerı aracları hdmi ıle tv ye bagladıysan ve tv den optıcle ses sıstemıne gırıyorsan 5.1 ses alamıyorsun

EM-RE
17-04-2013, 23:44
ps ve benzerı aracları hdmi ıle tv ye bagladıysan ve tv den optıcle ses sıstemıne gırıyorsan 5.1 ses alamıyorsun

Allah allah,abi film film seyrediyorken baya baya etrafimda donuyor gibi,ben sunu test edebilicegim bir sey ile deniyim..Anladigimiz isler degil kurcaliyim biraz,saolasin

TolgaEsentepe
17-04-2013, 23:44
ses sistemi bağlama konusunu anlamamda tv ve logitech hariç hepsini at :) aldığın tv zaten usb den herşeyi okuyordur. o tv ye hd digitürk yakışır :)

matthardy
17-04-2013, 23:48
en temiz yol yukardada belirtildiği üzere ;
5+1'i tv'nin kulalık jackına takmak (ara aparatlar ile)

ben aparatsız kablolları birbirine bağlıyarak yapmıştım el beceriniz varsa sizde yapabilirsiniz ama stereo özelliği kaybolabilir.

sword
17-04-2013, 23:55
Allah allah,abi film film seyrediyorken baya baya etrafimda donuyor gibi,ben sunu test edebilicegim bir sey ile deniyim..Anladigimiz isler degil kurcaliyim biraz,saolasin

tv de usb varsa sorun yok 5.1 alırsın fılmlerde ama harıcı cıhazları kendı optic cıkısından bağlaman gerekıyor ses olarak.. malesef led tv lerın coğu hdmi ile gelen 5.1 sesi kendı uzerınden gecip ses sıstemıne optic den stereo olarak yolluyor..

luca55
20-04-2013, 23:45
bundan alırsan digiturk ten scartla alabılırsın ses
http://p.playserver1.com/ProductImages/1/0/0/4/3/8/7/1/17834001_300x300_1.jpg
murat abi teşekkür ederim paylaşımın için bukadar yoruma karsılık kontrol panelınde cevap yazıldıgını goremedıgım ıcın gec cevap verıyorum kusuruma bakma.tekrar tesekkurler ;)

Dvd..
emre nasıl bir kabloymuş o, velinimet valla :D

ses sistemi bağlama konusunu anlamamda tv ve logitech hariç hepsini at :) aldığın tv zaten usb den herşeyi okuyordur. o tv ye hd digitürk yakışır :)
bende senın gıbı dusundugum ıcın digitürk hd paket almıştım,tesekkurler ;)

en temiz yol yukardada belirtildiği üzere ;
5+1'i tv'nin kulalık jackına takmak (ara aparatlar ile)

ben aparatsız kablolları birbirine bağlıyarak yapmıştım el beceriniz varsa sizde yapabilirsiniz ama stereo özelliği kaybolabilir.
el becerim olmadıgı ıcın murat abının önerisini degerlendırecem mecburen :) tesekkurler ;)

tv de usb varsa sorun yok 5.1 alırsın fılmlerde ama harıcı cıhazları kendı optic cıkısından bağlaman gerekıyor ses olarak.. malesef led tv lerın coğu hdmi ile gelen 5.1 sesi kendı uzerınden gecip ses sıstemıne optic den stereo olarak yolluyor..

tekrar teşekkürler abi :icon_tup:

63owen63
21-04-2013, 00:09
Ben de samsung 86 inç led tv aldım, ama 2+1 ses sistemini tv'ye bağlayamıyorum. ses sistemi ucunu takabilecegim tek bir delik var. Oda sinyal kontrol girişiymiş.. Yani bu üründe ses sistemi girişi yok vs dedi müşteri hizmetlerindeki eleman. Böyle bir şey mümkün mü ya ??? Nasıl bağlayabilirim sistemi.

luca55
21-04-2013, 00:44
1 ci sayfadakı sword'un paylastıgı aparat olabılırmı

Drive Fast
30-06-2017, 19:59
Evde lg nin dandik bi 5.1 sinema sistemi var center ve rear kolonları kayıp odamda ipad ile bilgisayarı baglamak istiyorum aux modu var alette ama çözemedim hangi kabloyu nereye takacam bilen varsa yardimci olabilirmi
Aletin arkasi su sekilde
https://i.hizliresim.com/vpZo2A.jpg

EREN34
30-06-2017, 20:23
Fotoda aux girişi yok. Aux olduğundan eminseniz muhtemel cihazın başka yerinde

ckrc
30-06-2017, 20:30
Aux girişi cihazın ön tarafındadır, USB girişinin sağında solunda, Aux'a taktıktan sonra "mode" kısmından "Aux" kısmını seçmeniz lazım.

Drive Fast
30-06-2017, 23:01
Aux girişi cihazın ön tarafındadır, USB girişinin sağında solunda, Aux'a taktıktan sonra "mode" kısmından "Aux" kısmını seçmeniz lazım.

Önde hiçbir şey yok anlamadım bu aleti kumanda da aux fonksiyonu var basınca ekranında scart yazıyor atacam herhalde :D

mehmetRS
30-06-2017, 23:07
aux kablosu olarak bağladığınız stereo kablonun bir ucu stereo jack, öteki ucu ise ayrı ayrı RCA jack olmalı. Bu RCA jackleri ise, arkasında çift ses giriş çeviricisi olan bir SCART a bağlayıp, cihaza ses bağlayıp, çıkış alabilirsiniz. Arkadan anladığım bu. SCART'ı bulamazsanız, internette şemaları mevcut, hangi pin neyin eksisi artısı gibisinden, anlıyorsanız biraz elektronikten, internetten scart şemasına göre iki tane dişi RCA lehimleyebilirsiniz pinlerin ucuna.

golgeoyunu03
30-06-2017, 23:11
Önde hiçbir şey yok anlamadım bu aleti kumanda da aux fonksiyonu var basınca ekranında scart yazıyor atacam herhalde :D

Hocam hemen açıklıyorum, scart yazıyor ise şöyle bir aparat var
https://www.hdcabling.co.za/images/SCART_to_AV_Composite_Video_Selectable_Input_Outpu t_Adapter.jpg
bu alete(in out olmasa da olur)
https://sc01.alicdn.com/kf/HTB1V0weGXXXXXa5XpXXq6xXFXXXF/206184536/HTB1V0weGXXXXXa5XpXXq6xXFXXXF.jpg
kablosunu bağlıyorsunuz, bu kablo da sarı olmasına gerek yok, sarı görüntü aktarır.
yani bunu alsanız da olur
http://images.maplinmedia.co.uk/maplin-essentials-35mm-stereo-jack-to-twin-phono-cable-15m.jpg?w=283&h=283&r=4&o=@cvAq@qbkVi1iwcXIRALCJdZpL8j&V=oHS2

bu aparatta ve kabloda çok da ucuza kaçmanızı önermiyorum, analog ses aktaracağı için kablo kalitesine göre ses kalitesi değişiklik gösterecektir.
Kolay gelsin

EREN34
30-06-2017, 23:12
aux kablosu olarak bağladığınız stereo kablonun bir ucu stereo jack, öteki ucu ise ayrı ayrı RCA jack olmalı. Bu RCA jackleri ise, arkasında çift ses giriş çeviricisi olan bir SCART a bağlayıp, cihaza ses bağlayıp, çıkış alabilirsiniz. Arkadan anladığım bu. SCART'ı bulamazsanız, internette şemaları mevcut, hangi pin neyin eksisi artısı gibisinden, anlıyorsanız biraz elektronikten, internetten scart şemasına göre iki tane dişi RCA lehimleyebilirsiniz pinlerin ucuna.

Sahrayıcedid Ateş Elektronikte var :)

mehmetRS
30-06-2017, 23:19
Sahrayıcedid Ateş Elektronikte var :)

adresde verilmiş. Hemen koyulun işe. Çok ekstrem bir ses kalitesi beklemeyin tabi günümüz optik hdmi olaylarına göre ama iş görür :)

mehmetRS
30-06-2017, 23:27
adresde verilmiş. Hemen koyulun işe. Çok ekstrem bir ses kalitesi beklemeyin tabi günümüz optik hdmi olaylarına göre ama iş görür :)

Düzenleme yoktu, Teşekkürler Eren :) Kusura bakma bir an yazdım sandım.

phantom
30-06-2017, 23:27
bu kadar zor consumer alet olmaz,
bunlar rafta satilan aletler, musterisinden yok SCART al RCA'e cevir vs. beklenmez,
kullanim kilavuzunu bul, AUX input varsa anlatiyordur.

mehmetRS
30-06-2017, 23:41
benzer modelin sony'si vardı ya, ondada aux yoktu, bu teknikle bağlamıştık ancak. Aux çıkışı yoksa yapılabilecek en rahat yol bu, he varsa daha ekstrem bir alternatif vardır :)

Drive Fast
01-07-2017, 00:38
Çok teşekkür ederim herkese :) ateş elektronik denilen yer atatürk caddesinde bp yi gectikten sonra sagdaki sokaktaki olan dükkan ise düşman başına gecen sene rca jack aldım alirken abi elimde falan kalmaz dimi dedim bozulursa getir dedi eve gittim taktım bozuk :) gittim degistirdim dedi kardesim bak bunlar altın uçlu bunu al aldım eve gittim taktım çalıştı 1 hafta sonra oda gitti 1 ayda meşhur altınları karardı :D söylediğiniz aparatlarin hepsi var evde odamı komple boşaltıyorum ne kadar tarihi eser teknolojik alet varsa hepsi ortada birşeyler uyduracam playstation dan çıkan o scart aparatı yeterince kalitelidir dimi zaten amacım minicik laptop kolonlarından dinlememek

Drive Fast
01-07-2017, 01:05
Şimdi bağladım tam istedigim gibi oldu zaten fazla beklentim yoktu tatlı bir bass ve hafif net bir ses veriyor elinde fotoğrafini attığım cihaza uyacak center front kolonlar değerinde alınır (şımardım) :D