PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : VW Polo Kaza..

emre55
14-09-2012, 14:18
Yarım saat önce vw polo önündeki aracı sollayıp yolda karşıya geçen vtec 2 ye sol arka kapıdan çarptı..Vtec döndü ve sağ arka tarafı duvara vurdu.Polo bu vaziyette.VE AİRBAGLER KAPALI . Airbag açmaması normal mi ? Araçlar burdansa geçmiş olsun..

http://g1209.hizliresim.com/11/g/d0vby.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

arteus
14-09-2012, 14:20
Emniyet kemerleri takili degilse acilmiyor diye biliyorum

civic@ef
14-09-2012, 14:21
ortalama 110kmh ile giderken otobüse arkadan frenle çarptım ve aracım 2010 mercedes c serisiydi kaput panel far radyator vs. hasarlıydı airbag acmadı. bir arkadaşımda gecenlerde kaza yaptı ters yonden cıkan arac sağ onden vurdu tampon da yırtık var far ayakları kırık kaput ezik airbagler acıldı.Hassasiyettenmidir nedir bilmiyorum olmadık yerde acılır can kurtarcak yerde acılmaz

Baran^
14-09-2012, 14:21
Kemersiz acılmaz airbag.

Ken_Block
14-09-2012, 14:22
çok geçmiş olsun, airbagler bazen benim de çok kafamı karıştırıyor.. Geçen sene tır geriye takmış vitesi gaza bi bastı bizim motor kucaktaydı yine açılmadı bu da kafa karışıklığıma neden olan bşr kazalardan..

emre55
14-09-2012, 14:23
kemer durumunu bilmiyorum ama çok yavaş vurmadı sürücüde hiçbirşey yoktu. Bu kemer durumu çok tartışılmıştı bi ara öyle bişey yok diye biliyorum..

@Lp2
14-09-2012, 14:26
Kemersiz acılmaz airbag.

ben 3 ay once kemersız kaza yaptım acıldı

Thracian
14-09-2012, 14:28
Emniyet kemerleri takili degilse acilmiyor diye biliyorum

Tamamen kemerle alakalı

ortalama 110kmh ile giderken otobüse arkadan frenle çarptım ve aracım 2010 mercedes c serisiydi kaput panel far radyator vs. hasarlıydı airbag acmadı. bir arkadaşımda gecenlerde kaza yaptı ters yonden cıkan arac sağ onden vurdu tampon da yırtık var far ayakları kırık kaput ezik airbagler acıldı.Hassasiyettenmidir nedir bilmiyorum olmadık yerde acılır can kurtarcak yerde acılmaz

2011 model transit connect le pug 307 ye çarptım. 2 araçtada hasar yok ama 2 airbag açtım. üstelik araçta tek kişiydim. Sağda kemer takılı diye açtı. Basınçtan arka sag kelebek cam patladı

Baran^
14-09-2012, 14:30
ben 3 ay once kemersız kaza yaptım acıldı

Kanka senın arabalar düz yolda acmıyor airbag ona dua et :D

aslan
14-09-2012, 14:32
Kaza nerde oldu polonun plakası varmı?

emre55
14-09-2012, 14:33
İstanbul kartal esentepede oldu kaza. sanayiden dönüyordum bende 5 saniyeyle kurtulduk 3 arkadaş. yoksa vtec 2 bizi duvara yapıştırıyordu..

borayuksel
14-09-2012, 14:37
gecmis olsun ucuz atlatmissiniz, kazazedelere de ayrica..

dip not: ben bu kemer olayini hala kestiremedim :) Alp acti diyor, Baran acmaz diyor :) Allah korusun kimseye vermesin kaza bela :/

Osman Bahadır
14-09-2012, 14:38
Defalarca yazıldı, yine özet geçelim;

Airbag'ler aracın negatif ivmesini, çarpma, yani durma hızını esas alır. Aracın aldığı hasarın hiçbir önemi yoktur. Zira bir hasar tespit sensörü tetiklemiyor airbagleri. G sensörü tetikliyor. Eğer airbag ihtiyacını doğuracak seviyede bir negatif ivme sözkonusu değilse airbag açması başlı başına hayati tehlike sebebidir.

Kemer takılıyken açma, açmama tamamen araca, aracın airbag yazılımına bağlıdır. Bazısında açar, bazısında güvenlik sebepli açmaz.

Hakan Girginer
14-09-2012, 14:38
Kemersiz acılmaz airbag.

Külliyen yalan.

borayuksel
14-09-2012, 14:39

Airbag'ler aracın negatif ivmesini, çarpma, yani durma hızını esas alır. Aracın aldığı hasarın hiçbir önemi yoktur. Zira bir hasar tespit sensörü tetiklemiyor airbagleri. G sensörü tetikliyor. Eğer airbag ihtiyacını doğuracak seviyede bir negatif ivme sözkonusu değilse airbag açması başlı başına hayati tehlike sebebidir.

Kemer takılıyken açma, açmama tamamen araca, aracın airbag yazılımına bağlıdır. Bazısında açar, bazısında güvenlik sebepli açmaz.

adamsin usta :icon_rule

ulas
14-09-2012, 14:49
kemersiz airbag açılır arkadaşlar

emre55
14-09-2012, 15:00
konu yine kemer mevzusuna geldi :D

tayreep_john
14-09-2012, 15:03
2 akşam önce 110 la giderken önümüze bitane fiesta atladı 2 kişiydik araçda ön dağıldı komple kemerler takılıydı ama açılmadı airbagler.. araç corolla 2005 ... bi açıklaması vardır elbet

HkN
14-09-2012, 15:05
Aırbag değil emniyet kemeri insanları kurtarır. Genelde düz olmayan vurmalarda zaten açması gereksizdir çünkü araç sahibi yada içindekiler öne doğru hareket etmezler

burada hasarın olmasını göremeyiz ama kaputun durumununa bakılırsa düz bir kaza değilde zaten sürücü öne değilde sola doğru hareket etmiştir diye tahmin ediyorum

Ayrıca emniyet kemeri takmadan açan airbagda olur.

Ken_Block
14-09-2012, 15:06

çok teşkkürler kafamda ki karışıklığı çözdünüz resmen aydınlandım:)

FAGE12
14-09-2012, 15:08
Gereklı bılgıye gercekten sahıp olan lar yazmıs zaten bılgılendırme ıcın tesekkur ederım bende bılmıyordum tam olarak aırbag konusunu :) ayrıca allah korumus sızı sızede kaza yapanlarada gecmıs olsun

Agah
14-09-2012, 15:15
bi reno vardı, araç taklalar atmış pert olmuş ama airbag açmamış . ayrıca bi tanıdıkda 0 aldığı partner ile ani frenleme sonucu airbag açmıştı, çok saçmalıklar dönüyor bu konuda :D

emre55
14-09-2012, 15:37
o reno değil hyundai :)

individual
14-09-2012, 15:40
konu yine kemer mevzusuna geldi :D

Katılıyorum :D

levent
14-09-2012, 15:42
2 akşam önce 110 la giderken önümüze bitane fiesta atladı 2 kişiydik araçda ön dağıldı komple kemerler takılıydı ama açılmadı airbagler.. araç corolla 2005 ... bi açıklaması vardır elbet

Corolla gayet güzel açıyor valla, arkadaşım açtı. Tabi arabası pert olmuştu onun sağ ön ve B sütunundan 2 ye katlamıştı arabayı.. :)

Şakası bi yana gerekli G yi sensör görmediği sürece açmaz. Toyotalarda kemersiz açmaz ayrıca ;)

doush
14-09-2012, 15:43

o zaman napıyoruz 50 metre öteye bile gidiyorsak kemerimizi takıyoruz :)

KGüneyli
14-09-2012, 15:44
Airbag emniyet kemeriyle alakalıysa demekki cok salakca bi mantık izliliyorlar, kullanıcılarının %70i kemersiz gezio bildikleri halde bu seklide bi sistemle devam ediolarsa. yazık

XSi
14-09-2012, 15:44
ben 140 la bariyere vurmuştum ama kafadan değil kayarak önden vurdum, ön sol çamurluktan, ön sağ çamurluğa kadar komple bariyerle tertemiz olmuştu..

amma airbag açmadı, açmamasını da normal karşılıyorum, çünkü içerdeki bize de hiç bir şiddetli darbe olmamıştı, hatta motor bile çalışıyordu..

birde yeni nesil araçlarda artık yaya güvenliği daha da ön planda olduğundan, bu tip kazalarda şiddet küçük olsa bile darbe emici özelliği artsın diye ön tarafın dağılmasına izin verilecek şekilde bağlantı tasarımları yapılıyor.

levent
14-09-2012, 15:45
o zaman napıyoruz 50 metre öteye bile gidiyorsak kemerimizi takıyoruz :)

Değil 50, 5m bile gitsem takarım :icon_tup:

Airbag emniyet kemeriyle alakalıysa demekki cok salakca bi mantık izliliyorlar, kullanıcılarının %70i kemersiz gezio bildikleri halde bu seklide bi sistemle devam ediolarsa. yazık

Normalde "takmak" zorunda herkes, tabi TR'de kurallar yıkılmak için var..

Joseph23
14-09-2012, 15:48
cok gecmıs olsun bıraz once gordum saat 15 cıvarıydı acelem vardı duramadım allah korumus

emre55
14-09-2012, 15:56
polonun gelişinden anladım zaten yanımızdan geçti arkamızı döndük olan oldu.

Agah
14-09-2012, 15:57
o reno değil hyundai :)

olabilir :D

uluckaban
14-09-2012, 16:00
Sahibinden kazasız polo :D

devil_berk22
14-09-2012, 17:09
arkadaşım caddy ile 3-4 takla attı ağaca vurarak durdu ve yine airbag açılmadı nasıl bir çalışma mantığı var anlamıyorum

tdipower
14-09-2012, 17:15

aynen budur boşa tartışmayın

Anu
14-09-2012, 17:22
Airbag ler ivmeye göre açılır. Darbe anında belirli bir G kuvvetini geçince patlar sadece. G kuvvetinin yönüne göre de yan veya ön hava yastıkları ayrı ayrı ya da aynı anda açılır.

Chn53
14-09-2012, 20:54
vw kronik airbag acmiyorr.

ali_utku
14-09-2012, 21:29
Airbag ler ivmeye göre açılır. Darbe anında belirli bir G kuvvetini geçince patlar sadece. G kuvvetinin yönüne göre de yan veya ön hava yastıkları ayrı ayrı ya da aynı anda açılır.

Aynen öyle.

Gecen Kasım ayında 2011 model golf ile kaza yaptık.kontrolu kaybedip kayarak vurduk sag taraf komple hasarliydi.ve sadece sag perde hava yastıkları açıldı.

İsin sosyal mesaj kısmı: ben onde oturuyordum kemerim takiliydi sadece basımın airbag ile ufak bir temasi oldu.arkamda oturan arkadas kemer olmadıgı icin pinpon topu gibi sekmiş arkada.o yüzden kemer mutlaka takılmalı.

Onurkk06
14-09-2012, 21:35

Bundan yillar once bi mercedesin on koltuguna babasi bi cocuk oturtmustu kazada airbag acilinca emniyet kemersiz olan cocugun kafasi kopmustu saniynin binde bilmem kaci hizla aciliyor o takmayanlarin kendi bilecegi is hic kussura bakmayin

berkay_aydin
14-09-2012, 21:37
vw kronik airbag acmiyorr.

renolarında motoru düşüyormuş :D

ilkerist
14-09-2012, 23:07
İstanbul kartal esentepede oldu kaza. sanayiden dönüyordum bende 5 saniyeyle kurtulduk 3 arkadaş. yoksa vtec 2 bizi duvara yapıştırıyordu..

Olayı bende gördüm...
Airbag işi tuhaf 60'la vurup airbag açanlarda var nihayetinde,110'la vuran C serisinin olayı ilginç geçmiş olsun.

Schumi
15-09-2012, 00:20
Negatif ivme sonucu kaç G yük biniyor ona bakıyor sensör. Dışarıdan kamera ile araç kendisine bakıp hmmm. a. .ötü çok dağıttık dur bir airbag açayım demez. Nerden bilsin hasarı. Misal şöyle saçma bişi söyleyeyim. Dünyanın en iyi tutunan lastiğini dünyanın en iyi asvaltı üzerinde manyak bir fren sistemine sahip bir araçla misal 160 ile giderken sert frene basarsanız araçta tutunarak birden durursa hiçbirşeye vurmadan airbag açabilirsin. Airbag beyninin eşik aralığı içinde olursanız tabi. :D

vtiaras
15-09-2012, 00:32
2005 te opel astra classic ile 3 araca birden vurduk aracın önü komple dağıldı hatta tavan bile katlandı ama airbag acmadı araç.bizdede kemer takılı değildi aracın sahibi arkadaşıma serviste kemer takılı olmadığından açılmadı denmiş.

Le10ur
15-09-2012, 00:54
aırbaglar da SRS yazar yazanların kı emnıyet kemerı takmak gerekır acılması ıcın dıgerlerı ıcın ıse emnıyet kemerıne baglı degıldır

berkay_aydin
15-09-2012, 01:03
aırbaglar da SRS yazar yazanların kı emnıyet kemerı takmak gerekır acılması ıcın dıgerlerı ıcın ıse emnıyet kemerıne baglı degıldır

Demekki bizde emniyet kemersiz açılıyor, dikkat etmek lazım öne doğru gittiğimiz hızla airbag çarpması hoş olmaz gibi geliyor :( birtürlü alışamadım gitti, uyarı veren araçlarda sussun diye takıyoruz ama normalde aklıma bile gelmiyor...

Osman Bahadır
15-09-2012, 01:37

Bir diğer yaygın şehir efsanesi de budur. SRS yazması özel hiçbirşey ifade etmez. SRS yazması = Airbag yazması.

SRS Supplemental Restraint System demektir. Airbag'ler SRS, yani destek(ilave) koruyucu sistem olarak geliştirildiler. 1980'lerde Mercedes bunları ilk arabalarına koyduğunda daha ortada "Airbag" terimi yoktu. O da SRS yani destek(ilave) koruyucu sistem dedi adına. Aynı sistemin günümüzdeki adı da Airbag.

Neye destekti, neye ilaveydi? Tabi ki emniyet kemerine. Hatta aynı SRS sistemi bünyesinde emniyet kemeri ön-gergileri de kullanıldı. Ama o dönemlerde hiçbir araçta Airbag emniyet kemerine bağlı çalıştırmadı. Zaten o dönem araçlarının emniyet kemerlerinde sensör/switch de yoktu. Yani "SRS yazan arabada emniyet kemeri takılı değilse kemer açmaz" demek yanlış olur. SRS demek Airbag demektir zaten.

Günümüzde hava yastığı tetikleyici algoritmaları çok gelişti, değişti. Tetiklemede temel eşik değer 23km hızdan 0 km hıza düşme, yani sabit, sert cisme kafadan çarpma anındaki dekselerasyon değeridir. Ancak pratikte çarpışmalar her zaman kafadan dik açıyla gerçekleşmediği için bu eşik dekselerasyon değeri daha yüksek hızlardaki yanal veya açılı çarpışmalarda ancak sağlanabilir. Emniyet kemeri takılı olması ön şartı, yolcu ağırlığı, koltuk pozisyonu, bebek koltuğu olup olmadığı girdileriyle birlikte en güncel Airbag algoritmalarında ancak dikkate alınıyor. Halihazırda trafikte olan araçların çoğunda bu denli güncel bir yazılım yok.

Ancak unutulmamalıdır ki, tıpkı SRS isminin altında saklı mantıkta olduğu gibi, hava yastıkları ancak ve ancak emniyet kemerini için birer destek ekipmanıdır. Tıpkı ön gergiler gibi. Özellikle takla gibi durumlarda sizi kurtaracak olan emniyet kemeridir. Ayrıca emniyet kemeri takılı değilken açılacak bir hava yastığı hayatınızı riske atabilir. Hava yastığı çarpışmayı daha konforlu hale getirmek için tasarlanmamıştır ki açılmadığı zaman isyan edelim, kızalım, "o kadar para verdik, yine açılmadı" diyelim. Hava yastığının sizi koruyacağı derecede sert bir çarpışma gerçekleşmişse zaten açılacaktır.

Hatırlatma;

- Ön koltuklara çocuk koltuğu bağladığınızda veya yasak olmasına rağmen ön koltuklara küçük yaşta çocuk oturttuğunuzda veya en tehlikelisi olan, yine yasak olmasına rağmen ön koltukta oturan yetişkinin kucağına bir çocuk oturttuğunuzda yolcu hava yastığını muhakkak iptal edin.

- Emniyet kemerini kesinlikle arkadan dolaştırmayın. Arkadan dolaştırdığınızda, kaza anında sizi koltuğa yapıştırmak üzere tasarlanan aktif gergili bir emniyet kemeri kaza anında sizi öne atacaktır. Arkadan dolaştıracaksanız hiç takmayın daha iyi.

gökberk
15-09-2012, 01:39

Bende ikisi de yazıyor.
Benimki kazana mı düşmüş ?
Öyle bir şey yok. Osman Bey yukarıda açıklamış.

kickbuttowski
15-09-2012, 01:51

Peki hava yastıksız bir arabayı hava yastıklı bir arabaya çevirmek mümkün mü?
Mümkünse nasıl mümkün?

Birde misal vti'a s2000 yada itr direksiyonu taktığımızda airbag sorunsuz açılıyor mu?

Osman Bahadır
15-09-2012, 02:00
Peki hava yastıksız bir arabayı hava yastıklı bir arabaya çevirmek mümkün mü?
Mümkünse nasıl mümkün?

Birde misal vti'a s2000 yada itr direksiyonu taktığımızda airbag sorunsuz açılıyor mu?

Hava yastığı sistemleri genelde benzerdir. Hatta birkaç marka tarafından üretilir. Her ne kadar üreticiler bunu "uygulanamaz" diyip kestirip atsalar da aslında hava yastığı olmayan bir arabaya teoride başka bir aracın hava yastığı sistemi komple olarak uygulanabilir. Ancak burada sorun yeteri kadar deneme/test yapamamak olur. Sistemi hiç test etmeden kullanırsanız birgün ihtiyacınız olduğunda bu yeni araç üstünde çalışıp çalışmayacağının kimse garantisini veremez. Çünkü hava yastığı tetikleme yazılımlarında araca özel ağırlık/kütle vs gibi bazı kriterler de girilir.

Başka bir arabanın hava yastığı eğer aynı model/versiyon hava yastığı beynine sahiplerse diğer arabada da çalışır. Hava yastığı beyni modeli farklı ise hava yastığının tetikleyicisinin direnci kontrol edilip bir fikir edinilebilir. Sorduğunuz s2k vti özelinde muhtemelen çalışacaktır. Ancak yine de versiyonları kontrol etmekte fayda var.

Rox
15-09-2012, 02:23
ya boşverin onu bunu takın kemerinizi 5 dk sonra varlığını bile unutuyorsunuz zaten 100ün üstüne çıkıp kaza yaptığınızda ne ayirbeg ne kemer kurtarır yeni nesil arabalar zaten yırtılmıyor içinde sıkışıp can veriyor millet

Bazen şu şahin doğanlar daha emniyetli geliyor :)

SElhVGP8T0k

dirk
15-09-2012, 09:34
Volkswagen Grubunda Emniyet Kemeri Takılı olmasada Airbag'lerin acıldığına tanık oldun :) Bu kazada yönlü olarak girseydi kesin acılırdı araba ortalamaış airbag tatikleyicileri hasar almamış gibi görünüyor

eyup58
15-09-2012, 09:57
Geçmiş olsun diyelim sürücü arkadasa ALLAH KİMSEYE GÖSTERMESİN.

Risendark
15-09-2012, 10:16
arkadaşlar öncelikle airbag emniyet kemeriniz takılı değilse açılmaz açılırsa zaten suratınızın parçalanma ihtimali var. ayrıca arabanın önünde airbag fişekleri var eğer o fişeğe yeterli darbe gelmediyse yine açılmaz...

Risendark
15-09-2012, 10:18
kickbuttowski airbag beyini var bildiğim kadarıyla onu uydurduğunuz zaman çalışıyor.

wiesmann
15-09-2012, 10:48
Bundan yillar once bi mercedesin on koltuguna babasi bi cocuk oturtmustu kazada airbag acilinca emniyet kemersiz olan cocugun kafasi kopmustu saniynin binde bilmem kaci hizla aciliyor o takmayanlarin kendi bilecegi is hic kussura bakmayin

bu kıs ılerı surus egıtımınde aynı sey bıze de soylendı kemersız aırbag acılması korkunc sonuclar dogurabılır ya takın kurtulun yada takmadan savrulun demıslerdı..

erhanarici18
15-09-2012, 16:37
ya bu kemer olayı çok saçma değilmi anlamadım gitti
ne yani kemer takmayan ölsünmü
bence her durumda açılması lazım
hatta biraz hassas olsun canımdan kıymetli mi

berkay_aydin
15-09-2012, 16:43
ya bu kemer olayı çok saçma değilmi anlamadım gitti
ne yani kemer takmayan ölsünmü
bence her durumda açılması lazım
hatta biraz hassas olsun canımdan kıymetli mi

Konuyu okudunuz mu ? Bu kadar tasarımcı mühendis bunu düşünemiyor tabi ... O anki öne doğru gittiğiniz hızla airbag çarpması kazada hiçbirşey olmayacaksa bile zarar verir....