PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüksek Lisans Hakkında Bilgi ve Fikirleriniz

volkan_gs
26-10-2012, 13:03
Arkadaşlar fikirlerinize ve yardımlarınıza ihtiyacım var.

Öncelikle bu yıl lisans eğitimimi tamamlıyorum Uluslararası Lojistik bölümünden mezun oluyorum.

Mezuniyet sonrası bazı alternatiflerim mevcut;

Kısaca maliyetlerle birlikte özetlersem,

- Avustralya’ da 6 ay dil okulu( ortalama 5-8 bin aud) + 6 ay lisansüstü sertifika( ortalama 9-12 bin aud)

- Avustralya’ da 1 yıl dil okulu( ort. 10-15 bin aud)

Yüksek lisans diploması veren programlar çok pahalı, master fiyatlarına girmiyorum bile :)

Her iki alternatiftede, ielts sınavından gerekli notu alıp, buraya döndükten sonra askerlik ve sonrasında iş arama durumu olacak. İşe başladıktan sonra her şey beklediğim gibi giderse burada yüksek lisans yapabilirim. Ortalamam 3.20 civarı ve alesten yüksek puan alabilirim.

Bu lisansüstü sertifikalar gerçekten önemli mi, tercih edilirliğime ciddi katkısı olur mu?

Yoksa sertifika için o kadar para vermeye değmez, dil eğitimi süresini uzatıp geldikten sonra burada yüksek lisans yapmaya çalışmak daha mı mantıklı dersiniz?

bilalMW
26-10-2012, 13:27
aöf işletme bitsin 5 ay askerlik aradan çıktınmı bende yüksek düşünüyorum konunun takipçisiyim.

cabrioleter
26-10-2012, 18:24
master ın Türkçesi yüksek lisans değil mi zaten?

Bad-Fast
26-10-2012, 18:34
aynı şey oluyor zaten :)

volkan_gs
26-10-2012, 19:01
Tekrar baktım şimdi ama ben mi yanlış çeviriyorum Türkçe' ye yardımcı olur musunuz?

Postgraduate Certificate of Management - Macquarie International - Macquarie University (http://www.international.mq.edu.au/courses/postgraduate-certificate-of-management/pg/north-ryde-(sydney)/mixedmode/2013)

Postgraduate Diploma of Management - Macquarie International - Macquarie University (http://www.international.mq.edu.au/courses/postgraduate-diploma-of-management/pg/north-ryde-(sydney)/fulltime/2013)

Master of Management - Macquarie International - Macquarie University (http://www.international.mq.edu.au/courses/master-of-management/pg/north-ryde-(sydney)/fulltime/2013)

tool
26-10-2012, 19:30
yurtdisi sertifika programlariyla tavsiyesi olan varmi?
yazlari bos gecmesin..

efe_
26-10-2012, 21:58
Tezli Yüksek Lisans yapılmalı bence.ÜLkemizde üniversite alternatifi çok.İllaki yurtdışı olmasına gerek de yok.Kıbrıstada yapabilirsiniz

CTG
26-10-2012, 22:40
ales kalktı kalkmadı mevzusu nedir kesin olarak?

FaTiH44
26-10-2012, 22:44
ales kalktı kalkmadı mevzusu nedir kesin olarak?

tezsiz yüksek lisans programlarında ales şartı aranmıyor artık.

efe_
26-10-2012, 23:10
tezsiz yüksek lisans programlarında ales şartı aranmıyor artık.

tezsiz yüksek lisansın hiçbir anlamı da kalmadı bununla beraber önüne gelen yapıcaktır artık

cabrioleter
27-10-2012, 01:01
Tekrar baktım şimdi ama ben mi yanlış çeviriyorum Türkçe' ye yardımcı olur musunuz?

Postgraduate Certificate of Management - Macquarie International - Macquarie University (http://www.international.mq.edu.au/courses/postgraduate-certificate-of-management/pg/north-ryde-(sydney)/mixedmode/2013)

Postgraduate Diploma of Management - Macquarie International - Macquarie University (http://www.international.mq.edu.au/courses/postgraduate-diploma-of-management/pg/north-ryde-(sydney)/fulltime/2013)

Master of Management - Macquarie International - Macquarie University (http://www.international.mq.edu.au/courses/master-of-management/pg/north-ryde-(sydney)/fulltime/2013)

Master nedir? | avrupadamaster.com (http://www.avrupadamaster.com/master-nedir)

detaylı açıklama burada mevcut..

ayku82
27-10-2012, 08:26
Tezsiz yuksek lisansda devlet universitelerinde nasil yapiliyor mesela ? Marmara Universitesinde tezsiz yuksek lisans yapmak istesem ucretini verip , bir sart surt var midir ?

KÖROĞLU
27-10-2012, 10:29
Tezsiz yüksek lisans için ALES şartı Yök başkanı tarafından kaldırıldı dendi fakat resmi olarak yayınlanmış bir yazı yok şu anda. Aldığın yada alacağın her eğitim kariyerinde sana bir basamak yukarıda olmana yardımcı olur. Artık Türkiye de 4 yıllık lisans programına girmek ve bitirmek kolay, hiç olmazsa açıköğretimden lisans diploması alınabiliyor. Ben senin durumunu yaşadığım zamanlarda hata yaptım ve dil eğitimi almadım, şiddetle önce dil eğitimi almanı tavsiye ederim, ülkelere göre şartlar değişmekle birlikte internet üzerinde bilgi bulabileceğin birçok kaynak var, gidip eğitim alanların tecrübelerini okuman çok faydalı olur. Ülke tercihlerin arasında yeni zelanda mutlaka olsun, Türklere bakış açısı çok olumlu. Yaşam standartları açısından yaşanılabilir ülkelerin ilk sıralarında geliyor. Yüksek lisansı her zaman yaparsın buna engel yok ama dili hiçbir şekilde yurt dışında öğreneceğin kadar iyi öğrenemezsin.

Devlet üniversitelerinde yüksek lisans yapmak için belli şartlar var (Tezsiz ) Her üniversite farklı ağırlıklar belirliyor ales ve diploma notu için. Kendimden örnek vereyim Sakarya Üni. e-Mba için 2,58 Not + 72 Ales puanı ile başvurduğumda 127. sıradaydım, kontenjan 50 kişiydi.

Tezli yüksek lisansın akademik kariyer yapmak istemeyenler için çok gerekli olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Çünkü eğitimi Tezsiz Y. lisansa göre daha ağır, çalışan insanlar için çok külfetli bir durum. Kabul şartları da tezsiz y. lisansa göre daha ağır, Dil puanı, yeterlilik sınavı, mülakat, sağlam bir diploma ve ales notu gerekiyor. Çok doğru olmamakla birlikte bu tip programlara genelde hocalar kendi öğrencilerini almaktan yana oluyorlar.

Şu anda Özel bir Üni. bünyesinde başlatılan muhasebe ve denetim alanında tezsiz y. lisans yapıyorum, kocaeli smmmo ile anlaşmaları neticesinde ücret normal programlarına göre uygun. 6000+ KDV (%8)

volkan_gs
27-10-2012, 10:44
Master nedir? | avrupadamaster.com (http://www.avrupadamaster.com/master-nedir)

detaylı açıklama burada mevcut..

Teşekkürler, inceledim. Master ile alakalı değilde, daha çok postgraduate diploma ve certification ile ilgili anlamadığım yerler var.
Ben yüksek lisans ve master Türkçe' de farklı anlama gelir demiyorum.
Söylediğim sertifika ve diploma programının Türkçe' ye çevrilmiş hali lisansüstü sertifika ve yüksek lisans diploması olmuyor mu?
Araştırdığım kadarıyla bu iki programın ülkemizde tam olarak denkliği yok, masterın altında olduğu kesin ama akademik olarak bir karşılığı yok sanırım.

Okuduklarımdan anladığım kadarıyla, işlev olarak tezsiz yüksek lisans seviyesinde bir eğitim ancak bizim sistemimizde denkliği yok. Ayrıca master yaparken, yarıda bırakıp örneğin bir yıl sonunda bu diplomayı alıp ayrılabiliyorlarmış öğrenciler bazı üniversitelerde..

volkan_gs
27-10-2012, 10:50
Tezsiz yüksek lisans için ALES şartı Yök başkanı tarafından kaldırıldı dendi fakat resmi olarak yayınlanmış bir yazı yok şu anda. Aldığın yada alacağın her eğitim kariyerinde sana bir basamak yukarıda olmana yardımcı olur. Artık Türkiye de 4 yıllık lisans programına girmek ve bitirmek kolay, hiç olmazsa açıköğretimden lisans diploması alınabiliyor. Ben senin durumunu yaşadığım zamanlarda hata yaptım ve dil eğitimi almadım, şiddetle önce dil eğitimi almanı tavsiye ederim, ülkelere göre şartlar değişmekle birlikte internet üzerinde bilgi bulabileceğin birçok kaynak var, gidip eğitim alanların tecrübelerini okuman çok faydalı olur. Ülke tercihlerin arasında yeni zelanda mutlaka olsun, Türklere bakış açısı çok olumlu. Yaşam standartları açısından yaşanılabilir ülkelerin ilk sıralarında geliyor. Yüksek lisansı her zaman yaparsın buna engel yok ama dili hiçbir şekilde yurt dışında öğreneceğin kadar iyi öğrenemezsin.

Devlet üniversitelerinde yüksek lisans yapmak için belli şartlar var (Tezsiz ) Her üniversite farklı ağırlıklar belirliyor ales ve diploma notu için. Kendimden örnek vereyim Sakarya Üni. e-Mba için 2,58 Not + 72 Ales puanı ile başvurduğumda 127. sıradaydım, kontenjan 50 kişiydi.

Tezli yüksek lisansın akademik kariyer yapmak istemeyenler için çok gerekli olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Çünkü eğitimi Tezsiz Y. lisansa göre daha ağır, çalışan insanlar için çok külfetli bir durum. Kabul şartları da tezsiz y. lisansa göre daha ağır, Dil puanı, yeterlilik sınavı, mülakat, sağlam bir diploma ve ales notu gerekiyor. Çok doğru olmamakla birlikte bu tip programlara genelde hocalar kendi öğrencilerini almaktan yana oluyorlar.

Şu anda Özel bir Üni. bünyesinde başlatılan muhasebe ve denetim alanında tezsiz y. lisans yapıyorum, kocaeli smmmo ile anlaşmaları neticesinde ücret normal programlarına göre uygun. 6000+ KDV (%8)

Teşekkür ederim vakit ayırdığınız için, Yeni Zelanda' yı tavsiye eden birkaç kişi daha var çevremde aslında. Ama Avustralya' da kuzenimin olması, ve bulunduğum süre boyunca çalışmak zorunda olmamdan kaynaklı başka bir ülkeye sıcak bakamıyorum :)

Zaten yüksek lisans yapma imkanım yok yurt dışında, ancak bu sertifika programlarına girebilirim.. Onunda anladığım kadarıyla çok bir önemi yok, onun yerine dil eğitimimi uzatmak daha yararlı olacak gibi gözüküyor.

Benim dil eğitimimi kısa kesip başka şeyler yapma konusunda istekli olmamın nedeni en azından döndüğümde cvme yazabileceğim, yurtdışından kendi mesleğimle alakalı bir sertifika-diploma bir şey alarak dönmek aslında..