PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sübab sistemleri

sansar34
09-12-2012, 12:21
ınternette dolasırken aklıma sübabplarla ılgılı bısy takıldı elektronık bırbırınden bagımsız subab sıstemlerı varmı dıye baktım ama bısy bulamadım boyle bı sıstem varmı yapıldımı onuda bılmıyorum tek bıldıgımız subab sıstemı mekanık olan subablar dıye bılıyorum onun yerıne konturol edılebılen vtec sıstemındekı kam mılı muhabbetını belkı elektronık olark bı beyın vasıtasıyle subabların acılıp kapanma mesafesını ayarlayabılırmıyız. yada benmı cok fazla hayal perestım? :):D

OmerBLN
09-12-2012, 12:23
Fiat'ın tasarladığı bir kapak var benim bildiğim bu şekilde ama ayrıntıları konusunda hiç bir fikrim yok açıkçası.

sansar34
09-12-2012, 12:29
dusunuldugu zaman bu ecu vasıtasyla yakıt harfıyanıda kontrola edebılırsın ama mekanık subablar kadar kevvete basınca dayanabılecek bı mataryal yada ne bılım mekanık subablar kadar hızlı hareket edebılecek valfı acıp kapatabılen bı servo bunlar varmı ıllakı vardır aslında ama tabı bunlar bı araya gelınce nasıl bısy ortaya cıkacak gaz tepkısı nekadar olacak oda var sızlerle paylasmak sıstemler hakkında danısmak ıstedım

Osman Bahadır
09-12-2012, 12:30
Vtec, vvti vs bunlar subap zamanlamasını komple öne alan veya geciktiren mekanizmalar. Subap sistemi yine aynı şekilde hepsinde mekanik.

Fiat ise elektronik kontrollü subapları halihazırda Multiair motorlarda kullanıyor.;

Td9Gz_h7Qpg
How Fiat MultiAir Technology Works - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Td9Gz_h7Qpg)

6y-SVMgB6AQ
How the MultiAir engine works (2) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=6y-SVMgB6AQ)

İçten yanmalı motorlarda yenilik deyince akla yine önce Fiat geliyor. Common-rail'in mucidi fiat benzinlilerde de boş durmadı ve Multiair'i geliştirdi ve seri üretimle halen satıyor. Bu sayede fiat benzinli motorlarda gaz kelebeğini tarihe gömebilecek bir sistem geliştirmiş oldu. Tüm emiş doğrudan elektronik kontrollü subap sistemi üzerinden kontrol edilebiliyor.

Darısı diğer "premium" markaların başına...

sansar34
09-12-2012, 12:48
aslında benım dusundugum seyde buna benzer ama kam mılını fln kople kaldırmak yarıne cek valf tarzında elektronık bı valf koymak krak mılıne bı sensor yerlestirıp ecu da bı yazılımla vasıtasıyle krank dakı hareketı ecuya bıldırıp ona gore valfı acıp kapatmayı kontrol edecek vede bu araba devır yukselttıkce valfın acılıp kapanma mesafesı degısıcek mantıken bıraz zor gıbı gorunuyo tek takıldıgım nokta valfın kapk uzerınde nasıl nereye khangı yone dogru acılması vede kontrole hızlı cevap verebılecek dayanıklı bı subab

Osman Bahadır
09-12-2012, 12:53
aslında benım dusundugum seyde buna benzer ama kam mılını fln kople kaldırmak yarıne cek valf tarzında elektronık bı valf koymak krak mılıne bı sensor yerlestirıp ecu da bı yazılımla vasıtasıyle krank dakı hareketı ecuya bıldırıp ona gore valfı acıp kapatmayı kontrol edecek vede bu araba devır yukselttıkce valfın acılıp kapanma mesafesı degısıcek mantıken bıraz zor gıbı gorunuyo tek takıldıgım nokta valfın kapk uzerınde nasıl nereye khangı yone dogru acılması vede kontrole hızlı cevap verebılecek dayanıklı bı subab

Fiat'ın multiair sisteminde zaten sadece egsoz kam mili var. Emme yok. Egsoz da kaldırılabilir. Ama egsozu kaldırmanın, elektronik olarak kontrol etmenin bir manası, bir getirisi yok. Olay emmede bitiyor. Multiair'de emme tarafında zaten kam mili yok.

sansar34
09-12-2012, 13:02
yenı farkettım vıdeoyu yazdıktan sonra ızledım :) guzel bı sıstem gelecek yıllarda emınım daha yaygın bı sekılde kullanılacaktır helekı yarı hıbrıt arabalarda daha fazla olacagını dusunuyorum ne dıyosun bu ıse osman abı :) dızel araclarındada buyuk ıhtımalle yıne valfın uzerınde yer alabılır dıye tahmın edıyorum o zaman enjektor yerıne sadece valfle bırlıkte tamır veya degısım olabılır

Osman Bahadır
09-12-2012, 13:07
yenı farkettım vıdeoyu yazdıktan sonra ızledım :) guzel bı sıstem gelecek yıllarda emınım daha yaygın bı sekılde kullanılacaktır helekı yarı hıbrıt arabalarda daha fazla olacagını dusunuyorum ne dıyosun bu ıse osman abı :) dızel araclarındada buyuk ıhtımalle yıne valfın uzerınde yer alabılır dıye tahmın edıyorum o zaman enjektor yerıne sadece valfle bırlıkte tamır veya degısım olabılır

Dizelde olmaz :) Dizelde herşeyi enjektör yapar... Subabı geç açarsan sadece verimi düşürürsün.

Dizelde de yapılabileceğin en iyisini yine fiat yaptı zaten Multijet II ile her döngüde 8 püskürtme ile...;

MultiJet II (http://www.fptmultijet2.com/eng/)

OmerRS
09-12-2012, 13:14
BMW Valvetronic ve Fiat Multiair bu tarz kontrolleri yapmaya başladı. Mercedes-Benz de de bu tarz bir sistem mevcut. Genel olarak gaz kelebeği yerine subap açma geometrisi ile motoru kontrol ediyorlar.

Her ne kadar projenin içinde olmasam da bir firmanın laboratuarlarında tamamen hidrolik kontrollü subaplara sahip motorlar yapıldığını gördüm. Ancak sadece bu sistem için çok ciddi miktarda güç sarfiyatı gerekiyordu.

Osman Bahadır
09-12-2012, 13:24
BMW Valvetronic ve Fiat Multiair bu tarz kontrolleri yapmaya başladı. Mercedes-Benz de de bu tarz bir sistem mevcut. Genel olarak gaz kelebeği yerine subap açma geometrisi ile motoru kontrol ediyorlar.

Her ne kadar projenin içinde olmasam da bir firmanın laboratuarlarında tamamen hidrolik kontrollü subaplara sahip motorlar yapıldığını gördüm. Ancak sadece bu sistem için çok ciddi miktarda güç sarfiyatı gerekiyordu.

BMW'nin valvetronic'i ile Fiat'ın multiair'ı birbirinden epey farklı sistemler. Valvetronic tamamen gaz kelebeğini ortadan kaldırmaya odaklı bir sistemken, sadece subap lift'i kontrol edebilirken, multiair tek döngüde iki kez bile subap açabiliyor. Böyle birşey valvetronic'de mümkün değil. Valvetronic bir motorla mekanik bağlantıyla tüm subapların zamanlamasını kontrol ederken Multiair her bir silindiri ayrı selenoidle kontrol ediyor. Valvetronic'in tek yapabildiği lift değiştirmek işi, Multiair'ın 5 ayrı stratejisinden sadece biri.

Bahsettiğin yüksek güç ihtiyacı hidrolik destekli selenoidlerle minimuma indi. Keşke BMW de geliştirseydi zamanında yaptığı step motorlu sistemi...

sansar34
09-12-2012, 13:32
aslında bmw sıstemı daha mantıklı gıbı duruyor heprını bırbırınden bagımsız hale getırıp sıkıstırma ıcın komprosor kullansa daha ıyı verım alınabılır bırım alana dusen homojen karısım artıcak pıston uzerınde dengelı bı yanma meyda gelecektır dıye dusnuyorum fıat sadece bolgeser olarak dusunmekle kalmıs haksız mıyım abı? :)

Osman Bahadır
09-12-2012, 13:34
aslında bmw sıstemı daha mantıklı gıbı duruyor heprını bırbırınden bagımsız hale getırıp sıkıstırma ıcın komprosor kullansa daha ıyı verım alınabılır bırım alana dusen homojen karısım artıcak pıston uzerınde dengelı bı yanma meyda gelecektır dıye dusnuyorum fıat sadece bolgeser olarak dusunmekle kalmıs haksız mıyım abı? :)

:)

Ne bölgesi?

Birinde her bir döngüde sonsuz pozisyonda, birçok kere açıp kapatabilecek, hem lifti hem de duration'ı sonsuz kademede kontrol edebilecek, mekanik eksantrik sisteminden tamamen bağımsız bir elektronik sistem mevcut, diğerinde ise sadece mekanik sistemi manipüle eden, aşağı yukarı alan bir sistem.

sansar34
09-12-2012, 13:39
vıdeo olark ızledım sımdı yıne anladıgım kadarıyla kam mılı kullanılmıs ben kullanmadı dıye dusundum yıne mekanıge daylı dedıgın gıbı elektrıksel olursa ecu ne zaman komut verırse ozaman acıp kapatıcak ısterse 10 kere acıp kapayabılır senın demek ıstedıgın bu dımı osman abı?

XSi
09-12-2012, 13:47
solenoidlerde olabilecek bir arızada emme valfleri ve pistonların zarar görme ihtimali var..

bu yüzden kovansiyonel sisteme göre riskli kalıyor

Osman Bahadır
09-12-2012, 13:52
vıdeo olark ızledım sımdı yıne anladıgım kadarıyla kam mılı kullanılmıs ben kullanmadı dıye dusundum yıne mekanıge daylı dedıgın gıbı elektrıksel olursa ecu ne zaman komut verırse ozaman acıp kapatıcak ısterse 10 kere acıp kapayabılır senın demek ıstedıgın bu dımı osman abı?

Doğrudur. Valvetronic'i incelersen görürsün.

solenoidlerde olabilecek bir arızada emme valfleri ve pistonların zarar görme ihtimali var..

bu yüzden kovansiyonel sisteme göre riskli kalıyor

Konvansiyonel sistem dediğimiz kauçuk kayışa bağlı çalışan bir sistem. Triger koparanlarla selenoid arızası yaşayanları oranlarsak hangisinin daha riskli olduğu ortaya çıkıyor.

Chatin
09-12-2012, 13:55
Bir yanlışı düzelteyim bu arada. Doğru kelime supap.

Sübap, subap, sibop, süpap vb. değil.

Osman Bahadır
09-12-2012, 14:04
Bir yanlışı düzelteyim bu arada. Doğru kelime supap.

Sübap, subap, sibop, süpap vb. değil.

Supap (soupape) fransızca zaten. Türk dil yapısına söylenişi uygun değil.

Valf (valve) desen o da fransızca...

TDK eşdeğer kelime bulamamış, fransızcasını olduğu gibi esas almış... Suç kimde? Kendi dil yapısına kendince uydurarak subap diyen adamda mı?

XSi
09-12-2012, 14:11
Konvansiyonel sistem dediğimiz kauçuk kayışa bağlı çalışan bir sistem. Triger koparanlarla selenoid arızası yaşayanları oranlarsak hangisinin daha riskli olduğu ortaya çıkıyor.

zincirlileride var ama :)

sansar34
09-12-2012, 14:18
hepsının bı rıskı var zıncır trıger kayısı yada valf hıc farketmez parca kullanım omrunu doldurduktan sonra her an hersey olabılır :)

Chatin
09-12-2012, 14:31
Supap (soupape) fransızca zaten. Türk dil yapısına söylenişi uygun değil.

Valf (valve) desen o da fransızca...

TDK eşdeğer kelime bulamamış, fransızcasını olduğu gibi esas almış... Suç kimde? Kendi dil yapısına kendince uydurarak subap diyen adamda mı?

Ben başlığa atıfta bulunmuştum ama baktım şimdi sen de yanlış kullanıyormuşsun. Düzeltirsin belki artık. Söylenişinin uygun olup olmadığı veya kullanımının kolay olup olmadığı diyelim bir kelimeyi doğru kullanmamak için bir bahane olamaz da kendini bu kadar da suçlu hissetme hoca. Olur böyle şeyler... Senden beterleri var.

http://img84.imageshack.us/img84/1979/egsoz1yz.jpg

Osman Bahadır
09-12-2012, 14:36
Ben başlığa atıfta bulunmuştum ama baktım şimdi sen de yanlış kullanıyormuşsun. Düzeltirsin belki artık. Söylenişinin uygun olup olmadığı veya kullanımının kolay olup olmadığı diyelim bir kelimeyi doğru kullanmamak için bir bahane olamaz da kendini bu kadar da suçlu hissetme hoca. Olur böyle şeyler... Senden beterleri var.

Elin italyanı hayatında hiç fransızca soupape kelimesini bilmeden, söylemeden, umursamadan gider subap teknolojisini baştan sona değiştirir, geliştirir, teknoloji üretir, subabı baştan yazar, ama biz de oturur burada subap mı supap mı, aman fransıza ayıp olmasın, düzgün söyleyelim fransızca kelimeyi diye kasar dururuz.

Chatin
09-12-2012, 14:44
Tamam o zaman kazan kaldıralım da egzoz yerine de eksoz diyelim. O da benim hoşuma gidiyor inan. Destekliyorum seni!

Biz haklı mücadelemize devam ederiz de konu dağılmasın.

tool
09-12-2012, 14:46
ikibin yili baslarinda Saab yanma odasini yada sıkıstırma orani degisken bir motor yapmtisti ama tam hatirlamiyorum

mehmetRS
09-12-2012, 14:56
edit onkrktr

emrah-ışık
09-12-2012, 15:01
şimdi tamam herşey iyi güzel ama supap ilk açılmada egzantrik ten hareket alıyor video da gösterdiği ikinci hareketi [emme zamanında 2 kere açılp kapanıyor ondan bahsediyorum)nasıl alıyor hidrolik olarak mı o zaman hidrolik üniteside var? tıpkı triptonik şistemde olduğu bir hidrolik basınç ünitesi?kusura bakmayın kafama takıldı :)

Osman Bahadır
09-12-2012, 15:07
şimdi tamam herşey iyi güzel ama supap ilk açılmada egzantrik ten hareket alıyor video da gösterdiği ikinci hareketi [emme zamanında 2 kere açılp kapanıyor ondan bahsediyorum)nasıl alıyor hidrolik olarak mı o zaman hidrolik üniteside var? tıpkı triptonik şistemde olduğu bir hidrolik basınç ünitesi?kusura bakmayın kafama takıldı :)

Enerjiyi multiair motorda varolan tek kam milinden yani egsoz/egzoz kam milinden alıyor. Hidrolik piston sıkışıyor ve istendiği zamanda selenoid tarafından kontrollü bir şekilde tahrik ediliyor.

emrah-ışık
09-12-2012, 15:30
Enerjiyi multiair motorda varolan tek kam milinden yani egsoz/egzoz kam milinden alıyor. Hidrolik piston sıkışıyor ve istendiği zamanda selenoid tarafından kontrollü bir şekilde tahrik ediliyor.
cevap için teşekürler osman abi ama benim kastteğim kam mili her bir turda supaplara hareket veriyor.videoya da gördüğüm kadarıyla emme zamanında supap 2 kere açılıyor.hani diyorum hidrolik basıncı kontrol eden bir ünitemi var egzantrik hareket vermediği zaman hidrolik ünite kendisi herhangi bir şekilde basıç yapıp veya oluşturup supapı harekete geçirmek gibi biraz fazla olduğum için özür dilerim :)

Osman Bahadır
09-12-2012, 15:35
cevap için teşekürler osman abi ama benim kastteğim kam mili her bir turda enjektöre hareket veriyor.videoya da gördüğüm kadarıyla emme zamanında supap 2 kere açılıyor.hani diyorum hidrolik basıncı kontrol eden bir ünitemi var egzantrik hareket vermediği zaman hidrolik ünite kendisi herhangi bir şekilde basıç yapıp veya oluşturup supapı harekete geçirmek gibi biraz fazla olduğum için özür dilerim :)

Emme kam mili, yani tek kam mili hem egsoz/egzoz valflerini kontrol ediyor, hem de emme valf kontrol sistemi için gerekli olan hidrolik basıncı sağlıyor. Sağlanan hidrolik basınç da ECU'nun kontrolünde stratejiye göre kullanılıyor emme valflerini açmak için. Her bir döngüde iki defa açma stratejilerden sadece biri. Sürekli bu şekilde çalışmıyor. Eğer iki defa açacaksa da zaten azar azar iki defa açıyor. Eldeki egsoz/egzoz kam milinden elde edilen hidrolik basıncını kullanıyor. Ekstra bir hidrolik kaynağı yok. Böylelikle motora ekstra bir yükü de yok.

Fazla olmak ne demek... Burası teknik bir forum. Teknik soru fazla olmaz, sorulmazsa eksik olur.

emrah-ışık
09-12-2012, 15:40
Emme kam mili, yani tek kam mili hem egsoz/egzoz valflerini kontrol ediyor, hem de emme valf kontrol sistemi için gerekli olan hidrolik basıncı sağlıyor. Sağlanan hidrolik basınç da ECU'nun kontrolünde stratejiye göre kullanılıyor emme valflerini açmak için. Her bir döngüde iki defa açma stratejilerden sadece biri. Sürekli bu şekilde çalışmıyor. Eğer iki defa açacaksa da zaten azar azar iki defa açıyor. Eldeki egsoz/egzoz kam milinden elde edilen hidrolik basıncını kullanıyor. Ekstra bir hidrolik kaynağı yok. Böylelikle motora ekstra bir yükü de yok.

Fazla olmak ne demek... Burası teknik bir forum. Teknik soru fazla olmaz, sorulmazsa eksik olur.
teşekürler abi yine her zamanki gibi bilgilendirdin bizi :icon_tup: