PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Volkswagen'e açılacak davayla alakalı.

Suleyman
17-09-2013, 13:42
Merhaba arkadaşlar her şeyi olduğu gibi yazıyorum, bu süreçle alakalı olumlu olumsuz görüşleriniz önemlidir...

Aracı 2013 ocak ayının ilk haftalarında 0 KM olarak VolksWagen "*****" Otomotiv MASLAK'TAN teslim aldım. Aracım 3.000 km olmadan "yağ ışığı" yaktı. Bunun üzerine serviste aracıma yağ eklendi ve ben bu durumu normal karşılayıp pek önemsemedim ama aracım 5.460 km’de tekrar “yağ ışığı” yaktı bunun üzerine serviste tekrar yağ eklendi ve aracımla alakalı "*****" Otomotiv Maslak yetkili servisinde kayıt açıldı. Ayrıca aracımla alakalı yağ ölçümleri yapılabilmesi için 1.000 km’de bir sürekli servise gidip geldim. Aracıma yağ eklendikten sonra aracım 7599 Km’de tekrar “yağ ışığı” yaktı. Bu arada test ölçümlerinden edindiğim bilgiler kadarıyla; İlk 1.000 km’lik ölçümde, “42 GRAM” yağ tükettiği belirtildi.İkinci İlk 1.000 km’lik ölçümde, “560 GRAM” yağ tükettiği belirtildi ve son İlk 1.000 km’lik ölçümde, “230 GRAM” Yağ tükettiği belirtildi ve yanlış hatırlamıyorsam bir tüketim değerimde 2xx gramlardaydı.Araç 12.7xx küsürlerde tekrar yağ ışığı yaktı ve tekrar serviste yağ eklendi, 15.000 bakımına götürmeden önce aracı(14.950 km lerde idi) yağını ölçtüğümüzde, servis personelinin ağzından çıkanı aktarıyorum "100 km sonra yine ışık yakardı". Işığın yakmasını beklemeden aracı bakıma bıraktım.

Şimdi değerlere bakılırsa "*****" servise göre gayet normal, bence test sürecinde elde edilen değerler gerçeği yansıtmıyor maalesef bu kadar sıklıkla ışık yakmamalıydı aracım.

Aracın serviste şu ana kadar 2 kez kaydı açılıp kapatıldı
Dava ne şekilde sonuçlanabilir?Ayrıca nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

RIDVAN
17-09-2013, 13:46
Sıfır araba alıcaksın , Servise kendi iş yerin gibi sürekli gidip geliceksin benim kafam bu işi sarmıyor , Ne tür bir dava açıcaksınız ? Daha önce duymuştum GTİ yağ yağma problemlerini zaten adli yollara başvuran arkadaşlar varmı yoksa ilkmi olucaksız ?

akbaba78
17-09-2013, 13:49
yag yakmasinin nedeni nedir tam olarak ayni olay bi arkadasimda da varda arac golf 1.2 tsi:beuj:

Suleyman
17-09-2013, 13:51
Sıfır araba alıcaksın , Servise kendi iş yerin gibi sürekli gidip geliceksin benim kafam bu işi sarmıyor , Ne tür bir dava açıcaksınız ? Daha önce duymuştum GTİ yağ yağma problemlerini zaten adli yollara başvuran arkadaşlar varmı yoksa ilkmi olucaksız ?

Tutturmuşlar, 500 grama kadar normal 500 gramdan sonra anormalmiş sözde almanyanın belirlediği sınır bu, ayıplı mal sonuçta..Servis müdüryle de görüştüm hatta ona da dedim 7.000km 9.000 km lerde ışık yaksa tamam normal diyeceğim bu duruma ama nerde, ALLAH tan aracı pek sıkmıyorum sıksam herhalde 1.000km de yakarım ışığı.Tecrübeli kişiler yardımcı olursa sevinirim.

Bu arada, ilk zamanlarda karter havalandırma borusu da değişmişti ek olarak söyleyeyim. Güncel olan takılmıştı :rolleyes:

individual
17-09-2013, 13:55
VAG gurubunda bazı seri üretimlerde sanırım sorun var.Seat forumunda bununla ilgili çok yazıldı cizildi.Açıkcası şuan forumda 2013 cupra'lardan 10 tane varsa 1 tanesinde bu sorun gündeme geldi diğerlerinde bende yağ ışığı yakmadı normal dediler.Aracında yağ yakma sorunu olan arkadaş'da aracında rodaja uymamıştı aracı çok sık performanslı kullanmıştı.Ama sizin aracınızda aşırı bir yağ yakma sorunu var sanırım 10 araçdan 2 tanesinde bu sorun oluşuyor.Servis'den değişim talep edin bence...

yesil
17-09-2013, 13:55
anladığım kadarıyla sadece bir defa 1000 km de 500 gramdan fazla yağ yakmışsınız. Tüketici mahkemesine dava açtığınız takdirde bilirkişiler aracın ne kadar yağ yaktığını tespit etmeye çalışırlar diye düşünüyorum. Bu tespitte araç fabrikanın belirttiği değerlerden fazla yakmazsa kazanma şansınız zor gibi görünüyor. dava açmadan önce aracınızın belirtilen değerlerden daha fazla yaktığına emin olun. davayı kavbettiğiniz takdirde kendi masraflarınızla birlikte karşı tarafında mahkeme ve avukat masraflarını ödemek zorunda kalabilirsiniz. ben renault marka aracımda boya dökülmesi nedeniyle firmayla mahkemelik olmuştum ve 2 yıllık bir sürecin ardından 44 bine aldığım aracı 47 bine reanult ya geri verdim ve üstüne 12 bin lira civarıda avukat masrafımı ödettim

Suleyman
17-09-2013, 13:58
yag yakmasinin nedeni nedir tam olarak ayni olay bi arkadasimda da varda arac golf 1.2 tsi:beuj:

Bi bilseler, müdahale edecekler de bir şey anladıkları yok ki...

VAG gurubunda bazı seri üretimlerde sanırım sorun var.Seat forumunda bununla ilgili çok yazıldı cizildi.Açıkcası şuan forumda 2013 cupra'lardan 10 tane varsa 1 tanesinde bu sorun gündeme geldi diğerlerinde bende yağ ışığı yakmadı normal dediler.O arkadaşlar'da aracında rodaja uymamıştı aracı çok sık performanslı kullanmıştı.Ama sizin aracınızda aşırı bir yağ yakma sorunu var sanırım 10 araçdan 2 tanesinde bu sorun oluşuyor.Servis'den değişim talep edin bence...

Talebimi defalarca dile getirdim, Almanya ya da ulaştım bunun sonucunda Şekerpınar ın size iletişime geçeceği söylenmişti, sonuç? önceden verdikleri cevap hala geçerliymiş kısacası değiştirmeyiz diyorlar.

Rodajla alakalı bir şeye de değinmek istiyorum özellikle almadan oradaki görevliye sormuştum ve cevap şuydu, artık rodaj diye bir şey yok lazer teknolojisiyle rodaj yapılıyor zaten.Rodajla alakalı geçenlerde bi mesajım vardı zaten o konuda sıkıntı yok yani.Sıkıntı araçta da demek istemiyorum aslında, sıkıntıların büyüğü "*****" oto...

anladığım kadarıyla sadece bir defa 1000 km de 500 gramdan fazla yağ yakmışsınız. Tüketici mahkemesine dava açtığınız takdirde bilirkişiler aracın ne kadar yağ yaktığını tespit etmeye çalışırlar diye düşünüyorum. Bu tespitte araç fabrikanın belirttiği değerlerden fazla yakmazsa kazanma şansınız zor gibi görünüyor. dava açmadan önce aracınızın belirtilen değerlerden daha fazla yaktığına emin olun. davayı kavbettiğiniz takdirde kendi masraflarınızla birlikte karşı tarafında mahkeme ve avukat masraflarını ödemek zorunda kalabilirsiniz. ben renault marka aracımda boya dökülmesi nedeniyle firmayla mahkemelik olmuştum ve 2 yıllık bir sürecin ardından 44 bine aldığım aracı 47 bine reanult ya geri verdim ve üstüne 12 bin lira civarıda avukat masrafımı ödettim

Şimdi bu bilirkişi atandığı zaman, alt taraf mühürleniyor ve araç yanlış değilsem 6.000 km boyunca bende kalıyor eğer bu zamana kadar ışık yakarsa zaten direk ben haklı oluyormuşum ama yok yakmazsa zaten ne kadar tükettiği ölçülecekmiş?Nedir bunun aslı?Aracı gerçekten sakin kullanırım ve eminim işin b.kunu çıkarsam bahsedilen 500 gram az kalır bu çıkacak değerlerin yanında...Ayrıca diyelim ki kaybettik tahmini ne kadar masrafım olur acaba

individual
17-09-2013, 14:04
Bi bilseler, müdahale edecekler de bir şey anladıkları yok ki...

Talebimi defalarca dile getirdim, Almanya ya da ulaştım bunun sonucunda Şekerpınar ın size iletişime geçeceği söylenmişti, sonuç? önceden verdikleri cevap hala geçerliymiş kısacası değiştirmeyiz diyorlar.

Rodajla alakalı bir şeye de değinmek istiyorum özellikle almadan oradaki görevliye sormuştum ve cevap şuydu, artık rodaj diye bir şey yok lazer teknolojisiyle rodaj yapılıyor zaten.Rodajla alakalı geçenlerde bi mesajım vardı zaten o konuda sıkıntı yok yani.Sıkıntı araçta da demek istemiyorum aslında, sıkıntıların büyüğü ***** oto...

Şöle söyleyim.O Satışdaki arkadaş kimse rodaja uymayın diyen aracın yanında verilen kullanma kılavuzunu açsın.En arka sayfada sürüş ve çevre /rodaj dönemi sayfasını bulsun ve okusun bakalım ne yazıyor.kendi sattıkları araçdan haberleri yok hiç bir şey bilmiyor ordaki satışcılar.Dertleri satıp prim almak ne kadar satarsak kar'dır gözüyle bakıyor.Servis'e bence olumlu yaklaşın ve motor değişim yada araç değişim talebininiz yazılı yapın hatta avukat arkadaşınız varsa onunla beraber gidip talep'de bulunun bence.Ama bu araba biraz şans işi.Arkadaşım aracı 1500Km'deyken araba sorun verdi beyin değişti sonra sanzuman sorunu verdi şans işte kısmet.

Edit o servis danışmanına satışdaki arkadaşa bu resmi gönderin.

Edit:resim boyutu buyuk http://l1304.hizliresim.com/18/j/m48wf.jpg

bLackModeL
17-09-2013, 14:05
motor degıstırenlerı duymustum sıfır sandık motor bence arabanın kronık sorunu servısn ılgılenmesı lazım ... once yetkılılerle bı konsun durumu arz edın baktınız olmuyo dırek tuketıcıler mahkemesıne duyuruda bulunun

ACYV
17-09-2013, 14:07
aynı süreci 2009 model sıfır X5 3.0d'de yaşadım, borusan iplemedi ben de aracı sattım. Ondan önce 1.4 tsi 170'lik jetta'da başıma geldi 3 kere yatak sardı 3. de bağırış çağırış aracı üzerine 4000 tl vererek sıfırladılar. Daha da VW almadım, almayı da düşünmüyorum.

Suleyman
17-09-2013, 14:08
Şöle söyleyim.O Satışdaki arkadaş kimse rodaja uymayın diyen aracın yanında verilen kullanma kılavuzunu açsın.En arka sayfada motor/motorrodaj sayfasını bulsun ve okusun bakalım ne yazıyor.kendi sattıkları araçdan haberleri yok hiç bir şey bilmiyor ordaki satışcılar.Dertleri satıp prim almak ne kadar satarsak kar'dır gözüyle bakıyor.Servis'e bence olumlu yaklaşın ve motor değişim yada araç değişim talebininiz yazılı yapın hatta avukat arkadaşınız varsa onunla beraber gidip talep'de bulunun bence.Ama bu araba biraz şans işi.Arkadaşım aracı 1500Km'deyken araba sorun verdi beyin değişti sonra sanzuman sorunu verdi şans işte kısmet.

Evet evet kılavuzu ilk zamanlar incelemiştim, dediğiniz gibi yazıyor buraya kadar sorun yok. Noter yoluyla ihtarname çekildi ama yine değişen bir şey olmadı. Kesinlikle öyle 2.ele bulaşmayayım kafam rahat olsun dedim ama önceki 2.el aldığım araçlarım daha sıkıntısızdı..Motor değişimini ben kabul etmem 0 aracın bi espiri kalmıyor o noktada.

Suleyman
17-09-2013, 14:12
motor degıstırenlerı duymustum sıfır sandık motor bence arabanın kronık sorunu servısn ılgılenmesı lazım ... once yetkılılerle bı konsun durumu arz edın baktınız olmuyo dırek tuketıcıler mahkemesıne duyuruda bulunun

Valla çok görüştüm hatta geçenlerde servis müdürüyle de konuştum o da bu noktada araç değişiminin imkansız olduğunu vurguladı, tutturmuşlar bi tüketim tüketim değeri diye..Başka şansımız yok gibi.

Oradaki çoğu kişi konumlarını belirtmeden söylüyorum hakikaten bilgisizler...

aynı süreci 2009 model sıfır X5 3.0d'de yaşadım, borusan iplemedi ben de aracı sattım. Ondan önce 1.4 tsi 170'lik jetta'da başıma geldi 3 kere yatak sardı 3. de bağırış çağırış aracı üzerine 4000 tl vererek sıfırladılar. Daha da VW almadım, almayı da düşünmüyorum.

Aracı satmak kolay iş aslında ama ben bunu yapmayı düşünmüyorum, zaten satarsam da her şey ortada bütün her şeyi açıkçası söyleyip satarım ama benim amacım değişim olması yönünde.

gokcell13
17-09-2013, 14:13
Sende gitme servise zaten gerekli kayıtları actırmıssın.Yeterince mucade etmissin.Sardır yatak yorgan onlar dusunsün bakalım ne diyecekler.Boyle işmi olur yahu insanlar parayı yoldan mı supuruyor.Aynı durumda olan bir arkadasım da burada surekli yag ekliyor, servise gidiyor 1000 km gozlemleyelim diyorlar.Gidiyor geliyor boş hiçbir sey yapamadı.

yesil
17-09-2013, 14:18
Şimdi bu bilirkişi atandığı zaman, alt taraf mühürleniyor ve araç yanlış değilsem 6.000 km boyunca bende kalıyor eğer bu zamana kadar ışık yakarsa zaten direk ben haklı oluyormuşum ama yok yakmazsa zaten ne kadar tükettiği ölçülecekmiş?Nedir bunun aslı?Aracı gerçekten sakin kullanırım ve eminim işin b.kunu çıkarsam bahsedilen 500 gram az kalır bu çıkacak değerlerin yanında...Ayrıca diyelim ki kaybettik tahmini ne kadar masrafım olur acaba

yağ tüketiminin nasıl hesaplandığı konusunda hiç bir bilgim yok açıkçası, ben bu süreçte daha cok boya üzerinde uzmanlaştım :). eğer dediğiniz gibi ölçülüyorsa zaten siz haklı olacaksınız. bence dava işine girmeden önce 1000 km boyunca aracı zorlayarak kullanıp ne kadar tüketebildiğinizi bir ölçün derim. hatta servise yağ eklettirip 1000 km sonunda tekrar serviste değeri ölçtürürseniz bu servis kaydını mahkemedede kullanabilirsiniz diye düşünüyorum(belirtilen değerlerden fazla yakamazsanız onlarda size karşı kullanabilir). dediğim gibi 2 yıllık bir sürecin sonunda bizim avukat masrafımız 12000 olmuştu. masraf konusunda belirli kriterler var sanırım ama bu değeri bizim avukat neye göre belirledi bilemiyorum. bu davanın ne kadar süreceği ve karşı tarafın avukat ve mahkeme masraflarının ne kadar olacağına bağlı birazda.

incelemek isterseniz buda benim boya dökülmesi ile ilgili açtığım konu

http://www.techturkey.com/forum/genel/99011-megane-3-boya-sorunu-5.html

MBuğra
17-09-2013, 14:35
Doğru olmaz ama servise gitmeden önce yağ kapağından sarkıtığınız ucunda uzunca serum lastiği bulunan buyük bir enjektorle yağın birazını cekin. Madem 500 sınır ölçü. :)

63owen63
17-09-2013, 14:46
Arkadaslar tecrübe ve onerilerinize ihtiyacimiz var.

Suleyman
17-09-2013, 14:50
Sende gitme servise zaten gerekli kayıtları actırmıssın.Yeterince mucade etmissin.Sardır yatak yorgan onlar dusunsün bakalım ne diyecekler.Boyle işmi olur yahu insanlar parayı yoldan mı supuruyor.Aynı durumda olan bir arkadasım da burada surekli yag ekliyor, servise gidiyor 1000 km gozlemleyelim diyorlar.Gidiyor geliyor boş hiçbir sey yapamadı.

Amacım 3. kaydı da açtırmak ve bakımdan sonraki durumu da gözlemlemek bu nedenle pek acele etmiyorum ama bir şey çıkacağı yok dava öncesi..

yağ tüketiminin nasıl hesaplandığı konusunda hiç bir bilgim yok açıkçası, ben bu süreçte daha cok boya üzerinde uzmanlaştım :). eğer dediğiniz gibi ölçülüyorsa zaten siz haklı olacaksınız. bence dava işine girmeden önce 1000 km boyunca aracı zorlayarak kullanıp ne kadar tüketebildiğinizi bir ölçün derim. hatta servise yağ eklettirip 1000 km sonunda tekrar serviste değeri ölçtürürseniz bu servis kaydını mahkemedede kullanabilirsiniz diye düşünüyorum(belirtilen değerlerden fazla yakamazsanız onlarda size karşı kullanabilir). dediğim gibi 2 yıllık bir sürecin sonunda bizim avukat masrafımız 12000 olmuştu. masraf konusunda belirli kriterler var sanırım ama bu değeri bizim avukat neye göre belirledi bilemiyorum. bu davanın ne kadar süreceği ve karşı tarafın avukat ve mahkeme masraflarının ne kadar olacağına bağlı birazda.

incelemek isterseniz buda benim boya dökülmesi ile ilgili açtığım konu

http://www.techturkey.com/forum/genel/99011-megane-3-boya-sorunu-5.html

Anladım çok teşekkürler değerli bilgiler için. Dediğiniz gibi yapma ihtimalim yüksek.

Doğru olmaz ama servise gitmeden önce yağ kapağından sarkıtığınız ucunda uzunca serum lastiği bulunan buyük bir enjektorle yağın birazını cekin. Madem 500 sınır ölçü. :)

:):):)

Burak E.
17-09-2013, 14:53
benim bildiğim aynı sorunla 4-5 kere sorun verdiği taktirde değişim veya sıfır urun vermek zorunda kalınıyor tüketici mahkemesine gittiğinde buna dikkat ediyorlar. incelemelerde 4 kere dosya açılmış bu sebeble ayıplı mal bölümüne giriyor biliyorum.

Suleyman
17-09-2013, 14:54
benim bildiğim aynı sorunla 4-5 kere sorun verdiği taktirde değişim veya sıfır urun vermek zorunda kalınıyor tüketici mahkemesine gittiğinde buna dikkat ediyorlar. incelemelerde 4 kere dosya açılmış bu sebeble ayıplı mal bölümüne giriyor biliyorum.

Onu tam bilmiyorum ama servisle alakalı, 3 kez aynı sorunla kayıt açılıp ve sıkıntı giderilmemişse değişim talebinde bulunabiliyormuşuz..

Burak E.
17-09-2013, 14:59
Onu tam bilmiyorum ama servisle alakalı, 3 kez aynı sorunla kayıt açılıp ve sıkıntı giderilmemişse değişim talebinde bulunabiliyormuşuz..

doguş degilde farklı bir servise gitseniz (mez vb) ordada aynı sekilde dosya açılsa cunku doguş pek iplemiyor gibime geliyor. 1000 km de yag ışığı yakıcak çıldırırım resmen bence daha baskı kurun yada daha farklı yerler gidip dosya acıtırn.

Eworen
17-09-2013, 15:04
Oncelikle gecmis olsun basina gelmesi talihsizlik olmus
Maalesef denk gelebiliyor

Evvela isik yandigi takdirde arac 1 lt yag eksiltmis demektir servis gramlari nasil hesapliyor anlamis degilim
Yani su kesindir ki yagi fullediniz ve sonrasinda yag isigi yandiysa 1 lt veya daha fazla yag eksiltmis demektir
Kitapcikta yazan aynen sudur
2000 km de 1 lt yag eksiltmesi normaldir
Ilk 5000 km de daha fazla eksiltebilir mobil olarak yazdigim icin kitapcigin taranmis halini upload edemedim vardi bende bakabilirsiniz
Yani 500 gr ve fazlasi diye bi ibare yoktur

Normalmidir tabikide degildir
Umarim bi sonuc alirsin

dragon07
17-09-2013, 15:12
süleymancım daha öncede görüşmüştüm seninle 3. seferde yağ yaktıktan sonra

ilk iş tüketici haklarına şikayet etmek.
ikinci iş olarak vw müşteri ilişkilerini arayıp tüketici haklarınaşikayet ettigini söylemek
en son olarakta bide dava patlatırsın yeni polo bile verebilirler :)

emoro
17-09-2013, 16:15
Aynı sorun benim arkadaşımın başına geldi 3 kez kontrole gitti aynı şeyler olunca babası ve avukatı servise gitti ve aracın motorunu değiştirdiler değiştikten sonraki motorda yağ yakınca arkadaş arabayı sattı :/

GokhanRS
17-09-2013, 16:38
geçen yıl sahibindende 1 polo gti ilanı var dı. ben doğuşu kötülemek için fake ilandır diye düşünmüştüm ki sonrada forumda da konular açılıp şikayetler çoğalınca anladımki aracından soğuyan çok kişi olmuş.

bahsettiğim ilanda benzin yerine yağ yakmak isteyen müşteriye satılıktır, bu aracı alırken 4.xx benzin + xxx fiyat da yağ fiyatını hesaba katın öyle alın. benzinden fazla yağ yakan bu aracı doğuş benden iade almadı, o yüzden bu kadar uygun fiyata veriyorum. gibi şeyler yazıyordu.

yani ilan aslında protesto amaçlıydı. o zamanlar fakedir diyen çok oldu ama sonra malesef bir çok polo gti ın başına gelince işin rengi anlaşıldı.

yeni gti larda çözüldü diyorlardı demekki halâ çözülmemiş. arada şanslılarda var ki hiç yakmıyor diyenler var.

yesil
17-09-2013, 16:49
benim ki hemen hemen hiç yakmıyor diyebilirim, şans meselesi gerçekten

i-vtec07
17-09-2013, 17:47
geçmiş olsun :( vw e sorunsuzluk konusunda hiç güvenim kalmadı dsg sorunları falan bide bu yağ yakma muhabbeti soğuttu iice beni..
umarım sorunun çözülür abi .

Semii
17-09-2013, 17:52
Mevzunun uzerinde durun.gerekirse avukatinizla gidin.gecistirmeyi cok seviyorlar.
Ama inaniyorum ki insallah maduriyetinizi cozerler.
.cok sukur aracim rocco ama hic bi skintim yok sanirim bende sanslilardanim.

RedSun
17-09-2013, 18:03
ben 500km rodaj yaptım, hiç basmadım ama bununla ilgili olduğunu düşünmüyorum. aracım 50km deyden orjinal egsozu varken arkadamdan aracıyla gelen vatandaşın birisi aracın duman atıyor diye beni uyarmıştı. 10 araçtan 7 si yakıyor arkadaş bu motorlarda. benim merak ettiğim almanyada bu sorun varmı?

hadi madem 1.4 ile bu sorunu yaşıyorsun, 1.5 yap motoru en azından marka imajını zedeleme.

dp ve egsozdan sonra araç resmen buharlı tren gibi duman atıyordu.

boosted_pug
17-09-2013, 18:09
Bence aracınızı sıkıştırın ve yine ışık yaktırıp servisde kayıt açtırın hatta farklı servisler daha iyi olur, iki üç kez daha olduktan sonra servis kayıtlarıyla birlikde direk tüketici hakları mahkemesine gidin ve bilirkişi raporu isteyin , bilirkişi süresindede aracı sıkıştırarak kullanırsınız olur biter.

Aracınız sıfırda olsa sonuçda motorda bi sıkıntı var ve araç yağ yakıyo aracı satsanız kimse böyle bir araç almak istemez ya çok ucuza vericeksiniz yada gerçekleri gizliyeceksiniz ( sözüm meclisten dışarı ) yani her halukarda zarar eden siz olucaksınız ne gerek var bırakın vw değiştirsın motoru sizde sıfır motorlu aracı ya satarsınız düzelirsede kullanmaya devam edersiniz

Turboğuz54
17-09-2013, 18:09

Mantıklı olan bu 2012 model amarok var 140 binde yolda motor kitledi yatak sardı kırdı komple sandık motor koydular mahkeme filan cok uğraştırırlar

Suleyman
17-09-2013, 19:00
doguş degilde farklı bir servise gitseniz (mez vb) ordada aynı sekilde dosya açılsa cunku doguş pek iplemiyor gibime geliyor. 1000 km de yag ışığı yakıcak çıldırırım resmen bence daha baskı kurun yada daha farklı yerler gidip dosya acıtırn.

Bir dahaki kaydı farklı serviste açtırabilirim.

Oncelikle gecmis olsun basina gelmesi talihsizlik olmus
Maalesef denk gelebiliyor

Evvela isik yandigi takdirde arac 1 lt yag eksiltmis demektir servis gramlari nasil hesapliyor anlamis degilim
Yani su kesindir ki yagi fullediniz ve sonrasinda yag isigi yandiysa 1 lt veya daha fazla yag eksiltmis demektir
Kitapcikta yazan aynen sudur
2000 km de 1 lt yag eksiltmesi normaldir
Ilk 5000 km de daha fazla eksiltebilir mobil olarak yazdigim icin kitapcigin taranmis halini upload edemedim vardi bende bakabilirsiniz
Yani 500 gr ve fazlasi diye bi ibare yoktur

Normalmidir tabikide degildir
Umarim bi sonuc alirsin

1 litre olduğunu bende sonradan öğrendim ancak servisteki 2 kişi, biri yetkili diğeri çalışan, yetkili olan 300-400 gram sonra ışık yakabileceğini söyledi diğer kişi ise o sınırın 500 gram olduğunu söylemişti daha ne söyleyebilirim ki :rolleyes:

süleymancım daha öncede görüşmüştüm seninle 3. seferde yağ yaktıktan sonra

ilk iş tüketici haklarına şikayet etmek.
ikinci iş olarak vw müşteri ilişkilerini arayıp tüketici haklarınaşikayet ettigini söylemek
en son olarakta bide dava patlatırsın yeni polo bile verebilirler :)

Evet kardeşim ama sonucun olumsuz olmaması için diğer tecrübelerden de faydalanalım dedim

Aynı sorun benim arkadaşımın başına geldi 3 kez kontrole gitti aynı şeyler olunca babası ve avukatı servise gitti ve aracın motorunu değiştirdiler değiştikten sonraki motorda yağ yakınca arkadaş arabayı sattı :/

Bizim buradakiler laf anlamaz yeterince konuştuk ettik ama en son beni çileden çıkaracaklar haksız duruma düşeceğim bu sefer ondan çok muhatap olmamaya çalışıyorum artık.

geçen yıl sahibindende 1 polo gti ilanı var dı. ben doğuşu kötülemek için fake ilandır diye düşünmüştüm ki sonrada forumda da konular açılıp şikayetler çoğalınca anladımki aracından soğuyan çok kişi olmuş.

bahsettiğim ilanda benzin yerine yağ yakmak isteyen müşteriye satılıktır, bu aracı alırken 4.xx benzin + xxx fiyat da yağ fiyatını hesaba katın öyle alın. benzinden fazla yağ yakan bu aracı doğuş benden iade almadı, o yüzden bu kadar uygun fiyata veriyorum. gibi şeyler yazıyordu.

yani ilan aslında protesto amaçlıydı. o zamanlar fakedir diyen çok oldu ama sonra malesef bir çok polo gti ın başına gelince işin rengi anlaşıldı.

yeni gti larda çözüldü diyorlardı demekki halâ çözülmemiş. arada şanslılarda var ki hiç yakmıyor diyenler var.

Karalamak, kötülemekte pek bir işe yaramıyor dediğiniz gibi ettiğimiz zararla kalıyoruz..

benim ki hemen hemen hiç yakmıyor diyebilirim, şans meselesi gerçekten
Ne mutlu size çünkü bu işi bilmeyen insanlarla muhatap olunmaz.

geçmiş olsun :( vw e sorunsuzluk konusunda hiç güvenim kalmadı dsg sorunları falan bide bu yağ yakma muhabbeti soğuttu iice beni..
umarım sorunun çözülür abi .

Niye Vw e yöneldiysem onu da anlamadım ama hayırlısı diyelim teşekkürler kardeşim.

Mevzunun uzerinde durun.gerekirse avukatinizla gidin.gecistirmeyi cok seviyorlar.
Ama inaniyorum ki insallah maduriyetinizi cozerler.
.cok sukur aracim rocco ama hic bi skintim yok sanirim bende sanslilardanim.

Pek etkili olmayabilir ama avukatla da gidebilirim ya da hiç uğraşmadan yasal işlemleri başlatmakta fayda var.

ben 500km rodaj yaptım, hiç basmadım ama bununla ilgili olduğunu düşünmüyorum. aracım 50km deyden orjinal egsozu varken arkadamdan aracıyla gelen vatandaşın birisi aracın duman atıyor diye beni uyarmıştı. 10 araçtan 7 si yakıyor arkadaş bu motorlarda. benim merak ettiğim almanyada bu sorun varmı?

hadi madem 1.4 ile bu sorunu yaşıyorsun, 1.5 yap motoru en azından marka imajını zedeleme.

dp ve egsozdan sonra araç resmen buharlı tren gibi duman atıyordu.

Benim araç stock hiç dokunmadım, bu süreç içinde de dokunmayacağım ama işin peşini de bırakmayacağım.

Bence aracınızı sıkıştırın ve yine ışık yaktırıp servisde kayıt açtırın hatta farklı servisler daha iyi olur, iki üç kez daha olduktan sonra servis kayıtlarıyla birlikde direk tüketici hakları mahkemesine gidin ve bilirkişi raporu isteyin , bilirkişi süresindede aracı sıkıştırarak kullanırsınız olur biter.

Aracınız sıfırda olsa sonuçda motorda bi sıkıntı var ve araç yağ yakıyo aracı satsanız kimse böyle bir araç almak istemez ya çok ucuza vericeksiniz yada gerçekleri gizliyeceksiniz ( sözüm meclisten dışarı ) yani her halukarda zarar eden siz olucaksınız ne gerek var bırakın vw değiştirsın motoru sizde sıfır motorlu aracı ya satarsınız düzelirsede kullanmaya devam edersiniz

Büyük ihtimalle o şekilde yapacağız ve zarar etmenin anlamı yok gerçekten de..

Mantıklı olan bu 2012 model amarok var 140 binde yolda motor kitledi yatak sardı kırdı komple sandık motor koydular mahkeme filan cok uğraştırırlar

Fazla süreceğini biliyorum ama dediğim gibi motor değişimini kabul etmem, araç değişimi için uğraşacağım sadece.

Yorum yazanlara teşekkürler..

SErhat.
17-09-2013, 19:05
Avukatim ama su an askerdeyim. Askerde olmasam yardimci olmak isterdim.

Su linke bir bak: Tüketici Hukuku/Bir yıl içerisinde 2 den fazla arıza (http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=24448)

Yargitay'in emsal karari var.

Saglikli bir motorun bu kadar fazla yag yakmasi/eksiltmesi neredeyse imkansiz.

O yuzden garanti suresi kapsaminda ayni ariza yasanirsa yeniden maldan faydalanamadiginizi belirterek degisimi/para iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

Ama bu isleri bir avukatla yapin derim ve gec kalmayin. Cunku maalesef normal vatandasi parasi olsa bile iplemiyorlar bu tarz bayiler/distribitorler. Illa biraz mucadele etmek gerek.

Suleyman
17-09-2013, 19:27
Avukatim ama su an askerdeyim. Askerde olmasam yardimci olmak isterdim.

Su linke bir bak: Tüketici Hukuku/Bir yıl içerisinde 2 den fazla arıza (http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=24448)

Yargitay'in emsal karari var.

Saglikli bir motorun bu kadar fazla yag yakmasi/eksiltmesi neredeyse imkansiz.

O yuzden garanti suresi kapsaminda ayni ariza yasanirsa yeniden maldan faydalanamadiginizi belirterek degisimi/para iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

Ama bu isleri bir avukatla yapin derim ve gec kalmayin. Cunku maalesef normal vatandasi parasi olsa bile iplemiyorlar bu tarz bayiler/distribitorler. Illa biraz mucadele etmek gerek.

Çok teşekkürler düşünmeniz bile yeterli. Diğer bilgiler de işime yarayacak :icon_tup:

Quantum
17-09-2013, 19:35
Düşmanıma bile önermem Maslak Doğuşu..
Bu kadar mı umarız gamsız işini bilmez paragöz ve saçma sapan bir servis olur?.. İnanamadım..
@Suleyman.. Geçmiş olsun size de..

Suleyman
17-09-2013, 19:46
Düşmanıma bile önermem Maslak Doğuşu..
Bu kadar mı umarız gamsız işini bilmez paragöz ve saçma sapan bir servis olur?.. İnanamadım..
@Suleyman.. Geçmiş olsun size de..

Hakikaten öyle..Teşekkür ederim.

ontheair
17-09-2013, 20:25
Benim merak ettiğim başka bi şey var. PSA grubunun 1.6 lt THP motorunu kullananlarda böyle bir yağ eksiltme söz konusu mu?
Aunı şekilde 1.6 lt'ye kadar turbo beslemeli motorlarda böyle bir sorunla karşılaşılıyor mu yoksa bu sadece TSi motora mı özgü?
Bu arada atmosferik iken turboya çevrilen yine 1.6 lt'ye kadar olan motorlarda bu derece de bir yağ eksiltme var mı?
Bunu sormamın sebebi şu; VW, bu motorlar için yağ eksiltmesi normal diyor ve bunun sınırını da 1000 km'de 0.5 lt olarak belirliyor. Tam sentetik yağ kullanan otomobillerde de eksiltme -sınır değişse de- normal karşılanıyor.

Eğer diğer aşırı beslemeli motorlarda da bu yağ eksiltme yaşanıyorsa ne yazık ki yapabileceğiniz çok şey yok.

RedSun
17-09-2013, 21:52
sanki rotary motor...

ulan bildiğin 4 silindir motor kodumunun alman mühendisleri buna çözüm bulamıyosa alayının amk...

adamlar 4 silindir 1.8 atmosferikten 200hp çıkarıyor, sen gidip 1.4'den SC, Turbo destekli 180 çıkarıyosun hemde yağ yaktırıp duman attırıyosun...

madem yağ yakıyor motorun, rodaj dersi verene kadar bu motor yağ yakar de arkadaş.

eğer kabullenemiyosan yağ yakmasını, japonlar gibi onurlu ol özür dile en azından...

gokcell13
17-09-2013, 22:04
Antalya da motoru 2. kez degisen arac var.Emsal gosterebilirisin bu konuda emsal verebilecegin bircok arac mevcut.İyi bir avukat ile motor problemi cozulebilir ancak aracı iade almıyorlar.Sadece 1 tane scirocco iade etmisti zamanında vatandasın biri.Bir de şöyle kotu bir yanı var adam arabasını yenii almıs gögsu kabara kabara gezecegi yerde aksamları yagcıda yag ilave edip gunduz hiçbirsey yok diyenler bile var.

OrcunInce
17-09-2013, 22:25
Abi senin motor kodun CTH değil mi bu konuda eminiz? Ocağın ilk ayları dedin diye tekrar soruyorum. Etrafımda 2013 şubat'tan sonra alınan CTH kodlu 5 1.4 tsi 180 var. Hiçbirimiz de bu problem yok. İnanç duman atıyormuş, bizim 2 dp'li araçta o da yok. 2012 gti'miz var bir tane o başta eksiltti, revizyon yapıldı boruya o da düzeldi şimdi. Şans mı demek lazım bilemedim ki..

Suleyman
17-09-2013, 22:27
Abi senin motor kodun CTH değil mi bu konuda eminiz? Ocağın ilk ayları dedin diye tekrar soruyorum. Etrafımda 2013 şubat'tan sonra alınan CTH kodlu 5 1.4 tsi 180 var. Hiçbirimiz de bu problem yok. İnanç duman atıyormuş, bizim 2 dp'li araçta o da yok. 2012 gti'miz var bir tane o başta eksiltti, revizyon yapıldı boruya o da düzeldi şimdi. Şans mı demek lazım bilemedim ki..

CTH evet. :rolleyes:

OrcunInce
17-09-2013, 22:38
CTH evet. :rolleyes:

Ne diyim? Allah sabır versin, umarım istediğin çözüme kavuşursun üstad.. Bu arada baktın çok çıkmazdasın içeride tanıdığım birileri var yardımım dokunursa ne ala..

Suleyman
17-09-2013, 22:51
Ne diyim? Allah sabır versin, umarım istediğin çözüme kavuşursun üstad.. Bu arada baktın çok çıkmazdasın içeride tanıdığım birileri var yardımım dokunursa ne ala..

Amin teşekkür ederim :icon_tup:

Burak E.
17-09-2013, 23:00
arkadaşlarda demiş maslak doguş sıfır yani o konuda bence gidip başka servislerdede kayıt açtırmanız bu şekilde mahkemeye verdiginizde daha rahat sonuca varırsınız egerki tanıdık bulupta kanıtlarsanız anormaldir diye işte ozaman sıfır arac veya sandık motor takarlar.

CLIORS
Geçmiş olsun, Bu DSG ve yağ yakma sorunları ile ilgili sürekli şikayetler okuyorum fakat Ramazan pidesi kuyruğu gibi satış var, ilginç bir durum.

RedSun

bende çok isterdim sıfır aldığım aracım duman atmasın uzun süre kullanayım ama zaten 2011 modeli cupramı bu yüzden sattım gittim sıfırını aldım sırf böyle bir sorun yaşamayım diye ama ne yazıkki yaşadım. severek aldığım aracımı miğde bulantılarıyla sattım.

seat kayadibi bu araçtan soğumamdaki en büyük etkendi.

Burak E.
17-09-2013, 23:03
Geçmiş olsun, Bu DSG ve yağ yakma sorunları ile ilgili sürekli şikayetler okuyorum fakat Ramazan pidesi kuyruğu gibi satış var, ilginç bir durum.

abi işte polo guzel bir araç tip olsun donanım olsun gençler acayip begeniyor bu sebeble zaten alınıyor heleki bi kaç kız poloyu begendigini kendim gördüm :D yoksa bunu okusam walla polo molo almam.

Suleyman
18-09-2013, 09:28
İlk vw aracım umarım son olmaz bu arada teşekkürler

onursumer
18-09-2013, 13:51
benim 7 yaşında getz 15bin km de yarım litre yağ eksiltti diye sorun yapıyorum nerde sıkıntı var diyorum

şu tsi motorların yağ eksiltme konularını gordukçe benimkinde hiçbirşey yok

vw servislerini ise hiç anlayamıyorm bir aracın yağ ışığı minimumda risk durumda yanar nasıl gram eksiltmiş diyebiliyorlar çok garip gerçekten

fatihcelik
18-09-2013, 14:07
benimki 3.000 km de 1 lt falan eksiltiyor oda stage 2 arabada hayvan gibi sıkıştırmama rağmen bende 2-3 kere servise gittim bende motoru değil karter havalandırma hortumunu değiştireceklerdi altı üstü 200 tl lik parça dedilerki bu değerler normal parça yı bile değiştirmiyoruz ben bağırdım çağırdım kendim veririm ne olucak dedim sonrasında servis danışmanı tanıdık bana dediki normalde kontrol için yağı boşaltıp yeni yağ konuluyor onun parasınıda senden istemişlerdi ben doğuşa yazdım hallettim dedi adamlar hiç bi şekilde tsi ın yağ yaktığını kabullenmiyor 1000 km de 1 lt yakarsa belki kabullenirler . Kısacası dediğim parçayı değiştirip bi dene belki yararı olur

Suleyman
18-09-2013, 14:17
benim 7 yaşında getz 15bin km de yarım litre yağ eksiltti diye sorun yapıyorum nerde sıkıntı var diyorum

şu tsi motorların yağ eksiltme konularını gordukçe benimkinde hiçbirşey yok

vw servislerini ise hiç anlayamıyorm bir aracın yağ ışığı minimumda risk durumda yanar nasıl gram eksiltmiş diyebiliyorlar çok garip gerçekten

Böyle de para kazanıyorlar işte :)

benimki 3.000 km de 1 lt falan eksiltiyor oda stage 2 arabada hayvan gibi sıkıştırmama rağmen bende 2-3 kere servise gittim bende motoru değil karter havalandırma hortumunu değiştireceklerdi altı üstü 200 tl lik parça dedilerki bu değerler normal parça yı bile değiştirmiyoruz ben bağırdım çağırdım kendim veririm ne olucak dedim sonrasında servis danışmanı tanıdık bana dediki normalde kontrol için yağı boşaltıp yeni yağ konuluyor onun parasınıda senden istemişlerdi ben doğuşa yazdım hallettim dedi adamlar hiç bi şekilde tsi ın yağ yaktığını kabullenmiyor 1000 km de 1 lt yakarsa belki kabullenirler . Kısacası dediğim parçayı değiştirip bi dene belki yararı olur

O parça kaç ay önce değişmişti zaten ama maalesef değişen bir şey olmadı.

Tunacan
18-09-2013, 14:54
Elinizde servis formları mevcut ise, vw Almanya ile bağlantıya geçmeniz işe yarayabilir mi acaba?
Bildiğim kadarıyla Almanya ile Doğuş bu konuda sürekli karşı karşıya geliyor. Başka servise de giderseniz Almanya'nın yaptırımı sayesinde işinizi çözebilirsiniz belki...

sinanbaysal
18-09-2013, 14:55
2008-2009 kasa corolla 4d4 lerde vardı bu sorun toyotaclubtrde bırsuru dava acıp kazanan sonuc olarak bazıları sıfır arac alıp bazılar motordakı parcaları degıstırtmıstı o sıteye konu acıp ordan da bı fıkır edınebılırsınız