PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grip Aşısı

cagalazade
30-09-2014, 00:16
Arkadaşlar selam,

***** havalar soğumaya başladı ve bu grip illetinin mevsimi geliyor yavaş yavaş... Daha önce hiç grip aşısı yaptırmadım, kulaktan dolma bir sürü bilgi kirliliği kafamı karıştırmıştı açıkçası ama geçen sene yakalandığım grip maalesef henüz 6 aylık olan oğluma bulaştı ve hemen hemen 2 hafta içimiz acıdı.

Şimdi aşı olmanın zamanı diyorlar, geçen sene yaşadığımız o 2 haftayı yeniden yaşamamak adına grip aşısı olmak mantıklı mı? yani bu aşıyı olunca kesinlikle grip olunmuyor mu? son olarak aşıda bir marka vs var mı yoksa gidip eczaneye ben grip aşısı olucam demek yeterli midir?

tecrübeli arkadaşlara yorumları için şimdiden teşekkürler

Berkan
30-09-2014, 00:33
o asıyı olsanda grip olabilirsiniz ama daha hafif geçer yada söyle bir uğrar gider. tam dogrusunu yazıcak illaki vardır ama bende böyle oldu hep

Fatih
30-09-2014, 07:38
Geçen sene grip aşısı vuruldum kış boyunca burnum bile akmadı.
Ondan önceki sene vurulmadım faka grip oldum.
Bu sene çok kararsızım ileride böbreklere zarar verir diyen doktorlar var, çelişkideyim.

SDR_07
30-09-2014, 07:52
grip aşısı bugune kadar çıkmış virüsleri içerir.grip aşısı çok hasta olan insalar yaşlı ve cocuklar bağışıklık sistemi zayıf olanlar yaptırması gerekir.grip aşısı vurulduğunda hasta olmayacak diye bir kaide yok çok agır gripleri ayakta hafif gecirir vurulduğu taktirde. maliyeti çok düşük savunma mekanizması çok yüksektir.güvenilir bir eczaneye gidip yaptırılabilir.marka farketmez

mr.korhan
30-09-2014, 08:13
birde grip aşısını vurulduğunda ilk olarak çok sağlam bir grip olduğunu söylüyorlar, bir iki arkadaşımda da gerçekleşti bu olay herkeste bu şekildemi, yani aşıyı vurulduğunda ilk 10 günde sağlam sarsacak grip oluyorsun o geçtikten sonra daha olmuyorsun deniliyor, doğrumudur ?

R.I.P
30-09-2014, 09:08
2006 yılından bu yana her sene yaptırıyorum. grip olsamda daha hafif atlatıyorum

YavuzNaz
30-09-2014, 09:17
Grip aşısı direk bağışıklık sistemine müdahale ettiği için 10 yaşına kadar çocuklar ve kronik rahatsızlığı ve 45 yaş üstü kişiler için çok daha uygun, bu şartlar haricinde grip aşısı olmak çok sağlıklı bir durum değil, aşı kendi başına zaten grip virüsü taşıdığı için bu mikrop vücuda yerleşmiş oluyor, kış şartlarında boğazıma bakıyorum, düzgün giyiniyorum pek sorun olmuyor.

Anıl E.
30-09-2014, 09:20
Sivaslıyız bağışıklık sistemimiz sağlam pek grip olmuyoruz o yüzden :) .

sevo16
30-09-2014, 10:29
Bende her sene aşı oluyorum aşı olsunda hasta oluyorsun ama çok hafif burun akıntısı azıcık halsizlik o kadar oda maksimum 1 yada 1,5 gün çok kısa ve hafif geçiyor işinizden gücünüzden geri kalmazsınız yani evde birde bebek varmış bence aşı olun ilk gün hafif bi kırgınlık olur sonrasında rahat edersiniz

recky
30-09-2014, 10:31
6 aylık bebe ıcın önermezler sanıyorum
benim oğlumda 8 aylık yaptırmadı doktorumuz,
ailecek vurulmanız yönünde tavsiyede bulunuyorlar.
geçmiş olsun.

Ome_RS
30-09-2014, 10:37
grip virüsü için farklı farklı bir sürü virus oldugunu asının bu zamana kadarki virusleri kapsadıgını söylüyorlar.
yani ası olunsa bile yeni grip vurusune karsı bagısıklık kazanılmıyormus dolayısı ile hasta olunuyormus bu doğru mudur?
ben hiç grip asısı olmadım ilaç kullanmayıda pek sevmem bi tarafı düzeltip baska tarafa zarar verdiği için ama bazen grip aşısı olsammı diye düşünüyorum

lnd_samet
30-09-2014, 10:39
valla yıllardır hep ayakta geçirdim gribi, koymadıda . hanım hamile kalınca korkumdan yaptırdım geçen sene :) ilk 2 gün biraz kırgınlık oldu sonra tertemizdim yıl boyu.
bu senede ufaklık var yine yaptırdım geçen hafta aşıyı. aynı senaryo geçti başımdan.

İşin aslı ileride bünyeme şu olur bu olur - pek umurumda değil,
oğlum hasta olmasın yeter.

kelalper
30-09-2014, 11:25
1. si aşı bağışıklık sisteminize şu ana kadar ki kodları girer. O virusten turemis olan virussel hastalıkları hafif geçirirsiniz. Daha öncekiler etkilemez.
2. si aşının ilk 10 günü kuluçka dönemidir o nedenle bağışıklık sisteminiz biraz düşer o nedenlede hasta olma riskiniz var.
3. sü grip aşısı olmak demek taşıyıcı olmayacağınız anlamına gelmiyor. Virüs gene sizin üzerinizde ancak bagışıklık sistemiminize etki edemiyor.
4. sü bu tip aşılar vücudun savaşma gücünü yıpratır ve alışık olmadığı vürüslere karşı savunmasız kalır. Çünkü sürekli olarak aşı yardımını bekler.

Bende bunları ilaç mümessili bi abimizden öğrendim. Yaptırıcak olsam ben yaptırırım sattığım ilaç ama kullanmıyorum iki üç gün fırk fırk diye burun çekiyorum o kadar dedi.

MertSerhanÖ.
30-09-2014, 13:44
Oncelikle sunu soylemek istiyorum babam uroloji uzmani eger ki bobrekle ilgili bi sikinti olsa en basta bana o yaptirmazdi.Cocuklugumdan bu yasima kadar her sene olurum bir tek gecen sene olmadim.Grip asisi denildigi gibi vucuda belirli virusleri enjekte eder ve kis boyunca karsilasacaginiz o viruslere daha onceden hazirlikli olur.Asi yaptirdigim her sene evet biraz daha hafif atlatiyorsunuz.Gelelim gecen sene yaptirmamamin sebebine.Vucudun artik kendi bagisikligini kazanmasini istiyorum.varsin 2 gunde degil 5 gunde iyileseyim.

34btr1907
30-09-2014, 13:54
sureklı her sene oluyorsan agır sekılde,aşı ol,ama hafıf gecırıyorsan hıc aşı falan bulasma kendını. halsız hasta olcak gıbı hıssettıgın an bı grıp ılacı çak baslamadan gecıyor,yıllardır bunu yaparım aşı vs olmadım en son nezaman hasta oldum onuda hatırlamıyorum.