PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zamlı harç muhabbeti

Y.Emre
23-01-2015, 20:03
Konuyu tam olarak bilen varsa diye sorayım dedim, hergün herkes başka bişi söylüyor kafalar karıştı.

bir dersin 3 veya daha fazla sefer alınmasında harcın %50, %100 200 diye artarak gitmesi olayı vardı bunu 4 seneyi tamamlamamış olanlar için yürürlükten kaldırmışlar. birde şöyle birşey var bugün yayınlamışlar okul sitesinde. 1yıl uzatıyorum bende okulu bu alttaki kanuna ve daha önce yayınlanmış olan diğer maddelerine göre, uzattığım ilk dönem normal harç paramın %50, ikinci dönemde de %100 fazlasını mı ödüyorum bu durumda ? :beuj:

2014-2015 II. YARIYILI HARÇ ÖDEMELERİ 6569 SAYILI KANUNUN AŞAĞIDA BELİRTİLEN 29. MADDESİNE GÖRE ÖDENECEKTİR.

MADDE 29 – 2547 sayılı Kanunun 46 ncı maddesinin (c) fıkrasında yer alan “(ç), (d) ve (e) fıkralarında” ibaresi “(ç) fıkrasında” şeklinde ve (ç) fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddenin (d), (e) ve (f) fıkraları yürürlükten kaldırılmıştır.

“ç. Diploma programlarının hazırlık sınıfı eğitimi hariç olmak üzere, iki yıllık önlisans ve dört, beş ve altı yıllık lisans programlarından (açıköğretim programları hariç) bu süreler sonunda mezun olamayan öğrencilerden, ilgili dönem için öngörülen katkı payı ya da öğrenim ücretinin yanı sıra bu maddenin (c) fıkrasına göre hesaplanan kredi başına ödenecek katkı payı veya öğrenim ücreti; dersin alınacağı dönem için belirlenen kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde elli fazlası ile hesaplanarak alınır. Çift ana dal programında kayıtlı olan öğrencilerden ise diploma programının öğrenim süresi ve ilave bir yıl sonunda bu madde hükümlerine göre katkı payı veya öğrenim ücreti alınır.”

aykutsafakyaman
23-01-2015, 20:37
Bu konuda bende muzdaribim tam bilen yok bu isi . Ben donem basina degilde ders basina extra ucret alinacak diye biliyorum

Grimlord
23-01-2015, 20:49
bölümden bölüme değişir mi bilmem ama ben okulu 2 sene uzattım,şuan 6. senem,ilk senelerde ödedigim harcın aynısını ödüyorum hala,öyle zamlı falan ödemedim. (ankara üni )

aykutsafakyaman
23-01-2015, 21:03
bölümden bölüme değişir mi bilmem ama ben okulu 2 sene uzattım,şuan 6. senem,ilk senelerde ödedigim harcın aynısını ödüyorum hala,öyle zamlı falan ödemedim. (ankara üni )

Yeni uygulanan bi uygulama yururlugu 2011 de onaylanmis . 2014 -2015 te 4. Senesini bitiremeyenlere vuracak suan fazla bi tutar cikmamasi normal

fdogan
23-01-2015, 21:11
Bizde sistem eğer ikinci öğretimsen aynı harcı ödüyorsun uzattığın senelerde fakat normal öğretimler uzattığı senelerde aldıgı ders kredisine göre belli bir miktar yatırıyor, bildiğim kadarıyla birçok okuldada böyle

Grimlord
23-01-2015, 21:11
Yeni uygulanan bi uygulama yururlugu 2011 de onaylanmis . 2014 -2015 te 4. Senesini bitiremeyenlere vuracak suan fazla bi tutar cikmamasi normal

anladım,ben 2009 girişliyim,kısmetse bu sene bitiyor artık :D

Y.Emre
23-01-2015, 21:17
Aynen her kafadan başka ses çıkıyor. Ben alttan bütün dersleri temizledim, 4yılın son dönemi bu başlayacağımız bu dönem ekstra bişey ödemeyeceğim diye biliyorum ama 1sene uzattığım kesin.

Seneye ilk dönem ilkkez açtıracağım 6 7 ders var (bitirme vs dahil) ikinci dönemde de komple staj yapıcam. Bu iki dönem de okulu normal sürede tamamlayamadığımdan dolayı alacağım her ders için %50 ve %100 zamlı ödeme yapacakmıyım, yoksa dersleri ilkkez açtırdığım için normalde ödediğim ücreti ödemeye devam mı ?

Y.Emre
23-01-2015, 21:21
Düzeltme yok diye yeni mesajda yazıyorum, @Grimlord eski dönemlerde bu kanun yürürlükte değildi hocam, bu sene senin ödeme durumunu seneye ben yapacagım gibi.

2.öğretimim, 1150lira normal harç neysede, uzadığında ilkkez aldığım derslere bile %50 zamlı yatıracak olursam 1 dönemlik harçım 4000lirayı buluyor devlet üniversitesinde. spor gazetesi

ErkanCanS
23-01-2015, 21:25
Bahsettiğiniz sistem AKTS. O kadar boktan bi sistem ki ucu ucuna geçen öğrencileri can evinden vurdu.Benim 3-4 arkadaşım kredili sistemde geçtiği dönemleri bu akts illeti geldikten sonra tekrar almak zorunda kaldı.Herkesin YANO-GANO puanları düştü. Kaldığınız derslerin kredisine göre fazladan para ödeyeceksiniz. Sadece kalan derslerin kredilerini ama. Siz yinede okulunuzun öğrenci işlerine bi danışın. %99 onlarda bilmiyordur tabi :)

ali_utku
23-01-2015, 22:27
Biz bu konuda okulun harç burosuyla görüşme yaptık.Bizim okul ( Yıldız Teknik ) , ITU ile ayni sistemi uygulayacağını söyledi.Kabaca anladigim şekilde 1. Öğretim için hesap yapacak olursam

-Geçen dönem başında 194 tl harç ödedim,1. Öğretim uzatmalı öğrenci olarak.Maksimum 27 kredi alma hakkım vardı.Bu dönem de 25 kredi ders alacağımı varsayıyorum.

194 + ( (194/27)×25×1.5)

En son çarptığım 1.5 , YÖK un belirlediği bir katsayı imiş. Dersi 3 defa 4 defa alma muhabbetinin de yapılmayacağıyapılmayacağıını soylediler.

Y.Emre
23-01-2015, 22:56
1.5 %50 zam demek zaten. %50 %100 olayı sabit %50 olarak değişmiş sanırım.

Bende aynı şekilde hesaplamıştım kanunu ilk okuduğumda. Ödenecek para gözüme çok gelince yanlışmı anladım acaba dedim. Aynı hesapla

Bizde dönemlik 20 normal kredi, 2.0 üzeri son dönem vs ek dersler alabiliyorum 27 kredi oluyor totalde

1147+((1147/20)*1.5*27)=3469TL Sistem bu şekilde olursa ciddi sıkıntılı bir durum özellikle 2.öğretim adına. Yanlış anlıyor olmayı umuyorum şuanda.

2jz
24-01-2015, 00:02
Ben de 6. Senemdeyim. Bizim okulda bi değişiklik var mı acaba? Gazi üni

Y.Emre
24-01-2015, 00:09
Değişiklik tümünde zorunlu bu dönem

2jz
24-01-2015, 00:09
Kredi başı alırlarsa benim tüm derslerim alttan çok afaki harç parası çıkar

aykutsafakyaman
24-01-2015, 00:13
Bahsettiğiniz sistem AKTS. O kadar boktan bi sistem ki ucu ucuna geçen öğrencileri can evinden vurdu.Benim 3-4 arkadaşım kredili sistemde geçtiği dönemleri bu akts illeti geldikten sonra tekrar almak zorunda kaldı.Herkesin YANO-GANO puanları düştü. Kaldığınız derslerin kredisine göre fazladan para ödeyeceksiniz. Sadece kalan derslerin kredilerini ama. Siz yinede okulunuzun öğrenci işlerine bi danışın. %99 onlarda bilmiyordur tabi :)

Ogrenci islerine minnet edicegime sokaktan adam cevirir ogrenirim daha iyi. Iki kelime soru soruyosun 10 laf azar isitiyosun . Bu uygulama ikinci ogretimlere uygulanacak mi yoksa 1. Ogretim mi sadece ?

2jz
24-01-2015, 00:16
1. Öğretim ingilizce tıp öğrencisine bu sistemi uygularsak 5-6 bin harç çıkıyor şaka gibi.

Y.Emre
24-01-2015, 00:17
1 2 hepsine uygulanacak ama uygulama şekli tam olarak nasıl olacak bilinmiyor. (bilmiyorum) Bu şekilde devam ederse birçok kişi okulu bırakır..

AdemAr
24-01-2015, 00:24
aöf te uygulanmayacak değil mi ?

2jz
24-01-2015, 00:50
1 2 hepsine uygulanacak ama uygulama şekli tam olarak nasıl olacak bilinmiyor. (bilmiyorum) Bu şekilde devam ederse birçok kişi okulu bırakır..

Şu harç muhabbetiyle oynayacaklarına hocalara ayar verseler daha iyi olacak. Zorunlu aldığımız dersten sadece 1 kişi'yi geçiren hoca var. Ee sonra öğrenci okulu uzatsın bıraksın.

Tayfun.O
24-01-2015, 01:08
Malesef bu muhabet dönüyor aynı dersi 3.alışta ders parasıyla başlıyor 4-5 derken paranın belini kırıyorlar. Sırf -bneliğine bıraktılar beni dersten 1 sefer daha kalırsam ders parasını vericem artık yaz okulda açılmıyor o dersin acılsa geçicemde. Hocalar kendini bir şey zannediyor bu okul bir bitsin hepsini osurtucam da bu gidişle zor öğrenciyi kalınca zevk alan bir hoca olabilir mi adam hava atıyor bu donem 450 kısı kaldı diye. Devletin bu işe acilen el atması lazım artık soygun bildiğiniz

Gökhan Bilgin
24-01-2015, 01:47
Malesef bu muhabet dönüyor aynı dersi 3.alışta ders parasıyla başlıyor 4-5 derken paranın belini kırıyorlar. Sırf -bneliğine bıraktılar beni dersten 1 sefer daha kalırsam ders parasını vericem artık yaz okulda açılmıyor o dersin acılsa geçicemde. Hocalar kendini bir şey zannediyor bu okul bir bitsin hepsini osurtucam da bu gidişle zor öğrenciyi kalınca zevk alan bir hoca olabilir mi adam hava atıyor bu donem 450 kısı kaldı diye. Devletin bu işe acilen el atması lazım artık soygun bildiğiniz

Emin ol bitince o sevinçle içinden birşey gelmiyor :D

ErkanCanS
24-01-2015, 03:18
Bu sistemin başlıca amacı üniversitelerdeki öğrenci sirkülasyonunu hızlandırmak diyorlar.Yasa çıkarıp 7 seneden sonra kovarız diyeceklerine bence bu sistem daha makul.Hiç değilse devlet eliyle eğitim öğretim hayatımız son bulmamış olur.Ayrıca bu yine iyi günlerimiz.Gün gelicek parası olmayan okuyamayacak. Yaptığı puanla anadolunun çoğu ilinde işletme dahi okuyamayacak birçok arkadaşım hukuk okuyor istanbulda.

Bu arada idari hakim tanıdıklarımız var eğer bir hoca gerçekten size haksızlık yapıyorsa ve sizi bilerek ve isteyerek geçirmiyorsa ( zor sorarak değil, 90 alacağınız kağıda 20 falan veriyorsa ) önce okula sonra kesinlikle mahkemeye başvurun diyorlar.Bu olaylar eskisi kadar zor değil.Hocalar tavır alır falan diye korkmayın.Zaten kadroları değiştirmek için sebep arıyorlar verin küsküyü :)

Kubilay
24-01-2015, 05:10
Bu muhabbet eskiden gelmişti ve ben fazla harç ödemiştim. Yalnız ders başı mı toplam harç üzerinden mi hatırlamıyorum. 2015'e ertelendi o zaman, bana da fazla ödediğim para iade edildi. Bu dönem mezun olacaktım ama olur da olamazsam bu harç muhabbeti bana patlayacak diye düşünüyordum nitekim korktuğum oldu. 7 yılda atılma işi daha iyiydi yemin ederim, benim 7. Senem şimdi. Atılma olsa sınav hakkı tanınacak mezun olacağım ama şu durumda okul sonsuza uzuyor.

aykutsafakyaman
24-01-2015, 09:43
Bi de ustune gelip bolumde 1300 kisiye yakiniz 1000 kisi ... adli dersten kaldi deyip isyan etmesini biliyorlar. Ulan 300 u calismadi 500 u calismadi diger insanlarin gunahi ne be vicdansizlar

Tayfun.O
24-01-2015, 14:48
Bu sistemin başlıca amacı üniversitelerdeki öğrenci sirkülasyonunu hızlandırmak diyorlar.Yasa çıkarıp 7 seneden sonra kovarız diyeceklerine bence bu sistem daha makul.Hiç değilse devlet eliyle eğitim öğretim hayatımız son bulmamış olur.Ayrıca bu yine iyi günlerimiz.Gün gelicek parası olmayan okuyamayacak. Yaptığı puanla anadolunun çoğu ilinde işletme dahi okuyamayacak birçok arkadaşım hukuk okuyor istanbulda.

Bu arada idari hakim tanıdıklarımız var eğer bir hoca gerçekten size haksızlık yapıyorsa ve sizi bilerek ve isteyerek geçirmiyorsa ( zor sorarak değil, 90 alacağınız kağıda 20 falan veriyorsa ) önce okula sonra kesinlikle mahkemeye başvurun diyorlar.Bu olaylar eskisi kadar zor değil.Hocalar tavır alır falan diye korkmayın.Zaten kadroları değiştirmek için sebep arıyorlar verin küsküyü :)

Abi 70 alıcakken 15 verdi -bıne bute kaldık butte de aynısını yaparsa kesin başvururum, zaten azeri bı hoca kendi ülkesine defolup gıtsın orada ders versin

soch-vtec
24-01-2015, 16:23
4 senelik okulu 6.5 yılda bitirmiş biri olark :D
uzattığının ilk yılı fark ödemiyorsun
ikinci yıl %50 zalmı
üçüncü yıl %100 zamlı sonrasını bilmiyorum