PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dolandırıcı Oktay Öter & Yunus Can - Pert Araç Satışı / Ankara Polatlı

Sayfa : [1] 2

orcunn
06-07-2015, 17:49
***** site üzerinden Audi A3 bakıyordum kendime fiyatı uygun gelen bir araç sahibi ile konuştum, araç hatasız boyasız kazasız tramersiz masrafsız dedi
Plakayı sorgulattığımda MINI marka başka bir araç üzerine kayıtlı olduğunu gördüm aradım tekrar abi pleksi plakacı yanlış başmış dedi sonu 33 değil 32 olacak yani 06 PYA 32
Tekrar sorgulattım satıcının dediği gibi çıktı araç plakası bu sefer doğru idi. Şaseyi istedim yolladı hasar kaydı yok temiz. Plaka da temiz. Yola çıktım ve polatlıya vardım.
Araca baktık araç cidden boyasız tertemiz duruyor. Motorunu açtım ancak bir kez daha şaseyi doğrulamak istedim. Farklı bir şase vardı araç üzerinde bir rakam farklı idi yani. Bende olabilir dedim ama yeniden mesaj attım araç ağır hasar kayıtlı yani pert çıktı. Satıcı mal karşılığı aldığını yemin etti araç hatasız imkansız dedi gösterdim mesajı ve almaktan vazgeçtim. Mübarek gün oruçlu vaziyette geldiğim otobüse bindim ve geri döndüm. Bana şimdi ben napacağım 70 milyara saydık vs dedi. Yol paramı istedim köyden geldim üzerimde param yok abi hesap numaranı gönder abim yollasın dedi. Olan parama değil zamanı hem de mübarek günde ..

Tabi bunlar hep numara birde hakkını helal et diyor, siz siz olun dikkatli olun özellikle polatlı dan araç bakarken. Daha önce de yine polatlı da başıma benzer bi olay geliyordu bu 2. oldu.

İlan bu

Audi / A3 / 1.6 TDI Sportback / Attraction / SAH (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-sahibinden-satilik-29-bin-kmde-audi-1.6-dizel-otomatik-boyasiz-219816133/detay)

Yunus Can
0 (546) 580 86 35

Tramer sorguları

http://i.hizliresim.com/QAb8EG.png
http://i.hizliresim.com/RYd8La.png

S.a arkadaşlar bu Oktay öter adlı şahıstan 2015 model fokus aldim. Araç plaka sorgulari ve ekspertiz raporları temiz çıktı. Ford servisi olmadığı için servise gidemedim Ekspertiz raporlarına güvenerek aracı aldım. Sigirtaci mdan almadan pert sorgulama yaptım pert kaydı da yoktu. Sonrasında bulunduğum ilde servise gidince aracın pert olduğunu öğrendim kaydı öyle düşülmüş. Şase sorgu yaptık serviste ve 10.999 tl hasar kaydı çıktı. Aracı güneş Sigorta dışarıda yaptırmış ve aracın ilk sahibiyle mutabakata varmış diye öğrendim. Yapılan işlemler kaput, Tampon farlar ön camurluklar ve hava yastıkları orjinali ile değişmiş.(parça s şase 56 64 sorgusunda cikan) Ve suan araç kaskolu. Pert olan araç 11 bin tl ile pert é çıkmamış. Arkadaşlar şimdi Ankara polatli daki Oktay Öter adlı kişiye dava açacağım aynı zamanda özel ekspertiz şirketine de. Ama sitede bu kişiden Pertli araç alıp kandirilan başka arkadaş varsa benimle iletişime geçsin. Dosyaları birleştirip bu sahsa gereken cezayı verdirelim.

Aynı olay bizimde başımıza geldi polatlıya boyasız hatasız polo için gitmiştik araç pert çıkmıştı bunlar çete midir nedir acaba

polatlıda bu hasarlı araçları satan 3 kardeş teşkilat dikkat edin!

biz bi tongaya düştük bmw aldık polatlıdan aynı şekilde. 50 bin kayıt çıktı aracın üzerinde. Allahtan uygun almıştık zarara düşmeden hallettik. sattıgım kişiye durumu açıklayarak verdim aracı. genellikle elektrik tesisatı yanmış falan araçları alıp satıyor bu şerefsiz it soyu.

2 sene önce polatlıdan arkadaşımın kız arkadaşına polo aldılar, pert çıktı araç.

Polatlıda aynı durum bizimde başımıza geldi, arkadaş kalktı istanbuldan polatlıya gitti 2012 model bir astra için, arkadaştan şase no istedi telefonu açmadı karşı taraf bir daha. Emniyetten yaptığımız sorgulamada aracın plakasının 2 hafta önce değiştiği, 70.000de ilanda olan aracın 171000de 2015de muayneye girdiği, tramerinde hasar kayıtları olduğunu öğrendik. Resmen direkten döndük, şimdi ilanlara bakıyorum araç yok inşallah garibanın birine satmamışlardır...

konuya bir güncel daha gelsin.

Connecting Site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-sahibinden-hatasiz-degisensiz-2012-1.2-tdi-34%2C000-km-bluemotion-259227952/detay)

bu araç içinde içerisinde focus tamponu, mercedes farı, başka arabanın camı felan dikkatimizi çekti, yani yakın zamanda birkaç kişinin daha yanacak anlaşılan.

daha öncede profili paylaşılmıştı bu arkadaşların

https://www.facebook.com/oktay.oter?fref=ts

Evrenoz
06-07-2015, 17:52
Tutturabildiğine saplayacak işte..
Soyu bozuk Allahsız alayı..

orcunn
06-07-2015, 17:54
Tutturabildiğine saplayacak işte..
Soyu bozuk Allahsız alayı..

Aynen doğru hocam plaka temiz şase temiz, test merkezine gitsek araç hatasız haydi notere gidelim :)

PiscocuK
06-07-2015, 17:55
o plakayla nasıl dolaşıyor oda bi ilginç

orcunn
06-07-2015, 17:58
o plakayla nasıl dolaşıyor oda bi ilginç

O da ayrı bir soru açıkcası, altında ki plaka başka pleksi başka. Hatadır olabilir diye düşündüm iyi niyetle yaklaştım son dk ya kadar.

Evrenoz
06-07-2015, 18:03
Aradım herifi..

Hata boya yok, değişen yok kaput ucunda local boya var diyor..

Plaka - şase sorgulayabiliyoruz di mi dedim; vereyim sorgula istersen dedi.. Yok dedim geldiğimde ben kendim bakarım, kendi gördüğümü sorgularım. Sen sorgulama yaptın di mi dedim; plakadan yaptım şaseden de sorun olacağını sanmıyorum dedi..

İyi dedim kapattım..

TayfunS
06-07-2015, 18:03
Helal et mi diyor bir de. *** ye diyecen olmayacak

orcunn
06-07-2015, 18:07
Aradım herifi..

Hata boya yok, değieşn yoki kaput ucunda local boya var diyor..

Plaka - şase sorgulayabiliyoruz di mi dedim; vereyim sorgula istersen dedi.. Yok dedim geldiğimde ben kendim bakarım, sorgularım. Sen sorgulama yaptın di mi dedim; plakadan yaptım şaseden de sorun olacağını sanmıyorum dedi..

İyi dedim kapattım..

Hiç birşey yok kaput ucunda da hafif bir çizik vardı araçta keşke resmini çekseydim.
Şaseden sorun olacağını sanmıyor töbe töbe
Ben yakın mesafeden geldim aman dikkat böylelerine.

Helal et mi diyor bir de. *** ye diyecen olmayacak
Ağzımı bozmadım hocam mübarek gün oruç ağız.

ALPE-R
06-07-2015, 18:08
Aynı olay bizimde başımıza geldi polatlıya boyasız hatasız polo için gitmiştik araç pert çıkmıştı bunlar çete midir nedir acaba

orcunn
06-07-2015, 18:10

olabilir benim de şuan aklımdan geçiyordu. Toplayıp toplayıp şirketlerden böyle araçları satıyor olabilirler.
Eskiden Tramer sorgusunda şasenin son rakamları da gelirdi. Adamların kazandığı para az geliyor sanırım hem şase hemde plaka için sorgulama yapıyoruz artık.

B16
06-07-2015, 18:12
Şöyle bir durum var bizim de başımıza geldi.

Ruhsat üzerine bile yanlış şase yazabiliyorlar o yüzden gömülü olan şase'ye bakmakta yarar var.

Bizim aracı plaka'dan sorgulattık 2 bin TL hasar çıktı, ruhsatta ki şase'den sorgulattık 10 bin TL hasar gözüktü sonra gömülü şase'ye baktık ruhsatta ki ile farklı 1 rakam yüzünden 0 (Sıfır) O (Harf olan) yüzünden boşu boşuna yalancı konumuna düştük.

orcunn
06-07-2015, 18:14
Şöyle bir durum var bizim de başımıza geldi.

Ruhsat üzerine bile yanlış şase yazabiliyorlar o yüzden gömülü olan şase'ye bakmakta yarar var.

Bizim aracı plaka'dan sorgulattık 2 bin TL hasar çıktı, ruhsatta ki şase'den sorgulattık 10 bin TL hasar gözüktü sonra gömülü şase'ye baktık ruhsatta ki ile farklı 1 rakam yüzünden 0 (Sıfır) O (Harf olan) yüzünden boşu boşuna yalancı konumuna düştük.

Sizin durumunuz farklı hocam emniyetin hatası olabilir ama düzeltilmesi için de sizin başvurmanız gerekiyor. Zaten emniyet kontrol edin diyor ruhsatı alınca.
Burada durum apayrı herşeyi açıkca yazdığımı düşünüyorum yorum sizin.

huseyinturk
06-07-2015, 18:27
Araca baktık boyasız dediniz nasıl ağır hasar kaydı olabilirki boyasız araçta?

orcunn
06-07-2015, 18:29
Araca baktık boyasız dediniz nasıl ağır hasar kaydı olabilirki boyasız araçta?

Sel hasarı veya Alttan darbeli araç.
Onun dışında araç boyasız gayet düzgün hatta kapı içlerinde koruyucu bantlarına kadar duruyor, farlar orjinal vs. daha da sayabilirim.

PiscocuK
06-07-2015, 18:29
sel olabilir mesela

huseyinturk
06-07-2015, 18:32
Alttan hasar aklıma geldide o kadar yüksek mebla çıkmaz diye düşündüm. Sel hasarlı araçta ne gibi sıkıntılar olabilir beyin tesisat değiştiyse sandık motor vs takıldıysa?

PiscocuK
06-07-2015, 18:36
Alttan hasar aklıma geldide o kadar yüksek mebla çıkmaz diye düşündüm. Sel hasarlı araçta ne gibi sıkıntılar olabilir beyin tesisat değiştiyse sandık motor vs takıldıysa?

çürümeler oksitlenmeler olabilir hiç bişey olmasa 45,000 tl gibi bir ağır hasar kaydı çıkabilir.kaldıki plaka farklı şase noda 1 harf yada rakam farklı.
insanın aklına herşey geliyor

Dragger
06-07-2015, 18:37
2012 A3 tamponu makyajlıdır. Panjur piano black ve sis kısmında krom cıta vardır.

Araba 2012 olsa da tampon daha eski gibi :)

Allah korumuş, ucuz atlatmışsın.

orcunn
06-07-2015, 18:38

çürümeler oksitlenmeler olabilir hiç bişey olmasa 45,000 tl gibi bir ağır hasar kaydı çıkabilir.kaldıki plaka farklı şase noda 1 harf yada rakam farklı.
insanın aklına herşey geliyor

Sonuç olarak arabanın hakkı bu rakamlar değil araç hatasız olarak satılmak isteniyor ama mal çürük

orcunn
06-07-2015, 18:39
2012 A3 tamponu makyajlıdır. Panjur piano black ve sis kısmında krom cıta vardır.

Araba 2012 olsa da tampon daha eski gibi :)

Allah korumuş, ucuz atlatmışsın.

Belkide tampon değişmiş ancak farlar fabrikasyon orjinallikteydi tarih vs gibi detaylara baktım.
Teşekkürler sağolun.

orcunn
06-07-2015, 19:25
Aradım herifi..

Hata boya yok, değişen yok kaput ucunda local boya var diyor..

Plaka - şase sorgulayabiliyoruz di mi dedim; vereyim sorgula istersen dedi.. Yok dedim geldiğimde ben kendim bakarım, kendi gördüğümü sorgularım. Sen sorgulama yaptın di mi dedim; plakadan yaptım şaseden de sorun olacağını sanmıyorum dedi..

İyi dedim kapattım..

Şuan aklıma geldi keşke size şaseyi söylese de karşılaştırsak gerçeği ile..

mrtysn
06-07-2015, 19:33
Abi buyuk gecmis olsun, Allah korumus.

Evrenoz
06-07-2015, 19:33
Başkası ararsa söyler muhtemelen

orcunn
06-07-2015, 19:39
Abi buyuk gecmis olsun, Allah korumus.

Allah razı olsun kardeşim aman dikkat arayan soranlar varsa uzak dursun.

Başkası ararsa söyler muhtemelen

Aynen

Onurkk06
06-07-2015, 20:03
bu şerefsizi aslında emniyete bildirmek gerekir sahte plakayla geziyor diye

orcunn
06-07-2015, 20:12
bu şerefsizi aslında emniyete bildirmek gerekir sahte plakayla geziyor diye

bölgesinde bi şekilde kurtulur esas şehir dısında denk getirmek lazım tabi o zamana kadar aracı satmazsa birini kandırıp.

cem
06-07-2015, 20:12
Yuh, adam elalemin plakasiyla geziyor bi de ilan veriyor.

Bunu normal, hafif bi hata olarak gorenin aklini seveyim.

orcunn
06-07-2015, 20:16
Yuh, adam elalemin plakasiyla geziyor bi de ilan veriyor.

Bunu normal, hafif bi hata olarak gorenin aklini seveyim.

Üstüne şaseyi de farklı veriyor

i-vtec07
06-07-2015, 20:20
geçmiş olsun millet iyice kanı bozuk oldu ..

cem
06-07-2015, 20:21
Üstüne şaseyi de farklı veriyor

Hocam bence bu durumu polise bildirin, vatandaslik gorevinizi yapmis olursunuz.

orcunn
06-07-2015, 20:21
geçmiş olsun millet iyice kanı bozuk oldu ..

teşekkürler dikkatli olmak lazım

İbrahim33
06-07-2015, 20:23
geçmiş olsun. üzücü bir durum ama ucuz kurtulduğunuz için sevinmelisiniz. allah böyle dolandırıcı üçkağıtçılarında belasını versin.

bizde araba alırken çoğu zaman es geçiyoruz , ruhsatta ki şase no ile arabanın üzerindeki şase noyu karşılaştırmayı ucuz arabada böyle şeyler olmaz diye. ama iyice gözüm korktu valla her arabada kontrol etmek laızm.

HondatugraL
06-07-2015, 20:33
Eğer masum ve bılmeden satan biri olsaydı bunu öğrendıkten sonra ilanı değiştirirdi. İlan hala aynı masumiyetiyle duruyor. Plaka yanlış sorgulamak ısteyenler hatasız zannedıyor ılan açıklamalarında plakanın hatalı basıldığına dair bilgi eklenebilir. Boş boş şeyler yazan bı ton ınsan varken mantıklı ve doğru şeylerı yazmaya gelınce herkes dut yemiş bülbül kesiliyor.

orcunn
06-07-2015, 20:33
Hocam bence bu durumu polise bildirin, vatandaslik gorevinizi yapmis olursunuz.

yarın bi sorgulayalım hocam neler yapabilirim diye.

orcunn
06-07-2015, 20:35
geçmiş olsun. üzücü bir durum ama ucuz kurtulduğunuz için sevinmelisiniz. allah böyle dolandırıcı üçkağıtçılarında belasını versin.

bizde araba alırken çoğu zaman es geçiyoruz , ruhsatta ki şase no ile arabanın üzerindeki şase noyu karşılaştırmayı ucuz arabada böyle şeyler olmaz diye. ama iyice gözüm korktu valla her arabada kontrol etmek laızm.

Kontrol etmek lazım karşılaştırmak lazım

Eğer masum ve bılmeden satan biri olsaydı bunu öğrendıkten sonra ilanı değiştirirdi. İlan hala aynı masumiyetiyle duruyor. Plaka yanlış sorgulamak ısteyenler hatasız zannedıyor ılan açıklamalarında plakanın hatalı basıldığına dair bilgi eklenebilir. Boş boş şeyler yazan bı ton ınsan varken mantıklı ve doğru şeylerı yazmaya gelınce herkes dut yemiş bülbül kesiliyor.

hiç iyi niyetli olmadığına eminim hocam herşey basit bir oyun

schizophrenic
06-07-2015, 20:45
06 PYA 33 Siyah mini çıkıyo sorgulamada
06 PYA 32 Siyah Station audi çıkıyo :)

Low-Rider
06-07-2015, 20:47
Araca taktığı farklı plakayı pleksici yanlış basmış demesine rağmen inanarak gitmişsin, dikkatli olmakta fayda var.

Nasıl bir insan yanlış basıldığını bildiği plakayı takar ki aracına ?

orcunn
06-07-2015, 20:50
06 PYA 33 Siyah mini çıkıyo sorgulamada
06 PYA 32 Siyah Station audi çıkıyo :)

Aynen bende aynı soruyu sordum ikisi de siyah biri 2013 diğer 2012 model

Araca taktığı farklı plakayı pleksici yanlış basmış demesine rağmen inanarak gitmişsin, dikkatli olmakta fayda var.

Nasıl bir insan yanlış basıldığını bildiği plakayı takar ki aracına ?

İnsanlık ölmedi iyi tarafından bakıp gittim hocam zararım zamanım dediğim gibi. Ama uyarmak istedim daha uzaktan da gelip almak isteyenler vardır diye.
tabiki orası şüpheli zaten cezalar başkasına

Dragger
06-07-2015, 20:51
Polise ihbar ettiniz mi durumu?

orcunn
06-07-2015, 20:53
Polise ihbar ettiniz mi durumu?

Ankaraya döndüm ve iftar vakti daha kendime yeni yeni geliyorum. Yarın gidip neler yapılabileceğini soracağım.

Dragger
06-07-2015, 21:02
Internetten de ihbar edebilirsiniz, aracın ilanı fotoğrafları vs ile.

orcunn
06-07-2015, 21:07
Internetten de ihbar edebilirsiniz, aracın ilanı fotoğrafları vs ile.

hemen araştıyorum bilmiyordum bunu teşekkürler.

Dragger
06-07-2015, 21:13
Rica ederim, bulamadıysan linki burada;

http://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx

orcunn
06-07-2015, 21:14
Rica ederim, bulamadıysan linki burada;

http://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx

teşekkürler bulup bilgilerle birlikte gönderdim inş faydası olur.

Dragger
06-07-2015, 21:16
İyi yapmışsın mutlaka faydası olur.

gespenster
06-07-2015, 22:18
aracın plakasınında ne oldugu belli degil, çalıntı gibi geziyor dümenci.

orcunn
06-07-2015, 22:30
aracın plakasınında ne oldugu belli degil, çalıntı gibi geziyor dümenci.

Ortada bir araba var da plaka başka şase başka kendimizi kurtardık işte

temmuz06
06-07-2015, 23:24
Öncelikle geçmiş olsun kardeşim, polatlıda bu hasarlı araçları satan 3 kardeş teşkilat dikkat edin!

Bide aracı ihbar etseniz bile bişi olmaz aracın satışı kimdeyse ve araç onda yakalanırsa hatalardan vs ötürü hiç bişi olmaz. gecen sene aracı bi mualeciye verdim git muane ettir dedim sahte muane yapmış cevirmede fark ettiler karakola gittim ruhsata el koydular gecici evrak verdiler ifade verdim çıktım arabayı bile bağlamadılar, ertesi gün sıhhıye adliyesinden ruhsatı geri aldım muane vs yaptırdım bitti.

Son olarakta araçlarda çalıntı buluntudanda hasar olabilir. benim aracımda iki hasar kaydı var biri çalıntı buluntu, diğeri kaza iyi araçtırmak lazım.

chatlaxs
06-07-2015, 23:56
Sorgualama yapacaksanız plakadan değil motor ve şasi numarasından yapın hatta 2sinden de yapın garanti olsun, önceden asbis yoktu şasi yada motordaki sıfır ile harf O karışıklığı olabiliyordu şimdi sistem otamatik çekiyor araç bilgilerini Tc kimlik no girince isim soyisim ikamet adresi gelmesi gibi, biri yanlış olsa bile diğeri doğrudur :)

orcunn
07-07-2015, 00:23
Öncelikle geçmiş olsun kardeşim, polatlıda bu hasarlı araçları satan 3 kardeş teşkilat dikkat edin!

Bide aracı ihbar etseniz bile bişi olmaz aracın satışı kimdeyse ve araç onda yakalanırsa hatalardan vs ötürü hiç bişi olmaz. gecen sene aracı bi mualeciye verdim git muane ettir dedim sahte muane yapmış cevirmede fark ettiler karakola gittim ruhsata el koydular gecici evrak verdiler ifade verdim çıktım arabayı bile bağlamadılar, ertesi gün sıhhıye adliyesinden ruhsatı geri aldım muane vs yaptırdım bitti.

Son olarakta araçlarda çalıntı buluntudanda hasar olabilir. benim aracımda iki hasar kaydı var biri çalıntı buluntu, diğeri kaza iyi araçtırmak lazım.

O zaman bu 3 kardeşten biridir yazık böyle yüzsüz insanlar utanmadan aramızda geziyor.

Sorgualama yapacaksanız plakadan değil motor ve şasi numarasından yapın hatta 2sinden de yapın garanti olsun, önceden asbis yoktu şasi yada motordaki sıfır ile harf O karışıklığı olabiliyordu şimdi sistem otamatik çekiyor araç bilgilerini Tc kimlik no girince isim soyisim ikamet adresi gelmesi gibi, biri yanlış olsa bile diğeri doğrudur :)

Benim yaşadığım durumda gelmeden verilen bilgiler temiz çıktığı için araç başında süpriz ile karşılaştım.

Ssamet
07-07-2015, 01:01
Koltuklardan belli ediyor sanki biraz

sky clio
07-07-2015, 02:03
Böyle olayları gördükçe ikinci el araç almaktan korkuyorum.
Geçmiş olsun Allah korumuş.

CasabLanca
07-07-2015, 02:54
plakası takılı olan cooperda onların
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mini-sahininden-hatasiz-boyasiz-cam-tavan-10.000-kmde-mini-cooper-220369685/detay

kimbubye
07-07-2015, 07:23
Şerefsizler. Hocam iyi kurtarmışsınız bunlardan daha kötüleri de beklenir. Aman dikkat. Tek başınıza gitmemekte fayda var. Ben hep bir kaç arkadaşımla gidiyorum bu tarz yerlere araba bakmaya. Allah'tan anında fark etmişsiniz.

gkhnyds
07-07-2015, 07:28
fiyatı uygun zaten. piyasası 70000 TL. tuzak olduğu bariz belli..

Yigit-Y
07-07-2015, 07:44
O adam çok kişiye zimbalamistir.

Bir allahın kuluda savciya şikayet etmedimi adamlar hala aynı hikaye devam ediyorlar.

TT_BOY
07-07-2015, 08:03
Kimse uğraşmak istememiş belli ki :(

burak_2885
07-07-2015, 08:26
Üyelik tarihlerine de bakarsanız ikisininde 2015 haziran olduğunu görürsünüz :)
Şimdi bende diyorum ki iki ilandan birini arayayıp sizin bu plaka başka araçtada var nasıl olur bu desem mi? Belki bu aramalarımız sonucu kaldırır ilanları, milletin başı yanmasın

makif84
07-07-2015, 08:30
Ben ilanı sahibinden coma şikayet ettim.Umarım işe yarar

orcunn
07-07-2015, 09:13
Böyle olayları gördükçe ikinci el araç almaktan korkuyorum.
Geçmiş olsun Allah korumuş.

Teşekkürler sagolun.

plakası takılı olan cooperda onların
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mini-sahininden-hatasiz-boyasiz-cam-tavan-10.000-kmde-mini-cooper-220369685/detay

İyi bulmuşsunuz hocam şaşırdım sabah sabah

Şerefsizler. Hocam iyi kurtarmışsınız bunlardan daha kötüleri de beklenir. Aman dikkat. Tek başınıza gitmemekte fayda var. Ben hep bir kaç arkadaşımla gidiyorum bu tarz yerlere araba bakmaya. Allah'tan anında fark etmişsiniz.

Son dk golü diyelim eğer aklıma gelmeseydi şuan araç sahibi bendim.

Ben ilanı sahibinden coma şikayet ettim.Umarım işe yarar

Bende ettim ama bir faydası olmuyor

anil37
07-07-2015, 09:50
adamlar resmen organıze olmus baksana sase numarasını bıle deneyıp vermısler

orcunn
07-07-2015, 11:06
adamlar resmen organıze olmus baksana sase numarasını bıle deneyıp vermısler

bariz şebeke işte

HondatugraL
07-07-2015, 13:45
İlanı kaldırmışlar yayından. Umarım poliste gerekeni yapar

Evrenoz
07-07-2015, 14:13
Dün ben de şikayet ettim ilanı..
Ama şikayet etmek çözüm değil... 2 dakikada yeni hesap, yarım saatte yeni ilan açılabilir internet ortamında..

orcunn
08-07-2015, 00:36
İlanı kaldırmışlar yayından. Umarım poliste gerekeni yapar

Dün ben de şikayet ettim ilanı..
Ama şikayet etmek çözüm değil... 2 dakikada yeni hesap, yarım saatte yeni ilan açılabilir internet ortamında..

Araç satılmış devri gerçekleşmiş, bu insanların çete olduğu ve daha önce de sabıkalarının olduğunu öğrendim. Kimbilir kim aldı bilmeden..

SmT
08-07-2015, 01:11
Araç satılmış devri gerçekleşmiş, bu insanların çete olduğu ve daha önce de sabıkalarının olduğunu öğrendim. Kimbilir kim aldı bilmeden..

Şoklardayım,cidden satılmış..Kötülük bir kez daha kazandı..Pert araç alma kısmını geçtimde ilerde aracını satmak istediğinde büyük şoka uğrayacak.

m0ney4n0t
08-07-2015, 07:59
İyi ki bu tür deneyimler paylaşılıyor.Bundan sonra araç alırken bir kez daha dijital yollar ile paylaşılan şase no.ya güvenilmemesi ortaya çıkmış oldu.
Tşk paylaşım için.

douu
08-07-2015, 09:17
polatlıda ismi nedir adamın ? biz bi tongaya düştük bmw aldık polatlıdan aynı şekilde. 50 bin kayıt çıktı aracın üzerinde. Allahtan uygun almıştık zarara düşmeden hallettik. sattıgım kişiye durumu açıklayarak verdim aracı. genellikle elektrik tesisatı yanmış falan araçları alıp satıyor bu şerefsiz it soyu.

douu
08-07-2015, 09:26
arabayı hasarlı olarak alıyorlar. kayıt işlenmiş vaziyette. bi punduna uydurup sigorta yapmadan ruhsat vs çıkarıyorlar. plakadan sorguladığınız zaman sbm kayıtlarında yoktur şeklinde bir mesaj geliyor. aman şase sorgulamadan gitmeyin polatlıya. hatta şase numarasını yazmasın fotograf göndersin direk olarak.

douu
08-07-2015, 09:28

işi yapan yavşak bu. bi tane biraderi var. şişman şive bozuk. o ilgileniyor. sonra satış esnasında bu yavşak giriyor devreye.

orcunn
08-07-2015, 11:09
polatlıda ismi nedir adamın ? biz bi tongaya düştük bmw aldık polatlıdan aynı şekilde. 50 bin kayıt çıktı aracın üzerinde. Allahtan uygun almıştık zarara düşmeden hallettik. sattıgım kişiye durumu açıklayarak verdim aracı. genellikle elektrik tesisatı yanmış falan araçları alıp satıyor bu şerefsiz it soyu.

Yunus Can idi hocam ilk mesajda telefonu da mevcut şahsın tabi gerçek adı da Yunus mu bilmiyorum notere gitseydik öğrenirdim.

orcunn
08-07-2015, 11:14
Şimdi araştırırken yine aynı yerde yine bir audi
Audi A4 2.0 TDI 2012 Model 92.000 TL
22 haziranda satılmış
demekki bunlar sürekli bu işi yapıyorlar polisin takibe alıp işlem yapması gerek fakat hapis cezası almazlarsa bir anlamı olmaz.

http://image5.sahibinden.com/photos/90/16/04/2179016043m7.jpg

jeffy
08-07-2015, 11:37
iki ilanlarıda kalkmış varmı başka ilanlarına denk gelen?

Evrenoz
08-07-2015, 12:14

işi yapan yavşak bu. bi tane biraderi var. şişman şive bozuk. o ilgileniyor. sonra satış esnasında bu yavşak giriyor devreye.

yakaları kaldırınca daha bi "adam" oluyorsa demek..

douu
09-07-2015, 00:17
Buldukları araçlar gercekten saka gibi gram hata boya olmuyor. Motor numarasından sorgulama yaptık agir hasar kaydı da çıkmadı. El değiştirip sigorta kesildiği anda ortaya çıktı durum. Sizinle ilgilenen adam hızlı araba kullanan Ankara Havası Müzikler dinleyen şişman ve şive bozuk bir adam miydi ?

ZaZy
09-07-2015, 00:40
Şimdi araştırırken yine aynı yerde yine bir audi
Audi A4 2.0 TDI 2012 Model 92.000 TL
22 haziranda satılmış
demekki bunlar sürekli bu işi yapıyorlar polisin takibe alıp işlem yapması gerek fakat hapis cezası almazlarsa bir anlamı olmaz.

http://image5.sahibinden.com/photos/90/16/04/2179016043m7.jpg

PAVYON plaka araba mı alınır arkadaş :D ben illa işgillenirim :D

drago
09-07-2015, 07:42
2 sene önce polatlıdan arkadaşımın kız arkadaşına polo aldılar, pert çıktı araç.

resmi göstereceğim bu adam mıydı diye.

gerçekten güzel paylaşım teşekkürler.

orcunn
09-07-2015, 11:16
Buldukları araçlar gercekten saka gibi gram hata boya olmuyor. Motor numarasından sorgulama yaptık agir hasar kaydı da çıkmadı. El değiştirip sigorta kesildiği anda ortaya çıktı durum. Sizinle ilgilenen adam hızlı araba kullanan Ankara Havası Müzikler dinleyen şişman ve şive bozuk bir adam miydi ?

Uzun boylu hafif göbekli ankara havası müzikleri çalıyordu araç geldiğinde.

resmi göstereceğim bu adam mıydı diye.

gerçekten güzel paylaşım teşekkürler.

Tamamdır hocam bekliyorum

douu
09-07-2015, 13:27
Doğrudur ayni adam. Ne yapabiliriz bu adamla alakalı ? Ben sattım aracı ama buna Bi ders olacak bisey yapmak Lazım

sedat s
09-07-2015, 17:35
bende bunu anlamıyorum arabası pert kayıtlı olanların hıc bırının haberı yok hepsı arac basında yemın bıllah edıyo haberım yok sora bıde utanmadan helallık ıstıo serefsızler. gecmıs olsun orcun.

orcunn
09-07-2015, 20:01
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mini-cam-tavan-otomatik-sadece-11bin-kmde-mini-copper-221027119/detay

yeni bir ilan yine bu çeteden dikkat aman.

CasabLanca
09-07-2015, 22:59
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mini-cam-tavan-otomatik-sadece-11bin-kmde-mini-copper-221027119/detay

yeni bir ilan yine bu çeteden dikkat aman.

zaten bu araç ilandaydı heralde şikayetlerden dolayı ilan silindi yeniden açtılar

ahmetgurlek
09-07-2015, 23:39
Bu insan müsveddelerinin bi iş yeri, ticaret siciline Kayıtlı bi şirketi vs var mı? Polatlı ticaret odası Başkanı'nı iyi tanıyorum aynı zamanda bizim yönetim kurulu üyemiz. Ticari hayatlarını sıfırlatabilirim diye düşünüyorum

1lker
10-07-2015, 00:18
Düz a3 mü bu ilanı kaldırmış bende 1.8 t bakıyorum a3 güvenecek adamda azaldı memlekette kim kime saplarsa bu nedir ya

exclusive
10-07-2015, 00:37
Bu insan müsveddelerinin bi iş yeri, ticaret siciline Kayıtlı bi şirketi vs var mı? Polatlı ticaret odası Başkanı'nı iyi tanıyorum aynı zamanda bizim yönetim kurulu üyemiz. Ticari hayatlarını sıfırlatabilirim diye düşünüyorum

böyle bir imkan varsa muhakkak konunun üzerine düşün bence.. İnsanlar dişinden tırnağından eve aldığı ekmekten arttırarak araba sahibi oluyorlar bu şam şeytanları ise masumları dolandırıyor

tayf
10-07-2015, 00:41
bu yunus can isimli sahısın sattığı polo araçla ilgilenmiştim bende ilan pazartesi yayına girdi salı günü kalktı , bende arabayı kaçırdım diye üzülüyordum allah' ın sevdiği kuluymuşum meger

ahmetgurlek
10-07-2015, 08:28
böyle bir imkan varsa muhakkak konunun üzerine düşün bence.. İnsanlar dişinden tırnağından eve aldığı ekmekten arttırarak araba sahibi oluyorlar bu şam şeytanları ise masumları dolandırıyor

bana bi işyeri, ticaret sicil falan lazım, bi veri, bilgi verilmesi lazım. yunus can veya fatih yüksel diye adamı bulma şansımız yok. belki fatih yüksel de değil yunus can da değil.

tayf
10-07-2015, 18:40
bana bi işyeri, ticaret sicil falan lazım, bi veri, bilgi verilmesi lazım. yunus can veya fatih yüksel diye adamı bulma şansımız yok. belki fatih yüksel de değil yunus can da değil.

ilanda verilen telefon numarasından yola çıkabilirseniz bende var numara

fore
10-07-2015, 19:57
Konuyu okuyunca aklıma Organize İşler geldi birden....

fore
10-07-2015, 20:03
http://i.hizliresim.com/g5d1dR.jpg

MaXiGörKy
10-07-2015, 20:18
Kimsede Allah korkusu kalmamiş. Bu tarz olaylari duymaktan bıktım. Arabanin ne halti varsa soyle 5 bin tl asaği sat, gece yatınca vicdanin rahat uyu. Sorsan herkez dürüst hala km dusurme için soranlar var. Azcık durust olun. Senelerdir su foruma uyeyim sonunda dayanamadım yazdim valla..

douu
12-07-2015, 12:54
Beyler arac satışıyla biraderi ilgileniyor farklı isim ve telefon numaraları ile. Arac satıldıktan sonra telefon numarası iptal oluyor. Adı soyadı ve tc kimlik numarası vardı bende satış kağıdını kaybetmediysem.

Oktay öter. TC numarasına da bakcam.

Sert@ç
03-08-2015, 23:58
Sonunda birisi hasar kaydını yazmış...
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-2012-dizel-otomatik-32.000-km-de-hatasiz-boyasiz-bakimli-a3-223921159/detay

can2k
04-08-2015, 07:47
http://i.hizliresim.com/g5d1dR.jpg

-nice shirt Bilkins
-its my day off

Draniela
04-08-2015, 08:27
Geçen gün bir araca bakıyorum adam inatla diyor ki önemli olan duruşu çıkan şeyler önemli değil diyor. Expertiz bile yaptırma gereği duymadım. Bazen çok konuşmak işe yaramıyor :)

Nasıl bir mantıktır. Diyorum ki bak expertiz yaptıracağım başka birşey çıkar mı diyorum bilmem diyor :D Sanki bedavaya almış arabayı

yiğit205
04-08-2015, 08:44
valla madem cete olmuslar.gıdıp kalabalıkla agızlarına edıp gelmek en mantıklısı.

can2k
04-08-2015, 08:54
babadan oğula nesil heralde bunlar

huseyinturk
09-09-2015, 21:32
Polatlıda aynı durum bizimde başımıza geldi, arkadaş kalktı istanbuldan polatlıya gitti 2012 model bir astra için, arkadaştan şase no istedi telefonu açmadı karşı taraf bir daha. Emniyetten yaptığımız sorgulamada aracın plakasının 2 hafta önce değiştiği, 70.000de ilanda olan aracın 171000de 2015de muayneye girdiği, tramerinde hasar kayıtları olduğunu öğrendik. Resmen direkten döndük, şimdi ilanlara bakıyorum araç yok inşallah garibanın birine satmamışlardır...

Yarbay
10-09-2015, 07:51
beyler Hatay ilindende araç alırken dikkatli olun inanılmaz numaralar çeviriyorlar.

alkolüyken kaza geçirmiş kaskosu yardım etmemiş ama pertoğlu pert bir corsayı ü sırf tramersiz ruhsatı için alıp yurtdışından gelme temiz bir corsa alıp motor ve şase numaralarını takas etmişlerdi.

yine başka bir araçtada havuz sistemi kullanılmıştı, bu havuz sisteminde galericiler aynı cins model 20-30 aracı alıyorlar açık artırmadan geneli mesela şirket aracı c4, focus vs sonra birinin temiz sol arka kapısını, diğeriin kaputunu alıp aldıkları 20 aracın 6-7 tanesini hatasız hale getiriyorlar baktığında araçtaki parçaların birinde bile boya yok ama aslında 2-3 kaydı var :)

sonra kayıtlardada çok numaraları var anlatmışlardı ama unuttum şok edici numaraları var,dikkatli olun..

omerce
10-09-2015, 07:58
Arkadaşlar böyle b*k tan işlerle uğraşan insanlar bir gün b*k yoluna giderler. Kimsenin ahı kimsede kalmaz.

Yarbay
10-09-2015, 08:51
arkadaşlar sakın ha sakın derindere gibi firmalardan kiralatılmış eski şirket araçları almayın, Derindere'de bir numara varmı o tartışılır ama onlardan açık artırma ile satılan araçların %99unda numara dönüyor dikkatli olun.

kiralama firmalarından aralarında kasko yapanlar varsa sorun yok ama kaskosuz çalışan firmalar var aralarında Derindere en ünlüsü bunlarda araçlar havuz sistemi ile bizzat kendilerince tamirhanelerinde tamir ediliyor,boyanıyor dolayışla boya ,kayıt,tramer sıfır çıkıyor.

sonra kiralaması bitince açık artırmayla alınıyor bu araçlar ve binbir tezgah dönüyor burada açık açık yazmak istemiyorum ama cidden dikkatli olun yoksa canınız yanar..

CasabLanca
11-10-2015, 20:58
tekrar piyasaya çıktılar, bu sefer focuslara el atmışlar;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-hatasiz-boyasiz-beyaz-focus-231880198/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-boylesi-zor-bulunur-temiz-focus-236362358/detay

2jz
11-10-2015, 21:11

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-hatasiz-boyasiz-beyaz-focus-231880198/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-boylesi-zor-bulunur-temiz-focus-236362358/detay

Arabalara baktın mı yoksa eski ilanla aynı kişiler mi?

Eğer aynı kişilerse hala rahat rahat çakıyorlar millete.

Remon
12-10-2015, 01:54

Arabaları da kupon gibi gözüktüğü için millet gözü kapalı alıyor. Bende Bir parça değişenli fiorinoyu satamam diye endişeleneyim. Allah bunları nasıl biliyosa tez vakit öyle yapsın inşallah.

CasabLanca
03-01-2016, 12:35
konuya bir güncel daha gelsin.

dün bu zat-ı muhteremlere jant lastik sattım gelip aldılar, eniştemizin arabasına alıyoruz vs. diyerek pazarlık yapıp aldılar. jantları bu ilandaki araçla almaya gelmişler.
Connecting Site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-sahibinden-hatasiz-degisensiz-2012-1.2-tdi-34%2C000-km-bluemotion-259227952/detay)

jantları poloya yüklerken içerisinde focus tamponu, mercedes farı, başka arabanın camı felan dikkatimizi çekti ne iş yapıyorsunuz diye sorunca kasabım dedi :D yani yakın zamanda birkaç kişinin daha yanacak anlaşılan.
daha öncede profili paylaşılmıştı bu arkadaşların

kesici
03-01-2016, 13:18
Tipe baksana tam çomarlar

metin_1989
04-01-2016, 08:53
barı ıyı toplasalarmıs arabanın sol camurlugunun somonlarını atmayı unutmuslar :)

Fork
18-02-2016, 09:54
S.a arkadaşlar bu Oktay öter adlı şahıstan 2015 model fokus aldim. Araç plaka sorgulari ve ekspertiz raporları temiz çıktı. Ford servisi olmadığı için servise gidemedim Ekspertiz raporlarına güvenerek aracı aldım. Sigirtaci mdan almadan pert sorgulama yaptım pert kaydı da yoktu. Sonrasında bulunduğum ilde servise gidince aracın pert olduğunu öğrendim kaydı öyle düşülmüş. Şase sorgu yaptık serviste ve 10.999 tl hasar kaydı çıktı. Aracı güneş Sigorta dışarıda yaptırmış ve aracın ilk sahibiyle mutabakata varmış diye öğrendim. Yapılan işlemler kaput, Tampon farlar ön camurluklar ve hava yastıkları orjinali ile değişmiş.(parça s şase 56 64 sorgusunda cikan) Ve suan araç kaskolu. Pert olan araç 11 bin tl ile pert é çıkmamış. Arkadaşlar şimdi Ankara polatli daki Oktay Öter adlı kişiye dava açacağım aynı zamanda özel ekspertiz şirketine de. Ama sitede bu kişiden Pertli araç alıp kandirilan başka arkadaş varsa benimle iletişime geçsin. Dosyaları birleştirip bu sahsa gereken cezayı verdirelim.

MK8800
18-02-2016, 09:59

Gecmis olsun can sikan bi durum olmus , keske sase no verip servis ile irtibat kursaydiniz bu memlekette mal alirken 2 kere dusunmek lazim

AliGizda
18-02-2016, 10:02
Arkadaş kimsenin kimseye güveni kalmadı ya, çok geçmiş olsun. Gerçekten çok üzüldüm başınıza gelen bu olay için, tez zaman da mahrumiyetinizi telafi edersiniz inşAllah.

Bence konu başlığı bu zat-ı muhteremin adıyla değiştirilsin ve Google' da arama yapacak insanlara yol göstersin. Belki bir kaç kişinin bu insanlardan araç almasına engel oluruz.

yilmazcatalbas
18-02-2016, 10:05
Çok geçmiş olsun gerçekten üzücü bir durum umarım bir sonuca varırsınız

AhmetKadir
18-02-2016, 10:20
POLATLI baya nam saldı bu konuda

BuRaK_eFe
18-02-2016, 10:49
Al işte adamı adı sanı izi belli gelene geçene saplamak için bekliyor... Bide derler ki hırsızın adı yok tam tersi hırsızın korkusu yok devlet bugün alıyor salıyor 5 dk sonra...

ibozum
18-02-2016, 10:49
Bariz bir dolandırıcılık mevcut burda.. Bu konuyu daha belirgin hale getirmek, burda bahsedilen dolandırıcıyı ve olayı afişe etmemiz gerekir..

burak_2885
18-02-2016, 10:52
Bilmiyordum diyecek kesin ama bilmiyordum falan derse hukukta yeri nedir aceba ? Zararını karşılar mı ?

Fork
18-02-2016, 11:30
Arkadaşlar çok sağolun ilginiz sayesinde adamı daha iyi tanıdım. bir iki mağdur daha bulsam dosya birleştirip bu adamlarà gereken cezayı vereceğiz inşallah. Ülkemizdeki bilgi dağınıklığı sebebi ile ikinci elde araç almak gerçekten çok riskli. Her yere bireysel çaba ile ulaşmak zorundayız ki servis bilgi vermez sigorta şirketi bilgi vermez. Plaka değiştir tüm bilgi sifirlansin hasar gozukmesin. Tecrübe etmeden ogrenilmiyor çevremde birçok kişi sadece plaka dan sorgulama yapıyor suan herkesi uyarıyorum ama malesef herşeyde üç kağıt hile yapmak mümkün ki arac 11 bin tl hasarlı ama sigorta şirketi bu aracı ihale ile satmış yapmamış bu da ayrı bir denetim sorunu. Araç serviste yapılmış gibi göstermişler. Ola ki kaza yaptınız baştan sona kadar araç başında durunuz çünki sigorta şirketleri de sahtekarlık yapıyorlar.

Fork
18-02-2016, 11:36
Bilmiyorum demekle suçtan kesinlikle kurtalamiyor hukukta yeri var arkadaşlar. Zarar karşılanıyor ama benim is biraz uzun bu adamlar noter satış sözleşmesinde aracı 40500tl gösterdiler ben bir parça boya var diye 51 bin é anlaşmıştım ve elden ödeme yaptım ama ispatı mümkün avukat bir arkadaşımla tüm delilleri toparlıyorum bilgi almak isteyen olursa özelden ulaşabilirler.

2jz
18-02-2016, 11:40
Geçmiş olsun öncelikle.

Hasarlı Araç satan kişiye açtığı davayı kazandı

Satın aldığı aracın pert kaydının olduğunu öğrenen vatandaş, mahkemeye gidip araçtaki hasarın gizlendiği için açtığı davadan tazminat kazandı

Elli üç bin lira ödeyerek satın aldığı aracın pert kaydının olduğunu öğrenen vatandaş yargıya müracaat ederek, araçtaki ayıbı gizlediği iddiasıyla aracı satın aldığı kişi hakkında tazminat davası açtı.

SATIŞ İLANINDA HASAR UYARISI YOKTU

Aracın internet sitesindeki satış ilanında aracın pert olduğuna dair bir açıklama olmamakla birlikte aracın sağ ön çamurluğunun ve sağ ön kapısında boya olduğu yönünde açıklama bulunduğuna dikkat çeken mahkeme, tazminat talebini reddedince davada son sözü Yargıtay 13. Hukuk Dairesi söyledi.

"ARACIN UCUZ OLMASI HASARLI OLDUĞUNU BİLMEYİ GEREKTİRMEZ"

Yerel mahkeme kararının bozulmasına hükmedilen Yargıtay kararında, "Aracın piyasa değerinden düşük satın alınması davacının ayıbı bildiğine karine teşkil etmez. Ayıp davacıdan gizlenmiştir. Ayıbın gizlenmediğinin ispat yükü davalıdadır. Davalı üzerine düşen ispat yükünü yerine getirememiştir. Mahkemece, açıklanan hususlar göz önünde tutularak davacının maddi tazminat talebinin değerlendirilerek sonucuna uygun bir karar verilmesi gerekir." denildi.

ALDIĞI ARAÇ İKİNCİ GÜN ARIZALANDI

İlginç olay İzmir'de meydana geldi. Yıllardır hayalini kurduğu aracı almak isteyen bir kişi, internet sitesinde beğendiği araç sahibiyle irtibata geçerek 12 Mayıs 2011'de 53 bin lira karşılığında aracı satın aldı. Ertesi gün araç arızalanınca servisin yolunu tutan vatandaş, büyük bir şok yaşadı.

ARACI SATAN KİŞİ SORUMLULUK KABUL ETMEDİ

Aracın pert kaydının bulunduğunu öğrenen tüketici, durumu aracı satın aldığı kişiye söylemesine rağmen bir yol alamayınca yargıya başvurdu. İzmir 8. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı tazminat davasında konuşan tüketici, satış işleminin hemen ertesi günü arızalanan aracı servise götürdüğünü, aracın pert olduğunu öğrendiğini, davalının aracın bu ayıbını gizleyerek kendisine sattığını, aracın sürekli arızası sebebiyle kullanamadığını öne sürdü.

ZARARA UĞRADIĞINI BELİRTİP MAHKEMEYE GİTTİ

Davacı tüketici, zarara uğradığını belirterek fazla hakları saklı kalmak kaydıyla 8 bin lira maddi 10 bin lira manevi tazminatın 12 Mayıs 2011 tarihinden yasal faiziyle davalıdan tahsilini talep etti. Alıcının, aracın pert kaydının bulunduğunu bilmesine rağmen satın aldığını öne süren galeri işletmecisi ise aynı mahkemede karşı dava açarak 3 bin lira maddi ve 5 bin lira manevi tazminat talep etti.

YEREL MAHKEME SATIŞI ONAYLADI

İzmir 8. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde savunma yapan galeri işletmecisi, davacının aracı piyasa değerinden ucuz aldığını bu haliyle ayıbı bildiğini savunarak davanın reddini istedi. Tarafları dinleyen mahkeme, asıl ve karşı davanyı reddetti. Mahkemenin gerekçeli kararında şu bilgilere yer verildi:

"Dava konusu aracın internet sitesindeki satış ilanında aracın pert olduğuna dair bir açıklama olmamakla birlikte aracın sağ ön çamurluğunun ve sağ ön kapısında boya olduğu yönünde açıklama bulunduğu anlaşılmaktadır.

Aracın 12 Mayıs 2011'de İzmir Gaziemir'de bulunan otomotiv firmasında servis geçmişinin iki kez sorgulandığı, sorgulamalarda pert kaydının olduğu açıkça görüldüğü, satıcı konumundaki davalının aracı sattığı gün yetkili servisten aracın geçmişi hakkında bilgi almasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu ortadadır. Sorgulamanın davacı tarafından yapıldığı kanaatine ulaşılarak ve ayrıca alınan bilirkişi raporuna göre yaklaşık yüzde 20 piyasa fiyatından daha ucuz bir fiyata davacının aracı hasarlı olduğunu bilerek satın aldığı gerekçeleriyle davanın reddine karar verilmiştir."

YARGITAY SATIN ALAN MAĞDUR DEDİ NOKTAYI KOYDU

Mahkeme kararı, davacı tüketici tarafından temyiz edildi. Dava dosyasını inceleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza attı. Aracın pert olduğunun davacıdan gizlendiğine dikkat çeken Yargıtay kararında, Borçlar Kanunu'nun 198. maddesi hükmüne göre, alıcının satın aldığı malı örf ve adete göre imkan bulur bulmaz muayene etmekle yükümlü olup bir ayıp gördüğünde bunu derhal satıcıya ihbar etmek durumunda olduğunu hatırlatıldı.

"GÖZLE GÖRÜLMEYEN HASARDAN ALICI VAZGEÇEBİLİR"

Bunu ihmal eden alıcının satılanı kabul etmiş sayıldığına vurgu yapılan kararda, adi bir muayeneyle meydana çıkarılamayacak bir ayıbın sonradan çıkması halinde bunun da derhal satıcıya haber verilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Yargıtay kararında, "Aksi takdirde satılanı bu ayıplı haliyle kabul etmiş sayılır. Davacı 13 Mayıs 2011 tarihinde öğrendiği gizli ayıbı ileri sürerek eldeki davayı açmıştır.

"UCUZ OLMASI HASARLI ANLAMINA GELMEZ"

Mahkemece her ne kadar aracın piyasa değerinden düşük satın alınması ve satın alma tarihinde yetkili servis sorgulamasının davacı tarafından yapıldığı, davacının ayıbı bildiğine kanaat getirilmiş ise de aracın piyasa değerinden düşük satın alınması davacının ayıbı bildiğine karine teşkil etmez. Ayıp davacıdan gizlenmiştir. Ayıbın gizlenmediğinin ispat yükü davalıdadır.

"SATICI HASARI GÖSTERİP İSPAT ETMEK ZORUNDA"

Davalı üzerine düşen ispat yükünü yerine getirememiştir. Mahkemece, açıklanan hususlar göz önünde tutularak davacının maddi tazminat talebinin değerlendirilerek sonucuna uygun bir karar verilmesi gerekirken, aksi düşüncelerle yazılı şekilde hüküm tesisi usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir. Yerel mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir." denildi.

cagalazade
18-02-2016, 11:47
bu emsal davanın bilgileri (dosya no vs) varsa aslında harika olur, bir kenarda durmalı nolur nolmaz...

AliGizda
18-02-2016, 11:53
Bariz bir dolandırıcılık mevcut burda.. Bu konuyu daha belirgin hale getirmek, burda bahsedilen dolandırıcıyı ve olayı afişe etmemiz gerekir..

Kesinlikle katılıyorum. İsimleri konu başlığına yazılsın ve Google' da isim aratanlara sonuç olarak çıksın. Engeller en azından bir kaç kişinin bu tarz insanlardan araç almasını.

Ben aracımı ***** siteden satarken babamın adına ilan açmıştım, aracı alan arkadaş babamın ismini araştırmış, bizim peder kick boks antrenörü hep sporla ilgili sonuçlar çıkınca güvenmiş almış, noterde söyledi kendisi. Yani araç alırken insanlar araştırıyo, ya da bana araştıranı denk geldi.

Fork
18-02-2016, 12:18
Arkadaşlar site yönetimine konu başlığının değişmesi talebinde bulundum mesaj yoluyla bilgilerinize. Birde oktay öter adlı şahsın yeni plakalarınin harf grubu suan için "PY*" bilgilerinize.

Dragger
18-02-2016, 16:56
Ben değiştirdim konu başlığını ama yine değiştirebilirim, Oktay Öter mi isim?

Geçmiş olsun bu arada.

drago
18-02-2016, 16:59
Bence Ankaradan ziyade Polatlı olarak belirtilirse ve şahsın ismi verilirse hem daha efektif olur, hem başkaları zan altında kalmaz

ibozum
18-02-2016, 17:07
Yerinde bir karar..
Lanet olsun böyle pislik şerefsizlere.. İnşallah sorununuz çözülür bu adi herif de iyi bir ceza alır..

Dragger
18-02-2016, 17:27
Konu başlığını değiştirdim, ilk mesaja diğer canı yanan arkadaşların mesajlarını da ekledim.

En azından yeni mağduriyetlerin önüne geçebiliriz, arama falan yaparsa araç alacak kişi.

Fork
18-02-2016, 20:17
Çok sağolun konu başlığı için. Duyum alan olursa buradan paylaşalım arkadaşlar.. Ve plaka özellikle unutmayalım mağduru bulma konusunda kolay olur. Telefon kayıtları emniyete düşer..

Fork
18-02-2016, 20:23
Bu arada site yönetimine ve arkadaslara bilgi vermek isterim 06 PYA 32 audi a3 araç sahibine ulaştım aracı istanbuldan galericiden almışlar ve pert bilgileri varmış haberiniz olsun. Konu başındaki plaka silinmesi uygun olur diye düşünüyorum. Bir yanlışlık var galiba. Ne zaman aldığını da sordum temmuz dedi. Bilgilerinize.

Dragger
18-02-2016, 20:31
İstanbuldaki galerici bu adamlardan pert fiyatına alıp, pert bilgisini vererek satmış olabilir.

Muhtemelen forum üyesi arkadaşımız da istanbula satılmadan önce aracı Ankarada görmeye gidip bu sıkıntıyı yaşamış, o nedenle silmeye gerek yok.

Fork
18-02-2016, 21:40
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-temiz-sahibinden-274079690/detay
Bu ilana karşı dikkatli olalım. 21.01.2016 da plaka değişikliği yapmış. Sordum alalı 2 ay oldu dedi ??

Fork
18-02-2016, 21:41
Korkarım daha çok kişi üzülecek :(

hddsheriff
18-02-2016, 21:48
Yakın arkadaşım Isparta'dan fabia almıştı. Hasar kayıtlı olduğunu bile bile , meğerse şase plakasını kesip başka bir araca kaynaklayıp satmışlar. 2 arabadan 1 araba yapmışlar anlayacağınız. Mahkemeye verdi, adam bilmiyorum vs deyip durdu mahkeme yaklaşık 3 yıl sürdü sonucunda ödediği parayı faizi ve avukatlık masrafı ile geri aldı. Bu süreçte arabayıda kullandı , tek zararı mahkeme için Isparta'ya 5-6 kere gidip gelme masrafı oldu.

Sizin elinizde değişen parça vs. Kayıtları olduğu için eliniz kuvvetli bireysel olarak mahkemeye vermeniz yeterli olur bence.

Ayrıca bir kaç galerici arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla hasar kaydı ve km çekme işlemleri yüzünden çok fazla geri dönüş oluyormuş. Aracı alan kişi hasarı veya km çekme işlemini bilerek almış olsa bile mahkemeye veriyor artık dediler. Aracı satarken 5664 sorgusu yapıldı öyle teslim edildi gibi bir sözleşme yaparak araçları satmaya başlamışlar, o tip bir yazı alınmazsa aracı satan için hapis cezası bile olabileceğini söylediler.

Umarım zararınızı en kısa sürede tanzim edersiniz.

G.U.Z.
19-02-2016, 06:39
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-temiz-sahibinden-274079690/detay
Bu ilana karşı dikkatli olalım. 21.01.2016 da plaka değişikliği yapmış. Sordum alalı 2 ay oldu dedi ??

Dogru olabilir, satisi aldiktan sonra 1 ay sure var plaka degistirmek icin, 2 kisi icin tum polatliyi zan altinda birakmamak gerek, ama tabi ki ciddi paralar baglaniyor araclara, akrabanizdan bile alirken cok iyi arastirmak lazim artik

Trance-R
19-02-2016, 07:31
Selam,

Öncelikle geçmiş olsun. 2.el araç alımı cidden zor...

""""***** sitedeki, şüphelendiğiniz kişilerin kullanıcı adlarını bana iletebilir misiniz ?""""

Octane
19-02-2016, 08:12
İkinci el araç alıp aldıktan sonra satan adama dava açmakta bence oldukça komikmiş. Alırken düzgün bakacaksın, ya da anlamam ben dersen sıfır km araç alacaksın. Kimse kimsenin babasının oğlu değil ki, herkese güvenesin.

O zaman ben aldığım her ikinci el araç sorun çıkardığında dava edeyim satıcıyı. Kayışını değiştirmeyeyim kopsun ben de satıcıya şu kadar masrafım oldu aldığım araba bozuldu diye dava açayım. Araya da yargıtaydan tanıdık sokayım kazanayım davayı da.

Sürekli pert araç ya da hasarlı araç satan galeriler bunu söylemeyip geçiriyorsa tabi paylaşılır, dikkatli olunur. Ama tutupta adama dava açılıp o dava kazanılırsa ikinci el komple biter. Herkes herkese dava açar, sırf itliğine hatta. Ben mesela hasar kayıtlı pertten toplama araç alıp aldığım gün dava açarım mahkeme süresince bindiğim yanıma kar kalır. Bu normal mi şimdi?

KÖROĞLU
19-02-2016, 08:23
İkinci el araç alıp aldıktan sonra satan adama dava açmakta bence oldukça komikmiş. Alırken düzgün bakacaksın, ya da anlamam ben dersen sıfır km araç alacaksın. Kimse kimsenin babasının oğlu değil ki, herkese güvenesin.

O zaman ben aldığım her ikinci el araç sorun çıkardığında dava edeyim satıcıyı. Kayışını değiştirmeyeyim kopsun ben de satıcıya şu kadar masrafım oldu aldığım araba bozuldu diye dava açayım. Araya da yargıtaydan tanıdık sokayım kazanayım davayı da.

Sürekli pert araç ya da hasarlı araç satan galeriler bunu söylemeyip geçiriyorsa tabi paylaşılır, dikkatli olunur. Ama tutupta adama dava açılıp o dava kazanılırsa ikinci el komple biter. Herkes herkese dava açar, sırf itliğine hatta. Ben mesela hasar kayıtlı pertten toplama araç alıp aldığım gün dava açarım mahkeme süresince bindiğim yanıma kar kalır. Bu normal mi şimdi?

Kaçırdığın bir nokta var,

Herkes arabadan senin kadar anlamak zorunda değil. Ticarette esas olan satıcının verdiği bilginin doğruluğudur.

Satan kişi sattığı malın durumunu açıkça karşı tarafa bildirmekle yükümlüdür.

Alan kişi de (hukukta iyi niyet karinesi olarak geçer) bu beyana dayanarak aracı alırsa karşı tarafa her türlü hak iddia edebilir.

Son örnekte aracı alan arkadaş ekspertiz yaptırmış temiz çıkmış, 5664 ten sorgulamış temiz çıkmış, sigortacısına sordurmuş temiz çıkmış.

Bu şartlarda sen de dahil herkes o aracı alır. Sonra bir bakıyorsun araba hasar kayıtlı oluyor.

Ben burada satan kişi ile araca hasar yazan sigortanın iş birliği içinde olduğunu düşünüyorum.

Yanlış bilmiyorsam eğer hasarlı araç dosyası sigorta şirketi tarafından kapanmadan sisteme düşmüyor ve sorgu da çıkmıyor.

Aynısı arkadaşımın başına geldi, focus aldı, gittik baktık. Araba dıştan ok gibi, kaportacıya göstermiş sorun yok al demişler.

Ben bakarken tesadüf eseri ön camın altındaki punto da eğrilik ve boya kalkması gördüm. O gün aracı geri verdik.

Neredeyse alan suçlu çıkacak :) Etmeyin arkadaşlar herkesin başına gelebilir.

Octane
19-02-2016, 08:28
Kaçırdığın bir nokta var,

Herkes arabadan senin kadar anlamak zorunda değil. Ticarette esas olan satıcının verdiği bilginin doğruluğudur.

Satan kişi sattığı malın durumunu açıkça karşı tarafa bildirmekle yükümlüdür.

Alan kişi de (hukukta iyi niyet karinesi olarak geçer) bu beyana dayanarak aracı alırsa karşı tarafa her türlü hak iddia edebilir.

Son örnekte aracı alan arkadaş ekspertiz yaptırmış temiz çıkmış, 5664 ten sorgulamış temiz çıkmış, sigortacısına sordurmuş temiz çıkmış.

Bu şartlarda sen de dahil herkes o aracı alır. Sonra bir bakıyorsun araba hasar kayıtlı oluyor.

Ben burada satan kişi ile araca hasar yazan sigortanın iş birliği içinde olduğunu düşünüyorum.

Yanlış bilmiyorsam eğer hasarlı araç dosyası sigorta şirketi tarafından kapanmadan sisteme düşmüyor ve sorgu da çıkmıyor.

Aynısı arkadaşımın başına geldi, focus aldı, gittik baktık. Araba dıştan ok gibi, kaportacıya göstermiş sorun yok al demişler.

Ben bakarken tesadüf eseri ön camın altındaki punto da eğrilik ve boya kalkması gördüm. O gün aracı geri verdik.

Neredeyse alan suçlu çıkacak :) Etmeyin arkadaşlar herkesin başına gelebilir.

Sorun herkesin başına gelebilmesi değil ki. Adam güvenmiş almış, ders olmuş, bir daha daha fazla dikkat etmeli, sadece kayıt sorgulayıp araç almamalı, araca iyice baktırmalı diyorum. Kimseye güvenmeyeceksin diyorum.

Satan tabi ki geçirmece derdinde. Ben satan adamı savunmuyorum. Bu halk her şeyde olduğu gibi üç kuruşluk köylü kurnazı aklıyla bunu da piç eder diyorum. Bu dava emsal teşkil ederse çok kullanırlar diyorum. Herkes alacağı araca iyice baktırsın, fiyatına göre ölçsün biçsin ona göre alsın mutlu mutlu binsin diyorum.

Octane
19-02-2016, 08:29
Herkes piyasa fiyatının %20 altına hasar görmemiş boyanmamış değişeni kaydı olmayan servis bakımlı güzel kullanılmış araç ister. Ben de isterim. Öyle bir dünya yok, hayal kurmamak lazım.

Diyadin
19-02-2016, 08:30

Galerici misin :)

Octane
19-02-2016, 08:35
Galerici misin :)

Yoo mühendisim. Ne oldu sistem sıçtı.

Sadece her yerden bakabiliyorum olaylara. Herkes her verdiği yanlış karar sonrasında birbirine dava açsın o zaman. Öğretmene şikayet etsin. Velimizi çağıralım.

Diyadin
19-02-2016, 08:38
Yoo mühendisim. Ne oldu sistem sıçtı.

Sadece her yerden bakabiliyorum olaylara. Herkes her verdiği yanlış karar sonrasında birbirine dava açsın o zaman. Öğretmene şikayet etsin. Velimizi çağıralım.

Bi yere sıçan yok güzel kardeşim yazmaya devam et :D Güzel yazıyorsun imla kurallarına uyman güzel :)

KÖROĞLU
19-02-2016, 08:49
Sorun herkesin başına gelebilmesi değil ki. Adam güvenmiş almış, ders olmuş, bir daha daha fazla dikkat etmeli, sadece kayıt sorgulayıp araç almamalı, araca iyice baktırmalı diyorum. Kimseye güvenmeyeceksin diyorum.

Satan tabi ki geçirmece derdinde. Ben satan adamı savunmuyorum. Bu halk her şeyde olduğu gibi üç kuruşluk köylü kurnazı aklıyla bunu da piç eder diyorum. Bu dava emsal teşkil ederse çok kullanırlar diyorum. Herkes alacağı araca iyice baktırsın, fiyatına göre ölçsün biçsin ona göre alsın mutlu mutlu binsin diyorum.

Yazdığımı okumadığını varsayıyorum. Mesaj sahibi Fork nicli arkadaş aracı alırken

1-) Ekspertize sokmuş,
2-) 5664 üzerinden kaydına bakmış
3-) Sigortacısı ile sordurmuş temiz çıkmış. Bu adam müneccim mi ? 3 farklı yerden aynı bilgi ile temiz olduğu dorğulanan aracın pert olduğunu bilsin.

Tek eksiği yetkili servis olmadığından sorgulatamamış. Ki sorgulatsa da aracı aldığı tarihte muhtemelen dosyası açıkta bekletildiği için bir sonuç alamayacaktı.

Mesleğinin ne olduğu önemli değil ama bakış açın çok yanlış bana göre.

Satan haysiyet yoksunu adamın hiç suçu yok, alan adam sadece yetkili servis üzerinden sormadığı için kazıklanmayı hak ediyor.

Cin olduğunu sanıp çarpılanı çok gördük, umarım senin başına gelmez.

Octane
19-02-2016, 09:16
Şimdi diyelim ki ikinci el bir araç alacağız. Eksperden sorguladık. Tramerden sorguladık. Sigortacıdan sorguladık, şasi numarasından sorguladık. Hiç bir kaydı yok. Bu iki anlama gelebilir, ya araç gerçekten kazasız, ya da kaza geçirdi, sanayide rastgele serviste x ustasında nakit parayla yaptırıldı, parçaları bile nakit alındı.

Gerçekten hiç kaza yapmamışsa sorunumuz yok zaten. 'Kazadan sonra dışarıda yaptırıldıysa' şüphemiz için ekspertiz yaptırıyoruz bu araca.

Yapılan ekspertizde:
satıcının tanıdığı computeste, ustaya ya da servise gitmek çok büyük bir hata.
Bazı yetkili ya da yetkiliye yakın servislerde (Dod gibi toyota ikinci el gibi) gitmek bence bir hata. Şöyle ki, adam elinde makineyle geliyor, ölçüyor. Bu parça boyalı diyor. Fakat ben çıkma, araçla aynı renk parça bulup takarsam göremeyebiliyorlar. Görenleri de var tabi ki. Pek fazla anlamıyorlar yani.

E peki ne yapacağız? Ya kendimiz bakacağız, ya da tanıdığımız aramızın iyi olduğu ustaya götüreceğiz. Benim tanıdığım ustam yok diyorsak, babam gibi mesela, sıfır km araç alacağız. Onun da tırdan düşmemiş ya da stok sahasına çekilirken sürtülmemiş boyanmamış olması için dua edeceğiz.

Bunların hepsini doğru yaptık, ama her nasılsa yine inatla çok büyük hasar görmüşse ve yapılmışsa, ki hiç sanmıyorum bu kadar detaydan sonra, şans deyip geçeceğiz.

Ben şimdiye kadar hep böyle yaptım. Şimdiye kadar hiç sıkıntı yaşamadım. Galeriden de araç aldım sahibinden de 0km de.

Octane
19-02-2016, 09:24
Peki, ya ben hasar görmemiş, değişeni değil boyası bile olmayan aracımı satarsam, alan adam da aldığı gün vurup bazı parçalarını değiştirip boyatırsa cebinden, hiç kaskoyu sigortayı karıştırmasa, sonra tutup bana dava açarsa, derse ki hatasız olarak sattığı araçta 3 parça değişmiş derse ne yapacağız? Sizin dava sistemi bunu kapsıyor mu? Dediğiniz gibi sözleşmede yazarsak bir de 'şu plakalı aracı şu tarihte değişen parçası olmadığını bilerek satın aldım' diye bir ibare koyarsak bize hepten girer bu sefer? Yalancılığımız kalmıştı onu da oluruz böylelikle.

ibozum
19-02-2016, 09:30
Hırsızın hiç mi suçu yok diye sorarlar?..

ogunozcan
19-02-2016, 09:30
Şimdi diyelim ki ikinci el bir araç alacağız. Eksperden sorguladık. Tramerden sorguladık. Sigortacıdan sorguladık, şasi numarasından sorguladık. Hiç bir kaydı yok. Bu iki anlama gelebilir, ya araç gerçekten kazasız, ya da kaza geçirdi, sanayide rastgele serviste x ustasında nakit parayla yaptırıldı, parçaları bile nakit alındı.

Gerçekten hiç kaza yapmamışsa sorunumuz yok zaten. 'Kazadan sonra dışarıda yaptırıldıysa' şüphemiz için ekspertiz yaptırıyoruz bu araca.

Yapılan ekspertizde:
Bazı yetkili ya da yetkiliye yakın servislerde (Dod gibi toyota ikinci el gibi) gitmek bence bir hata. Şöyle ki, adam elinde makineyle geliyor, ölçüyor. Bu parça boyalı diyor. Fakat ben çıkma, araçla aynı renk parça bulup takarsam göremeyebiliyorlar. Görenleri de var tabi ki. Pek fazla anlamıyorlar yani.

E peki ne yapacağız? Ya kendimiz bakacağız, ya da tanıdığımız aramızın iyi olduğu ustaya götüreceğiz. Benim tanıdığım ustam yok diyorsak, babam gibi mesela, sıfır km araç alacağız. Onun da tırdan düşmemiş ya da stok sahasına çekilirken sürtülmemiş boyanmamış olması için dua edeceğiz.

Bunların hepsini doğru yaptık, ama her nasılsa yine inatla çok büyük hasar görmüşse ve yapılmışsa, ki hiç sanmıyorum bu kadar detaydan sonra, şans deyip geçeceğiz.

Ben şimdiye kadar hep böyle yaptım. Şimdiye kadar hiç sıkıntı yaşamadım. Galeriden de araç aldım sahibinden de 0km de.

2001 yılında sıfır focus aldık x bayıden 3 yıl sonra hıc kaza veboya olamamasına ragmen aracı satıcagımız kısı servıse goturdugunde tavan kopmle boyalı cıktı ve ben şok :) yaksalık 6 ay sonra mahkeme ıvır zıvır sonrasında aracın tırdan tavanını carptıgı ve boyalı oldugu ortaya cıktı fakat bunu satarken normalde bı belge verılıyormus ve satıs fıyatından dusuk satılıyormus ama boyle bısı yapmadıkları ıcın mahkeme ye gerek kalmadan davayı gerı cektık ve bayı bıze aracın satıs degerınden bellı bı mıktar fazla odeyerek aracı kendılerı aldılar.
yanı sıfır arac alırken bıle artık baktırmak lazım

Sezgin
19-02-2016, 09:56

Yapılan ekspertizde:

Mesela benim tanıdığım usta falan yoktu aracımı alırken. Ne yaptım ? İnternetten ve bu forumdan en güvenşi computest yapan firmaların nereler olduğunu öğrendim. OTO RAPOR diye bir firmaya bostancıda bi anda gittim ve expertiz yaptırdım. 7 sayfa rapor aldım adamlar herşeye kefil de oluyorlar ayrıca ve tertemiz boyasız hatasız aracımı 2.el olarak aldım geldim. Tekrar söylüyorum çok saçma sapan bi bakış açın var olaya yada cidden galerici akraban falan var ( mühendismişssin ya ) onları koruma taraftarısın.

Octane
19-02-2016, 09:58
Peki, ya ben hasar görmemiş, değişeni değil boyası bile olmayan aracımı satarsam, alan adam da aldığı gün vurup bazı parçalarını değiştirip boyatırsa cebinden, hiç kaskoyu sigortayı karıştırmasa, sonra tutup bana dava açarsa, derse ki hatasız olarak sattığı araçta 3 parça değişmiş derse ne yapacağız? Sizin dava sistemi bunu kapsıyor mu? Dediğiniz gibi sözleşmede yazarsak bir de 'şu plakalı aracı şu tarihte değişen parçası olmadığını bilerek satın aldım' diye bir ibare koyarsak bize hepten girer bu sefer? Yalancılığımız kalmıştı onu da oluruz böylelikle.

Şuna bi cevap yazın :)

Buna ek olarak başka senaryoda benim bazı parçaları boyalı ya da değişenli araç sattıktan sonra sattığım kişinin daha büyük kaza yapıp komple işlemden geçirip araçta bana söylemedikleri yerlerde değişen varmış araç pertten toplanmış deyip rapor tutturması.
Ya da benim sattığım vatandaş yine aracı pert edip toplayıp sattığında birine, kazıkladığında yani, en son kişinin dava açmasıyla adam 'valla beni de benden önce sahibi olan octane adlı arkadaş dolandırmış bilmiyordum' deyip kendini kurtarıp beni ateşe atması.

Bunları ben bu işin içinde olmamama rağmen az önce buldum. İşin içindekiler kim bilir neler bulur. Ne yapacağız şimdi?

Benim anlatmaya çalıştığım olay bu. Bu iş böyle olursa yarın size bana da patlar. Hiç orayı düşünmüyorsunuz. Korunmak alıcının olduğı kadar satıcının da hakkı ticarette.

Octane
19-02-2016, 10:11
Mesela benim tanıdığım usta falan yoktu aracımı alırken. Ne yaptım ? İnternetten ve bu forumdan en güvenşi computest yapan firmaların nereler olduğunu öğrendim. OTO RAPOR diye bir firmaya bostancıda bi anda gittim ve expertiz yaptırdım. 7 sayfa rapor aldım adamlar herşeye kefil de oluyorlar ayrıca ve tertemiz boyasız hatasız aracımı 2.el olarak aldım geldim. Tekrar söylüyorum çok saçma sapan bi bakış açın var olaya yada cidden galerici akraban falan var ( mühendismişssin ya ) onları koruma taraftarısın.

Tamam doğru yapmışın işte. Çıktı mı sorun arabanda?

İster inan ister inanma, ben mühendisim. Bunu yukarıda normal çalışan bir işçi olduğumu, galerici olmadığımı, bu işlerden kar etmediğimi ifade etmek için yazdım. Senin düşündüğün gibi, hava atmak için yazmadım. O yüzden alaycı tavırlara gerek yok.

Benim galerici tanıdığım var evet, keza şu an hapiste olan hırsız tanıdığım da var. Kimse için burada savunma yapmam, kim ne yaparsa yapar bana ne. Ben insanlar dikkat edip kimseye güvenmesin istiyorum, hepiniz karşı çıkıyorsunuz. Sanki ben adamı kazıklamışım gibi.

Savunulan dava muhabbeti yarın bu adamların değil senin benim canımı yakacak. Çünkü işin içinde değiliz, konuya onlar kadar hakim değiliz. Benim bilmediğim iş hukuk işi, bana güzel saplarlar mesela, Allah korusun.

KÖROĞLU
19-02-2016, 10:14
Şuna bi cevap yazın :)

Buna ek olarak başka senaryoda benim bazı parçaları boyalı ya da değişenli araç sattıktan sonra sattığım kişinin daha büyük kaza yapıp komple işlemden geçirip araçta bana söylemedikleri yerlerde değişen varmış araç pertten toplanmış deyip rapor tutturması.
Ya da benim sattığım vatandaş yine aracı pert edip toplayıp sattığında birine, kazıkladığında yani, en son kişinin dava açmasıyla adam 'valla beni de benden önce sahibi olan octane adlı arkadaş dolandırmış bilmiyordum' deyip kendini kurtarıp beni ateşe atması.

Bunları ben bu işin içinde olmamama rağmen az önce buldum. İşin içindekiler kim bilir neler bulur. Ne yapacağız şimdi?

Benim anlatmaya çalıştığım olay bu. Bu iş böyle olursa yarın size bana da patlar. Hiç orayı düşünmüyorsunuz. Korunmak alıcının olduğı kadar satıcının da hakkı ticarette.

Borçlar Kanunu der ki sözleşme icap ve kabul ile kurulur. Sözlü ya da yazılı yapılması ihtiyari dir.

İcap = Senin x aracı 30.000 TL den satılığa çıkarman.
Kabul = Alıcının x aracı 30.000 TL den almayı kabul etmesi.

Sözleşme ise satışa konu olan malın satış esnasındaki durumunu gösterir yazılı belgedir. ( Konu araçla olduğu için böyle bir tanım yaptım)

Dolayısı ile satılığa çıkardığın araca gidip baktırıp ekspertiz yaptırıp. Yapılan ekspertiz sonucunu da imza altına alırsanız bu sizi de karşı tarafı da korur.

Örneğin, 3 parça boyalı değişeni olmayan bir araç sattın.

Satıcı 2 ay sonra geldi dedi ki bu arabanın kapısı değişmiş, sen sözleşmeye aykırı davrandın aracı geri almanı istiyorum dedi.

Sen de böyle bir şey olmadığını ve sözleşme ile aracın alım tarihinde ilgili rapor ile böyle bir değişimin olmadığını gösterdiğin belgeyi verdin adama.

O da ikna olmadı ve sana dava açtı. En basiti açılan dava da bilir kişi tayin edilir ve aracın iddia edilen kusuru olup olmadığı tespit edilir.

Ayrıca bu işte makul bir süre de hakim tarafından takdir yetkisi olarak dikkate alınır. Senin dediğin gibi olsa millet arabayı alır 6 ay kullanır vurur / kırar sonra geri getirir.

Bu mantık ticari teamüllere aykırı olmakla birlikte en amiyane tabiriyle adamı çoğaltırlar.

O yüzden senin bahsettiğin mantık ile bir alışveriş yapılamaz, yapılsa da yanlış hesap Bağdat tan döner.

Mantığın hatalı, değiştirmeni öneririm.

dirk
19-02-2016, 10:15
Ben tanımadığımdan güvenmediğimden bilmediğim 2.el arabayı almam. Bugune kadarda almadım bu şekilde kendimi koruyorum. ne tezgahlar dönüyor. insanın kimseye güveni kalmadı.

Sezgin
19-02-2016, 10:27
Tamam doğru yapmışın işte. Çıktı mı sorun arabanda?

İster inan ister inanma, ben mühendisim. Bunu yukarıda normal çalışan bir işçi olduğumu, galerici olmadığımı, bu işlerden kar etmediğimi ifade etmek için yazdım. Senin düşündüğün gibi, hava atmak için yazmadım. O yüzden alaycı tavırlara gerek yok.

Benim galerici tanıdığım var evet, keza şu an hapiste olan hırsız tanıdığım da var. Kimse için burada savunma yapmam, kim ne yaparsa yapar bana ne. Ben insanlar dikkat edip kimseye güvenmesin istiyorum, hepiniz karşı çıkıyorsunuz. Sanki ben adamı kazıklamışım gibi.

Savunulan dava muhabbeti yarın bu adamların değil senin benim canımı yakacak. Çünkü işin içinde değiliz, konuya onlar kadar hakim değiliz. Benim bilmediğim iş hukuk işi, bana güzel saplarlar mesela, Allah korusun.

E zaten buraya kadar tamam sıkıntı yok. Fork 'ta expertiz yaptırmasına rağmen bir hata gorulmemis. ( detayını bılmıyorum belkıde exper yapan kişide dolandırıcıların tanıdıgıydı). Keza bu durumda aracın kusurunu bılmesıne ragmen alıcıya bıldırmemek suç ve dolandırıcılıktır. Kaldı ki bu adamaların işi dolandırıcılık zaten, bildiğin mesleklerı bu.

Evet mantıken araca iyi baktırmadan almak büyük hata olabilir ancak satan kişi ayıplı malının kusurunu gizleyip satıyorsa bu dolandırıcılıktır. Alıcı kişi expertizi yaptırıp temiz sonucuda aldıysa daha ne yapsın. illa sıfır araç aldıracaksın millete :D Ozaman kimse kimseye güvenmesin ikinci el araç satışı yasaklansın. Senın söylediklerinin tek çıkış yolu bu oluyor çünkü.

mehmet6r
19-02-2016, 10:28
Abi ne mühendisisin bilmiyorum ama varsayım üzerine bir bina inşa ettin resmen; Bu dava emsal teşkil ediyor, lehine sonuçlanırsa her önüne gelen saplar vs. Ortada somut bir dolandırma var ve mağdur kimse var. Bırakta mağduriyet giderilsin. Dava mağdurun lehine sonuçlanırsa bundan sonra aracını satacağın zaman insanları iyi seçersin. Satış sonrası bu araba pert diye dava açacak tipte insanlarla ticaret yapmazsın. Hem galerici değilsin hergün aramada satmıyorsun sıkıntı yok yani. Olasılık bayağı düşüyor.

Octane
19-02-2016, 10:47
Adamın aracı ekspertizde çıkmamış işte. Sorun orda başlıyor zaten. Ya ekspertiz yapan kişiler satıcının tanıdığı ya da iş bilmiyorlar. Satış sözleşmesinde, söylediğiniz gibi bir ekspertiz raporu eklenirse bu ekspertiz raporunun gerçekten tamamen doğru olduğu ne *****? Ya alıcının tanıdığıysa bu sefer de renk vermedilerse?

Bakın, hepiniz, değerli forumdaşlarım.
Yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum cidden.
Ben bu durumun yalan söyleme veya dolandırıcılık olmadığını söylemiyorum. Tabi ki dolandırıcılık, tabi ki şerefsizlik. Sattığın adama neyi varsa söyle, alacak adam bilsin alsın. İsterse gerçekten pertten dönsün, söyle, uygun fiyattan ver onun da alıcısı çıkacaktır.

Ben sizinle aynı taraftayım. Konu sahibi adam mağdur olmuş, oh ne iyi oldu demiyorum burada ben de zaten. Adama kötü olmuş, kazıklanmış. Hangimiz isteriz? Geçmiş olsun.

Söylediğim tek şey, bu iş dediğiniz gibi davaya bağlanırsa, her ikinci el araç satan adam tehlikeye girer. Bu işin çözümü, pert kaydı olan araçların muayeneden geçememesine bağlanır, böylece pert olacak kadar kaza yapan araç hurdaya direk ayrılır, ikinci el hiç bir araç pert olmaz.

Bu durum fırsatçıları da yokeder, alıcıların da işine gelir.

Ama direk her şeye dava açarsak, herkes bu sistemi lehine kullanmaya çalışır, sonuçta hepimiz patlarız.

ibozum
19-02-2016, 10:55
İş o kadar davalık olursa bunun bilir kişiliği var.. Aracı aldıkdan sonra pert edip toplarda sana dava etme gibi bir şey olamaz.. Mühendissin anlaman bilmen gerekir.. Adamın eklediği yaptırdığı parçaların takılması ataletinden, metal yorgunluğu, direnci vb bilir kişiler tarafından hesaplanır belirlenir..

Öyle söze değil, belge bilgiye bakarlar..

Diyadin
19-02-2016, 11:04
Octane konuya çok değişik bir açıdan varsayımla yaklaşıyorsun art niyet her şeyde var,

Cebine uyuşturucu koyup ihbar edilen insanlar var kulağına küfür fısıldayıp silah çekilince önce davranıp kendimi korumak için vuran adamda var eski sevgilisine gıcık olup tecavüz şantaj vs diye dava açan kızlarda var:D

Şimdi yukarıdaki olaylar oldu diye gerçekten mağdur insanlar haklarını kanunla aramasın mı?

Umarım olaya hangi açıdan baktığını anlamışsındır

Artniyet her zaman her konuda var adam tabi ki hakkını arayacak.

ek310
19-02-2016, 13:58
oktay öter hakkaten kasaptır, aslında daha çok tavukçuluk yapıyolardı battılar çıktılar, ben polatlıdan ayrılalı 15 yıl oldu ama o zamanda çakaldı.

Polatlı çok göç alan kozmopolit bir yer bütünüyle kötülemek yanlış olur, sanayi içinde çok düzgün esnaflar var. Küçük yerdir zaten sorsanız kimin ne mal olduğunu öğrenirsiniz kısa sürede.

Fork
19-02-2016, 22:18
Arkadaşlar bu octane adlı kullanıcınin oktay öter adlı şahıs olduğu kanaatim yüksek.. nedense kendisi olsaydı ancak böyle konuşabilirdi diye düşünüyorum. .
1. Araç imkanlar ile tüm araştırması yapılmış.
2. Dolandırıcılara karşı dava acmayalim ikinci el ölmesin bitmesin bu nasıl bir kafa ?? İkinci ele güven lazım..
3. Çok bilip yorum yapıyorsun ama bir aracın pert yada kaza kaydının alıp satimdan once olduğunu ve ispatı nin çok basit ve net olduğunu da düşüne bilirsin.. saf yorumlarla arac benden sonra kaza yaparsa parca değişse diyorsun böyle birşey mümkün değil ki hukukta ispatı pekala basit..
3. Bu hukuk mücadelem sonuna kadar yurutecegim amacım sadece zararım olsaydı sadece eksperé dava açmak yeterli olacaktı ama ben pislikleri sahtekarları insanların yıllarca biriktirdiği emeklerini çalan hayvandan daha aşağı olan bu insan musvettelerinin rahat rahat ortaliklarda gezmesini istemiyorum. Çok şükür para ihtiyacım yok ondan sonuna kadar mücadelemizı vereceğiz dostum avukutimla ve benim gibi düşünen diğer arkadaşlarımızla.. Kodes yakındır oktay ve Ömer ve çetede yer alan diğerleri.. sizi iyi arastirdigimi kandirdiginiz her kişiyi bulup dosyaya koyacağım..

Kadyr
19-02-2016, 22:29
bir şey soracağım şase nosundan sorgulayınca çıkmadımı hasar? paylaşılan ford ilanı kalkmış sanırım satıldı. mesaj attım şase no ver sorgulatayım ona göre arayacağım diye cevapta vermemişti.

braga26
19-02-2016, 22:57
bir şey soracağım şase nosundan sorgulayınca çıkmadımı hasar? paylaşılan ford ilanı kalkmış sanırım satıldı. mesaj attım şase no ver sorgulatayım ona göre arayacağım diye cevapta vermemişti.

hasar dosyasını bilerek kapatmıyorlar o yüzden cıkmıyor hasar büyük ihtimalle

mrbars
19-02-2016, 23:15
Ben de mühendisim ve octane'a katılıyorum.

Şaka lan şaka, anti popüler tavırla popüler olayım dedim.

Konu aracın müşteriye saplandığında mahkemeye verilmesi, bunun dışında art niyetle açılan davalar istisnadır. Aksi halde "bana tecavüz etti" diye yalandan dava açıldı diye tecavüz davası hiç açılmasına gider.
Not: kaldırım mühendisiyim.

Kadyr
19-02-2016, 23:22
hangi sigorta şirketi yaptıysa hasar açılış tarihi ve kapatılış tarihi işlemler bittikten sonra nekadar bekletilmiş bununda araştırılıp dilekçeye eklenmesi gerekli bence.

levent_s
19-02-2016, 23:34
Ben de mühendisim ve octane'a katılıyorum.

Şaka lan şaka, anti popüler tavırla popüler olayım dedim.

Konu aracın müşteriye saplandığında mahkemeye verilmesi, bunun dışında art niyetle açılan davalar istisnadır. Aksi halde "bana tecavüz etti" diye yalandan dava açıldı diye tecavüz davası hiç açılmasına gider.
Not: kaldırım mühendisiyim.

Kardeşim konuyu güzel özetlemişsin aynen katılıyorum

Fork
20-02-2016, 00:04
Ben plaka dan sorgulama yapmıştım şase den denemedim. Ama douu nick kullanan arkadaşımız da aynı kişiden araç almış konuştuk telefonda ki yazında da mevcut şase sorgusu yapmış plaka sorgusu da hasar çıkmamış. . Bunların taktiği tam olarak nasıl işliyor bilmiyorum ama douu arkadaşımızin söylediği bunlar hasarlı aracı alıp plaka değişikliği ve tamiratindan sonra satisa hazir hale gelince ikinci kişi üzerine alıp (oktay öter ) 15 gun sigorta yaptırmıyor bu süreçte araç sigortasız olduğu içinmi dosya kapanmaDigi için mi bilmiyorum hasar çıkmıyor.. dünkü araç da satılmış ama şase de aldım ama sorgulama yapmadım.. şase bende var istersen özelden at mesaj yollayayim. Ama sanırım adam sigorta yaptıysa gerek kalmayacak.. yarın musait olduğumda hem servise hemde sigortacıma sorgulama yapıp araç hakkında bilgi almaya çalışacağım sonucu buraya yazarım..

Kadyr
20-02-2016, 00:08
ben bilerek istedim bakalım verecekmi diyede ilan kalktı o arada.

Fork
20-02-2016, 00:34
Bu arada şimdi benim aldigim aracın dosya kapanma tarihine baktım 5.10.2015. Kaza tarihi 16.09.2015 yani aracın hasar kaydınin düşmemesi benim araç için konuşacak olursak sanırım 15 günlük sigortasız lik süreci olabilir bunun araştırmasını yapıyorum.. bakalım uzman arkadaslara soracağım ilgili arkadaşlar da bilgi alırlarsa bu konuda mutlaka paylaşalım. Ve Araç alırken kesinlikle ne zaman plaka değişmiş ne zaman el değiştirmiş ve sigortası mevcutmu diye sigortacımiza sorgulatalim arkadaşlar..

sanctuary35
20-02-2016, 00:40
pert araç satılması yasaklanmalı yoksa bunun önüne geçilemez. zaten tahmin ediyorum ki bitek Türkiye de var bu pert merakı
ama benimde takıldığım nokta şu, değişensiz boyasız aracı aldın 2 sokak ötede pert ettin sonrasında bir güzel topladın arabayı cebinden gittin satıcıya pert araba sattın diye dava açtın bu iş nası olucak? bilir kişilerin bunu anlamasının mümkünatı yok bence.

Fork
20-02-2016, 00:47
Bakın ispat için Kaza tarihi (mesale benim ki 16.09.2015 ) ekspertiz tarihinden önce olmali ki benim ekspertiz tarihim 11.02.2015 durum bu olunca ve benim araçta ekspertiz raporunda değişen yok ama araç tramer kaydında 16.09.2015 tarihindeki kazada kaput sağ sol camurluklar değişmiş bu da ispat ediyor yani. Aracı aldıktan sonra kaza yap yok öyle bir dava.

Octane
20-02-2016, 06:30
pert araç satılması yasaklanmalı yoksa bunun önüne geçilemez. zaten tahmin ediyorum ki bitek Türkiye de var bu pert merakı
ama benimde takıldığım nokta şu, değişensiz boyasız aracı aldın 2 sokak ötede pert ettin sonrasında bir güzel topladın arabayı cebinden gittin satıcıya pert araba sattın diye dava açtın bu iş nası olucak? bilir kişilerin bunu anlamasının mümkünatı yok bence.

Koskoca forumda beni anlayan tek kişisiniz. Allah razı olsun.

Ben oktay öter denen dangalakta değilim ayrıca. Sinirlisiniz anlıyorum ama her yere saldırmamak lazım.

Eksper raporu, onarım tarihi sadece tutanak veya beyanlı, sigorta veya kaskonun işin içine girdiği zamanlarda çıkıyor. Ben Allah korusun, yolda giderken diyelim ki tek başıma vw'ci bmwci üniversiteli genç gibi araç kullanıp refüje falan patladım. Arabamı tanıdık ustama çektirip kendi cebimden yapar tamir ettirirsem ortada ne eksper raporu olur ne tutanak ne kayıt ne tarih.

Ben anlıyorum, araç almışsınız alırken plaka sorgulamışsınız ama açık dosyası var mı yok mu sorgulamamışsınız, ki eğer araç kaza sonucu sigorta ya da rapor gibi işlere girdiyse dosya çıkar. Yine bir şahıs, kendi kaskosuz aracıyla tek başına kaza yapar ve aracını öyle satarsa, ne kayıt var ortada ne tutanak ne sigorta.

Düşman ben değilim, şu anda biz forumca bu adam tarafından dolandırıldık ya da kazıklandık tamam, öfkeliyiz, hesap vermesini istiyoruz. Ama şimdi sadece bizim lehimize bir olay olursa yarın aleyhimize de dönebilir.

Benim eski kız arkadaşım benim hakkımda gidip suç duyurusunda bulunsun o zaman, bana tecavüz etti diye, ben de hapse gireyim. Hiç araştırılmasın benim hakkım korunmasın. Ne de olsa bayan, yalan mı söyleyecek.

Ben sokakta düşen çocuk göreyim, kalkmasına yardım edeyim, beni anası görüp pedofili bu desin, ben hapse gireyim, hiç bana sorulmasın. Ne de olsa anne, yalan mı söyleyecek.

Ben yolda cüzdan bulayım, sahibine teslim etmeye giderken beni yaka paça yakalayıp hırsız diye içeri atsınlar, koca bilmem kim beyin cüzdanı, yalan mı söyleyecek? Hem benim tipime bak zaten kesin uyuşturucu da kullanıyorumdur, dövmeler falan.

Ben araç satayım, sattığım kişi içine sıçsın, bana dava açsın ben suçlu olayım, mahkemeye çıkayım, işimden olayım. Ne de olsa koca bilmemkimin tanıdığı, düzgün çocuk, yalan söylemez.

Beni kim koruyor bunu soruyorum.

Octane
20-02-2016, 06:48
Zamanın birinde sol şeritten inatla 50 ile giden bir bayan, sırf avukat mı savcı kocası mı vardı öyle bir şey olduğu için sağından geçen araç hakkında dava açmış, ayı gibi ceza yedirmiş, aracını bağlatmıştı. Burada ve her yerde insanlar ablamadan dinlemeden, sağdan geçen araç için, zaten kadın haklı trafikte makas atanlara deliriyorum şerefsizler onlar gibi mesajlar atmıştı. Sonrasında da hep beraber ceza yemiştik.

O zaman da bize girdi. Şimdi de bize girer.

Herkes her davayı tabi ki açacak. Ama haksız bulunursa da misliyle cezayı kendisi alsın iftira atmaktan. Nasıl olur?

ibozum
20-02-2016, 09:26
Valla olayı çok ama çok yanlış yorumluyorsunuz.. Kişilerin beyanına göre dava açılır hakkıdır..
ANCAK, dava açtı diye adamı alıp tutuklama, ceza verme yok öyle bir şey.. Dava görülür araştırma yapılır.. Onca bilirkişilikler var ispat edilir ona göre yargılanılır.. Ha karşı taraf yanlıştır, iftira atmıştır, o zaman karşı davanızı açma hakkı var.. Ona göre yaptırım uygularsınız..

Teknoloji çok ileri..

douu
20-02-2016, 09:45
ben aracı aldım başım yandı arkadaşlar. hakan kardeşimle telefonda konuştuk. adamların nasıl çalıştığını sonradan çözdük.

ben aracı alırken yaptığım kontrolleri yazayım. hani tecrübesiz veya bilgisiz bi adam değilim.

Araç ekspertiz merkezine girdi. bütün gerekli kontrolleri yapıldı. boya kontrolü tarafımdan makine dışında gözle de yapıldı.
Araç muayene istasyonuna götürüldü. Km sorgulamaları ve muayene kontrolleri direk tüvtürk sisteminden yapıldı.
Araç sanayide bi atölyeye götürüldü. Lifte kaldırılıp altında ve mekanik aksamında yapılması gerekilen bütün kontrolleri yapıldı.

Şimdi çalışma prensiplerinden bahsedeyim biraz. Bu şerefsiz aracı ağır hasar kayıtlı olarak satın alıyor. Yani hasarı görmüş ve tamiri yapıldığı esnada satın alıyor. Bu çok güvendiğimiz tramer sistemi aracın hasar bedeli ödendikten sonra sisteme hemen işlemediği için araç satışa çıkarıldığı esnada henüz kayıt aracın üzerine işlenmemiş oluyor. Siz gidip aracı satın aldığınız zaman yeni trafik sigorta poliçesi kestirdiğiniz anda araç tramer üzerinden ödenen rakam işlenerek ağır hasar kayıtlı oluyor.

Tramer bilgi sisteminin de yaptığı büyük hatalar var tabi. Benim satın aldığım araçta harman kardon ses sistemi vardı. Tesisat üzerinde olan bi hatadan dolayı aracın amfisi kısa devre yapıp alev alıyor. Araçta herhangi bir yanma belirtisi yok çünkü çok çabuk bi şekilde söndürülüyor. Ama elektrik tesisatı hasar aldığı için komple baştan tesisat yapılması gerekiyor. Elektrik tesisatı fiyatı serviste beyin dahil 29000 TL. Araç aksigorta üzerinden tamir ediliyor ve aksigortanın yaptığı ödeme de 29000 TL. Ama ne hikmetse araç sorgulamada 50000 TL hasar kayıtlı çıkıyor. Bu aradaki bedeli tramer ile görüştüğümde düzeltmelerini istediğimde sigorta şirketi ile anlaşmaları var abi bizim de yapacağımız bişey yok şeklinde bi cevap aldım. Yani adam bu işlem üzerinden cebe 21 bin lira gibi bi rakamı indirmiş.

Ben aracı uygun almıştım binmek için. Bu sorundan dolayı canım sıkıldı ve binmekten vazgeçtim. Rakam uygun olduğu için ve serviste yapıldığı için binmek isteyen bi abimize gerekli açıklamayı yaparak sattım. Hala da biniyor. Oktay şerefsizi için herhangi bir dava vs uğraşım olmadı. Ama bu işin peşine düşecem deyip uğraşmak isteyen olursa her türlü yardımcı olurum kendisine.

douu
20-02-2016, 09:49
Bu arada ek bir bilgi. Şase ve motor numarası üzerinden yaptığımız sorgulamalarda da araç temiz çıkmıştı. Yani plaka üzerinden herhangi bir hasar gelmeyince olay bitti deyip gidip almadım aracı. Motor ve şase üzerinden bütün sorgulamalarını yaptım.

onursumer
20-02-2016, 10:20
Bu arada ek bir bilgi. Şase ve motor numarası üzerinden yaptığımız sorgulamalarda da araç temiz çıkmıştı. Yani plaka üzerinden herhangi bir hasar gelmeyince olay bitti deyip gidip almadım aracı. Motor ve şase üzerinden bütün sorgulamalarını yaptım.

ozaman bu adamlar , kaporta hasarı dışındaki araçların peşine duşup parayı indirip ufak işlemlerde sorunsuz olarak piyasaya suruyorlar , kaskoyuda dolandırıyor olabilirler

CNR
20-02-2016, 10:37
Okudukça 2.elden soğudum resmen

Boya makinasıyla bak
Şasi motor sorgulat
Lift e kaldır bak
Km yi tüvtürkten sordur

Ona rağmen pert arabayı satsınlar vay be

douu
20-02-2016, 11:40
ozaman bu adamlar , kaporta hasarı dışındaki araçların peşine duşup parayı indirip ufak işlemlerde sorunsuz olarak piyasaya suruyorlar , kaskoyuda dolandırıyor olabilirler

kaportaları tertemiz oluyor arabaların. hatta gereğinden fazla temiz oluyor. bide ön tarafa koruma filmi falan çekiyorlar :D

ibozum
20-02-2016, 15:10
kaportaları tertemiz oluyor arabaların. hatta gereğinden fazla temiz oluyor. bide ön tarafa koruma filmi falan çekiyorlar :D

Adamlar dolandırıclıkta level atlamışlar..

Bence de sigorta şirketleri ile ortak çalışıyorlar yada sel veya alttan benzeri hasarlı araçların peşine düşüyorlar, allayıp pullayıp millete çakma derdindeler..

MatraX_07
20-02-2016, 16:15
Bu tarz adamları savunan arkadaslara birkaç birsey söylemem meslek icabı gerektiriyor..

Ben Antalya'da ekspertiz firmasının ''Servis Müdürü''yüm. Taş devri zamanında yaşamıyoruz.Şimdi herkes ne aldığını,nasıl aldığını çok iyi biliyor.Pazardan domates bile alırkan kaba tabirle ''elliyorsun''.hele ki para verip araç aldığın veya sattığın ne olduğunu çok iyi biliyorsun kısa ve öz konuşmak gerekirse bizim millet üşkağıtçı

Pert arabayı alıp,çok paraya kaktıracak ya sana ya bana ya bi garibana

Pert arabayı satan adam satmayacak arkadas veya satıyorsa ''adam gibi'' söyleyecek!

Caesar
20-02-2016, 17:25
Vallaha millet poyalı arabaya pert gözüyle baktığı sürece, bi kaç parça değişmiş araçlara hurdadan toplama gözüyle baktığı sürece daha böyle adamlar dolandırıcılar müstehak yani bu insanlara.

Fork
21-02-2016, 21:01
Beyler oktay öter adlı şahsın hasar saklama şeklini öğrendim. Douu nick kullanan arkadaşımız anlatmıştı bana kesinlestirmis oldum.
Bu şahıslar arabayı alıp satışa hazır hale geldiğinde noterden plaka değişikliğinde bulunup aracı oktay öter in üstüne alıyor. O da eski plaka üzerinden sigorta yaptırıp trafik tescilden ruhsat ve plakayı alıp aracı satışa çıkartıyor. Plakayı aldıktan sonra sigortaya gidip aracın yeni plakasını kaydettirmiyor. Böylece hasar kaydı 5664 é düşmüyor arkadaşlar. Arabayı almadan önce plaka sorgusu yaptım hasar çıkmamıştı suan çıkıyor. Çünkü yeni plakayı sigortalattim. Douu arkadaşımız da hem şase hem plaka sorgusu yapmıştı oda zorunlu trafik sigortasını ve kaskosunu yapinca durumu öğrendi.
Araç alırken birden çok el değiştirmiş ise iyi artırmaniz gerekiyor arkadaşlar dikkatli olun. Saygılarımla.

onursumer
21-02-2016, 21:25
Beyler oktay öter adlı şahsın hasar saklama şeklini öğrendim. Douu nick kullanan arkadaşımız anlatmıştı bana kesinlestirmis oldum.
Bu şahıslar arabayı alıp satışa hazır hale geldiğinde noterden plaka değişikliğinde bulunup aracı oktay öter in üstüne alıyor. O da eski plaka üzerinden sigorta yaptırıp trafik tescilden ruhsat ve plakayı alıp aracı satışa çıkartıyor. Plakayı aldıktan sonra sigortaya gidip aracın yeni plakasını kaydettirmiyor. Böylece hasar kaydı 5664 é düşmüyor arkadaşlar. Arabayı almadan önce plaka sorgusu yaptım hasar çıkmamıştı suan çıkıyor. Çünkü yeni plakayı sigortalattim. Douu arkadaşımız da hem şase hem plaka sorgusu yapmıştı oda zorunlu trafik sigortasını ve kaskosunu yapinca durumu öğrendi.
Araç alırken birden çok el değiştirmiş ise iyi artırmaniz gerekiyor arkadaşlar dikkatli olun. Saygılarımla.

yakın zamanda satış gormuş araclarda çok daha dikkat etmek gerekiyor dediğin gibiyse eğer

1.8 turbo
22-02-2016, 07:30
bu tarz olayları önlemek için bir yöntem bilen varmı. örneğin noterde ımzalı "aracta pert veya agır hasar kaydı yoktur" gıbısındne bır yazı almak ıse yarar mı ?
kendımızı nasıl guvenceye alcaz

chl106
22-02-2016, 10:57
Bu demek oluyorki plakasi degismis araclari alirken daha dikkatli olmak gerekiyor

CNR
22-02-2016, 11:07

Yeni plaka değiştirmiş araba alırken çok dikkatli olmakta fayda var o halde.Peki eski plakada kaldı hasar kaydı diyeliim onu plakayı kestirince öğrendik,ama şase den neden hasar kaydı çıkmıyor?

turkerrr
22-02-2016, 11:52
Arkadaşlar hasar kaydı plaka ile birlikte araba araba gezmiyor, o plaka da kalıyor o yüzden plakadan 5664 sorgusu yapmak çok anlamlı değil.

EN DOĞRU HASAR SORGULAMA ŞASİ NUMARASINDAN YAPILIR.

onursumer
22-02-2016, 12:36
Arkadaşlar hasar kaydı plaka ile birlikte araba araba gezmiyor, o plaka da kalıyor o yüzden plakadan 5664 sorgusu yapmak çok anlamlı değil.

EN DOĞRU HASAR SORGULAMA ŞASİ NUMARASINDAN YAPILIR.

burda hasar yeni oldugu icin sasede temiz cikiyor adamlar direk bug bulmuslar :)

Day Walker
22-02-2016, 13:00
Sigorta Bilgi Merkezine bilgilendirme yapalım o zaman :)

individual
22-02-2016, 13:21
dünyanın en komik sistemi bizde sanırım.

yahu sene 2016 olmuş hala arabanın geçmişi neydi ne olmuş aa change olmuş falan.

sistem çok basit olucak.arabanın şasi numarası'na herşey kaydolucak.

www(....)... .. site olucak gireceksin oraya şase numarasını arabanın bütün hasar kayıtları çıkacak.

Bizde ise hala dur plaka sorgusu yapalım sonra şase sonra dur tüvtürk'e bakalım abi bide falanca servis'de tanıdık var o'da bir plakadan baksın.

Devletin bu konuya el atması lazım ama bu işde güzel para ticareti dönüyor göz yumuyor bazı kaynaklar.

DOHC
22-02-2016, 13:35

yahu sene 2016 olmuş hala arabanın geçmişi neydi ne olmuş aa change olmuş falan.

www(....)... .. site olucak gireceksin oraya şase numarasını arabanın bütün hasar kayıtları çıkacak.

Bizde ise hala dur plaka sorgusu yapalım sonra şase sonra dur tüvtürk'e bakalım abi bide falanca servis'de tanıdık var o'da bir plakadan baksın.

Devletin bu konuya el atması lazım ama bu işde güzel para ticareti dönüyor göz yumuyor bazı kaynaklar.

Şase no falan da doğru yazamıyorki devletimizin memurları. O yerine 0 , W yerine VV vb yazanlar oldukça yine çıkılmaz işin içinden.....

Day Walker
22-02-2016, 13:49

5664 gönderilen her mesaj para ;)

Ayrıca sen ben istiyoruz bunu bakalım galericiler pertciler böyle kolay bilgiye ulaşmamızı istiyormu?

individual
22-02-2016, 14:13

Ayrıca sen ben istiyoruz bunu bakalım galericiler pertciler böyle kolay bilgiye ulaşmamızı istiyormu?

İşte bilmiyorum 5664 bu işten çok para kazanıyor.Valla bizim ofiste bir arkadaş 2 aydır araba bakıyor diyor 5664 sayesinde konuşma paketimden daha çok fatura geldi diyordu.

2.El araç satışında'da noter'de bir sistem olabilir.

Örnek olarak 60.000 araç için anlaştın.Herhangi bir notere gideceksin.Araç satışı diyeceksin parayı havale yada eft ile noter'in hesabına sistemine geçiş yapıcaksın.Para orda duracak.Satış yapıldık'dan sonra noter bey yada hanım izma atmadan önce alıcı kişi herşey tamam mı alıyormusun 60.000TL sorusunu sorucak alıcıda tamam alıyorum diyip imza attıkdan sonra para satıcı tarafın hesabına geçicek.

İşlemler bu kadar kolay ve güvenli olucak hatta sistem şase numarasından herşeyi görücek ve alıcı tarafada çıktı vericek.

Ama yapılmıyor.

Türkiyenin heryeri internet artık.Sene sanki 1960-70-80 hala eski sistemle ilerliyoruz.

ibozum
22-02-2016, 14:24

Bence de tramer sistemi çok deli para kaldırıyor.. Böyle para akan bir sistemi iptal etmke, kamu yararına bir şey yapmak buralarda olmaz..
Şase numara sorgulama sistemi gelse de adamlar şase numarısı kopyalıyorlar..

Denetim şart olacak, bu işleri yapan dolandırıcı, hırsızlara ağır cezalar verilip emsal olacak o zaman bakalım bu kadar kolay milleti kandırabiliyorlar mı..

KÖROĞLU
22-02-2016, 14:24
İşte bilmiyorum 5664 bu işten çok para kazanıyor.Valla bizim ofiste bir arkadaş 2 aydır araba bakıyor diyor 5664 sayesinde konuşma paketimden daha çok fatura geldi diyordu.

Örnek olarak 60.000 araç için anlaştın.Herhangi bir notere gideceksin.Araç satışı diyeceksin parayı havale yada eft ile noter'in hesabına sistemine geçiş yapıcaksın.Para orda duracak.Satış yapıldık'dan sonra noter bey yada hanım izma atmadan önce alıcı kişi herşey tamam mı alıyormusun 60.000TL sorusunu sorucak alıcıda tamam alıyorum diyip imza attıkdan sonra para satıcı tarafın hesabına geçicek.

İşlemler bu kadar kolay ve güvenli olucak hatta sistem şase numarasından herşeyi görücek ve alıcı tarafada çıktı vericek.

Ama yapılmıyor.

Türkiyenin heryeri internet artık.Sene sanki 1960-70-80 hala eski sistemle ilerliyoruz.

Öneri mantıklı ama nefes almayan noterlerin üstüne bu iş eklenirse alım/satım çook uzun sürer.

Öncelikle nakit araç satışını kaldırmak lazım bence.

Alan kişinin bankası satıcıya "34ABC111" Plakalı araç satışı için "x" bedelli bir çektir diyerek evrak vermeli.

Satan adam bu çeki almalı aynı anda hesabın müsait olduğunu kontrol etmeli.

Sonra git kardeşim yap satışını. Noter satış evrakını götür bankaya paranı ister nakit al / ister hesabına aktart.

Faydası ne olur ? Forumda sıkça okuduğumuz patrona alınan araçlar gibi olmaz. Gasp edilmezsiniz.

Alım satım bedeli kayıt altına alınır. (100 e satıp 80 yazılır yine ama olsun)

Sahte para / parayı alamadım riski ortadan kalkar. (Tabi çeki aracı satan kişi muhafaza etmeli)

Dezavantajı her yerde şube olsa da alım satım süresi biraz uzar, bir de banka eft/havale masrafı alır.

50 bin TL lik bir satış için 100 TL havale ücreti veririm mesela ben. Riske atmamak adına.

Nitekim en son forumdan bir arkadaş'a araç sattım. Havale hesabıma düştü, noterde beklerken. Attım imzayı satışı bitirdik.

Yigit-Y
22-02-2016, 14:25
Vay be ne adamlar var kusursuz çalışıyorlar.

Yalanla dönüyor herşey gerçek para etmiyor bu ülkede.

Day Walker
22-02-2016, 15:39

Ama yapılmıyor.

Dediklerine katılıyorum hatta daha iyi sistemler çok iyi fikirlerin çıktığını ve kabul edilmediğini yada daha yaşatılmadan öldürüldüğünüde biliyorum o yüzden biz ne dersek diyelim buda bi kazanç kapısı (haklı haksız) bununda çok müdavimi var ve düzenin bozulmasını istemiyorlar bence.

Bence de tramer sistemi çok deli para kaldırıyor.. Böyle para akan bir sistemi iptal etmke, kamu yararına bir şey yapmak buralarda olmaz..
Şase numara sorgulama sistemi gelse de adamlar şase numarısı kopyalıyorlar..

Denetim şart olacak, bu işleri yapan dolandırıcı, hırsızlara ağır cezalar verilip emsal olacak o zaman bakalım bu kadar kolay milleti kandırabiliyorlar mı..

işte zurnanın zırt dediği yerde ceza kısmı. malesef ki bunların cezası aç olduğu için ekmek çalmak zorunda kalan çocuğun aldığı cezadan daha az.

Dragger
23-02-2016, 00:06
Sigorta Bilgi Merkezine bilgilendirme yapalım o zaman :)

Yavrum şu adamları bitirirsen sen bitirirsin :D

exca-
23-02-2016, 00:25
Hiç o kadar kasmaya gerek yok, Almanya'da araç aldığımda ne ustaya gösterdim ne bişey yaptım. Kendim kontrol ettim aldım. Satış zaten alıcı ve satıcı arasında doldurulup imzalanan bir pc çıktısı, araç satışı yapan sitelerde falan mevcut. Oraya aracın km vs bilgilerini yazıyorsunuz. Eğer araçta bir sorun varsa yazılması gerekiyor. Yani satıcı alıcıyı bilgilendirmek zorunda bu araçta şu var bu var diye. Oldu yazılmadı ve siz aldıktan sonra 2hafta içinde öğrendiniz, (bu klimasının, sunroofunun vs bozuk olması veya sonrasında bozulmasına kadar geçerli) satıcıya ya tamir ettir ya aracı geri al diyorsunuz. Oldu size parayı yedim birader naparsan yap dedi, satış evrağınızla resmi makamlara müracat ediyorsunuz ve sizin yerinize para tahsil ediliyor satıcıdan. Oldu tahsil edilemedi, o zaman hapis cezasına kadar yolu var. Ha bu arada araç satışı için noter ve hatta satış evrağınız olmasada işlem yapabilirsiniz. (satış evraksız yapılabilmesinin bir dezavantajı var fakat çözümü mevcut ancak ayrı bir konu) Yani internet vs olmasına gerek yok bu işlemlerin düzgün yürümesi için.

Bu konuda daha gidecek çok yolumuz var, cezai yaptırımlar az olduğu sürece dolandırılma durumları devam eder. Daha önce noter çeteyle iş birliği yapıp sahte satışlar verdi, sanmayın ki online bir sistem olsa dolandırıcılık biter. Ona uygun yol yordam yine bulunur..

efe_
23-02-2016, 00:43
Bu dolandırıcılığa girer, dava açar masrafımı ederim derseniz.. Bir avukatla görüşün derim.. Zira, sahibinden'den araç ararken doğru olmayan şeyler söyleyenler karşısındaki Avukat ise çoğu kez dava ile karşılaştıkları oluyormuş

Day Walker
23-02-2016, 07:21
Yavrum şu adamları bitirirsen sen bitirirsin :D

yok hacı bitirme olayı değilde bilgi verildi bakacaklar nedir ne değildir diye.

eğer grçekten böyle bişey varsa gerekli makamlara bilgilendirme yapılır ve hukuki işlemler başlar.

kara06
25-01-2017, 23:23
Dolandırılan arkadaşlara geçmiş olsun konuya 1 senedir bir şey yazılmamış ama bu adamlar bu işe devam ediyor ki beni de dolandırdılar suç duyurusunda bulunacağım varsa bu şahıslarla ilgili son dönemde aynı şeyleri yaşayan iletişime geçsin lütfen

kara06
25-01-2017, 23:29
Bu arada yeni ilanları
sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-sahibinden-tam-otomatik-toyota-comfort-extra-385178777/detay)
sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-sahibinden-otomatik-dizel-comfortline-polo-390101449/detay)

çevremizdekileri uyaralım paylaşalım arkadaşlar

tylan
26-01-2017, 00:15
Bu kişiler benimde yakın bi tanıdığımı dolandırdılar. Expertizleri de ayarlamıslar 4 parça değişen olan arabaya 1 parça değişen 2 parca boya var demişler. Hoş ben üzülmedim al satcı çünkü piyasası 60-65 olan arabayı 55. E almıs

tylan
26-01-2017, 09:51
İlanları hemen silmişler belliki forumun sıkı takipçileri ���� Pişşt toyota oluyomu 30 a oluyorsa alalım :D

mikelazi
26-01-2017, 10:00
aynen ilanlar kalkmış hemen

çok hızlılar :)

TayfunS
26-01-2017, 10:07
Toyota Rav4üm vardı ilan açtım, çukura girince arabanın önünden lık lık ses geliyodu, ustaya gösterdim amortisör değişecek dedi. Arayan herkese de söylüyordum amörtisör değişecekmiş diye. Tabi bu yüzden bi sürü kişi almadı arabamı. Başka bi ustaya gittim meğer z rot değişecekmiş. Yani satıcı var satıcı var.

GokhanRS
26-01-2017, 10:55
hurda tenekeleri bu kadar uçuk rakamlara satılmasına sebep olan devletimizde biraz utanmalı.

ben 3.20D aldım e90 kasa, 6500 eu ya. Araç 2ci gün otomatik vitesi değiştirirken ufak silkelemeler yapmaya başladı. Hemen aradım adamı ya dedim böyle böyle oldu. Adamlar hemen panikleyip abi gel geri alalım arabayı paran yarın sabaha hazır olur gel al paranı dediler, yada istersen galerimizden başka araç beğenirsen onu al dediler.

Gittim hemen, dürüstlüklerine hayran kaldığım için geri aldığım paramla adamların galerisinde bir pejoyu beğenmiştim hemen onu satın aldım, istedim ki param yine bu dürüst adama gitsin.

Birde ülkemiz galericilerinin yaptığı şerefsizliklere bak. Yazık günah ne hale gelmişiz.

Silence45
26-01-2017, 11:55
Birbirimizi nasıl kollarız diye bakacağımıza, birbirimizi nasıl düdükleriz diye bakıyoruz. Allah akıl fikir versin. Araba alırken hayırlı insanlarla karşılaşmak ve biraz daha dikkatli olmak gerekiyor sanırım.

c.sar
26-01-2017, 16:16
Merhaba ,

2 ay önce arkadaşımı dolandırdı bu şerefsizler Honda fd6 araç.

Kısaca olayı anlatayım ;

Arkadaşıma şase numarası veriyorlar telefondan sorgulama yapıyor (5664) hasar kaydı gözükmüyor , plaka üzerinden atıyor ve çarpma gözüküyor. Arkadaşım İstanbul'dan kalkıp Ankara'ya gidiyor ve aracı Polatlı Arabam oto Ekspertiz adında dükkana götürüyorlar , telefonda 3 parça boya olduğunu yapılan eksper de 5 parça boya olduğunu kaput ve sağ sol çamurluk üzerinde şeffaf film kaplı olduğundan dolayı boya durumunu bilemiyorum ama değişen yok diyor. Arkadaşım da lanet olsun diyor ve araç için 47k TL anlaşıyor.

Notere gidiyorlar noter de 35k TL fiyat yazdırıyor , arkadaş ben bu fiyata imza atmam deyip çocuk başlıyor Abi vergi borcum çıkar öyledir böyledir vazgeçme satıştan vs. kandırıyor ve imzayı atıyorlar. Arabayı alıp yola çıktıktan sonra satış kağıdını sigortacısına gönderdiğinde arabanın pert kayıtlı olduğunu ve ön kaput sağ/sol çamurluğun değiştiğini öğreniyor.

Noterin de bu işin içerisinde olabileceğini düşünüyoruz neden , çünkü satış kağıdının üzerine ekstradan madde ekliyor , aracın şase numarasını bizzat kontrol ederek alıyorum vs. ve o kısıma da imza attırıyor özellikle.

Arkadaşım geldiği gün hemen aracı İstanbul'da tekrar ekspertize götürüyor ve kaput çamurluklar değişiklik olduğuna dair yazı alıyor. Ankara'daki eksper yapan kansızı arıyor aracın dediğin gibi çıkmadığını ve dava açacağını söylüyor önce bu yok abi olmaz öyle şey diyor sonra burası çok önemli diyor ki madem hata olmuş kaça aldıysan getir ben aracı alayım (yani biliyor ki aracı ucuz gösterdiler.) Google (https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=polatl%C4%B1+oto+expertiz&lrd=0x14d25a376fe9e211:0x64766bd10dfffd9f,1),

Sonra satan kansız da telefon açıyor diyor satış yaptığımız bedelden geri alırım vs.
Size de çok geçmiş olsun.

brs852
26-01-2017, 16:24
Allah iyilerle karşılaştırsın ne hale geldik arkadaş ya

jeffy
26-01-2017, 17:11
Adamlar ufacık ülkeden 1 senedir sayısız araba satıp dolandırıcılık yaptılar ve hala devam edebiliyorlar.. Vallahi bravo.. Adaletini seveyim Türkiye..

aykutsafakyaman
26-01-2017, 17:12
Ekmek calsak hapse tikicaklar adamin dolandirmadigi bi biz kalmisiz kimsenin bisey dedigi yok. Adaletini mikeyim bu ulkenin

kara06
27-01-2017, 00:31
dayanamazlar koyarlar yine ilanları plakalar belli arkadaşlar gerçi bunlar el değiştirir sıfır plaka alır hatta komple başka renge boyar boyasız diye satarlar o kadar o.......... ç.......... bunlar

kara06
27-01-2017, 00:41
Sahibinden Ford Fiesta 1.6 Titanium 2015 Model Beyaz Renk Ankara | Arabam.com (https://www.arabam.com/ilan/sahibinden-satilik-ford-fiesta-1-6-titanium/otomatik-beyaz-fiesta-ica-titanyum-x/6564388)
Sahibinden Ford Focus 1.6 TDCi Titanium 2013 Model Gri (Gumuş) Renk Ankara | Arabam.com (https://www.arabam.com/ilan/sahibinden-satilik-ford-focus-1-6-tdci-titanium/71bin-km-hatasiz-boyasiz-servis-bakimli-focus-titanium/6564846)

Emre-Dylan
27-01-2017, 00:46
Merhaba ,

2 ay önce arkadaşımı dolandırdı bu şerefsizler Honda fd6 araç.

Kısaca olayı anlatayım ;

Arkadaşıma şase numarası veriyorlar telefondan sorgulama yapıyor (5664) hasar kaydı gözükmüyor , plaka üzerinden atıyor ve çarpma gözüküyor. Arkadaşım İstanbul'dan kalkıp Ankara'ya gidiyor ve aracı Polatlı Arabam oto Ekspertiz adında dükkana götürüyorlar , telefonda 3 parça boya olduğunu yapılan eksper de 5 parça boya olduğunu kaput ve sağ sol çamurluk üzerinde şeffaf film kaplı olduğundan dolayı boya durumunu bilemiyorum ama değişen yok diyor. Arkadaşım da lanet olsun diyor ve araç için 47k TL anlaşıyor.

Notere gidiyorlar noter de 35k TL fiyat yazdırıyor , arkadaş ben bu fiyata imza atmam deyip çocuk başlıyor Abi vergi borcum çıkar öyledir böyledir vazgeçme satıştan vs. kandırıyor ve imzayı atıyorlar. Arabayı alıp yola çıktıktan sonra satış kağıdını sigortacısına gönderdiğinde arabanın pert kayıtlı olduğunu ve ön kaput sağ/sol çamurluğun değiştiğini öğreniyor.

Noterin de bu işin içerisinde olabileceğini düşünüyoruz neden , çünkü satış kağıdının üzerine ekstradan madde ekliyor , aracın şase numarasını bizzat kontrol ederek alıyorum vs. ve o kısıma da imza attırıyor özellikle.

Arkadaşım geldiği gün hemen aracı İstanbul'da tekrar ekspertize götürüyor ve kaput çamurluklar değişiklik olduğuna dair yazı alıyor. Ankara'daki eksper yapan kansızı arıyor aracın dediğin gibi çıkmadığını ve dava açacağını söylüyor önce bu yok abi olmaz öyle şey diyor sonra burası çok önemli diyor ki madem hata olmuş kaça aldıysan getir ben aracı alayım (yani biliyor ki aracı ucuz gösterdiler.) Google (https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=polatl%C4%B1+oto+expertiz&lrd=0x14d25a376fe9e211:0x64766bd10dfffd9f,1),

Sonra satan kansız da telefon açıyor diyor satış yaptığımız bedelden geri alırım vs.
Size de çok geçmiş olsun.

Herkesten özür dilerim ama orrospuu çocuklarının önde gideniymiş şerefsizler. Aslında ülke karışık olmasa üstüne gidilmeli bu adamların bildiğin dolandırıcı çetesi güzel bi operasyonla işin içinde kim varsa noterinden tut ekspertizine kadar paket yapılıp atılmalı gerçi 8 10 ay yatıp çıkar yavşaklar.

eldorado
27-01-2017, 02:14
Bence hep birlikte gerekeni yapmaya gidelim mağdurların işi görülsün hazır polatlı yarım saat işim yok gücüm yok stress atarız

CasabLanca
27-01-2017, 02:22
bu adamların 81 ilden herkese takmışlığı mevcut. benim gözümle şahit olduğum istanbul istoç esnafından tutun da gaziantep şehitkamil esnafına kadar takmışlar. bu kadar ortada mevzu varken yasal yoldan kimse birşey elde edememişken hiç mi sert taşa denk gelmediler

cyclonee16
27-01-2017, 09:04
Arkdaslar benim konumu hatırlayan olacaktır.( http://www.techturkey.com/forum/sohbet/209755-ara-satp-parasn-alamama-hakknda-acil-yardma-htiyacm-var.html ) Yaklaşık 1.5 sene oldu ve ben iki kez mahkemeye cıkmama ragmen hiçbir hak talep edemedim. Adama verilen hapis cezası 24 ay taksitle para cezasına cevrildi üstelik temyiz yolu acık olmak kaydı ile. Ve icra da dahil olmak üzere iki davada devam ediyor. İşin güzel ülkem kısmına geliyorum bu sahıs benden sonra benim bildiğim en az 10 kişiyi dolandırdı. En düşük mebla benim içinde daireler A3ler E250ler vs vs. ve bir cogu burdan actıgım konudan bana ulaştı. Cünkü google adını yazdıgınızda tek benim actıgım konum çıkıyor. Bu gidişlede dolandırmaya devam edecek gibi gözüküyor. Cünkü devlet hiçbir sey yapmıyor. Birinin cıkıp vurmasını bekliyorlar bence cünkü artık baska çözüm yok gibi.

Dean's
27-01-2017, 10:10
Geçen yaz bende fd6 civic arıyordum. Polatlıdan satılıktı arabada hata , boya , değişen , hasar kaydı yok diye yazmışlardı. Sonra polatlıdan bir tanıdığı aramıştım araca bakması için. Kardeşim bu taraflardan araç alma boşa elimizi kana bularsın dedi. Araç otomatikti aynı plaka aynı renk civic i galeride gördüm aracı özellikle gittim inceledim. İncelediğim araç manueldi büyük ihtimal ile bunlar change de yapıyorlar. Sonrasında bir kaç konu açıldı yine forumda. Dedim verilmiş sadakam varmış.

hkkcn
27-01-2017, 17:33
hızlı koşan atın poku seyrek düşer demişler . yakında çıkar haberlere biri çeker silahı vurur

yiğit205
27-01-2017, 18:51
dayak cennetten cıkmadır.agzı yanan toplanıp gıdıp ındırelım sıkıntı yok.

Emre-Dylan
27-01-2017, 21:34
Dayakla durduramazsın bu arsızları hırsızları abi, hiç mi dayak yememişlerdir bence çok yemişlerdir. Çıkar gözü kara delinin biri takır takır saydırır bir gün, su testisi su yolunda kırılır afili bir dayıya elbet denk geleceklerdir er yada geç.

sekizsilindir
27-01-2017, 22:18
Polatlı, yazdık kenara.. Yayan gezicez ordan almıycaz

kelalper
28-01-2017, 11:23
şimdi siz diyorsunuz ki bu savcılar bu adamları nasıl bırakıyor. Ben daha şimdiye kadar fakir savcı görmedim memlekette. Herkes bi vagonun içerisinde sende yanlışlıkla o vagona giriyorsun. Tren tünele girio bi bakıosun çıplaksın elbiselerin karşında oturan herifin üzerinde lan kime şikayet edicen trenin makinisiti sorumlu. Makinist bakıo yoo elbiseler cuk oturumuş adama bunlar senin olamaz dio ama yeni aldığın ayakkabılar makinistin ayaklarında. Daha yaziim mi?

volokill
28-01-2017, 12:34
şimdi siz diyorsunuz ki bu savcılar bu adamları nasıl bırakıyor. Ben daha şimdiye kadar fakir savcı görmedim memlekette. Herkes bi vagonun içerisinde sende yanlışlıkla o vagona giriyorsun. Tren tünele girio bi bakıosun çıplaksın elbiselerin karşında oturan herifin üzerinde lan kime şikayet edicen trenin makinisiti sorumlu. Makinist bakıo yoo elbiseler cuk oturumuş adama bunlar senin olamaz dio ama yeni aldığın ayakkabılar makinistin ayaklarında. Daha yaziim mi?

Bu dolandiricilarin ilanlari ifsa edilse en azından burdaki arkadaslar bilgilenmis olurlar. 2015 aralikta bende polatlidan Bircan Uguz adinda bir serefsiz tarafından iki parça boyalı denilerek 20 bin hasar kayitli bir arac almis bulundum.Araçta gerçekten iki parca boya var ama alttan hasar almis kilometreside iyiydi almis bulunduk ha bisey cikmadi sikinti vermedi arac biniyorum sadece satamiyoruz biraz kaziklandik.

Forumda boyle dolandiricilar paylasilsa en azindan burdaki insanlar bu islerden korunmus olur, el birligiyle de ilanlar gerçekten sikintiliysa şikayet edilip kaldittirilir.

kara06
28-01-2017, 13:42
sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-hatasiz-degisensiz-sunrofflu-f-30-km-44000-km-392497822/detay)
Yeni ilanlari arkadaslar

mikelazi
28-01-2017, 14:06
durmak yok masallah satışa devam heriflerde

rahmitanir
28-01-2017, 15:13
Allahsız köpekler.

phoenixs
28-01-2017, 17:25
Beyler ilanları sürekli şikayet edersek kullanıcıları kapatırlar

exca-
28-01-2017, 17:31
kullanıcıların ortadan kaybolması bişey ifade etmez bence, yeni kullanıcı açmak ne kadar zor sanki. Yasal olarak adamlara bişey olmaması çok kötü. Bir şekilde insanları bilgilendirmek lazım bu adamlarla ilgili

gkhn55
28-01-2017, 17:40
Araçlarda öyle duruyoki ok gibi.Şimdi plakadan değil şasedenmi sorgulama yapılmalı,ala kişi nasıl çakıcak davayı?

kesici
28-01-2017, 17:43
Hep beraber arayalım abi telden, benim açık hat mesela sürekli arar rahatsız edebilirim.

elensar77
17-02-2017, 11:22
Bu adamları nasıl anlıyorsunuz?
Hangi isim ile açıyorlar ilan?

blow07
17-02-2017, 14:09
Adaletine tükürdüğümün ülkesi.

CasabLanca
18-02-2017, 00:10
geçtiğimiz cuma günü sabah erken vakitte telefon çaldı satmış olduğum fiesta için biri arıyordu. kocaelinden polatlıya fiesta almaya gelmişler, aracın yanına gelince ağır hasar kayıtlı olduğunu anlamışlar. geldikleri araç ankara polatlıda fakat ilanı eskişehir sivrihisardan açmışlar. hiç mi şüphelenmediniz diye sordum yok çok güven verdiler dedi, araç başında şasi numarasından sorgulayınca ortaya çıkmış.

ek310
18-02-2017, 10:15
Güzelim Polatlı'nın adına leke düşürmüş şerefsizler, Oktay öter eskiden tavukçuydu , zaten okul çağında da çok bozuk bi kişilikti.
90ların sonuna kadar Polatlıya yavru paris derlerdi, çiftçiliğin geliri iyiydi nezih insanlar yaşardı. Eğitim, kültür, sanat standartın üzerindeydi.
Aldığı kalitesiz yoğun göçle birlikte ekonomisi yeten yerli kesim de Ankaraya göçtü.
Piyasa bunlar gibi çakala çukala kalmış demekki!

ibozum
18-02-2017, 10:21
kah pe evlatları hala nasıl yapabiliyorlar, adalet, hak, hukuk denen kavramlar bu pi çler için neden işlemez..

FatihR.
18-02-2017, 17:13
Kardeşimin arkadaşı astra H satıyodu,araba beyaz duman ve bir miktar yağ yakıyordu. Bunları bildikleri halde polatlıdan birileri aradı hiç pazarlıksız aldılar gittiler arabayı.

gokhankenar
18-02-2017, 23:57
Bigün biri çeker vurur o zaman dank eder bazı şeyler ...

onur_S
19-02-2017, 21:20
Otomobilde pert tuzağı haberi (http://www.platinhaber.com/otomobilde-pert-tuzagi-125331h.htm) Bu adamlar eskiden beri bunu yapiyormus zaten, watsapp ihbar hatti vs ile haberlerde sesinizi duyurabilirsiniz belki ciddiye alirlar sonrasinda.

PuT
20-02-2017, 08:27
bu adamların 81 ilden herkese takmışlığı mevcut. benim gözümle şahit olduğum istanbul istoç esnafından tutun da gaziantep şehitkamil esnafına kadar takmışlar. bu kadar ortada mevzu varken yasal yoldan kimse birşey elde edememişken hiç mi sert taşa denk gelmediler

adamlar istoçtaki elemanlarada taktıysa sıkıntı büyük.yakında vururlar :)

Chatin
20-02-2017, 21:07
http://i.hizliresim.com/2r70lO.png

Sezgin
21-02-2017, 10:51
http://i.hizliresim.com/2r70lO.png

hayret bunların vitrini yokmu. sahibinden.com nasıl oldu da para kazandığı müşterisinin üyeliğini sonlandırdı ?

Hakandy
25-02-2017, 14:14
Merhaba. Suç duyurusunda bulundunuz mu acaba ? Bir sonuç var mı aynı konudan muzdarip im

hyper35
07-03-2017, 23:32
huylandırdı;

sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-cok-acil-satilik-full-orjinal-m-gorunumlu-recore-koltuklu-405701921/detay)

Ankara GENCLER Vasıta ilanları sahibinden.com’da! (https://genclerotoemlak.sahibinden.com/)

Ewren
08-03-2017, 12:38
10 liraya adam vuruyorlar kardeş. bul birini ver bir kaç kuruş indirsinler hepsini kuş gibi. bak bakalım bir daha yapabiliyorlar mı?

Korollacı
08-03-2017, 12:49
ulan bu parayi nasil yiyorsunuz coluk cocugunuza nasil yediriyorsunuz o parayla buyuyen cocuktan hayirmi gelir tuh size lanet olsun kan emici serefsizler

bugi
12-03-2017, 18:04
Merhaba suÇ duyurusunda bulundum. Dava aÇacam maddİ manevİ ne kadar alacaĞim varsa alacaĞim. Sİzde eĞer dolandirdiysa en azindan suÇ duyusunda bulunun.

atituti
12-03-2017, 18:49
ulan bu parayi nasil yiyorsunuz coluk cocugunuza nasil yediriyorsunuz o parayla buyuyen cocuktan hayirmi gelir tuh size lanet olsun kan emici serefsizler

karıya gidiyodur

Emre-Dylan
12-03-2017, 19:09
Merhaba suÇ duyurusunda bulundum. Dava aÇacam maddİ manevİ ne kadar alacaĞim varsa alacaĞim. Sİzde eĞer dolandirdiysa en azindan suÇ duyusunda bulunun.

Geçmiş olsun şevkinizi kırmak istemem ama bir şey çıkmaz gibi yinede siz hakkınızı arayın sonuna kadar...

syhkan
12-03-2017, 19:15
bunlar tam bir şerefsiz piçler, zaman zaman ilanlarına denk geliyorum hala devam ediyorlar

hyper35
12-03-2017, 21:50
dikkat

sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-full-orjinal-sanruflu-e46-kasa-bmw-409570052/detay)