PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bozuk Resim kurtarma

stak67
14-07-2015, 04:15
Merhaba arkadaşlar. Eminim anlayan biri vardır bu konudanda :) Öncelikle uzun zamandır graffiti ile ilgileniyorum ve 2007 - 2008 yıllarına ait çalışmalarımın fotoğrafları bozulan harddiskimle beraber gitmişti. Bugün evde bir CD buldum. Bilgisayara taktığımda eski çalışmalarımın olduğunu gördüm :) Uzun zaman sonra eski çalışmalarımı geri alma umuduyla bilgisayara kopyalarken bir yerde takıldı kaldı. Bulduğum CD epeyce çizilmiş durumda. Sabun, macun, kolonya denedim ama değişen bir şey yok. Bir kaç tane kurtarma programıyla da denedim. Roadkills ile tüm fotoğraflar bilgisayara aktarıldı. Yine bir umut aktarılan klasöre girdim ve başta kopyalanan fotoğraflar haricinde gelen dosyaların türü ve boyutları normal ama fotoğraflar açılmıyor. Fotoğrafları düzeltmeye çalıştım ama yine sonuç alamadım. Picture doctor, Stealler phoenix gibi programlar işe yaramadı. Türlü türlü ortamlarda denedim sonuç alamadım. Paint, picasa, windows görüntüleyici, internet tarayıcıları, gom player vs. hiçbiri işime yaramadı. Ben bu elimdeki görüntü dosyalarını nasıl kullanılabilir hale getiririm? Hiç umudu yok mudur? Bu sorunlu CD için bir çözüm önerisi olan var mı?

Kurtarılan fotoğrafların bir kaç tanesi bu şekilde:

http://i571.photobucket.com/albums/ss155/CMR-5/Graffiti/SNC12239_zps5h4bw5lm.jpg

Kurtarma yaptığım klasörlerden biri bu şekilde:
http://i571.photobucket.com/albums/ss155/CMR-5/Adsz_zpsdcfotxys.png

BahadırALTUN
14-07-2015, 06:19
Çizik ıcin pasta cila deneyin.

stak67
14-07-2015, 11:57
araç için olan mı ? zararı olur gibi geldi bana ama

B.Koçer
14-07-2015, 11:59
Ortada çok pis yanlış anlasılmalar var

stak67
14-07-2015, 12:02
Ortada çok pis yanlış anlasılmalar var

alay edilecek bi konu değil benim için :) öyle bi muhabbetse eğer gerek yok. Yeterince önemli ve yeterince uğraştım. Bilmediğim, denenebilecek bir yöntem varsa denemek için açtım konuyu da

B.Koçer
14-07-2015, 12:04
alay edilecek bi konu değil benim için :) öyle bi muhabbetse eğer gerek yok. Yeterince önemli ve yeterince uğraştım. Bilmediğim, denenebilecek bir yöntem varsa denemek için açtım konuyu da

Bencede gerek yok ona istinaden yazdım zaten bir önceki posta

stak67
14-07-2015, 12:06
Bencede gerek yok ona istinaden yazdım zaten bir önceki posta

teşekkür ederim :icon_tup:

BahadırALTUN
14-07-2015, 13:16
Cd uzerindeki cizik için pasta deneyin. Isterseniz öncesinde önem vermediginiz cd de deneme yapın. Cizigi datanin yazili olduğu katmana inmeden yuzeyden almaya çalışın. Daha once denedigim ve sonuç aldığım bir yontem.

can2k
14-07-2015, 14:14
çok sağlam yanlış anlaşılmalar var hala konuda :D

dahan
14-07-2015, 17:09
biz cine 5 şin şifreleme sistemimi çıplak gözle çözmüş nesilden geldik bunumu çözemiçez,

Oznsrl
14-07-2015, 17:32
diş macunu uygulayın ama elle bezle bastırarak yaparsanız daha kötü olur ve ciddiyim çok cd kurtardım öyle :)

BahadırALTUN
14-07-2015, 20:47
biz cine 5 şin şifreleme sistemimi çıplak gözle çözmüş nesilden geldik bunumu çözemiçez,

Cine5 i çözmek icin bizim yöntem söyle idi; saç spreyi sıkılmış ayna ile TV'ye tersten bakiyorsunuz.

bskone
14-07-2015, 22:50
denedin mi bilmiyorum ama bazı bilgisayarcılar bozuk hdd içindeki verileri kurtarabiliyorlar diye aklımda kalmış bi araştır istersen

stak67
14-07-2015, 23:05
diş macunu uygulayın ama elle bezle bastırarak yaparsanız daha kötü olur ve ciddiyim çok cd kurtardım öyle :)

diş macunu denedim ama sonuç alamadım malesef.

stak67
14-07-2015, 23:06
denedin mi bilmiyorum ama bazı bilgisayarcılar bozuk hdd içindeki verileri kurtarabiliyorlar diye aklımda kalmış bi araştır istersen

araştırdım o işi ama onlarda genelde hdd için yazmışlar cd için öyle bir seçenek göremedim malesef

Schumi
14-07-2015, 23:24
muz yada elma ile cd kurtardığımız oldu. CD yazıcılar ön yüzeyde sizin resim vs.vs. gördüğünüz boyaya lazer ile işaretleyerek yazım yaparlar. Yani aslında çizik olan kısımda değil bilgi. Onun altındaki boyada. O çizik olan kısım lazer ışınının yansımanın bozduğu için okunmaz. O sert plastik yüzeydeki çiziği yoğun kıvamlı şeffaf ve laser ışınını geçirecek malzeme ile doldurunca alttaki boyaya en az ışık kırılması ile ulaşabilirsin. Otomobil pastası denemedim ama olabilir. Ama benim şahsen kurtardığım durumda elmayı yarım kesip cdnin üstüne sürdüm. Çok hafif dokunarak peçete ile fazlasını sildim. Çiziklerin içinin hala dolu olduğuna emin oldum ve sorunsuz okudum. Eski ve yavaş okuyan bir sürücüde işini kolaylaştırır hem dönüş hızı düşük olur hem onların lazerleri daha kuvvetli.

Slammed
14-07-2015, 23:30
muz yada elma ile cd kurtardığımız oldu. CD yazıcılar ön yüzeyde sizin resim vs.vs. gördüğünüz boyaya lazer ile işaretleyerek yazım yaparlar. Yani aslında çizik olan kısımda değil bilgi. Onun altındaki boyada. O çizik olan kısım lazer ışınının yansımanın bozduğu için okunmaz. O sert plastik yüzeydeki çiziği yoğun kıvamlı şeffaf ve laser ışınını geçirecek malzeme ile doldurunca alttaki boyaya en az ışık kırılması ile ulaşabilirsin. Otomobil pastası denemedim ama olabilir. Ama benim şahsen kurtardığım durumda elmayı yarım kesip cdnin üstüne sürdüm. Çok hafif dokunarak peçete ile fazlasını sildim. Çiziklerin içinin hala dolu olduğuna emin oldum ve sorunsuz okudum. Eski ve yavaş okuyan bir sürücüde işini kolaylaştırır hem dönüş hızı düşük olur hem onların lazerleri daha kuvvetli.

Abi benımde aynı sorunum vardı elma surdum, dvd okuyucu 15K RPM cevırıyo gıbı ses gelıyo ustundekı elmayı armutu yemın edıyorum duman ettı cıkardıgımda cdnın kenarlarında bırıkmıstı elmanın suyu :D

stak67
14-07-2015, 23:30

teşekkür ederim bilgilendirme için :) benim cd'de problem o parlak kısımda zaten. parlak kısım üzerine bikaç noktaya tiner damlamış. ve o kısımlar boş şuan :) sanırım kurtarma şansım yok

Schumi
14-07-2015, 23:38
teşekkür ederim bilgilendirme için :) benim cd'de problem o parlak kısımda zaten. parlak kısım üzerine bikaç noktaya tiner damlamış. ve o kısımlar boş şuan :) sanırım kurtarma şansım yok

Boya gitti ise kurtarma şansın yok. Bu arada bende şimdi hatırladım uzun bir süre okutmadan sonra elmalı turta gibi kokmuştu. :D