PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafikte 6.2 milyon araç sigortasız

GKS
24-01-2017, 13:25
Trafikte 6.2 milyon araç kanunen zorunlu olmasına rağmen sigortasız dolaşıyor. Olası kazalarda hem ölenlerin yakınları ile sakat kalanlar mağdur olacak hem de sigortasız 6.2 milyon sürücü milyonlarca lira tazminatı cepten ödeyecek.

http://i.hizliresim.com/DBgE2o.jpg (http://hizliresim.com/DBgE2o)

rebelh
24-01-2017, 13:29
devlet insanları suça itiyor 2 sene önce 200 lira olan sigorta 1200 tl çıkınca insanların zoruna gidiyor

MCN21
24-01-2017, 13:30
Rakama hiç şaşırmadım.

alperaslann
24-01-2017, 13:37
Devlet yapıcı olması gerekirken yıkıcı taraf oluyor. İnsanları amansızca suça, kanunsuzluğa itiyor anlam veremiyorum. Sigortalar bu fiyatta iken, polisler sadece app plaka, egzoz, cam filmi için araba cevirirken ne bu %ler aşşağı çekilir ne de sigorta yaptırmayan insanlar sigorta yaptırır. Sonra devletine saygı duyan, her yapılması gerekeni yapan vatandaşında sırtına binilir, iyice kullanılır.

Mutu
24-01-2017, 13:39
Tamamında hiç kaza yapmadığım bi süreçten bahsetcem. İlk arabamda sigortam 560dı. Sonra satıp sıfır bi araç aldım 1180 çıktı. Şimdiki aracıma en düşük 1700 çıktı. Ne yapsın insanlar? Bence gayet de haklılar. Arabayı alıyorsun kendini ona göre hazırlıyorsun tabi kucaktasın yaptırmak zorundasın ya işi keyfe döküyorlar. Araba sahibi olmaktan masraflardan ötürü hiç hoşnut değilim.

Berkan
24-01-2017, 13:40
Bence az bile çıkmış bu durumdayken. Yürümeye mecali olmayan araçlar bırakın sigortayı plakası dahil olmayan motorsiklet atv vs. var bolca görüyorum bunlardan daha kaçtane vardır ülke genelinde.

Ome_RS
24-01-2017, 13:40
gayet normal bu sayılara ulaşılması. sigorta fiyatları inanılmaz pahalı. daha dün %15 indirimim olmasına rağmen 760a kestirdim.
ama ben bu işi şuna benzetiyorum. iphone kullanıp net paketin olmaması gibi birşey. Araba kullanıyorsan bunu yaptıracaksın. başkalarını mağdur etmemek için.
en sonuna zaten çok daha fazlası olarak kullanıcıya zararı var.

msk_bmw
24-01-2017, 13:41
Benim araçta sigortasız 15-20 bin liralık arabama, geçen yıl 1180 tl ödemiştim, bu yıl 1500 lira daha sigorta zoruma gitti yaptırmadım, arabada 2 aydır yatıyor, binmiyorum sigortası yok diye. Ağzıma dolup dolup geliyorda neyse...

SinanAdalı
24-01-2017, 13:42
devlet indirici taraf başka açıklaması yok. Gel gelelim ki biz bu araçları alıyorsak yaptırmak zorundayız yaptırmayanları haklı görmüyorum yarın bir gün bu yaptırmayanlardan biri benim malıma canıma kast edip kaçmaya teşebbüs edebilir. Bu ülkede yaşıyosak bu adamların kurallarına uymak zorundayız demiyim sonuç itibarı ile uyuyoruz zaten. Ödemeyenler akıllı sanıyor kendini ne yazık...

korki
24-01-2017, 13:52
Trafik sigortası hangi zararları karşılıyormuş Allah göstermesin ölümlü veya yaralanmalı kazalarda masrafları mı karşılıyormuş O zaman benim anlamadığım bunca insan mahkemelerde trafikte yaşadığı olaylar neticesinde kusurlu veya kusursuz kan parası ödüyor karşı taraf dava açıyor kazanıyor onun parasını ödüyor. Özel kasko dışında hiçbirinin ben trafik sigortası tarafından karşılandığını görmedim duymadım veya ben mi yanılıyorum. O zaman bu insanlar neden boş yere ödeme yapsınlar ki.

barakuda26
24-01-2017, 14:08
Allah kimseye kaza bela göstermesin, özellikle o 6.2 milyon araç sahibine..

Dean's
24-01-2017, 14:26
Bence az bile çıkmış bu durumdayken. Yürümeye mecali olmayan araçlar bırakın sigortayı plakası dahil olmayan motorsiklet atv vs. var bolca görüyorum bunlardan daha kaçtane vardır ülke genelinde.

Abi bunu devlet bir sorun olarak görmüyor ki dolar olarak görüyor yakalayınca öttürür. Ama her zaman güncel sorunumuz cam filmi , egzoz , spoiler vs. Bizimle uğraştıkları kadar şu araçlarla uğraşsalar keşke.

TolgaUs
24-01-2017, 15:04
Egzoz takanları savunuyosunuz ya gülüyorum ya. Gece uyutmadıkları için dümdüz sövüyorum. Birilerinin hobisi birilerini rahatsız ediyorsa o hobiden çıkar suça döner. Herneyse. Şu trafik sigortalarını arabayı almadan önce bakamıyoruz ya zorunlu oturuyoruz çıkan fiyatın üstüne. En güzeli arabasızlık abi. Biniyosun 1 tl metrobuse götür baba beni. Trafik kaza kavga hiçbişi yok.. Ooh mis :D

dirk
24-01-2017, 15:14
keşke günlük haftalık sigortalar olsada sadece araç kullanacağım zaman kullansam.

MCN21
24-01-2017, 15:15
Abi bunu devlet bir sorun olarak görmüyor ki dolar olarak görüyor yakalayınca öttürür. Ama her zaman güncel sorunumuz cam filmi , egzoz , spoiler vs. Bizimle uğraştıkları kadar şu araçlarla uğraşsalar keşke.

Şu egzoza yazılan cezayı nasıl savunuyorsunuz anlamıyorum.

wolrath
24-01-2017, 15:17
normal derken? aracların neredeyse 3te1 ı sıgortasız mı sımdı?

Grimlord
24-01-2017, 15:19
Kanada'da sigortalar aylık olarak ödeniyor, keşke öyle olsa burada da.

BAT9
24-01-2017, 15:20
Babamın evin önünde yatan bir w124'ü vardı zamanında 300 tlye sigorta yaptırıcaktı yaptırmamıştı belli bir süre sonra o fiyat 700 mü 800 mü ne olmuştu zaten yatıyor neden böyle bir mevla ödeyim diye yaptırmamıştı sürekli trafikte olupta yaptırmayanları savunamıcam ama diğer kısmı anlayışla karşılamak gerekir bu sayının çoğunluğunu evin önünde yatan araçlar oluşturuyor olabilir.

ioz
24-01-2017, 16:17
Üzerime 3 tane araba var,

Birininki 890 TL, biri 530 TL, diğeri 1460 TL.

2007 modele 530, 2011'e 890, 2005'e 1460 TL para ödüyorum. Modele göre desem değil, yaşa göre desem değil, bildiğin kafasına göre fiyat çıkıyor. Hiç şaşırmadım. Aktif olarak kullanmıyorsan yaptırmayacaksın. Sağ olsunlar şey yapmadıkları bir tek kulağımızın arkası kaldı.

dkaya87
24-01-2017, 16:25
75 model 124'üme 8.800 TL sigorta bedeli çıkartan firmalar olduğu sürece bu rakamlar pek de anormal değil bence. :)

Ome_RS
24-01-2017, 16:30
Üzerime 3 tane araba var,

Birininki 890 TL, biri 530 TL, diğeri 1460 TL.

2007 modele 530, 2011'e 890, 2005'e 1460 TL para ödüyorum. Modele göre desem değil, yaşa göre desem değil, bildiğin kafasına göre fiyat çıkıyor. Hiç şaşırmadım. Aktif olarak kullanmıyorsan yaptırmayacaksın. Sağ olsunlar şey yapmadıkları bir tek kulağımızın arkası kaldı.

sigorta fiyatları bildiğim kadarıyla sigorta yapılacak aracın marka modeliyle değişiyor.
mesela renault symbol cok olduğu için kaza riski de çok ki işleme giren sigorta da çok.
ama mesela alfa 159 az kaza riski de az.
symbol yüksek çıkarken 159 düşük çıkabilir.

KÖROĞLU
24-01-2017, 16:33
Sigorta şirketlerini savunuyor görünmek istemem ama şöyle bir gerçek var ki bu durumda olmamızın sebebi biraz da biz yada çevremizdeki insanlar.

Adam kafası güzelken vuruyor bir yere ertesi gün gidiyor bir arkadaşıyla anlaşıyor tutanak tutuyor vs karşı taraftan yaptırıyor.

Servisler / eksperler onarımla düzelecek kapıyı değişim yazıyor sigorta 1000 TL lik işe 3000 TL ödüyor (rakamlar farazi)

Bunun yanında ölümlü /yaralanmalı kazalardan ötürü ödedikleri primler var. Açın bakın sigorta şirketlerinin karlılıklarına çoğu zarar yazar.

Kar etmek için kurulmuş bir işletmede adam zarar ediyorsa ne yapar ? Fiyat arttırır bu da normaldir.

Kişisel olarak sigortam var / kaskom var ( Kaskolu şirket araçları nasıl kullanılıyor *****) diyerek devam edersek bu fiyatlar düşmez.

Ben de çok fazla ödüyorum sigortayı keşke düşse. Ama yukarıda anlattığım durumlar değişmedikçe ödenen primler düşmez.

Sigortasız gezenleri takdir eden arkadaşlara şaşırıyorum, umarım arabana ya da sana/yakınına o araçlardan biri çarpmaz.

Bu ülkede en kısa dava neredeyse 6 ay sürüyor. Araban dan / sağlığından olduğunla kalırsın.

taytay
24-01-2017, 16:42
Sigortasız gezenleri nasıl takdir ediyorsunuz bende anlamıyorum tamam fiyatlar yüksek bu hepimizi rahatsız ediyor, arabaya biniyorsan bunu yaptırmak zorundasın. Yukarıda bazı arkadaşlar binmiyoruz yazmış onlara lafım yok tabi.

gkhn55
24-01-2017, 16:49
Sistem sürekli değişiyor.Daha önce yaş küçük olduğu zaman sigorta fazla çıkardı.Şimdi düşük model araç kaza riski olduğundan fazla çıkıyor diye biliyorum.Kimi aracın markasıda farkediyor diyor.Yoksa bunların hepsimi:DNeye göre tam olarak?

TFSİ
24-01-2017, 18:15
Peki aracı trafik sigortasız kullanmanın cezası yokmu?? Tuv den gecmıyor sanırım

gemsazr9
24-01-2017, 18:25
Kaporta ve boya işçilik fiyatları çok uçuk . Mekanikçiler fazla para almıyor . Bu işçilik fiyatlarına hangi şirket dayanır

Vintage
24-01-2017, 18:33
Küçük il,ilçelerde,merkeze uzak kesimde yaşayanların sigorta yaptırdığını düşünmüyorum ne ara trafik denetim olacakta yakalanacak yada az olan araç trafiğinde nerede kaza yapacakta ortaya çıkacak ? Bunlar düşünülüp yapılmıyordur muhtemelen
Büyük şehirde yapmayanların ki ise tamamen risk

kadireren
24-01-2017, 19:21
SÜrekli kullanmayanlar tamam belki olabilir ama sürekli kullanılıp sigortasız gezen sayısı arttıkca vur kaçlarda artacaktır adam sigorta yaptırmaz vuruncada kaçar olan yine bize olur

ENGean
24-01-2017, 19:38
Abi sigortası ayrı,
Arabanın vergisi ayrı,
Benzini, benzinin vergisi ayrı,
Yola cıkıyosun otoyol parası ayrı,
Sıradan bi yere çekiyoruz adam tıp damlıyo ispark die o ayrı.
Yemin ediyorum devlete verdiğimiz harç'ın haddi hesabı yok..

slowmotion
24-01-2017, 20:22
Abi sigortası ayrı,
Arabanın vergisi ayrı,
Benzini, benzinin vergisi ayrı,
Yola cıkıyosun otoyol parası ayrı,
Sıradan bi yere çekiyoruz adam tıp damlıyo ispark die o ayrı.
Yemin ediyorum devlete verdiğimiz harç'ın haddi hesabı yok..
Devlet bizi haraca baglayali cok oldu...

hddsheriff
24-01-2017, 20:36
Peki aracı trafik sigortasız kullanmanın cezası yokmu?? Tuv den gecmıyor sanırım

Araç bağlanıp otoparka çekilir , polis ceza yazar. Sigorta yaptırmadan araba otoparktan çıkmaz , poliçeyi cezalı keserler ayrıca bir sonra ki poliçeyi en iyi ihtimalle %50 cezalı çıkartırlar. Kısaca 1000 tl den kaçarken 2-3 binlik oluyor sigortasız gezenler.

Devletin vatandaşı umursadığı yok elbet tahsil ediyor nasılsa o paraları rakam büyümeden ödemek en hayırlısı. Devlet baba diyor ki paran yoksa binme arabaya filan toplu taşıma neyine yetmiyor :)

GuNeS
25-01-2017, 00:05
Dün sigorta yaptırdım. 12 farklı sigorta firmasından 999tl ile 2.790tl arasında fiyat aldım.Araç 96 e34. Alliance 1055tl idi ordan yaptırdım.

Yigit-Y
25-01-2017, 00:14
Bugün motoru sattım

1 yıl sigortasız kullandım

4.500 TL lik motora 1.500 tl sigorta çıkartırlarsa

Mantık gereği yaptırmaz kimse

Bu rakamlar daha çok artar

Bizim millet cebinden para çıkmaması için

100 takla atar

Dean's
25-01-2017, 00:43
Şu egzoza yazılan cezayı nasıl savunuyorsunuz anlamıyorum.

Egzoz takanları savunuyosunuz ya gülüyorum ya. Gece uyutmadıkları için dümdüz sövüyorum. Birilerinin hobisi birilerini rahatsız ediyorsa o hobiden çıkar suça döner. Herneyse. Şu trafik sigortalarını arabayı almadan önce bakamıyoruz ya zorunlu oturuyoruz çıkan fiyatın üstüne. En güzeli arabasızlık abi. Biniyosun 1 tl metrobuse götür baba beni. Trafik kaza kavga hiçbişi yok.. Ooh mis :D

Egzozu savunmuyorum tek dertlerinin bu olduğunu söylüyorum. Beni yanlış anlamışsınız ama trafikte takati kalmayan arabalar emin olun egzozdan daha zararlı. Gece gece farları yanmayan bir araçla başımı belaya sokmaktansa başkalarına sövmeyi yeğlerim.

Octane
25-01-2017, 01:33
Ortalamanın üstü maddi duruma sahip ailelerin kucağından konuşan insanların tepkilerini görmüşsünüzdür. Ee ne var bunda tarzı açıklamalar.

Bir düşünmek lazım sadece, eskiden o kadar ucuz olduğu için arkadaş arasında konuşurken 'öff yine sene doldu sigortası geldi şimdi işin yoksa git sigorta yaptır poliçeyi al bi ton iş' diyerek yapılan trafik sigortasını bugün niye 6.5 milyon insan yapmıyor? Bu insanlar niye eskiden başka şimdi başka düşünüyor? Bu insanları alım gücü düşüşü mü bu hale sokuyor?

Tayfun.O
25-01-2017, 02:39
Rakam az bile bence. 5000 tl lik şayin ne 1500-1000 tl sigorta çıkarsa olacağı budur.

Sırf bu yüzden araba almaktan vaz geçtim birde. Geçen sene babamın arabasıyla ufak bir maddi hasarlı kaza yaptım. Tutanak tutuldu kesin 2000 tl sigorta çıkardı bana

Yigit-Y
25-01-2017, 08:05
75 model 124'üme 8.800 TL sigorta bedeli çıkartan firmalar olduğu sürece bu rakamlar pek de anormal değil bence. :)

Bende 74 model 124 var 700 tl ye yaptırdım

Sen nasıl bir günah işledin ki geçmişte bütün faturayı kesmişler

KÖROĞLU
25-01-2017, 08:24

Rakam firmaya göre değişiyor üzerime olan twingoya bir firma 3700 küsür TL çıkardı bir firma 625 TL.

Ve bu aracın sigortalı olarak karıştığı hiçbir kaza yok. Arkadaş en yüksek çıkan tutarı yazmış olabilir.

He en düşük tutaru yazdı ise intihar sebebi

safaks
25-01-2017, 10:19

Nerde 1 tl kardesim. :) istanbulda anamizi aglatiyolar. Toplu tasimayada oyle bi soktular ki beylikduzunden zeytinburnu git gel yapiyorum 2 vesait nerdeyse gunlugu 8 9 tl :) trafik olmasa arabayla gitsem nerdeyse bi farki kalmicak. Toplu tasimayada iyi gecirdiler. Aylik akbil yapiyoruz 185tl. Binsende binmesende garanti para. Bide metrobuse binmek tam savas gerektiriyor. Sozum sana deil kusura bakma bu konuda cok dertliyim devlete sovesim var :)

TolgaUs
25-01-2017, 10:50
Nerde 1 tl kardesim. :) istanbulda anamizi aglatiyolar. Toplu tasimayada oyle bi soktular ki beylikduzunden zeytinburnu git gel yapiyorum 2 vesait nerdeyse gunlugu 8 9 tl :) trafik olmasa arabayla gitsem nerdeyse bi farki kalmicak. Toplu tasimayada iyi gecirdiler. Aylik akbil yapiyoruz 185tl. Binsende binmesende garanti para. Bide metrobuse binmek tam savas gerektiriyor. Sozum sana deil kusura bakma bu konuda cok dertliyim devlete sovesim var :)

öğrenciyim ya ondan abi :D 1 tl ye 60km gidiyorum haha. Açıköğretimde yazılıp alabilirsin belki sende bi bak istersen abi.

Molev
25-01-2017, 10:59

Abicim çözümün basit gidiyosun anadolu üniversitesine 4 yıllık bir okula dönem başı harcın 205 TL kayıt oluyosun, sonra öğrenci belgenle iett ye öğrenci kartı başvurusunda bulunuyosun aylık sınırsız 80 tl ye geliyor. Artık bas basabildiğin kadar :)

Rockford
25-01-2017, 11:06
Sigorta işi baya karmaşık hal aldı. Eski aracımı geçtiğimiz sene hafriyat kamyonu sıkıstırdı, Solda ilerliyordum beni görmeden sola cıkmıs duvarla dorsenin arasında sıkıştı araç. Üstüne adam durmadı kaçtı, araç yürür haldeydi yakaladım durdurdum. Kamyonun sigortası yok,polis geliyor sen en iyisi elden ne verirlerse kabul et şimdi diğer türlü cebinden yaptırıcan paranı alabilirmisin ne zaman alırsın belli değil diyor. Doğruyu yapan mağdur oluyor. O günden sonra şüpheyle yaklaşıyorum sigorta yaptırıyoruz ama gün gelir kaza yaşasak haklımı olacaz mağdurmu belli degil.

GokhanRS
25-01-2017, 11:24
yokmu hüloğğ, türkiyede sigorta çok ucuz, bilmem ne ülkesinde sigorta muane bilmem kaçbin euro muş dicek birisi?

Ben şuan belgradda arabamın muayene + sigorta + yıllık mtv toplam 178 Eu (712 TL) ödüyorum.

Güncel 1,6 örneğin peugeot araç için mtv + muayene + trafik sigortası türkiyede kaç paraya patlıyor şuan?

Yigit-Y
25-01-2017, 11:29
yokmu hüloğğ, türkiyede sigorta çok ucuz, bilmem ne ülkesinde sigorta muane bilmem kaçbin euro muş dicek birisi?

Ben şuan belgradda arabamın muayene + sigorta + yıllık mtv toplam 178 Eu (712 TL) ödüyorum.

Güncel 1,6 örneğin peugeot araç için mtv + muayene + trafik sigortası türkiyede kaç paraya patlıyor şuan?

sigortası en az 700 papel :D gerisine gerek var mı :D

Berkan
25-01-2017, 12:18

Kendi aracım için konuşayım 1.6dizel ceed 2013 model

sadece mtv 4-6 yaş 1.6 için 748 TL , 2 senede bir kere tüv 198 lira muayne, araç 65 yaşındaki babamın üstüne sigorta 572 lira

and oscar goes tooooo 752+100+572 = 1517 turkish liras :D

Berkan
25-01-2017, 12:21
toplamayı 198 üstünde yazınca sacmaladı tabi hesap = 1420 olacak :D

dkaya87
25-01-2017, 12:41

aldığım en yüksek teklifi yazmıştım :) 1.100 TL'ye yaptırdım ben de, üzerime 2 araç olduğu için birinde indirimden yararlanamadım.

KÖROĞLU
25-01-2017, 12:46
200 Model clio

mtv 122 + sigorta 830 (validenin üstüne araç yaş 52) + 100 (200 / 2 yıl) 1052 Yıllık maliyeti.

Araç eski olduğundan maliyet oldukça düşük görünüyor.

2015 model 2 Litre bir araç olsaydı eğer yıllık mtv si 2.878,00 TL olacaktı. Soygun gibi.
Al arabayı koy kapıya kullan ya da kullanma her gün ~8 TL vergi öde.

devil_berk22
25-01-2017, 13:48
bide çekme belgesi alıp sahte ruhsat ve plakayla gezenler var onlardada ne sigorta ne başka birşey var onlar bu sayının haricinde kalanlar.