PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ev Alırken Gördüğünüze İnanmayın! Günümüz Dolandırıcı Müteahhitleri!

GokhanRS
21-02-2017, 15:10
20bin tl lik araba alacak insanımız elli yere sağını solunu gösterip, kazası boyası var mı, yok trameri cartı curtu dert ediyorlar. Ömürlük yaşayacağınız çok daha pahalı yapılara ne kadar dikkat ediyoruz?

Arkadaşlar insanlardan duyuyorum. Bankadan kredi çıkıyorsa o eve güven. Çünkü ekspertiz yapılıyor o ev sorunsuzdur denir.

Ancak yanlış bilgi bu. Bakın banka eksper ve müteahhit iş birliği ile nasıl dolandırıyorlar milleti.

Son haber: 2+1 diye aldığı ev aslında 1+1 cıkınca... - Ekonomi Haberleri (http://www.hurriyet.com.tr/2-1-diye-aldigi-ev-aslinda-1-1-cikinca-40372600)

Adam krediyle almasına rağmen 2+1 aldığı ev 1+1 çıkmış yeni yapı olmasına rağmen. Üstelik bankada eksper raporunuda vermemişler adama. Parasını sizden kesip eksper raporunu elinize alamıyorsanız neye yarar.

Tamam adamında saflığı var, sizlere örnek olsun da aman dikkat edin güvenmeyin bu yasal tefecilere de müteahhitlere de.

imprezaWRC
21-02-2017, 15:22
Olm onu bilmemde yazdığın başlık bildiğin eski Çince :D :D

ghibli06
21-02-2017, 15:24
bu ülke arabada tek parça boya varsa kıllanır ama ev alırken nelere bakması gerektiğini bilmez, hangi fiyattan alması gerektiğini araştırmaz... genelde 'bizim Ahmet almış, çok prim yapacakmış' ya da 'bizim muhasebecinin amcası demiş, orada milletvekilleri doktorlar hakimler alıyormuş hep!' sözleriyle tufaya geliriz...

isim vermeyim Ankara'nın elit projelerinden birinden bir tanıdığımız ev almış, rica etti teslim tarihi geçti gidelim bakalım diye... evin teslimine minimum 6-7 ay var, işçilikler berbat, kullanılan malzemeler 3. sınıf ve de 2+1 e verilen ücret 850bin TL... şu an avukatı ihtarname çekti bakalım ne olacak...

geçen TOKI konusunda yazmıştım, çok ilginç memleketiz...

GokhanRS
21-02-2017, 15:35
Olm onu bilmemde yazdığın başlık bildiğin eski Çince :D :D

böle kalırsın işte ortada. başlığın eski haline görmeyenler ne diyo bu dicek :D

zgnn
21-02-2017, 17:41
Adalet olmayan ulke de ahlakta olmaz

Yigit-Y
21-02-2017, 18:18
İmam neyse cemaattteee ondan beter olur

Normaldir

:)

huseyinturk
21-02-2017, 18:21
Emlakçılar efsana, beylikdüzünde metrobüse 5 dakika, fotolarda salonu 70 metrekare olan evi 150.000e ilana koyuyolar, arayıp bilgiler doğrumu dediğinde tabi efendim diyolar ama eve bakmaya gittiğinde esenyurdun daha önce insan girmemiş ücra köşelerine götürüyorlar ��

darkmoon
21-02-2017, 18:47
şu anda yeni yapı denilen yapıların kaçı depreme hakkatten dayanıklı kağıt üstünde değil gerçekte...
yada kaç bina gerçek üst sınıf beton ve demir kalitesinde yapılıyor..

önce insanlar bunu araştırsa kendi çapında .. adam yeni eve geçmiş binanın her yanı sıva çatlağı demirler görünüyor gönyeye koysan tabanı duvarı yamuk bir sürü yep yeni yapı var.. al eline civalı gönyeyi koy salonun ortasına yada kolidordan salona doğru ... neyse...

S.Özeren
21-02-2017, 20:19
Millet birbirini nerden duduklucegini şaşırdı , artık herşey normal geliyor bana

arda35
21-02-2017, 20:27
Umarım mağdurun krediden kastı ev kredisidir. (Meblağ çok yüksek değil, ihtiyaç kredisi de çekmiş olabilir)

Ekspertizini yapan değerleme firmasına kallavi bir yaptırım uygular banka. Olası zararını da her türlü çıkarır. Zira böylesine önemli bir değişikliğin ekspertizde gözden kaçma şansı yok. Projesi belediyede incelenmediyse şirket için party hard :)

Tabii bu yazdıklarım ev kredisiyle alınması halinde yaşanabilecek senaryo.

Yiğit G.
21-02-2017, 22:45
Bende 1+1 aldım 2+1 çıktı y.q ... ciddiyim , ne kadar büyük salon diyordum meğer odalardan birini salona katmışlar.Şanslımıyım şansızmıyım anlamadım

Tayfun.O
21-02-2017, 22:55
şu anda yeni yapı denilen yapıların kaçı depreme hakkatten dayanıklı kağıt üstünde değil gerçekte...
yada kaç bina gerçek üst sınıf beton ve demir kalitesinde yapılıyor..

önce insanlar bunu araştırsa kendi çapında .. adam yeni eve geçmiş binanın her yanı sıva çatlağı demirler görünüyor gönyeye koysan tabanı duvarı yamuk bir sürü yep yeni yapı var.. al eline civalı gönyeyi koy salonun ortasına yada kolidordan salona doğru ... neyse...

Abi bir şey iddia edemem ama çoğu dayanıklıdır. Gördüğüm kadarı ile denetimler eskiye nazaran daha sıkı, ayrıca bir sürü şantiyenin hakkı var. Mesela söylenen beton 45 dk içinde gelmezse sen ben bunu döktürmem dersen santral ağzını açamıyor hatta yalvarıyor. Beton numuneleri alınıyor bunu 1 Yapı denetim alıyor 2 Müfettişler alıyor 3 beton santrali alıyor.
Ayda 2-3 defa şantiyeleri müfettiş geziyor.
Zaten Yapı denetimin üstüne kitlendiği için adamlar her beton dökülmeden önce yapılan işin imalata uygun olup olmadığına bakıyor.

Ama proje yanlış dizayn edildiyse, bu da gözden kaçarsa isterse c100 beton döksünler yine yıkılır abi :D
Veya zemin iyileştirilmesi gereken yere ya bir şey olmaz denip dök radye temeli geç denirse yapacak bir şey yok

R.I.P
21-02-2017, 22:57
geçenlerde bir tanıdığım benzer konuda problem yaşadı. konu uzun ama özetle 4 yıldır oturduğu evin (yüksek giriş) tüm balkonlarının kaçak olduğu ortaya çıktı.
bir ilave de kendim çok uygun fiyata dublex bulmuştum gittiğimde çatıda sadece teras vardı, iskan alındıktan sonra ufak masrafla dublexe çevirip kullanabileceğim söylendi. satılmadıysa muhtemelen yapılmış ve dublex diye satılıyordur şuan. bunlar yalova gibi deprem bölgesi bir şehirde yaşanıyor. akıllanmadık akıllanmıyoruz ısrarla da

rdmmm
21-02-2017, 23:13
Bunlar hep farkli sektörlerde parayi bulup müteahhit olayim diyen işten anlamayan zihniyetin eserleri.

darkmoon
21-02-2017, 23:15
Abi bir şey iddia edemem ama çoğu dayanıklıdır. Gördüğüm kadarı ile denetimler eskiye nazaran daha sıkı, ayrıca bir sürü şantiyenin hakkı var. Mesela söylenen beton 45 dk içinde gelmezse sen ben bunu döktürmem dersen santral ağzını açamıyor hatta yalvarıyor. Beton numuneleri alınıyor bunu 1 Yapı denetim alıyor 2 Müfettişler alıyor 3 beton santrali alıyor.
Ayda 2-3 defa şantiyeleri müfettiş geziyor.
Zaten Yapı denetimin üstüne kitlendiği için adamlar her beton dökülmeden önce yapılan işin imalata uygun olup olmadığına bakıyor.

Ama proje yanlış dizayn edildiyse, bu da gözden kaçarsa isterse c100 beton döksünler yine yıkılır abi :D
Veya zemin iyileştirilmesi gereken yere ya bir şey olmaz denip dök radye temeli geç denirse yapacak bir şey yok

umarım düşündüğün gibidir toprak kayması olan yere binalar yapılıyor.. tamam doğru proje yapılırsa sıkıntı yok ama ben çoğunun doğru yapıldığını düşünmüyorum bu benim fikrim.. adam apartmanın üstüne yada kendince residince falan diyorlar havuz yapıyor şekil olsun diye.. apartmanın üstüne havuz yapmak demek senin o binanın tepesine 5 ton 10 ton hareket eden bir kütle koyman demek .. özellikle bir deprem anında o 5 ton - 10 ton luk su hareket istikameti belirsiz .. senin buna uygun bina yapman lazım buda tam bir sanattır.. yapabilen varmı ben şahsen inanmıyorum şahsi fikrim..

şuda var türkiyede milyon tane mütahit var ama büyük firma işte tv lerde orda burda uluslar arası projelerde yapanlar 10 parmağı geçmiyor..

Tayfun.O
21-02-2017, 23:45
umarım düşündüğün gibidir toprak kayması olan yere binalar yapılıyor.. tamam doğru proje yapılırsa sıkıntı yok ama ben çoğunun doğru yapıldığını düşünmüyorum bu benim fikrim.. adam apartmanın üstüne yada kendince residince falan diyorlar havuz yapıyor şekil olsun diye.. apartmanın üstüne havuz yapmak demek senin o binanın tepesine 5 ton 10 ton hareket eden bir kütle koyman demek .. özellikle bir deprem anında o 5 ton - 10 ton luk su hareket istikameti belirsiz .. senin buna uygun bina yapman lazım buda tam bir sanattır.. yapabilen varmı ben şahsen inanmıyorum şahsi fikrim..

şuda var türkiyede milyon tane mütahit var ama büyük firma işte tv lerde orda burda uluslar arası projelerde yapanlar 10 parmağı geçmiyor..

yapılır abi niye yapılmasın projeyi tasarlayan müteahhit değil ki inşaat mühendisi her şeye uygun proje yapılır, ama projeye uygun imal edilmesi lazım. Benim korkumda imalat sırasında "pompacı bu beton çok katı ver suyudur" Bir sürü etken giriyor abi 2yıllık bir imalat süreci var denetimler eskisine nazaran çok iyi ama yeterli değil herkes işin kolayına kaçarsa dediğin gibi sağlam bina yapılmaz dediğin gibi bakkal bile müteahhit oluyor :D

Emre-Dylan
22-02-2017, 00:49
Bende 1+1 aldım 2+1 çıktı y.q ... ciddiyim , ne kadar büyük salon diyordum meğer odalardan birini salona katmışlar.Şanslımıyım şansızmıyım anlamadım

Yiğit abi gece gece yapma şöyle şeyler :) :) Hayırlı uğurlu olsun güle güle otur.

Emre Akçay
22-02-2017, 08:24
Bankadan kredi çekerken mutlaka ekspertiz raporu alınmalı bence. Daha önce baktığım evin üst katının mesken olarak geçmediğini, ortak kullanım alanlı depo olarak geçtiğini görüp vazgeçmiştim ben. Müteahhitler genelde yapı kullanım belgesini aldıktan sonra projede değişikliğe gidip, odaları, daireleri değiştirebiliyor. Kat maliklerinden biri de şikayet ederse uğraş dur. Tadilat projesi çizdir yada eski haline getir vs vs.

GokhanRS
22-02-2017, 10:01
Umarım mağdurun krediden kastı ev kredisidir. (Meblağ çok yüksek değil, ihtiyaç kredisi de çekmiş olabilir)

Ekspertizini yapan değerleme firmasına kallavi bir yaptırım uygular banka. Olası zararını da her türlü çıkarır. Zira böylesine önemli bir değişikliğin ekspertizde gözden kaçma şansı yok. Projesi belediyede incelenmediyse şirket için party hard :)

Tabii bu yazdıklarım ev kredisiyle alınması halinde yaşanabilecek senaryo.

krediyi çekerken eksper raporunu bankacıyla müteaahhit göstermemiş oldu bittiye getirmişler. kredi çıkıyorsa eksper iyi rapor vermiştir diye düşünmüş adamda kurcalamamış.

eksper raporunda dairenin projeye uygun olmadıı, binada bir çok hata olduğu yazıyor. Eksperde hiç sorun yok. bu eksper raporuna rağmen konut kredisi vermiş banka.

Yani kurumsal diyip bankalara güvenmeyeceğiz.

Evo34
22-02-2017, 10:22
Gökhan,
Lokomotif bir sektörden bahsediyoruz. Böyle hadiseler ancak münferit olarak olabilir.
Eksperler yeminlidir, üçkağıt yapmazlar/yapamazlar.
Bankalar bu konuda asgari özen gösterirler.

Konuda bahsi geçen örnek tüm paydaşlara mal edilmemeli...

burak10
22-02-2017, 10:30
Peşin ev alacakken nelere dikkat etmeliyiz? Kredi çekmezsek eksper de gelmiyor. Fikri olan varmı?

Ayrıca ev alırken tapu ortak kullanım iskan dışında nelere bakmak lazım? yardımcı olacaklara teşekkürler

GokhanRS
22-02-2017, 10:35
Gökhan,
Lokomotif bir sektörden bahsediyoruz. Böyle hadiseler ancak münferit olarak olabilir.
Eksperler yeminlidir, üçkağıt yapmazlar/yapamazlar.
Bankalar bu konuda asgari özen gösterirler.

Konuda bahsi geçen örnek tüm paydaşlara mal edilmemeli...

aslında haberi iyi okuyanlar anlar. eksperde zaten bir sorun yok bende yazdım. eksper adam gibi raporunu yazmış. bu bina sorunlu. sonradan çok sayıda değişiklik yapıldığını tutanak altına almış. yani bina kusursuz dememiş. eksperlerin geneli yamuk yapmaz. sonuçta 1 dyno bir lift alıp oto eksper tabelasıyla iş yapmıyor gayrimenkul eksperleri. genelde güvenilirler.

Ben bankacılara kızıyorum özellikle. bu eksper raporuna rağmen krediye onay veriyorlar. adamı aydınlatmıyorlar. illaki işini düzgün yapan vardır. Ancak bankacılık sektöründe çalışan çok sayıda kötü niyetli insan mevcut. bir çok sektöre göre daha fazla maalesef.

GokhanRS
22-02-2017, 10:39
Peşin ev alacakken nelere dikkat etmeliyiz? Kredi çekmezsek eksper de gelmiyor. Fikri olan varmı?

Ayrıca ev alırken tapu ortak kullanım iskan dışında nelere bakmak lazım? yardımcı olacaklara teşekkürler

ev sıfır mı

Evo34
22-02-2017, 10:55

Evin tapusunu alıp bağlı olunan Belediye'ye gitmek en sağlıklı yöntem.
Orada kaçak göcek ne varsa ortaya çıkacaktır...

GokhanRS
22-02-2017, 10:57
Evin tapusunu alıp bağlı olunan Belediye'ye gitmek en sağlıklı yöntem.
Orada kaçak göcek ne varsa ortaya çıkacaktır...

buna ek olarak tapuya da gidilip sorgulanmalı bence. zaten evi görüp sonra belediyeden de onaylı proje istendi mi sorunlar ortaya çıkar.

evin işçiliği ve malzeme kalitesi konusu maalesef yine lisanslı iyi bir eksper firmasına yaptırılması gerekiyor. buda 400 den başlayıp 1000 tlye kadar fiyat çekenler var. fiyatlar neye göre hiç bilmiyorum.

arda35
22-02-2017, 11:31
krediyi çekerken eksper raporunu bankacıyla müteaahhit göstermemiş oldu bittiye getirmişler. kredi çıkıyorsa eksper iyi rapor vermiştir diye düşünmüş adamda kurcalamamış.

eksper raporunda dairenin projeye uygun olmadıı, binada bir çok hata olduğu yazıyor. Eksperde hiç sorun yok. bu eksper raporuna rağmen konut kredisi vermiş banka.

Yani kurumsal diyip bankalara güvenmeyeceğiz.

Ekspertiz raporunu müşteriye göstermek zorunlu değil, o konuda sıkıntı yok. Nihayetinde eksper işi bankaya yapıyor.
Projede o kadar değişiklik varken son onayı veren denetmen uğraşsın şimdi. Değerleme sektöründe yaptırımlar ağır olur.

arda35
22-02-2017, 11:34
buna ek olarak tapuya da gidilip sorgulanmalı bence. zaten evi görüp sonra belediyeden de onaylı proje istendi mi sorunlar ortaya çıkar.

evin işçiliği ve malzeme kalitesi konusu maalesef yine lisanslı iyi bir eksper firmasına yaptırılması gerekiyor. buda 400 den başlayıp 1000 tlye kadar fiyat çekenler var. fiyatlar neye göre hiç bilmiyorum.

Asgari bir ücret tarifesi var. Ona göre fiyat veriliyor.
TDUB - Turkiye Değerleme Uzmanları Birliği (http://www.tdub.org.tr)

darkmoon
22-02-2017, 12:35
yapılır abi niye yapılmasın projeyi tasarlayan müteahhit değil ki inşaat mühendisi her şeye uygun proje yapılır, ama projeye uygun imal edilmesi lazım. Benim korkumda imalat sırasında "pompacı bu beton çok katı ver suyudur" Bir sürü etken giriyor abi 2yıllık bir imalat süreci var denetimler eskisine nazaran çok iyi ama yeterli değil herkes işin kolayına kaçarsa dediğin gibi sağlam bina yapılmaz dediğin gibi bakkal bile müteahhit oluyor :D

valla sana gördüklerimi söylesem :) neyse boşver..

GKS
22-02-2017, 12:36
ilanlardaki metrekalerde yalan dolan ne yazıyorsa yarısı 180 yazan yer gerçekte 90. ilanda yazan fiyat eve bakmaya giderken yolda bir kez eve girince birkez daha artıyor. evi aynı anda gösteren iki emlakçı müşterinin yanında komisyon kavgasına giriyor. bir evin aynı fotoları ile 20 farklı emlakçı ayrı ilan açıyor. iki daireyi alçıpan kartonpiyerler ayıran bile var. yeni apartmanlar yapılırken en ucuz malzeme neyse maliyeti düşürmek için o kullanılıyor. ses yalıtımı diye bir şey zaten yok çünkü bunlar hep maliyet. üst katın sesi alt kata gitmiş kimin umrunda. altyapı tesisat yanlışlıkları zaten tonla. işçi olarakta hepsi sigortasız günlük ücretle çalıştırılan suriyeli ve 3.dünya vatandaşları tercih sebebi. ondan sonra al sana sağlam bina. bu evler satılmaya devam ettikçe binayı yapan okuma yazma bilmeyen mutehahit 1000 metrekarelik villada oturup range autobioghraphy kullanmaya devam eder.

Nameless34
22-02-2017, 12:59
En güzeli evin bağlı bulunduğu tapu müdürlüğüne gidip kontrol etmek. yaklaşık 2 yıl önce ev ararken göktürk mevkisini takmıştım kafaya ve bir evi çok beğenip fiyatta da anlaşıp ciddi bir miktar kapora vermiştik. Ev sahibi biz kredi çekince ona vergi çıkmaması için 5 yılın dolmasını beklemek istediğini söyledi 1 ay vardı 5 yılın dolmasına beklemeye başladık.

Evin kat irtifakı vardı krediye uygundu ama iskan için başvuruda yapılmış çıkması bekleniyordu sözde, sonra aile ile bir kez daha eve bakmaya gidince bir şekilde emlakçı ağzından su parasının toplu ödendiğini kaçırdı, otopark kapısı neden kapalı diyince orası projede bölmeli depo görünüyor iskan çıkması için projeye göre düzenledik bekliyoruz dedi. Neyse dedik burası Türkiye olur öyle döndük.
Ertesi gün benim kafaya yatmadı kendi kendime dedim 10 yılını krediye bağlican sonra evde sorun çıkarsa al başına bela, kalktım gittim belediyeye tapu fotokopisi ile buldum evin bağlı bulunduğu mahallenin yetkilisine,
sağolsun çok ilgilendi, önce sistemden baktı dedi ki iskan başvurusu yok olsa burda dosyası görünür, dedim emin misiniz emlakçıyı bidaha aradım,
var abi iyi baksınlar diyince elamandan rica ettim 20 -25 dk arayıp binanın dosyasını buldu;

-İskan başvurusu yapılmamış
-Binanın toplam 120-160 bin tl vergi borcu var (tam detayı neydi hatırlamıyorum ama iskan için kesinlikle yatırılması gereken bir paraymış)
-Bina dosya da hala inşaat şeklinde görünüyor, bu sebepten su parasını ortak ve yüksek tarifeden ödüyorlarmış, keza elektrikte öyle imiş bireysel ama yüksek tarifeden

Bunları öğrenince atladık peder beyle emlakçının yanına gittik ev sahibide geldi(ki binanın arsa sahibiymiş) , dedik böyleyken böyle neden yalan söylüyorsunuz, adam hala yeminler billahlar havada uçuşuyor, şerefsizlerin ne ahlakı ne insanlığı ne birşeyden çekincesi var. bu arada ev sahibide kardeşlerini getirmiş yanında ben bu yalanları ilk öğrenince telefonda biraz sert konuştum, kişiliksiz tipler mevzuya gelir gibi gelmiş. herifler yaklaşık 1-1,5 saat inkar etti, peder bey sabırlı insan gibi anlatıyor ama, en son bende şalter koptu ne yani yetkili mi yalan söylüyor yoksa benmi şerefsizler diye ofisi birbirine katınca ortalık alevlendi, bunlar ayaklanır gibi olunca peder bey ağırlığını koydu en son dayanamadı siz üzerimize gelirseniz burdan bazılarımız tabutla çıkacak diyince götlerinin üzerine oturdular ve ; veremeyiz, harcadık, bizde kapora geri verilmez gibi sözler kullanan itler seve seve parayı kuruşu kuruşuna getirdiler.

Bakın basit bir ev alımı ama az kalsın ya katil olacaktık ya da vurulacaktık. Sonra da lanet olsun diyerek gidip normalde çekeceğim kredinin 1,5 katını çekip adam gibi yapılmış herşeyi doğru düzgün kitabına uygun bir siteden ev aldık kredi şu an çok zorlasa da ev düzgün diye kafamız rahat.

Eskiden kimse kredi falan bilmezken ne iskana ne kat tapusuna bakıolardı ne oldu kredi çıkmayan evler cüzzamlı muamelesi görüyor satılamıyor. yarın öbürgün başka bir kanun çıkar projeye uymayan eve kredi vermezlerse elinizdeki ev ziyan olur gider kesinlikle çok dikkat edilmesi gereken bir konu. ülkemiz maalesef dolandırıcılık ve dalavere de ihtisas yapmış tiplerle dolu.

Aklıma geldikçe sinirim fırladı yine, Allah sabır versin ev alacaklara ve kredi ödeyenlere.

Yigit-Y
22-02-2017, 13:08
Bağlı olduğu ilçenin imar müdürlüğüne gidip projede dairenin yeri katı doğru mu bakmak gerek

Ordan çıkıp tapu dairesine gidip aynı işlemi orda da yapmak gerek

Ben bunlarla uğraşamam derseniz exper firması bulup

Tapu fotokopisini verin onlar detaylı bilgi verir

Böylelikle kazık yememiş olursunuz :)

ghibli06
22-02-2017, 13:09
ben genelde ev almadan evin yapılırken ki fotolarına bakılmasını tavsiye ederim, o fotoğrafları da bilen bir mühendis, mimar, tekniker, müteahhit yakın bir arkadaşınıza gösterin, mesela temel yalıtımlı mı? binadaki yalıtım nasıl yapılmış? bina yapılırken kış dönemiyse uzun süre suyun altında kalmış mı? temel göl olmuş mu? tuğla mı kullanılmış ytong mu? hatta briket mi? tesisatlar nereden geçiyor hangi malzemeler kullanılmış? pencere kenar izolasyonları nasıl hangi malzemelerle yapılmış?

parke kalitesini, dolap malzeme kalitelerini, pencere ve camları vs vs bunları görebilirsiniz rahatlıkla ama yukarıda saydıklarımı göremezsiniz, işinin arkasında duran müteahhit bunları mutlaka fotoğraflar, daireye 800bin tl verip, yok camdan soğuk geliyor, yok banyoya su az geliyor, yok evim ısınmıyor dememek için yapmanız gereken çok şey var... güya emlakçıların bu işi yapması gerekiyor yani ama tek dertleri satış komisyonu onların...

korki
22-02-2017, 13:23
En güzeli evin bağlı bulunduğu tapu müdürlüğüne gidip kontrol etmek. yaklaşık 2 yıl önce ev ararken göktürk mevkisini takmıştım kafaya ve bir evi çok beğenip fiyatta da anlaşıp ciddi bir miktar kapora vermiştik. Ev sahibi biz kredi çekince ona vergi çıkmaması için 5 yılın dolmasını beklemek istediğini söyledi 1 ay vardı 5 yılın dolmasına beklemeye başladık.

Evin kat irtifakı vardı krediye uygundu ama iskan için başvuruda yapılmış çıkması bekleniyordu sözde, sonra aile ile bir kez daha eve bakmaya gidince bir şekilde emlakçı ağzından su parasının toplu ödendiğini kaçırdı, otopark kapısı neden kapalı diyince orası projede bölmeli depo görünüyor iskan çıkması için projeye göre düzenledik bekliyoruz dedi. Neyse dedik burası Türkiye olur öyle döndük.
Ertesi gün benim kafaya yatmadı kendi kendime dedim 10 yılını krediye bağlican sonra evde sorun çıkarsa al başına bela, kalktım gittim belediyeye tapu fotokopisi ile buldum evin bağlı bulunduğu mahallenin yetkilisine,
sağolsun çok ilgilendi, önce sistemden baktı dedi ki iskan başvurusu yok olsa burda dosyası görünür, dedim emin misiniz emlakçıyı bidaha aradım,
var abi iyi baksınlar diyince elamandan rica ettim 20 -25 dk arayıp binanın dosyasını buldu;

-İskan başvurusu yapılmamış
-Binanın toplam 120-160 bin tl vergi borcu var (tam detayı neydi hatırlamıyorum ama iskan için kesinlikle yatırılması gereken bir paraymış)
-Bina dosya da hala inşaat şeklinde görünüyor, bu sebepten su parasını ortak ve yüksek tarifeden ödüyorlarmış, keza elektrikte öyle imiş bireysel ama yüksek tarifeden

Bunları öğrenince atladık peder beyle emlakçının yanına gittik ev sahibide geldi(ki binanın arsa sahibiymiş) , dedik böyleyken böyle neden yalan söylüyorsunuz, adam hala yeminler billahlar havada uçuşuyor, şerefsizlerin ne ahlakı ne insanlığı ne birşeyden çekincesi var. bu arada ev sahibide kardeşlerini getirmiş yanında ben bu yalanları ilk öğrenince telefonda biraz sert konuştum, kişiliksiz tipler mevzuya gelir gibi gelmiş. herifler yaklaşık 1-1,5 saat inkar etti, peder bey sabırlı insan gibi anlatıyor ama, en son bende şalter koptu ne yani yetkili mi yalan söylüyor yoksa benmi şerefsizler diye ofisi birbirine katınca ortalık alevlendi, bunlar ayaklanır gibi olunca peder bey ağırlığını koydu en son dayanamadı siz üzerimize gelirseniz burdan bazılarımız tabutla çıkacak diyince götlerinin üzerine oturdular ve ; veremeyiz, harcadık, bizde kapora geri verilmez gibi sözler kullanan itler seve seve parayı kuruşu kuruşuna getirdiler.

Bakın basit bir ev alımı ama az kalsın ya katil olacaktık ya da vurulacaktık. Sonra da lanet olsun diyerek gidip normalde çekeceğim kredinin 1,5 katını çekip adam gibi yapılmış herşeyi doğru düzgün kitabına uygun bir siteden ev aldık kredi şu an çok zorlasa da ev düzgün diye kafamız rahat.

Eskiden kimse kredi falan bilmezken ne iskana ne kat tapusuna bakıolardı ne oldu kredi çıkmayan evler cüzzamlı muamelesi görüyor satılamıyor. yarın öbürgün başka bir kanun çıkar projeye uymayan eve kredi vermezlerse elinizdeki ev ziyan olur gider kesinlikle çok dikkat edilmesi gereken bir konu. ülkemiz maalesef dolandırıcılık ve dalavere de ihtisas yapmış tiplerle dolu.

Aklıma geldikçe sinirim fırladı yine, Allah sabır versin ev alacaklara ve kredi ödeyenlere.

Hocam malasef ülkemizde inşaat şirketi diyince on defa düşüneceksin. Belli başlı firmalar gerisi bildiğin sahtekarlık üzerine kurulmuş. Cebinde parası olan müteahhit olduğu için bu böyle. Adamlar inşaatın harfiyatı , kabası bitince %80' i iş bitmiş gibi düşünür. Öyle ki toki' ye filan iş yapıyorsa yandın. Tüm pursantajları kabaya kaydırır, alacağının büyük bir kısmını proje başında alır onu da başka taraflara kaydırır. Sonra nerden çalsam. Kontrol şirketi de yumuşak ve iş bilmiyorsa 4.sınıf malzeme kalitesi olan evde oturursun. Beton numunesi doğru düzgün alınmayan kontrolün donatıya bakmaya gitmediği şantiyeler bile gördüm. Eğer elinde imkan varsa arsanı kendin alıp kendi evini kendin yaptıracaksın.

ghibli06
22-02-2017, 13:37
Hocam malasef ülkemizde inşaat şirketi diyince on defa düşüneceksin. Belli başlı firmalar gerisi bildiğin sahtekarlık üzerine kurulmuş. Cebinde parası olan müteahhit olduğu için bu böyle. Adamlar inşaatın harfiyatı , kabası bitince %80' i iş bitmiş gibi düşünür. Öyle ki toki' ye filan iş yapıyorsa yandın. Tüm pursantajları kabaya kaydırır, alacağının büyük bir kısmını proje başında alır onu da başka taraflara kaydırır. Sonra nerden çalsam. Kontrol şirketi de yumuşak ve iş bilmiyorsa 4.sınıf malzeme kalitesi olan evde oturursun. Beton numunesi doğru düzgün alınmayan kontrolün donatıya bakmaya gitmediği şantiyeler bile gördüm. Eğer elinde imkan varsa arsanı kendin alıp kendi evini kendin yaptıracaksın.

evet aynen öyle, işin sonunda da taşeronlara takar gider :)

16EC813
22-02-2017, 14:35
evet aynen öyle, işin sonunda da taşeronlara takar gider :)

aynen bizim işler de bu böyle kaymak yiyen ana yüklenici batan ve takılan taşeron firma oluyor
konuya gelirsek bizim 2000 lik kollektör hattı geçirmek için zemin bozuk yeraltı suseviyesi yüksek kendini tutamayan bi zemin oldugun dan hattın altına saglam zemine kadar fore kazık çaktık 300 adet yaklaşık üstüne radye temel atıp öngerilimli beton boruları döşedik bu çevre ye bundan dolayı inşaat müsadesi verilmiyodu şimdilerde ise a ile başlayan müteahhit firma kentsel dönüşüm adı altında bu bölgeye 10_15 katlı binalar yapılıyor ne bir zemin iyileştirilmesi ne fore kazık
varın gerisini siz düşünün

ghibli06
22-02-2017, 14:37
'40 bin TL'ye kopek kulubesi alamazsın' diye dalga gecmişler - Ekonomi Haberleri (http://www.hurriyet.com.tr/40-bin-tlye-kopek-kulubesi-alamazsin-diye-dalga-gecmisler-40374053)

40 bin liraya daire alacağız zanneden zavallı pardon uyanık müşteri...

darkmoon
22-02-2017, 15:15
villa projesi yapıp tanesini 600-800 bin dolarlara satıp gece aniden ikiz villardan biri toprak kayması yüzünden yıkılıp gece vakti apar topar kimse görmeden molozları temizleyip oraya hemen yenisini dikmeye çalışan insanlarda yoktur dimi bu ülkede .. umarım yoktur.. bazı ülkelerde olabiliyor..

yada site yapılırken krişlerin birleşim yerlerinden kaydığı görüldü diye inşaat durudurulup sonra bir şekilde oralar yalıp şalıp dolduruplup inşaat bitirilip dairelerin tanesi 300-500 bine satılan sitelerde yoktur umarım .. inşallah yoktur..

bazen okuyoruz böyle yabancı basında medyada olabiliyor..

2jz
22-02-2017, 15:30
...bazen okuyoruz böyle yabancı basında medyada olabiliyor..

Hahahaha :D

En büyüğünden küçüğüne işini bağlayan müteahhitler ne dalavereler yapıyor bi bilinse bu akşam evi boşaltıp çadırda yaşar bir çok insan.

ghibli06
22-02-2017, 15:59
villa projesi yapıp tanesini 600-800 bin dolarlara satıp gece aniden ikiz villardan biri toprak kayması yüzünden yıkılıp gece vakti apar topar kimse görmeden molozları temizleyip oraya hemen yenisini dikmeye çalışan insanlarda yoktur dimi bu ülkede .. umarım yoktur.. bazı ülkelerde olabiliyor..

yada site yapılırken krişlerin birleşim yerlerinden kaydığı görüldü diye inşaat durudurulup sonra bir şekilde oralar yalıp şalıp dolduruplup inşaat bitirilip dairelerin tanesi 300-500 bine satılan sitelerde yoktur umarım .. inşallah yoktur..

bazen okuyoruz böyle yabancı basında medyada olabiliyor..

şu an reklamları dönen Ankara projelerinden birinde, satış ofisini çabuk açabilmek için yapılan bir 'programsızlık' sebebiyle, meydan ve kapalı garaj komple kaydı, bir günde olmasa bile bir kaç günde meydanı tamir edip tekrar taşla kapladılar :) dış basından duydum ben de :D

clioGT
22-02-2017, 16:25
denetim acaip zayıf, sıfır daire alacklara tavsiyem, parası pulu ayrı, evin sağlamlığını ayrı kontrol ettrimeniz almadan evvel.

Phenomenal
22-02-2017, 16:46
120 m2 evi 170 gibi gösteriyorlar eni 3-4 metre olan mutfağı 10 metre gibi gösteriyorlar
onu nasıl anlıcaz fotodan derseniz kapılara pencerelere eğer var ise yerdeki fayanslara bakın
enleri olduğundan daha geniş duruyorsa hepsi bilin ki hile var saga sola doğru genişletiyorlar

VTec_king
23-02-2017, 00:03
bir gayrimenkul uzmanı olarak tavsiyelerim
bahçe katı,ters dubleks ve çatı dubleks dairelerde herzaman bir sıkıntı olabilir.sadece kat mülkiyetli tapuları olan daireleri tercih edin.
kat irtifaklı ve arsa paylı daireler alınırken kesinlikle tapu kayıtlarına bakın.
markalı firmaların yaptığı yapıları tercih edin (onlardada ortak kullanım alanlarını dahil ederek satmaya çalışanlardan uzak durmaya çalışın)
yeni projeden alınacak daireler içinde satan firmanın daha önce kaç proje bitirmiş,o projelerde teslimlerde sorun çıkmışmı ,iskanını almışmı diye kontrol edin.
eğer gayrimenkul bir emlakçı aracılığı ile satılıyorsa satan gayrimenkul firmasının da markalı veya bölgesinde gerçekten uzman bir çok ilanı olan firmayı tercih edin.
kiralamalarda sahibinden olsun emlakçı olsun ,kesinlikle banka kanalı üzerinden kapora gönderin yada depozito yada kira ödemesi yapın.sonra başınız ağrımasın dolandırılmayın.

Mehmet Gazihan
23-02-2017, 08:22
Konuda uzman arkadaşlar var,

Fikirtepe kentsel dönüşüm yatırım için nasıldır?

Fortis Sinanlı mesela?

GokhanRS
23-02-2017, 10:23
'40 bin TL'ye kopek kulubesi alamazsın' diye dalga gecmişler - Ekonomi Haberleri (http://www.hurriyet.com.tr/40-bin-tlye-kopek-kulubesi-alamazsin-diye-dalga-gecmisler-40374053)

40 bin liraya daire alacağız zanneden zavallı pardon uyanık müşteri...

abi o paralar 2011 de topraktan verilmiş. daha sadece arsaymış adamlar parayı verdiğinde. yani bana göre arsadan ev almak mantıklı değil şu devirde. bırak eğitimi türkçe dahi konuşamayan adamlardan ev almak doğru değil desem de yinede insanlar ev sahibi olma umuduyla çok dolandırılıyorlar günümüzde.

VTec_king
23-02-2017, 10:40
mehmet egemen ben, banka desteği olan projeler sorunsuz şekilde teslim ediliyorlar bu konuda sıkıntı yaşamassın,fikirtepeye gelince bölge fiyatları çok şişik,planlaması güzel görünsede hala projeye katılayan konutlat mevcut,yaşam 1 yıla kadar başlıyacak tahminimce bölgede fakat o bölgenin tamamıyla kullanılabilir ve oturabilir olması 4-5 yılı bulacaktır,fiyatlarla ilgili pazarlığın dibine vurun derim çünki zaten şişik olarak satıyorlar o bölgeyi , fikirtepemi ataşehir mi dersen herzaman ataşehir derim..

Fortis Sinanlı mesela?

darkmoon
23-02-2017, 11:07

Fortis Sinanlı mesela?

fikirtepede zaten 10 yıldır bir gecikme var ve şu anda o bölgede balon var .. bölgenin şantiye alanından çıkıp oturmasıda adam akıllı 5-6 yılı bulur.. uzun vadede güzel yatırım alınmaz değil alınır ama alırken çok sıkı pazarlık yapın. çünkü şu anda o bölgeye devamlı bir şişirme var rakamsal.. hakkıda değil o rakamlar..

darkmoon
23-02-2017, 11:11
birde ev alıcak arkadaşlar kesinlikle ve kesinlikle aidatları öğrenin.. aidat yüzünden çok ev satan gördüm .. satarken havuzu var güvenliği var marketi var osu busu var diye reklamlarda söylüyorlarda bunların her bir kalemin aidata etki ettiğini söylemezler..

1500 tl -2500 Tl kira getiren evin 650 tl 850 tl hatta 1000 tl aidatı olursa tabiki ev sahibide kiraya veremez o evdede oturulmaz kira öder gibi aidat ödemek her insana koyar..

darkmoon
05-03-2017, 22:52
işte ne yazık ki böyle şeylerde var.. sözün bittiği yer... o yapılarda insanlar aileler kalıcak..

Yazık cok yazık. - İnşaat Muhendisliği (https://www.facebook.com/insaatmuhendisligi/videos/10154270368875373/)

exca-
06-03-2017, 00:57
işte ne yazık ki böyle şeylerde var.. sözün bittiği yer... o yapılarda insanlar aileler kalıcak..

Yazık cok yazık. - İnşaat Muhendisliği (https://www.facebook.com/insaatmuhendisligi/videos/10154270368875373/)

işte bu gerizekalılar yüzünden insanlar ölüyo sonra, çok ağır sövcem o olacak akşam akşam..

darkmoon
06-03-2017, 01:32
işte bu gerizekalılar yüzünden insanlar ölüyo sonra, çok ağır sövcem o olacak akşam akşam..

o bir şey değil birde böyle yapılara insanlar 500 bin tl 1 milyon tl falan veriyorlar.. neden ?? güvenli yeni yaşam alanı falan filan.. biz dedik mi millet havada konuşuyoruz sanıyor işde delili kanıtı..

tabiki bu bütünü kapsamaz ama böyle şeylerde var..