PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İngiltere Vizesi.

barutçu
21-04-2009, 12:45
Okumaya giden bir arkadaşım yaklaşık 6 aydır orada. Daha 7 ay daha orda duracak.
Kısmetse askerden önce yaza doğru yanına gitmeyi düşünüyorum bi 10günlüğüne.
Fakat vize nin en sorunlu olduğu ülkelerden biri olduğunu biliyorum.
Aklıma takılan birkaç soru var.
1-Üniversite mezunuyum, toefl puanı olarak hesaplanmış bir diplomaya sahibim. İkinci yabancı dilim italyanca. Bunun yanında yeminli tercüme yaptırmam gerekli mi? Vize başvurusunda.
2-Gitmeyi düşündüğüm tarihten itibaren yaklaşık 1-2 ay süre kalmış oluyor askerlik tecilimin bitmesine, bu sorun olur mu?
3-Kendisi öğrenci olarak gittiği için orada bir evde kalıyor.(Ailenin yanında değil, ailenin apartmanında bir stüdyo daire) Haftalık 50-60Pound civarında veriyor. Aileye arkadaşım gelecek dese sorun olur mu, gerekirse 2 haftalık parasını ödesem? (Aileden aileye değişir kesinlikle ama bazı ark. sormasına bile gerek yok çok uyuz insanlar...vs) diyor.
4-Vize ücreti 6 aylık için bulduğum kadarıyla 150YTL, bunun dışında başka (pul...vs) ücreti çıkar mı?
5-USA'de yaşayan arkadaşlarım "davetiye mektubu" gibi bir yazıdan bahsettiler. Bu ingilteere içinde yararlı olur mu? Olursa arkadaşım london'da nereden bu mektubu bana resmi olarak ulaştırabilir?

(Not: Tur şirketine başvurmayı bende biliyorum, fakat tur şirketlerinin bana bir + getirisi olmayacağına inanıyorum, bireysel başvuru olarak değerlendirip yorum yaparsanız sevinirim)

punto_multijet
21-04-2009, 12:47
diğer konuları bilmiyorumda 1-2 ayın sorun olcagını sanmıyorum. yakın bir arkadasım birliğe teslim tarihine yaklasık 1 ay kala gitti rusyaya 1 haftalıgına tatile

Onuralp
21-04-2009, 12:51
diğer konuları bilmiyorumda 1-2 ayın sorun olcagını sanmıyorum. yakın bir arkadasım birliğe teslim tarihine yaklasık 1 ay kala gitti rusyaya 1 haftalıgına tatile

Rusya vizesi ile İngiltere vizesini karıştırmayalım bence.

Sadece banka hesabında biraz para olduğunu göster bir de tapu varsa üzerine. Fotokopisiyle başvur, aslı ile mülakata git.

DAVETİYE'siz çok zor ayrıca...

punto_multijet
21-04-2009, 12:54

Sadece banka hesabında biraz para olduğunu göster bir de tapu varsa üzerine. Fotokopisiyle başvur, aslı ile mülakata git.

rusya vizesi olarak yazmadım ben onu. değil tecilin bitmesinin, birliğe teslim olma tarihine 1-2 ayın kalmasının bile yurt dısına cıkmaya engel olmadıgını belirtmek için yazdım ;)

barutçu
21-04-2009, 12:56

Keşke ing. vizesi bu kadar kolay olsa. Daha önce 5-10 defa vize aldım. Ama hiç red yemedim. Açıkcası ing. red yemek insana dokunur :) İng. vize almak malasef o kadar kolay değil... Okulunu ayarladağı halde red yiyen arkadaşlarım var...

ahk
21-04-2009, 13:05
gelirin olduğunu veya ailenin geliri olduğunu ve orda sığınmayacağını :) ispatla yeter hiçbir vizemde uçak bileti ve otel rezervasyonu dahil hiçbişey götürmedim sadece vergi levhası ve banka cüzdanı götürdüm. Schengen aldıysan hatta 5-10 schengen vizen varsa işin daha kolay.

Onuralp
21-04-2009, 13:06
rusya vizesi olarak yazmadım ben onu. değil tecilin bitmesinin, birliğe teslim olma tarihine 1-2 ayın kalmasının bile yurt dısına cıkmaya engel olmadıgını belirtmek için yazdım ;)

Anladım, İngilizler elçilikte çok zorluyorlar şanslarını onun için dedim. Rusya ile karşılaştırma yapmayalım diye. Ruslardan vize almak zor olmadığı için söylüyorum. Ruslar pek takmıyor yani :D

Onuralp
21-04-2009, 13:08
Keşke ing. vizesi bu kadar kolay olsa. Daha önce 5-10 defa vize aldım. Ama hiç red yemedim. Açıkcası ing. red yemek insana dokunur :) İng. vize almak malasef o kadar kolay değil... Okulunu ayarladağı halde red yiyen arkadaşlarım var...

Ben küçükken I-20 ile 2. kez gittiğimde aldım elçilikten vizeyi. Ama o Amerikaydı orası ayrı. :D Gerçi fark etmiyor, o grubun hepsi aşağılıyor milletimizi... :ofk:

elpadre
21-04-2009, 13:10
1 hesabında yuku bır para goster + tasınmazların tapularınıı goster tabı senın uzarıne olursa daha ıyı olur davetıye ıste ve vatandaslıgı varmı arkadasının onuda ogren en zor alılan ulkedır ıngıltere hayat sıgortası yaptırıyorsun onun brfıyatı var bılmıyrum ne kadardır dıye kredı kartlarının fotokopılerını cek pasaportunda en az 2 senelık gecerlılık olsun ne olur ne olmaz belkı bakarsın evlenırsın orda :) bu dedıklerıme dıkat et daha once cıkısın varmıı yurddısına ? ve dıkkat et damgalamasınlar pasaportunu sonra hıc bır ulkeye cıkamazsın kolay vıze vermezler

ahk
21-04-2009, 13:10
askerlikle vize bölümü ilgilenmez. pasaport kontrolde takılırsın sadece. askerliği uzun dönem olarak 12 ay yaptım 1 aralıkta teslim olmadan önce dışarı çıktım askerdeyken genelkurmay izni ile 1 ay dışarı çıktım askerlik bitti ardından hemen gene çıktım :) kimse askerliğe bakmıyor ;)

barutçu
21-04-2009, 18:50
Teşekkürler bilgiler için daha önceden schengen vizem yok malasef.
Olanlar: Dubai, Yunanistan x2, Bulgaristan, Fransa, Almanya, İtalya
Arkadaşımın vatandaşlığı yok gideli daha 6 ay oldu. Öğrenci vizesi ile gitti (5yıl)
Bakalım umarım sorun çıkarmazlar...

barutçu
21-04-2009, 20:51
Sorular için güncel...

fatiii
21-04-2009, 21:43
davetiye yollıyabilmesi için yanlış bilmiyorsam ingiltere vatandaşı olması lazım ve artı olarakta seni misafir edeceği yerin yeterli olması gerekli(bu işe cok onem verıolar gelip bızzat en ınce ayrıntısına kadar bakıyorlar)

şu andada kuresel kriz sebebiyle zaten çok çok zor verdikleri vizeleri neredeyse hiç vermiyorlar diyebilirim..kısacası umarım basarırsın ama bence su sıralar cok zor.ama alırsan cok işine yarar mesela baska bir ulkeye gitmek istediin zman ingiltere vizesini gorduklerı anda sana yarı yarıya daha kolay sekılde vize verirler..

TarikS
21-04-2009, 21:51
Teşekkürler bilgiler için daha önceden schengen vizem yok malasef.
Olanlar: Dubai, Yunanistan x2, Bulgaristan, Fransa, Almanya, İtalya
Arkadaşımın vatandaşlığı yok gideli daha 6 ay oldu. Öğrenci vizesi ile gitti (5yıl)
Bakalım umarım sorun çıkarmazlar...

AB uyesi ulkelerden aldigimiz vizeler schengen vizesi olmuyor mu zaten ? 2 sene once Fransa'dan aldigim vizenin uzerinde Fransa'yla alakali bir sey yazmiyor mesela.. buyukce 'etats schengen' yaziyordu yanlis hatirlamiyorsam..onunla tum AB ulkelerine giremiyor muyuz ? simdi daha yeni Danimarka'dan aldim bakalim bi killik yapmadilar, onda da yine ortaya karisik bi vize olmasini bekliyorum ama yarin alacagim pasaportu bir bakayim..

fatiii
21-04-2009, 22:00
AB uyesi ulkelerden aldigimiz vizeler schengen vizesi olmuyor mu zaten ? 2 sene once Fransa'dan aldigim vizenin uzerinde Fransa'yla alakali bir sey yazmiyor mesela.. buyukce 'etats schengen' yaziyordu yanlis hatirlamiyorsam..onunla tum AB ulkelerine giremiyor muyuz ? simdi daha yeni Danimarka'dan aldim bakalim bi killik yapmadilar, onda da yine ortaya karisik bi vize olmasini bekliyorum ama yarin alacagim pasaportu bir bakayim..

İngiltere schengen vizesi uygulamasına dahil etmiyor kendini...aynı şekilde ingiltereye vize aldıgın zaman diger bolgelere gecemiosun...:icon_tup:

TarikS
21-04-2009, 22:12
İngiltere schengen vizesi uygulamasına dahil etmiyor kendini...aynı şekilde ingiltereye vize aldıgın zaman diger bolgelere gecemiosun...:icon_tup:

Sagolasin, bilmiyordum bunu.. :icon_tup:

barutçu
21-04-2009, 22:13

Hayır olmuyor, benim aldığım vizeler hep 3-5günlük (ya da kalacağım süre kadar) geçici turstik vizesi olarak geçiyor.

barutçu
21-04-2009, 22:20
davetiye yollıyabilmesi için yanlış bilmiyorsam ingiltere vatandaşı olması lazım ve artı olarakta seni misafir edeceği yerin yeterli olması gerekli(bu işe cok onem verıolar gelip bızzat en ınce ayrıntısına kadar bakıyorlar)

şu andada kuresel kriz sebebiyle zaten çok çok zor verdikleri vizeleri neredeyse hiç vermiyorlar diyebilirim..kısacası umarım basarırsın ama bence su sıralar cok zor.ama alırsan cok işine yarar mesela baska bir ulkeye gitmek istediin zman ingiltere vizesini gorduklerı anda sana yarı yarıya daha kolay sekılde vize verirler..

Diğer vizeler problem olmadı bugüne kadar dediğim gibi zaten yeşil'den mavi pasprt. a geçtim. O yüzden hiç sorun olmuyor. Önemli olan ing. den red yememek benim için.

USA okumaya giden bir ark. başka bir ark. gönderebileceğini söylemişti. Oranın vatandaşı değil o da okumak için gitmişti. Sonuçta yolladı mı yollamadı mı bilmiyorum...

Erk@n
22-04-2009, 14:05
Banka hesabın(ki gitmeden önce yüksek bir miktar olması çok güzel olur)+taşınmazların ve diğer mal varlığının birer fotokopisini çıkar.Senin veya ailenin olması önemli değil.İkincisi vizeyi mecburen ajanslar üzerinden yaptıracaksın çünkü vize işlemleri öyle yürüyor ingiltere için (değişmemişse) birebir görüşmüyorsun konsoloslukla o sebeple onlar tercümeleri yapsınlar aldıkları ücret tercüme için 25 veya 75 lira falandı.Oranın vizelerle dahil masrafı sanırım 260 civarı tutuyor.Öğenci olsaydın sorunların %80 nini atlatmış olurdun.Ama bu şekilde gitmen biraz sorun olabilir.Ayrıca ordan davetiye çok önemli referans oluyor gitmene.Tabi bu senin için ayrıca ikematgah yeride olmuş oluyor.Arkadaşınla konuşup yanındaki aile kabul ederse o aile yollasın sana davetiye.Ayrıca gideceğin ve geleceğin tarihler için gidiş-dönüş rezervasyonu yaptır onu da eklesinler dosyana.

eleanor
22-04-2009, 16:46
ben avustryada ögrenciyim ingiltereye bi kere gittim burdan gittigim icin yani avustryadan gittigim icin kolaylikla aldim almanya fransa yada ab ülkelerine alinan vize ile ingiltereye giris yapilmiyor her ne kadar ab ülkesi olsada isvicreye bile vizesiz girebiliyorsunuzki ab ülkesi degilken ama ingiltere vize istiyor...her neyse yapman gerekenler üzerine araba yada ev tapusu bir adet olmasi yeterli banka hesabinda yaklasik olarak 3 yada 4 bin pounda yakin para orada harcamak istedigini belirterek..Arkadasin orada ögrenci ise okulundan yada kaldigi evden davettiye yollama sansi oluyor..benim kiz arkadasim avustryaya gelirken kaldigim yerden davettiye yollamistim...askerlik sorun olmaz pasaportun minimum 1 yillik olsun zaten yurt disinada cikmissin almanya yunanistan falan onlarida görünce tristlk amacli gittigine iyice kanaat getireceklerdir bence...cok fazla zorluk cekmessin..bir konu daha var yemnli tercümana gitmen gerekecek bu arada okul diplomanida götrmende yarar var...