PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : The Tribute to Ayrton Senna

M_PROJECT
27-07-2010, 05:04
top gear'in 5. bolumunden 16 dakikalik bir anma videosu . malesef facebook linki ..

http://www.facebook.com/?ref=logo#!/video/video.php?v=473283248501

Eriador
27-07-2010, 05:40
Rahmetli iyi sollardı.Michael dan sonraki en büyük pilot

M_PROJECT
27-07-2010, 05:45
haci videoyu izle adamin surus stili ile ilgili diger youtube videolarini izle , anlican bu adami kiyaslayabilicek bir surucu olmadigini :)

Eriador
27-07-2010, 05:49
Piquet : Senna her zaman en iyi takımlarda yarışmayı sevmiştir.En iyi araçları kullanmak istemiştir.Bu yüzden Efsane olduğu McLaren-Hondayı bıraktı gitti Williams-Renault'a. Michael ne yaptı ? 2 sene en genç şampiyon olduktan sonra orta sıralarda sürünene Ferrariye gidip orda başarılı olmayı bırak F1 in en büyük efsanesi oldu üstüne bunu Brezilyalı olarka söylüyorum ...

bu arada Senna 3. yarışta kaza yaptı . ilk 2 yarışı Michael kazanmıştı .

M_PROJECT
27-07-2010, 05:52
michael kotu demiyorum ama hic bir zaman ikisinin surus stilleri birbirine yakin olmadi , sennanin arkasindaysan gecmen imkansiz kaza yapmadigin surece . piquet biraz cekememezlik yapmis bence :D yasasaydi cok farkli olacagi kesindi .

Eriador
27-07-2010, 05:57
Yaşasa farklı olucağı kesindi ...İkiside gözü en kara sürücü inanılmaz bir mücadele olurdu ve bir daha öylesi gelmezdi bunları yaşıyamamak şansızlık oldu .O zamanki F1 araçlarıda ciddi F1 di .Teknolojinin son noktası şimdikiler kurallarla kısıtlandırılmış zorla evlendirilmiş gelin gibi geliyor insana.

Onrcn
27-07-2010, 08:06
Vallahi schumacher bile Top Gear'da bencede senna en iyisi diyor : ) Yagisli havada cikardigi yarislar, kazanma hirsi ve bunun yaninda kaza yapan arabanin yaninda durup arabadan inisi ve yardim edisi.. ne bileyim diyecek laf bulamiyorum her Senna ile ilgili birsey izledigimde tuylerim diken diken oluyor.

Eriador
27-07-2010, 08:23
RainMaster lakabı Schumi de ama ;)

kaza olayı gerçekten g*t istiyen bi olay ortalık toz duman neyin gelidği belli değilken Senna 1 saniye bi tereddüt etmeden çıktı arabasından korkusuzca koştu o çok iyidi gerçekten

Sinan'S2k
27-07-2010, 09:54
Schumacher ile senna yı kıyaslamak cidden çok saçma olurdu. Aralarında 10 yaştan fazla fark vardı ve çok farklı dönemlere ayitlerdi. Ayrton çok daha hızlı ve tehlikeli araçlar kullandı ve çok daha çetin rakipleri vardı (Alain Prost, Nigel Mansell,Nelson Piquet)Bence bu rakipler içinde 3 şampiyonluk büyük başarıdır.

Schumacher çok şampiyonluk kazandı diye gözünüzden büyütmeyin. Karşısına iyi bir araba ve sürücü çıktığı anda hep geçildi. Örn: (Damon Hill, Jacques Villeneuve, Mika Hakkinen, Fernando Alonso) ve hepsine kaybetmiştir Gerçi Damon Hill'i bir sezon hakkıyla geçti benettondayken ama diğer sezonda geçilirken kaza yaptırttı ve 1. olmasını engelledi hill'in ve şampiyon oldu. O zamandan beri sevmem şahsiyeti...
Ne zaman rakipler f1 i bırakıp gitti o zaman şampiyonluklar geldi. Bence bir başarı ama rakipsiz şampiyonluklar benim gözümde hiçbir zaman başarı değildir. Zaten alonso çıkana kadar da hiçbir zevki kalmamıştı f1 in...
O yüzdende schumacher i hiçbir zaman çok beğenmemişimdir. Hep karşı takımdakileri tutmuşumdur...

doush
27-07-2010, 10:59
Senna kaza yaptığı için şumayer o yarışı kazandı ödülünü alırken de ne kadar ağladığını hatırlarsınız. Yağmur konusunda da senna yı biraz daha araştırın derim neden ona rainman dediklerini falan ;) Kaslarındaki rahatsızlığı sadece "nedense" go kart sürerken hiç sorun yaratmamış... hem de bunu 4 yaşında yapmış.. Benim gözümde kimse ama kimse Senna kadar başarılı değildir. Onun sürüş becerilerine onun gerçek yarış tutkusuna kimse sahip olamaz. Hayır bugün daha rekor kırılamaz denilen pistlerde 3-4 saniye yükseltmiştir dünya rekorunu. "Racing is in my blood." lafı ben her yarışımı (go kart amatörce) yaparken aklıma gelir. Ayrıca çamur yapmaktan çok uzak birisi olduğu gibi hayatındaki son isteği de yerine gelmiştir, huzurla ölmüştür. Allah bana da öyle bir ölüm kısmet etsin. Son isteği de budur. Vikipedia dan alıntı:

"Yarışlar, rakiplerle mücadele benim kanımdadır benim bir parçamdır. Eğer bir gün, hayatıma mal olacak bir kaza geçirirsem tek isteğim herşeyin hemen, bir anda olup bitmesidir. Tekerlekli sandelyeye mahkum kalmak istemem ya da hastane köşelerinde yıllarca sürünmek de istemem. Yaşayacaksam herşeyimle, bir bütün olarak yaşamalıyım. Yarım olarak yaşamak beni mahveder" ve birde bu sözü vardır "Ölüceksem yarışta öleyim."

Bu da kendini motive etme şekli. Genel olarak özet çevirisi ; Kendimi her seferinde daha ileriye götürmek için uğraşıyorum ve daha önce hiç gitmediğim dünyalarda kendimi buluyorum. Sanki grand prix otomobilini kendi başıma bir tünelde sürüyormuş gibi.. Yeni duygular tecrübe ettim ve her seferinde daha fazlasını istiyorum.

“The harder I push, the more I find within myself. I ** always looking for the next step, a different world to go into, areas where I have not been before. It’s lonely driving a Grand Prix car, but very absorbing. I have experienced new sensations and I want more. That is my excitement, my motivation."

http://www.youtube.com/watch?v=n6brLntJE8s&feature=PlayList&p=B021A39F60A2D9BC&playnext_from=PL&index=0&playnext=1

Eğer ki zamanınız varsa tüm partları izleyin dediğim her şeyi daha güzel açıklar ;)

Onrcn
27-07-2010, 14:58
Senna kaza yaptığı için şumayer o yarışı kazandı ödülünü alırken de ne kadar ağladığını hatırlarsınız. Yağmur konusunda da senna yı biraz daha araştırın derim neden ona rainman dediklerini falan ;) Kaslarındaki rahatsızlığı sadece "nedense" go kart sürerken hiç sorun yaratmamış... hem de bunu 4 yaşında yapmış.. Benim gözümde kimse ama kimse Senna kadar başarılı değildir. Onun sürüş becerilerine onun gerçek yarış tutkusuna kimse sahip olamaz. Hayır bugün daha rekor kırılamaz denilen pistlerde 3-4 saniye yükseltmiştir dünya rekorunu. "Racing is in my blood." lafı ben her yarışımı (go kart amatörce) yaparken aklıma gelir. Ayrıca çamur yapmaktan çok uzak birisi olduğu gibi hayatındaki son isteği de yerine gelmiştir, huzurla ölmüştür. Allah bana da öyle bir ölüm kısmet etsin. Son isteği de budur. Vikipedia dan alıntı:

"Yarışlar, rakiplerle mücadele benim kanımdadır benim bir parçamdır. Eğer bir gün, hayatıma mal olacak bir kaza geçirirsem tek isteğim herşeyin hemen, bir anda olup bitmesidir. Tekerlekli sandelyeye mahkum kalmak istemem ya da hastane köşelerinde yıllarca sürünmek de istemem. Yaşayacaksam herşeyimle, bir bütün olarak yaşamalıyım. Yarım olarak yaşamak beni mahveder" ve birde bu sözü vardır "Ölüceksem yarışta öleyim."

Bu da kendini motive etme şekli. Genel olarak özet çevirisi ; Kendimi her seferinde daha ileriye götürmek için uğraşıyorum ve daha önce hiç gitmediğim dünyalarda kendimi buluyorum. Sanki grand prix otomobilini kendi başıma bir tünelde sürüyormuş gibi.. Yeni duygular tecrübe ettim ve her seferinde daha fazlasını istiyorum.

“The harder I push, the more I find within myself. I ** always looking for the next step, a different world to go into, areas where I have not been before. It’s lonely driving a Grand Prix car, but very absorbing. I have experienced new sensations and I want more. That is my excitement, my motivation."

http://www.youtube.com/watch?v=n6brLntJE8s&feature=PlayList&p=B021A39F60A2D9BC&playnext_from=PL&index=0&playnext=1

Eğer ki zamanınız varsa tüm partları izleyin dediğim her şeyi daha güzel açıklar ;)

soylenebilecek herseyi soylemissin..

Jerky
27-07-2010, 15:03
DjHellfireS ve doush :bravo:

SifirinciMurat
27-07-2010, 15:08
Senna hiç şampiyona kazanamamış bile olsa; takım emirleriyle, Ferrari'yi kayıran Concorde anlaşmalarıyla, rakiplerine bilerek çarpmayla bir şeyler yapmış Schumacher'den on kat iyidir. Schumacher'in eşit şartlarda ne kadar gidebildiğini bu sene görüyoruz. Bir düzine yarış geçti hala arabaya alışıyor.

S16
27-07-2010, 15:22
Senna bu adama bayılıyorum şu yazıları okurken tüylerim ürperiyor senna kaza yapsaydı herşey çok farklı olurdu :(

OmerRS
27-07-2010, 15:24
Schumacher yaşadığı için Senna ise hayatını kaybettiği için farklı değerlendirmeler olur normaldir ancak iyi araştırın. Komik şeyler yazmayalım.

SifirinciMurat
27-07-2010, 15:27
beğenmediğimiz yorumlarda alıntı yapalım, ortaya lafı salıverip tüymeyelim.

S16
27-07-2010, 15:34

:icon_tup::icon_tup:

individual
27-07-2010, 16:15
1-Ayrton Senna
2-Michael Schumacher
3-David coulthard

Bence :D

Tugral
27-07-2010, 16:36
sennanın eski bir videosu var. Maykıl daha cocukken. O zamanki tur zamanıyla maykılın full+full f1 aracının turunu alt alta koymuslar. Sennanın farkını o videoda anlamıstım bi ara yükliyim 2 adet DVD den oluşan bir arşivi var sennanın. Yarışları, kazaları, fotoğrafları , videoları . . . ordan arastırmam lazım

Eriador
27-07-2010, 19:23
Schumacher ile senna yı kıyaslamak cidden çok saçma olurdu. Aralarında 10 yaştan fazla fark vardı ve çok farklı dönemlere ayitlerdi. Ayrton çok daha hızlı ve tehlikeli araçlar kullandı ve çok daha çetin rakipleri vardı (Alain Prost, Nigel Mansell,Nelson Piquet)Bence bu rakipler içinde 3 şampiyonluk büyük başarıdır.

Schumacher çok şampiyonluk kazandı diye gözünüzden büyütmeyin. Karşısına iyi bir araba ve sürücü çıktığı anda hep geçildi. Örn: (Damon Hill, Jacques Villeneuve, Mika Hakkinen, Fernando Alonso) ve hepsine kaybetmiştir Gerçi Damon Hill'i bir sezon hakkıyla geçti benettondayken ama diğer sezonda geçilirken kaza yaptırttı ve 1. olmasını engelledi hill'in ve şampiyon oldu. O zamandan beri sevmem şahsiyeti...
Ne zaman rakipler f1 i bırakıp gitti o zaman şampiyonluklar geldi. Bence bir başarı ama rakipsiz şampiyonluklar benim gözümde hiçbir zaman başarı değildir. Zaten alonso çıkana kadar da hiçbir zevki kalmamıştı f1 in...
O yüzdende schumacher i hiçbir zaman çok beğenmemişimdir. Hep karşı takımdakileri tutmuşumdur...

Schumi hep iyi araçlarla yarıştı diyenler , biraz araç geliştirmeyi araştırın.

Senna hiç bir zaman araç geliştirme tarafında olmadı hep en iyi araç olan takıma gitmeyi tercih etti ve yaptıda efsane olduğu mclaren hondayı bıraktı gitti williams a.

Michael istese şampiyon olduğu Benetton da kalırdı kendi gitti orta sıralardaki Ferrari yi toparladı.İyi araçla yarışmıştır doğrudur ama araç ın iyi olmasında en büyük pay onundur.

bu araç geliştirme özelliği Senna ile onu ayıran önemli bir özellik.

97 deki Renault un araçı Ferrari den 1 gömlek üstündü bunu tartışmak çok saçma olur

Mika Hakkinen e yenildi demişin ? Sezonları izledin mi ?

98 de Mclaren in inanılmaz bir lastik avantajı vardı Ferrari good year ile yarışırken onlar Brigestone la işi götürüyordu.
99 da Michael ın ayağı kırıldı 7 yarış kaçırdı.Irvine bile son yarışa şampiyonluk şansı ile geldiyse MS olsa sonuç u söylemeye gerek yok.Ayağı kırılmadan önce şampiyona lideriydi.

00-01 de ssezonları ortada ta ki ozamnalr Ferrari en iyi araç demek zor olur mclaren ve williams da çok iyilerdi.

alonso ya 05 i sayıcakmısn ? ferrari 05 de şampiyonluk mücadelesi verebilirmiydi ?
06 da sezon un 2. yarısı 25. puan geriden geldi.Japonyada motor patlaması şansızlığı oldu.

Ferrari testlerini okuyun gün batımında pistte ışık olmadığı zaman bile gündüzki derecelerini yapabiliyordu michael.Lastik testlerine sonradan gelmesine rağmen herkesden iyi dereceleri yaptığı onun kariyerini anlatan programalrda var.

Schumi bu sene ne yapıyor demiş biri .Saçmalıkta son nokta.

3 sene sonradan gelmiş herşey komple değişmiş ne kadar bekliyorsunuz ? F1 den bahsediyorsunuz.
Siz en iyi yaptığını şeyi 3 sene yapmayın sonra bi daha deneyin bakalım.
41 yaşında olduğunu unutmayın.Şuanki pilotlar genç yaşlarında 3 sene ara verip gelsinler bakalım ne yapcaklar ? komik olmayın

SifirinciMurat
27-07-2010, 19:29
1-Ayrton Senna
2-Michael Schumacher
3-David coulthard

Bence :D

yahu.. adam mı bitti de koydun coulthard'ı oraya demezler mi şimdi?

SifirinciMurat
27-07-2010, 19:57
Eriador, sen saçmalayinca biz sana komik oluyorsun bilmemne diyor muyuz? Bildigin ne varsa efendi efendi yaz, olayi sahsi boyuta getirme.

1. Ferrari'nin kayirildigi concorde anlasmalarina bir sey diyememissin.
2. Villeneuve ile olsun Hill ile olsun yaptigi çirkefliklere bir sey diyememissin.
3. 3 sene ara vermis ne yapabilecek diyorsun, e madem o kadar süper pilot yapsın bir şeyler? Daha iki paragraf önce süperdi ayar yapardı araç geliştirirdi? Hadi şampiyon olsun demiyoruz da takım arkadaşına karşı niye rezil oluyorsun? Hissiyatını alışkanlığını bir miktar yitirmiş olabilirsin ama bilgini ve tecrübeni kaybetmezsin. Geçen yılın en hızlı ikinci şasisiyle bu yılın en hızlı motorunu bir araya getirip bu kadar yetenekli ve kariyerli bir pilotla bu rezilliği açıklamak 3 yıl geçti ile geçiştirilmez.
4. Ara verip de kim bir şeyler yapabilir demişsin, Niki Lauda ismini bir araştır, emeklilikten geri dönüp şampiyon olan gerçek bir yetenek. 3 yıl ara verdikten sonra döndü ve döndüğü ilk yıl bile birincinin sadece 14 takım arkadaşının da sadece 9 puan gerisindeydi. Bir de şimdiki puan tablosuna bak, farkları yüzdeye vur, sezonun kalanına da ekstrapolasyon yap. Takım arkadaşı 94 puanda kendisi 38. Neymiş 7 kere şampiyonmuşmuş...

Schumacher doğru zamanda doğru yerde olan ve şansını iyi kullanan sıradan bir pilot, fazlası değil. Senna araç geliştiremezdi Michael geliştirirdi diye beyanat vermenin bir geçerliliği yok. Ayar yapmayı bilmeyen biri şampiyon olmayı geç Formula 1'de kendine koltuk bile bulamaz. Takım arkadaşına karşı bu kadar rezil olan da bir tek Petrov var galiba ki onu da gönderecekler. Michael yatsın kalksın eski günlerine dua etsin.

Sen yine bir araba yazı yazacaksın ama bu yazdıklarımla alakalı olmayacak, sen onu biliyor musun bunu biliyor musun şunu izledin mi diye bulanık bulanık cümleler kurup geçeceksin. Sağlık olsun.

Eriador
27-07-2010, 20:28
Eriador, sen saçmalayinca biz sana komik oluyorsun bilmemne diyor muyuz? Bildigin ne varsa efendi efendi yaz, olayi sahsi boyuta getirme.

1. Ferrari'nin kayirildigi concorde anlasmalarina bir sey diyememissin.
2. Villeneuve ile olsun Hill ile olsun yaptigi çirkefliklere bir sey diyememissin.
3. 3 sene ara vermis ne yapabilecek diyorsun, e madem o kadar süper pilot yapsın bir şeyler? Daha iki paragraf önce süperdi ayar yapardı araç geliştirirdi? Hadi şampiyon olsun demiyoruz da takım arkadaşına karşı niye rezil oluyorsun? Hissiyatını alışkanlığını bir miktar yitirmiş olabilirsin ama bilgini ve tecrübeni kaybetmezsin. Geçen yılın en hızlı ikinci şasisiyle bu yılın en hızlı motorunu bir araya getirip bu kadar yetenekli ve kariyerli bir pilotla bu rezilliği açıklamak 3 yıl geçti ile geçiştirilmez.
4. Ara verip de kim bir şeyler yapabilir demişsin, Niki Lauda ismini bir araştır, emeklilikten geri dönüp şampiyon olan gerçek bir yetenek. 3 yıl ara verdikten sonra döndü ve döndüğü ilk yıl bile birincinin sadece 14 takım arkadaşının da sadece 9 puan gerisindeydi. Bir de şimdiki puan tablosuna bak, farkları yüzdeye vur, sezonun kalanına da ekstrapolasyon yap. Takım arkadaşı 94 puanda kendisi 38. Neymiş 7 kere şampiyonmuşmuş...

Schumacher doğru zamanda doğru yerde olan ve şansını iyi kullanan sıradan bir pilot, fazlası değil. Senna araç geliştiremezdi Michael geliştirirdi diye beyanat vermenin bir geçerliliği yok. Ayar yapmayı bilmeyen biri şampiyon olmayı geç Formula 1'de kendine koltuk bile bulamaz. Takım arkadaşına karşı bu kadar rezil olan da bir tek Petrov var galiba ki onu da gönderecekler. Michael yatsın kalksın eski günlerine dua etsin.

Sen yine bir araba yazı yazacaksın ama bu yazdıklarımla alakalı olmayacak, sen onu biliyor musun bunu biliyor musun şunu izledin mi diye bulanık bulanık cümleler kurup geçeceksin. Sağlık olsun.

1- Ferrari nin ekstra para aldığı doğru bu sadece para Süperlig dede fb bjk gs diğerlerinden fazla para alıyor lider olan hep fazla alır bunda pek bişi yok.Madem çok kaydırılıyordu söylermisin 2002 den sonra niye Ferrari yi durdurmak için paso kural değişikliği yapıldı ? Bi ara ağırlık takılsın Ferrari ye dendi buna ilk mclaren karşı çıktı bu kadar da olmaz diye ? Schumacher durdurulması içn kural değiştirilen tek pilot.
2- Senna nın çirkefliği yokmuydu :) ? şuanki yarışan pilotların yok mu ? hepsi çok mu temiz ? çok merak ettim gerçekten !
3- araçı saymışında o dediklerin gecen yılda kaldı bu sene en güclü 4. araç lauda döndüğünde altında zirveye rahatlıkla gidebilcek bi araç vardı.
Ayar yapmakla araç gelişimi ayrı şeyler ayarlar pist e göre değişir önemli olan düzgün ayarı tutturabilcek bi aaraç çıkarmakta.

7 şampiyonluk 91 zafer meğer hepsi şansmış ne bitmek bilmeyen bi şansmış :)

SifirinciMurat
27-07-2010, 20:35
Dediğim gibi, yine hepsi soru işareti ile biten cümleler, bir bilgi yok referans yok. Senna tribute diye açılan konuya bir fanatik olarak daha ikinci mesajdan Schumacher sokmuşsun biz de ciddi ciddi konuşabiliriz diye beklenti içine girmişiz. Yukarıda yazdıklarım hala geçerli, ekleyecek bir şey yok.

stlegal
27-07-2010, 20:35
YAW bir şey diycem senna araç geliştirmemiş diyosunda hondayla arasındaki olan geliştirme safalarını bilmiyor olamazsınız dimi ..

Eriador
27-07-2010, 20:54
Dediğim gibi, yine hepsi soru işareti ile biten cümleler, bir bilgi yok referans yok. Senna tribute diye açılan konuya bir fanatik olarak daha ikinci mesajdan Schumacher sokmuşsun biz de ciddi ciddi konuşabiliriz diye beklenti içine girmişiz. Yukarıda yazdıklarım hala geçerli, ekleyecek bir şey yok.

bilgireferans yok mu ? ciddi gülüyorum kusra bakma sorduklarıma cevap vermek işine gelemyince bu yöne kayıyorsun ama yemezler ii forumlar sana

SifirinciMurat
27-07-2010, 20:58
1- Ferrari nin ekstra para aldığı doğru bu sadece para Süperlig dede fb bjk gs diğerlerinden fazla para alıyor lider olan hep fazla alır bunda pek bişi yok.Madem çok kaydırılıyordu söylermisin 2002 den sonra niye Ferrari yi durdurmak için paso kural değişikliği yapıldı ? Bi ara ağırlık takılsın Ferrari ye dendi buna ilk mclaren karşı çıktı bu kadar da olmaz diye ? Schumacher durdurulması içn kural değiştirilen tek pilot.
2- Senna nın çirkefliği yokmuydu :) ? şuanki yarışan pilotların yok mu ? hepsi çok mu temiz ? çok merak ettim gerçekten !
3- araçı saymışında o dediklerin gecen yılda kaldı bu sene en güclü 4. araç lauda döndüğünde altında zirveye rahatlıkla gidebilcek bi araç vardı.
Ayar yapmakla araç gelişimi ayrı şeyler ayarlar pist e göre değişir önemli olan düzgün ayarı tutturabilcek bi aaraç çıkarmakta.

7 şampiyonluk 91 zafer meğer hepsi şansmış ne bitmek bilmeyen bi şansmış :)

Beni hakikaten baydın ama seni bir kere daha çürüteyim sonra serbest bırakacağım. Öyle "peki o ne o zaman eheheh" tarzında yazmıyorum, kaynak da göstereceğim.

1. http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/motorsport/formula_one/4292545.stm

* Ferrari are guaranteed $67m (£34.8m) every year - an estimated 15-20% of their budget - before any money is distributed to the other teams.

* Ferrari have absolute veto over all changes agreed by the other teams, even if the other teams agree unanimously.

* Ferrari would get more of F1's commercial revenue if they finished last than any other team would if they won the world championship.

Ferrari'yi bariz bir şekilde kayıran anlaşmalar açıkça görülüyor. Ferrari bu adaletsiz dağıtılan parayı test kilometrelerine dönüştürdü. Ferrari'nin yıldızının parladığı dönemde en yakın rakibinden binlerce km daha fazla test yaparak kimsenin dokunamadığı arabayı geliştirmiş oldu. Bir yerden sonra da zaten ipin ucu kaçtı daha fazla para daha iyi araba döngüsüyle F1 daha da adaletsiz bir hale geldi. O dönemde o arabanın içine eşşeği bağlasan benzer sayıda yarış kazanırdı. İnsan üstü bir yeteneğe gerek yok.

2. Senna'nın da geçmişinde olaylar var, özellikle suzuka'da federasyona posta koymak için yaptığı bir hareket var bunu söylemeye çalışıyorsan ben açıklayayım belki detaylarını bilmiyorsundur. Senna pole'ü aldığı halde pole positon'ı pistin kirli tarafına koydular. Senna'nın ağzından:

At Suzuka last year I asked the officials to change pole position from the right side of the track to the left. It was unfair, as it was, because the right side is always dirty, and there is less grip — you sweat to get pole position, and then you are penalized for it. And they said, "Yes, no problem". Then, what happened? Balestre gave an order that it wasn't to be changed. I know how the system works, and I thought this was really shit. So I said to myself, "OK, whatever happens, I'm going to get into the first corner first — I'm not prepared to let the guy (Alain Prost) turn into that corner before me. If I'm near enough to him, he can't turn in front of me — he just has to let me through." I didn't care if we crashed; I went for it. And he took a chance, turned in, and we crashed.

Şu yazıdan Senna'nın içinde bulunduğu durumu anlamayıp gevrek gevrek gülmeyi seçeğinden adım gibi eminim. Büyük harflerle yazarsam belki anlarsın: SENNA ŞAMPİYONADAKİ RAKİBİNİN ÜSTÜNE KIRIP KAZAYA SEBEBİYET VEREREK ŞAMPİYONLUK KAZANMADI. Schumacher bunu iki kere yaptı, birinde ne yazık ki şampiyon oldu, diğerinde cezasını buldu çok şükür.

3. Lauda döndüğünde nasıl bir aracı olduğu anca şampiyonadaki yerini değiştirir. İstersen kötü istersen iyi araban olsun, takım arkadaşın da aynı arabayı kullanıyor. Lauda 3 sene ara verdi, geri döndü ve şampiyona bittiğinde takım arkadaşıyla arasında 9 puan vardı. Schumacher geri döndü ve Nico, Schumacher'in İKİ KATI PUANA SAHİP. Arabanın iyi veya kötü olması takım arkadaşına karşı rezil olmanın açıklaması değildir.

Cahil biri de değilsin ama kafan sadece Schumacher taraflı çalışıyor. Onun da yaptığı başardığı işler var elbette ama senin ilahlaştırdığın ayarda bir pilot hiçbir zaman olmadı. Fanboy'lara laf anlatmayı bu yüzden sevmiyorum, mantıklı bir şey konuşmak mümkün değil, aynı taraflı görüşleri çevirip çevirip tekrarlıyorlar.

Eriador
27-07-2010, 21:05
beni cürütüyormusn ? sabahtan beri sorduklarıma adam gibi cevap alamıyorum bi anlaşmayı duymuşun hep ona cevap veriyorsun diğer sorularada cevap versene . Ben senin sorduklarına hepsine yazıyorum . Bu arada anlaşma olayında ben inkar etmedimki niye hala üstüne basarak uğraşıyorsun ? Ferrari yi durdurmak içn oyuncağa çevirilen kurallara niye birşeyler yazmıyorsun ?

KAAAN
27-07-2010, 21:08
Kaan artik burada yaris olmuyor dimi?Yoksa yanlismi biliyorum?

SifirinciMurat
27-07-2010, 21:11
Neyi sordun da cevap alamadın, fazlasıyla geldi hepsine cevaplar. Gelen en büyük kural değişikliği concorde anlaşmasının yeniden yapılması ki onun da sebebi ferrari'nin haksız gelirlerini elinden almak, bütçeleri düşürerek küçük takımlara da başarılı olma şansı tanımak. Herkese eşit şans tanımayı sağlayan anlşamanın adı ferrariyi durdurma anlaşması değil. Durumlar eşitlenmeye başlayınca, bir de Alonso gibi iyi bir pilot ortaya çıkınca Schumacher ve Ferrari'nin durumunu gördük. Hiçbir anlaşmanın sonunda Ferrari'ye gem vuran bir madde yok, tam tersine Ferrari'yi kayırılan maddeler kaldırıldı. Sen istiyor kayırmaya devam, verecek 50 lira daha.

Haksız parayı zaten biliyormuşsun, diğerlerine fark atan arabanın hangi parayla yapıldığını da öğrendin mesele kalmadı.

Arada Schumacher'in Nico'dan yediği puan farkını kaynattın ki varsın olsun onu da fanatikliğine verdim.

SifirinciMurat
27-07-2010, 21:15
Bu da benden bonus video. Frenajda sıçmak suretiyle Senna'ya patlayan Schumacher, Senna'dan nasihat alıyor:

http://www.youtube.com/watch?v=0cz2NPHXgvU

Eriador
27-07-2010, 21:17
Neyi sordun da cevap alamadın, fazlasıyla geldi hepsine cevaplar. Gelen en büyük kural değişikliği concorde anlaşmasının yeniden yapılması ki onun da sebebi ferrari'nin haksız gelirlerini elinden almak, bütçeleri düşürerek küçük takımlara da başarılı olma şansı tanımak. Herkese eşit şans tanımayı sağlayan anlşamanın adı ferrariyi durdurma anlaşması değil. Durumlar eşitlenmeye başlayınca, bir de Alonso gibi iyi bir pilot ortaya çıkınca Schumacher ve Ferrari'nin durumunu gördük. Hiçbir anlaşmanın sonunda Ferrari'ye gem vuran bir madde yok, tam tersine Ferrari'yi kayırılan maddeler kaldırıldı. Sen istiyor kayırmaya devam, verecek 50 lira daha.

Haksız parayı zaten biliyormuşsun, diğerlerine fark atan arabanın hangi parayla yapıldığını da öğrendin mesele kalmadı.

Arada Schumacher'in Nico'dan yediği puan farkını kaynattın ki varsın olsun onu da fanatikliğine verdim.

2002 den beri Ferrari nin araçındaki yasaklanan temel parçlara ne dersin ? Durdurmak için ağırlık takılsın önerisi gelmişti o ne dersin ? hep kendine göre olan tarafları değiştirip değiştirip yazıyorsun.

hep 5 defa ark arkaya şampiyon oldu 1 defa kaybedince bitti gitti.Real Madrid Barcelona çok kötü takımlar nede olsa her sene şampiyon olamıyorlar .İlla iyi olmak içn her sene şampiyon mu olmak lazım ? herhangi bi katagoride her sene durmadan şampiyon olan biri yada bi takım varmı bilelim ?

nico nun yaşadıkları ile ms nn yaşadıklarına bak schumi geride olmasınn nedenide bu seneki şanssızlıda öneml bi etken

son 3 msg aynı şeyler oldu yazmaktan sıkıldım

Eriador
27-07-2010, 21:19
Bu da benden bonus video. Frenajda sıçmak suretiyle Senna'ya patlayan Schumacher, Senna'dan nasihat alıyor:

http://www.youtube.com/watch?v=0cz2NPHXgvU

http://www.youtube.com/watch?v=5MEG88C3Mp0

nasiyatlar işe yaramış .

SifirinciMurat
27-07-2010, 21:24
Formula 1'de hiçbir zaman Ferrari'nin şu parçası yasak ama o parça diğer takımlara serbest olmaz. Regülasyona uymayan bir parça varsa tüm takımlar için yasaklanır. Tıpkı Fan Car'ın veya ground effect'in veya aktif süspansiyonun yasaklandığı gibi. Bir şey yasaksa herkese yasaktır. Şartlar eşittir, kurallar adildir. Ferrari'ye özel bir durum ortada yok. Sen istiyor ferrari kayırılsın, verecek 50 lira daha.

Ferrariye ağırlık takılsını da kaç kere söyledin bilmiyorum da gerçekten Ferrari'ye takılmış bir ağırlık var mı? Ferrari kendisine dezavantaj yaratacak bir ballast ile 1 yarış km'si attı mı? ATMADI. Artık bunu bir gazeteci mi uydurdu kim uydurduysa senin aklına kazınmış. Sanki ferrari bütün bir sezonu 100 kilo ekstra ağırlıkla atmış gibi bir psikolojiyle acitasyon yapıyorsun.

Profesyonel bir pilot bir sezon şampiyon olamayınca gitmez ki zaten biri hariç diğerleri şampiyon olamamış oluyor mantık olarak. Şampiyon olamadım diye gitmez gitmemesine de, şimdiye kadar seni şampiyon yapan kurallar, gelirler, kayırmalar, iltimaslar ortadan kalkınca belki bir ihtimal gidebilirsin ha, ne diyorsun?

Puan tablosuna her yarış sonunda bakıyorum, Nico ile Schumacher arasındaki fark giderek açılıyor, biraz daha bakalım bakalım nereye kadar açılacak.

Eriador
27-07-2010, 21:28
Kaan artik burada yaris olmuyor dimi?Yoksa yanlismi biliyorum?

Artık olmuyor ** tekrar çalışmalar başladı yakın bi zamandal gelcek tekrar yarışlar bakarsın beraber gideriz :)

SifirinciMurat
27-07-2010, 21:31
http://www.youtube.com/watch?v=5MEG88C3Mp0

nasiyatlar işe yaramış .

Neyse ki Senna'nın pilotajı fena değilmiş de sağındaki solundaki arabalara patlamamış benim linkteki videoda yapan arkadaş gibi.

Senna ve Prost... Arşivi açayım da eskilerden bir yarış izleyeyim.

Eriador
27-07-2010, 21:34
Formula 1'de hiçbir zaman Ferrari'nin şu parçası yasak ama o parça diğer takımlara serbest olmaz. Regülasyona uymayan bir parça varsa tüm takımlar için yasaklanır. Tıpkı Fan Car'ın veya ground effect'in veya aktif süspansiyonun yasaklandığı gibi. Bir şey yasaksa herkese yasaktır. Şartlar eşittir, kurallar adildir. Ferrari'ye özel bir durum ortada yok. Sen istiyor ferrari kayırılsın, verecek 50 lira daha.

Ferrariye ağırlık takılsını da kaç kere söyledin bilmiyorum da gerçekten Ferrari'ye takılmış bir ağırlık var mı? Ferrari kendisine dezavantaj yaratacak bir ballast ile 1 yarış km'si attı mı? ATMADI. Artık bunu bir gazeteci mi uydurdu kim uydurduysa senin aklına kazınmış. Sanki ferrari bütün bir sezonu 100 kilo ekstra ağırlıkla atmış gibi bir psikolojiyle acitasyon yapıyorsun.

Profesyonel bir pilot bir sezon şampiyon olamayınca gitmez ki zaten biri hariç diğerleri şampiyon olamamış oluyor mantık olarak. Şampiyon olamadım diye gitmez gitmemesine de, şimdiye kadar seni şampiyon yapan kurallar, gelirler, kayırmalar, iltimaslar ortadan kalkınca belki bir ihtimal gidebilirsin ha, ne diyorsun?

Puan tablosuna her yarış sonunda bakıyorum, Nico ile Schumacher arasındaki fark giderek açılıyor, biraz daha bakalım bakalım nereye kadar açılacak.

2002-2003-2004 yıllarında Ferrari nin perfomans ı düşsün diye yapılan değişiklileri inkar ediyorsan diyecek birşey yok .Ozamnlar yarıişları takip etseydin NTV de her zaman bunlar anlatıldı F1 racing de de yazıldı.TR de olsaydım dergiler duruyor scan eder koysardım sana.
Schumacher in emekliliğini tüm dünya biliyor sen hala kural de.Haberin olsun oalyın kısacası Brawn-Todt-Schumi nin adı Montezemolo dan daha fazla çıkıyor diye 3 ünde takımdan şutadı olay bu.

Bu sene MS alışma senesi dedi seneye değerlendirelim.Bu arada ban fan sı tek görüşlüsün diyorsunda sende resmen anti-schumi sin.

KAAAN
27-07-2010, 21:41
Artık olmuyor ** tekrar çalışmalar başladı yakın bi zamandal gelcek tekrar yarışlar bakarsın beraber gideriz :)

Valla neden olmasin:)

SifirinciMurat
27-07-2010, 21:43
Şu tarihte şu değişiklik yapıldı Ferrari'ye haksızlık edildi diyebileceğin bir örnek varsa onun üzerinden konuşuruz, tarih aralığı verip de spesifik olarak şu yapıldı demeden ortaya bir şey atınca ben sana ne diyeyim?

1980'lerin sonlarından itibaren yapılıp da izlemediğim yarış olmadı. Brawn-Todt-Schumi üçlemesi madem o kadar mucize görelim bakalım, biri patron biri pilot öbürü de federasyon başkanı. Şartlar müsait, ama netice yok. Lauda örneğini yine görmezden geldin ama hadi öyle olsun. Madem 7 kere şampiyon olmuş, artık bilmem kaç yıl yarışmış bir pilotun araba sürmeye alışması 19 yarış sürüyor, sen de bunun üstüne zamanında çok daha iyisini yapan Lauda'nın adını bile telaffuz etmezken Schumi'yi ilah görüyorsun. Buraya kadar hiçbir mantık problemi yok ama ben bunu yüzüne vurdum diye anti-Schumi'ci oldum yani. Peki.

OmerRS
27-07-2010, 21:50
Bakın ben sennayı kişisel olarak sevmem. Prost ve Piquet yi desteklerim o yıllarda. Ancak benim tutup da senna yı acımasızca eleştirmem doğru olmaz komik olur. Bu tartışma sayfalarca yapılır ancak Michael hakkında yazılanlar cidden gerçekten uzak şeyler.

En azından eski yarış sonuçlarına videolara falan bakmanızı öneririm Michael in neden henüz 3. 4. sezonunda efsane mertebesine yükseldiğini görmek için. Yarıştığı bütün sezonlarda ya şampiyon olmuştur ya da şampiyonluğu son anda kaybetmiştir en kötü sezonunda ise 2005 te 3. olmuştur.

Özet olarak birini yüceltmek için başkasını yermek doğru değil.

SifirinciMurat
27-07-2010, 21:54
Bakın ben sennayı kişisel olarak sevmem. Prost ve Piquet yi desteklerim o yıllarda.

Ben Senna'nın hızını sever sayarım ama Senna biraz hırçın biri tabi. Prost'un da hesap kitap yapan, yarış işine entellektüel yaklaşan yönünü seviyorum. Time trial'lara girerken Prost'u örnek alıyorum kendime :)

VTec_king
27-07-2010, 22:00

çok güzel yorum Herkezin dediği gibi 1 numaraydı..

stlegal
27-07-2010, 22:02
kaan senna ölmeseydi şuan sennayı savunuyodun emin ol :)

Göki,ZD
27-07-2010, 22:05
ya bu tayinpekmezinin oglu ne oldu :D

Schumi
27-07-2010, 22:33
Senna tam da lafının adamıydı. Ölüceksem yarışta öleyim derdi. Ve resmen bunu istercesine sürerdi. Zaten çok tehlikeli ve hızlı olan zamanının araçları ile gereksiz (bence) agresif ve hırçın sürüyordu. Bu özelliği tabiki kazanmasına ve efsane olmasına sebep oldu rahmetlinin.

initial-D
27-07-2010, 23:10
2sini kıyaslamanın bi mantığı yok seven sever.sevmeyen sevmez.

sennanın kullandığı otomobiller biraz daha makineydi,daha tehlikeli daha kontrolsüzdü.daha kaba bi güce sahipti.bu durumdada en iyi otomobille yarışmanın yanında en iyi pilotta daha kötü bir otomobille şampiyon olabiliyordu.

benim görüşüm,sennanın şampiyon olduğu yıllarda kullandığı aracı rakipleri kullansa şampiyon olabilirmiydi?bence meçhul..

şumayerin şampiyon olduğu araçları rakipleri kullansa?ırvine bile şampiyon olacaktı az kalsın:)

schumacher hep tek yarıştı,senna gibi yada prost gibi eşit şartlarda yarıştığı sağlam bir takım arkadaşı olsaydı bence bikaç şampiyonluğu eksik olurdu.2003te altında çok iyi bir otomobil varken schuminin 6 yarış birinciliğine karşın 2 galibiyetle montoya şampiyon olacaktı onun kadar iyi olmayan bir araçla,raikonen bile 2. bitirdi sezonu...benim düşüncem bu.illaki kıyaslarsam buna bakarım:)ama senna iyidir şumayer 5 para etmez demem

2sini kişisel olarak birbirinden ayıran en önemli özellik,schumi yarışlarla şampiyonluklarla birinciliklerle ilgiliyken sennanın kendiyle kendi hırsıyla,kendi hızıyla ilgili olması.schumi yağmur altında yarış kazanır evet ama senna yağmur altında yarış kazanmayı değil gidebildiği kadar gitmeyi düşünür,yarış 3.süne bile tur bindirir.fark bu:)

kaan senna ölmeseydi şuan sennayı savunuyodun emin ol :)

yok,bence schumi ve sennacıların kavgası daha büyük olurdu:Dsenna yarıştığı kadar daha şampiyon olurdu.arada belki schumide olurdu,onun aracı iyiydi bunun busu kötüydü vs vs uzar giderdi:)

doush
27-07-2010, 23:24
Eklemem gereen bir şey var. Burada sanki Senna'nın önüne en iyi araçlar konulmuş ve tüm şampiyonluğu bu sayede kazanmış denilmiş. Hayır ! Takım şeflerinin beraber çalıştığı adamların dediği şey şuydu. Senna bir tur atar bize gerekli direktifi verir biz ayarı yaparız dünya rekorunu kırar. Senna yarıştığı takımları çok ileri götürmüştür. Bunu asla ama asla göz ardı etmeyin. Takımları geçtim, NSX ve EF kasanın becerilerini herkes bilir. EF kasa şu ana kadar yapılan en iyi civic kasasıdır. Bunu Tsuchiya bile söylüyor her sürüşünde. Bir kere içine binince evet evet Senna bu arabanın üstünde çalışmış dersiniz. NSX'i söylemiyorum bile nasıl bir dengeye sahip olduğunu.

Bakın şumayer hakkında yorum yapamam ben onu yeterince tanıyamadım çünkü bana soğuk geliyor. Ama ben 2 yaşındayken Senna öldü ama ilk konuşmasını dinlediğimde dedim bu örnek almam gereken insan. Ben sadece seviyorum ve her türlü tribute sevgi seli vs. şeyi hakediyor, gerisi zerre kadar umurumda değil.

Schumi
27-07-2010, 23:34
yok,bence schumi ve sennacıların kavgası daha büyük olurdu:Dsenna yarıştığı kadar daha şampiyon olurdu.arada belki schumide olurdu,onun aracı iyiydi bunun busu kötüydü vs vs uzar giderdi:)

Bence ikiside aynı anda yaşayıp yarışsalardı 2000 sonrası Ferrari ikisinide takım arkadaşı yapardı. :p

OmerRS
27-07-2010, 23:40
Brezilya da Schumacher Benetton Ford ile Sennanın harika Williams reno sunu geçtiğinde sezonun gidişhatı belli olmuştu zaten.

Bir not olarak ise williams renault 92 de mansell ve 93 te prostun şampiyon olduğu dönemin en iyi aracıydı.

doush
27-07-2010, 23:44
Brezilya da Schumacher Benetton Ford ile Sennanın harika Williams reno sunu geçtiğinde sezonun gidişhatı belli olmuştu zaten.

Bir not olarak ise williams renault 92 de mansell ve 93 te prostun şampiyon olduğu dönemin en iyi aracıydı.

O aracın en iyi olmasında senna nın çok fazla yeri olduğunu söylüyorum bende. Başka bir takımda olsaydı o olurdu. Honda'yı seçmesinin nedeni motorunun çok dayanıklı olmasıydı mesela. Bu da bir taktiktir.

initial-D
27-07-2010, 23:47
92 williams ın okadar iyi olması biraz williams mühendisliğiyle alakalıydı.dönemin araçlarından farklı özelliklere sahipti

OmerRS
27-07-2010, 23:54
O aracın en iyi olmasında senna nın çok fazla yeri olduğunu söylüyorum bende. Başka bir takımda olsaydı o olurdu. Honda'yı seçmesinin nedeni motorunun çok dayanıklı olmasıydı mesela. Bu da bir taktiktir.

Yalnız senna 93 te mclaren deydi 94 te williams a geçti çünkü williams mansell ve prost un sporu bırakması ile sennaya bu aracı vaad ettiler.

92 ve 93 te mclaren ve senna pek başarılı değillerdi. Schumacherin ilk sezonu ve sennanın şampiyon olduğu yıldan sonraki 92 sezonunda puan durumu şöyle:

1 Nigel Mansell British Williams-Renault 108
2 Riccardo Patrese Italian Williams-Renault 56
3 Michael Schumacher German Benetton-Ford 53
4 Ayrton Senna Brazilian McLaren-Honda 50
5 Gerhard Berger Austrian McLaren-Honda 49

doush
28-07-2010, 00:00
Honda'yı ayrı bir örnek vermiştim neyse. Yani demek istediğim daha iyi bir otomobile sahip olmak kötü bir şey değil ve kendinizi daha ileriye götürebilirsiniz başlangıçta. Ama daha sonra o araç da yetmeyecektir ve siz onu ileriye götürürsünüz. Senna bunu başardı diyorum. Her yıl adam süper olacak değil ya :)

DaRkNeSs-
28-07-2010, 01:50
94 yılında senna williamsa geçti ama çok sorunlar yaşamıştı ve o sezon da yeni bir çok kural değişikliği olmuştu senna da bu sene araçları kullanmak zorlaştı çok güçlendiler ama elektronik sistemler yasaklandı korkarım bu sene ciddi kazalar olabilir tarzı bi açıklama yapmıştı.
her takım her sene iyi olcak diye bişey yok, 92 93 de williams açık ara öndeydi mclaren e göre ama senna hep sıkıştırıyodu williamsları,çok çekişmeli oluyordu
94 de senna ölene kadar williams düşüşe geçmişti araç olarak.senna kötü kullanıo değildi.
o zamanlar türk tv leri naklen vermezdi formulayı,ancak hafta içi yada bi hafta sonra yayınlanan otomobil programlarında yarışın 5 dakkalık bi özeti verilirdi.
imola grand prix i sonrası ertesi gün gazeteye bakarken küçük bi haber formula 1 yarışçısı aytron senna yarışta kaza geçirerek öldü diye
bende gazeteye kızdım dedim geri zekalılar yanlış yazmışlar başka biri kaza yaptı heralde,senna kaza yapıp da ölemezdi benim gözümde..cidden şok olmuştum. çok da fazla takip etmiyorum artık formulayı zaten...odam posterle doludur hala,o yıllarda senna nın posteri vardı williamsa ilk geçtiği zaman sarı kaskıyla verdiği poz. kaybettim sonra posteri çok üzüldüm.bence uğursuz geldi williams ona...
schumi de kötü pilot değil bence o da efsane oldu hem aracı iyiydi hem şansı ama kendisinde yetenek olmasa bence şansla araba yeterli olmazdı.
ama senna 1-2 gömlek üstün bence schumiden..yağmurlu pistlerde hala daha iyisi yok sanırım :)

DaRkNeSs-
28-07-2010, 01:57
Takımları geçtim, NSX ve EF kasanın becerilerini herkes bilir. EF kasa şu ana kadar yapılan en iyi civic kasasıdır. Bunu Tsuchiya bile söylüyor her sürüşünde. Bir kere içine binince evet evet Senna bu arabanın üstünde çalışmış dersiniz. NSX'i söylemiyorum bile nasıl bir dengeye sahip olduğunu.
.

nsx i tamam anladım ciddi bi araç
ama ef kasaya bi anlam veremedim ya o kadar dengeli gelmiyor bana ef , ki crx herhalde ef kasada en iyi yol tutuşa sahiptir tahminim.

stlegal
28-07-2010, 08:19
ama ef kasaya bi anlam veremedim ya o kadar dengeli gelmiyor bana ef , ki crx herhalde ef kasada en iyi yol tutuşa sahiptir tahminim.

ef gerçekten hondalar içinde en mükemmel yol tutandır crxde en rezil yol tutandır :)

mmustu
28-07-2010, 08:20
senna ölmedi forumumuzda yaşıyor :D

senna
28-07-2010, 08:30
senna ölmedi forumumuzda yaşıyor :D

sabah sabah:D

Tugral
28-07-2010, 09:27
http://www.youtube.com/watch?v=OrpYIq0NbFM&feature=PlayList&p=D5E4EFFBA78919BA&playnext=1&index=2

şuminin 10 yıl sonra geliştirilmiş ve teknolojik olarak herşeyle donatılmış bir araçla sennanın 10 yıl önce GERÇEK F1 aracıyla attığı turu kıyaslayan bir video. izleyin

kadirsa
28-07-2010, 09:34
http://www.youtube.com/watch?v=OrpYIq0NbFM&feature=PlayList&p=D5E4EFFBA78919BA&playnext=1&index=2

şuminin 10 yıl sonra geliştirilmiş ve teknolojik olarak herşeyle donatılmış bir araçla sennanın 10 yıl önce GERÇEK F1 aracıyla attığı turu kıyaslayan bir video. izleyin

Pist Suzuka, araç McLaren Honda ;) Schumi'nin araba ABS'li ESP'li hidrolik direksiyonlu havalı süspansiyonlu gibi ilerliyor :D Diğeri ise resmen araçla boğuşuyor, ben o ruhu özlüyorum. Şimdi ise F1 pistlerinde "Drive Safely" yazıyor. Yarışıyor muyuz yoksa ehliyet kursunun pistinde direksiyon eğitimi mi alıyoruz bu ne ya :ofk:

eleanor
28-07-2010, 09:43

senna düşmanı değilim kesinliklede severim MS yide severim ama sennanın bu videosunda bazı noktalarda hızlandırma var dikkat ederseniz anlarsınız.şu varki sennanın rekorlarını yıllar sonra kırmış teknoloji gelmiş araba güçlenmiş asfalt değişmiş daha iyi şartlarda kırılmış rekorlar ama şuanda yine kıran yok MS nin rekorlarını.kırılana kadar en iyisi bence MS

Eriador
28-07-2010, 09:47

ya Tugral o zamanki zaman derecelerine bi bak bakim . O zamanki araçlar nasıl olarak aynı dereceyi yapsın ? Video da bariz hızlandırma hilesi var

bu arada Ömer yazmış tekrar edim

92 Sezonunda Michael ! Senna dan daha fazla puan alıp klasmanı onun önünde bitirdi ... Senna ozamnlar şampiyon o ise çaylaktı.

Yalnız senna 93 te mclaren deydi 94 te williams a geçti çünkü williams mansell ve prost un sporu bırakması ile sennaya bu aracı vaad ettiler.

92 ve 93 te mclaren ve senna pek başarılı değillerdi. Schumacherin ilk sezonu ve sennanın şampiyon olduğu yıldan sonraki 92 sezonunda puan durumu şöyle:

1 Nigel Mansell British Williams-Renault 108
2 Riccardo Patrese Italian Williams-Renault 56
3 Michael Schumacher German Benetton-Ford 53
4 Ayrton Senna Brazilian McLaren-Honda 50
5 Gerhard Berger Austrian McLaren-Honda 49

tabi bu ölçü değil ama önemli birşey

senna
28-07-2010, 10:03
92 93 senna için iyi değildi aktif süspansiyon çekiş kontrol sistemleri gibi şeyler williams açısından daha düzgün gidiyordu özellikle hondanın mc larena motor sağlamayı kesmesi f1den çekilmesi asıl sennanın performansının düşmesine neden oldu

ms 90ların pilotuydu senna daha çok 80lerin turbo makine vs vs birbirinden farklı makineler ms yarışamazmıydı 80lerde illaki yarışırdı ama senna onun yeteneği daha farklı bi düzeydeydi 80lerdeki çoğu pilot zaten bunu kabul ediyor piquet mansell berger prost ismini unuttuğum vardır daha 2 3 turda lastik bitirip hala zaman kasabilen bi adamdı

sakin
28-07-2010, 10:43
Rahmetli iyi sollardı.Michael dan sonraki en büyük pilot

ben michael ciyim ama önceki en iyi pilot

DaRkNeSs-
28-07-2010, 10:52
ef gerçekten hondalar içinde en mükemmel yol tutandır crxde en rezil yol tutandır :)
aynı altyapı yokmu abi nası oluyo o? :)

stlegal
28-07-2010, 11:06
aynı altyapı yokmu abi nası oluyo o? :)

yürüyen aynı ama crxin daha kısa hatcback olması o kasada yol tutuş problemi var efyle crxin yol tutuş ve kalkışında dağlar var

doush
28-07-2010, 11:22

Bu video yarış çizgisini tepkilerini vs. göstermek için yapılmış adam da anlatıyor zaten de. Benim fikirlerim değişmedi hala. Evet şumayer iyi ama senna en iyisi bana göre :)

http://www.youtube.com/watch?v=rZFPWsMhF58

rZFPWsMhF58

CRX de EF kasa da en iyi dengeye sahip civicler arasında efsanedir. Yarış ekipmanlarına girildiğinde bildiğim kadarıyla CRX'in tutuşu daha iyi oluyordu. Bu videoyu izleyin. Nakajima iyidir ama şu yorum beni çok güldürdü. :D

"nakajima (good) and Senna (god) FTW! "

http://www.youtube.com/watch?v=5E09fPXK0XE

5E09fPXK0XE

Bu video da efsanedir. NSX'in mantığını çözemeyenler için Senna özellikle açıklamış. Güce boğulmakla alakası yok, araba çok dengeli ve çok rahat. Göstergelere bakmadan hızlı gittiğiniizi bile anlamıyorsunuz demiş.

http://www.youtube.com/watch?v=yAwJsOECGBU&feature=related

yAwJsOECGBU

Bu da başka bir efsane videosu bayılıyorum gazetecilerin yanından kalkışına :D

NSX ile ilgili ilginç bir durum vardı. Senna test ediyor ve anında lastiklerin değişmesini istiyor. Honda ise önce naz yapıyor o lastikler daha kötü hiç iyi olmaz diye. Lastik değişince her tur 3 saniye kadar daha iyi gitmiş araba :)

ahmet3425
28-07-2010, 14:01
allah rahmey eylesin biri olmus efsane diğeri yasayan efsane

benim adamım alian prost:D

desibel
28-07-2010, 16:33
Eskiden yarış vardı şimdi teknoloji savaşları bence

senna
28-07-2010, 16:41
bir yarışta test turuna çıktığında motoru beğenmiyor soruyorlar sesini beğenmedim diyor bakıyorlar mühendisler birşey bulamıyor, zorlada olsa motoru değşitirtiyor sonra bakıldığında gömlektemi pistondamı yalan olmasın hata olduğu ortaya çıkıyor

mr.korhan
28-07-2010, 16:56
Arkadaşlar her ikiside kendini kanıtlamış pilotlar ama gerçeklerden konuşmakta fayda var tüm teknik detayları ,zaman şartlarını eğitimlerini ve arge çalışmalarını ,maddi durumlarını kültürlerini ,teknoloji farklılıklarını ,araç firmalarının imkanlarını , sürücülerin elindeki imkanları kısacası herşeyi kalem kalem yazarak thick attığımız zaman senna çok çok ağır basar..ben sanmıyorumki tüm herşeyi detayıyla düşünebilecek kadar işi bilen birinin çıkıpta shumi nin sennadan daha iyi olabileceğini iddia eden ortaya çıksın :) Shumide başarılıdır hatta kariyet olarak belki sennadan daha iyidir fakat senna bir efsanedir ve bunu değiştiremeyeceğini MS e sorsalar oda söyleyecektir :) bugün çok andık üstadı , videolarını izlemeye daldım kimilerinde tüylerim diken diken oldu.ruhu şad olsun.

Schumi
28-07-2010, 18:00
Schumi 80' lere yetişmiş ve o güçlü çılgın araçların zamanını yakalamış olsaydı ben eminim ki o zamanda şartlara uyum sağlayacak ve gene çok başarılı olacaktı. Sonuçta ikisi de aynı zamanda yaşamamışlar. Genelde sürdükleri araçlar arasında farklar oldukça fazla. Elma ile armut karşılaştırması bir bakımına. İkisi de güzel meyve. Ortak nokta bu.

DaRkNeSs-
28-07-2010, 20:34
senna bir efsanedir ve bunu değiştiremeyeceğini MS e sorsalar oda söyleyecektir :)

ilk linkteki tribute videosunda zaten söylüyor abi :)
soruyolar en iyi pilot kimdi diye herkes senna diyor schumi dahil :)

Sinan'S2k
29-07-2010, 08:46
Schumi hep iyi araçlarla yarıştı diyenler , biraz araç geliştirmeyi araştırın.

Senna hiç bir zaman araç geliştirme tarafında olmadı hep en iyi araç olan takıma gitmeyi tercih etti ve yaptıda efsane olduğu mclaren hondayı bıraktı gitti williams a.

Michael istese şampiyon olduğu Benetton da kalırdı kendi gitti orta sıralardaki Ferrari yi toparladı.İyi araçla yarışmıştır doğrudur ama araç ın iyi olmasında en büyük pay onundur.

bu araç geliştirme özelliği Senna ile onu ayıran önemli bir özellik.

97 deki Renault un araçı Ferrari den 1 gömlek üstündü bunu tartışmak çok saçma olur

Mika Hakkinen e yenildi demişin ? Sezonları izledin mi ?

98 de Mclaren in inanılmaz bir lastik avantajı vardı Ferrari good year ile yarışırken onlar Brigestone la işi götürüyordu.
99 da Michael ın ayağı kırıldı 7 yarış kaçırdı.Irvine bile son yarışa şampiyonluk şansı ile geldiyse MS olsa sonuç u söylemeye gerek yok.Ayağı kırılmadan önce şampiyona lideriydi.

00-01 de ssezonları ortada ta ki ozamnalr Ferrari en iyi araç demek zor olur mclaren ve williams da çok iyilerdi.

alonso ya 05 i sayıcakmısn ? ferrari 05 de şampiyonluk mücadelesi verebilirmiydi ?
06 da sezon un 2. yarısı 25. puan geriden geldi.Japonyada motor patlaması şansızlığı oldu.

Ferrari testlerini okuyun gün batımında pistte ışık olmadığı zaman bile gündüzki derecelerini yapabiliyordu michael.Lastik testlerine sonradan gelmesine rağmen herkesden iyi dereceleri yaptığı onun kariyerini anlatan programalrda var.

Schumi bu sene ne yapıyor demiş biri .Saçmalıkta son nokta.

3 sene sonradan gelmiş herşey komple değişmiş ne kadar bekliyorsunuz ? F1 den bahsediyorsunuz.
Siz en iyi yaptığını şeyi 3 sene yapmayın sonra bi daha deneyin bakalım.
41 yaşında olduğunu unutmayın.Şuanki pilotlar genç yaşlarında 3 sene ara verip gelsinler bakalım ne yapcaklar ? komik olmayın

Hakkinen'i geçti mi geçemedi. Hill'i geçemedi hemde benettondayken geçmesine rağmen. Villeneuve gibi sıradan bir pilotu dahi geçemedi. Tamam ferrari motoru o zaman renaulttan kötüydü. Mika Hakkinen'i de şansızlıktan geçemedi. Lastiği kötüydü vs o da komik. Büyük pilotsa o halde de geçmesi lazımdı.
Araç geliştirmede senna bulunmadı demişsin. Mclaren Honda Senna ortaklığının neler yaptığı ortada halen vtec motorlu hondalarımıza bayılıyoruz ve sen senna'nın bu motorun ve o aracın gelişimine hiç katkıda bulunmadığını söylüyorsun ve asıl bu yorumunla güldürüyorsun beni.

Ayrton Senna en iyi takımlarda mücadele etmek istemiştir. Kim istemezki ama dikkat çekerim Williams Renault senelerce en iyi takım olarak kalmıştır hep ve senna'da her fırsatta gitmek istemiştir ve ancak 94 yılında gidebilmiştir. Yani kazandığı şampiyonluklar döneminin en iyi pilotlarına karşı ve en iyi aracına karşıydı.
Bence biraz araştır Schumacher'i görmüşsün gözünle sadece senna'yı eminimki hiç izlememişsin. Şimdi videolardan izleyip bu yorumları yapıyorsun.
Benim gözümde Senna-Prost hep liderdir. İkisinin çekişmesini izleyenler eminimki hiç unutamamıştır.
Schumacher'in ise biraz kötü araçla da olsa hiç şampiyonluk kazanamaması gerçeği hiçbir zaman değişmez.

Tekrar hatırlatayım. Benettondaki 2 şampiyonluk williamsla aynı motor ve aracında williams'la aşağı yukarı aynı kalitede olmasıyla gerçekleşti. Geçtiği pilot Damon Hill idi. Yani Zaten schumacher'den iyi bir pilot değildi.

Ferrarideki şampiyonluklarından en iyi araç en iyi motor ondaydı ve rakip olarak hiç kimse hatırlamıyorum onun ayarında 1 pilot bile yoktu.

Bence bu kadar gerçek varken halen Schumacher'in gelmiş geçmiş en iyi pilot olduğunu savunmak sadece schumacher'i izlemekten kaynaklanıyor sadece. Alain Prost'u Ayrton Senna'yı, Nigel Mansell'ı tv den izlemiş biri olarak Schumacher'in en iyi pilot olduğunu düşünmek gerçekten komik geliyor.

Sinan'S2k
29-07-2010, 08:48
Schumacher bile kendisi diyor Senna bir numaraydı diye daha neyi tartışıyoruz ki biz.

mr.korhan
29-07-2010, 09:32
araç geliştirme konusunda sennanın hakkını yemiyelim arkadaşlar..azcık araştıralım ve tekrar düşünelim..efsane pilotların F1 / Rally karışık olarak belgesel tarzında izlediğim bir videodan kesit geldi aklıma..ozaman hangi yarıştı hatırlamıyorum ama,hafta sonu olacak yarış için millet pistte küçük lastik turları ve telsiz irtibat deneme turları atarken ,takımdaki esas pilot senna, hondada nsx in tanıtımından önceki son denemesi için fabrikadaydı..düşünün bak işine verdiği önemi ,fanatik gibi gözü kara bağlı değilim..ama hani pilotaj mevzusunu çok severim o nedenle senna nın yeri başkadır bende ,kimse MS e kötü pilot diyemez asla , ama sennadanda iyi diyemez ,herkesin bi kapasitesi becerisi var ve bu doğaldır kiminde üstün kiminde az olur ama olur :) şimdiki araçları teknolojileri ve bunlara istinaden yapılanları gördükçede eskilerin değerini daha iyi anlıyoruz :icon_tup:

doush
30-07-2010, 00:11
http://lh5.ggpht.com/_Fkf00E6cYbA/TAbBR_dDYQI/AAAAAAAAB1A/Cf8GkFFC_WY/Senna-NSX_thumb%5B2%5D.jpg?imgmax=800

dragon07
30-07-2010, 03:05
hayatımda ilk f1 yarısımı vinlöv şampiyon oldugunda izledim şumaherle kapışıyordu çamur yapmıştı hala unutmam o anı...orda izledigim bi akrabamda şumaheri hiç sevmem vinlöv şampiyon olsun demişti...eski nesildir izledigim kişi sennacıydı :)

kısacası...eski nesiller sennacı
yeni nesiller sumici...

para kimdeyse güç ondadır bu kimseyi ilgilendirmez..
çamur yapabiliyosan gücün cesaretin varsa sende yap...adama çamur diyip durmayın

schumacher eski nesil ile yeni nesil arasında bi pilot...kalitesini zekasını sürüşünü tartışmak saçma olur..heleki sıradan demek cidden komiktir...

izlediklerim içinde hep en iyisi şumiydi :)

ocean0636
30-07-2010, 03:18
hayatımda ilk f1 yarısımı vinlöv şampiyon oldugunda izledim şumaherle kapışıyordu çamur yapmıştı hala unutmam o anı...orda izledigim bi akrabamda şumaheri hiç sevmem vinlöv şampiyon olsun demişti...eski nesildir izledigim kişi sennacıydı :)

yeni nesiller sumici...

çamur yapabiliyosan gücün cesaretin varsa sende yap...adama çamur diyip durmayın

schumacher eski nesil ile yeni nesil arasında bi pilot...kalitesini zekasını sürüşünü tartışmak saçma olur..heleki sıradan demek cidden komiktir...

Meydan'daki alt geçiti 170km kesici ile evo'yla yan yan dönen türk pilotumuzu ne çabuk unuttun :D

dragon07
30-07-2010, 12:27
Meydan'daki alt geçiti 170km kesici ile evo'yla yan yan dönen türk pilotumuzu ne çabuk unuttun :D

olm onu ben görmedim görenler var :D hamdi ünal sıtayla :D

SekoLive
30-07-2010, 12:29

yeni nesiller sumici...

yahu hiç şumayerci olamadım nedendir bilmiyorm adam hep itici geldi bana
ilk izlediğimde
D.HİLL vardı Sonra Hakkinen bu ara favorim yok :D

dragon07
30-07-2010, 12:45
schumacheri deli gibi izledim takii o bırakana kadar bi kere bile kaçırmadım f1'i her anını her yarısını iyi bilirim...sennacılar falan fistancılar nerde izliyorlardı f1'i NTV den mi acaba :) kaç yarısını izlediler adamın yoksa hep netten en iyi oldugu yarışları izliyerekmi bu kanaate vardılar...bence izleyemedikleri bi adamı bu kadar övmeninde mantıgı yok..
kısacası sennayı o yıllarada kaç kere nerde izleyip bu kadar sennacı bilmemneci oldunuz???

senna
30-07-2010, 12:59
schumacheri deli gibi izledim takii o bırakana kadar bi kere bile kaçırmadım f1'i her anını her yarısını iyi bilirim...sennacılar falan fistancılar nerde izliyorlardı f1'i NTV den mi acaba :) kaç yarısını izlediler adamın yoksa hep netten en iyi oldugu yarışları izliyerekmi bu kanaate vardılar...bence izleyemedikleri bi adamı bu kadar övmeninde mantıgı yok..
kısacası sennayı o yıllarada kaç kere nerde izleyip bu kadar sennacı bilmemneci oldunuz???

euro sport diye bişey duydunmu?

Tugral
30-07-2010, 13:03
"yuro suport" diye okunuyor demi? hemen googledan arastırıyorum :D

mr.korhan
30-07-2010, 14:17

++:icon_tup:

dragon07
30-07-2010, 16:16

evet duydum...
eurosport sizin bahsetiginiz tarihlerde nerden izliyodsunuz ... :) uydumu vardı sizde yoksa :D :rolleyes: :cool:

hayal meyal hatırladıgınız eurosportta izledik dediginiz ,ki yalan 1-2kişi izleyebiliyordur o zamanlarda star vardı ki onu bile zor buluyordu millet siz eurosportta senna izliyordunuz öle mi :D
birbirimizi yemeyelim youtubeda yazan eurosport yazılarına bakarak birbirimize sekil vermeyelim ;)

senna
30-07-2010, 16:22
evet duydum...
eurosport sizin bahsetiginiz tarihlerde nerden izliyodsunuz ... :) uydumu vardı sizde yoksa :D :rolleyes: :cool:

hayal meyal hatırladıgınız eurosportta izledik dediginiz ,ki yalan 1-2kişi izleyebiliyordur o zamanlarda star vardı ki onu bile zor buluyordu millet siz eurosportta senna izliyordunuz öle mi :D
birbirimizi yemeyelim youtubeda yazan eurosport yazılarına bakarak birbirimize sekil vermeyelim ;)

valla kimseye şekil verme gibi bi durumum yok youtubedan tutup euro sport yazıyo diye söylediğimde yok boşu boşuna kurma kafanda böyle şeyler ben kendimi biliyorum o yeter bana

Wolkan
30-07-2010, 16:22
evet duydum...

bence sen kaç senesinde türkiyede canlı olarak verilmeye başlandıgını araştır bence. TRT nin verdigi zamanı çok ii hatırlıyorum ki roger mansell ayton senna kapişmalarını abimle çok izlemişizdir. Ayton Senna tartışmasız çok ii pilottu ve 4 veya 5 sıradakilere bile tur bindirdigini bilirim.v( gökhan )

dragon07
30-07-2010, 16:38
ben 87liyim rahmetli senna 1994 de öldü...o kadarına aklım ermiyor :) siz söyleyin kaç yılında oldugunu bende öğreneyim :) bilgi paylaştıkça çogalır, kaldıki kimse izleyemez demdim ama ben şuminin her yarısını NTV den izledim...eksiksiz...yani sonuç olarak 1992-1993-1994 yılında TRT f1 yayınlıyordu galiba ben bunu anladım ...

senna
30-07-2010, 16:40
trt 1dede vardı yabancı kanallardada vardı

initial-D
30-07-2010, 16:53
roger mansell ayton senna

nigel mansell olmasın o:D

eleanor
30-07-2010, 16:57
bende schuminin bi yarışını hatrlıyorum sene 2005 veya 2006 olabilir.birşeyden dolayı en son sırada başlayıp yarış sonunda 2. olmuştu son üç tur kalada bitik lastiklerle alonsoyu kovalamıştı.hangi yarıştı o yarışın özetini bulup burda paylaşabilen birisi varsa sevinirim

BU®AK
30-07-2010, 18:14
Yazmayım diye zor tutdumda neyse yazalım bakalım;
Arkadaşım sen yaş itibari ile kaçırmış olabilirsin ancak şuda varki Senna otombil sporları ile ilgilenen özelliklede f1 fanatiği olan neredeyse %80 lik kitle olarak tanılan biridir. Sen yaş itibari ile kaçırmış olabilirsin. Ozaman uyduda vardı ! Babam Savunma sanayi müsteşarlığında çalışırken lojmanımızda uyduda vardı ben 5-6 yaşımdaydım (şuanki yaşım profilimde yazılı) euro sportdan f1 de rally leride izliyordum çok net hatırlıyorum hepsinide onuda geçtik trt de verirdi onuda denk geldikce izlerdim .Sennanın kaza geçirdiği yarışıda hatırlıyorum öldüğü haftada dün gibi aklımda okula bile son derece moralsiz gitmiştim 3-4 arkadaş nerdeyse ağlayacaktık kazayı konuşurken...
Bizi bir tarafa bırakalımda sen neyin peşindesin anlıyamadım sen bilmiyor yada izlememiş olabilirsin yada hiç bilgin olmaya bilir. Bilgisi olan insanlar hep şekil peşinde olarak görüyorsan bu forumlar sana göre değil Arkadaşım, sana tavsiyem gidip bilgiyi kütüphanedeki kitaplardan videoları youtube dan izlersin olur biter bu sayede kimse sana şekil yapıyor olarak gözükmez.
Şuda var karşılaştırma yapmak bence çok komik olur. Şartlar pilotajlar arasındaki uçurumu görmemezdikden gelmemek lazım...

dragon07
30-07-2010, 19:33
Yazmayım diye zor tutdumda neyse yazalım bakalım;
Arkadaşım sen yaş itibari ile kaçırmış olabilirsin ancak şuda varki Senna otombil sporları ile ilgilenen özelliklede f1 fanatiği olan neredeyse %80 lik kitle olarak tanılan biridir. Sen yaş itibari ile kaçırmış olabilirsin. Ozaman uyduda vardı ! Babam Savunma sanayi müsteşarlığında çalışırken lojmanımızda uyduda vardı ben 5-6 yaşımdaydım (şuanki yaşım profilimde yazılı) euro sportdan f1 de rally leride izliyordum çok net hatırlıyorum hepsinide onuda geçtik trt de verirdi onuda denk geldikce izlerdim .Sennanın kaza geçirdiği yarışıda hatırlıyorum öldüğü haftada dün gibi aklımda okula bile son derece moralsiz gitmiştim 3-4 arkadaş nerdeyse ağlayacaktık kazayı konuşurken...
Bizi bir tarafa bırakalımda sen neyin peşindesin anlıyamadım sen bilmiyor yada izlememiş olabilirsin yada hiç bilgin olmaya bilir. Bilgisi olan insanlar hep şekil peşinde olarak görüyorsan bu forumlar sana göre değil Arkadaşım, sana tavsiyem gidip bilgiyi kütüphanedeki kitaplardan videoları youtube dan izlersin olur biter bu sayede kimse sana şekil yapıyor olarak gözükmez.
Şuda var karşılaştırma yapmak bence çok komik olur. Şartlar pilotajlar arasındaki uçurumu görmemezdikden gelmemek lazım...

kardeş madem yazmak istemiyodun zorla yazdın keske yazmasaydın...
ben konuyu kapatmıstım bana yazıcaklarını yazdılar konuştuk tartıştık bitti gitti.
herkezde uydu yoktu ozamanlar bilmem anlatabildimmi sana? ben sumiyi izledim dedim 5-6 sezon siz sennayı izlemisnizdir max 3-4 yarısını hadi 10 tane olsun :) ne bukadar sumiyle sennayı kıyaslıyorsunuz...sartlar eşitkende yarıstılar sumi çaylakken...bi kelimeden neler çıkardın kendi kafana göre kimsenin bilgisine bişiy dedigimiz yok zaten.Allah daha çok bilgi zeka versin herkeze...

gelelim sana bana öle emrivaki yapar gibi konuşma olur mu?tasası sana düştü birader istedigim forumada girerim yerede girerim ben soru sormusum dalga geçer gibi cvp geliyor.son msjım bana cvp verceksen öm at olurmu?

Göki,ZD
30-07-2010, 19:51
o değilde senna daha karizma, semih sen değil bro :D

Low-Rider
30-07-2010, 20:15
senna zamanında tc mi vardı lc mi vardı?

ikisi arasında ki en büyük fark

schumi 2adım gerisinden yürür

Eriador
30-07-2010, 20:16
94-95-00-01 ilk 4 şampiyonlukta tc yoktu 02 de geldi onlar 07 den beridir tekrar yasak

doush
30-07-2010, 23:03
2. dünya savaşı diye bir şey varmış? ama ben o zamanlar yoktum inanmıyorum, bir kaç yerde görmüştüm gerçi ama amerikanın ırak a saldırmasını gördüm, ırak savaşı çok daha fenaydı desem ne kadar mantıklı olur ?

Yekta
30-07-2010, 23:08
bende schuminin bi yarışını hatrlıyorum sene 2005 veya 2006 olabilir.birşeyden dolayı en son sırada başlayıp yarış sonunda 2. olmuştu son üç tur kalada bitik lastiklerle alonsoyu kovalamıştı.hangi yarıştı o yarışın özetini bulup burda paylaşabilen birisi varsa sevinirim

brezilya yarışı schumi nin f1 i bıraktığı sene.. güzel bi veda olmuştu :)

Eriador
31-07-2010, 00:16
brezilya yarışı schumi nin f1 i bıraktığı sene.. güzel bi veda olmuştu :)

o deil bro ... yarış san marino ;) brezilyada 4. oldu ama Raikkonen i bi geçişi vardı canlı canlı ders verdi adama çok fenaydı :D

initial-D
31-07-2010, 00:17
94-95-00-01 ilk 4 şampiyonlukta tc yoktu 02 de geldi onlar 07 den beridir tekrar yasak

tc 2001de geldi isteyen kullandı hatta williams gibi bazı takımlar sezon ortasına kadar kullanmadı.

benetton 1994te launch control kullandı,hatta traction control bile kullandı belki ama o kanıtlanmış değil.daha fazla basan yakıt pompası kullandı ayrıca.kara bayrak dinlemedi schumi basti....o sıralar yapmadığı hile hurda kalmadı hem takımın hem onun:)

Low-Rider
31-07-2010, 00:18
sondan başlayıp ilk 3 te bitirmek diyorsanız mika'nın bir çok yarışı var öyle izleyin:)

Low-Rider
31-07-2010, 00:19
tc 2001de geldi isteyen kullandı hatta williams gibi bazı takımlar sezon ortasına kadar kullanmadı.

benetton 1994te launch control kullandı,hatta traction control bile kullandı belki ama o kanıtlanmış değil.daha fazla basan yakıt pompası kullandı ayrıca.kara bayrak dinlemedi schumi basti....o sıralar yapmadığı hile hurda kalmadı hem takımın hem onun:)

schumi'nin ve ferrari'nin hep bir dolaplar çevirdiği konuşulurdu o dönemde , otoriterlerde söylerdi bunu köşeyazarlarıda.

adı rainman'e çıktı ama tc yasak olduğu halde hep tc kullandığı dedikoduları dönüyordu , tabi fia'nında garip şekilde koruyup kollaması etken

f1 o zamanlar güzeldi be yaa, şimdi arada izliyorumda hiç eski tadı heyecanı alamıyorum

initial-D
31-07-2010, 00:24
schumi'nin ve ferrari'nin hep bir dolaplar çevirdiği konuşulurdu o dönemde , otoriterlerde söylerdi bunu köşeyazarlarıda.

adı rainman'e çıktı ama tc yasak olduğu halde hep tc kullandığı dedikoduları dönüyordu , tabi fia'nında garip şekilde koruyup kollaması etken

f1 o zamanlar güzeldi be yaa, şimdi arada izliyorumda hiç eski tadı heyecanı alamıyorum

benim dediğim ferrariden önceki 1994 sezonu:)

o sezon lc yüzünden ceza yediler

benzin pompası yüzünden yediler

kara bayrağı ihlal ettiler

sonra villenuve a çarptı,hille çarptı,puanları silindi vs. polü kaptırmamak için yol ortasına araç park etti daha ne yapsın:)

Low-Rider
31-07-2010, 00:25
o zamanlar haşarı zamanlarıydı tabi:)

benim dediğimde daha sonrası , tarihlerle aram pek iyi değil:D

initial-D
31-07-2010, 00:27
ferraride çıkardığı güzel yarışlarda var 96 ispanya gibi hakkını yemiyim:)

OmerRS
31-07-2010, 00:28
Adam en büyük. İzleyebildiğimiz için şanslıyız.

Low-Rider
31-07-2010, 01:09
http://www.youtube.com/watch?v=elyxIhMW_No

Bu videoda güzel baya.

55.saniyeye dikkat:)

Ve sonda ki mika'nın schumi'yi efsane geçişi.Hiç unutmam o anı , evde 5kişi 4ü tifosu schumi yarışı aldı diye benle dalga geçerlerken o anda mikanın geçişi ve 4ünün yüzünü hiç unutamıyorum:D

doush
31-07-2010, 02:29

Bu videoda güzel baya.

Ve sonda ki mika'nın schumi'yi efsane geçişi.Hiç unutmam o anı , evde 5kişi 4ü tifosu schumi yarışı aldı diye benle dalga geçerlerken o anda mikanın geçişi ve 4ünün yüzünü hiç unutamıyorum:D

Çok akıllıcaydı. şumayer rüzgardan çıktığında mika hala rüzgardaydı bu da bir adım öne çıkmasına neden oldu. Şahsen aklıma gelmezdi :D

55. saniyede de gittim peçete aldım geriye aldım videoyu tekrar izledim :D

doush
31-07-2010, 02:41
Bence dağılabiliriz :) Eskiler efsaneydi yeniler... :soru:

http://www.youtube.com/watch?v=wPUvvbfHc1E&feature=related

wPUvvbfHc1E

Eriador
31-07-2010, 04:29
2007 de 1 sene ara verdikten sonra çıktığı ilk teste daha önce hiç sürmediği 2007 araçında tc lc dahil tüm motor yardımcı sistemleri yokkende gizli bi hile cevirdiler dimi ? :)
94 de gizli TC şehir efsanesi ispatlasanydı her türlü ceza çıkarılırdı bu tür söylentiler her zaman var şuanda da redbulların kanatların esnek oldugu yok arac yüksekligi ile bir düme ile oynadıkları söylentileri var . Zirvedeki takımlar hakkında her zaman bu tür söylentiler var bişi yakalanırsa ceza veriliyor şehir efsanelerine inanmayın ...

Dediğiniz olaylar tamamen şehir efsanesi , Evet FIA Ferrari ve MS yi o kadar koruduki o yüzden 2002 den sonra durmadan kurallar değiştirildi o sene her yerde çıktı Schumacehr i durdurma kuralları diye ama naparsın FIA destekliyor işte :) o meşur destekliyen FIA McLaren en büyük sucu yaptığında kendilerinde kabul ettiğinde 07 deki hırsızlık olayında ne yaptı ? pilotların puanlarına bile dokunmadı ve sonra verdi para cezasını yarıya indirdi halbuki o sene herkesin kesin söylediği cezayı alması lazımdı " yarışlardan men " ama o olmadı FIA işte ferrari destekliyor

beyler anti-schumi cisiniz ok eyw ama yiğit i öldür hakkını yeme demişler :)

senna
31-07-2010, 07:16
o değilde senna daha karizma, semih sen değil bro :D

adam haklı beyler:D banlanmak istiyor:D

Dino®
31-07-2010, 07:43
Senna çok farklı bir pilottu. Ben bu kadar hızlı gidebilen, hakimiyeti süper bir pilot daha görmedim... :(

doush
31-07-2010, 10:07
beyler anti-schumi cisiniz ok eyw ama yiğit i öldür hakkını yeme demişler :)

işte kendi adıma buna katılmıyorum. Senna'yı yücelttim her mesajımda ama asla Schumi ye *** atmadım atmam da..

Low-Rider
31-07-2010, 10:09
Kaan hala schumiyi durdurma kurallari diyosun ama yaniliyossun,sifirincimurat cok guzel aciklamis hepsini.sen asiri fanatiksin objektif olamiyosun hicbisekilde:)

F1 pilotlari bizim rollingciler gbi ruzgar yaptin falan die kavga ediiomu acaba:D

SekoLive
31-07-2010, 10:12

Bu videoda güzel baya.

özgür videoyu izleyemiyorm ama Şumiyle fiscehellayı birlikte solladığının videosumudur düzlükdeki ?

BU®AK
31-07-2010, 15:53
bence shumide efsane ama daha önceki yazımda vardı stiller ve araçlar çok farklıydı. Bu yüzden eskilerin durumu bir başka. Şimdi takım oyunları, teknolojik yenilikler ve kuralları göz önüne alırsak eskilerin ve eski yarışların değeri anlaşılır derim bu bir zevk meselesi...

Eriador
31-07-2010, 18:05
Kaan hala schumiyi durdurma kurallari diyosun ama yaniliyossun,sifirincimurat cok guzel aciklamis hepsini.sen asiri fanatiksin objektif olamiyosun hicbisekilde:)

F1 pilotlari bizim rollingciler gbi ruzgar yaptin falan die kavga ediiomu acaba:D

Low o seneleri sende izlediğini söylemiştin yazlıkta konuşurken hatta ciddi muhabbetini bile yaptık , ciddi ciddi soruyorum o kurallar niçin çıkmıştı ? hatta ağırlık olayına Mclaren ilk itiraz eden takım değilmiydi ?

kavga olayı foruma özel bro isteseleree bizim gibi yapamazlar :D

MUGENPOWE®
02-08-2010, 02:14
massanın yerıne kubıca yı koysunlar ona werılen sabrın yarıını wersınelr yenı ms cıkar pıyasaya hıc dıılse f1 ızlenır ;)

Eriador
02-08-2010, 06:27
Bu sene Mercedes için aceleci bi sene oldu ... Birdne bire mclaren den ayrıldılar kavga sebep i mclaren in kendi spor araç ını üretmeyi istemesi ...
ondan sonra Button ın takımdan gidişi halbuki onun araçı yapılmaya başlandı . Schumi nin dönmeye niyeti bile yoktu Button gidince Ross birden Michael ı çıkardı ortaya . Bu Sene Schumacher kendi sürüş stiline zıt Jenson a göre yapılmış araçla yarışıyor , 3 sene aradan sonra geldi ve mercedes performans olarak kötü tüm bu olumsuzluklara ragmen her yarış startta pozisyon kazanıyor başına bi iş gelmediği takdirde çok iyi sürüyor işe ciddi anlamda bakarsanız herşeyi düşünerek MS çok iyi bi performans gösteriyor.Seneyi bekleyin Mercedes bu sezon u kapattı kapatcak öbür senn otomobiline yükleniyorlar ve bu sefer MS nin stiline uygun çıkacak oda pasını atmış bi şekilde sezon a başlıcak o zamn görün.

Şuan MS ye saldıran eleştirenler %95 i geçişten kuyruk acısı olanlar buda bi gerçek kimse inkar edemez.