PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : civic si

civicsi_r
05-01-2011, 14:11
arkadaşlar esayım roleti bi düşüyor bi yükseleyor arada azda olsa sabitleniyor bu sorunu canımı çok sıkıyor...sizce sorunu ne olabilir

civicsi_r
05-01-2011, 14:21
bu sorunla karşılşan esay kullanıcıları yardımınızı bekleyorum..

jdmpoint
05-01-2011, 15:22
en az 4-5 si da karşılaştım benimkiside dahil ya rolanti motoru arızalanıyor ya gaz kelebeği rolanti ayar vidasında bişiler oluyo yada sıcak su gelmiyo kelebeğe yada biyerden hava alıyo...

civicsi_r
05-01-2011, 15:26
en az 4-5 si da karşılaştım benimkiside dahil ya rolanti motoru arızalanıyor ya gaz kelebeği rolanti ayar vidasında bişiler oluyo yada sıcak su gelmiyo kelebeğe yada biyerden hava alıyo...

siz sorunu çözebildinizmi.?

Anıl E.
05-01-2011, 15:36
Ne yalan söyleyim benim 106'da aynı sorun var..
hem de ilk çalıştırınca oluyor bu sorun

motor ısındıkça biraz sürdükçe bu sorun ortadan kalkıyor
ben de paylaşmak istiyordum

Mikrop_Ali
05-01-2011, 15:56
bmw'lerde de var bu sorun.

ÇAĞAN
05-01-2011, 15:56
bir kaç önerim olucak bu konuyla ilgili...

1) gaz kelebeğinin sıcak su giren hortumunu , araba çalışırken çıkarın yani horumdan su akar vaziyetteyken , su akmaya devam ederken hortumu yeniden takın yerine....

neden ; gaz kelebeğinin sıcak su alan yerinde aslında bi termostat bulunuyor ve orası hava yaptıysa eger su havayı iter ve hava da suyu böylece , su termostata tam ulaşamaz ve termostat algılayamadığı için rolantide dalgalanma meydana gelir.

2) rolanti düzenleyicisini (manifold üzerindeki) sökün ve antifiriz içine atın uzun bir süre bekletin , sonra güzelce tamizleyin balata spreyi v.b ürünlerle...takarken 2 küçük contasını göreceksiniz içinde contalarını taktıktan sonra contaların etrafına ufaktan sikon atın...hava kaçırmadığından emin olduğunuz çekilde geri takın...

neden ; rolanti ayarlayıcı dışarıdan hava aldığı durumlarda gene rolanti dalgalanması meydana gelmektedir.

bunları uygulamanızı tavsiye ederim...

Anıl E.
05-01-2011, 16:00

1) gaz kelebeğinin sıcak su giren hortumunu , araba çalışırken çıkarın yani horumdan su akar vaziyetteyken , su akmaya devam ederken hortumu yeniden takın yerine....

neden ; gaz kelebeğinin sıcak su alan yerinde aslında bi termostat bulunuyor ve orası hava yaptıysa eger su havayı iter ve hava da suyu böylece , su termostata tam ulaşamaz ve termostat algılayamadığı için rolantide dalgalanma meydana gelir.

2) rolanti düzenleyicisini (manifold üzerindeki) sökün ve antifiriz içine atın uzun bir süre bekletin , sonra güzelce tamizleyin balata spreyi v.b ürünlerle...takarken 2 küçük contasını göreceksiniz içinde contalarını taktıktan sonra contaların etrafına ufaktan sikon atın...hava kaçırmadığından emin olduğunuz çekilde geri takın...

neden ; rolanti ayarlayıcı dışarıdan hava aldığı durumlarda gene rolanti dalgalanması meydana gelmektedir.

Haftasonu deneyecegim yazdıklarınızı teşekkürler
Aslında çok rahatsızlık verici bir durum sanayiye götürmek istemiyorum bu yüzden kurcalarlar her yerini..bizimde yapabilecegimiz şeylermiş aslında yazdıklarınız arkadaşımla hallederiz inşallah
olursa yazarım :)

ÇAĞAN
05-01-2011, 16:10
Haftasonu deneyecegim yazdıklarınızı teşekkürler
Aslında çok rahatsızlık verici bir durum sanayiye götürmek istemiyorum bu yüzden kurcalarlar her yerini..bizimde yapabilecegimiz şeylermiş aslında yazdıklarınız arkadaşımla hallederiz inşallah
olursa yazarım :)

StiFLeR , bu dediklerim civic si için geçerliydi pejo dan anlamam :) yanlış birşey olmasın sonra arabana üzülürüm sen pejo için birazdaha araştır bence çünkü genel yapısını bilemiyorum ben ne desem yalan olur....yanlış bişey yapmıyalım sonra ;)

jdmpoint
05-01-2011, 16:18
benim arabamda gaz kelebeği contasından hava alıyordu o nedenle yapıyordu.çağanda benim söylediklerimden ikitanesini aynen yazmıs nasıl cözülecegini denemeni tavsiye ederim ama genelde sıcak sudan yapar sida...

Anıl E.
05-01-2011, 16:20
StiFLeR , bu dediklerim civic si için geçerliydi pejo dan anlamam :) yanlış birşey olmasın sonra arabana üzülürüm sen pejo için birazdaha araştır bence çünkü genel yapısını bilemiyorum ben ne desem yalan olur....yanlış bişey yapmıyalım sonra ;)

Ben genel durumu kastediyosun zannettim ;ama aslında yazdıkların çogu araç için olabilecek şeyler aslında araştırıp denemek lazım

RottingChrist
05-01-2011, 16:40
siz sorunu çözebildinizmi.?

baktırmak lazım çeşitli sebeplerden olabilir. benim sol camı açıp kaparken araç stop edeck gibi rolanti düşürüyor. kaç senelik araçlar sürekli gözetim altında tutmakta fayda var. arkadaş yazmış zaten yapılması gerekenleri.

Mikrop_Ali
05-01-2011, 16:43
xenon larda bazen bozuyor rolantiyi.

civicsi_r
05-01-2011, 16:48

cagan dostum bilgi için çok teşekkür ederim.... hafta sonu deneyeceğim inşallah hallolur ....

M.A.D
05-01-2011, 17:34
si çok tuhaf bi araba, rolanti her türlü düşebiliyor, camı açarken, silecek çalışırken, farları açarken, herşeyi anlıyorum da, direksiyon çevirirken neden olduğunu anlamıyorum :D:D benim asıl sıkıntım şu rolantiyle ilgili, arabam durduğu zaman rolanti 600 lere 500 lere düşüp titriyor araba sonra toparlıyor 1000e getiriyor, her duruşumda böyle, dur kalklarda hele gına getiriyor, ışıkta duruyorum stop etcekmiş gibi olup toparlıyor, sonra rutin aralıklarla bi çokaz düşüp geri çıkıyor ,bi çokaz düşüp geri çıkıyor,bunun da çözümü yukardakiler midir ?

cery
05-01-2011, 19:22
throttle body position sensor

MeRtCaN
05-01-2011, 19:27
Civic si larda kronik bir problemdir
rolanti motorunun
arızalanması
rolanti motorunu sökün
ve fren hidrolik yagının içine bırakın 2-3 saat kadar dursun
sonra balata spreyi ile guzlce temızleyın ve takın
baktınız rolantı duzelmedı aynı işlemi gaz kelebegının altındakı sıcak su valfıne uygulayın.

MeRtCaN
05-01-2011, 19:29
http://i181.photobucket.com/albums/x265/greddy_civic/DIY%20Pics/Untitled.jpg

http://i181.photobucket.com/albums/x265/greddy_civic/DIY%20Pics/Untitled1.jpg

http://i181.photobucket.com/albums/x265/greddy_civic/DIY%20Pics/Untitled3.jpg

http://i181.photobucket.com/albums/x265/greddy_civic/DIY%20Pics/Untitled5.jpg

umutckr
05-01-2011, 21:04
bmw'lerde de var bu sorun.
benim aracımdada var arada bi yapıyo gerçe 528i

Frid
05-01-2011, 21:12
vay anasını bendede var gibi çok olmasada :D

ÇAĞAN
06-01-2011, 10:01
si çok tuhaf bi araba, rolanti her türlü düşebiliyor, camı açarken, silecek çalışırken, farları açarken, herşeyi anlıyorum da, direksiyon çevirirken neden olduğunu anlamıyorum :D:D benim asıl sıkıntım şu rolantiyle ilgili, arabam durduğu zaman rolanti 600 lere 500 lere düşüp titriyor araba sonra toparlıyor 1000e getiriyor, her duruşumda böyle, dur kalklarda hele gına getiriyor, ışıkta duruyorum stop etcekmiş gibi olup toparlıyor, sonra rutin aralıklarla bi çokaz düşüp geri çıkıyor ,bi çokaz düşüp geri çıkıyor,bunun da çözümü yukardakiler midir ?

mali bu sorunlar için ilk önce akünü ölçtürmeni tavsiye edicem eğer akün sağlam çıkarsa....alternatörünü kontrol ettir veya et sonuçta 18.-20. yılına koşturan araçlarımız.

alternatör kontrol ; arabamın çalışır vaziyette 2500 devire sabitliyoruz (gaz pedalından) sonra bir arkadaşımıza söylüyoruz akünün - olan kutup başını söküyor 5-10 sn bekledikten sonra ayagımızı gaz pedalından çekiyoruz.....araçımız normal bir şekilde çalışmaya devam ederse sorun yok.....fakat öksürmeye başladıysa , rolanti düşerse , stop ederse veya etmeye yakın davranıyorsa....alternatör bobinlerimiz çortlamış diyebiliriz....ve üstte yazdığınız sorunlar meydana bu sebepten dolayı meydana geliyor demektir.

çözüm ; alternatörü söküyoruz elektirik motoru rektefiye eden yerler var sanayide...bunlara alternatörü alıp gidiyoruz , bobinlerini , kömürlerini yani komple revizyona sokuyoruz sonra paşa paşa kullanıyoruz...

neden ; gennellikle sık gazlanan , şehirler arası değilde şehir içi 1-2-3 vs gazlanan araçlarda gazlama anında bobinler ciddi yüklere maruz kalırlar ve bunu hiç sevmezler...ardından bobin eskir gereken enerjiyi sağlıyamadığından aküden destek alır bu seferde akümüzün canını alır ve durduğumuzda rolantinin dediğiniz gibi 500-600 lere düşmesini sağlar sonra akümüz dolmaya başladıkça da rolantimiz düzelmeye başlar.

benim fikirlerim böyle uygulayın derim faydası büyük olur.

Type-R
06-01-2011, 10:16
mali bu sorunlar için ilk önce akünü ölçtürmeni tavsiye edicem eğer akün sağlam çıkarsa....alternatörünü kontrol ettir veya et sonuçta 18.-20. yılına koşturan araçlarımız.

alternatör kontrol ; arabamın çalışır vaziyette 2500 devire sabitliyoruz (gaz pedalından) sonra bir arkadaşımıza söylüyoruz akünün - olan kutup başını söküyor 5-10 sn bekledikten sonra ayagımızı gaz pedalından çekiyoruz.....araçımız normal bir şekilde çalışmaya devam ederse sorun yok.....fakat öksürmeye başladıysa , rolanti düşerse , stop ederse veya etmeye yakın davranıyorsa....alternatör bobinlerimiz çortlamış diyebiliriz....ve üstte yazdığınız sorunlar meydana bu sebepten dolayı meydana geliyor demektir.

çözüm ; alternatörü söküyoruz elektirik motoru rektefiye eden yerler var sanayide...bunlara alternatörü alıp gidiyoruz , bobinlerini , kömürlerini yani komple revizyona sokuyoruz sonra paşa paşa kullanıyoruz...

neden ; gennellikle sık gazlanan , şehirler arası değilde şehir içi 1-2-3 vs gazlanan araçlarda gazlama anında bobinler ciddi yüklere maruz kalırlar ve bunu hiç sevmezler...ardından bobin eskir gereken enerjiyi sağlıyamadığından aküden destek alır bu seferde akümüzün canını alır ve durduğumuzda rolantinin dediğiniz gibi 500-600 lere düşmesini sağlar sonra akümüz dolmaya başladıkça da rolantimiz düzelmeye başlar.

benim fikirlerim böyle uygulayın derim faydası büyük olur.++

Çok iyi açıklamışsın valla, eline sağlık.:icon_tup:

M.A.D
06-01-2011, 10:24
açıklamalar için teşekkür ederim :) fakat bunun için bi günümü arabaya adamam lazım sanırıM :Dçalışan bir insanım pek zamanım yok askere gidecem zaten, radara söylediğimde, şeref abi bana, yağ geçen hortumun eski olmasından kaynaklı olabileceğini söylemişti ama , bunları denediğimizde çözülürse sıkıntı kalmayacak gibi :) çok teşekkür ederim

oguzhankutlu
06-01-2011, 10:28
rolanti valfi arızalıdır eski arabaların hepsinde bu sorun yaşanır.hatta stop bile ediyo araç bazen

ÇAĞAN
06-01-2011, 10:34
açıklamalar için teşekkür ederim :) fakat bunun için bi günümü arabaya adamam lazım sanırıM :Dçalışan bir insanım pek zamanım yok askere gidecem zaten, radara söylediğimde, şeref abi bana, yağ geçen hortumun eski olmasından kaynaklı olabileceğini söylemişti ama , bunları denediğimizde çözülürse sıkıntı kalmayacak gibi :) çok teşekkür ederim

dediğim gibi alternatörü kontrol etmeli basit bir yöntem zaten , eğer akternanatör sağlam ise sorunu başka yerde aramalı...

civicsi_r
06-01-2011, 11:50
çoğu arkadaşta bu sorun varmış....kanayan bi yaraya parmak basmışız....:-)

tuningcan
12-04-2011, 11:13
bendeki sorunda su sekilde aracı hic sıkıstırmadan surersem normal devrinde herhangi bir sorun sıkıntı cıkartmıyor ancak gaza yuklenirsem aracı biraz sıkıstırdıgımda rolanti 200 lere kadar dusup titreme yapmakta. hafif gaz verip devri 1000 lerde tutuyorum buda belli bi noktadan sonra can sıkmaya baslıyor. ben ne yapmalıyım :D

dest
16-12-2012, 12:40
konuyu hortaltıcam ama aynı sorun bendede var rolanti bir yükseliyor bir düşüyor sürekli.. acaip canımı sıkıyor çözebilen arkadaşlar varmı ?

civicsi_r
16-12-2012, 16:58
iavc sensörünü ve bogaz kelebeğini güzelce temizledim şimdilik sorunum çözüldü inş bir daha olmaz. sende bu işlemden başlaya bilirsin

powerfuL
16-12-2012, 17:48
motor kapagından emmeye bı hortum gıdıyor o hortum yerınden cıkmıs veya yaralanmıssa o dedıgın olayı yapar

Aborasi
16-12-2012, 18:20
aynı sıkıntı benim Sİ dada var,çok iyi oldu gerçekten bunları paylaşmanız.. tşk ederim