PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Osmanlı tokadı

erayakar
19-01-2011, 17:56
Osmanlı Tokadı Osmanlı ordusunun Başıbozuk (Delibaş) olarak adlandırılan bir birliğinin silahsız savunma ya da saldırı durumlarında kullandıkları elin her iki tarafıyla da yapılması mümkün olan ve düşmanı sersemletmek amacını taşıyan bir vuruş tekniğiydi. Bilek veya dirsek kırılmadan omuzdan güç alınarakbüyük bir hızla atılırdı. Yüzün her iki yanına veya enseye atılabildiği gibi asıl Osmanlı tokadı burnu hedef alacak şekilde yüzün tam ortasına avuç içini germeden aya burun ucuna denk gelecek şekilde atılırdı. Bu şekilde düşmanın burun kemiği kırılır kafatasının göz çukurları arasında kalan kısmını da kırarak beynine saplanır böylece ölümüne yol açardı. Böyle bir tekniğin uygulanmadığı durumlarda bile hızlı ve çok sert biçimde atıldığı ve çok kuvvetli bir tokat olduğu için boyun kırılmasına yol açarak da öldürebiliyordu.

Tokadın bu kadar etkili hale gelebilmesi için Başıbozuk birliğine mensup askerler aylarca ıslak mermere ellerini vurarak antrenman yaparlardı. Zamanla avuç içleri nasır tutar ve iyice kuvvetli hale gelirdi. Zaten bu askerler iri ve kuvvetli kişilerden seçilirdi. Ayrıca bu askerlerin akli dengelerinin bozuk olduğu da rivayet edilir. At üzerinde veya yaya olarak ordunun en önünde yer alırlar savaş sırasında en önden gidip silahsız şekilde tokat atmaya başlayınca düşmanı psikolojik olarak çökertirlerdi. Silahlarını kuşanmış çatışmayı bekleyen askerler zırhsız silahsız bağırarak üzerlerine gelen iri yarı deli askerleri ve attıkları tokatları görünce kolay kolay toparlanamaz arkadan gelen düzenli orduya karşı direniş gösteremezdi. Ayrıca savaş esnasında sıkça görülen silahın elden düşmesi veya ağır silahların değiştirilmesi sırasındaki zaman kaybı da Osmanlı tokadı atılarak kapatılırdı.

Etkili şekilde atıldığında öldürücü olabilen Osmanlı tokadı çıkardığı ses dolayısıyla da oldukça zarar verici olabiliyor bunun yanında kulağa denk geldiğinde kulak zarını patlatabiliyordu. Zırhlı yüzeylerde bile iz bırakabilen Osmanlı tokadının düşman miğferlerinin üzerinde yer alan izlerini bugün bazı müzelerde görebilmekteyiz.

*AddO*
19-01-2011, 18:04
Savaşta atları bile tek tokatla devirdikleri söylenir.

haldun31
19-01-2011, 18:07
hocam allah iyiliğini versin.nerden buldun bu bilgileri.ama delibaş bizim kara muratın tokatlayıp durduğu delibaş alyondur:)))))

turbo16
19-01-2011, 18:10
bir türk bunu gosgin gibi bisey yapıp geliştirdi galiba fbi mı ne egitimini yapıyordu herhal

YUSUF
19-01-2011, 18:13
osmanlı ordusunun en ön saflarında durup osmanlı tokatı atanlara daltarak denir
eğitimleri 8 yıl sürerdi ,
öğün yemekleri genellikle pilav ve hamur işi yiyeceklerden oluşurdu
özellikle gulyabani tipli insanlardan seçilirdi

dragstar
19-01-2011, 18:21
ortaokul matematik hocamın soyadı delibaşıydı :D tokatını yemedik ama yukarıdaki gibi anlatmıştı durumu :D

ahmet3425
19-01-2011, 18:29
daltarak mı delibas mı karar verin :D

powERS
19-01-2011, 18:31
acaba muzekerdekı zırhlardan resımler varmıdırkı orda burda ?

bu arada o zamanın askerlerının esyaları kullanılan elbıseler malzemeler canakkalede muzede yayınlanıyor. hakkaten o zamanlar devasa boyutlardaymıs osmanlılar. yanı bı bıleklık boyun genıslıgınde olurmu ya ?

powERS
19-01-2011, 18:33
Savaşta atları bile tek tokatla devirdikleri söylenir.

+1 atların bile boyunlarını kırabildiklerini duymustum bende.

Mustafa Birsesli
19-01-2011, 18:35
bendede bı çıtır osmanlı tokadı var denenmiş onaylanmış

Erol
19-01-2011, 18:36
bu bölüm çok iyiydi..:)
halbuki çok yemiştir avrupa osmanlı tokatını :D

Berkan
19-01-2011, 18:39
:D

YouTube - Osmanli Tokati (http://www.youtube.com/watch?v=60GcvdpQaug)

60GcvdpQaug

recepserkan43
19-01-2011, 19:02
ayrıca dudaktan da öpüşmezmiş bu delibaşlar :)

alperkirman
19-01-2011, 19:27
tokatçı birliği kefenle savaş giderlermiş bunuda eklemek isterim

_muhaRRem
19-01-2011, 19:38
osmanlı ordusunun en ön saflarında durup osmanlı tokatı atanlara daltarak denir
eğitimleri 8 yıl sürerdi ,
öğün yemekleri genellikle pilav ve hamur işi yiyeceklerden oluşurdu
özellikle gulyabani tipli insanlardan seçilirdi

bence bizde gulyabani ve daltarak.ayrıca biz doğduğumuzdan bu güne hamur ve pilav yiyoruz :D

makif84
19-01-2011, 20:54
bilgilendirme için teşekkürler

Tunç
19-01-2011, 21:01
daltarak ısmı olmamıs ya:D

BoraRS
19-01-2011, 21:52
daltarak ısmı olmamıs ya:D

Tunç Allah iyiliğini versin :hehe:

levent
19-01-2011, 22:21
ayrıca dudaktan da öpüşmezmiş bu delibaşlar :)

turist ömer gibi burunlamı ön sevişme oluyomuş bu daltaraklarda :)

recepserkan43
19-01-2011, 22:33
turist ömer gibi burunlamı ön sevişme oluyomuş bu daltaraklarda :)

dizide öle yapsınlar... :)

oguzhan999
19-01-2011, 22:38
hey maşşallah

YavuzNaz
20-01-2011, 08:42
4.murat zamanında ortaya çıkmış bir olaydır savaş sırasında ilk osmalı tokadı atan kişi sadrazam hafız paşa oldugu yönündedir daltaraklar 8-10 yaşlarında gayri müslim çocuklarından seçilip sadece pirinç ve unlu yiyeceklerle beslenip yağlı mermerleri döverek antreman yaparlarmış.
daltarak ismiin manası tarak silah anlamında daltarak ise silahtutan manasında söylenirmiş daltaraklar elleri silah yerine geçtiği için bu ismi almışlardır. :)

erayakar
20-01-2011, 17:36
ne tokatmış be..dünyayı dize getirdi..

SONE-R
20-01-2011, 18:19
ne tokatmış be..dünyayı dize getirdi..

+1.. amerika bile bizim hükümranlığımız altında.. her yerde türkçe konuşuluyor..

Ome_RS
20-01-2011, 19:29
daha önce duymustum ama ben savasta en son cıktıklarını bitkin askerleri tokatla indirdiklerini biliyordum demekki tam tersiymiş yanlıs biliyormusum :)

erayakar
21-01-2011, 08:15
daha önce duymustum ama ben savasta en son cıktıklarını bitkin askerleri tokatla indirdiklerini biliyordum demekki tam tersiymiş yanlıs biliyormusum :)

bildiğin doğrudur..kimi savaşlarda bitkin düşen askerleri oldürürlermiş tek tokat darbesiyle..topkapı sarayında miğferlerde yapılan incelemelerde kanıtlanmış..bir olay..

cery
21-01-2011, 15:18
lisede dersanede hoca bahsetmişti. düşmanın kılıç darbelerinden korunmak için de kollarına kalın keçeler sarıyorlarmış. kılıç keçeyi kesemiyormuş böylece kollarıyla kılıcı savuşturup tek tokatla adamı eşek cennetine yolluyormuş..

osmanlıda hayran olunacak o kadar çok şey var ki...

ulasstoprak
21-01-2011, 17:00
Bende mehter marsi ile ilgili bir hikaye duymustum ne dogru bilmiyorum avrupa ulkelerinden birini kusatmaya gittiklerinde 3 gun 3 gece mehter marsi calmislar ormanda kaledekilerde bunlari gormemisler ormanin icerisinde olduklari icin halbuki sayilari cok azmis 3 gun boyunca susmadan mehter marsini duyan kalenin sahipleri biz bunlarla basedemeyiz dusuncesiyle kaleyi birakip kacmislar tarihe kan dokmeden yapilan ilk kusatma diye gecmis ..

Sh4rk
21-01-2011, 23:03
zamanında vurdugunu ındırıyolarmıs at deve ne var ne yok

Ayhan_izmir
21-01-2011, 23:09
Bende mehter marsi ile ilgili bir hikaye duymustum ne dogru bilmiyorum avrupa ulkelerinden birini kusatmaya gittiklerinde 3 gun 3 gece mehter marsi calmislar ormanda kaledekilerde bunlari gormemisler ormanin icerisinde olduklari icin halbuki sayilari cok azmis 3 gun boyunca susmadan mehter marsini duyan kalenin sahipleri biz bunlarla basedemeyiz dusuncesiyle kaleyi birakip kacmislar tarihe kan dokmeden yapilan ilk kusatma diye gecmis ..

vay bee bunu ilk duydum