PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Küçük ölçekli şirket kurmak (yardım) !!!

ÇAĞAN
25-01-2011, 15:38
küçük ölçekli bir şirket kurmak istiyorum fakat nereden nasıl başlıyacağımı bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum ??? amacım bu şirketle ithalat yapabilmek , üretim yapabilmek ve satabilmek...

1)kurduğum şirket kar etmezse benden aylık veya yıllık bazda maddi açıdan bir götürüsü olurmu???(ne kadar olur)

2)şirket kurarken başlangıç aşamasında maddi gideri yaklaşık ne kadardır nereye ne kadar öderim???

3)kurduğum şirketde ithalat yapabilmek için gümrüğe kayıt yaptırmalımıyım??? gümrükte getirdiğim ürünlere %kaç vergi öderim.

4)bir muhasebeci anlaşmam gerekli bu mali müşavire aylık yaklaşık ne kadar öderim (en düşük kar marşına sahip olduğumu düşünelim)...para kazanırsak zaten öderim ;)

5)aileme ait olan bir evi şirket olarak gösterebilirmiyim ? olmaz ise ev sahibinide şirkete ortak göstersek bu şekilde evi şirket gösterebilirmiyim?

6) kurduğum basit bir şirketle hem ithalat hem üretim yapılabilirmi...böyle bir şirketin prosedürde adı nedir.

yardımlarınız için şimdiden teş.

YavuzNaz
25-01-2011, 15:45
sadece şirket kurmakla bitmiyor şahış firmasımı kurmak istiyorsun limited şirketimi.?
ltd. şirketi kurulması için ortak gerekli ticaret odasına kayıt yaptırman gerekli kullanılmayan ltd. şirketinin şahıs firmasından daha çok gideri olur ticaret sicil aitdatları felan gümrük masrafları var + kargo ne getirmek istiyorsun bu konu kapsamlı bir konu ithalat yada ihracat yapan birinden şahsi yardım almanı öneririm. şahıs firmasıda kursan hem ithalat hem üretim yapabilirsin sıkıntı yok.

TaGo
25-01-2011, 15:47
sen şahıs şirketi kur kardeşim. Madem küçük düşünüyorsun, arada bir iş yapayım diorsun A tipi deftere tabi olursun, öyle ne muhasebeciye çok para ödersin ne ticaret odasına.

XoR
25-01-2011, 15:48
Ne üretimi yapıp ihraç etmeyi düşünüyorsun ? Bu yapacağın ihracatla ilgili gerekli pazar araştırmasını yaptın mı ihracat yapılacak ülke/ülkelerde ?

ÇAĞAN
25-01-2011, 15:51
sadece şirket kurmakla bitmiyor şahış firmasımı kurmak istiyorsun limited şirketimi.?
ltd. şirketi kurulması için ortak gerekli ticaret odasına kayıt yaptırman gerekli kullanılmayan ltd. şirketinin şahıs firmasından daha çok gideri olur ticaret sicil aitdatları felan gümrük masrafları var + kargo ne getirmek istiyorsun bu konu kapsamlı bir konu ithalat yada ihracat yapan birinden şahsi yardım almanı öneririm. şahıs firmasıda kursan hem ithalat hem üretim yapabilirsin sıkıntı yok.

şahıs şirketi bana daha uygun olduğu görüşündeyim , tabi ithalat , ihracat ve üretim yapabileceksem...yarı mamul bazında işlenmiş veya işlenmemiş metal , aliminyum , çelik fakat ben herşeyin ithalatını yapabilir durumda olmak istiyorum , örneğin ev aksesuar , oto aksesuar yani bunlarıda getirtebilmek isterim.

tunceR
25-01-2011, 15:55
en az 2 ortak
ticaret odasına yıllık aidat
muhasebe ücreti aylık
3 aylık stopaj

ltd. şirketi için bunlar habire devlete ödüyosun anlıcağan. en güzeli şahış olarak kurmak muhasebeciye bile 50-60 lira vermek yerine ltd olunca 200-250 arsı ödüyosun her ay. ticaret odasıda 300 lira alıyo yıllık.

ÇAĞAN
25-01-2011, 15:55
Ne üretimi yapıp ihraç etmeyi düşünüyorsun ? Bu yapacağın ihracatla ilgili gerekli pazar araştırmasını yaptın mı ihracat yapılacak ülke/ülkelerde ?

henüz dışarıya açılabileceğimi düşünmüyorum...öğrenciyim zaten kendime şöle aylık ufak tefek gelir ve ufkumu genişletmek yegane amacımlarım.

TaGo
25-01-2011, 15:57
ltd.şti hukuksal olarak bile kapadıktan 1 yıl sonra dahi açık kalıyor. şahıs şirketinde bu yok. Sen şuan küçük ölçekli düşünüyorsun o yüzden şahıs şirketinle başla, ciron belli seviyeyi geçince muhasebecin zaten ltd.şti e geç dicek.

ÇAĞAN
25-01-2011, 15:57
şahıs şirketi açmak için neler yapmam nerelere ne kadar ödemem gerekir?

TaGo
25-01-2011, 15:59
notere 1.500tl gider.

tunceR
bi muhasebeci tut hepsini halleder sen önce bi muhsebecıye danış.

YavuzNaz
şahıs şirketi bana daha uygun olduğu görüşündeyim , tabi ithalat , ihracat ve üretim yapabileceksem...yarı mamul bazında işlenmiş veya işlenmemiş metal , aliminyum , çelik fakat ben herşeyin ithalatını yapabilir durumda olmak istiyorum , örneğin ev aksesuar , oto aksesuar yani bunlarıda getirtebilmek isterim.

şahıs firması olarak bu iş gruplarını rahatlıkla yapabilirsin Şahıs firmaları adi şırket degildir.Sahıs şirketlerı Kollektif ve Komandıt sirketlerdir.Sahıs fırmalrı ıse tek kisinin acabilcegi sirket sınıfına girmeyen firmalardır.Eger ıkı sahıs tarafından sahıs firması kurulmak ısteniyorsa bu ısmı Adi Ortaklık olur.
İthalat ve ıhracat yapmak ıcın mutlaka sırket olmalısınız dıye bır kanun yoktur. sahıs firması ile sahıs şirketi baska seylerdir.

Redbull
25-01-2011, 16:05
küçük ölçekli bir şirket kurmak istiyorum fakat nereden nasıl başlıyacağımı bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum ??? amacım bu şirketle ithalat yapabilmek , üretim yapabilmek ve satabilmek...

1)kurduğum şirket kar etmezse benden aylık veya yıllık bazda maddi açıdan bir götürüsü olurmu???(ne kadar olur) Hayır olmaz

2)şirket kurarken başlangıç aşamasında maddi gideri yaklaşık ne kadardır nereye ne kadar öderim??? LTD 2500TL yaklaşık maliyeti kurulum için.
3)kurduğum şirketde ithalat yapabilmek için gümrüğe kayıt yaptırmalımıyım??? gümrükte getirdiğim ürünlere %kaç vergi öderim.İthalat yapabilirisn vergi olayı getiriceğin ürünü gümrükçüne sorucaksın tarifesinedir ek bir vergisi varmı diye

4)bir muhasebeci anlaşmam gerekli bu mali müşavire aylık yaklaşık ne kadar öderim (en düşük kar marşına sahip olduğumu düşünelim)...para kazanırsak zaten öderim ;)LTD 250-300TL gibi yaklaşık

5)aileme ait olan bir evi şirket olarak gösterebilirmiyim ? olmaz ise ev sahibinide şirkete ortak göstersek bu şekilde evi şirket gösterebilirmiyim?Gösterebilirisn Home Ofise
6) kurduğum basit bir şirketle hem ithalat hem üretim yapılabilirmi...böyle bir şirketin prosedürde adı nedir.Yapabilirisn LTD olman gerekir şirket kurulumunda belirtmen gerekir.

yardımlarınız için şimdiden teş.Bir şey değil :)

ÇAĞAN
25-01-2011, 16:07
şahıs firması olarak bu iş gruplarını rahatlıkla yapabilirsin Şahıs firmaları adi şırket degildir.Sahıs şirketlerı Kollektif ve Komandıt sirketlerdir.Sahıs fırmalrı ıse tek kisinin acabilcegi sirket sınıfına girmeyen firmalardır.Eger ıkı sahıs tarafından sahıs firması kurulmak ısteniyorsa bu ısmı Adi Ortaklık olur.
İthalat ve ıhracat yapmak ıcın mutlaka sırket olmalısınız dıye bır kanun yoktur. sahıs firması ile sahıs şirketi baska seylerdir.

benim için hangisi daha iyi şahıs firmasımı , şahıs şirketimi?

YavuzNaz
25-01-2011, 16:21
şahıs firması en yaygın tercih edilen ve sıkıntısız olanıdır kollektif şirketler genelde aile içi kuruluyor sahıs firması olupta hem üretim hemde ithalat yapan birkaç müşterimiz vardı.

alperkirman
25-01-2011, 16:21
şahıs
baktın olmadı yürdüremiyosun işin kapat gitsin ama ltd.şti tasfiyeye giriyosun 1sene falan sürüyor kapanması
ayrıca yukarda yazmışlar ltd şirketsen 250tl muhasebe bayılırsın yaptığın iş fark etmez iş yapıp yapmamanda farketmez
şahıs aç en kabadayı verceen 125-150 oda işlerim güzelse(ki işlerin güzel olur inşallah)
şu halinle 80lira falan verirsin

ÇAĞAN
25-01-2011, 16:23
müşavirle konuştum şimdi telefonla....

benim için şahıs firmasının uygun olduğu...

belediye ye başvurursam 900-1000 tl tutacagı

ticaret odasına dilekçe ile başvurduğum taktirde (özellikle home ofise yapacaklar için uygun olduğunu söyledi).....550-600 tl tutuyormuş.

ithalat fln herşeyi yapabilirmişim...

aylık hiç bir kazancım olmasa dahi bişeylerin vergisi olduğu ve aylık götürüsü olacagını söyledi buda yaklaşık 100-150 tl arası tutacagını söyledi(kendi parası hariç) burasını pek anlıyamadım....kazancım yoksa neyin vergisini ödicem anlamadım...3 ayda bir bişey fln dedide yabancı terimler anlamadım ??????

yardımcı olun pls.

YavuzNaz
25-01-2011, 16:29
vergilendirme ve masraflar konusunda pek bilgim yok faaliyet konusunda yardımcı olmaya çalışırım.

orhansah
25-01-2011, 16:29
aylık hiç bir kazancım olmasa dahi bişeylerin vergisi olduğu ve aylık götürüsü olacagını söyledi buda yaklaşık 100-150 tl arası tutacagını söyledi(kendi parası hariç) burasını pek anlıyamadım....kazancım yoksa neyin vergisini ödicem anlamadım...3 ayda bir bişey fln dedide yabancı terimler anlamadım ??????

yardımcı olun pls.

anlayamadığın şeyi anlayana kadar sormanı, gerekirse yazılı olarak almanı sonrasında da internette detaylı araştırma yapmanı öneririm.

ef186
25-01-2011, 16:33
müşavirle konuştum şimdi telefonla....

benim için şahıs firmasının uygun olduğu...

belediye ye başvurursam 900-1000 tl tutacagı

ticaret odasına dilekçe ile başvurduğum taktirde (özellikle home ofise yapacaklar için uygun olduğunu söyledi).....550-600 tl tutuyormuş.

ithalat fln herşeyi yapabilirmişim...

yardımcı olun pls.

devlete vergi vermeden para kazanmak icin girisimde bile bulunamazsin ...
Girisimci degilmisin belki birgun kazanirsin vergisidir o ...

Aylik 100 tl vb. paralari gider olarak odemekte zorlanicagini dusunuyorsan hic sirket isine falan bulasma onceden hazirliklarini yap malzeme ureticeksen bunu uretime girecek asamaya getir mal getireceksen gelicek mal ile ilgili tum arastirmalari yap burda nerelere nasil saticagin konusunda tum gorusmeleri yap bir sirketmis gibi baktinki kar edebilecek bir is yapicaksin ve bu is icin resmi bir firma lazim ozaman kur sirketini ....

Sonuc itibariyle ticari bir isletme kurucaksin giderin mutlaka olucaktir onunu iyi gormeden boyle bir yatirim yaparsan iflasini verdigin ilk firman olur bide bosu bosuna ne sirketi kurarsan kur az veya cok bir para kaybin olur benden ufak bir tavsiye ....

ÇAĞAN
25-01-2011, 16:42
devlete vergi vermeden para kazanmak icin girisimde bile bulunamazsin ...
Girisimci degilmisin belki birgun kazanirsin vergisidir o ...

Aylik 100 tl vb. paralari gider olarak odemekte zorlanicagini dusunuyorsan hic sirket isine falan bulasma onceden hazirliklarini yap malzeme ureticeksen bunu uretime girecek asamaya getir mal getireceksen gelicek mal ile ilgili tum arastirmalari yap burda nerelere nasil saticagin konusunda tum gorusmeleri yap bir sirketmis gibi baktinki kar edebilecek bir is yapicaksin ve bu is icin resmi bir firma lazim ozaman kur sirketini ....

Sonuc itibariyle ticari bir isletme kurucaksin giderin mutlaka olucaktir onunu iyi gormeden boyle bir yatirim yaparsan iflasini verdigin ilk firman olur bide bosu bosuna ne sirketi kurarsan kur az veya cok bir para kaybin olur benden ufak bir tavsiye ....

devletimizin politikasını anlamak oldukça zor :D

aylık 100tl vs gibi bütçeyi karşılarım sorun olmaz fakat okulum olduğu için dönem dönem yapmayı düşündügüm bir iş...o yüzden iş yapmadığım dönemde de bu parayı ödemek istemem haliyle , amacım fazla para kazanmak da değil fakat bazı fırsatlar geliyor hayatta karşıma sırf şirketim olmadığı için bunları tepmek zorunda kalıyorum yeniden böyle fırsatlar gelirse yapışırım kaçırmam.

ef186
25-01-2011, 17:03
devletimizin politikasını anlamak oldukça zor :D

aylık 100tl vs gibi bütçeyi karşılarım sorun olmaz fakat okulum olduğu için dönem dönem yapmayı düşündügüm bir iş...o yüzden iş yapmadığım dönemde de bu parayı ödemek istemem haliyle , amacım fazla para kazanmak da değil fakat bazı fırsatlar geliyor hayatta karşıma sırf şirketim olmadığı için bunları tepmek zorunda kalıyorum yeniden böyle fırsatlar gelirse yapışırım kaçırmam.

firsat gelip netlesene kadar beklet bence ...
Sirket kurmak dedigin cok hizli kurulabiliyor o nedenle kasma hic bole bir is geldiginde git ver dilekceni ara muhasebeciyi halletsinler senin adina ...
Kurulum esnasinda gerekecekleri kenara topla koy lazim olunca kurarsin boylece yok yere ogrencilikte zevkle ezebilecegin paran kar etmemis bir iste heba olmaz :D

kurpat
25-01-2011, 17:55
şahıs şirketi kurarsan masrafların küçük olur, patlarsan büyük patlarsın acısı uzun süre devam eder.

ltd olursa masrafların biraz daha fazla olur, patlarsan sermayen kadar sorumlu olursun, şirket alacağı borcu bile biter sen sıyrılırsın ...

XSi
25-01-2011, 22:14
ithalat yapıcam diyorsan şahıs işletmesi yeterli.. sadece ithalat yapabilmek adına ticaret odasına kaydolacaksın..

ben de yakın zamanda bu tarz bir girişim için şahıs işletmesi kurdum.. ticaret odasına kaydoldum, gümrük müşaviri bir firma ile anlaştım ve gerekli vekalet ve belge masraflarını yaptım..

ithalat yapabilir ve fatura kesebilir bir işletme olmak için şu ana kadar harcadığım para: 925 TL civarı

Yaklaşık 3 ay oldu, şu ana kadar hiç satış yapmamış olmama rağmen ödediğim vergi toplamı: 180 TL, (tabi ithalat yaptım bu 3 ay çinde, ve ithalat için ödediğim vergiler var onları bu çerçevede değerlendirmiyorum yoksa 5200 tl civarı ithalat işlemine özel vergi ödedim)

mali müşavirinde masrafı olacaktır o yapacağın işlem sayısına göre değişir.. benim mali müşavir tanıdık olduğundan ve şu anda doğru düzgün bir işlem yapıp iş yükü oluşturmadığımdan benden para almıyor henüz :)

gördüğün gibi şahıs işletmesi kurmak çok masraflı değil zor hiç değil, bir avantajı da istediğin anda şahıs işletmesini kapatmak kolay.. dolayısıyla ltd düşünmene bile gerek yok..

zaten ciron az olacaktır şahıs işletmesinin gelir vergi oranı ltd lere göre az oluyor (belirli bir ciroya kadar)

özetlemek gerekirse:

ilk kuruluş için: yaklaşık 900-1000 tl masrafın olur (ithalat yapabilir olmak için)
hiç bir işlem yapmasan bile: senede en az 1000 tl masrafın olur..

ÇAĞAN
25-01-2011, 23:29
ithalat yapıcam diyorsan şahıs işletmesi yeterli.. sadece ithalat yapabilmek adına ticaret odasına kaydolacaksın..

ben de yakın zamanda bu tarz bir girişim için şahıs işletmesi kurdum.. ticaret odasına kaydoldum, gümrük müşaviri bir firma ile anlaştım ve gerekli vekalet ve belge masraflarını yaptım..

ithalat yapabilir ve fatura kesebilir bir işletme olmak için şu ana kadar harcadığım para: 925 TL civarı

Yaklaşık 3 ay oldu, şu ana kadar hiç satış yapmamış olmama rağmen ödediğim vergi toplamı: 180 TL, (tabi ithalat yaptım bu 3 ay çinde, ve ithalat için ödediğim vergiler var onları bu çerçevede değerlendirmiyorum yoksa 5200 tl civarı ithalat işlemine özel vergi ödedim)

mali müşavirinde masrafı olacaktır o yapacağın işlem sayısına göre değişir.. benim mali müşavir tanıdık olduğundan ve şu anda doğru düzgün bir işlem yapıp iş yükü oluşturmadığımdan benden para almıyor henüz :)

gördüğün gibi şahıs işletmesi kurmak çok masraflı değil zor hiç değil, bir avantajı da istediğin anda şahıs işletmesini kapatmak kolay.. dolayısıyla ltd düşünmene bile gerek yok..

zaten ciron az olacaktır şahıs işletmesinin gelir vergi oranı ltd lere göre az oluyor (belirli bir ciroya kadar)

özetlemek gerekirse:

ilk kuruluş için: yaklaşık 900-1000 tl masrafın olur (ithalat yapabilir olmak için)
hiç bir işlem yapmasan bile: senede en az 1000 tl masrafın olur..

verdiğin bilgilere teş. gayet aydınlatıcı oldu bende tanıdık bir mali muşavir bulmam gerekli iş yapana kadar para almamalı benden.