PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nissan 200sx sorgu biraz acil...

fasterhan
01-06-2011, 15:09
Nissan 200SX 1.8 Turbo 1992 Model 11.750 TL Sahibinden satılık ikinci el Kırmızı renk (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-nissan-full-orjinal-bi-kornasi-ferrari-45005872/detay/)

linkteki araba hakkında bilgisi olan var mı acaba ? Eger arabada cok agır hasar vs yoksa kısmetse aksam yola cıkmayı düşünüyoruz.... arabayı bilen tanıyan varsa cok makbule gecer.... ***** istanbula cok yabancıyız arabayı ustaya baktırmaya nereye götürebiliriz nissandan anlayan usta nerdedir bilmiyoruz.... tavsiye edebileceginiz ustalar varsa oda cok makbule gecer..... ;)

SHOCKİNG
01-06-2011, 15:11
Araç uzunca bi süredir sahibinden.comda satılık dıştan temiz duruyor, Fiyatıda uygun uzun süredir satılmaması düşündürücü ? :?

Jem89
01-06-2011, 15:31
JDM works'e götür baktır :)

fastchild
01-06-2011, 15:35
usta işi için bostancı jdm works'e götürün yardımcı olurlar abi

Mechanix
01-06-2011, 15:38
Getir bakalım bari ne yapalım . :)

Ama alıp sorunsuz , para harcamadan binerim diye düşünüyorsan o biraz zor.

JDM Works - Mustafa

altima
01-06-2011, 16:19
merhaba;

araba uzun zamandır satılık.. dıştan temiz gorunsede bi baktırmak gerekli...

bostancı yahyalıda Ali ustad ve az ilerisinde Erol vardır... onlarada gosterebilirsin.

hee mustafanında dediği gibi para harcıcaksın..
bende bi S13 aldım,, cok şukurki beklentilerim dışında ufak tefek şeyler haricinde bişey cıkmadı.

Nissan zor aractır ustad.. bizde daha onceden altima vs vardı,, ordanda bilirim :D:D:D:D

Saygılar
Rıdvan.. :icon_tup: :cool:

Brs_eg
01-06-2011, 16:56
merhaba;

araba uzun zamandır satılık.. dıştan temiz gorunsede bi baktırmak gerekli...

bostancı yahyalıda Ali ustad ve az ilerisinde Erol vardır... onlarada gosterebilirsin.

hee mustafanında dediği gibi para harcıcaksın..
bende bi S13 aldım,, cok şukurki beklentilerim dışında ufak tefek şeyler haricinde bişey cıkmadı.

Nissan zor aractır ustad.. bizde daha onceden altima vs vardı,, ordanda bilirim :D:D:D:D

Saygılar
Rıdvan.. :icon_tup: :cool:

sizede hayirli olsn hangi s13 aldiniz acaba :)

onurdestan
01-06-2011, 20:59
araba benim eski aracım 3 ay önce falan sattım bendeyken yatak vurdu yahyalı ali usta krankını taşladı yataklarını değiştirdi benden sonra turbosu bitmiş sanırım yaptırmış ama nasıl yapıldı bilemem onun dışında tavanda kabarmalar vardı ve ön camı 3 yerden çatlaktı onlarıda yaptırdımı yaptırmadımı bilemem ama görüntü olarak orjinal bi araba ben önden hafif tıklamalı aldım kaput tampon değişti ön panel düzeltildi farlar değişti walbro benzin pompası ben takmıştım şu an ne durumda bende merak ediyorum açıkçası

altima
02-06-2011, 07:08
araba benim eski aracım 3 ay önce falan sattım bendeyken yatak vurdu yahyalı ali usta krankını taşladı yataklarını değiştirdi benden sonra turbosu bitmiş sanırım yaptırmış ama nasıl yapıldı bilemem onun dışında tavanda kabarmalar vardı ve ön camı 3 yerden çatlaktı onlarıda yaptırdımı yaptırmadımı bilemem ama görüntü olarak orjinal bi araba ben önden hafif tıklamalı aldım kaput tampon değişti ön panel düzeltildi farlar değişti walbro benzin pompası ben takmıştım şu an ne durumda bende merak ediyorum açıkçası

benim bildiğim s13 ve s14 lerde krank taşlama olmaz,, taşlanırsa krankı cöpe at derler yanlışmı bilyorum?

Saygılar
Rıdvan. :beuj:

Sr22DeT Silvia
02-06-2011, 09:01
benim bildiğim s13 ve s14 lerde krank taşlama olmaz,, taşlanırsa krankı cöpe at derler yanlışmı bilyorum?

Saygılar
Rıdvan. :beuj:

Doğru bilgi Rıdvan :icon_tup:

''0.25 - 0.50 taşlanma payı var'' gibi hatalı bilgiler verir bazı rektifiyeciler ama gerçek anlamda 200sx ten anlayan ustalar ve rektifiyecileri ''200sx krank'ı asla taşlanmaz'' derler.

15 ay kadar önce motorum kırılınca, motor üzerinde bulunan krankımın daha önce taşlandığını öğrenmiştim :D

Motorum kırıldığı için çıkma bir sr20det krank'ı arıyordum. tesadüf Peak Garaj Serdar ustada vardı. o zamanki rektifiye işlerimi Bostancı sanayide Konyalı rektifiye yapıyordu Serdar ustadan getirdiğim krank için ''bu krank'ın taşlanması gerekiyor'' dediler.

Bende Serdar ustayı aradım, ''krank taşlanacakmış'' dediğimde ''krank'ını al ve arkana bakmadan kaç oradan, arabanı Savaş ta toplatacaksan onun rektifiyecisine git, ölçtür bak ne diyecek'' demişti.

Baytuğ rektifiye krank'ı ölçtükten sonra ''0.025 renkli yataklardan alacaksın, motorun toplanacak. krank renkli yatakları kurtarmıyor olsaydı, yeni krank alman gerekecekti. 200sx krankı taşlanıp motor toplanırsa cepte 5bin lirayla gezmen gibi bişi olur'' demişti.

Sonuç olarak Serdar usta bana ne mal verdiğini biliyordu. ama ben bu konuda tecrübe sahibi biri değildim. Yani Serdar usta ve Konyalı rektifiye yeni tanıştığım birileriydi ve rektifiyecinin verdiği bilgiden sonra tekrar Serdar ustayı aramasam ve krank taşlama işlemine ''ok'' çekseydim toplanan motor bir süre sonra tekrar kırılmış olacaktı..

Mechanix
02-06-2011, 09:35
200SX Krank'ı taşlanıyor arkadaşlar.

Bu yüzdende Nissan Orjinal Yedek Parça olarak 0.25'e yatak üretiyor zaten.

Yanlış ölçü , yanlış taşlama gibi işlemler sadece 200SX de değil tüm araçlarda sorun yaratır tabii , bunu konuşmuyorum bile.

Taşlama ve yatak işi mikronlarla ölçülen hassas bir iş.Nissan da 200SX için 20'ye yakın (GRADE değerleri) farklı ölçüde yatak bulunur.Doğrusunu alıp doğru taşlamak rektefiyecinin iyi iş yapıp yapmamasına bağlı.

akbaba78
02-06-2011, 09:48
en son 2 kisi biliyorum bu rakamlarda sx alan 2 side yari yolda kamyona yukleyip getirdiler o yuzden bu paralara alinacak arabalar degil 200 sx ler iyice baktirmani tavsiye ederim yoksa omrun yetmez;)

Sr22DeT Silvia
02-06-2011, 10:35
Maltepe taraflarında 2 sene içinde 2 tane 200sx toplayan Fatih usta vardı bu sx leri 3 kere topladı.

Taşlanan krank sonrasında tekrar motor yaptı. motor toplarken kullandığı krankta taşlıydı onu kullandı ve yine motor yapmak zorunda kaldı, daha sonra bir sr20det daha topladı oda ankara yollarında blok patlattı :)

Bugün gidip 200sx toplarmısın dediğinde toplamıyorum cevabını alabilirsiniz.

Size sebeplerini sayarken topladığı sx ler den sonra krank ın taşlanmaması gerektiğini açık yüreklilikle öğrenmiş olduğunu söyleyecektir.

Mechanix
02-06-2011, 11:02
Nissan boşuna üretiyor demektir bu.

Geri zekalı japonlar işte. :)

timucintt
02-06-2011, 11:18
o usta rektefiyecisini değişsin... sonrada ben ona plasticgauge takımı hediye edeyim belki kendi yapar bu sefer farklı yatak ölçüleriyle... sıfır üretim krank yataklarında bile mikron farklarıyla üretiliyor... hepsini standart olarak aynı ölçüde zaten takamazsın.. onun için japonlar farklı ölçülerde renkli renkli yataklar üretiyor...

Sr22DeT Silvia
02-06-2011, 11:40
o usta rektefiyecisini değişsin... sonrada ben ona plasticgauge takımı hediye edeyim belki kendi yapar bu sefer farklı yatak ölçüleriyle... sıfır üretim krank yataklarında bile mikron farklarıyla üretiliyor... hepsini standart olarak aynı ölçüde zaten takamazsın.. onun için japonlar farklı ölçülerde renkli renkli yataklar üretiyor...

üretilen her malzeme iyidir, kullanılır çünkü üretiliyor ve piyasaya girmiş ve satılıyor diye bir düşünce yapısı mı var 0.25 yatak var ve üretiliyor diye?

aracıma 2.2 stroker kit ararken Tomei ve Hks nin 2.2 stroker ları neden 6500$ ve 2.3 olan Brian Crower neden 3250$ diye araştırdığımda ben cevabını bulmuştum.

Bunlar satış stratejisi denen gruba giriyor. Fabrikadan üretilen defolu malda satılıyor dimi outlet lerde? Yani her malın bir alıcısı var :)

Ben krank'ı taşlı 200sx in neler yaptığını tecrübe ettim.

Türkiye sınırlarında sözüne güvenebileceğimiz 2 usta ve rektifiyecileri aynı şeyi söylüyor ve sen 200sx krank'ı taşlanır ve motorda toplanır birşeyde olmaz diyorsan, bu da bir bakış açısı ve tercih meselesidir derim.

sword
02-06-2011, 11:57
:icon_tup:

R-ali
02-06-2011, 17:32
200sx krank'ı taşlanır fakat tavsiye edilmez ! ! !
Tabiki taşlanan göze göre değişir. Ana Yatak sadece kendi ekseninde döndüğünden 0.50ye kadar Kol Yatak 0.25e kadar (işçilik düzgün olduğu sürece) bir sıkıntı yaratmaz.

Şahsen tercihim Std'dir.

gorke
02-06-2011, 18:16
iyidi nerdeyse tüm bilgiler yanlış gibi mechanix in söledikleri hariç. bazı krank vardır taşlanmasa bile uygun yatak ile kurtarmıcaktır; ya krankı atarsınız ya da rektefiyeciniz düzgünce taşlar ve uygun yatak kullanlır ustanız o çok ince hesabı yapabilmeli nasıl oturuyor ne kadar sağlıklı olacak. yani bu, ustanız nasıl ölçüyor ve rektefiyeciniz nasıl taşlıyor. hem krank taşlayıp hem uygun yatak ile uzunca süre kullananlar var yurtdışında hemde büyük turbolar ile. yani taşlanmış krankla uzunca kullananlar var veya bilmeyen bir ustaya bırakıp ne var bunda yapar diyip sonra bi motor daha yaptıranlar da var.

kırmızı s13 onurunda dediği gibi onun eski aracı o baya uğraşmaya çalıştı düzeltmek için. masrafta yaptı ama alanda yapmalı. kaportasal olarak çok büyük olmayan bir iki şeyler var, cam fitili fln değişmeli. motor olarak onur gene masraf yaptı ama daha ihtiyacı var zannederim.

R-ali
02-06-2011, 18:46
Standart Krank kullanıp, Saranları da gördük,
önemli olan işçilik ve Yatak Seçimi.

Coco06
02-06-2011, 19:55
Araçta paslanmalar var içli dışlı.Bir arkadaşım niyetlenmişti gidip baktılar.Bi kaçta fotoğraf çekmişler.

http://img862.imageshack.us/img862/1978/24950115673540833271819.jpg

http://img98.imageshack.us/img98/1310/25243715673514832621819.jpg

http://img853.imageshack.us/img853/2700/24941515673556433661819.jpg

http://img815.imageshack.us/img815/5364/25261915673529232981819.jpg

Sr22DeT Silvia
02-06-2011, 19:55
burada verdiğimiz bilgiler doğru ve kesin bildiğimiz şeyler olmalı.

yurt dışında yapılanlar krank konusunda burada yapılamıyor veya yapılıyor ama randıman alınamıyor ki Türkiye nin sayılı 2 ustası Serdar ve Savaş usta krankı taşlatmamış, hatta ''krank 0.25 taşlanacakmış'' bilgisi verdiğimde ''krankı al ve oradan kaç'' örneğini kullanmış bana.

Yazdıklarımızı okuyan, X şehirlerde ki 200sx kullanıcıları krank taşlanması gibi bir şeyle karşı karşıya kalınca, bu uygulamayı yapmalılar mı? yoksa daha sağlıklı olan sıfır ölçü krank mı kullanmalılar?

bu örnekte olduğu gibi yurt dışı bilgilerini verirken, burada ki ustaların bu işlemi onaylıyor olmaları benim için önemlidir. Çünkü bu işlemi onlar onaylamıyorsa ya yapılamıyordur veya başına iş alıp adının lekelenmesini istemiyordur bu işlemden uzak duruyordur. Adını siz koyun!

bu arada bu tarz yazıları okuyan diğer şehirlerde ki arkadaşların Serdar veya Savaş ustayla çalışmadıklarını da düşünerek bilgiler vermeliyiz. onlar en azından anlamaları gerekenleri anlarlar.

Şuan verilen bilgilere bakarak ''evet canım taşlanıyormuş'' diyip masraf olacak yeni krank yerine hamdullah ustaya verilen krank taşlanır sonra başına iş gelince ''forumda böyle yazmışlardı'' denir.

Ben daha farklı bir bilgi vereyim hani konu krank taşlama olayı ya, bende 4 hafta kadar önce düşündüm motorumun toplanmasına 1 gün kala dedim ''ya kötü yakıt alırsam ne olacak?''

Kötü yakıt alarak piston yanması gibi bir durum olmaması adına teflon kaplatıldığını duymuştum Savaş ustayı aradım ''benim pistonları kaplatalım mı''dedim, oda ''valla çok iyi olur, ama buradan Usa ya gönder, kaplat tekrar gelsin kargo + işlemlere 400-500$ mı vereceksin'' dedi.

''Burada yapılmıyor mu'' dedim? ''Hayır'' cevabını aldım. Kalıp cnc işleriyle uğraşan ve atölyesi olan bir arkadaşım var kendiside s13 kullanıcısı, sohbet ederken aracımdan konu açıldı pistonları gönderdiğimi söyledim oda ''kaplama işlemleri Tr de çok güzel yapılıyor, neden burada kaplatmıyorsun'' dedi. Bende burada yapılmadığını öğrendiğimi söyledim. o burada yaptırabilirdin diyince ''güvendiğim adam burada bu işlem yapılmıyor cevabını verdi, benim için bitmiştir'' dedim.

Belki denendi başarılı sonuç alınamadı, belki denenmedi ve bilinmiyor. Sonuç olarak ben usta dediğimiz ve işçiliklerini beğendiğimiz ustaların yani türkiye de bu işi yaptırmak zorunda kalacağımız ustaların söylediklerini ve bilinenleri uygulamaktan yanayım.

Saygılar...

yavuz_ozaydin
02-06-2011, 20:14
Doğru söze ne denir?
Tr de olan işçilikler ve adamların elinde olan malzemeler belli USA da adamların tornalarıyla adam yapılıyor bizimkilerkede kürek yani usta ne kadar usta olursa olsun malzeme önemli bu işlerde tabi kullanılan malzemeyi de iyi tanımak ve uygun ölçülerde değerlendirmek gerek?
Bu bağlamda Tafiye katılıyorum

onurdestan
03-06-2011, 01:25
sporturda yani yetkili serviste orjinal nissan 0.25 orjinal yatakları var bu durumda taşlanmaz diye bişey olamaz ki ben taşlattım uzun sürede kullandım basa basa hiç bi sıkıntı yaşamadım bu resimdekileri yaptırmak için benimle sağlam bi pazarlığa oturmuşlardı ama yaptırmamış arka tampon ve panelede tıklamışlar sanırım özlemişimde arabamı