PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : cnc tezgahı

suprolla
28-06-2011, 22:25
yeni burç çizdim poliüretandan yapmak için ancak kesmeye cnc bulamadım istanbulda cnc tezgahı olup yardım edebilecek var mı acaba?

VSO
28-06-2011, 22:29
Nasıl bi burç bu? Çap delik?

suprolla
28-06-2011, 22:34
http://www.yedekparcabizde.com/modules/catalog/products/pr_01_4509_max.jpg
http://www.parcatreni.com/images/upload/184302001297852674_110x110.jpg

bunlar şekilleri...ilk resimdekinin iç delik çapı 19mm uzunluğu 30-35mm arasında
ikinci resimdekinin iç delik çapı 22mm uzuluğu 50mm ancak garip bi çıkıntısı var
bir kaç model daha var ancak onlar basit tornada bile yapılcak şeyler

VSO
28-06-2011, 22:35
Anladım dik işlem gibi bi tezgah lazım. Ufak birşey olsaydı totalde 20 çaplara kadar ben yardımcı olabilirdim. Bende isveç tipi kayar otomat mevcut. İmes'te birkaç firmada var dik işlem..tornada biraz zor olur bu parça. sen Anadolu yakasında mı oturuyorsun

suprolla
28-06-2011, 22:42
avrupa yakasındayım ben
malesef biraz büyük çapları
imes'teki yerleri tam olarak biliyormusunuz peki? hiç bilmediğim bi yer çünkü :)

DENON
28-06-2011, 22:45
bunlar viraj demiri lastiği değilmi kardeşim ?

suprolla
28-06-2011, 22:47
evet abi viraj demir lastikleri
birde ön salıncakların burçları var onlar girintisiz çıkıntısız :)

VSO
28-06-2011, 22:48
avrupa yakasındayım ben
malesef biraz büyük çapları
imes'teki yerleri tam olarak biliyormusunuz peki? hiç bilmediğim bi yer çünkü :)

istersen pm atayım sen direk aç görüş. teknik resmin varsa elinde mail yollarsın. yalnız biraz tuzlu olabilir bilgin olsun.

ya da sana yakın olsun istersen bi google'da aratıver, ikitelli dikey işlem merkezi fln diye yellow pagesta çıkar birşeyler muhakkak. Malzeme kendin tedarik et, tavsiyedir.

suprolla
28-06-2011, 22:50
istersen pm atayım sen direk aç görüş. teknik resmin varsa elinde mail yollarsın. yalnız biraz tuzlu olabilir bilgin olsun.

ya da sana yakın olsun istersen bi google'da aratıver, ikitelli dikey işlem merkezi fln diye yellow pagesta çıkar birşeyler muhakkak. Malzeme kendin tedarik et, tavsiyedir.

pm atarsan çok sevinirim...resimler var elimde ölçülerine göre çizilmiş
malzememi aldım şuan sadece kesilmesi kaldı
google da biraz araştırdım ama tam olarak ne yazcam bilemediğim için neticeye varamadım :o dediğin şekilde tekrar aricam

DENON
28-06-2011, 22:53
poliüretan dediğin malzeme ıle bunlar cnc de yapılmaz , yumuşak malzemeyı işleyemessin tezgahta işleyebilecegın en yumuşak malzeme polyemit- kestamit- derlin olabılır

suprolla
28-06-2011, 22:55
peki bu malzemeyi ne tür makinayla işlerim?

DENON
28-06-2011, 22:57
kalıptan cıkartırsın ancak, dolayısıyla kalıbının yapılması lazım , ve zaten bunların kalıpları kauçuk ımalatı yapan firmalarda mevcut (mesela benım firmam) :D

VSO
28-06-2011, 22:59
kalıptan cıkartırsın ancak, dolayısıyla kalıbının yapılması lazım , ve zaten bunların kalıpları kauçuk ımalatı yapan firmalarda mevcut (mesela benım firmam) :D

evet yumuşaksa anca kalıp..sanmıyorum çok yumuşak olacağını poliüretan değil polyamiddir tahminim arkadaşın elindeki malzeme.

suprolla
28-06-2011, 23:02
abi kalıp işine girersek yandık :D

evet yumuşaksa anca kalıp..sanmıyorum çok yumuşak olacağını poliüretan değil polyamiddir tahminim arkadaşın elindeki malzeme.

poliüretan istedim alırken ama satıcı polyamid verdiyse orasını bilemem :) gerçi polyamid'e benzer yapısı var(yabancıyım bu tür maddelere :D )

yavuz364
28-06-2011, 23:03
olm amma heyecan yaptın yaa :D

Biz sana neyin nasıl olucağını söylüyoruz, neyse sen bakın bakalım yapabilecek biri varsa daha sonrasında da çalışırız :)

VSO
28-06-2011, 23:04
abi kalıp işine girersek yandık :D

poliüretan istedim alırken ama satıcı polyamid'e benzer yapısı var(yabancıyım bu tür maddelere :D )

kauçuk gibi bişiyse elle esnetebiliyorsan rahat rahat tezgahta işlemenin imkanı yok...freze daldı mı götürür komple :)

DENON
28-06-2011, 23:05
evet yumuşaksa anca kalıp..sanmıyorum çok yumuşak olacağını poliüretan değil polyamiddir tahminim arkadaşın elindeki malzeme.polyamıt orda görev yapmaz ozona dayanıklı bir kauçuk olmak zorunda bu kauçuk cinside tabii kauçuk denilen formülasyondur, araçların motorlarında ve yürüyen aksamlarında yagmur çamur sıcak soğuk gören ama basınca maruz kalmayan yerlerdi esnek malzemeler yanı vibrasyon sönümleyiciler tabii kauçuktan imal edilir (NR)= NATUREL RUBBER

elpadre
28-06-2011, 23:07
haloda var cnc makınası 4 5 cesıt ama adam banlandı yardımcı olurdu sana

VSO
28-06-2011, 23:09
polyamıt orda görev yapmaz ozona dayanıklı bir kauçuk olmak zorunda bu kauçuk cinside tabii kauçuk denilen formülasyondur, araçların motorlarında ve yürüyen aksamlarında yagmur çamur sıcak soğuk gören ama basınca maruz kalmayan yerlerdi esnek malzemeler yanı vibrasyon sönümleyiciler tabii kauçuktan imal edilir (NR)= NATUREL RUBBER

biliyorum malzeme mühendisiyim ben. tezgahta işlenecek deyince ben sert olduğunu düşündüm direk yazarken hiç malzemeye bakmadım sen yazana kadar.

DENON
28-06-2011, 23:11
biliyorum malzeme mühendisiyim ben. tezgahta işlenecek deyince ben sert olduğunu düşündüm direk yazarken hiç malzemeye bakmadım sen yazana kadar.sıkıntı yok , ikimizde kardeşimize yardımcı olmaya çalışıyoruz ;)

suprolla
28-06-2011, 23:12
olm amma heyecan yaptın yaa :D

Biz sana neyin nasıl olucağını söylüyoruz, neyse sen bakın bakalım yapabilecek biri varsa daha sonrasında da çalışırız :)
olum rot kolu coiloverla akraba oldu delik açılcak dün söktüm baktım :)
söyleme al malzemeyi çizimleri kesiver:D

kauçuk gibi bişiyse elle esnetebiliyorsan rahat rahat tezgahta işlemenin imkanı yok...freze daldı mı götürür komple :)
yok elle esnemiyor hatta esnesin diye dizimle bükmeye çalıştım gene olmadı:)

polyamıt orda görev yapmaz ozona dayanıklı bir kauçuk olmak zorunda bu kauçuk cinside tabii kauçuk denilen formülasyondur, araçların motorlarında ve yürüyen aksamlarında yagmur çamur sıcak soğuk gören ama basınca maruz kalmayan yerlerdi esnek malzemeler yanı vibrasyon sönümleyiciler tabii kauçuktan imal edilir (NR)= NATUREL RUBBER

daha sert aldığımız burçların hepsi dökümmüdür peki?orjinallerini alcaktım ancak daha dayanıklı ve birazda işlevsel olmasını istediğim için bu şekilde bir yola girdim bir çıkış bulmam gerek :)

VSO
28-06-2011, 23:12
sıkıntı yok , ikimizde kardeşimize yardımcı olmaya çalışıyoruz ;)

aynen güzel ince noktayı yakaladın, yumuşak-sert kısmı referans olmuş olur arkadaşa ;)

suprolla
28-06-2011, 23:15
haloda var cnc makınası 4 5 cesıt ama adam banlandı yardımcı olurdu sana
bu akşam onu sordum ama makinaları satmış yada satmak üzere gibi duyum aldım ordan ümidi kesmişitm

dragstar
28-06-2011, 23:15
ufuk daki malzeme sert olan cinsinden poliüretanın, energy suspension dan gelen burçlar cnc den çıkma, powerflexden gelenler kalıpdan çıkma

Schumi
28-06-2011, 23:18
Ooo tam aradığım konu. Benimde kendi yaptığım çizimlerden 1-2 kaç tanesinin 2 şer adet şeklinde 7075-T6 malzemeden üretilmesi gerekiyor kendi aracım için. Yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı acaba. :)

VSO
28-06-2011, 23:18
ufuk daki malzeme sert olan cinsinden poliüretanın, energy suspension dan gelen burçlar cnc den çıkma, powerflexden gelenler kalıpdan çıkma

O zaman mesele yok tezgahta yapılır.

Çoğu seri imalat böyle parçalar kalıptan çıkar.

Ama sizin elinizdeki malzeme kullanıldığı noktada iş yapar mı titreşim sönümler mi sertliğini net bilemediğim için bir şey diyemiyorum. Deneyip görün bakalım :)

DENON
28-06-2011, 23:19
bak şimdi bu burc dediğin aslında viraj demirini şaseye dış kısımdakı yarıkların üzerine sac parcalar sıkılmak suretıyle sabıtlenmesini saglar, eger sen sert bır malzemeden bunu ımal edersen sıkmak için kullanacagın saclar viraj demırını sıkıştıramaz ve bütün yük Z rotlarına biner dolayısıyla saglam olsun derken hiç bir işe yaramaz , artı olarak sert malzemeden işlendi diyelim bu burclarda bırde kesik var vıraj demırıne takabılmek için sen demıre takabılmek için o yarıktan açtırmaya çalışırsan zaten kırılır esnek olmadıgından dolayı

elpadre
28-06-2011, 23:19
bu akşam onu sordum ama makinaları satmış yada satmak üzere gibi duyum aldım ordan ümidi kesmişitm

yanıı bılemıyourm benım tarafa geldıgı zaman sorarım ona :)

DENON
28-06-2011, 23:20

Ama sizin elinizdeki malzeme kullanıldığı noktada iş yapar mı titreşim sönümler mi sertliğini net bilemediğim için bir şey diyemiyorum. Deneyip görün bakalım :)energy süspansiyondan gelen burçların sertlıgı 80shore ben ölçtüm , cnc de işlenmez :D

VSO
28-06-2011, 23:21
bak şimdi bu burc dediğin aslında viraj demirini şaseye dış kısımdakı yarıkların üzerine sac parcalar sıkılmak suretıyle sabıtlenmesini saglar, eger sen sert bır malzemeden bunu ımal edersen sıkmak için kullanacagın saclar viraj demırını sıkıştıramaz ve bütün yük Z rotlarına biner dolayısıyla saglam olsun derken hiç bir işe yaramaz , artı olarak sert malzemeden işlendi diyelim bu burclarda bırde kesik var vıraj demırıne takabılmek için sen demıre takabılmek için o yarıktan açtırmaya çalışırsan zaten kırılır esnek olmadıgından dolayı

çok doğru. benim tahminim ellerindeki malzeme bu işi kaldırabilecek cinste bir sertliğe sahip "sanırım". bilmiyorum.. :)

suprolla
28-06-2011, 23:21

Ama sizin elinizdeki malzeme kullanıldığı noktada iş yapar mı titreşim sönümler mi sertliğini net bilemediğim için bir şey diyemiyorum. Deneyip görün bakalım :)

bu maddenin sertlik durumlarını nasıl anlarız mesela beyazı yumuşak sarısı orta sert mavisi sert şeklinde belirli renklerde mi çıkar?

dragstar
28-06-2011, 23:23
energy süspansiyondan gelen burçların sertlıgı 80shore ben ölçtüm , cnc de işlenmez :D

yarın corollanın burçlarının fotoğrafını çekip koyucam cnc deki kesim izleri gözüken cinsten şekilde

DENON
28-06-2011, 23:24
bu maddenin sertlik durumlarını nasıl anlarız mesela beyazı yumuşak sarısı orta sert mavisi sert şeklinde belirli renklerde mi çıkar?elindeki malzemenın üzerine çekiçle vur patlıyosa cnc de işlenir patlamıosa işlenmez al sana 18 senelık cnc operatörünün tavsiyesi :D

suprolla
28-06-2011, 23:25
rot koluna bağlı olduğu yerden geçirmeyi düşünmüştüm...enerji süspansiyondan gelenleri o şekilde yapmışlar yarık yoktu onlarda da...almadı onlardan kendim yaparım diye başladım ama onlara geri gidicez gibi bir durum var :)

yanıı bılemıyourm benım tarafa geldıgı zaman sorarım ona :)

öabi ğrenebilirsen sevinirim :)

DENON
28-06-2011, 23:26
yarın corollanın burçlarının fotoğrafını çekip koyucam cnc deki kesim izleri gözüken cinsten şekildebakın ben cok yakından inceledim olay şu , o elınızdekı burclar kalıptan cıkıyor ancak kalıptan cıkarken çapaklı cıkıyor , bu çapakların alınabılmesı için çapak alma makınalarına baglanıyor ve kenarında köşesinde sanki tezgahta işlenmiş gibi izler oluşuyor bende fırmamda çapak alma fire temizleme makınaları kullanıyorum aynı dediğiniz gibi sankı tezgahta işlenmiş gibi izler oluyor aldanmayın ;)

suprolla
28-06-2011, 23:27
elindeki malzemenın üzerine çekiçle vur patlıyosa cnc de işlenir patlamıosa işlenmez al sana 18 senelık cnc operatörünün tavsiyesi :D

elle en basit ölçme yöntemi budur heralde yarın sabah denicem abi sağol :D

yavuz364
28-06-2011, 23:27
çok büyük problem değil :)
en kötü 2 parça yapılır ve sağlı sollu viraj demirine geçirilir...
Ayrıca anladığım kadarı ile diğer iletilerde bahsettiğiniz CNC ler endüstriyel.. Bizdeki prototip CNC ler ile çok ilginç malzemeler işleyebiliyoruz :)

XSi
28-06-2011, 23:31
elindeki malzemenın üzerine çekiçle vur patlıyosa cnc de işlenir patlamıosa işlenmez al sana 18 senelık cnc operatörünün tavsiyesi :D

delrin patlamaz kolay kolay :) ama işleniyor, biz cnc tornada çeşitli parçalar yapıyorduk delrinden, eski işyerimde..

DENON
28-06-2011, 23:32
çok büyük problem değil :)
en kötü 2 parça yapılır ve sağlı sollu viraj demirine geçirilir...
Ayrıca anladığım kadarı ile diğer iletilerde bahsettiğiniz CNC ler endüstriyel.. Bizdeki prototip CNC ler ile çok ilginç malzemeler işleyebiliyoruz :)sızdekıler sanırım hafıf alaşım malzeme işlemeye yönelik (extrafor vb...)
tamamda onlar işlenir ama kaucuk tarzı şeyleri bu şekle getirmek gerçekten cok zor iş , herşeyden önce kardeşimizin istediği ürünü keskin köşeler cıkartacak şekilde tek sefer baglama yöntemi ile işleyemessiziniz , bır kac sefer parcayı çevirip sıfırlamanız gerekecek :icon_tup:

DENON
28-06-2011, 23:33
delrin patlamaz kolay kolay :) ama işleniyor, biz cnc tornada çeşitli parçalar yapıyorduk delrinden, eski işyerimde..
sizin çekiç küçük heralde derlın şarabnel gibi patlar :D

VSO
28-06-2011, 23:40
En güzeli gidin bi kalıpçıya frezeyle kenardan ufak bi paso kaldırsın :) en azından işlenir mi işlenmez mi belli olur :) ben cayır cayır derlin teflon polyamid işleyebiliyorum. poliüretan ve türevlerini daha tecrübe etmedim :D yok mu arkadaş MS58 303 304 isteyen :D

XSi
28-06-2011, 23:41
sizin çekiç küçük heralde derlın şarabnel gibi patlar :D

yok be abi :D şöle bi durum vardı hatta 30 mm çap düşün ortası 20 mm delik 50 mm silindirik bir parça, bu 10 kg lık bir metal parçanın arkasına sıkı geçme olarak çakılıyordu, çakma işlemin de de o 10 kg lık parçayı kullanıyodu elemanlar, delrin parça..

ama şöle bir durum da var delrinde kendi içinde farklı özellikte olanları var galiba bizim bazı partiler patır patır kırılırdı mesela..

suprolla
28-06-2011, 23:45
En güzeli gidin bi kalıpçıya frezeyle kenardan ufak bi paso kaldırsın :) en azından işlenir mi işlenmez mi belli olur :) ben cayır cayır derlin teflon polyamid işleyebiliyorum. poliüretan ve türevlerini daha tecrübe etmedim :D yok mu arkadaş MS58 303 304 isteyen :D

evet en güzeli o sanırım yarın gideyim hemde araştırmış olurum kim yapar diye orda bi deneriz bakalım işlencek mi parçalancak mı :)
çok teşekkürler yardımcı olup fikir veren herkese...bilinmesi gereken çok fazla unsur varmış aslında

VSO
28-06-2011, 23:47
evet en güzeli o sanırım yarın gideyim hemde araştırmış olurum kim yapar diye orda bi deneriz bakalım işlencek mi parçalancak mı :)
çok teşekkürler yardımcı olup fikir veren herkese...bilinmesi gereken çok fazla unsur varmış aslında

olumluysa pmden konuştuğumuz gibi resim yollar teklif alırsın ;) kolay gelsin.

suprolla
29-06-2011, 00:04
olumluysa pmden konuştuğumuz gibi resim yollar teklif alırsın ;) kolay gelsin.

evet sonrasında o şekilde yaparım
sağolun çok teşekkürler:)

Asimos
29-06-2011, 08:08
Lastiği cnc de işleyemezsiniz. İstediğiniz şekilde çıkmaz elmas , hss deydiği an sağa sola yalpalar , dalar , bozar vs.

Kalıbını yapmaktan başka çare yok oda yüzü astarını geçer...

yavuz364
29-06-2011, 10:00
Evet lastik işlenmez ama bahsedilen malzeme lastik değil..
Arabaların orjinalinde kauçuk oluyor, bizim amacımız bunu sertleştirmek zaten, hatta gerekirse solid bile yapılabilir :D
Lastiği cnc de işleyemezsiniz. İstediğiniz şekilde çıkmaz elmas , hss deydiği an sağa sola yalpalar , dalar , bozar vs.

Kalıbını yapmaktan başka çare yok oda yüzü astarını geçer...

DENON
29-06-2011, 10:05
yok be abi :D şöle bi durum vardı hatta 30 mm çap düşün ortası 20 mm delik 50 mm silindirik bir parça, bu 10 kg lık bir metal parçanın arkasına sıkı geçme olarak çakılıyordu, çakma işlemin de de o 10 kg lık parçayı kullanıyodu elemanlar, delrin parça..

ama şöle bir durum da var delrinde kendi içinde farklı özellikte olanları var galiba bizim bazı partiler patır patır kırılırdı mesela..işte demekkı sız malzeme ismini genel kullanıyorsunuz , yaanı polyamıd-kestamıd-polıetılen- asetetilen malzemelerın genelıne derlın diyorsunuz anladıgım kadarıyla , derlin gerçekten cok sert asetetilen içerikli çekiçle vurdugunuzda resmen patlayan gergin bir malzemedir ve tezgahta işlenirken talaşı remen kırılarak cıkan bır malzemedır ;)

Schumi
29-06-2011, 10:39
Ooo tam aradığım konu. Benimde kendi yaptığım çizimlerden 1-2 kaç tanesinin 2 şer adet şeklinde 7075-T6 malzemeden üretilmesi gerekiyor kendi aracım için. Yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı acaba. :)

Yeni konu açmiyim dedim ama 1 kişi bile yazmamış. :(

utkuselamoglu
29-06-2011, 10:41
hazırı yok mu ? cnc de yapılaz bu kesmek zor olur kestamit deneye bilirsin ama oda ii olmaz dülşüncesindeyim.

despe
29-06-2011, 10:41

valla DENON yapar istediğini ama 2023 te falan teslim alırsın :D

Schumi
29-06-2011, 11:00
valla DENON yapar istediğini ama 2023 te falan teslim alırsın :D

Tayyip ile beraber mi alıcaz. :D

DENON
29-06-2011, 11:49
ben artık bişey yazmıyorum , yaparsınız arkadaşlar inşallah güzel olur :D

DENON
29-06-2011, 12:01
Yeni konu açmiyim dedim ama 1 kişi bile yazmamış. :(7075 ten işlenecekse aracın arka alt takımındakı bazı parçalar sanırım :D

VSO
29-06-2011, 12:30

Sen ne yaptırmak istiyorsun? De bakalım yardımcı olabilirim belki.

suprolla
29-06-2011, 21:57
bugün ikitelli ve bayrampaşayı dolaştım salıncak burçlarını herkes yaparım para bile almam dedi ancak viraj demir lastiklerini gören bu ne biçim şekil diye sitem etti :D
malzeme konusunda kimi cnc ucu bunu işlemez kırılır yumuşak olduğu için istersen metalden yapalım dedi kimi yapılır ama pahalı olur(malzeme başı 80 lira) dedi
bu kadar moralsizlik üstüne gittim orjinallerini aldım lastiklerin onları taktım ön salıncak burçlarınıda kestircem haftaya :)

DENON
29-06-2011, 22:09
bugün ikitelli ve bayrampaşayı dolaştım salıncak burçlarını herkes yaparım para bile almam dedi ancak viraj demir lastiklerini gören bu ne biçim şekil diye sitem etti :D
malzeme konusunda kimi cnc ucu bunu işlemez kırılır yumuşak olduğu için istersen metalden yapalım dedi kimi yapılır ama pahalı olur(malzeme başı 80 lira) dedi
bu kadar moralsizlik üstüne gittim orjinallerini aldım lastiklerin onları taktım ön salıncak burçlarınıda kestircem haftaya :)
büyük lafı dinleseydin gezmeyecektin moralinde bozulmayacaktı sana herşey müstehak ahahaha :D

VteC_MaNiaC
29-06-2011, 22:41
hazır bulmuşken yazayım bende aliminymun üzerine yazı yazdırmak istiyorum nasıl yapılır acaba yada nerde yapılır ?

suprolla
29-06-2011, 23:11
büyük lafı dinleseydin gezmeyecektin moralinde bozulmayacaktı sana herşey müstehak ahahaha :D

abi bir musibet bin nasihattan iyiymiş hakketten ahahah :D
ama cnc ve torna işlerinin ne kadar zor olduğunu öğrendim bu sayede değişiklik oldu :)

VSO
29-06-2011, 23:35
heheh geçmiş olsun artık yumuşak malzemeymiş demekki elindeki yapacak birşey yok :) kendine güvenen bi baba yiğide teslim etseydin :)

yavuz364
29-06-2011, 23:52
Neyse senin malzeme ziyan olmasın ben kendime CNC de bi burç yapayım :P :D hehehe

abi bir musibet bin nasihattan iyiymiş hakketten ahahah :D
ama cnc ve torna işlerinin ne kadar zor olduğunu öğrendim bu sayede değişiklik oldu :)

suprolla
30-06-2011, 00:35
Neyse senin malzeme ziyan olmasın ben kendime CNC de bi burç yapayım :P :D hehehe

o malzeme ziyan olur mu hiç ,salıncak burçlarını yapcan sen daha p.tesi bekliyorum :D

Göki,ZD
30-06-2011, 00:42
hazır bulmuşken yazayım bende aliminymun üzerine yazı yazdırmak istiyorum nasıl yapılır acaba yada nerde yapılır ?

aynısı yazmak için girdim konuya :D

alümünyum levhaya yazı yazdırmak istiyorum yapan yer biliyomusnuz ?
imes taraflarında varmış yapanda tam açık adres yok, samanlıkta iğne aramaya benzer imesde dolanmak :):):)

Jehuty
30-06-2011, 08:26

Biz derilerin üzerine lazer ile yakarak yazı yazdırıyorduk. Aynı lazer alüminyum üzerine de yazı yazabiliyor. Zeytinburnun da bulabilirsin firmanın adını şimdi hatırlayamadım..

yavuz364
30-06-2011, 13:26
istersen o lazerleri biz satıyoruz ama genelde yurtdışına gidiyo :) demek onlar da geri satıyo türkiyeye, hehe

Biz derilerin üzerine lazer ile yakarak yazı yazdırıyorduk. Aynı lazer alüminyum üzerine de yazı yazabiliyor. Zeytinburnun da bulabilirsin firmanın adını şimdi hatırlayamadım..

SekoLive
30-06-2011, 13:31
yaw bu arada elimde 2 adet roverver makinası var cnc arkadaslar bunları satalım yaw :) cevrenizde ihtiyacı olana uygun vericem hatta yan matkapda vericem beraber :)

DENON
30-06-2011, 13:46
yaw bu arada elimde 2 adet roverver makinası var cnc arkadaslar bunları satalım yaw :) cevrenizde ihtiyacı olana uygun vericem hatta yan matkapda vericem beraber :)kaç para ıstıyon ? :D :D + markaları ne (retosan vb...)

DENON
30-06-2011, 13:52
bu konuyu bir cnc show u ile renklendirmek isterim (matsura 5 axis) :D

QsmiIeAkE-o&feature=related

Asimos
30-06-2011, 13:57
Denon yağ kapağını yaptım bak bakiyim nasıl olmuş:D

sıra jdm tow hook ta ama üstüne ne yazsam die düşünüyorum senin fikrin warmı ?

Üstüne Eşşek kadar MADE IN JAPON yazimmi:D

http://i53.tinypic.com/24aykuu.jpg

bu konuyu bir cnc show u ile renklendirmek isterim (matsura 5 axis) :D

Denon cnc show bumu alüm. annannemde keser sıkıyosa 55-60 rockwel kalıpları işlesin bu hızla :D:D:D

DENON
30-06-2011, 14:01
Denon yağ kapağını yaptım bak bakiyim nasıl olmuş:D

sıra jdm tow hook ta ama üstüne ne yazsam die düşünüyorum senin fikrin warmı ?

Üstüne Eşşek kadar MADE IN JAPON yazimmi:D

http://i53.tinypic.com/24aykuu.jpg

Denon cnc show bumu alüm. annannemde keser sıkıyosa 55-60 rockwel kalıpları işlesin bu hızla :D:D:Dkeşke silindirik olarak baştan cnc tornada işleyip sonra dik işlemede yapılacak olan işlemleri yapsaydın yüzey kalıtesi cok daha güzel olurdu, haa kumlatacam ben bunu diyosan sorun yok ellerıne saglık kardeşim :icon_tup:

Göki,ZD
30-06-2011, 14:02
denon gardaş öle biliyomus havalarında yazma su benim soruma bi zahmet cevap veer 4 post üstte :D:D:D

SekoLive
30-06-2011, 14:02
kaç para ıstıyon ? :D :D + markaları ne (retosan vb...)

tam öğreniyim nedir bi bakyım 20 lik makinaydı sanrım 2side
mke diye bi marka olabilrmi? böyle bişi hatırlıyorm ama yanlsda olabilir fiyatı uygun vericez ciddiyim :) işine yarayan varsa irtibata geçelm

DENON
30-06-2011, 14:03
haa bu arada zaten cnc show yazmamdakı maksat gercekten show amaçlı yapıldıgı için :D
ıkıncı olarak 60 hrc metalde motor blogumu olur ahushauhs :D

DENON
30-06-2011, 14:04
denon gardaş öle biliyomus havalarında yazma su benim soruma bi zahmet cevap veer 4 post üstte :D:D:Dyok baba benım bişey bildiğim onun için sorunun cevabınıda bılmıyorum :cool:

Asimos
30-06-2011, 14:04
keşke silindirik olarak baştan cnc tornada işleyip sonra dik işlemede yapılacak olan işlemleri yapsaydın yüzey kalıtesi cok daha güzel olurdu, haa kumlatacam ben bunu diyosan sorun yok ellerıne saglık kardeşim :icon_tup:

Daha şimdi söktüm tesgahtan usta birazdan dişini çekip kaplamacıya götürüp chrome kaplatıcam.

Teşekkür ederim iyi dileklerin için kardeşim ama şu tow hook un datalarını hala göndermedin:D

katı solid yüzey nokta bulutu ne warsa yolla tek.res. bile olur:D ön tow un toplam boy ölçüsünü sölesen bile yeter:D
bitane numune bulamadım:D

Göki,ZD
30-06-2011, 14:05
yok baba benım bişey bildiğim onun için sorunun cevabınıda bılmıyorum :cool:

laser kesimciler yapıyor diyorlar ama varmı aslı astarı ?
bu egsoz için flanş kesen yerler gibi

VteC_MaNiaC
30-06-2011, 14:05
iimiş valla :) bana bu kadar komplike gerekmio sadece adımı yazdırcam :D

DENON
30-06-2011, 14:06
tam öğreniyim nedir bi bakyım 20 lik makinaydı sanrım 2side
mke diye bi marka olabilrmi? böyle bişi hatırlıyorm ama yanlsda olabilir fiyatı uygun vericez ciddiyim :) işine yarayan varsa irtibata geçelm
mke olabılır evet , makına kımya endüstrisi :icon_tup:

DENON
30-06-2011, 14:08
laser kesimciler yapıyor diyorlar ama varmı aslı astarı ?
bu egsoz için flanş kesen yerler gibilazercıler anasının nıkahını ısterler senın alımınyuma yazı yazmak için sen bul bır cnc operatörü tutuştur elıne 2 bıra bı paket sıgara parası yapar alasını :D

Asimos
30-06-2011, 14:14
Denon çaktırma sakın kimseye http://i55.tinypic.com/1ruhiw.jpg

http://i55.tinypic.com/oqwys9.jpg
http://i53.tinypic.com/nl5qid.jpg

XSi
30-06-2011, 14:15
aynısı yazmak için girdim konuya :D

alümünyum levhaya yazı yazdırmak istiyorum yapan yer biliyomusnuz ?
imes taraflarında varmış yapanda tam açık adres yok, samanlıkta iğne aramaya benzer imesde dolanmak :):):)

altın takı üretenlerde var lazer yazı cihazlarından..

herhangi bir kuyumcuya gidip bi fikir danışabilirsin..

Yüzüklerin içine yazı yazılıyor, aluminyum levhaya da yazdırtırsın, belki tanıdık kuyumcu fln vardır ;)

DENON
30-06-2011, 14:21
Denon çaktırma sakın kimseye http://i55.tinypic.com/1ruhiw.jpg

http://i55.tinypic.com/oqwys9.jpg
http://i53.tinypic.com/nl5qid.jpg
güzel de, üst yüzeyin düz olmaması gerekiyor açılı olması lazım , sen tornaya bagla bunu 7 derece açı ver üst yüzeye cok daha hoşuna gidecek + diş kısmının dibine conta kanalı açmayı unutmadın değilmi? sonra şekilli yağ kapağı takıcam diye yag kacırmasın dışarı, ellerine saglık :icon_tup:

Asimos
30-06-2011, 14:32
güzel de, üst yüzeyin düz olmaması gerekiyor açılı olması lazım , sen tornaya bagla bunu 7 derece açı ver üst yüzeye cok daha hoşuna gidecek + diş kısmının dibine conta kanalı açmayı unutmadın değilmi? sonra şekilli yağ kapağı takıcam diye yag kacırmasın dışarı, ellerine saglık :icon_tup:

yok yok unutmadım 4X38 O-ring aldım onu takıcam...

DENON
30-06-2011, 14:47
yok yok unutmadım 4X38 O-ring aldım onu takıcam...o-ring cinsi HNBR olsun yağa ve 240 derece sıcaga dayanır :icon_tup:

Asimos
30-06-2011, 15:01
o-ring cinsi HNBR olsun yağa ve 240 derece sıcaga dayanır :icon_tup:

Hımmm bak onu hiç düşünmedim sıradan bi oring aldım

neyse bi bakayım biraz kontrollü kullanırım olmazsa:icon_tup:

sweet_vtec
30-06-2011, 16:42
http://www.yedekparcabizde.com/modules/catalog/products/pr_01_4509_max.jpg
http://www.parcatreni.com/images/upload/184302001297852674_110x110.jpg

bunlar şekilleri...ilk resimdekinin iç delik çapı 19mm uzunluğu 30-35mm arasında
ikinci resimdekinin iç delik çapı 22mm uzuluğu 50mm ancak garip bi çıkıntısı var
bir kaç model daha var ancak onlar basit tornada bile yapılcak şeyler

5eksen dik işlem merkezinde ancak yapılabilecek bir parça sanırım bu, almnyum plakalarada yazı işleminde yardımcı olmaya çalışırım bunun için ebat ve yazı karekterlerini gönderirseniz değerlendirmeye çalışırım arkadaşlar.:icon_tup:

suprolla
30-06-2011, 16:56
5eksen dik işlem merkezinde ancak yapılabilecek bir parça sanırım bu, almnyum plakalarada yazı işleminde yardımcı olmaya çalışırım bunun için ebat ve yazı karekterlerini gönderirseniz değerlendirmeye çalışırım arkadaşlar.:icon_tup:

evet 5 eksen gerekmiş
bi kaç 5 eksen makina buldum ancak ya işim var araya koyamam metal olmadığı için yada bunu işlemez makina diye cevaplar aldım vazgeçtim orjianallerini aldım

yavuz364
30-06-2011, 17:10
3 eksende de yapılır bu ;)

evet 5 eksen gerekmiş
bi kaç 5 eksen makina buldum ancak ya işim var araya koyamam metal olmadığı için yada bunu işlemez makina diye cevaplar aldım vazgeçtim orjianallerini aldım

suprolla
30-06-2011, 17:53

p.tesiyi bekliyorum öğrencem senden ;)

Schumi
30-06-2011, 19:02
Şu V8 blok iyimiş. Kim bilir TR fiyatları ile kaç paralık elektrik harcamıştır. :D

DENON
30-06-2011, 19:33
+5540 :icon_tup:

DENON
30-06-2011, 19:34
Şu V8 blok iyimiş. Kim bilir TR fiyatları ile kaç paralık elektrik harcamıştır. :D
15 tl maximum

Schumi
30-06-2011, 21:39
15 tl maximum

Hadi ya bu kadar azmı harcıyor. Kaç saatte yapmıştır ki komple o bloğu ?

sweet_vtec
05-07-2011, 11:45

:icon_tup: ok 3 eksendede olur bu ama 1usta lazım ona 2 uğraşacak adam lazım, divizörle uğraşması çok zor yapanı bulması daha zor , 5 eksen yaptıramazsa ki kimse yanaşmaz ona arkdaşın işi zor zatende orj. dönmüş:icon_tup: