PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : VTEC II Fren Sistemi Seçimi

Serkan VTEC
20-09-2011, 00:18
2006 model Vtec II aracımın orjinal fren balatalarının ve disklerinin iflas ettiğini 2 gün önce ses gelmesi nedeni ile servise gittiğimde öğrendim. İlk başta torna yapalım filan denmesine rağmen yapılan ölçümde diskin limitlerin çok altında kalacağını görünce hemen vazgeçtim. Sonuçta araçlarımızın gitmesi için harcadığımız paraların bir kısmını durdurmak içinde harcamak gerektiğine inananlardanım. Ön disk ve balataların değişmesine karar verdik serviste fakat tabloya bakınca orjinal disk ve balatanın (Serviste Orjinal disk 310 tl + ön balata 150 tl) spor disk ve balataya göre nerdeyse fiyat olarak başabaş olmasına rağmen performans açısından kötü olacağını düşündüğümdenspor disk ve balatalara yöneldim karar veremedim.Ancak fiyat olarakta alabileceğim max performans ve kullanım süresi benim için önemli.

Balata olarak EBC Green Stuff'ta karar verdim.

Disk olarak tavsiyeniz ne olur? Neden?

1. Brembo MAX (Kanallı)
2. Stoptech (Delikli ve kanallı)
3. EBC GrooveDisk (Kanallı ve oyuklu)

Sitemizdeki sponsorlardan birinden aldığım teklif beni düşünmeye sevk etti. Teklifi sizlerlede paylaşayımki cevaplar ona göre gelsin.
TEKLİF: Brembo Max disk(ön) + Ebc green stuff balata (ön ve arka olarak set) + ATE BLUE RACING DOT 4+ FREN HİDROLİK YAĞI ( 1000 GR ) = 600 TL

Serkan VTEC
20-09-2011, 01:22
6 kez bakılmış ama fikir veren yok kimse kullanmıyormu bu fren disklerinden???

Murat Özcan
20-09-2011, 01:46
vtec 2 lerin fren sorununu biliyordum ama 2 gün önce arkadasın aracı durmayınca daha çok üzerine düşmeye başladım en uygun en saglam olan hangısıyse ona bakın hocam benım aklıma brembo gelıyor

despe
20-09-2011, 07:48
ben omni disc ve ebc green stuff kullanıyorum. taktıktan sonra farkı direk anlıyorsunuz. vtec2 çok çabuk abs ye girer. bu süre biraz daha gecikiyor, fren mesafesinde de azalma oluyor.

Jehuty
20-09-2011, 08:36
Konuyu takipteyim gün itibari ile aynı problem beni de buldu :(

Serkan VTEC
20-09-2011, 12:36
Ankete katılan arkadaşlara ve yorum yazanlara öncelikle teşekkür ederim. Despe 'nin (Emre) de dediği gibi bizim araçların durma konusundaki zaafiyetini yapılan teklifteki kombinasyonla (TEKLİF: Brembo Max disk(ön) + Ebc green stuff balata (ön ve arka olarak set) + ATE BLUE RACING DOT 4+ FREN HİDROLİK YAĞI ( 1000 GR ) = 600 TL) çözebilirmiyim diye bu konuyu açtım ve bu arada da bu konuda tecrübeli olduğunu düşündüğüm arkadaşlara danıştım. Genelde diskte Stoptech tercih etmemi söylüyorlar ama olayın maddi boyutu da var. Brembo ile stoptech arasında ki fiyat farkı kadar frenajdada etkili olcakmı diye iyice kafam karıştı .
Bu arada omni disk için bazı arkadaşlar balans sorunundan filan bahsedince onu kafadan eledim zaten.

Serkan VTEC
20-09-2011, 22:38
Bu fren disklerinden kullanıpta +/- lerini söyleyebilecek konu hakkında fikir verecek başka kimse yokmu??

Serkan VTEC
21-09-2011, 16:55
Arkadaşlar işin maddi boyutunuda düşündüğümden aşağıdaki kombinasyonu sipariş verdim umarım orjinale göre faydasını görürüm ve memnun kalırım. Konuya katkıda bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Brembo Max disk(ön) + Ebc green stuff balata (ön ve arka olarak set) + ATE BLUE RACING DOT 4+ FREN HİDROLİK YAĞI ( 1000 GR )

Evrenoz
21-09-2011, 17:07
Brembo disk + ate balata kullandım, günlük kullanımda devamlı fren-gaz yapılmadığından pek farkını göremedim. Ama pist kullanımında, zor koşullar altında daha uzun süre mevcut verimliliğini koruyordu.

Serkan VTEC
21-09-2011, 21:43
Brembo disk + ate balata kullandım, günlük kullanımda devamlı fren-gaz yapılmadığından pek farkını göremedim. Ama pist kullanımında, zor koşullar altında daha uzun süre mevcut verimliliğini koruyordu.

Daha önce senin brembo kullandığını bildiğim için 2 gün önce aramıştım seni tecrübeni paylaşmak için fakat ulaşamamıştım. Yorum için teşekkür ederim.
Zaten benim içinde zor koşullar ve ani tepkiler çok önemli. ***** bizim araçların ABS nerdeyse her frenlemede devreye giriyor.

SErhat.
25-09-2011, 15:18
Bence fiyat çok iyi zira ben de dün balata değiştirdim ve bir dahaki balata değişiminde diskler de değişecek.O zaman performans tip disk-balata almayı düşünüyorum.En azından dediğiniz gibi bir nebze durması iyileşebilir.

Bu arada EBC marka balata takıldı özel serviste ve 90 TL ödedim.

Serkan VTEC
27-09-2011, 19:29
EBC balata 90 tl mi? hangi modeli? Fiyatta bi yanlışlık olmasın sakın? Özel servis antalyadamı?