User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
41 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Motor getirmek

slimx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Motor getirmek

Slm arkadaslar.

Ben yurt disindan motor getirmek hakkina bilgi istiyorum, internette pek doru duzgun bilgi bulamadim. (2. EL MOTORLAR : SIFIR DEGIL)

Simdi, elbet bir yolu var.. parasini verdikten sonra herhalde olur. Simdi arastirdigima gore..
    Urun fiyat'na gore vergi ekleniyor. Mesala..
    MOTOR FIYAT DEGERI: TL1772.49
    KARGO/YOL UCRETLERI: TL17.72
    SIGORTA/EMANET UCRETI: TL1.77
    IMPORT DEGERI: TL1791.98
    Import duty @ 4.2%: TL75.26
    Import VAT @ 18%: TL336.10
    Total import duty & VAT: TL411.36

Bu bilgiler dogru mu? Dogru'sada digelim ben bu motorlari COK daha ucuza aliyorsam, motor fiyatin degeri NASIL nerden olculuyor, her PARCANIN "HIS" kodu vardir gumrukte buna gore degerlendiriliyorlar, ama MOTORLarin yok? (yoksa.. baska bir sistem mi var bunun icin).

- Lutfen emin degilseniz yazmayin zaten, cok yorumlar okudum "fikir hakkinda" sadece bilen varsa.. yada ARASTIRABILCEM site varsa..

Tesekurler.
    SCRM GARAGE

kickbuttowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yurt dışından 2. el parça getiremezsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Parca konusunda, zaten baya bir kac seyler getirdim. 18% vergi aldilar, ustune bir kac sacma ucret eklediler. Ve geldi.. .

2. EL MOTOR MU yasak? yoksa..
    SCRM GARAGE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam size kendi yaptigim alisverislerin işleyişini anlatiyim.
    Yurtdisinda bir urun istediğimizde urun bedeli satici tarafından belirlenip gönderiliyor. Ornegin 30$lik bir urun aldiysaniz satici gönderi kagidinda bunu belirtiyor. Kimi arkadaş bazen vergiden kurtulmak bazende az vergi ödemek için urun tutarini satici ile anlasip düşük gösteriyor. Örn. 200$lik ürüne 74$ yaziyor. Ürünün gumrukten geçip geçmemesi tamamen sans. Birçok kez alisveris yaptim gümrükte kalmadi ama.son aldigim 1$lik malzeme gumrukten geçmedi. Motor gelir gelmez konusunda emin değilim onu netleştirmek için gümrük mevzuatini okumak lazim. Orda neler gelir neler gelmez ne kadar vergi alinir vs. Vs. Hepsi yaziyor. Örn. Cep telefonu ve bilgisayar getiremiyorsunuz fakat bunlara ait bütün yedek parca ve aksesuarları ve getirebiliyorsunuz.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ulkeye 2. El kullanilmis motor ve yedek parca girmesi 'kanunen' yasaktir...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

kickbuttowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen. Yoksa kitabına uyduran uydurup yine getiriyor.

erdemx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok çok çok iyi temizlenip güzel sağlam paketlenirse kasa vs belki sıfır diye yutturabilirsiniz ama onunda resmi fatura işi sıkıntı yaratır yada gümrükte tanıdık işleri olabilir ama onun haricinde 2. el hele motor hepten yasak ben bi kaç sefer parça getirtiğimde bile sorun yaşadım ancak parçanın burd olmadığını servisinde getirmediğini anlatıp ikna edebildim adamı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki boyle bir.. bunun kanunlarin oldu internet sitesi yokmu? Ariyorum.. ve BUlamiyorum.

Bazi konularda 2. el parcada sikinti yok, sadece BLOK'da sikinti var diyor?
    http://www.techturkey.com/forum/sohb...getirme-2.html

Ingilizce sitelerinden baktigimda'da Turkiye'ye sorun yok, GUMRUK Lisans alip getiriliyor (tabiki ama net'ce motor yada araba aksesuar yazmiyor) sadece butun genel urunler. Diyor
    SCRM GARAGE

timucintt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ikinci el motor sokulabiliyor.. prosedürleri var bu işlerin ben getirdim zamanında ama kendi adınıza olan aracınıza özel olarak getirebiliyorsunuz ve satışı olmuyor başkasına...
    1991 HONDA CRX - TOTALLED
    1988 TOYOTA CELICA GT ST162 - SOLD
    1991 HONDA INTEGRA LS - SOLD
    1990 HONDA CIVIC EF - SOLD

85-92 OLDSKOOL COMING SOON

Merthan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Parça derken mekanik parça getirmek mi yasak?
    Örneğin; sallıyorum 2.el bi direksiyon simidi getirebiliyormuyuz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bildigim kadariyla Turkiye'ye ikinci el arac, motor ve yedek parca ithalati kanunen yasak. Istisnalar var bedelsiz ithalat, vs. gibi.

Motor ve ozellikle blok no isin icine girdigi zaman en iyisi bu isi yapan birisinden almak. Her halikarda motor ulkeye faturasiz girerse o motoru nasil takip dolasirsiniz bilemedim..
    Stable of Twin Turbo Heart Breakers

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İkinci el motorlar icin gtip numarasi tanimli gumruk sistemlerinde.. Sahis olarakda.firma olarakta ithal edilebilir.

altima - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İkinci el motorlar icin gtip numarasi tanimli gumruk sistemlerinde.. Sahis olarakda.firma olarakta ithal edilebilir.
    Ustad slm.

Bu konuyu biraz daha acabilir misin?

Iyi aksamlar
    Ridvan..

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bilgileri buradan paylaşalım arkadaşlar bende konunun takipçisiyim
    hayalim b18c yi crx in üstüne koymak...
    PROSTOCK GARAGE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı altima Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustad slm.

Bu konuyu biraz daha acabilir misin?

Iyi aksamlar
    Ridvan..

selam hocam,

birkaç sene önceki işyerimde çalışırken, üretimiz olan iş makinası için (kaya delme - hidrolik sistemli - paletli/lastik tekerlekli makinalar) çinden dizel motor ithalatı ile bizzat ilgilendim.

İthalat detaylarından biri vergi oranının belirlenmesi için GTİP numarasının belirlenmesi idi.

O zaman araştırırken görmüştüm, motorlar, güçlerine göre, dizel benzinli elektrikli, sıfır veya kullanılmış olmasına göre sınıflandırılmıştı..

Ve sanılanın aksine hiç bir prosedüre takılmadan ben yaklaşık 20 tane dizel motor (sıfır) ithal etmiştim.

klasik ithalat belgeleri dışından ekstra hiçbirşey istenmemişti bende: fatura (markası, motor hacmi ve gücü yazmalı), para transfer belgesi (bankadan karşı tarafın düzenlediği proformaya göre yapılır), menşei şahadatnamesi (english : certificate of origin ) ve gümrük müşavirimizin benim ona bildirdiğim gtip noları ile doldurduğu beyanname ile tıkır tıkır motorları getirip, makinalara takıp müşterilere kullandırttık..

tabi bizde motor işletme vs. gibi bir prosedür yok, biz üretim yapan firma olarak motorları makina ekipmanı olarak getirip kullandık..

ama teoride ithale engel bir durum yok dediğim gibi, GTİP numaraları belli, uygun belgeler ve gümrük beyannamesi doldurularak 2.ci el motorlar ithal edilebilir. İthal edildikten sonra da faturalı olarak satılabilir doğal olarak..

Cliosportve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2. El urunun getirilmesinin yasak veya imkansiz oldugunu belirten bir kanun maddesi veya mevzuat varmi
    Gecen gun kabaca baktim goremedim
    Cep telefonu kozmetik malzemeler vb gibi seyler yasak ama net olarak 2. El malzemeler icin birsey bulamadim
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben 30 a aldım adam 31 dese almayacaktım.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam hocam,

birkaç sene önceki işyerimde çalışırken, üretimiz olan iş makinası için (kaya delme - hidrolik sistemli - paletli/lastik tekerlekli makinalar) çinden dizel motor ithalatı ile bizzat ilgilendim.

İthalat detaylarından biri vergi oranının belirlenmesi için GTİP numarasının belirlenmesi idi.

O zaman araştırırken görmüştüm, motorlar, güçlerine göre, dizel benzinli elektrikli, sıfır veya kullanılmış olmasına göre sınıflandırılmıştı..

Ve sanılanın aksine hiç bir prosedüre takılmadan ben yaklaşık 20 tane dizel motor (sıfır) ithal etmiştim.

klasik ithalat belgeleri dışından ekstra hiçbirşey istenmemişti bende: fatura (markası, motor hacmi ve gücü yazmalı), para transfer belgesi (bankadan karşı tarafın düzenlediği proformaya göre yapılır), menşei şahadatnamesi (english : certificate of origin ) ve gümrük müşavirimizin benim ona bildirdiğim gtip noları ile doldurduğu beyanname ile tıkır tıkır motorları getirip, makinalara takıp müşterilere kullandırttık..

tabi bizde motor işletme vs. gibi bir prosedür yok, biz üretim yapan firma olarak motorları makina ekipmanı olarak getirip kullandık..

ama teoride ithale engel bir durum yok dediğim gibi, GTİP numaraları belli, uygun belgeler ve gümrük beyannamesi doldurularak 2.ci el motorlar ithal edilebilir. İthal edildikten sonra da faturalı olarak satılabilir doğal olarak..
    plakası var mıydı bunların?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    plakası var mıydı bunların?
    biz doğrudan ilgilenmiyorduk ama taktıran oluyordu plaka..

bizim makinalar şantiye makinası (taş ocağı, mermer ocağı, yol baraj inşaatı vs) olduğundan genelde plakaya ihtiyaç duymuyordu kimse..

VWci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Soru: Taşıt ithalatına ilişkin özet bilgiler nelerdir?
    Cevap: Bakanlığımıza intikal eden taşıt ithalatına ilişkin bilgi talepleri hususunda aşağıdaki açıklamaların yapılmasında fayda görülmektedir.

Eski/Kullanılmış Taşıt İthali: İthalat Rejimi Kararının 7’nci maddesine göre eski, kullanılmış, yenileştirilmiş, kusurlu (defolu) ve yatık (zamanla dayanıklılığını yitirmiş) malların ithali Ekonomi Bakanlığının iznine tabidir. Buna göre kullanılmış/ikinci el taşıt ithalinde de söz konusu iznin alınması gerekmektedir. Bu konudaki soruların/başvuruların Ekonomi Bakanlığına (İthalat Genel Müdürlüğü) yöneltilmesi gerekmektedir.

Eski/kullanılmış taşıt ithalinde Ekonomi Bakanlığının düzenleyeceği izin belgesi gümrük beyannamesine eklenerek işlem tesis edilmektedir.

Taşıtlara İlişkin Vergiler: Taşıtlara ilişkin gümrük vergilerinin tespiti için öncelikle bu eşyanın sınıflandırıldığı 12 haneli gümrük tarife istatistik pozisyonunun (GTİP) bilinmesi gerekmektedir. Binek taşıtlar 87.03 tarife pozisyonunda, ticari taşıtlar ise 87.04 tarife pozisyonunda yer almaktadır. Vergilerin tespiti için eşyanın sınıflandırıldığı alt açılımların da bilinmesi gerekmektedir. 2014 yılı tarife cetvelinin 87’nci faslına "Bilgi Bankası" bölümünden erişilebilir.

Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87’nci faslında sınıflandırılan taşıtların gümrük vergilerine buradan erişilebilir.
    Taşıtlar genel oranda KDV’ye (%18) tabidir.

kaynak : İthalat

İthalat Rejimi Kararının 7’nci maddesini iyi incelemeniz lazim...

Ayrica is makinasi ile otomobil ayni kategoriye girmiyor. Is makinalari katma deger urettigi icin devletce destekleniyor.
    Men plan God laughs...
    I have reset it....Aal izz well....
    Alıntı Posrche 959 Driver's Manual Nickli Üyeden Alıntı
    Even the Porsche 959 is subject to the laws of physics.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)