User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
26 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 1.6 Avcısı Buzdolabı Spec 208'S

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Talking 1.6 Avcısı Buzdolabı Spec 208'S

Merhaba.

Tamamen aklımdaki son noktaya ulaşmamış olsa da kayda değer işlemler yapıldığı için bu hikayeyi sizlerle paylaşmak istedim

Bir önceki aracım olan Bora'yı sattıktan sonra işin özünde 1.6 TDI Polo arayışına girmiştim. Egzoz yazılım yapıp pıtır pıtır binmek vardı aklımda, lakin piyasanın çalkantılı durumu ve bir kaç olumsuz alım denemesinden sonra yönümü hiç aklımda olmayan 208'e çevirdim.

Biraz da insanların usandırmasından dolayı aracı reno bayisi ermattan aldım. Bayiden çıkmadan ilk görselimiz :

Tabii pejo derdiyle gelmezse olmaz, araca 3 gün bindikten sonra şanzımanın ses yapması ve yolda aracın çekip bırakmasından dolayı servise olduğu gibi geri bıraktım. 1 aylık sancılı bekleyişten sonra şanzıman hariç hiç bir sorunun çözülmüş olmaması durumuyla aracımı geri aldım.

Tabii bu esnada araç service yakıyor ve sürekli canımı sıkıyordu. Aklımdaki yürütme projesi de sürekli ertelendi bu sebeplerden dolayı. Bunlar yetmezmiş gibi bir de Westinghouse vakum yapmamaya başladı onu da değiştirip yolumuza devam ettik.

Arızaları araştırırken ufaktan kozmetik yapıyordum o esnada tabii asıl düşüncem olan service ışığının sebebini araştırdık ve sonuç olarak partikülün tıkandığı kanısına vardık.

Ya nasip diyip yükleme işlemlerine intercooler'dan başladık. Bilenler bilir bu aracın en büyük darboğazı cooler, hani ufak falan değil hiç olmadığı için iat düşürmek imkansızdır

Bu işlemleri yaparken olabildiğince orjinaline sadık OEM+ olarak toplamak vardı hep aklımda parçaları ona göre aldım hep. Fakat ufak bir hatamız olacak ki 2.8 litre olan 1.4 otomatik coolerı yerine 3.6 litre 1.6 THP cooler almışım. Takarken fazla kes-biçe neden oldu fakat ucundan da olsa big cooler olmuş oldu.

Intercooler'dan sonra resmen araç nefes almıştı iat neredeyse yarı yarıya düşmüştü.

Bir sonraki adımımız olan downpipe ve komple egzoz işine giriştik.

Yürüme amaçlı yapıldığı için 60dp devamında 51 düzboru yapıldı.

Partikülün halini de ne siz sorun ne ben söyliyim

Eee bu kadar şey yapılmışken hastaya ilaç vermeden olmaz.

Her şey yolunda görünüyordu, tabiri caizse at arabasından mermi moduna geçti araç. Bu süreçte çeşit çeşit araçlarla roll yaptık kendi klasmanında bakacak olursak 308 1.6 HDI 115'lik olandan daha çok yürüyordu

1/2 ay civarı mutlu mesut gazlarken ansızın bir yokuşta araba debriyaj kaçırmaya başladı. 1750'de boost peak atar atmaz 3000 devire kadar sıyırıyordu sonrasında tekrar düşüp devam ediyordu. Tabii bu durumdan dolayı tekrar oem yaptırmak istemedim uzunca bir süre daha güçlü olabilecek baskı balata araştırdım. 1.6 HDI takmak için uğraştık sığmadı, sığması için çok fazla işlem gerekiyordu vazgeçtik. Balatayı bronz çaktırmak istedim bu sefer de adamlar 1.4'e yapmıyoruz diye tutturdu. Araç 3 gündür liftte kaldığı için bir an önce yapılması lazımdı ben de forumları didik didik gezerek OEM'de en iyi Sachs olacağını öngörerek istemeden de olsa komple Sachs olarak değiştirdim baskı balatayı.

Tabii bir de vermeyi unuttuğum bir detay kaldı arada onu da vereyim. Araç 5. vites 190+ giderken bir anda stop verip yakıtı kesiyordu ve rolantide wastegate dansöz gibi oynuyordu, elektrovana denilen bir parçadan kaynaklı kronik hastalıkmış o da değişmiş oldu baskı yapılırken.

Araç liftten indi toplandı vs marşa bastım biraz yürüdüm kaçırma yok wastegate ip gibi duruyor durum gayet iyi duruyordu. Ancak araç eskisi gibi yürümüyordu sanki. Ama sorun sıkıntılar çözüldüğü için çok da üstüne düşmedim. Sonrasında graph baktığımda sorunun cevabını kendim buldum:

Arızalı elektrovanadan dolayı eskiden 1.6 peak atıp 1.45 civarında yürüyordu araç, elektrovana değişiminden sonra ok gibi 1.35 bastığını gördüm doğal olarak buna yordum olayı. Tekrar basınç açmayı düşündüm lakin bu araçlar 1.5 sonrası limp mode düştüğü ve baskıyı hemen eritmemek için şimdilik böyle binmeye devam etmeye karar verdim

Hazır el değmişken downpipe ve çevresine de bi iyilik yaptık.

Çok şükür artık mekanik/yürüyen olarak bir sıkıntımız kalmadığı için ufaktan dış kozmetiğe el atmaya başladım. Aracımız boş paket olduğu için şirket spec ayarındaydı. Kapaklardan kurtulup ufak bi boya işlemi sonrası böyle duruyordu.

Far ampul grubuna da ufaktan bir el atıp turuncu park ve sis de ekledik.

Offroad yanağı gibi olan lastiklerimiz de ister istemez çok hoş durmuyordu. İlk olarak önleri ince yanak yaptık, yaptık yapmasına da manzara karşısında ben bile rahatsız oldum çok tatsız duruyordu

Bu görüntü bu şekilde olmaz diyerekten hem de araç biraz yol tutsun diye önleri hemen coile çevirip arkalara da spacer eklemesi yaptık.

Hemen hemen sona geldik, gözümde batan son şey kesinlikle boyanması gereken kapı kolları ve ayna kapaklarıydı. Onu da aracın gövde renginde özel boya bastırarak depoda bir pazar günü ince ince uğraşarak hallettik.

Aklımda sürekli dolaşan jant lastik fikirleri vardı. Lakin aracın orjinalinde jant lastiğin çok hafif olmasından dolayı ve yürüyeni hantallaştırmak istemediğim için o fikri şimdilik rafa kaldırdım.

Vee sonunda mutlu son, tüm ayarları ekstraları yerinde ve dönüp baktığımda verdiğimiz el emeğinin ve zamanın karşılığını almıştık. Hem yürüyen hem kozmetik bakımından güzel bir sonuca vardık.

Beyaz ikizler de tanırlar

Bizim hikayemiz de burada son buluyor arkadaşlar. Vaktini ayırıp okuyup/inceleyenlere teşekkürler. Herkese kazasız belasız sürüşler.

EMD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kazasız belasız kullanın, maşallah
    Alıntı Dragger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    EMD insan değilsin

alex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah kazasız belasız günlerde kullanın 1.4 hdi c2 var bendede ufak ufak yaptık bizde 301 cooleri bilet hibrit turbo stage 1 Bemaps yazılım şuan çok keyifli

driver_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kazasız belasız kullanın emekleriniz olduğu çok belli.Tek sevemediğim arabanın basıklığı önü çok alçak arkası çok yukarıda bu şekilde eski Ankara taksileri gibi duruyor.Yol tutuşunun da olduğunu düşünmüyorum.Bana kalırsa ayarı daha orantılı hale getirip güzelde bir jant takarsanız oem jantlarından duruşu çok değişir.Varsın 1 saniye geri düşsün araç.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sürücü koltuğuna oturduğumda direksiyon tam istediğim gibi olan tek tük araçtan birisi, 1.0 olanına yıllarca bindik. 1.4hdi ilgili işlemler sonrası kendisine gelmiştir. Benzer geliştirmeleri c2 de yapmıştım özellikle cooler sonrası ara çok değişmişti.
    Kazasız belasız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aracın arkasında sorun mu var neden o kadar yüksekte kaldı ?

sekizsilindir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    görüntüyü burada kalabilirdi, terdf7z.jpeg
    vw kapağına hiç gerek yok
    kazasız belasız
    group b ___

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı driver_can Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kazasız belasız kullanın emekleriniz olduğu çok belli.Tek sevemediğim arabanın basıklığı önü çok alçak arkası çok yukarıda bu şekilde eski Ankara taksileri gibi duruyor.Yol tutuşunun da olduğunu düşünmüyorum.Bana kalırsa ayarı daha orantılı hale getirip güzelde bir jant takarsanız oem jantlarından duruşu çok değişir.Varsın 1 saniye geri düşsün araç.
    Doğru söze ne denir +1
    İyi günlerde kullanın

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aracınız güzel maşallah. ancak bu kadar ön basık olup arka havada olunca bende hoşlanmayanlardanım. zevkler farkı burada giriyor o konuya girmeyeceğim kesinlikle. sadece türkiye yollarında çok büyük risk bu haliyle air filan yoksa.

bu rotada bile az bişey hızlı sürseniz altını vurup kartel delip yağı boşaltırsın diye düşünüyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mcemrek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracınız güzel maşallah. ancak bu kadar ön basık olup arka havada olunca bende hoşlanmayanlardanım. zevkler farkı burada giriyor o konuya girmeyeceğim kesinlikle. sadece türkiye yollarında çok büyük risk bu haliyle air filan yoksa.

bu rotada bile az bişey hızlı sürseniz altını vurup kartel delip yağı boşaltırsın diye düşünüyorum

katılıyorum. Ön basıklığı hariç mükemmelm olmuş. İyi günlerde kullanın derim.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EMD Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kazasız belasız kullanın, maşallah
    Teşekkür ederim cümlemize kazasız belasız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah kazasız belasız günlerde kullanın 1.4 hdi c2 var bendede ufak ufak yaptık bizde 301 cooleri bilet hibrit turbo stage 1 Bemaps yazılım şuan çok keyifli
    C2 zamanında kafamda olan bir araçtı lakin istediğim temizlikte bulamadığımdan öyle kala kaldı. Ha keza benzer işlemlerde o da çok keyifli hale gelmiştir. Cümlemize kazasız belasız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı driver_can Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim. Ön çekimler için o halde kaldı, normalde 5cm indiriyorum önleri görsellerde 10cm inik. Arkaya da 5cm eibach düşünüyorum bakalım nasip

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sekizsilindir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    görüntüyü burada kalabilirdi, terdf7z.jpeg
    vw kapağına hiç gerek yok
    kazasız belasız
    İçimizden geldiği gibi yaptık biraz alıntıladığınız full orjinal haliydi. Kapak da o gün videolarda kapkara çıkmasın diye takılmıştı. Teşekkürler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mcemrek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Normalde önler 5cm inik kullanıyorum çekim olduğu için 10cm'de idi fotolarda. Gün sonu tekrar eski haline getirdik zaten beşikler sürtüyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    katılıyorum. Ön basıklığı hariç mükemmelm olmuş. İyi günlerde kullanın derim.
    Teşekkür ederim hocam bineceğim zaman 5cm'e alıyorum zaten.

CüneytIşıkkent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız.. Zaten benim de söyleyeceğim şeyleri arkadaşlar söylemiş sizde gerekli cevapları vermşisiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CüneytIşıkkent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız.. Zaten benim de söyleyeceğim şeyleri arkadaşlar söylemiş sizde gerekli cevapları vermşisiniz
    Teşekkürler hocam cümlemize kazasız belasız.

TahaKaradeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam çok emek vermişsiniz maşallah ama gözümü korkuttu açıkçası Peugeot. Uğraştırmış biraz. Gelişmeleri de bekliyoruz, elinize sağlık.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler