User Tag List

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
88 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Deeperblack's DIY Garage

deeperblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uzun bir aradan sonra yine kaldığımız yerden devam edelim.

Külbütör kapağının rengi hoşuma gitti. Headers üstündeki koruma kapağınıda aynı renge boyadım. Yüzeyi biraz paslanmıştı. Onuda dışarda çekmemişim.

Ufak tefek boya vs işleri hiç gözüme gelmiyor ama ilk defa lpg li bir arabaya sahiptim ve saolsun lpg yi takan ustalar
    kabloları ağ atar gibi fırlatıp sonrada bez bantla sarıp cırt kelepçeyle sıkmışlar.
    Hadi ucunda fiş olan kabloyu kısaltmadın onu anlıyorum ama 2 telli kabloda 3 metre fazlalığı uzatıp bağlamak hangi akla hizmettir.
    Bi anlık sinirle önce lpg beynini söktüm. Sonra kabloları sırayla tık tık ayıkladım. Beyinden 2 ana çıkış var. Birisi enjektörlere giden diğeride araçtaki diğer bölgelere ve beslemeye giden kablolar. Allahtan önce enjektörlere gidenleri sökmemişim.

İlk gurubu ayıkladıktan sonra ikinciye başladım. Bez bantı söktüm güzelce sonra bir baktımki kabloların birer ucu bizim benzin enjektörlerine gidiyor! Hemde enj. çıkışları kesilmiş ve direk bu hatta bağlı. Tabi bende işaret - etiketleme hak getire. Sökecem ya komple.

Biraz araştırdıktan sonra bunları sökersem arabayı benzindede çalıştıramayacağımı anladım. Paşa paşa geri toparladım. Ama iş işten geçmişti tabi. Lpg beynine giden kabloların yarısını sökmüş bulundum.

Kablolama şu şekildeydi

Hayırlısı allahtan deyip toparlayıp temizlemeye devam ettim.

Kaan başkanın uyarısıyla vss sensörünün girişini kontrol ettim. Tabiki yanılmamıştı.
    Tek bir tel kalmış oda koptu kopacak. Arabada belli hızlarda saçma bir gaz kesme ve gaz yememe sorunu vardı. Tahminim bundan ötürüydü.

Sensörün sıfırı 1300₺ civarındaymış. Tabi önce kurtarma yoluna gittik.

Mengeneye sıkıştırıp üst tarafını güzelce kesip sıyırdım.

Uçlarını tekrar sırasıyla lehimleyip silikon - makaron ikilisiyle sabitledim.

Sonuç şöyle oldu.

Tabi bu fişin bu halde olduğunu görünce diğer tüm fişleri tek tek kontrol etmek şart oldu.

Klima giriş fişimizde bu haldeydi. Onada aynı tarifeyi uyguladım.

Buda alt taraftaki başka bir fiş. Şimdi hatırlayamadım ne olduğunu
    Oda temizlenip toparlandı güzelce.

Fren merkezinin hemen arkasında bu arkadaş gözüme çarptı. Ne işe yaradığını biraz araştırdım. Buna girecek hiçbir hortum vs görememiştim.
    Sonrasında çözdüm ne olduğunu.

Kendisi şanzıman havalandırma valfiymiş. Onada şanzımanın ordan bir hortum almam gerekecek. 70-80cm kadar yeterli olur sanırım.

Lpg beyninin tek hattını bağladım ve son durum bu şekle geldi.

Heyecanlı bekleyiş sonrası çok şükür tek marşta çalıştı. Şimdi sırada diğer parçaların temizliği kaldı.

Hava filtresi kazanıda temizlenip yerini aldı.

Hava filtresinin alt kısmı oil catch tankın depo görevini gördüğü için filtre kitinden şöyle bir sünger çıkıyor. Her filtre değişiminde bu süngerinde değişmesi gerekiyor.

Ve kısmen mutlu son

Lpg sistemi devredışı. Şimdi anadolu yakasında düzgün lpg montajı yapacak bir yer araştırıyorum.
    Eski sistemde hiçbir ek yerinde lehim yok malesef. Tekrar elden geçmesi gerektiği için bende lehim yapmadım.

Montaj yapacak yer yada kişi önerisi olan arkadaş varsa önerilerinizide bekliyorum.

Saolsun Kaan montaj şemasınıda bulup iletti ama lpg işi baraz hassas olduğu için bilen birisinin yapması taraftarıyım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor tarafındaki işler kısmen bittiği için içeriye ufak ufak el atmaya başladım.

İlk hedefimiz kapı kartonlarının kumaşlarının değişimiydi.
    Tabi sökmüşken bozuk olan sağ kapının kilit mekanizmasına da bakılacak ve sonrasında izolasyon yapıp toplayacaktık.

Sevgili kapı kartonumuz ve kısmen sarkmış kumaşı.

3 Vida ve bolca klipsle tutturulmuş kartonu söküp atölyemize aldık.

Arka kısımları ıstılarak perçinlenmiş malzemeleri keserek yerinden çıkarttım.

Kaplanacak malzemelerin üzerilerindeki eski kumaşlarıda söktüm ve iki kapıyada aynı işlemi uyguladım.
    Kalan yapışkan ve süngerleri önce ince bir tel fırça sonrada plastik fırçayla güzelce temizledim. Kumaşın düzgün yapışması için gerekli aksi taktirde yapıştırıcı bu malzemelere yapışıp alt kısımda kabarma ve potula neden oluyor.

Söktüğüm parçaları yeni kaplayacağım kumaşın üzerine koyup kenarlarından 2 şer cm taşma vererek kestim.

Kaplanacak malzemeye göre kenar boşluklarını ayarlayıp ortaladım ve kaydırmadan ikiye katladım. Önce bir tarafa ve zemin yapıştırıcıyı sıktım.

Yapıştırıcı olarak bunu kullandım. Kokusu çok az bally gibi ortamı ele geçirmiyor. Ve yapışması çok başarılı. Fiyatı biraz yüksek ama uygulaması inanılmaz kolay.

Buda kaplamada kullandığım kumaş. Bostancı sanayinin arka tarafında bir döşeme malzemesi satan yerden temin ettim.

Varan 1 ve 2

Buda bitmiş hali.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kilit mekanizması hakkında Kaan başkanın Ka konusunda yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum. Bu kadar detaylı bir sistem yapana kadar arabaya bir su sıcaklık göstergesi falan yapsalarmış çok daha hayırlı olurmuş. Mekanizmayı söktüm. Tabi sökene kadar baya ciddi uğraştırdı. Kapı yanında 2 tane perçin var önce onları çıkartmak gerekiyor. Tabi çıkartma işlemide ancak delerek yapılabiliyor. Tabi birde onu yerine takması var. Bir yandanda perçini araştırdım. Kimi yerde papatya kimi yerde yonca perçin diye geçiyor.
    Onuda buldum saolsun Melih kardeşim bostancıdan gelirken alıp geldi.
    Perçin şöyle birşey :

İlkokul yıllarında mahallemizin yakınında bir oto nikelajcı vardı. Onu izlemek bana çok keyifli gelirdi. Perçin makinasını ilk orda görmüştüm. O zamanlar tabi hazır parça yok. Arabaya göre krom nikel parçaları eğme bükme yapıp sonra perçinle montajını yaparlardı. Doğumgünümde sana ne alalım diye sorduklarında perçin tabancası istemiştim
    Tabi o zamanlar gücüm yetmiyordu perçini şişirip kesmeye. bir süre kurcalayıp kenara kaldırmıştım. Kısmet bugüneymiş. 30 senenin verdiği yorgunlukla tabi önce aleti temizleyip yağladım .

Daha sonra mekanizmayı dışarı aldım. Temizledim ve kontrol ettim. Kabloları takip ettiğimde kilide gelen kablo için ayrı bir tesisat çekilmiş. Takip ettim ve bingo.
    Araca desi marka merkezi kilit kiti takılmış. Ve kablolama yaparken bağlantı sırasını karıştırmışlar. Yada sonradan söken usta birşeyleri bozmuşta olabilir. Kilidi söküp modülün yanına aldım. Modülün bağlantı şemasını buldum ve ona göre tekrar bağladım ve çalıştı. Alt kısımdaki mekanik parçalarıda söküp güzelce temizledim.

Before - after

Kilidi yerine takıp güzelce perçeinledim. Tesisatıda kabloları doğru şekilde bağlayıp kontrol ettim. Artık sağ kapımızda kilitleniyor ve açılıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kapı izolasyonu için aslında niyetim önce bitüself yapıp sonrasında süngerli izolasyonla ilerlemekti ama bitüself temini konusunda sorun yaşatınca sadece süngerli izolasyonla devam etmeye karar verdim.

Kapı iç kısmını ulaşabildiğim tüm yerleri kapladım.

Normalde 6 x 9 hoparlör sığabiliyor ama 5x7 kullanmışlar. Şimdilik orj. teyp kullandığım için idare edecek.
    Bunlarında altındaki süngerleri yeniledim.

Ve sağ tarafıda güzelce toplamış olduk.

Birçok araçta olan sorun gibi bundada hoparlörlerin polaritelerini ters bağlamışlar. Teybi söküp arkasından onuda düzelttim. En azından biraz daha düzgün çalmaya başladı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arka sağ parçada ciddi iki çatlağımız var. Sol taraf nispeten daha iyi durumda.
    Yerinden söküp neler yapabileceğime bir bakalım dedim.

Çatlak kısımları önce japon yapıştırıcı ile yapıştırdım. Daha sonra metal kalın zımba parçalarını havya ile eriterek plastiğe içten kaynak yaptım.

Bitmiş hali çok içime sinmedi sanırım bunlarıda ön kapılarda kullandığım siyah kumaşla kaplarım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İç kısımdan devam edelim.

Önce koltukları söktüp dışarı aldım.

Taban halısını yıkamak için dışarı aldım.

Köpürte köpürte güzelce yıkadım.

Havaların sıcak olmasına rağmen tam olarak kuruması 2 gün sürdü

Taban halısı sonrası zemin bu haldeydi

Ufak ufak temizliğe başladım

Meğer arabanın içide maviymiş

Hafif paslanır gibi olan yerleri tel fırça ve matkap ucuna takılan döner fırçayla güzelce kazıdım.
    Daha sonra Kaan başkanın önerisi olan Hammerite ile

Küçük adam kontrolde

Silence45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eline emeğine sağlık abi, çok iyi uğraşıyorsun gerçekten araçlarla. KA çok çok temizmiş yalnız o modeldeki emsal araçlara göre. Ufaklığa da maşallah çekirdekten yetişiyor. Güncellemelere devam, hasretiz böyle konulara.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok güzel işler, konuya her girdiğimde geçmişe gidiyorum KA ya benzer şeyler yaptığım günlere. Senin en büyük avantajın eldeki malzeme çok iyi, ne yapsan yakışıyor gerçekten.

Hakkını vere vere yapıyor olman da ayrı güzel. Motor içi elektrik tesisatı maalesef dert KA için, şuan görünen gayet iyi bir noktaya taşımışsın eline emeğine sağlık.

Önerilerimin de uygulanıp sonuç getirdiğini görmek gerçekten hoş Kazasız belasız.

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yapılan işleri gördükçe içim açıldı valla.Yapılması gereken her şey yapılıyor.Emeğinize sağlık
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu okurken içim açıldı valla temizlik çok iyi olmuş gerçekten ellerinize sağlık.

Merakla takipteyim konuyu

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arabanın içini böyle söküp temizleme isteği çık aklımdan. ben zaten beceremem

maşallah çiçek gibi oluyor araç elinde. ellerine sağlık

asmisinsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ooo benimde en sevdigim işler alip ugrasmalik biseler bende düşünüyorum bu aralar maşallah eline emegine saglik

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Silence45 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline emeğine sağlık abi, çok iyi uğraşıyorsun gerçekten araçlarla. KA çok çok temizmiş yalnız o modeldeki emsal araçlara göre. Ufaklığa da maşallah çekirdekten yetişiyor. Güncellemelere devam, hasretiz böyle konulara.
    Eyvallah kardeşim. Seninde hızlı çözümlerin sayesinde takılmadan ilerliyoruz.

Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel işler, konuya her girdiğimde geçmişe gidiyorum KA ya benzer şeyler yaptığım günlere. Senin en büyük avantajın eldeki malzeme çok iyi, ne yapsan yakışıyor gerçekten.

Hakkını vere vere yapıyor olman da ayrı güzel. Motor içi elektrik tesisatı maalesef dert KA için, şuan görünen gayet iyi bir noktaya taşımışsın eline emeğine sağlık.

Önerilerimin de uygulanıp sonuç getirdiğini görmek gerçekten hoş Kazasız belasız.
    Tavsiyelerinle takıldığım her yerde çözüm üretiyosun. Kralsın başkanım. Sen olmasan bukadar detaylı girmezdim zaten biliyosun.

Alıntı Ssamet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yapılan işleri gördükçe içim açıldı valla.Yapılması gereken her şey yapılıyor.Emeğinize sağlık
    Teşekkür ederim. Elimizden geldiğince birşeyler çıkartmaya çalışıyoruz. Umarım finali güzel bitirebiliriz.

Alıntı AliGizda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu okurken içim açıldı valla temizlik çok iyi olmuş gerçekten ellerinize sağlık.

Merakla takipteyim konuyu
    Teşekkür ederim.

Alıntı mcemrek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arabanın içini böyle söküp temizleme isteği çık aklımdan. ben zaten beceremem

maşallah çiçek gibi oluyor araç elinde. ellerine sağlık
    Çıkmasın çıkmasın sende dal bi ucundan başla.

Alıntı asmisinsan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ooo benimde en sevdigim işler alip ugrasmalik biseler bende düşünüyorum bu aralar maşallah eline emegine saglik
    Teşekkür ederim. İmkan varsa al bişeyler başla. Boş durmakla olmuyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet iç mekan temizliğinide bitirdik. Sırada izolasyon var. Dediğim gibi normalde önce bituself sonra sünger çok daha iyi olacaktı ama elde olan malzemelerle ilerleme kararı aldım ve direk yapışkanlı süngerle devam ettim.

Önce ön kısmı yaptım. Parçaları mümkün olduğunda büyük tutmaya çalıştım.

İki büyük parçayla önden arkaya orta kısımları bitirdim.

Arka çamurluk içlerinide es geçmedim.

Bitmiş hali bu şekilde oldu. Araba ufak tefek olunca çabuk bitiyor.

Buda dinlenme şeysi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sıra geldi koltuklarımıza. Döşemeler için bir döşemeciye fiyat sordum. Saolsun mesleğinin isim hakkını verdi. 15-20k arası bir rakam söyledi. Tabi yine DIY sever olarak önce malzeme maliyeti hesabı yaptım. Dedim en kötü ne olabilir ki Çıkma koltuk bakarız. Oda olmadı 2 tane recaro koyarız :P

Koltuklarımızın eski hali şu şekildeydi.

Yine saolsun Melih kardeşim bostancıdaki döşeme malzemesi satan yerden bana arabaya uyacak birkaç örnek gönderdi. İçlerinden en çok bunu beğendim. Hem aracın rengine uyumlu hemde orjinal gibi duracak olması beni cezbetti açıkçası .

Malzeme + bally + diğer yapıştırıcı yaklaşık 2.000₺ civarında tuttu. Tabi bu geçen ayki fiyat yine zam gelmiştir.

Arka koltukların sırt kısmıyla başladım. Bagaj tarafında kalan metal plakata 4 köşesindeki kalın yıldız vidayla bağlanmış. Vidaları sölünce karşıma şu görüntü çıktı.

Metal kancaları çıkarttım. Zeminde tabi yıllar sonrası olduğu için yapıştıcı toz haline gelmiş. Onu tamamen arındırdım.
    Kaplanmadan önceki hali şöyle oldu.

Eski kumaşı kalıp olarak kullanıp yeni kumaşın üzerinde koydum. Etrafından taşma payı 2 şer cm boşluk bıraktım ve kestim.

Önce orta kısımlarını ve koltuktaki oyuk yerleri yapıştırdım. Potluk yapan kısımları orantılı olarak sağa ve sola yedirerek dağıtmaya çalıştım.

Bir gece kurumaya bıraktım ve gündüz arka kısımlarında kalan yerleri gerdirdim. Metal halka için ucu kıvrık bir pense vardı. O metal halkalardanda almak istedim ama minimum 1 kg satılıyormuş. E bana toplam 30-40 tane gerekecek. Saolsun yine Kaan başkanın önerisiyle 1nv bakır tel kullanarak çözdüm.

İlk deneme için gayet başarılı oldu kanımca. Keza ben döşemeci değilim.

Buda ikili hali

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arka alt kısımla devam ettim.
    Ondada aynı şekilde önce metal halkaları söktüm ve çıkan kumaşı kalıp olarak kullandım.

Arka alt kısım kaplanmış hali

Nasıl duruyor çalışmaları

Sonra ön koltuklara geçtim. Önce kafalıkları çıkarttım. Sonra koltuk yatırma mekanizmasının ucu sonrasında diğer tarafta duran tek plastik klips. Tabi ön iki koltuktada çıkarken kırıldılar. Şimdi onlardan bulmam lazım. Sır kısmının plastikleri söküldükten sonra ilk koltuğun etrafındaki 6 adet yayı zor olsada söktüm. Süngeri komple dışarı alıp eski yapışkanları plastik fırçayla temizledim.

Deneme için arka kapağı taktığımda biraz fazla gerdirdiğimi farkettim. Sünger zamanla yumuşadığı için hemen deforma oluyor. Biraz daha bollaştırıp tekrar kapattım. Üst kısımdaki boşluk artık eskiki gibi durmuyor.

Yerinde nasıl duruyor vol. bilmemkaç

Ön koltuklar arkalara göre daha fazla kullanıldığı için süngerler densitesini kaybetmiş ve biraz gerdirince hemen şekli değişiyor. Orta kısımlarda biraz potluklar kaldı. Onunda illaki bir yöntemi vardır ama dediğim gibi ben döşemeci değilim. Elimden geldiği kadar toparladım. Zaten tamamını araca taktıktan sonra hiç göze batmıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tabi paslı ayaklarıda öyle bırakacak değiliz. Temizleriz diye başlayan maceramız mini restorasyona döndü

Biraz zımpara - tel fırça sonrası boya

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hafta çok yoğun geçti bu nedenle saece geceleri ilgilenebildim.
    Koltukları bitirmem tam 1 hafta sürdü ama bence değdi.

Sadece kafalıklar kaldı. Onlar içinde validenin dikiş makinasına göz kesiyorum ama belkide döşemeci arkadaşa yanlayabilirim.

Önde koltuklar yokken direksiyon ve torpidoyu güzelce temizledim.

Kürdans Dıteylink

Arka koltukları sabitledim. Önlerinde 2 tane vida varmış Takarken biraz zorladı ama koltuğun şeklinin düz durmasını bu iki vida sağlıyormuş.
    Daha önce takılı değillerdi.

Yıkadığım taban halısı bu sıcak geçen haftada tamamıyla kurudu. Önce onun montajıyla başladım .

Montajını yaparken alt kısımda hiçbir yeri kesmeme gerek kalmadı. İzolasyon esnasında köşeleri çok dikkatli ve esneterek yapıştırmam sayesinde oldu sanırım.
    Koltukları yerleştirirken gerekli kısımları maket bıçağı ile açıp izolasyonlu kısımları kesicem.

Arka koltuklar ve taban halımız.

Arka yan kısımları şimdilik olduğu gibi taktım. Çok gözüme batarsa onlarıda ön kapıları yaptığım siyah kumaşla kaplamayı düşünüyorum.

Ön koltuklarda yerine yerleşti.

Yıpranan vites topuzunuda yenisiyle değiştirdim.

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iki yerde ben döşemeci değilim demişsin ama bildiğin döşemecide yapılmış işçilik gibi olmuş. tek eksik ekipman olsa gerek yoksa gayet iyi.

ellerine sağlık çok iyi ilerliyor.

en son öncesi ve sonrası bakınca fark inanılmaz boyutta olacak

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler