PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredi Dosya Masrafı İadesi

Sayfa : [1] 2

free-hifi
18-03-2013, 10:38
Dün haberlerde söylediler yargıtaydan onay çıkmış prosedür hakkında biligisi olan veya yardımcı olabilecek var mı ?

Tunacan
18-03-2013, 11:30
http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/son-10-yilda-kredi-kullananlar-dikkat-53842.html

Doğu
18-03-2013, 11:32
ing de kredim var, haberlerde yeni çıktı fakat 2 oldu ben iade talebi yapalı. sıraya koyduklarını ve eski kredilerden başlayıp yeniye doğru geldiklerini söyledi. bekliyoruz..

milksop
18-03-2013, 11:42
nasıl talepte bulunuyoruz. avukat yoluylamı yoksa şubeye gidip talep mi ediyoruz.

fatihtemizer
18-03-2013, 12:30
arastırdım lınkten evet dogru paralarınızı gerı alabılıyorsunuz bende basvurucam ınsallah sonuc cıkar..

alperkirman
18-03-2013, 12:33
bitmiş kredilerinde masraflarını alabiliyormuyuz?

bkaraca
18-03-2013, 12:46
Son on yıl diyor linkteki haberde lakin haber Yayınlanma tarihi 2012 ???

Alperen-B
18-03-2013, 12:49
sanırım hepsini alabiliyorsunuz. bitmiş, devam eden... yanlız prosüdürleri nedir bilemem

snan1910
18-03-2013, 12:57
1160 tl üstünde tutuyoe bizim masraf uğraşmayın alamazsınız dedi herkes ama varmı bilgisi olan?
Bu rakamin altindakiler kaymakamlıktan halledebiliyor zaten

fatihtemizer
Son on yıl diyor linkteki haberde lakin haber Yayınlanma tarihi 2012 ???

haberın altında mesajlar var yeni tarihli.

free-hifi
ing de kredim var, haberlerde yeni çıktı fakat 2 oldu ben iade talebi yapalı. sıraya koyduklarını ve eski kredilerden başlayıp yeniye doğru geldiklerini söyledi. bekliyoruz..

BENDE 15000 çektim 2. taksidi ödedim nasıl başvuru yapacağım örnek bir dilekçe varmı sizde?

JumboAli
18-03-2013, 13:05
ben 650 lıra dosya masrafı verdım gerı alabılcekmıyım?

serqan23
18-03-2013, 13:21
takipteyim dilekçe örneği varsa hemen basvurucam

CafCaf
18-03-2013, 13:31
benimde 2 kredim aileminde 3 kredisi var ödendi bitti alınıyorsa bende takipteyim ...

ACTPK
18-03-2013, 13:49
5 tane falan başlamış bitmiş ya da devam eden benim var. Herkese benden çay!

Edit: nasıl alıyoruz bu paraları geriye?

BARR
18-03-2013, 13:54
Bizim 10 a yakın var 100.000tl den fazla her birinin dosya masrafını alabiliyorsak benden de herkese çay.. :D

clioGT
18-03-2013, 14:01
Dosya masrafı Yargıtay kararıyla iade ediliyor - Takvim - 18 Mart 2013 (http://www.takvim.com.tr/Ekonomi/2013/03/17/dosya-masrafi-yargitay-karariyla-iade-ediliyor)

bu mudur haber?

arifozcelik
18-03-2013, 14:04
buyrun dilekçe örneği arkadaşlar

Kredi masraflarını nasıl geri almak için dilekçe örneği | İşkur (http://www.iskur.us/banka/kredi-masraflarini-nasil-geri-almak-icin-dilekce-ornegi.html)

gokcell13
18-03-2013, 14:04
Bu haber iyi oldu.Bende de 3 adet kredi mevcut.Bugun gideyim bakayım.

jr1905
18-03-2013, 14:05
3-4 kredide bizim var şöyle güzel bi dilekçe hazırlansa şablon niyetine bizde üzerinde editleyip göndersek nereye göndereceksek :)

ACTPK
18-03-2013, 14:23
buyrun dilekçe örneği arkadaşlar

Kredi masraflarını nasıl geri almak için dilekçe örneği | İşkur (http://www.iskur.us/banka/kredi-masraflarini-nasil-geri-almak-icin-dilekce-ornegi.html)

Teşekkür ederiz bu link ilk mesaja editlense iyi olur

ali_utku
18-03-2013, 14:27
15 tane de bizim var 10 tanesi bitmiş.hemen dilekçeyi hazırlayayım.

is bankası bu konuda en rahat iade eden bankaymış bu arada.

fatihtemizer
18-03-2013, 14:28
aynen arkadaslar su zamanda alacagım para ılac gıbı olur eger alabılırsek..son 10 yılda ev araba kredısı dahıl bayagı kredım var benımde..:D

RottingChrist
18-03-2013, 14:29
akbank genel müdürlüğünde görev yapan birisinden öğrendiğim bilgi şu şekilde. mevcut devam eden kredi için dilekçe veriyorsun ve inceleme sonrası hesabınıza iade ediyorlar. ama bu sadece akbank ve devam eden kredi ile alakalı. diğer bankalar ve biten krediler için geçerli olursa sanırım bir vti parası çıkar banada :) 2002 yılından beri hep kredi ödüyorum amk. bir bitmediler gitti.

powERS
18-03-2013, 14:37
benim pederde de var dır bi 5 6 tane. bi düşeyim üstüne :D

edt.

Yalnız başka sitelerdende bakayım dedim haberlere.

Google da hep ağustos 2012 nin haberleri çıkıyor.

Gazete kılıklılardan biri haber olsun diye eski şeyleri tekrar veriyor olmasın ?

imparatoR
18-03-2013, 14:56
hakem heyeti başkanıyla konuştum bizim ilin az önce yargıtay kararını bulmalıyız önce arkadaşlar..

CafCaf
18-03-2013, 15:04
hakem heyeti başkanıyla konuştum bizim ilin az önce yargıtay kararını bulmalıyız önce arkadaşlar..

krarı bulmak onların işi bizim işimiz değilya..

Kahn23
18-03-2013, 15:07
Size şöyle bir tüyo.

Her banka iade etmiyor. İlk önce karşı dava açılıyor. Açılan davayı banka kazanırsa mahkeme-avukatlık masraflarıyla birlikte tüketiciye ödetiyor. Yani yargıtay kararı son sözdür diye düşünmeyin. Midyata giderken pirinçten olmayın.

yucelebeci
18-03-2013, 15:10
bir kaç yorumda banka karşı dava açmış ve kazanmış arkadaşlar ona göre para alıyım derken daha fazlasını kaptırmayın !!

powERS
18-03-2013, 15:12

İşkurun sitesindede yorumlardan birinde tam olarak böyle olmuş sanırım. 1500 lira gibi birşey kitlenmiş tekrar tüketiciye..

imparatoR
18-03-2013, 15:17
krarı bulmak onların işi bizim işimiz değilya..

elbette onların işi aksini söylemedim,bu ildekilerin elinde henüz böyle bi karar yok süreci hızlandırmak adına zaten söylediğim.

mmustu
18-03-2013, 15:17
valla ya tutarsa diye işbankası şişli şubesi ve genel müdürlüğe bi dilekçe yazıp gönderdim :D

10 yılda en az 10 tane kredi çekmişimdir

|KaAn|
18-03-2013, 23:56
Eğerki kredi çekerken imzaladığınız sözleşme veya brot(ödeme planı) üzerinde yer alan dosya vb. masrafların olduğu kısım bilgisayar ortamında dolduruldu ise veya ilgili kısmın satırına imza atmış iseniz masraf iadesi hayali pek kurmayın. Bankaların açmış olduğu karşı davalarda bundan kaynaklıdır. Sözleşmelerde bilgisayar ortamında doldurulan her satırda geçen kısım altına imza atmış iseniz kullandırım sırasında kabul ettiğiniz anlamına gelir, aynı şekilde elle yazılan bir ibarenin yanında imzanız var isede geçerlidir.
Kullandığınız kredide imzaladığınız evrak kopyası var ise veya hatırlıyorsanız buna göre gitmeniz yararlı. Ayrıca canlı veya kapanan kredi hiç fark etmiyor masraf alanı ..... şeklinde olup el ile dolduruldu ve yan kısmına imza atmadı iseniz tüm masrafları iade alabilirsiniz.

Calderon
19-03-2013, 00:15
Bu tarz kararlar alınıyor ama sizler gibi bir avuç bilinçli insanlar bu işin peşine düşüyor bu ülkede kaç kişi bu paraların peşine düşecek ki ? Ben bugun kredi çekmeye gitsem banka yine benden dosya masrafı ücreti alacak.. Madem böyle bir karar alınıyor, devlet nezdinde bu ücreti talep eden bankalar tespit edilip bir yaptırım yapılmalı diye düşünüyorum...

Vintage
19-03-2013, 08:20
tüketici heyetine geçen hafta gittim 2 mesaj üstteki mesajın aynısını söyledi tüketici heyetindeki biri eğer sözleşmeyi kabul edip attıysanız olmaz dedi ki öyle konuşması vardı ki benim temsilcim mi bankaların temsilcisi mi anlamadım adeta "bizi uğraştırmayın bayım" modundaydı
ısrarlarıma ve bu masraf iade olsa süper olur görünüşüme bakarak ikna olmuş olacak ki anca "sözleşmeni getir inceleyelim" diyebildi

iade alanlar mevcut hatta geçmiş yıllarda başlayan ve devam edenlerde yüksek şans var
ama yeni çekilmiş kredilerde bu zor gözüküyor çünkü bankalar karar çıktığından bu yana bu konuda önlemlerini alıp sözleşmeye yansıtmış oluyorlar masrafı

ama denemekte fayda var banka zaten faiz alıyo dosya masrafı dedikleri mevzu bildiğin şeffaf dosya bide karton mavi dosya bunun bin tl tutarları bulması imkansız tüketiciden haksız kazanç sağlanıyo
banka bunu tüketiciye zorunlu gibi göstererek tüketicinin zor durumundan faydalanıyor tüm bunları bir dilekçeyle başvurup denemekte fayda var

bankadan alacağınız dosya masrafını gösterir bir belge imzalı olması iyi olur 2 adet
krediyi kullanan kişinin kimlik fotokopisi 2 adet
dilekçe 2 adet
ile bağlı olduğunuz kaymakamlığa giderek tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz
önce bankayada bi dilekçeyle başvuruda bulunursanızda olur(muhtemelen kabul etmeyeceklerdir)

hakem heyeti sizi pek takmayabilir eğer dilekçenizi alırlarsa evrak no takip no alın
hiç dilekçenizi almaya yanaşmazlarsa da başvurunuzu almadıklarına dair yazı isteyin başbakanlığa şikayette bulunacağım deyin

herkese bol şans 1bin tl ve altındakiler daha kolay alınabiliyorken bu tutarın üstündekiler uğraştırabiliyo
bu masraflar tak iade edilse ilaç olurdu

Doğu
19-03-2013, 09:37
nasıl talepte bulunuyoruz. avukat yoluylamı yoksa şubeye gidip talep mi ediyoruz.

ingden kesintilerime dair dekont aldım, daha sonra büyük mükellefler vergi dairesine dilekçe yazdım. sıraya konduğu, eski tarihten yeni tarihe doğru ödeme yapacaklarını söylediler ama yaklaşık 2 ay oldu ses yok henüz

|KaAn|
19-03-2013, 19:52
tüketici heyetine geçen hafta gittim 2 mesaj üstteki mesajın aynısını söyledi tüketici heyetindeki biri eğer sözleşmeyi kabul edip attıysanız olmaz dedi ki öyle konuşması vardı ki benim temsilcim mi bankaların temsilcisi mi anlamadım adeta "bizi uğraştırmayın bayım" modundaydı
ısrarlarıma ve bu masraf iade olsa süper olur görünüşüme bakarak ikna olmuş olacak ki anca "sözleşmeni getir inceleyelim" diyebildi

iade alanlar mevcut hatta geçmiş yıllarda başlayan ve devam edenlerde yüksek şans var
ama yeni çekilmiş kredilerde bu zor gözüküyor çünkü bankalar karar çıktığından bu yana bu konuda önlemlerini alıp sözleşmeye yansıtmış oluyorlar masrafı

ama denemekte fayda var banka zaten faiz alıyo dosya masrafı dedikleri mevzu bildiğin şeffaf dosya bide karton mavi dosya bunun bin tl tutarları bulması imkansız tüketiciden haksız kazanç sağlanıyo
banka bunu tüketiciye zorunlu gibi göstererek tüketicinin zor durumundan faydalanıyor tüm bunları bir dilekçeyle başvurup denemekte fayda var

bankadan alacağınız dosya masrafını gösterir bir belge imzalı olması iyi olur 2 adet
krediyi kullanan kişinin kimlik fotokopisi 2 adet
dilekçe 2 adet
ile bağlı olduğunuz kaymakamlığa giderek tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz
önce bankayada bi dilekçeyle başvuruda bulunursanızda olur(muhtemelen kabul etmeyeceklerdir)

hakem heyeti sizi pek takmayabilir eğer dilekçenizi alırlarsa evrak no takip no alın
hiç dilekçenizi almaya yanaşmazlarsa da başvurunuzu almadıklarına dair yazı isteyin başbakanlığa şikayette bulunacağım deyin

herkese bol şans 1bin tl ve altındakiler daha kolay alınabiliyorken bu tutarın üstündekiler uğraştırabiliyo
bu masraflar tak iade edilse ilaç olurdu

"banka zaten faiz alıyo dosya masrafı dedikleri mevzu bildiğin şeffaf dosya bide karton mavi dosya bunun bin tl tutarları bulması imkansız tüketiciden haksız kazanç sağlanıyo." Yazından kopyaladığım yerde haksız kazanç sağlıyor demişsin,bunu biraz menüye baktıktan sonra yediğin yemeğin fiyatının ödemeye geldiğinde çıkan farklılık düşün. Banka sana bir sözleşme imzalatıyor.Bu sözleşmeyi okumak senin hakkın, imzalayarak içeriğini kabul ediyorsun. Eğer sözleşmende 1.000tl krediyi 900tl masraf ile kullandıracağına imza attıysan, herşey için çok geçtir.
Bankada çalışıyorum ve kredi kullandırım,bu tip iadelerle ilgiliyim. 1.000tl -/+ farklı kurumlar bakıyor bundan dolayı halkıysanız dahi süreç uzayabiliyor; nasılki kullandırdığınız kredinin şube yetkisi veya genel müdürlük yetkisinde çıkma durumunda olduğu gibi.

luca55
19-03-2013, 19:57
bundan sonra cekılecek kredılerde dosya masrafı alınmayacak mı yani?

onursumer
19-03-2013, 20:04
son 10 yılmı :D oh oh ya nasıl sevindim eğer alabliyorsak ciddi bi para toparlarım ben :D

cXe
19-03-2013, 20:27
bundan sonra cekılecek kredılerde dosya masrafı alınmayacak mı yani?

alınacak ama kredi çekerken imza attığın için geri iade etmeyecekler, üstüne birde dilekçe verip mahkeme açıp kaybettiğin için masraflarda sana kalacak...

Vintage
19-03-2013, 21:25
"banka zaten faiz alıyo dosya masrafı dedikleri mevzu bildiğin şeffaf dosya bide karton mavi dosya bunun bin tl tutarları bulması imkansız tüketiciden haksız kazanç sağlanıyo." Yazından kopyaladığım yerde haksız kazanç sağlıyor demişsin,bunu biraz menüye baktıktan sonra yediğin yemeğin fiyatının ödemeye geldiğinde çıkan farklılık düşün. Banka sana bir sözleşme imzalatıyor.Bu sözleşmeyi okumak senin hakkın, imzalayarak içeriğini kabul ediyorsun. Eğer sözleşmende 1.000tl krediyi 900tl masraf ile kullandıracağına imza attıysan, herşey için çok geçtir.
Bankada çalışıyorum ve kredi kullandırım,bu tip iadelerle ilgiliyim. 1.000tl -/+ farklı kurumlar bakıyor bundan dolayı halkıysanız dahi süreç uzayabiliyor; nasılki kullandırdığınız kredinin şube yetkisi veya genel müdürlük yetkisinde çıkma durumunda olduğu gibi.

sözleşme imzalattıkları doğru ve de burda hukuken ilanda edilmiş olur icabta yani kağıt üstünde zaten haklılar o dediğiniz gibi aynen
ama şöylede bir durum var daha önce bu uygulama sözleşmeye eklenmemiş bi haldeydi yani normal olan birşey niye sözleşmeye eklenmedi o yıllarda vede en üst kurum olan yargıtaya kadar gitti olay nitekimde yargıtay tüketicine lehine karar verdi

sözleşmede masrafı kabul edip imzalandıktan sonra iade mümkün mü?
bence mümkün ama bunun için ciddi emek,vakit ve nakit gerekiyo
e nakit için bile nakit gerektiğinden yeni kredi çekenlerin bunla uğraşmaması sizinde dediğiniz gibi daha doğru

yoksa sözleşmede sadece bağlayıcı olmayabilirdi örneğin:imzaladığınız senetlerde verilen süre dolduğunda bile icraya gelen memurlar her eşyayı alamadan gidiyo insan haklarına aykırı bulunduğundan

biraz karışık oldu:)sizede muhalif değilim yanlış anlaşılmasın sen ben kredi kullananların genel sorunundan bahsettim
yoksa dosya masrafı dediğiniz olayın o kadar tutacak bi para olmadığı bellidir zaten

brs852
19-03-2013, 21:31
kredi ve kredi kartı aidatları için başvurup sonra tersi olup patlayanlar var bütün masrafları kendi ödemek zorunda kalanlar. bende 2 kredi kartı vardı biri telefon ile diğeri sözleşme ile geldi telefon ile gelen kartın sözleşmesi olmadığı için ücretleri aldım ama diğerini alamadım henüz uğraşmaya devam ya banka yılacak benden ya da ben onlardan :)

|KaAn|
19-03-2013, 22:34
sözleşme imzalattıkları doğru ve de burda hukuken ilanda edilmiş olur icabta yani kağıt üstünde zaten haklılar o dediğiniz gibi aynen
ama şöylede bir durum var daha önce bu uygulama sözleşmeye eklenmemiş bi haldeydi yani normal olan birşey niye sözleşmeye eklenmedi o yıllarda vede en üst kurum olan yargıtaya kadar gitti olay nitekimde yargıtay tüketicine lehine karar verdi

sözleşmede masrafı kabul edip imzalandıktan sonra iade mümkün mü?
bence mümkün ama bunun için ciddi emek,vakit ve nakit gerekiyo
e nakit için bile nakit gerektiğinden yeni kredi çekenlerin bunla uğraşmaması sizinde dediğiniz gibi daha doğru

yoksa sözleşmede sadece bağlayıcı olmayabilirdi örneğin:imzaladığınız senetlerde verilen süre dolduğunda bile icraya gelen memurlar her eşyayı alamadan gidiyo insan haklarına aykırı bulunduğundan

biraz karışık oldu:)sizede muhalif değilim yanlış anlaşılmasın sen ben kredi kullananların genel sorunundan bahsettim
yoksa dosya masrafı dediğiniz olayın o kadar tutacak bi para olmadığı bellidir zaten

Danışıklı dövüş var ortada :) Kanun çıkmadan,daha doğrusu ortaya böyle bişey çıktıktan sonra tüm bankalar kendi avukatlarının yardımıyla sözleşmelerini yeniledi yenilemeyede devam ediyor bu tip davalarda kaybetmemek adına.
Dosya masrafı yoksa yüksek faiz oranları olur her zaman bu gerçeğin kendisi. Bayram seyranlarda masrafsız krediler müşteri memnuniyetinden çok diğer bankalara kaptırmama adınadır.Kendi bankamda 630+ şube 11.000in üstündede çalışan var bir şekilde daha fazla kazanç sağlamak zorundalar.Yaklaşık bir sene önce kendi personelinin çektiği krediden bile hayat sig. kesintisi yapmaya başlandı gerisini sen düşün :)

Vintage
19-03-2013, 22:43
Danışıklı dövüş var ortada :) Kanun çıkmadan,daha doğrusu ortaya böyle bişey çıktıktan sonra tüm bankalar kendi avukatlarının yardımıyla sözleşmelerini yeniledi yenilemeyede devam ediyor bu tip davalarda kaybetmemek adına.
Dosya masrafı yoksa yüksek faiz oranları olur her zaman bu gerçeğin kendisi. Bayram seyranlarda masrafsız krediler müşteri memnuniyetinden çok diğer bankalara kaptırmama adınadır.Kendi bankamda 630+ şube 11.000in üstündede çalışan var bir şekilde daha fazla kazanç sağlamak zorundalar.Yaklaşık bir sene önce kendi personelinin çektiği krediden bile hayat sig. kesintisi yapmaya başlandı gerisini sen düşün :)

Allah orda çalışanada kredi çekenede kolaylık versin
keşke imkan olsada bu kredileri çekmeye mecbur kalmasak :)

ofli
21-03-2013, 13:02
Dün akbankı aradım bana mail le dönmüşler iade edemeyiz gibisine uğraş bizimle diyor kısaca :D

Kredi kullanım ücreti ileilgili iletiniz Bankamıza ulaşmıştır.

Bankacılık hizmetleriyle ilgili müşterilerden alınması gereken ücret,komisyon ve masraflara ait tarife Genel Müdürlüğümüzce tespit edilmekteve Bankaların diğer iş ve hizmetlerinde olduğu gibi krediişlemlerindeki komisyon tahsilatları da Bankacılık Kanunu, TicaretKanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a uygun olarak yerinegetirilmektedir. Şubelerimizce bu tarife dahilinde müşterilerimizdenücret talep edilmektedir.

Bankamız kredi kullandırım işlemlerinde alınmakta olan ücret vekomisyon tutarları hakkında detaylı bilgi tarafınızla, kullandırımişlemi öncesinde sözlü olarak paylaşılmaktadır. Ayrıca, kredikullandırım işlemi öncesinde tarafınıza iletilen Sözleşme Öncesi BilgiFormu'nda kredinize ilişkin tahsil edilecek ücret ve komisyon bilgileriyer almaktadır. Bunlar dışında, kullandırım işleminde tarafınızcaimzalanan Tüketici Kredisi Sözleşmesi ve bunun ayrılmaz eki olan ödemeplanında da ücret ve komisyonlar detaylı olarak belirtilmektedir.

Bankamız kredi kullandırım işlemlerinde alınacak olan masraf vekomisyon oranları hakkındaki detaylı güncel bilgiye Akbank (http://www.akbank.com) webadresimizden Ürün ve Hizmet Ücretleri başlığı altından ulaşabilirsiniz.

Kredi kullanım ücretinin iadesi yönündeki talebinize olumlu yanıtverilememektedir.

Bilgilerinizi rica ederiz.

Saygılarımızla,

Akbank

free-hifi
23-03-2013, 11:55
akbank böyledir ben tüketici hakem heyetine gittim vadesiz hesabımdan kestikleri 45 tl yi 3 ay sonra aldım

alperkirman
23-03-2013, 12:08
akbank böyledir ben tüketici hakem heyetine gittim vadesiz hesabımdan kestikleri 45 tl yi 3 ay sonra aldım

hesap kesim ücretini ve kredi kartı ücretini akbank telefonda hallediyo bi dahaki ay hesabına gönderiyo
ama kredi masralarını geri almak çok imkansız gözüküyo hatta akbanka sordum yeni kredilerden masraf alınıyomu diye tabiki dediler :D

volkan23
23-03-2013, 12:19
il hakem heyetıne gıdıp gıda sanayı tıcaret komıtesı war ordan dılekce dolduruyosunuz usulsuzluk oldugunu acıklıyorsunuz kredı cektıgınız zaman sıze verılen dokuman kımlık fotokopısı we tc numarası ıle adres bılgısı werıyorsunuz ordan hakem heyetıne gıdıp onaylanınca banka sızı arıyo we alacakmısın veya hesabınızdan mı duselım dıe cetrefellı sorular soruyor ben cıkmaz zannettım ama kurusuna kadar aldım bıde bankadan arıyan adam bana eften puften sekıl yaptı kızdım dedım senıde sıkayet edeyım mı bı efendı moduna gırdı 976 lıra 35 kurus hepsını aldım verıyorlar abı vermezlerse dusun pesıne hukmt konagından oluyor yrdmcı olurlar

dj_batukaan
23-03-2013, 12:31
1. Akbank kadar şeref... bir banka daha yok onlardan hiç bir şey alamazsınız...
2. si devlet bu yaptırımın yanında değil yasa haksız kazanç olarak onaylanıyor. daha sonra ee sen sözleşmeye imza atmışsın diye red ediliyor. Kardşim ben bankacımıyım adam dosya masrafı var dedi bende Krediye muhtaç olduğum için attım imzayı aldım ama madem bu haksızdı imza atmam neyi değiştirir..

Kısacası canım Türkiye'min canım oyunları hiç bi zaman vatandaş için gülmeyecek hep bu şirketler ve godamanlar bizi dürtüklemeye devam edecek..

bir arada cam filmi cezası geri ödeniyor. diye haber çıktı cezası yok dendi Tüv hafif kusur olarak muayneden geçirdi ama Polis cam filmi olan arabaları çatır cutur bağlayıp ceza kesiyor.... nerde iade nerede cezai iptali ?

coastguard
23-03-2013, 13:43
Ben anlamadım harbiden alabilen var mı ? Yoksa rüyamı görüyoruz?

onn_dear
23-03-2013, 14:24
Madem haksiz kazanc madem alinmamali hukumet cikaracak yasasini alinmayacak bundan sonra ve gecmise donuk iade edilsin diyecek ne diye bizi ugrastiriyorlar?

|KaAn|
23-03-2013, 15:58
1. Akbank kadar şeref... bir banka daha yok onlardan hiç bir şey alamazsınız...
2. si devlet bu yaptırımın yanında değil yasa haksız kazanç olarak onaylanıyor. daha sonra ee sen sözleşmeye imza atmışsın diye red ediliyor. Kardşim ben bankacımıyım adam dosya masrafı var dedi bende Krediye muhtaç olduğum için attım imzayı aldım ama madem bu haksızdı imza atmam neyi değiştirir..

Kısacası canım Türkiye'min canım oyunları hiç bi zaman vatandaş için gülmeyecek hep bu şirketler ve godamanlar bizi dürtüklemeye devam edecek..

bir arada cam filmi cezası geri ödeniyor. diye haber çıktı cezası yok dendi Tüv hafif kusur olarak muayneden geçirdi ama Polis cam filmi olan arabaları çatır cutur bağlayıp ceza kesiyor.... nerde iade nerede cezai iptali ?

Önceki postlarımı okursanız konuyu daha net anlayabilirsiniz.Burdaki "haksız kazanç"tan kasıt sizin imzaladığınız sözleşmeden sonra alınan masrafların iadesidir. Bilgisayar ortamında hazırlanan sözleşmede xxxTL masraf ibaresi yer alıyorsa masraf iadesi hayal olur.
Sözleşmeyi imzaladınız diyelim masraf alanı ....... şeklinde boş bırakılmış ve bankadaki portföy arkadaş burayı sonradan kalem ile xxx TL ile belirtti ise bu masrafların iadesini alabilirsiniz; tabi sizin el yazınız ve ilgili satıra tekrar imza atmadıysanız.

dj_batukaan
24-03-2013, 17:27
Önceki postlarımı okursanız konuyu daha net anlayabilirsiniz.Burdaki "haksız kazanç"tan kasıt sizin imzaladığınız sözleşmeden sonra alınan masrafların iadesidir. Bilgisayar ortamında hazırlanan sözleşmede xxxTL masraf ibaresi yer alıyorsa masraf iadesi hayal olur.
Sözleşmeyi imzaladınız diyelim masraf alanı ....... şeklinde boş bırakılmış ve bankadaki portföy arkadaş burayı sonradan kalem ile xxx TL ile belirtti ise bu masrafların iadesini alabilirsiniz; tabi sizin el yazınız ve ilgili satıra tekrar imza atmadıysanız.

Hocam neyi anlatıyorsun burası Türkiye be.. yok noktalı olursa alırsın yok noktalı değilde yazılı olursa alamazsın... sadece TV lerin bilmenelerin kendi çapında eğlenmeleri kimsenin bişey alacağı yok devletinde hiçte umrunda değil..

Ona bakarsanız Kart aidatlarıda veriliyordu 75 milyonun neredeyse yarısı kart kullanıyor. içinden kaç kişi bu parayı geri almış..

mechanic
24-03-2013, 18:36
Çpk uzun yazılar yazılmış ta.. Sözleşmede varsa ve imzalanmışsa para alamazsınız. Bankacı arkadaşıma da şöyle bir yazı gelmişti, bu masrafların ne kadar olduğunu bankaya sorarsanız 70 liraya kadar mazraf alabilirsiniz demişler. Henüz geri alan birini görmedim dedi.

|KaAn|
24-03-2013, 18:56
Hocam neyi anlatıyorsun burası Türkiye be.. yok noktalı olursa alırsın yok noktalı değilde yazılı olursa alamazsın... sadece TV lerin bilmenelerin kendi çapında eğlenmeleri kimsenin bişey alacağı yok devletinde hiçte umrunda değil..

Ona bakarsanız Kart aidatlarıda veriliyordu 75 milyonun neredeyse yarısı kart kullanıyor. içinden kaç kişi bu parayı geri almış..

Bankada çalışıp kredi kullandırım ile birlikte bu tip işleri yaptığım için yazıyorum :)
İade ediliyor sözleşmenin belirttiğim şekilde ise,tutara göre banka dilekcesi,hakem heyeti,bilir kişi raporuna uygun olarak.

dj_batukaan
25-03-2013, 22:35
Bankada çalışıp kredi kullandırım ile birlikte bu tip işleri yaptığım için yazıyorum :)
İade ediliyor sözleşmenin belirttiğim şekilde ise,tutara göre banka dilekcesi,hakem heyeti,bilir kişi raporuna uygun olarak.

Sakın yanlış anlama yada şahsına olarak düşünme ama Bankacıların hiç birine güvenim yok şu 2012 yılı içinde bir dünya şey yaşadım hepsini geçtim 8 ay oldu daha banka hesabımdan çekilen paranın hesabını bile veremediler...

Kullandığım 4 yada 5 tane kredi kartı vardı hepsini kapattım şimdi hiç yok geriye kalan 2 adette Kredim var Allahın izniyle de onları kapatırsam Allah bir daha hiç kimseyi bankaların eline düşürmesin.. hepsi kapansın

param varsa harcarım yoksa bakarım :) Onların ocağına düşen yanmış...

gokcell13
26-03-2013, 00:05
Sakın yanlış anlama yada şahsına olarak düşünme ama Bankacıların hiç birine güvenim yok şu 2012 yılı içinde bir dünya şey yaşadım hepsini geçtim 8 ay oldu daha banka hesabımdan çekilen paranın hesabını bile veremediler...

Kullandığım 4 yada 5 tane kredi kartı vardı hepsini kapattım şimdi hiç yok geriye kalan 2 adette Kredim var Allahın izniyle de onları kapatırsam Allah bir daha hiç kimseyi bankaların eline düşürmesin.. hepsi kapansın

param varsa harcarım yoksa bakarım :) Onların ocağına düşen yanmış...

+ 1 :icon_tup:

burkaykalyon
02-04-2013, 18:56
Konuya bir güncel çekeyim. Bilgilendirme de yapmış olayım. Hem benim hem de annemin kullanmış olduğu krediler vardı. 4 ay önce başvurmuştuk ve bugün ikisinin de dosya masrafı iadesini seve seve :) verdi iki farklı banka. Her türlü sorusu olan(süreçle ilgili veya yapılacak işlemler) yardımcı olabilirim..

Tahir
02-04-2013, 19:56
Konuya bir güncel çekeyim. Bilgilendirme de yapmış olayım. Hem benim hem de annemin kullanmış olduğu krediler vardı. 4 ay önce başvurmuştuk ve bugün ikisinin de dosya masrafı iadesini seve seve :) verdi iki farklı banka. Her türlü sorusu olan(süreçle ilgili veya yapılacak işlemler) yardımcı olabilirim..

Süreç nasıl işledi?kimi kaymakamlık kanalından kimi doğrudan bankaya başvuru yapıyor bende doğrudan bir dilekçe ile başvurdum ama ne olur bilinmez..

burkaykalyon
02-04-2013, 20:00
Çok basit. İlk önce oturduğunuz ilçenin heyetine gidiyorsunuz. Mahkeme heyeti veya tüketici hakları mahkemesi. Oraya başvuru yapıyorsunuz. Sonra bankaya gidip kredi hesap dökümü alıyorsunuz. Sonra o dökümü heyetteki başvuru formuna ekliyorsunuz. Ancak püf nokta şu. Bankaya hesap dökümünü dosya masrafı iadesi için aldığınızı söylemeyin :) Sonra beklemeye başlıyorsunuz. Posta geliyor ya da hesapta parayı görüyorsunuz :) Benimki 3,5 ay sürdü. Belki daha uzun sürebilir.

Tahir
02-04-2013, 20:17
Çok basit. İlk önce oturduğunuz ilçenin heyetine gidiyorsunuz. Mahkeme heyeti veya tüketici hakları mahkemesi. Oraya başvuru yapıyorsunuz. Sonra bankaya gidip kredi hesap dökümü alıyorsunuz. Sonra o dökümü heyetteki başvuru formuna ekliyorsunuz. Ancak püf nokta şu. Bankaya hesap dökümünü dosya masrafı iadesi için aldığınızı söylemeyin :) Sonra beklemeye başlıyorsunuz. Posta geliyor ya da hesapta parayı görüyorsunuz :) Benimki 3,5 ay sürdü. Belki daha uzun sürebilir.

3,5 ay epeyce uzunmuş ama beklemeye değer bankadan zengin değiliz ya:D

srk34
02-04-2013, 21:51
Sayın ..............

Öncelikle belirtilmesi gerekir ki; Bankamız uygulamasında müşterilerimize kullandırılan kredilerden alınacak masraf ücretleri gerek Bankamız Şubelerinde, gerek internet sitemizde ve gerekse basın yoluyla, müşterilerimizin anlayabileceği ve görebileceği şekilde ilan edilmekte ve müşterilerimiz söz konusu masraflar hususunda muhakkak uyarılmaktadır.

Şubemiz nezdinde kullanmış olduğunuz tüketici kredileri ile ilgili olarak imzalanmış olan Tüketici Kredisi Sözleşmesinde "Müşteri, işbu kredi sözleşmesinin ve bu nedenle verilen veya verilecek her türlü teminatlarla ilgili işlemlerde mevzuatın gerektirdiği kredi maliyet artışlarını, her türlü masrafları, vergi, resim ve harcı ödemeyi kabul eder." şeklindeki düzenleme ile müşterimiz söz konusu ödemeyi açıkça taahhüt etmektedir. Öte yandan, Türk Ticaret Kanununun "Ücret İsteme Hakkı" başlıklı 20. maddesinde yer alan "Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüş olan tacir uygun bir ücret isteyebilir." düzenlemesi çerçevesinde Bankamızın tacir sıfatı dolayısıyla müşterilerden masraf, komisyon vb. talep etme hakkı bulunmaktadır.

T.C. Merkez Bankası tarafından çıkarılan 9.12.2006 tarih, 26371 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2006/1 sıra no.lu Mevduat ve Kredi Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğde, kredi işlemlerinde faiz dışında alınacak her türlü komisyon ve ücretlerin bankalar tarafından serbestçe belirlenebileceği öngörülmüştür. Ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun, bankaların müşterilerine sunduğu hizmetler karşılığı tahsil ettikleri masraf ve komisyonları ilan etmeleri gerekliliğine ilişkin 06.01.2011 tarih 2011/1 sayılı Genelgesi uyarınca, Bankamız internet sitesinde yer alan Ürün ve Hizmet Ücretleri sekmesinde tarifemizde yer alan masraflara yer verilmektedir.

Sonuç olarak; tahsis edilen tüketici kredilerinden kaynaklanan masrafların tarafınıza iade edilmesi yönündeki talebinizin karşılanamayacağını iletmek isteriz. Bununla birlikte, Bankamızdan kullandığınız kredilere ilişkin masraf dökümü, bilgi ya da belge temini işlemi Şubenizin yapacağı arşiv çalışması sonucu netleşebileceğinden bu konuda Şubenize ıslak imzalı talep dilekçesi bırakmanız ya da bizzat başvuruda bulunmanızı rica ederiz.

Saygılarımızla,

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
Müşteri İlişkileri Birimi

hepsi hikaye geri ödedikleri falan yok karşılıklı dosya masrafı alıncak diye imza atılmış deyip işin içinden çıkıyorlar anlaşılan

burkaykalyon
03-04-2013, 08:11
Sayın ..............

Öncelikle belirtilmesi gerekir ki; Bankamız uygulamasında müşterilerimize kullandırılan kredilerden alınacak masraf ücretleri gerek Bankamız Şubelerinde, gerek internet sitemizde ve gerekse basın yoluyla, müşterilerimizin anlayabileceği ve görebileceği şekilde ilan edilmekte ve müşterilerimiz söz konusu masraflar hususunda muhakkak uyarılmaktadır.

Şubemiz nezdinde kullanmış olduğunuz tüketici kredileri ile ilgili olarak imzalanmış olan Tüketici Kredisi Sözleşmesinde "Müşteri, işbu kredi sözleşmesinin ve bu nedenle verilen veya verilecek her türlü teminatlarla ilgili işlemlerde mevzuatın gerektirdiği kredi maliyet artışlarını, her türlü masrafları, vergi, resim ve harcı ödemeyi kabul eder." şeklindeki düzenleme ile müşterimiz söz konusu ödemeyi açıkça taahhüt etmektedir. Öte yandan, Türk Ticaret Kanununun "Ücret İsteme Hakkı" başlıklı 20. maddesinde yer alan "Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüş olan tacir uygun bir ücret isteyebilir." düzenlemesi çerçevesinde Bankamızın tacir sıfatı dolayısıyla müşterilerden masraf, komisyon vb. talep etme hakkı bulunmaktadır.

T.C. Merkez Bankası tarafından çıkarılan 9.12.2006 tarih, 26371 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2006/1 sıra no.lu Mevduat ve Kredi Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğde, kredi işlemlerinde faiz dışında alınacak her türlü komisyon ve ücretlerin bankalar tarafından serbestçe belirlenebileceği öngörülmüştür. Ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun, bankaların müşterilerine sunduğu hizmetler karşılığı tahsil ettikleri masraf ve komisyonları ilan etmeleri gerekliliğine ilişkin 06.01.2011 tarih 2011/1 sayılı Genelgesi uyarınca, Bankamız internet sitesinde yer alan Ürün ve Hizmet Ücretleri sekmesinde tarifemizde yer alan masraflara yer verilmektedir.

Sonuç olarak; tahsis edilen tüketici kredilerinden kaynaklanan masrafların tarafınıza iade edilmesi yönündeki talebinizin karşılanamayacağını iletmek isteriz. Bununla birlikte, Bankamızdan kullandığınız kredilere ilişkin masraf dökümü, bilgi ya da belge temini işlemi Şubenizin yapacağı arşiv çalışması sonucu netleşebileceğinden bu konuda Şubenize ıslak imzalı talep dilekçesi bırakmanız ya da bizzat başvuruda bulunmanızı rica ederiz.

Saygılarımızla,

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
Müşteri İlişkileri Birimi

hepsi hikaye geri ödedikleri falan yok karşılıklı dosya masrafı alıncak diye imza atılmış deyip işin içinden çıkıyorlar anlaşılan

Hesap dökümünü(''Kredi dosya masrafı iadesi'' açıklamalı) ve Tüketici Hakları Mahkemesinin onay kağıdını ve paranın resmini koysam ne dersin?

Berker
03-04-2013, 09:44
Sayın....

Konuyla ilgili hukuk müdürlüğüne ve müşteri memnuniyetine döndüğümüzde bize verilen bilgi bu yöndedir;

“dosya masrafı”, imzalamış olduğunuz Tüketici Kredisi Sözleşmesi ile anılan sözleşmenin eki ve ayrılmaz parçası olan Kredi Bilgileri ve Ödeme Planında “Kredi Kullandırım Dosya Masrafı” olarak açıkça düzenlenmiştir.

Tüm bu nedenlerle, kullanmış olduğunuz krediye ilişkin olarak tahsil edilen dosya masrafının iadesine ilişkin talebinizi yerine getiremediğimizi bilgilerinize sunarız..

Saygılarımızla,

T. Garanti Bankası A.Ş.

powERS
03-04-2013, 09:46
burkay 4 ay önce başvurduğunuz kredinin dosya masrafları 3.5 ay sonra geldi diyorsun :D
2. haftada başlamışsınız yani işlemlere ?

birde bankadan nasıl aldınız ne dedınız bordrolar ıcın ?

ya böyle haberler çıkıyor içimizde bi umut bi filizlenme :D

burkaykalyon
03-04-2013, 09:55
burkay 4 ay önce başvurduğunuz kredinin dosya masrafları 3.5 ay sonra geldi diyorsun :D
2. haftada başlamışsınız yani işlemlere ?

birde bankadan nasıl aldınız ne dedınız bordrolar ıcın ?

ya böyle haberler çıkıyor içimizde bi umut bi filizlenme :D

Aga haberde gördük anında başvurduk. 2.taksit miydi neydi işte. 4 ay önce başvurduğumuz sürecin başlangıcıydı. 3,5 - 4 ay içinde sonuçlandı bizim işlemler.

Bankadan ''selamınaleyküm ben kredi hesabımın dökümünü istiyorum. Ne zaman ödemişim ne ödemişim benden ne kesintiler yapılmış onları görmek istiyorum'' dedim.

Benimde ümidim yoktu ama 2 farklı bankadan da gelince ehi ehi oldum :D

onursumer
03-04-2013, 10:24

burak detayları verirsen super olur bende başvurucam 12 tane kredim var :D

en son dun kredi çektim onda artık yazı yazdırıp imzalatıyorlar ama dosya masrafı + sigorta 250tl yapmışlar eskisi gibi değil :)

burkaykalyon
03-04-2013, 10:40
burak detayları verirsen super olur bende başvurucam 12 tane kredim var :D

en son dun kredi çektim onda artık yazı yazdırıp imzalatıyorlar ama dosya masrafı + sigorta 250tl yapmışlar eskisi gibi değil :)

Abi aynen süreç şu. Adım adım yazıyorum:

-İlk önce ilçe kaymakamlığında bulunan 'Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne gidiyorsun. Başvurunu yapıyorsun. Kredi alırken ''Dosya Masrafı''nın iadesini istiyorum diyorsun. Bir dilekçe doldurtuyorlar sana. Onu doldur oraya bırak.

-Sonra gidiyorsun bankaya. 12 tane için baya zaman alır ama yapmak zorundasın :D ''Benim çektiğim kredinin hesap dökümünü bana verin'' diyorsun. Dosya masrafı iadesi için aldığını söyleme zorluk çıkarabilirler.

-Sonraki durağımız yine Mahkeme Heyeti. Aldığımız hesap dökümünü oraya veriyoruz. Sonra bekleme başlıyor.

-Sonuç sürecinde ise ikametgah adresine kağıt geliyor. Onaylandı ve .... banka şu tutarı ödeyecektir diye. 15 gün içinde de para hesaba yatıyor.

Benim 2 kredi 3,5-4 ay içinde sonuçlandı. 10 sene geriye dönük kredilerin dosya masrafı iadesi oluyor.

Herkesin merak ettiği soru şu. Bu işlemler ücretli mi? Hayır kesinlikle ücretsiz. Cebinizden 5 kuruş para çıkmıyor.

Başka sorusu olan? :D

coastguard
03-04-2013, 11:27
Abi aynen süreç şu. Adım adım yazıyorum:

-İlk önce ilçe kaymakamlığında bulunan 'Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne gidiyorsun. Başvurunu yapıyorsun. Kredi alırken ''Dosya Masrafı''nın iadesini istiyorum diyorsun. Bir dilekçe doldurtuyorlar sana. Onu doldur oraya bırak.

-Sonra gidiyorsun bankaya. 12 tane için baya zaman alır ama yapmak zorundasın :D ''Benim çektiğim kredinin hesap dökümünü bana verin'' diyorsun. Dosya masrafı iadesi için aldığını söyleme zorluk çıkarabilirler.

-Sonraki durağımız yine Mahkeme Heyeti. Aldığımız hesap dökümünü oraya veriyoruz. Sonra bekleme başlıyor.

-Sonuç sürecinde ise ikametgah adresine kağıt geliyor. Onaylandı ve .... banka şu tutarı ödeyecektir diye. 15 gün içinde de para hesaba yatıyor.

Benim 2 kredi 3,5-4 ay içinde sonuçlandı. 10 sene geriye dönük kredilerin dosya masrafı iadesi oluyor.

Herkesin merak ettiği soru şu. Bu işlemler ücretli mi? Hayır kesinlikle ücretsiz. Cebinizden 5 kuruş para çıkmıyor.

Başka sorusu olan? :D

çok özel olmayacaksa hangi bankadan geri aldınız ?:)

free-hifi
03-04-2013, 11:43
Kredi masrafı iadesi olsun Kredi kartı yıllık ücreti ve hesap işletim ücretleride 3-4 ay içinde ödeniyor arkadaşlar bankalar yıldıracak biz svaşacağız :D

burkaykalyon
03-04-2013, 12:04
çok özel olmayacaksa hangi bankadan geri aldınız ?:)

Akbank ve Denizbank.

despe
03-04-2013, 12:32
akbanktan benimde konut kredim var baya bi kesinti olmuştu bi uğraşayım ben bunla :D

hatta elimde kesintilerinde olduğu bir kağıt olması lazım :D

GökhanAkdeniz
05-02-2014, 13:02
Gittim başvurdum 2 gün önce İstanbul Kartal'da ki kaymakamlık binasının hakem heyeti denen kısmına.
Heyet filan denince bende bi güru ile karşılaşıcam sandım, bitane dayıyı hakem diye oturtmuşlar oraya görsen minyatür kale maç yönetemez.

Bir sıkkın bir bezgin haller bunu yapıyosun ama onaylanmayacak haberin olsun bize iş çıkarıyonuz vs.

Saçma sapan tripler dersin zorla oturtuyorlar orada.

Her neyse başvuruyu yaptım haber verecekmiş bekliyoruz. Bu arada krediyi alırken size hesap dökümü veriyorlar zaten ben onlarla gittim, tek zorunlu olan şey hesap dökümünün üstünde dosya masrafı miktarının yazması.

Vintage
06-02-2014, 10:55
Gittim başvurdum 2 gün önce İstanbul Kartal'da ki kaymakamlık binasının hakem heyeti denen kısmına.
Heyet filan denince bende bi güru ile karşılaşıcam sandım, bitane dayıyı hakem diye oturtmuşlar oraya görsen minyatür kale maç yönetemez.

Bir sıkkın bir bezgin haller bunu yapıyosun ama onaylanmayacak haberin olsun bize iş çıkarıyonuz vs.

Saçma sapan tripler dersin zorla oturtuyorlar orada.

Her neyse başvuruyu yaptım haber verecekmiş bekliyoruz. Bu arada krediyi alırken size hesap dökümü veriyorlar zaten ben onlarla gittim, tek zorunlu olan şey hesap dökümünün üstünde dosya masrafı miktarının yazması.

Birkaç ay önce niyetlendim evde dilekçem bile hazır o zaman kartalda ikamet ediyodum
gittim aynı dediğin adama o dedi ki boşa başvurma artık sözleşmeye o maddey koymuşlardır imzalamışsındır sözleşmeyi incelemek lazım deyip beni yolladı
bende yoğun iş temposunda bir izin günümü daha ayırıp ilgilenemedim dahada duruyor öyle
orada duran adam biz tüketiciyi mi temsil ediyor bankayı mı ben anlayamadım

bir sorumda masrafın alınması için kredinin 2008den önce çekilmesi mi gerek yada herhangi bir tarihten önce mi çekilmiş olması gerekiyor yoksa farketmiyor mu ben 2013te kredi çektim

GökhanAkdeniz
06-02-2014, 11:04
Birkaç ay önce niyetlendim evde dilekçem bile hazır o zaman kartalda ikamet ediyodum
gittim aynı dediğin adama o dedi ki boşa başvurma artık sözleşmeye o maddey koymuşlardır imzalamışsındır sözleşmeyi incelemek lazım deyip beni yolladı
bende yoğun iş temposunda bir izin günümü daha ayırıp ilgilenemedim dahada duruyor öyle
orada duran adam biz tüketiciyi mi temsil ediyor bankayı mı ben anlayamadım

bir sorumda masrafın alınması için kredinin 2008den önce çekilmesi mi gerek yada herhangi bir tarihten önce mi çekilmiş olması gerekiyor yoksa farketmiyor mu ben 2013te kredi çektim

Ben Akbank' da ki operasyon müdürü kuzenime sordum.

Dedi ki Gökhan bize başvuruyorlar ve alıyorlar genel olarak dedi.

Fakat son 6 aydan önce olması lazım dedi, yani 2013 öncesi olan kredileri söylüyor.

Orada ki arkadaşı kaymakamlığa şikayet ettim ben.

Açıkcası ben başvuruyu kendim yapmadım annem gitti yaptı ona o şekilde davranmış ben de şikayet ettim.

Şöyle bir durum var, dilekçen varsa kendin gitmene gerek yok dilekçiyi doldur imzala diğer evrakları da ver bir yakının gitsin versin adamı da tınlamasınlar.

Yukarda burak arkadaşın yazısını okumuştum ben oda hakemin isteksiz tavır sergileyebilceğini söylemişti, ben de annemi tembihledim o da kanmamış hakemin tavırlarına.

burkaykalyon
06-02-2014, 13:40
10 senelik tüm kredilerinizin dosya masrafını alabiliyorsunuz. Benim aldığım dosya masrafı iadesi biri 2008 yılıydı diğeri 2010 yılıydı.

sweap07
06-02-2014, 13:47
kredı masraf ucretını gerı alanlar ayıp olmassa ne kadar ucret aldıklarını yazabılırlermı acaba ?

rebelh
06-02-2014, 13:51
10 senelik tüm kredilerinizin dosya masrafını alabiliyorsunuz. Benim aldığım dosya masrafı iadesi biri 2008 yılıydı diğeri 2010 yılıydı.

peki krediyi çektiğimiz il/ilçemi yoksa yaşadığımız il/ilçe mi?

burkaykalyon
06-02-2014, 13:55
kredı masraf ucretını gerı alanlar ayıp olmassa ne kadar ucret aldıklarını yazabılırlermı acaba ?

2008 yılındaki krediden 450 TL (Denizbank) - Taşıt Kredisi
2010 yılındaki krediden 350 TL ( Akbank) - İhtiyaç kredisi

peki krediyi çektiğimiz il/ilçemi yoksa yaşadığımız il/ilçe mi?

O fark etmiyor diye biliyorum ancak emin değilim. En doğru bilgiyi tüketici heyeti verecektir.

ondertopcu
06-02-2014, 13:59
Kredi yapılandırması yaparken dosya masrafları ile ilgili bir kağıt imzalatmışlardı yinede alabilir miyiz?

GökhanAkdeniz
06-02-2014, 14:05
Kredi yapılandırması yaparken dosya masrafları ile ilgili bir kağıt imzalatmışlardı yinede alabilir miyiz?

Zaten hesap dökümü istedin mi orada yazıyor, kağıdın bir köşesi,nde yazıyor yani dosya masraf: xxxx TL diye.

rebelh
06-02-2014, 14:05
babamla konuştum aynı şekilde başvurmuş daha önce ama sonuç alamamış
şimdi kendim denicem geçmiş tarihli bir kredi için hesap dökümü alıp başvurabilir miyim?
krediyi ödedim bitti aynı sene içinde 2011 yılında

GökhanAkdeniz
06-02-2014, 14:13
babamla konuştum aynı şekilde başvurmuş daha önce ama sonuç alamamış
şimdi kendim denicem geçmiş tarihli bir kredi için hesap dökümü alıp başvurabilir miyim?
krediyi ödedim bitti aynı sene içinde 2011 yılında

Geçmiş tarih için zaten bu uyguluma, tabi ki alırsın.

Fakat baban kime başvurmuş ?

Hakem heyetine mi yoksasadece bankaya ihtar mektubu mu yollamış ?

Hakem heyetine başvurduysa nasıol sonuç alamamış.

Elbette olumlu yada olumsuz sonuç alınıyor diye biliyorum, Burak da böyle söylemişti değil mi Burak ?

Kahn23
06-02-2014, 14:16
Garanti çalışanı olarak net bilgi vereyim.

" Direkt iade kesinlikle yok. Hakem heyeti kararı alması gerekiyor, karar bağlayıcı ise evraklarda sıkıntı yoksa dava açılıyor, dava açılmazsa iade yapılıyor "...

oğuz
06-02-2014, 14:17
mesela siz aldınız ama başkaları alamamış.bu neyden dolayı,bankadan bankaya niye değişiyor bu durum

HONDAHAN
06-02-2014, 15:02
Abiler 5 sayfayıda okudum , madde madde birşeyler de ben eklemek istiyorum :

- Akbank ile kredi kartı yıllık kullanım ücreti iadesi için 5-6 defa gerek telefonda gerek mail ile görüştüm, son gelen mesaj şuydu : "Bankamızın aldığı ücretler yasal düzenlemelere göre alınmaktadır, iadesi yoktur." Aradım, dedimki kardeşim bakın bu yasal değil iade edin, yok dediler. Tük.Hak.Hey. 'ne başvurdum, geriye dönük 3 seneninkini aldım, 4 senedir de ödemiyorum. Ha ödemiyorum derken de ş.fsizler her seferinde kesiyor belki atlarım diye ama ben her seferinde dava sonucumu hatırlatıp iade alıyorum.

- Sözleşme altında imzamız olsa bile o sözleşme karınca yazısı gibi olmamalı. Kanun en az 12 punta diyor ve bize verilen sözleşmeler sizler de hatırlarsınız ki çok küçük, en fazla 8 punta.

- Ben de ev ve oto kredim için başvurmaya kalkıştım ama sağlam bir kaynaktan şu bilgiyi aldım : İade alabilirsiniz ama bankalar genel istihbaratında kara listeye yazılırsınız ve bir daha adınıza kredi çıkmaz. Beni durduran tek şey bu oldu. Bu da yok diyorsanız, bunları da talep edeceğim.

- Yorum yapmadan da edemeyecem : ULAN madem yasal değil, de ki; herkesinkini iade edecen kardeşim. Gündemi takip eden, bilinçli, sabırlı vatandaş alacak, eee geri kalan yüz binler almayacak.. çok sinir bozucu, tiksindirici bu yaa.

GökhanAkdeniz
06-02-2014, 15:08
Abiler 5 sayfayıda okudum , madde madde birşeyler de ben eklemek istiyorum :

- Akbank ile kredi kartı yıllık kullanım ücreti iadesi için 5-6 defa gerek telefonda gerek mail ile görüştüm, son gelen mesaj şuydu : "Bankamızın aldığı ücretler yasal düzenlemelere göre alınmaktadır, iadesi yoktur." Aradım, dedimki kardeşim bakın bu yasal değil iade edin, yok dediler. Tük.Hak.Hey. 'ne başvurdum, geriye dönük 3 seneninkini aldım, 4 senedir de ödemiyorum. Ha ödemiyorum derken de ş.fsizler her seferinde kesiyor belki atlarım diye ama ben her seferinde dava sonucumu hatırlatıp iade alıyorum.

- Sözleşme altında imzamız olsa bile o sözleşme karınca yazısı gibi olmamalı. Kanun en az 12 punta diyor ve bize verilen sözleşmeler sizler de hatırlarsınız ki çok küçük, en fazla 8 punta.

- Ben de ev ve oto kredim için başvurmaya kalkıştım ama sağlam bir kaynaktan şu bilgiyi aldım : İade alabilirsiniz ama bankalar genel istihbaratında kara listeye yazılırsınız ve bir daha adınıza kredi çıkmaz. Beni durduran tek şey bu oldu. Bu da yok diyorsanız, bunları da talep edeceğim.

- Yorum yapmadan da edemeyecem : ULAN madem yasal değil, de ki; herkesinkini iade edecen kardeşim. Gündemi takip eden, bilinçli, sabırlı vatandaş alacak, eee geri kalan yüz binler almayacak.. çok sinir bozucu, tiksindirici bu yaa.

Abicim ben bu kara liste olayını ilk defa senden duyuyorum ve sanmıyorum böyle bişi olsun.

Yani ödemeleriniz düzenliyse ve başka bir sorununuz yoksa böyle bişi yapabileceklerini sanmıyorum.

Neticede merkez bankası karalisteye alabiliyor sadece vatandaşı, e bu iadeler de merkez bankasını ilgilendirmiyor.

HONDAHAN
06-02-2014, 15:17
Kara listeden kasıt Merkez Bankası ya da Maliye değil. Biliyorsunuz ; bir kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman bunların kendi istihbarat yöntemleri, ağları var, diğer bankalarla çalışmalarınızı, hesap hareketlerinizi vs.. takip edip hakkınızda bilgi edinip buna göre başvurunuzu kabul ya da red ediyorlar. İşte o sisteme dosya masrafı iadeniz de uyarı gibi girildiğinden, başvuru yaptığınız banka ula bu bizden de iade alacak diye kredi vermiyor. Ha inşallah böyle değildir ama dediğim gibi ben böyle duyduğum için midyat-pirinç olayından vazgeçtim.

GökhanAkdeniz
06-02-2014, 15:19
Vermesinler !

Ayrıca maaş ödemesi aldığınız yada belli miltarda paranız olduğu bankalar, sizden zaten dosya masrafı kesmiyorlar, hiç biri vermezse gider onlardan alırız.

Kredi vermeyecekler diye hakkım olan parayı onlara yedirtme taraftarı değilim, olay zaten midyat pirinç olayı değil bence, alıcağımız paraya ihtiyacımızda yok, olay, bunlar 3 kuruşlarını bile bize bırakmazken, biz neden onlara paramızı bırakalım.

burkaykalyon
06-02-2014, 15:44
Kara listeden kasıt Merkez Bankası ya da Maliye değil. Biliyorsunuz ; bir kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman bunların kendi istihbarat yöntemleri, ağları var, diğer bankalarla çalışmalarınızı, hesap hareketlerinizi vs.. takip edip hakkınızda bilgi edinip buna göre başvurunuzu kabul ya da red ediyorlar. İşte o sisteme dosya masrafı iadeniz de uyarı gibi girildiğinden, başvuru yaptığınız banka ula bu bizden de iade alacak diye kredi vermiyor. Ha inşallah böyle değildir ama dediğim gibi ben böyle duyduğum için midyat-pirinç olayından vazgeçtim.

Abicim tamamen palavra o iş. Kusura bakmayın ama yok öyle bir dünya yani. Ben kredi dosya masrafı iade aldıktan sonra 2 adet kredi çektim hepsi de onaylandı? Hemde dosya iadesi aldığım bankalardan kredi çektim. :D

Hen yeni aldığım kredilerde dosya masrafı almaya bi yerleri yetmiyor o yüzden almıyorlar artık...

blackweb
19-02-2014, 11:09
Bankalardan 700 bin lirayı geri aldılar - Milliyet Haber (http://ekonomi.milliyet.com.tr/bankalardan-700-bin-lirayi-geri/ekonomi/detay/1839006/default.htm)

an itibari ile çıkan haber.

naci
19-02-2014, 11:13
Ankara da olup, iadeler konusunda ücretsiz avukat desteği isteyen varsa pm atsın. Tek ücret noterden vekaletnamedir.

blackweb
19-02-2014, 11:18
Ankara da olup, iadeler konusunda ücretsiz avukat desteği isteyen varsa pm atsın. Tek ücret noterden vekaletnamedir.

Banka karşı dava açarsa eğer, avukatı baro tahsis etmiyor mu acaba ?

naci
19-02-2014, 11:26
bunu kendileri ile konuşabilirsiniz. karşı dava açarlarsa aynı şekilde devam ediyor avukat. Eşim avukatın yanında sekreter o yüzden tam bilgim yok. Kendileri ile konuşabilirsiniz. Özellikle telefonla konuşursanız adımı verin yardımcı olurlar size.

delta0o
19-02-2014, 11:27
Ziraat bankasından dewam eden konut kredisi için 250 tl falan iade oldu banada.aslında masraf daha fazla ama hakem heyetı yanlıs hesaplamıs.cunku ekstrede bi miktarı iade eder gıbı ıslem yapmıslar onuda hesaba katınca yanlıs olmus.

makif84
19-02-2014, 11:50
Babam vakıfbanktan aldığı ihtiyaç kredisi için başvurmuştu,aldı.şimdi sıra bende :)

onurgoyunc
19-02-2014, 12:09
Yapıkrediden konut kredisi masraf iadesi için bekliyoruz. Duruşma bankanın eksik evrak göndermesinden ikinciye ertelendi

ukku
19-02-2014, 12:12
Bu iş bulunduğunuz bölgenin tüketici mahkemesi ve hakem heyeti ile ilgili.
Örneğin Kadıköy'deki tüketici mahkemesi ve/veya hakem heyeti bu iadeleri vermiyoruz diye karar almış, daha başvurunuzu bile almıyorlar.

Gko
19-02-2014, 12:31
Benimde bunla ilgili bi sorun olucak. Kiz arkadasimin babasini aramislar az once adanada bi hukuk burosu. Kredi kartlarinin yillik aidatlarindan alacaginiz var 1200 lira demis. 99 lira karsiliginda alabiliyolarmis geri. Nedir bunun dogruluk payi ? Adanadaki buro izmiri niye arasn nerden bulsun bilgilerini ne alaka

lnd_samet
19-02-2014, 18:10
internete bakın, taze dolandırıcılık sistemi ...

onur_si
04-03-2014, 12:36
konuya güncel çekeyim, 3 ay önce 2 farklı bankadan dosya masrafı ile ilgili tüketici hakem heyetine başvurum sonuçlandı mahkeme beni haklı buldu 15 gün içinde pasarnın iade edileceği yazıyor kararda. şimdi banka bunu kesin iade eder mi yoksa itiraz falan yapıp süreci uzatır mı bilen varmıdır ?

burkaykalyon
04-03-2014, 12:46
Kesin iade etmek zorunda. İlgili bedel 15 gün içinde hesabınıza yatacak.

GökhanAkdeniz
04-03-2014, 13:52
Bizde 1 buçuk ay önce başvurduk dün ilgili bankadan mesaj geldi, mesajda talebimizin inceleneceği yazıyor, bakalım bekliyoruz hala.

GökhanAkdeniz
04-03-2014, 13:52
konuya güncel çekeyim, 3 ay önce 2 farklı bankadan dosya masrafı ile ilgili tüketici hakem heyetine başvurum sonuçlandı mahkeme beni haklı buldu 15 gün içinde pasarnın iade edileceği yazıyor kararda. şimdi banka bunu kesin iade eder mi yoksa itiraz falan yapıp süreci uzatır mı bilen varmıdır ?

Sorması ayıp sizin geri iadesini istediğiniz rakam toplam ne kadardı ve hangi bankalardan iade istediniz ?

picasso
04-03-2014, 13:54
iade almak için hangi belgelerle başvuru yapılıyo acaba hakem heyetine ??

EEE
04-03-2014, 13:55
Arkadaş lar elinde hakem heyeti kararı olan varsa ve bankadan alamiyorsaniz gonderin bana avukatlık ücreti almadan tahsil ederim...
Tech e özel kampanya yaptım. ... hehehe:D

1200 ustude dekontla gelirse masrafları ben yaparım. ..
Bugün damping günündeyim

Komisyon
Kredi tahsis ucreti
Masraf
ipotek degerlendirme
Ekspertiz vb adlar altindaki tum ücretleriniz itinayla geri alinir:D

Kahn23
04-03-2014, 13:56

THH kararında müşteri haklı bulunduysa 10 gün içinde yasal olarak ödeme yapmak zorunda.

Kesintileri gösteren dekont ve sözleşme yeterli..

GökhanAkdeniz
04-03-2014, 13:57

bulun duğunuz ilçenin bağlı oldğu kaymakamlığa gidip iade dilekçesi dolduruyorsunuz yanında da hesap dökümünüz olması gerekiyor iade istediğiniz krediye ait.

onur_si
04-03-2014, 14:27
Sorması ayıp sizin geri iadesini istediğiniz rakam toplam ne kadardı ve hangi bankalardan iade istediniz ?

ben deneme amaclı akbank ve işbank tan çektiğim ve halen ödemekte olduğum 2 kredi için başvurdum 200 ve 250 dosya masrafı vardı. şimdi bunlar yatarsa geriye dönük yaklaşık 7 kere daha kredi çekmişim :D bunları da üşenmeden kredi hesap dökümlerini şubeden isteyip full savaş açacağım inş. jant lastik yay parası çıkacak :)
herkes hakkını arasın banka 1 kuruşu bile unutmayıp katlıyorken ben onlardan zenginmiyim

onur_si
04-03-2014, 14:29
bu arada bankadan dosya masrafı kesintisi dekontu isteyince bin tane bahane üretiyorlar vermemek için ben onun yerine kredi çektiğim hesabın ekstresini istedim orda yatan kredi, dosya masrafı vs. yazdığı için yeterli oluyor, ayrıca sözleşme vs. almaya gerek yok

Kahn23
04-03-2014, 14:31
bu arada bankadan dosya masrafı kesintisi dekontu isteyince bin tane bahane üretiyorlar vermemek için ben onun yerine kredi çektiğim hesabın ekstresini istedim orda yatan kredi, dosya masrafı vs. yazdığı için yeterli oluyor, ayrıca sözleşme vs. almaya gerek yok

THH sözleşme de istiyor. Bilginiz olsun..

burkaykalyon
04-03-2014, 14:35
THH sözleşme de istiyor. Bilginiz olsun..

Hayır abi sözleşme istemiyor. Sadece hesap dökümünü götürmek yeterli.

Kahn23
04-03-2014, 14:52
Hayır abi sözleşme istemiyor. Sadece hesap dökümünü götürmek yeterli.

Bizden sözleşme istiyorlardı. Bu işi yaptığım halde ben de THH'ye gittim benden sözleşme istediler.. O yüzden özellikle yazdım..

burkaykalyon
04-03-2014, 14:54
Bizden sözleşme istiyorlardı. Bu işi yaptığım halde ben de THH'ye gittim benden sözleşme istediler.. O yüzden özellikle yazdım..

Hakem heyeti kıllık yapmış abi sana. Genellikle istenmiyor. Zorunluluk ta yok.

onur_si
04-03-2014, 15:00
başakşehir hakem heyeti istemedi, kredi hesap özeti, kırtasiyeden mavi kapaklı dosya ve dilekçe formu (hakem heyetinde formatı var) yeterli geldi

EEE
04-03-2014, 15:53

Noterden imza sirkuleride istiyormu dallamaya bak

ilker_yusuf
04-03-2014, 16:16
Garanti çalışanı olarak net bilgi vereyim.

" Direkt iade kesinlikle yok. Hakem heyeti kararı alması gerekiyor, karar bağlayıcı ise evraklarda sıkıntı yoksa dava açılıyor, dava açılmazsa iade yapılıyor "...

Mevcutta garanti bankasından devam eden taşıt kredim var. ödemeye devam ediyorum bunun içinde iade işlemi sağlanır mı? iade alırsam kredinin kapanması konusunda bir yaptırım yaparmısınız? :)

Kahn23
04-03-2014, 16:31
Mevcutta garanti bankasından devam eden taşıt kredim var. ödemeye devam ediyorum bunun içinde iade işlemi sağlanır mı? iade alırsam kredinin kapanması konusunda bir yaptırım yaparmısınız? :)

Taşıt kredileri hakkında bi bilgim yok. Yanlış yönlendirme yapmiyim..;)

zafer_0403
04-03-2014, 16:47

Garanti bankası mı bilmiyorum ama arkadaşım taşıt kredisi dosya masrafını aldı. Hatta aracı satan servis satış elemanı vakit kaybetmeden hemen başvuru yapın alın paranızı demiş :D

burkaykalyon
04-03-2014, 17:12
Bütün kredilerin dosya masrafı iadelerini alabilirsiniz. Taşıt, İhtiyaç, Ev vs...

mayday
04-03-2014, 18:35
Benim pederin şöyle bir durumu var. Garantiden 5-6 tane yüksek miktarlı, vakıfbankdan da 1 tane yüksek miktarlı kredi kullandı. Ödemelerde sorun olunca garantiyle davalık olundu ve garanti icra yoluyla parasını aldı. Vakıfbankın da kredisi halen devam ediyor. Şimdi biz bu iki bankadan da masraflarımızı alabilirmiyiz? Garantiden kullandığımız bütün krediler için, gerekli olan işlemleri tek tek tekrarlamamız mı gerekiyor?

EEE
04-03-2014, 18:54

Hepsine dava aciyorlar hemen hemen sen parani iste dava acsada reddediliyor sorun etme davayi parani alırsın

EEE
04-03-2014, 18:55
Bütün kredilerin dosya masrafı iadelerini alabilirsiniz. Taşıt, İhtiyaç, Ev vs...

Ticari krediler hariç

onn_dear
04-03-2014, 20:28
İs bankasindan 1000 tl dosya masrafini tuketici hakem heyeti karari geldigi hafta aldim. Direk yatirdilar hesabima. Arkadasimin 1200 tl dosya masrafini mahkemeye verdi banka

luca55
04-03-2014, 21:22
PEKİ NEYE GÖRE vatandaşa yada bankaya veriyor mahkeme? yani baktıgı nokta ne bılen varmı?

GökhanAkdeniz
06-03-2014, 09:32
İki komşu birlik oldu, bankayı icrayla dize getirdi - Milliyet Haber (http://ekonomi.milliyet.com.tr/iki-komsu-birlik-oldu-bankayi/ekonomi/detay/1847200/default.htm)

RottingChrist
11-03-2014, 11:12
bu konuda merak ettiğim bir şey var. bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

son 10 yılda biri araç kredisi olmak üzere çok sayıda kredi kekmişliğim var. (ben ve eşim) hangi kredi hangi banka şubesinden hepsi belli. yalnız alınan masraf ve kredi miktarlarını artık hatırlamıyorum. araştırmamdan anladığım kadarıyla kredilerin çekildiği şubelerden her kredi için bir dekont alınması gerekiyormuş. bu nasıl bir dekont? banka görevlisi bunu anlar ve ilgili dekontu verir mi?

ayrıca her bir kredi için ayrı ayrı mı dilekçe vermek gerekiyor thh ne?

son bir soru mevcut ödemesi devam eden krediler de bu iade mevcut mu?

biraz uzun oldu :) şimdiden teşekkürler.

-Aydın-
11-03-2014, 11:18
bu konuda merak ettiğim bir şey var. bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

son 10 yılda biri araç kredisi olmak üzere çok sayıda kredi kekmişliğim var. (ben ve eşim) hangi kredi hangi banka şubesinden hepsi belli. yalnız alınan masraf ve kredi miktarlarını artık hatırlamıyorum. araştırmamdan anladığım kadarıyla kredilerin çekildiği şubelerden her kredi için bir dekont alınması gerekiyormuş. bu nasıl bir dekont? banka görevlisi bunu anlar ve ilgili dekontu verir mi?

ayrıca her bir kredi için ayrı ayrı mı dilekçe vermek gerekiyor thh ne?

son bir soru mevcut ödemesi devam eden krediler de bu iade mevcut mu?

Evet bu sorulara olan cevapları bende merak ediyorum :icon_tup: takipteyim :)

burkaykalyon
11-03-2014, 11:28

son 10 yılda biri araç kredisi olmak üzere çok sayıda kredi kekmişliğim var. (ben ve eşim) hangi kredi hangi banka şubesinden hepsi belli. yalnız alınan masraf ve kredi miktarlarını artık hatırlamıyorum. araştırmamdan anladığım kadarıyla kredilerin çekildiği şubelerden her kredi için bir dekont alınması gerekiyormuş. bu nasıl bir dekont? banka görevlisi bunu anlar ve ilgili dekontu verir mi? şubeye gidip kredi hesap dökümümü istiyorum dediğinizde banka verecektir. Hesap dökümünde ''dosya masrafı'' diye bir kesinti görünecektir zaten.

ayrıca her bir kredi için ayrı ayrı mı dilekçe vermek gerekiyor thh ne?evet ayrı ayrı dilekçe gerekiyor.

son bir soru mevcut ödemesi devam eden krediler de bu iade mevcut mu?mevcut krediler için de geçerli. devam eden kredilerin de dosya masrafını alabilirsiniz. ben aldım.

Tek tek cevapları yukarıda yazıyorum abi.

S.Saka
11-03-2014, 11:57
Arkadaşlar 6 adet kredi kullandım bunların hepsi ihtiyaç kredisi. Ama şuan iki tanesi devam efiyor diğer 4 krediyi vadesi dolmadan kapattm hep. Bunların masraflarınıda alabiliyorum dimi ?

burkaykalyon
11-03-2014, 12:08
Genel açıklama yapayım. Devam eden ve 10 seneye kadar olan bitmiş kredilerinizin dosya masraf iadelerini alabilirsiniz.

Low-Rider
11-03-2014, 12:20
Genel açıklama yapayım. Devam eden ve 10 seneye kadar olan bitmiş kredilerinizin dosya masraf iadelerini alabilirsiniz.

İlla krediyi aldığımız şubeye mi gitmek gerek yoksa herhangi bir şubede halledebilir miyiz kredi döküm işini

burkaykalyon
11-03-2014, 12:25
İlla krediyi aldığımız şubeye mi gitmek gerek yoksa herhangi bir şubede halledebilir miyiz kredi döküm işini

Herhangi bir şube de olur. Ancak dökümde ''dosya masrafı : .... TL'' yazması şart. Kredi hesap dökümümü istiyorum dediğinde veriyorlar hemen.

GökhanAkdeniz
11-03-2014, 12:29

Tabi ki her banka verir sonuçta hesabınız var ve hesap dökümünüzü her bankadan görebilirler.

burkaykalyon
11-03-2014, 12:30
Gökhan senin başvuruda bir sıkıntı var mı? Beklemede misin hala?

Low-Rider
11-03-2014, 12:31

Tabi ki her banka verir sonuçta hesabınız var ve hesap dökümünüzü her bankadan görebilirler.

Teşekkürler

ya bazen kıllık yapıyorlar, işlem yaptığınız şubeden halledin falan diye o yüzden sordum

GökhanAkdeniz
11-03-2014, 12:31
Bekliyorum hala, bankadan mesaj geldi işleminizle ilgileniyoruz, takip numaranız şudur diye.

An itibari ile tam 40 gün oldu Burak.

Kahn23
11-03-2014, 12:32
Bekliyorum hala, bankadan mesaj geldi işleminizle ilgileniyoruz, takip numaranız şudur diye.

An itibari ile tam 40 gün oldu Burak.

Hangi banka ?

GökhanAkdeniz
11-03-2014, 12:33
Teşekkürler

ya bazen kıllık yapıyorlar, işlem yaptığınız şubeden halledin falan diye o yüzden sordum

Zaten dosya masrafı iadesi derseniz zorluk çıkarıyorlar.

Bu arada luzenim akbank da operasyon müdür, ona sordum o da 1 milyarın altını uğraşmamak için veriyoruz hemen dedi.

Aynı şekil bi bayan arkadaşım halkbank da memur o da 500 liranın altını direk ödediklerini üstünü avukata yolladıklarını söyledi.

Bu arada yeni başvuracaklara tavsiye, hakem heyetinde ki dayılar genel olarak isteksiz davranıyorlar ve geleni geri yolluyorlarmış (başvuryonz ama bişi çkmyo habernz ola vs gbi laflarla) sakın onlara aldırış etmeyin dilekçeyi doldurup verin.

GökhanAkdeniz
11-03-2014, 12:34
Hangi banka ?

Finans bank ve garanti bank için başvurduk.

Mesajla bilgi veren finansbank oldu.

Kahn23
11-03-2014, 12:36
Finans bank ve garanti bank için başvurduk.

Mesajla bilgi veren finansbank oldu.

Garanti için gel bana :icon_tup:
Tüketici kredisi için mi başvurdun ?

GökhanAkdeniz
11-03-2014, 12:37

Evet garantiden baya tüketici kredim var fakat annem in iade istedik biz, onun ki sorunsuz tamamlanırsa bende başvurucam, yaklaşık 10 tane kredim var 4 ü garantiden olmak üzere.

RottingChrist
11-03-2014, 12:38
çok teşekkür ederim. şimdi bankalara geniş çaplı bir operasyon başlatma vakti geldi. toplamda iyi bir rakam çıkar herhalde.

bu arada senin aldıkların nekadar sürede sonuçlandı? dilekçeyi verdiğinde durumunu nerden nasıl takip edebiliyorsun?

Tek tek cevapları yukarıda yazıyorum abi.

dkaya87
11-03-2014, 13:17

tüketici kredisi için başvurucam yardımcı olabilir misin?

zafer_0403
11-03-2014, 13:29
[QUOTE=RottingChrist;

bu arada senin aldıkların nekadar sürede sonuçlandı? dilekçeyi verdiğinde durumunu nerden nasıl takip edebiliyorsun?[/QUOTE]

Bu sorunun cevabını bende çok merak ediyorum. E-Devletten vs. verdiğimiz dilekçenin ne aşamada olduğunu gördüğümüz bir yer var mı? Benim 6 ay oldu ne eve kağıt geldi nede bankadan haber ne yapmam lazım tutar ise 2400 konut kredisi dosya masrafı ve yapılandırma ücreti.

ilker_yusuf
11-03-2014, 14:35
Garanti bankası mı bilmiyorum ama arkadaşım taşıt kredisi dosya masrafını aldı. Hatta aracı satan servis satış elemanı vakit kaybetmeden hemen başvuru yapın alın paranızı demiş :D

Bunu bir araştırayım ben

burkaykalyon
11-03-2014, 14:37
Bu sorunun cevabını bende çok merak ediyorum. E-Devletten vs. verdiğimiz dilekçenin ne aşamada olduğunu gördüğümüz bir yer var mı? Benim 6 ay oldu ne eve kağıt geldi nede bankadan haber ne yapmam lazım tutar ise 2400 konut kredisi dosya masrafı ve yapılandırma ücreti.

çok teşekkür ederim. şimdi bankalara geniş çaplı bir operasyon başlatma vakti geldi. toplamda iyi bir rakam çıkar herhalde.

bu arada senin aldıkların nekadar sürede sonuçlandı? dilekçeyi verdiğinde durumunu nerden nasıl takip edebiliyorsun?

4 ay içinde aldım ben. Süre canınızı sıkmasın. İllaki gelecek o para. Siz yapacağınızı yapın geri kalanı unutun. Ben öyle yaptım.

picasso
11-03-2014, 14:42
arkadaşlar bankaya kredi hesap dökümünü almaya gittim. masraf iadesi için mi dedi evet dedim. bana aslı gibidir kaşelenmiş bi dekont verdi üzerinde işlem masrafı yazıyo karşısındada rakam. bu geçerlidir dimi hakem heyetine başvurmam için?

EEE
11-03-2014, 14:47
yeterli....

picasso
11-03-2014, 14:50
teşekkürler. ............

makif84
11-03-2014, 16:06
Birde bazı bankalar bu döküman için ücret istiyorlar.Bunu ödememenin bir yolu var mı?yada ödeyip bu makbuzuda hakem heyetinemi iletmemiz gerekiyor.Bu konuda bilgisi olan var mı?acaba

GökhanAkdeniz
11-03-2014, 16:07
Birde bazı bankalar bu döküman için ücret istiyorlar.Bunu ödememenin bir yolu var mı?yada ödeyip bu makbuzuda hakem heyetinemi iletmemiz gerekiyor.Bu konuda bilgisi olan var mı?acaba

Ücreti dosya masrafı derseniz zorlaştırmak için istiyorlar tahminimce.

Yoksa dekont için ücret isteyemezler, istiyorlarsa da verin onun içinde ayrıca davacı olursunuz :D :D

Kahn23
11-03-2014, 16:14

İstediğiniz belge için sizden ücret istiyorlarsa bunun için size makbuz vermek zorundalar. Banka kasasına giren her belgenin makbuzu olmak zorunda. O belgeyi de ayrıca Hakem Heyetine bildirebilirsin..

lethaldoze
11-03-2014, 18:03
Yapıkredi play kartım vardı hesapta öğrenci kartı gibi bişey 5-6 senedir var. 65 tl aydat kesmişler. Aradım iptal edin yada kartı iptal dedim.
Yok 6 ayda 750 tl haracama tahahütü verin fln diyor. Ben neden tahahüt vereyim haklıyım, ister 750-7500 harcarım zaten aktif kullanıyorum dedim. Yok 2 ft talimatı verin diyor. 1 tane telefon faturası veririm başkada yok dedim. Yok olmaz dediler. İptal edin dedim pat ettiler :D hiç beklemiyoduk ailecek şaşkınız :D :D :D

Edit: hakem heyetine gidicem, acaba iptal etmem dezavantaj olurmu yada 7 gun içinde iptali geri alıp yinede iadesi için dilekçe versemmi. Kart ta işime yarıyor lazım oluyor.

Bad-Fast
11-03-2014, 19:25
tecrübeli arkadaşlar varken bende yazim durumu mu :)
annem babam emekli geçen ikiside kredi çekti ziraatden ihtiyaç ev almak için ,
sadece bankadan dökümanı alıp hakem heyetine vermeyle süreç bitiyor mu yani ben son 4-5 sayfaya baktım anladığım kadarıyla :)

CasabLanca
22-03-2014, 00:17
2013 haziran ayında bankadan aldığımız döküman ile kaymakamlıktaki tüketici mahkemesi hakem heyetine başvurmuştuk, 11. ayda sonuçlanmış fakat postada bir sıkıntı olmuş galiba tebliğ elimize gelmedi. bugün kaymakamlığa giderek elden aldık, daha sonra aldığımız karar kağıdının fotokopisi ile banka şubesine giderek iademizi aldık.

Vintage
22-03-2014, 10:54
2 hafta önce başvurdum banka nezdinde sonuçlandı banka olumsuz vermiyoruz dedi
şimdi top tüketici hakem heyetinde onlar girişim yapacak ve 3 ay sonrasında sonuçlanmasını beklicez

adilhcl
22-03-2014, 20:40
Arkadaşlar en son ve en yeni bilgi veriyim;
cuma günü bankaya gittim 21.03.2014 (Finansbank) kredi dökümümü istedim, sonra adliyeye gittim ( bakırköy adliyesi zemin kat 71 nolu oda ) dilekçe istediler adliyenin karşısında hukuk büroları var onlar işi biliyorlar 100 tl ye dilekçe yazdırarak dosya hazırlattım tekrar bakırköy adliyesinde zemin katta 71 numaralı oda tevzii bürosu yazıyor gittim evraklarımı verdim görevliye 130tl de orda mahkeme parası ödedim işlem bitti artık beklemedeyim.
( Aslında işlemler çok basit ama ben bilmediğim için çok koşturdum bi 6. kat yok efendim bi 4. kat yok efendim bı tüketici mahkemesı vs. de vs. :) )

Not: 1179 tl ye kadar kaymakamlık hakem heyet kararı gecerlı oluyor , 1180 tl ve üzeri olan alacaklarda ise mahkeme açılması gerekiyor.

onur_si
22-03-2014, 20:58
benim karar çıkan 2 bankadan akbank 250 liramı yatırdı. işbankası inat etti yatırmadı bende pazartesi icraya verecem elimde kapı gibi hakem heyeti kararı var seve seve ödeyecek :)
geriye dönük diğer bankalardan da dosya masrafı makbuzumu aldım toplamı 600 lirayı buluyor onları da pazartesi hakem heyetine vereceğim 3 ay sonra da alırız inş. kimse 1 kuruşunu bırakmasın arkadaşlar biraz koşturmaca oluyor ama sonunda değiyor

kanashibari
22-03-2014, 21:03
Arkadaşlar bugüne kadar toplamda 4 farklı bankadan 2002 den beri kredi kullanıyorum.

Bunların makbuz ve kredi ödeme dekontlarını bulamıyorum bir kaçının. Bunları bankadan nasıl talep edeceğim ve verme zorunlukları var mı?

Hakem heyeti ne gibi evrakları bizden talep ediyor. Bende buna başvurmak istiyorum.

Bilen yada tecrübe eden arkadaşlar yardımcı olursalar sevinirim.

ferroo
22-03-2014, 21:14
sagolsun babam halletmıs :D

adilhcl
22-03-2014, 22:47
Hakem heyeti için bi tane dilekçe dolduruyorsunuz oraya da herşeyi ifade edercesine yazin hani su gün su bankaya su sebepten dolayi gittim iste su kadar kredi cektim amabana iste su kadar meblag kesinti-dosya masrafi cikarttilar benden haksizca kesilen bu meblagnin tatafima iadesini istiyorum diye yazin ,evraklar konusuna gelince bankadan kredi dökümü yeterli oluyor zaten banka bunu istenildiğinde vermek zorunda.

adilhcl
22-03-2014, 22:49
Benim bi bankadan 780 TL var hakem heyeti kararini bekliyorum
Diğer bankadan ise 2460 TL var onu da mahkemeye verdim kismet olursa yasal faizi ile beraber alacagim :)

cliocu
23-03-2014, 23:44
Yıllık kredi kartı aidatlarını da alabiliyor muyuz?

Oben AKMAZ
24-03-2014, 11:23
Çok iyiymiş, bende kredi çekmiştim 2-3 tane ama ödemeleri bitti.
En kısa sürede gidip dökümlerini alayım..
Dökümler ile kaymakamlık tüketici haklarına başvuruyoruz değil mi ?
Yeterli oluyor yani, yanlış anlamamışım ?

CasabLanca
24-03-2014, 11:34
Çok iyiymiş, bende kredi çekmiştim 2-3 tane ama ödemeleri bitti.
En kısa sürede gidip dökümlerini alayım..
Dökümler ile kaymakamlık tüketici haklarına başvuruyoruz değil mi ?
Yeterli oluyor yani, yanlış anlamamışım ?

aynen döküm ile tüketici mahkemesine başvuruyorsunuz, size sonucun çıkacağı gün ve takip numarasını belirten bir kağıt veriliyor. daha sonra çıkan karar posta ile adresinize geliyor

Oben AKMAZ
24-03-2014, 11:47
Teşekkürler.

ondertopcu
09-04-2014, 10:35
Bir güncel çekelim ben vakıfbank tan konut kredisi çekmiştim dosya masraflarını ödemeyi kabul ediyorum gibisinden bir kağıt imzalamıştım. Ödeme planını başka şubeden istedim sağ olsunlar verdiler. Kendi şubemi aradım kağıt imzaladığın için dava açsan bile aleyhine sonuçlanır diyorlar. Aslı astarı nedir bu şekilde yapan varmı? kaş yapalım derken göz çıkarmayalım :D

arda-m
09-04-2014, 13:41
dökümleri internetten alsam yeterli olur mu yoksa şubenin ıslak imzası mı olması gerekli? fikri olan var mı :)

GökhanAkdeniz
09-04-2014, 14:12
dökümleri internetten alsam yeterli olur mu yoksa şubenin ıslak imzası mı olması gerekli? fikri olan var mı :)

Bana sorarsan bankadan alman gerekir, çünkü kaşe imza olayı önemli diye biliyorum.

Bad-Fast
09-04-2014, 20:52
yakın zamanda ziraat den kredi çekip de bunu dosya masrafını geri alan oldu mu acaba :)

rebelh
10-04-2014, 08:02
ben bankadan kredi dökümanımı aldım tüketici haklarına gittim bana önce bankaya bi dilekçe yazın onlar ödemezlerse bize gelin dediler

normal bildiğimiz bi dilekçe yazıp dökümanı ekte bildiricez dimi?

edit: bende masraf olarak değilde komisyon olarak görülüyor bi fark yaratır mı?

naci
10-04-2014, 08:15
Ankara'da ücretsiz avukat desteği isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz. Sadece notere vekalet ücreti vereceksiniz gerisini avukat hallediyor.

ondertopcu
10-04-2014, 08:35
istanbul' da da avukat desteği olsa çok iyi olurdu.

naci
10-04-2014, 08:45
Belki buradan yardımcı olurlar bir arar sorarım İstanbul davalarına bakıyor musunuz diye.

onursumer
10-04-2014, 08:57
Bir güncel çekelim ben vakıfbank tan konut kredisi çekmiştim dosya masraflarını ödemeyi kabul ediyorum gibisinden bir kağıt imzalamıştım. Ödeme planını başka şubeden istedim sağ olsunlar verdiler. Kendi şubemi aradım kağıt imzaladığın için dava açsan bile aleyhine sonuçlanır diyorlar. Aslı astarı nedir bu şekilde yapan varmı? kaş yapalım derken göz çıkarmayalım :D

eğer yakın zamanda çektiysen evet dosya masrafını taleb etmememn için kağıt imzalatıyorlar

ama eski kredilerde mevcut değil :)

serdar_yuksel06
10-04-2014, 09:01
Ankara 'EEE' ender abiye başvuru yaparsanız o yardımcı oluyor ben vekalet'imide verdim her iş ile o ilgileniyor burdan ona birkez daha teşekkür ediyorum.

emresener
10-04-2014, 09:05
bende 2013 yılında 3 tane kredi çekmiştim onlarla ilgili dilekçelerimi dökümlerimi hazırladım.
pazartesi hakem heyetine başvurucam.
artık ne zaman öderlerse...

onursumer
10-04-2014, 09:07
son kaç yılı alabiliyoruz bir limiti varmı ?

emresener
10-04-2014, 09:13
son kaç yılı alabiliyoruz bir limiti varmı ?

emsal örneklerde
son on yıla dönük ibareleri var.ama emin değilim.. ne verirlerse artık diyerek başvuruyorum ben.

naci
10-04-2014, 09:14
istanbul' da da avukat desteği olsa çok iyi olurdu.

Şimdi sordum İstanbul'dan vekalet verdirip faks çekmeleri yeterli diyorlar. Gerisini kendileri hallediyor. Tabi bazı belgeler de istiyorlar mesela banka dekontu (kredi masrafını gösteren vs)

GökhanAkdeniz
10-04-2014, 14:45
Evet arkadaşlar bugün başvurum sonuçlandı.

Ocak 15 de başvurmuştum finansbank tan çektiğim 2 kredi için dosya masrafı iadesine ve mesaj geldi.

Fotoğrafta görebilirsiniz. 2 kredi için de yarın masrafımı iade olarak gidip alacağım. :)

http://s21.postimg.org/xinro0u87/foto_raf.jpg

emresener
10-04-2014, 14:52
Evet arkadaşlar bugün başvurum sonuçlandı.

Ocak 15 de başvurmuştum finansbank tan çektiğim 2 kredi için dosya masrafı iadesine ve mesaj geldi.

Fotoğrafta görebilirsiniz. 2 kredi için de yarın masrafımı iade olarak gidip alacağım. :)

http://s21.postimg.org/xinro0u87/foto_raf.jpg

tam olarak açıklayıcı bir yol gösterirmisin ?

kredi ile ilgili ödeme planı ve kesilen makbuzu hariç ne istiyorlar..
önceden bankaya başvurdunuz cevap alamayıp hakem heyetine mi gittiniz yoksa direk hakem heyetine mi?

açıklabilirseniz. ben dahil bir çok arkadaş sonuca ulaşacaktır.
teşekkürler.

GökhanAkdeniz
10-04-2014, 14:54
Dostum hiç birini yapmadım dediklerinin.

Gittim bankadan kredi dökümümü istedim, 2 adet kredim vardı finansbanktan.

Verdiler ikisini de ayrı ayrı ve üzerlerinde dosya masrafı ücreti yazıyordu önemli olandu bunun yazması zaten.
Onları alıp kaymakamlığa gittim hakem heyetine verdm o da bana bir dilekçe verdi doldurdum onu da verdm kendisine.

Başka da hiç birşey yapmadım 2 buçuk ay sonra da yani bugün de bu mesaj geldi.

powERS
10-04-2014, 15:11
Beyler bu başvurular bu ay sonuna kadar yapılabilecek sanırım. Eğer yapmayan yaparım diyen varsa elini çabuk tutsun bende akşama pedere söyleyim.

emresener
10-04-2014, 15:54
Dostum hiç birini yapmadım dediklerinin.

Gittim bankadan kredi dökümümü istedim, 2 adet kredim vardı finansbanktan.

Verdiler ikisini de ayrı ayrı ve üzerlerinde dosya masrafı ücreti yazıyordu önemli olandu bunun yazması zaten.
Onları alıp kaymakamlığa gittim hakem heyetine verdm o da bana bir dilekçe verdi doldurdum onu da verdm kendisine.

Başka da hiç birşey yapmadım 2 buçuk ay sonra da yani bugün de bu mesaj geldi.

Teşekkürler.
Pazartesi peder bey ile beraber ilk önce banka sonra kaymakamlık yapayım...

ondertopcu
10-04-2014, 16:09
Şimdi sordum İstanbul'dan vekalet verdirip faks çekmeleri yeterli diyorlar. Gerisini kendileri hallediyor. Tabi bazı belgeler de istiyorlar mesela banka dekontu (kredi masrafını gösteren vs)

kendileri ile irt geçebileceğim tel varmıdır?

naci
10-04-2014, 16:14
kendileri ile irt geçebileceğim tel varmıdır?

Telefon numarasını pm attım.

GökhanAkdeniz
14-04-2014, 15:18
1 nisanda itibaren artık bu döküm için bankalar para istiyor arkadaşlar.

Garanti bankasına gittim 80 lira istediler.

İng ise 50 lira. Döküm başı hemde.

Ama araştırdım ve öğrendim ki dosya masrafını iade ederken bu verdiğiniz parayı da iade ediyorlarmş.

Blackbird
14-04-2014, 20:11
Bankalar bu dosya masraflarını iade ettiği kişelere, geri iade etmeleri için dava açmaya başlamışlar, tuturabilcekleri bir yer yakalamış olabilirler belki.

Ben olayın canlı bir örneğini görmedim, avukat bir arkadaştan duydum sadece konu hakkında bilgisi olan varmı ?

Y.Emre
14-04-2014, 20:50
Bankalar bu dosya masraflarını iade ettiği kişelere, geri iade etmeleri için dava açmaya başlamışlar, tuturabilcekleri bir yer yakalamış olabilirler belki.

Ben olayın canlı bir örneğini görmedim, avukat bir arkadaştan duydum sadece konu hakkında bilgisi olan varmı ?

Para iadesini alırken birşeyler imzalatmak isterlerse dikkatlice okuyun. Bir kaç avukattan para iadesi yapılırken birşeyler imzalatılıp oradan yola çıkarak karşı dava açıldıgını duydum

ferroo
14-04-2014, 20:51
ben aldım 1200 lıra ama 100 lıra kestıler :(

burkaykalyon
14-04-2014, 21:11

Tamamen şehir efsanesi. Bankalar parayı iade ederken hiç bir kağıt imzalatmıyor. Dava açma hakları da yok. Çünkü bu dosya masrafı iadeleri Anayasa Mahkemesi'nin kararına dayanıyor. He derseniz ki hangi banka Anayasa Mahkemesi'ni tanımıyor. Ona tamam derim :)

typh10
15-04-2014, 09:02
garantiden 3 tane kredi çektim. Kendim de bankacıyım ama aldıkları masrafları internet bankacılığından vs göremiyorum. Bir arkadaş vardı banka personeli. O görürse bilgi verebilir mi rica etsem.

GökhanAkdeniz
15-04-2014, 09:07
Yahu nası alacağız buy dosya masrafı yazan kağıtları.

Adamlar kağıt başına 70 lira istiyorlar yok mu yardımcı olabilecek garanti yada ing bank ?

Mivec_4G63
15-04-2014, 09:21
Bir bankanın hukuk işlerini yürütüyoruz, şuan tüketici mahkemelerinden dosya masrafı adı altında alınan masrafların iadesi için sürekli dava geliyor elimize. Bilirkişi raporları sürekli banka aleyhine veriliyor, yaptığım iş dolayısıyla size sadece iade edilmeyen masrafları yazayım. Hayat sigortası- zorunlu değil-faydalı, sigorta poliçesi zorunlu değil faydalı bu iki kalem adı altında alınan masrafları mahkemeye de başvursanız iade alamıyorsunuz.

Karşı dava meselesine gelince, tüketiciye sözleşme öncesi bilgi formu ile bilgi verilip, kredi kullanan kişinin sözleşmenin vergiler ve masraflar başlıklı ilgili maddesinde her türlü vergi ve resimleri ödemeyi kabul ve taahhüt ettiğine dair imzası varsa bu halde bankalar kaybettikleri davalara karşı dava yoluna gitmektedir.

Kahn23
15-04-2014, 09:26
garantiden 3 tane kredi çektim. Kendim de bankacıyım ama aldıkları masrafları internet bankacılığından vs göremiyorum. Bir arkadaş vardı banka personeli. O görürse bilgi verebilir mi rica etsem.

O arkadaş benim sanırım :D İnternet şubeciliğinde görülmez. Şubeden istemeniz gerekiyor.

Yahu nası alacağız buy dosya masrafı yazan kağıtları.

Adamlar kağıt başına 70 lira istiyorlar yok mu yardımcı olabilecek garanti yada ing bank ?

BDDK tarafından prosedür değiştirilmiş maalesef. Artık masraf iadeleri için evrak talep edildiğinde 70TL ücret alınıyor.

GökhanAkdeniz
15-04-2014, 09:34
O arkadaş benim sanırım :D İnternet şubeciliğinde görülmez. Şubeden istemeniz gerekiyor.

BDDK tarafından prosedür değiştirilmiş maalesef. Artık masraf iadeleri için evrak talep edildiğinde 70TL ücret alınıyor.

2 ay önce annemi başvuru yaptırdım onun 2 kredisi vardı dedm onaylanırsa gider ben de başvururum o yüzden almadım bankadan evrakları.

1 nisan dan sonra da para istemeye başlamışlar anasını satim.

Ne diym Allah belalarını versin.

powERS
15-04-2014, 09:52
2 ay önce annemi başvuru yaptırdım onun 2 kredisi vardı dedm onaylanırsa gider ben de başvururum o yüzden almadım bankadan evrakları.

1 nisan dan sonra da para istemeye başlamışlar anasını satim.

Ne diym Allah belalarını versin.

Bu kesintiyi neye göre yapıyorlar ?

Caydırma politikası tabi.

Low-Rider
16-04-2014, 11:14
başvurular için bu ay sonu sonmuş diye birşey duydum, bu ay itibariyle olan başvurular geçersiz olacakmış ?

powERS
16-04-2014, 12:47
ee bu ay sonu son bu ay yapılanlar geçersiz ? :D değişik olmuş :)

rahatsız
16-04-2014, 13:19
Beni de bugun avukatlar aradı adınıza mahkeme acalım, siz sadece paranızı alırısnız dediler. Abukat masrafı vss yok deidler

SekoLive
16-04-2014, 13:22
kredi kartlarında bu ay sonmuymus bu ücret talebi??

Low-Rider
16-04-2014, 13:32
ee bu ay sonu son bu ay yapılanlar geçersiz ? :D değişik olmuş :)

yanlış yazmışım yaw :) bu ay sonrasında yapılacak başvurular kabul edilmeyecekmiş diye duydum

Kahn23
16-04-2014, 14:05
yanlış yazmışım yaw :) bu ay sonrasında yapılacak başvurular kabul edilmeyecekmiş diye duydum

Öyle bişey yok ya :D
Şikayetlere devam :icon_tup:

free-hifi
17-04-2014, 10:56
baskıları bizi yıldıramazzz :D

ceratoniaorg
17-04-2014, 11:00
bu belge için alınan 70 lira yasal mı? Bunun iadesi yapılabiliyor mu?

typh10
17-04-2014, 11:05

Bugün mecidiyeköy stadyum şubesinde fena çirkinleşicem. Hesap işlem ücreti almışlar 2013. ikinci yarı yılı için

free-hifi
17-04-2014, 11:19
Sabah 10:07 gibi 03123101183 numara cebimi aradı kredi dosya masrafı iade işlemleri için 1 e basın dedi kapadım. :D

rebelh
24-04-2014, 13:51
bana öyle bi mail geldi;

üketici kredileri ile ilgili olarak imzalanan Tüketici Kredisi Sözleşmesinde "Müşteri, işbu kredi sözleşmesinin ve bu nedenle verilen veya verilecek her türlü teminatlarla ilgili işlemlerde mevzuatın gerektirdiği kredi maliyet artışlarını, her türlü masrafları, vergi, resim ve harcı ödemeyi kabul eder." şeklindeki düzenleme ile müşterimiz ücret ödemeyi açıkça taahhüt etmektedir. Öte yandan, Türk Ticaret Kanununun "Ücret İsteme Hakkı" başlıklı 20. maddesinde yer alan "Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüş olan tacir uygun bir ücret isteyebilir." düzenlemesi çerçevesinde Bankamızın tacir sıfatı dolayısıyla müşterilerden masraf, komisyon vb. talep etme hakkı bulunmaktadır. T.C. Merkez Bankası tarafından çıkarılan 2006/1 sıra no.lu Mevduat ve Kredi Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğde, kredi işlemlerinde faiz dışında alınacak her türlü komisyon ve ücretlerin bankalar tarafından serbestçe belirlenebileceği öngörülmüştür. Ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun, 06.01.2011 tarih 2011/1 sayılı Genelgesi uyarınca, Bankamız internet sitesinde yer alan Ürün ve Hizmet Ücretleri sekmesinde tarifemizde yer alan masraflara yer verilmektedir. Sonuç olarak; tüketici kredilerinden kaynaklanan masrafların tarafınıza iade edilmesi yönündeki talebinizin karşılanamayacağını bilgilerinize sunarız. Kullandığınız kredilere ait masraf dökümü, bilgi ya da belge temini için Şubenize talep dilekçenizi bırakmanızı ya da bizzat başvuruda bulunmanızı rica ederiz.

şimdi bunu ve kredi dökümünü alıp tüketici haklarına mı başvurucam?

VW6R
24-04-2014, 14:04
Arkadaslar babam 2 araç için akbankdan ayri ayri 45 bin TL lik iki kredi cekmisti . Ailem kibrista yasiyor orada da akbank bulunmuyor kredi ile ilgili belgeleri fax ile bana gonderse ben babamin adina iade talebinde bulunabilrmiyim. Bu arada elindeki belge de masraf tutarinin yazfigini söyledi bankadan ek belge almaya gerek var mi yardim ederseniz çok sevinirim

ceratoniaorg
24-04-2014, 18:50
sadece biten kredilerde mi bu talep yapılıyor?

free-hifi
02-05-2014, 08:52
beyler son günlerde çeşitli sabit numaralardan dosya masrafı iadesi için 1 e basın diye telefonlar geliyor içeriği adınıza evrak göndereceğiz 60 tl felan yemeyin çevrenize yedirmeyin

SerkanKurt
21-05-2014, 15:52
bende yarın gidip yapıyım başvuru bari. Paramız kalmasın kimsede :)

naci
21-05-2014, 15:55
Arkadaslar babam 2 araç için akbankdan ayri ayri 45 bin TL lik iki kredi cekmisti . Ailem kibrista yasiyor orada da akbank bulunmuyor kredi ile ilgili belgeleri fax ile bana gonderse ben babamin adina iade talebinde bulunabilrmiyim. Bu arada elindeki belge de masraf tutarinin yazfigini söyledi bankadan ek belge almaya gerek var mi yardim ederseniz çok sevinirim

Noter vekaleti versinler, bir de Türkiye'de avukata adımıza vekalet verebilir diye yazdırsınlar noterden o zaman olur sanırım. Belge de masraf tutarı varsa ek belge almaya gerek yok. Ben de bu durumdayım ve avukata sordum ek belge istemedi.

şaman
21-05-2014, 16:04
Arkadaşlar dün gidip İşbankasından dekontları aldım 6 adet çekmişim dekont başına 5.5 tl verdim toplam 27 tuttu, ayrıca 27 liralık dekont içinde dekont aldım :D onuda alıyormuşuz, kredi hangi bankadan çektiysenizi oraya gidin, tanıdık varsa hangi şubeden aldığınız farketmiyor şak diye heryerden veriyorlar burası TR :( zaten bu işi zordan yapıyor memurlar suratları bir karış, dayanamadım sordum memura pek gönüllü yapmıyon galiba bu işi dedim, iğneyle kuyu kazıyoruz dedi 20 sayfa sözleşmeyi sokarken hiçte öyle değiller ama. Birde dediği caydırmak içinmi dedi artık bilmiyorum, bankaların bunu geri alma durumu var sizden diyor. Artık dedikodu yayılsın millet gelmesin diyemi söyledi bilemiycem.

PiscocuK
21-05-2014, 16:22
Arkadaşlar dün gidip İşbankasından dekontları aldım 6 adet çekmişim dekont başına 5.5 tl verdim toplam 27 tuttu, ayrıca 27 liralık dekont içinde dekont aldım :D onuda alıyormuşuz, kredi hangi bankadan çektiysenizi oraya gidin, tanıdık varsa hangi şubeden aldığınız farketmiyor şak diye heryerden veriyorlar burası TR :( zaten bu işi zordan yapıyor memurlar suratları bir karış, dayanamadım sordum memura pek gönüllü yapmıyon galiba bu işi dedim, iğneyle kuyu kazıyoruz dedi 20 sayfa sözleşmeyi sokarken hiçte öyle değiller ama. Birde dediği caydırmak içinmi dedi artık bilmiyorum, bankaların bunu geri alma durumu var sizden diyor. Artık dedikodu yayılsın millet gelmesin diyemi söyledi bilemiycem.

sorması ayıp nekadar aldınız?
bende bir kamyon kredi kullandım halada var toparlim hepsini bari..bakarsın ev falan alırım o paralarla :)

şaman
21-05-2014, 16:28
toplam 600 tuttu 1 tanesi 225 diğerlerinden 70 ile 90 arası kesmişler tabi çektiğim yıllara göre değişiyor

SerkanKurt
21-05-2014, 16:29
Benim aklıma takılan tek konu bankanın bize dava açma olayı varmı? Böyle birşeyle uğraşmak istemem çünkü.

şaman
21-05-2014, 16:30
toplam 600 tuttu 1 tanesi 225 diğerlerinden 70 ile 90 arası kesmişler tabi çektiğim yıllara göre değişiyor

evi falan bilmemde direk aleme gidicem :D

PiscocuK
21-05-2014, 16:37
evi falan bilmemde direk aleme gidicem :D

güzel para..2004 yılından beri çatır çatır çekiyorum bu krediyi bireysel olsun araç olsun bu konuyu baştan bir ele alayım ben :)

SerkanKurt
21-05-2014, 16:43
Bir soru daha soriyim. Kredi çektiğim banka ümraniyede diyelim ümraniye kaymakamlığınamı gitmem gerekli yoksa ev adresimin bağlı olduğu kaymakamlığamı?

Kahn23
21-05-2014, 16:45
Bir soru daha soriyim. Kredi çektiğim banka ümraniyede diyelim ümraniye kaymakamlığınamı gitmem gerekli yoksa ev adresimin bağlı olduğu kaymakamlığamı?

Kredi çektiğin banka değil ikamet ettiğin kaymakamlığa müracatta bulunacaksın :icon_tup:

SerkanKurt
21-05-2014, 16:47
Kredi çektiğin banka değil ikamet ettiğin kaymakamlığa müracatta bulunacaksın :icon_tup:

Yarın gidip ilk iş kredi çektiğim bankaya dilekçemi vereceğim. Hemen vakit kaybetmeden ordanda gidip Tüketici haklarına dilekçemi vermem yeterli sanırım?

şaman
21-05-2014, 16:47
güzel para..2004 yılından beri çatır çatır çekiyorum bu krediyi bireysel olsun araç olsun bu konuyu baştan bir ele alayım ben :)

artık kredilerim bitti ölüm kalım olmadıkça çekmeyi düşünmüyorum lanet olsun çektiğim günlere:ofk:

Kahn23
21-05-2014, 16:50
Yarın gidip ilk iş kredi çektiğim bankaya dilekçemi vereceğim. Hemen vakit kaybetmeden ordanda gidip Tüketici haklarına dilekçemi vermem yeterli sanırım?

Sözleşme ve kesintiyi gösteren dekont yeterli. Bazı bankalar sözleşme için ücret talep ederler. Onun da dekontunu bildirirsen alabilirsin..

SerkanKurt
21-05-2014, 17:02
Sözleşme ve kesintiyi gösteren dekont yeterli. Bazı bankalar sözleşme için ücret talep ederler. Onun da dekontunu bildirirsen alabilirsin..

Garanti den cekicem maas musterisiyim zaten boyle bisey isterlermi ?

şaman
21-05-2014, 17:18
Garanti dekont başına 70 tl istiyor

SerkanKurt
21-05-2014, 17:39
Garanti dekont başına 70 tl istiyor

iyice artistik yapıyolar yani. öderiz onunda parasını iade alırız ozaman napalım :icon13:

free-hifi
30-05-2014, 12:34
arkadaşlar süre 10 seneye yükseldi

şaman
30-05-2014, 12:40
arkadaşlar süre 10 seneye yükseldi

Hangi süre :soru:
geçen gün teslim ettim evrakları yarım saatlik iş üşenmeyin hakkınızı alın

naci
30-05-2014, 13:03
2 arkadaş avukata vekalet verdik bekliyoruz.

MeJo
30-05-2014, 13:04
bizim arkadas ev için 100 k kredi cekip ertesi gün dava açtı ve masrafını tak diye aldı valla

free-hifi
30-05-2014, 13:28
Hangi süre :soru:
geçen gün teslim ettim evrakları yarım saatlik iş üşenmeyin hakkınızı alın

geriye dönük 5 sene oldu 10 sene

emirarslan34
30-05-2014, 14:40
arkadaslar dosya masraflarını geri alıyorsunuz onu bunu geri alıyorsunuzda tekrardan kredi çekmek istediginizde bankadan istediginiz meblayı çekebilecekmisiniz banka sicilinize işlenmezmı mesela 50 bin tl istedin banka al sana 20 bin tl gibi bir durum olurmu ?

HKS99
30-05-2014, 15:00
bankalar zaten size ödeme planı veriyor ödeme yaptığınızda aldığınız dekontla birlikte ödeme planınıda götürmeniz yeterli olacaktır diye tahmin ediyorum.

naci
30-05-2014, 15:04
bankalar zaten size ödeme planı veriyor ödeme yaptığınızda aldığınız dekontla birlikte ödeme planınıda götürmeniz yeterli olacaktır diye tahmin ediyorum.

Her ödeme planında olmuyor, aynı bankadan iki ayrı ödeme planında birinde yazıyor diğerinde yazmıyor.

ahmet_xy
30-05-2014, 15:04
Simdi daha yen vakifbanktan ciktim. 26.25 TL kr.kredi tahsis ucreti icin alinan dekont ucreti + 78.75 TL geriye donuk inceleme ucreti
olmak uzere toplam 105 lira odedim.

Kahn23
30-05-2014, 15:05
Ödeme planı değil kesintiyi gösteren dekontu ve sözleşmenizi vermeniz yeterli..

free-hifi
09-07-2014, 10:00
Dün konut kredisini kullandım bana gider ayak 500 lira hayat sigortası taktılar benim iyice canım sıkıldı, bende komisyonun kullanıldığı makbuzu istedim süreli isterseniz 100 liraya kadar para istiyor adiler şimdi sözleşme ve makbuz ile tüketici hakem heyetine gideceğim.

rebelh
09-07-2014, 10:02
Dün konut kredisini kullandım bana gider ayak 500 lira hayat sigortası taktılar benim iyice canım sıkıldı, bende komisyonun kullanıldığı makbuzu istedim süreli isterseniz 100 liraya kadar para istiyor adiler şimdi sözleşme ve makbuz ile tüketici hakem heyetine gideceğim.

konut kredisi kullanıyken hayat sigortası zorunlu diye biliyorum :soru:

free-hifi
09-07-2014, 10:11
konut kredisi kullanıyken hayat sigortası zorunlu diye biliyorum :soru:

YKB ve TFinans zorunlu değil dediler bunlarda ilk başta yok dediler eksper geldi diye ne puanımı düşürdüler birde üstüne bunu geçirdiler

SErhat.
09-07-2014, 10:58
İstanbul'da olup da bu tarz masraflarını geri almak isteyenlere yardımcı olabilirim avukat olarak. Bu işi de yapıyorum ve baya kişinin masrafını geri aldım.

Ücret almamakla birlikte sadece vekaletnâme çıkartmanız yeterlidir.

speed_emre
09-07-2014, 11:02
ızmırde yardımcı olacak avukat varmı dosya masrafları ıcın. hem benım hemde pederın dosya masrafları var :)

edit: bankalardan nasıl yazı almamız gerekli? ayrıca ne kadar sürede geri alabiliriz parayı?

powERS
09-07-2014, 13:16
ya babama bidaha hatırlatayım adamın umru degıl belkı gelırse para bıze duser 3 5 :D

freelife
09-07-2014, 14:31
arkadaslar dosya masraflarını geri alıyorsunuz onu bunu geri alıyorsunuzda tekrardan kredi çekmek istediginizde bankadan istediginiz meblayı çekebilecekmisiniz banka sicilinize işlenmezmı mesela 50 bin tl istedin banka al sana 20 bin tl gibi bir durum olurmu ?

Aynen belirtiğin gibi banka tehdit etti resmen , birdaha kredi kullanımlarınızda sıkıntı çıkartırız gibilerinden..

DOHC
09-07-2014, 15:22
Aynen belirtiğin gibi banka tehdit etti resmen , birdaha kredi kullanımlarınızda sıkıntı çıkartırız gibilerinden..

Hiç bişi olmaz. Bankalar kredi vermeden yaşayamaz. Elbet verecekler istediğiniz kadar krediyi......

Dookan
09-07-2014, 15:24
bişey olmaz.o anlık bankadan başka ürün kullanıyorsan onu iptal edebilirler en fazla o olur.ama gidip personeli al al dosya masrafını ben zaten mahkemeyle alırım diye tehditle iş yapmaya çalışırsanız bi b. alamazsınız :)

ErkanCanS
09-07-2014, 15:27
Konuyu dagitmak istemiyorum ama yeni konuda acmak istemedim acikcasi.Gsm operatorlerinin hizmet bedeli adi altinda aldigi paralarda btk karari ile kalkti ve turkcell hala bu parayi aliyor( 50 lira islem basi) Nereye basvurabilirim hakkimi aramak icin konu benzeR
oldugu icin buraya yazdim.Yanlis yaptiysam simdiden ozur dilerim :)

rebelh
09-07-2014, 15:28
trip atan banka olur :)