PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yalitimla iligili soru

gökan
08-12-2013, 22:18
evde yattigim odanin duvarlari asiri soguk oluyor..isitici calistrmazsan buz gbi oluyor.bu sogugu nasil engelleyebilirm..odada duvara yalitim.ne yapilabilir cabuk sogumayi engellemek icin

Serhat
08-12-2013, 22:20
İçeriden köpük montalama+ alçı+ boya ile soğuğu kırabilir diye düşünüyorum.

cookies
08-12-2013, 22:22
Aslında içeriden yalıtım mantıken yanlış ama uyguladık hissedilir derecede hımmm nasıl oran vereyim bilmiyorum ama %35 civarında engelledi diyebilirim.. (mantolama modası) Yalnız alt ve üst yatımda önemli mesela bizim altta tek odada oturuyor pintiler onlar yakmayınca muazzam fark ediyor..

turboman
08-12-2013, 22:23
İçeriden köpük montalama+ alçı+ boya ile soğuğu kırabilir diye düşünüyorum. Bunlarla uğraşamam diyosan en pratik yumurta kolisi kartonlarından ypıştır +ses yalıtımıda yapmış olursun bi fikir :)

cookies
08-12-2013, 22:27
Bunlarla uğraşamam diyosan en pratik yumurta kolisi kartonlarından ypıştır +ses yalıtımıda yapmış olursun bi fikir :)

Sonra yangına VIP bilet.. Allah korusun..

coastguard
08-12-2013, 22:32
Bu içeriden mantolama olayını bir bilen yada yaptıran yorumlayabilir mi ?

Binada ki pintilere kalın geliyor biz yaptırıcaz ama en son kattayız tek bizim yaptırmamız mümkün değil o yüzden içeriden mantolamaya yönelicez ama her kafadan farklı bir ses çıkıyor

Küf olur diyen var
Olmaz diyen var
Etki etmez diyen var , muazzam fark eder diyen var ?

Kafalar karışık!?

Bilen yorumlarsa sevinirim

gökan
08-12-2013, 22:37
beyler bn.en.uygun secenek.istyrm.montalama milyar felan okdr butcem.yok yalitim sungeri koysam

EREN34
08-12-2013, 22:38
Komik gelmesin ama duvara çivi ile battaniye çakılsa?

fasterhan
08-12-2013, 22:42
Komik gelmesin ama duvara çivi ile battaniye çakılsa?

askerde dağda karakolun yatakhanesine yaptık kapılar ve camlar dahil heryere çiviyle çaktık biraz farketti ama öyle aman aman bir etki yapmadı....

EREN34
08-12-2013, 22:44
askerde dağda karakolun yatakhanesine yaptık kapılar ve camlar dahil heryere çiviyle çaktık biraz farketti ama öyle aman aman bir etki yapmadı....

Benimde aklıma çocukluğumdaki kalabalık bayram geceleri geldi. Ev kalabalıktır, çocuklar koltuk minderlerinden yapma yataktan yatarlar. Minderler altında battaniye olurdu hep hasta olmayalım diye :)

cookies
08-12-2013, 23:02

Binada ki pintilere kalın geliyor biz yaptırıcaz ama en son kattayız tek bizim yaptırmamız mümkün değil o yüzden içeriden mantolamaya yönelicez ama her kafadan farklı bir ses çıkıyor

Küf olur diyen var
Olmaz diyen var

Kafalar karışık!?

Ustalık-işçilik önemli.. Yazın amcam evine yaptı içten mantolama.. Evin üstü teras, 2 cephe açık, korunaksız, üst katta ki teras katı yağmur yağdığında havuz oluşan bir yer.. Geçen kış kombiyi hiç kapatmadı yinede battaniye ile oturuyorlardı.. defreeze gibi evdi.. Şimdi dışarısı 5'c ve kombi düşük ayardayken ev ılık.. Hepimiz şüphe ile yaklaşmıştık ama denedik gördük hissedilir derecede olumlu sonuç :icon_tup:

beyler bn.en.uygun secenek.istyrm.montalama milyar felan okdr butcem.yok yalitim sungeri koysam

Tek oda fln yapacaksan şayet milyarlık bir iş değil yalıtım plakalarının tanesi 14 lira fln.. bütün işi işçilik tutuyor kendin yaparsan 300 civarı bir şey tutar.. (m2sini hesaplarsın) ona göre aşağı yukarı bir maliyet hesabı yapabilirsin..

Thracian
08-12-2013, 23:06
Hertürlü yalıtım çeşitli oranlardafayda sağlayacaktır. Rusyada en çok kullanılan yöntem duvara halı asmak. Gerçekten çok faydalı. Ucuz yollu strafor üstü duvar kagıdı iyi fayda sağlar

Runo
08-12-2013, 23:10
Biz yaptığımız bütün beton inşaatlara asya söve ürünlerini mantolamasını yapıyoruz, köpük üzeri yalıtım taşlarıyla kaplı. Türkiyenin ileri gelen kaliteli firmalarındandır ürünleride o yüzden tercih ediyoruz yıllardır. Yerinizde olsam apartmanla konuşur para toplayıp komple binaya yapma fikrini ortaya atarım tabi genelde kimse cebinden para çıkarmayı tercih etmez.

Eğer bu fikir çok ütopya diyosanız bir paket alma imkanınız varsa alın siz kendi bölgenizi kaplatın sadece. Dışardan komik bi görüntü olur ama gerçek anlamda yazın soğuk kışın sıcak tutar :).

1.5 - 2 ay beklerim diyosanız ben size yeni gelecek olan paketten size yetecek olanı kadar seve seve gönderirim.

Thracian
08-12-2013, 23:11
Ucuz yollu şunu söyleyebilirim, kalekim + sert strafor + modern desenli duvar kagıdı kullanarak. El beceresiyle çok iyi bir yalıtım olur. En üst kattaysanız tavanı ücgenli süngerle kaplamak tahminimce %50 fayda sağlar

AdemAr
08-12-2013, 23:17
oturduğun odanın dış cepheye bakan duvarlarına yalıtım süngeri , cam kenarlarındaki silikonlarda zamanla çatlıyor hava girişi oluyor onlarıda tespit edebilirsen silikonla. faydasını görürsün.

Runo
08-12-2013, 23:24
Bu arada iç cephe mantolamasına gelince bana gerçekten gereksiz masraf geliyo. Neden diye sorucaksınız.

İç çephe uygulamasında çok işe yaramaz malzeme kullanıyorlar ne söveleri söve ne kalekimi kalekim. Alt resimdeki ürün iç cephe için ama bir işe yaradığı yok desem yeridir. Elinize alıp kırdığınızda içine bakıp ne demek istediğimi anlarsınız.

http://i43.tinypic.com/2dazuq9.jpg

Özellikle dış cephe yalıtım için kullanılacak ürün kesin kesin ve kesinlikle alttaki resim gibi olmalıdır, sıkıştırılmış köpük ve üstü ilaçlı yalıtım taşı kaplı olmalı. Ancak beklentinizden daha yüksek birşeyi bunda bulursunuz

http://i41.tinypic.com/8zip0l.jpg

darkmoon
08-12-2013, 23:40
evde yattigim odanin duvarlari asiri soguk oluyor..isitici calistrmazsan buz gbi oluyor.bu sogugu nasil engelleyebilirm..odada duvara yalitim.ne yapilabilir cabuk sogumayi engellemek icin

oda değilde kendi ısını muhafaza etme yöntemini denedinmi termal ısınma .. termal içlik termal çoraplar atlet don elektrikli battaniye falan.. daha ucuza ekonomik kalıcı ve yanında götürebilirsin her yere..

iç mantaloma her şekilde faydalıdır kullanılan malzeme ve binanın yapısına coğrafi konumuna bağlı%20 ile %70 arasında ısı farkı yaratır ama ev sana ait değilse masraflı bir iş olur gereksiz olur ev sahibine yarar..

srkns
09-12-2013, 08:13
Biz de strafor kullandık, oturduğumuz ev çift cephe benim oda kuzeye bakıyor ve yüksek olduğundan kış aylarında buzhaneden farksızdı.

İçerden strafor uygulaması yapıldı odadaki peteği açamıyorum, diğer odaların sıcağı yetiyor resmen. O derece fark etti.

Tek olumsuz yönü odanın kapısını kapattığımda 2 saatten fazla durulmuyor, içerisi çok havasız oluyor duvarlar nefes alamıyor sanırım. Malzemeden fazla işçilik para tutuyor diye biliyorum.

Coco06
09-12-2013, 08:39
Ev icerisine en uygun malzeme foamboarddır (xps).
Malzemeyi alirken yogunlugu 30-32 dns olan malzemeleri tercih edin.O yogunlukta malzeme üretimide dow ile ode markada var.
Suan odenin paket fiyati 60 lira civarlarinda, dowun malzemeside 80 liralari buluyor.

Malzeme kalinligi olarak ne dusunuyorsunuz kaba bi maliyet cikarabilirim.

Ankarada olsaydiniz yardimci olurdum uygulama ve malzeme konusunda.

gökan
09-12-2013, 08:40
hangi strafor kullandin kardesim

ersandeniz
09-12-2013, 08:49

Küf olur diyen var
Olmaz diyen var

Kafalar karışık!?

iç yalıtımı bilmiyorum da, eğer ertelemezlerse 2017'de tüm binaların yalıtılmış olması gerekiyor

Mevcut binalar için Enerji Kimlik Belgesi 2017 yılından itibaren zorunlu olacak. Dolayısıyla 2017’den itibaren binanın Enerji Kimlik Belgesi’nde yer alan karbondioksit salınım miktarları, o tarihte yürürlükte olan mevzuatta tanımlanan asgari değerlerin üzerinde olanlara idari yaptırım uygulanacak. Yani mevcut binaların bu sürece hazırlanması için bir an önce yalıtılması gerekiyorYeni binalar için yalıtım zorunlu - Milliyet.com.tr (http://konut.milliyet.com.tr/yeni-binalar-icin-yalitim-zorunlu/garantikoza/haberdetay/12.09.2011/1437532/default.htm)

Ranthor
09-12-2013, 08:57
Iceriden uygulama belirli oranda yararli olur,
sogugu geciren yerler, yada bu pisayadaki adiyla isi kopruleri beton kisimlardir. yani binanin kolonlari ve tabandir.
Iceriden yaparsaniz, duvardan soguk gelmeyecek fakat tabandan gelecegi icin, sicak soguk farkindan, zemin ve tavanda terlemeler ve boya patlamalari olur.

Ayni sekilde iceriden izolasyon yapilacaksa kesinlikle EPS kullanmalisiniz. XPS in isi yalitimi 10% daha fazla olabilir ama, hem daha sagliksizdir (karbon dioksiot ile sisirenler haric) hem de hava gecirmez.

hava gecirmedigi icin , XPS lerin arkasinda su kanallari olur zaten, su buharu yogusup akabilsin diye..

O yuzden EPS tavsiye ederim, bildigin beyaz kopuktur, ama dansitesi 20 civarinda alirsaniz ayni zamanda sert olur.

::ZaFeR::
09-12-2013, 09:25
Soba yak.En güzeli.Elektrikli ısıtıcıyla istediğin gibi ısınamazsın.

cusse
09-12-2013, 09:26
Slm...
Şimdi ben yaklaşık bu işi 10 yıldır felan yapıyorum uygulama,üretim,teknik..vs.Sitedende birçok kişiye yardımım olmuştur.

1.si yapılan yalıtım kesinlikle soğuk veya sıcak havayı en az %10 oranında keser ve hapseder,bu oran binanızdaki yada odanızdaki konum,cephe,bölge,şehir..vs.etmenlere göre değişiklik gösterebilir.

2.İçerden yapılan mantolama tabiki fayda sağlar ancak,tam performans gösteremez bunun nedeni ise çevresininde yalıtımlı olmadığındandır.

3.Şimdi biz dışardan yani binanın dış kısmını komple yalıtım yapıyoruz onda bile %100 yalıtımlı diyemiyoruz sebebi ise sonradan yalıtım yapılmasıdır bununla ilgili teknik makaleler oldukça mevcut.Çünkü bina yalıtımı temelde başlar!!!

Gelelim gökhan beyin problemine abi en ucuz şekilde bu iş çözmenin formülü içerden bildiğimiz şefaf silikonla XPS yalıtım levhası uygulamaktır XPS iç cephede güzel işler çıkarır,sonrada istediğiniz hafif kaplama malzemesiyle kaplarsınız.
Altarnatif olarak;1 paket 5cm/28 dansite xps alıp yere halının altına döşerseniz baya faydasını görürsünüz.Bu arada aynı malzemeyi yatagınızın altına serdiğiniz zaman ısı kaybının olmadığını hissedeceksiniz.

Herhangi bir sorunuz olursa özelden mutlaka cevaplarım...
Kolay gelsin ..
Mustafa.

Ranthor
09-12-2013, 10:20
Ben sert EPS diyorum, XPS su buhari gecirmedigi icin, yogusma olabilir..

cusse
09-12-2013, 11:07
Ben sert EPS diyorum, XPS su buhari gecirmedigi icin, yogusma olabilir..

Doğrudur ancak üzerini herhangi bir kaplama malzemesiyle kaplaması ekstra işçilik+maliyet getirecektir, xps+ucuz duvar kağıdı daha uygun ve dayanıklı olacaktır, tabi ki her zaman eps daha iyidir.Yanlız iç mekanda xps daha sert ve dayanımı yüksek olduğundan tercih sebebidir.:)