PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Artan Araba Çizilme Vakaları

darkmoon
04-10-2022, 17:57
Arkadaşlar geçen bizim sitede otoparkta 6 arabayı biri anahtarı vura vura geçmiş gitmiş içlerinde yepyeni a6 sıfır x3 falanda olan bayağı araçlar çizildi kameralardan bakıyorlardı kim olabilir diye yüksek ihtimal bu eve yemek getiren kuryelerden şüpheleniyorlardı özellikle son zamanlarda siteye günde yüzlerce kargo,kurye , yemek ,market falan gün içi çok giren çıkan oluyor benim arabada aynı hizadaydı çok şükür branda vardı benim arabayı atlamış önümdeki arkamdakini çizmiş ama ..

Geçen günde arkadaşın sıfır aldığı troc kapısını boydan boya çizmişler bugünde şimdi haber aldım bir arkadaşın apartmanın garajında 300c si vardı arka bagaj kapağını boydan boya çizmişler ..
Sağdan soldan çok çizme olayları duyuyorum şu sıralar çok kullanmıyorsanız 2 gün bile olsa mümkün mertebe araçlarınızı brandalayın benden tavsiye ..

Branda zor bir şey değil atması iki kişi 30 saniyesini almaz yek başınıza eliniz alışıksa 3 dakkanızı almaz .. üç kuruşluk branda sizi 10-15 bin liralık boya masrafından kurtarır …

Schumi
04-10-2022, 18:39
Maddi olarak araçlara ulaşım zorlaştıkça hazımsız ****** çocukları içlerinde kalan ezikliği bu şekilde gösteriyor olmalılar. Çizen adam evde çizmez de gittiğin yerde çizer. Branda çözüm değil. Sopa çözüm bence.

darkmoon
04-10-2022, 19:03
Olacaksa olur o başka benim dediğim düzenli kapı önünde site içinde otoparkta duruyorsa birde bir günden fazla yatıyorsa araç branda bence çözüm olur ama tabiki gün içi oraya buraya gidiyoruz gittiğimiz herhangi bir yerde çizerlerse ona yapıcak bir şey yok ..

Ben arabayı brandaya almasam şu anda benim arabada boydan boya çizilmişti önündekini çizmiş arkamdakini çizmiş yani benim aracın önünden de çizen kimse geçmiş ..

darkmoon
04-10-2022, 19:12
Gerçi bende brandayı kuş pisliği için atıyorum özellikle martı dışkısı inanılmaz asitik kaportaya düşsün o anda geçmiş olsun hemen boyayı yakıyor ama Burdada artı bir faydası oldu ..

drago
04-10-2022, 19:18
Hazımsız çok ama onun dışında çocuklar çiziyor olabilir mi?

Hani bilinçli olarak değil de, bir kaç kere karalamak babında çizdiklerine şahit oldum

Bir diğer ihtimal de otopark kısıtlıysa geldiği saatlerde yer bulamayan bir komşu da olabilir. Güya komşu, ama benim aracımın 2 aynasını tersten katlamıştı biri, ama bulamamıştık.

Alpii
04-10-2022, 20:39
Gerçi bende brandayı kuş pisliği için atıyorum özellikle martı dışkısı inanılmaz asitik kaportaya düşsün o anda geçmiş olsun hemen boyayı yakıyor ama Burdada artı bir faydası oldu ..

https://www.trendyol.com/pd/autoen/peugeot-308-pratik-yarim-oto-brandasi-guneslik-kar-buz-onleyici-p-6932993?boutiqueId=61&merchantId=123024&filterOverPriceListings=false

şu tarz yarım brandalar iş görür mü bu kuş pislikleri ve dolu vs yağışı için ? Dolu öncesi alttan battaniye vs yerleştiririm üstüne bunu atarım gibi geldi de. kullanımı da çok basit duruyor

mcemrek
04-10-2022, 20:41
çocuk yaptıysa çocuğa bişey diyemem ama onu yetiştiremeyen ebeveynine çok güzel sektiririm gerçekten. eğitim seviyesi düştükçe yetişen çocuklar da gittikçe bir acayip olmaya başladı

araç sokakta duruyo çocuklar tek kale maç yaparken bir taş koymuşlar diğer taraf arabanın arkasına denk gelmiş. bagaj kapağına güzel güzel şut abanmışlar mis gibi göçüklerim var bagajda. hadi onu çocuklar yapmış diyeyim. sağına soluna çarpıp hiç bişey olmamış gibi giden büyükler ne olacak bu işin sonu bilemiyorum

darkmoon
05-10-2022, 00:21
Yok çocuk değil o kesin çünkü site yönetiminin kuralı var çocukların site içinde oynaması yasak özellikle otopark ta daha öncesinden çünkü bir kaç olay oldu çocuklar bazı araçların oynarken camını çatlattı aynasını kırdı site yönetimi öyle bir karar aldı …

cookies
05-10-2022, 00:23
Kartoncu arkadaşları S geçmeyelim çizilme vaklarında katkıları yadsınamaz..

darkmoon
05-10-2022, 00:23
https://www.trendyol.com/pd/autoen/peugeot-308-pratik-yarim-oto-brandasi-guneslik-kar-buz-onleyici-p-6932993?boutiqueId=61&merchantId=123024&filterOverPriceListings=false

şu tarz yarım brandalar iş görür mü bu kuş pislikleri ve dolu vs yağışı için ? Dolu öncesi alttan battaniye vs yerleştiririm üstüne bunu atarım gibi geldi de. kullanımı da çok basit duruyor

Bende buna benzer iki üç tip var verimsiz uçuyor en ufak rüzgarda ve takması zahmetli birtanesi mıknatıslı oda tutmuyor kuvvetli uçuyor illa bağlaman lazım ..

darkmoon
05-10-2022, 00:27
Aslında branda nın faydaları diye bir konumu açsam :)

d3n1s
05-10-2022, 09:22
Seffaf film kaplatmak cozum gibi ama ne kadar ise yarar acaba? Yani, hazimsiz biri cizdiyse eger arabanin cizilmedigini gorunce daha buyuk zarar vermesin?

eminkilic61
05-10-2022, 10:53
Seffaf film kaplatmak cozum gibi ama ne kadar ise yarar acaba? Yani, hazimsiz biri cizdiyse eger arabanin cizilmedigini gorunce daha buyuk zarar vermesin?

ppf çözüm ama dediğiniz gibi inada bindirebilir çizmeyi kafaya koyan biri

8.000rpm
05-10-2022, 11:16
komple ppf göreceli pahalı ve en az 3 max 5 yıl sonra sökülmesi yenilenmesi gerekiyor
30.000 TL ve üzeri benim aldığım fiyatlar
daha düşük fiyatlı iyi ürün ve uygulama yeri bilen varsa paylaşsın lütfen aşırı rica ediyorum

bu fiyatlar ve hayat pahalılığı , özetle fakirlik seviyesi artmaya devam ederse servet düşmanlığı baş gösterecektir inşallah yaşamayız bunu
:(

eminkilic61
05-10-2022, 11:18
komple ppf göreceli pahalı ve en az 3 max 5 yıl sonra sökülmesi yenilenmesi gerekiyor
30.000 TL ve üzeri benim aldığım fiyatlar
daha düşük fiyatlı iyi ürün ve uygulama yeri bilen varsa paylaşsın lütfen aşırı rica ediyorum

bu fiyatlar ve hayat pahalılığı , özetle fakirlik seviyesi artmaya devam ederse servet düşmanlığı baş gösterecektir inşallah yaşamayız bunu
:(

maalesef daha ucuza iyi ürün çok zor :(

8.000rpm
05-10-2022, 11:24
faydası çok , tartışmasız
ömrü kısa , bu da tartışmasız
fiyat uçuk , daha doğrusu bence aracın ederi milyonun altındaysa uçuk
premium araçlar için bu bedel ödenebilecek hatta ödenmesi gereken bir bedel , bu da tartışmasız :)

darkmoon
05-10-2022, 12:03
Ppf bir boya parası 3m stek xpel giriş sınıfı ürünleri 30 bin tl lerden başlıyor üst seri ürünleri çıkıyorda çıkıyor .. üstelik ömrü çok kısa ..

BARR
05-10-2022, 12:31
Yahu kim çıkarttı 3-5 sene sonra sökülmesi gerekiyor diye PPF i?

O milletin gazladığı yerli çakma PPF ler için geçerli. Stek Dynoshield 10yıl garantili...

8.000rpm
05-10-2022, 12:43
benim fiyat aldığım bir yer vardı şimdi unuttum adını
5 yıl garantili stek için 37.000 dedi
10 yıl garantili stek için 50.000 dedi
steklerde farklı dayanım modelleri var galiba
geçen ay sormuştum

BARR
05-10-2022, 12:53
DynoShield ve DynoLite var. DynoShield 10 yıl garantili. Her kaliteli PPF üreten firmanın 10yıl garantili ürünü var. 10 yıl kullanmayacağınız arabaya DynoLite yaptırırsınız.

DynoLite'ın farkı mikron kalınlığı ve kendini yenileme (kılcal çizikleri) ve Hyrofobic etkinin olmaması. DynoShield sıcaklık ile kılcal çiziklerini onarabiliyor ve Hydrofobic etkisi yüksek. Troc aramızıa komple kaplattım ben 2021 Mart ayında. İnanılmaz mantıklı bir iş o zaman 23.000TL tutmuştu millet delirdin mi sen demişti ama araba hakkında gram umrunuzda olmuyor hiçbirşey.

darkmoon
05-10-2022, 12:57
3m 3 farkı model var isimlerini unuttum şimdi stek de farklı modeller var .. ona göre de fiyatları var dayanım ömrü arttıkça fiyat artıyor yani 10 sene garanti veriyorsa ona göre rakamı var 5 sene veriyorsa ona göre rakamı var ben en son bir kaç ay önce 3m giriş sınıfı 27 bin fiyat almıştım .. şimdi rahat 30-35 olmuştur ..

eminkilic61
05-10-2022, 13:03
faydası çok , tartışmasız
ömrü kısa , bu da tartışmasız
fiyat uçuk , daha doğrusu bence aracın ederi milyonun altındaysa uçuk
premium araçlar için bu bedel ödenebilecek hatta ödenmesi gereken bir bedel , bu da tartışmasız :)

dediklerinize katılıyorum.
şu an premium araç alan biri araç+ppf rakamı düşünerek almalı bence :)

dayanaklılık zamanı konusu tartışmaya açık bence, iyi ürünlere 3-5 sene bir şey olmasa da 10 sene gidebilirler mi?

BARR
05-10-2022, 13:10

dayanaklılık zamanı konusu tartışmaya açık bence, iyi ürünlere 3-5 sene bir şey olmasa da 10 sene gidebilirler mi?

Direkt güneş görmüyor ise bütün yaz dışarıda, DynoLite bile 10 sene gider.

kelalper
06-10-2022, 12:00
Oç çok. Geçen sene ufak bi kaza yaptım buzda kayıp. Araba boyandı pasta cila ile cillop gibi çıktı. Fabrikaya çaycumaya geldim sol arka kapıya biri takıp geçmiş. Kameradan baktık çalışan bi oç çizmiş ki herifi tanıyorum ama benimle işi gücü yok. Çağırdık odaya geldi dedim benim arabayı çizmişler kim çizmiş gördün mü? Yok abi görmedim dedi. Döndürdüm bilgisayarı gösterdik görüntüyü dedim bu o.ç. tanıyor musun? Yüzü buz kesti. Kim lan bu O.Ç diye bağrıyorum sesi çıkmıyor. Cevap versene olm diyorum konuşmuyor. Ne yapalım sana şimdi dedim ses çıkmıyor. Ulan benimle işin yok gücün yok bana hıncın olamaz işle alakalı neden çizdin olm arabayı diyorum. Abi çok güzel görünüyordu sinirlendim onun var benim neden yok diye sinirlendim çizdim dedi. Ben ettim siz etmeyin işsiz kalırsam evime bakamam falan dedi. Patron karar verecek dedim. Patrona sorduk kamera görüntüsünü gördü direk tazminatsız yollayın diye talimat verdi IK ya.

Mutu
06-10-2022, 12:11
Rüyamda aracımın ön kaputuna bir cisim düşmüş olarak görmüştüm. Normalde katlı belediye otoparkına bırakıyordum, dün dışarda evimin orada bırakmıştım. Bugün de bu konuyu gördüm. Ben de sağda solda çok boydan boya çizilmiş araç görüyorum. Ne kadar otopark evime bir mesafede olsa ve aylık sabit gider olarak görsem de kapalıda üstünde brandayla kalması içimi çok rahatlatıyor. Evimin arkasında garaj var ama daha önce arabaların üstüne sigara da atıldı, yoldan taş da atıldı o sebeple isparka ödediğim rakam hiç gözüme gelmiyor.

BARR
06-10-2022, 12:15
Oç çok. Geçen sene ufak bi kaza yaptım buzda kayıp. Araba boyandı pasta cila ile cillop gibi çıktı. Fabrikaya çaycumaya geldim sol arka kapıya biri takıp geçmiş. Kameradan baktık çalışan bi oç çizmiş ki herifi tanıyorum ama benimle işi gücü yok. Çağırdık odaya geldi dedim benim arabayı çizmişler kim çizmiş gördün mü? Yok abi görmedim dedi. Döndürdüm bilgisayarı gösterdik görüntüyü dedim bu o.ç. tanıyor musun? Yüzü buz kesti. Kim lan bu O.Ç diye bağrıyorum sesi çıkmıyor. Cevap versene olm diyorum konuşmuyor. Ne yapalım sana şimdi dedim ses çıkmıyor. Ulan benimle işin yok gücün yok bana hıncın olamaz işle alakalı neden çizdin olm arabayı diyorum. Abi çok güzel görünüyordu sinirlendim onun var benim neden yok diye sinirlendim çizdim dedi. Ben ettim siz etmeyin işsiz kalırsam evime bakamam falan dedi. Patron karar verecek dedim. Patrona sorduk kamera görüntüsünü gördü direk tazminatsız yollayın diye talimat verdi IK ya.

Şerefsiz herif.

darkmoon
06-10-2022, 15:59

Bence bizim sitedeki olayda buna benzer adam geldi bir şey bıraktı birisine çıkarken kafası attı vay bunlarda var bende neden yok dedi basdı anahtarı geçti ..

Özellikle pandemiden sonra bu paket işleri çok arttı normalde en sakin semtler mahaller bile paket işlerinden ötürü çok yoğun motor kamyon kamyonet paket taşıyan araçlar ve insan süskülasyonu olmaya başladı ..

Bizim sitede pandemi öncesi sabah öğlen vakti insan olmazdı doğru düzgün şimdi site görevliyse konuşuyorum abi diyor sadece sabah ve öğlen vakti gelen kurye paket yemek çi sayısı iki yüzü geçiyor dedi bazen kapıda 4-5 motorsiklet yan yana çekiyor dedi ..

Aranel Ciryatan
06-10-2022, 16:24
Evden çalışma çok arttı çünkü. Çalıştığım şirket gibi özellikle 15K üzeri çalışanı olan bir çok firma evden çalışıyor. Eşim de bende evden çalışıyoruz ve doğal olarak bir çok alışveriş vs internetten yapıyoruz. Bizim gibi sitede 150 hane olsa zaten o kuryelerin sayısını çıkarıyor işte.

darkmoon
06-10-2022, 16:35
İşte giren çıkan çok olunca elinde anahtarı olanda çok oluyor .. sonra vayy ne güzel arabaymış onda var bende niye yok bas geç ..

twin
06-10-2022, 17:00

ben de ppf yaptırmayı düşünüyorum yeni gelmesini beklediğim premium marka bir aracıma, araçları söküyorlar yaparken siz söktürdünüz mü ya da müsade ettiniz mi

eminkilic61
07-10-2022, 08:24
ben de ppf yaptırmayı düşünüyorum yeni gelmesini beklediğim premium marka bir aracıma, araçları söküyorlar yaparken siz söktürdünüz mü ya da müsade ettiniz mi

araçların ön arka tamponunu sökerler en fazla. kendi araçlarımda hep söktürdüm. ppf kalın malzeme olduğu için katlayıp araya sokamazsa, atma ihtimali çok yüksek.

Aranel Ciryatan
07-10-2022, 08:48
İşte giren çıkan çok olunca elinde anahtarı olanda çok oluyor .. sonra vayy ne güzel arabaymış onda var bende niye yok bas geç ..

Üzerinde WRC yazan carbon görünümlü ufak anten almıştım arabaya. Sitenin kapalı otoparkında çalındı. Sonra güvenlik kameralarından güvenlik buldu bana göstermediler ama mevzu çıkmasın diye. Bende Whatsapp grubundan yazdım sitenin 1 gün sonra gecenin bir saati güvenliğin oraya getirmiş arkadaş anteni. 2-3 dolarlık bişi parası değil de benim beğenip araştırıp aldığım anten neden çalınsın yani kapalı otoparkta.

Neyse sonra öğrendik ki çalan arkadaş bir bankada müdür :) Eşi de bir firmada genel müdür. Zaten güvenlik gördüğünde inanamadık demişti yapan kişi hakkında.

Kısaca mevzu erişememek falan da değil sadece. Adamın durumu iyi olsa bile psikolojisi bozuksa her türlü yapıyorlar zarar verme işlerini.

kalipson
07-10-2022, 09:53
Ppf şart!

Bırakın bilinçli çizmeyi, yoldaki çakıla taşa, sürtmeye de koruyor. Kafa misss.. Fiyatlara bişey diyemiyorum; o da ayrı bi konu ama yapacak bişey yok.

Birkan61
07-10-2022, 10:22
Özellikle istanbulda yaşayıpta, otoparkınız yoksa çizilmenin önüne geçmek gerçekten çok zor branda, ppf harici.

Boyasız araba almak gibi bi delilik yaptım, araba apartman kamerası önünde park halinde devamlı ama mahalledeki çocuklar, markete giren çıkan, semt yoğunluğundan tampon tampona park etme derken arka tampon ve ön 2 çamurlukta çizik ezik oldu bile.

Şu arabadan sonra tavan hariç boyalı alıp dalgama bakacağım. Akşamları çay içerken maç izlerken vs kamerayı kontrol etmekten cama çıkıp bakma hastalığı oldu yemin ederim karıyla papaz olacaz

S-works
07-10-2022, 12:43
Malesef bu alcakça çizme olayları sürekli yaşanabiliyor. Geçmiş olsun.

Koruma folyoları farklı kalitelerde. Buda fiyatları doğrudan etkiliyor.

Kabaca 3 folyo var diyebiliriz.
Pvc folyo. Yaptırmayın. Yaptırırsanız 2 yıl sonra sökün mutlaka. (Folyo zaten yapı itibariyle ilk anda boya yüzeyini mat gösterir. Yüzeyleri pürüzlüdür. )
TPH folyo. Orta kalite diyebiliriz. PVC Poliuretan karışımı olarak düşünebilirsiniz. Bütçe yoksa tercih edilebilir. Yüzey görüntüsü pvc den kat kat iyidir. (kabaca 10-15 k bandına yapılır.)
TPU (Poliüretan) folyo. Kullanılması gereken doğru üründür. Yüzey netliği yüksektir. Bir çoğu kılcal çizikleri yenileyebilir (Kalitesine bağlı olarak yenileme süresi değişir )Üst kaplamaları hıdrofobiktir. Ekonomikleri 20-25 bin bandındadır. Kaliteliler 50-60 bin bandında

Verilen süreler Reel süreleri göstermez. Hepsı test ortamında alınan sonuçlar.
10 yıl derde,8 yıl sonra kötü olur veya tam tersi 15 yıl kullanırsınız.

Araçtan araca dahi süre değişir. Kostikli sampuan , aracın sürekli güneş altında kalması,fırcayla yıkanması, yapılan km, yasanılan coğrafyanın tozluluk durumu (Rüzgarla birlikte sürekli bir aşındırma olacak)

Ben genelde müşterilerime orta kalite tavsiye ediyorum. Sebebine gelirsek. Yapıldıktan kısa bir sonra farklı nedenlerle değişmesi gerekebiliyor. 10 yıl garanti verilen folyolarda 1 parça maliyeti (Parça boyuna göre değişir ) 5000-6000 TL.
Ekonomik ürünlerde ise yarı yarıya düşüyor.

Daha önce yaptığım bir kaput koruma filmi 20-25 gün sonra ufak bir kaza sonucu (Kaput yamulmuş,boya zarar görmemişti, Göçük düzeltme işlemi için sökülmek durumunda kalındı )malesef çöp oldu.

Dikkat edeceğiniz olan folyoda TPU olan Yani poliüretan olan malzeme tercih edin.

Yine yukarıda sorulan soruya istinaden. Araçların kapı kolları sökülmesi mecburi. (Sökülmezse kesik atılması lazım. Çirkin gözükür. )Diğer parçalar araç sahibinin insiyatifinde. Tamponlar sökülmez genelde. S2toplar,cam çıtaları,marka model yazıları,marka logoları sökülür.

Geçen aylarda DS 7 Yaptım. Araç sahibi hiçbir parçayı söktürmedi. Sökülse folyo hiç belli olmayacaktı. Sökülmediği için bazı yerler belli ediyor. Tabi bunlar herkesin göreceği kusurlar değil. Mesela ''E Tense'' yazısını her harfi tek tek kesmıştım. Kendisi teslim alırken ben böyle istemiyorum. Dikdörtgen seklinde kesilim deyip büyük bir alanı açık bıraktırdı.

eminkilic61
07-10-2022, 13:41
Geçen aylarda DS 7 Yaptım. Araç sahibi hiçbir parçayı söktürmedi. Sökülse folyo hiç belli olmayacaktı. Sökülmediği için bazı yerler belli ediyor. Tabi bunlar herkesin göreceği kusurlar değil. Mesela ''E Tense'' yazısını her harfi tek tek kesmıştım. Kendisi teslim alırken ben böyle istemiyorum. Dikdörtgen seklinde kesilim deyip büyük bir alanı açık bıraktırdı.

ilginç bir müşteri :D