User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
34 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Kapsüllü kahve makinaları

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kapsüllü kahve makinaları

Arkadaşlar selamlar,

Son günlerde Instagram'da oldukça çok reklamı yapılan bu makinalardan bizde aldık. Nespresso Atelier s65 ile kahve dünyasına giriş yaptık.

İşin tutkunlarına sorunca "o makinayı çöpe at" gibi tavırlar geliyor. Hiç sorduğum soruya cevap alamıyorum. Ben kapsül soruyorum adam çekirdek öneriyor vs.

Başlarda hep farklı markalarda kapsülleri aldık denedik. Davidoff, Starbucks, Nespresso, Jacobs.

Farklı çok sayıda marka, tat, sertlik derecesine sahip marka modellerde var. Ama hepsini tek tek denemek de mümkün olmuyor.

İşin ekonomik boyutunu da dikkate alınca bu kapsüllerin yıkanabilir olanlarını araştırmaya başladım. O konuda da çok fazla öneri alamasam da AliExpress'te yüksek puanlı paslanmaz çelik bir kapsül seti aldım. Açıkçası kalitesinden memnun kaldım. Ama kullanmak için farklı tarz gerekiyor.

Örneğin kapsüllerin içinde 7gr civarında kahve var. Çekilme ve kavrulma derecesi genelde farklı. Kapsülün kapasitesi 4-5gr. Buna uygun kahveyi de bulmak açıkçası zor

Şimdi gelelim asıl konumuza. Bu konu altında kahve makinası, kapsül, espresso modelleri, tecrübeler üzerinde tartışıp öneriler sunabilir, tecrübelerimizi paylaşabiliriz diye düşünüyorum.

İlk soru da benden gelsin. Yıkanabilir çelik kapsül kullanan var mı? Ne tür kahve kullanıyorsunuz? Öğütülme kavrulma derecesi nedir?

Şimdiden teşekkürler
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    asgari musterekte kahvesever biri olarak konuyu takipteyim. Kapsullu makinelerden hic tecrube etmedim simdiye kadar, bana da bilgi olur
    öyle işte.

berkaym - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Nespresso d40 kullanıyorum, kapsül olarak ağırlıklı kendi markasından devam ediyorum, Cocoa truffle, scuro ve cosi kullanıyorum. starbucks kapsülde alıyorum Espresso roast kullanıyorum. benim için asıl keyif süt köpürtücü ile başladı şimdi şurup denemelerine başlamayı düşünüyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir kahve sever olarak forumun ana ortak paydasından yola çıkarak kartuşlu makineleri tanımlayacak olursak;

Kapsüllü makineler sorunsuz otomatik şanzımanlı, yakıtta mantıklı bir motora sahip yağını suyunu koy marşa bas arabalar gibidir. Uğraşmak istemeyen, günün yorgunluğunda manuel işlemler veya süreçler ile uğraşmamak için kahve/çay içmekten vazgeçen insanlar içindir.

Üst düzey tat alma yeteneği olanlar veya kahve yapmayı hobi edinmiş insanlar için tıpkı bir petrol head e yukarıdaki arabanın heyecan vermediği gibi heyecan vermezler. Onlar tam otomatik espresso makinesine bile karşılar. Tıpkı otomatik vitese karşı olan manuelciler gibi Tekrar kullanılabilir kapsüller, makinenin ürün vaadi olan hızlı - kolay ve rahat temizlenebilir cihazdan ürün elde etme konusunda benim için yok hükmündeler. Eğer o kadar uğraşacaksam kaliteli espresso yapabileceğim bir cihaza bu vaktimi harcarım.

Kısaca bu kapsüllü arkadaş için durum özeti bu şekilde. Ancak iyi kahveye ulaşmanın zor olduğu veya üşendiğiniz anlarda pratikliği ile birlikte hayat kurtarırlar. Nesp. makinesini aldığınızda içinden 14 lü bir tadım kutusu çıkar. Çok öznel bir durum olduğu için bana uyanın size veya size uyanın bana uymama durumu çok yaygındır.

Ayrıca nespresso lokasyonlarında tadım yapabilirsiniz. Onun dışında 5 try / adet olacak şekilde farklı markalardan da kendinize uyan ürünü bulabilirsiniz. Bknz moliendo.

Benim bu cihazı tercih etmemdeki temel etken barista bazlı kahve kumarından sıkılmış olmak. 7/10 da gelebilir 3/10 da Bu en azından 5/10 u garanti sunuyor.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaklaşık 4 aydır Nespresso Essenza mini + Aeroccino 3 süt köpürtücü kullanıyorum, set olarak almıştım. Düşünürseniz kesinlikle set halinde alın zaten, 400-500 lira indirimle geliyor. Hayırlı olsun hediyesi olarak 20 tane denemelik kapsül kahve veriyorlar. 4-5 tanesi bildiğiniz zift gibiydi, içemedim bile. Baktım en pahalıları da onlarmış, demek hiç damak zevkim yok :P

Alet acaip pratik, 2 kilo falan ve ufacık. Zaten hepi topu 2 tuşu var. Birisi ufak espresso shotlık kadar yapıyor, diğer tuş lungo denen tuş, ortalama bir fincanın yarısı kadar dolduruyor.
    Köpürtücü cidden çok güzel, iki kere tıklarsanız soğuk, tek tıkla sıcak köpürtüyor. Bayağı iş görüyor, kalıp gibi çıkarıyor köpüğü. Epey de ısıtıyor sütü.

3 farklı kapsül kahve markası denedim, Nespressonun orjinal kahveleri hem aşırı pahalı hem de tat olarak öyle aşırı "vaaaay" dedirtmedi. Kesinlikle o paraya değmez.
    Starbucks fena değil, bir kutu da ondan almıştım.
    Şuanda Jacobs kullanıyorum, cidden başarılı fiyat performans olarak. Kahve sertliğine göre 6-8 arası numaralar var. 6 numarayı sütle içerseniz bildiğiniz çok ufak kahve tadı geliyor, pek sevmedim. 7 numara tam latte tadında, 8 çok sert geldi bana. Çok ağır sevenler tercih edebilir, sütle bile ağır geliyor bana.

İsterseniz ekstra olarak kapsülünü kendin dolduracağınız plastik- metal karışımı ufak kapsüller satılıyor, içine kahveyi kendiniz dolduruyorsunuz. Ancak bana pek güven vermedi, makineyi bozar vs diye cesaret edemedim. Kaldı ki kahve çekmesi, koyması bilmem nesi eziyet gibi geliyor.

Chai tea latte seven biri olarak nane şurubu ve karamelli içecekler için karamel şurubu aldım. Muhtemelen bir sene gider
    Bir kere baileys latte yaptım, içimi çok güzel. Kesinlikle tavsiyedir.

Ciddi söylüyorum evde yaptığım chai tea Arabicada aldığımdan daha lezzetli geliyor, hem de neredeyse 4te bir fiyatına, daha ne olsun. Yazın da iced latte ya da ice mocha falan yapabilirsiniz, şu pahalılıkta bence yaptığım en güzel tercih oldu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Talking

Alıntı Grimlord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık 4 aydır Nespresso Essenza mini + Aeroccino 3 süt köpürtücü kullanıyorum, set olarak almıştım. Düşünürseniz kesinlikle set halinde alın zaten, 400-500 lira indirimle geliyor. Hayırlı olsun hediyesi olarak 20 tane denemelik kapsül kahve veriyorlar. 4-5 tanesi bildiğiniz zift gibiydi, içemedim bile. Baktım en pahalıları da onlarmış, demek hiç damak zevkim yok :P

3 farklı kapsül kahve markası denedim, Nespressonun orjinal kahveleri hem aşırı pahalı hem de tat olarak öyle aşırı "vaaaay" dedirtmedi. Kesinlikle o paraya değmez.
    Starbucks fena değil, bir kutu da ondan almıştım.
    Şuanda Jacobs kullanıyorum, cidden başarılı fiyat performans olarak. Kahve sertliğine göre 6-8 arası numaralar var. 6 numarayı sütle içerseniz bildiğiniz çok ufak kahve tadı geliyor, pek sevmedim. 7 numara tam latte tadında, 8 çok sert geldi bana. Çok ağır sevenler tercih edebilir, sütle bile ağır geliyor bana.

İsterseniz ekstra olarak kapsülünü kendin dolduracağınız plastik- metal karışımı ufak kapsüller satılıyor, içine kahveyi kendiniz dolduruyorsunuz. Ancak bana pek güven vermedi, makineyi bozar vs diye cesaret edemedim. Kaldı ki kahve çekmesi, koyması bilmem nesi eziyet gibi geliyor.
    Bizim Atelier de sür ısıtma ve köpürme çubuğu var. Latte cappucino vs yapıyor. Soğuk latte de yapıyor. Pratiklik açısından cidden güzel.

Ben de belirttiğim gibi farklı kapsüller denedim. En pahalısı Davidoff tu ama neden pahalı sorusuna cevap bulamadım.

Nespresso cidden kalite olarak güzel. Fiyatı biraz tuzlu.

Starbuck ı da Nespresso üretiyor.

Biz de en son Jacobs ta karar kıldık. 6 aynı şekilde çok hafif geldi. Turuncu 7 si var onu aldık.8 i de Lungo sanırsam o nedenle biraz daha sert.

Ben de hep Lungo yapıp içiyorum. Sütlü yapacaksam da sütü ısıtıp lungo basıyorum içine.

Yıkanabilir çelik kapsül ilk taktığımda suyu basamadı. Çok sıkıştırmışım. Moka pot ayarında çekişmiş espresso aldım. Zorlandı. Ama bir kapsülü açıp içine doldurduğumda daha rahat bastı. Kahve tipi, inceliği ve kavrulma derecesinin büyük önem taşıdığını düşünüyorum.

2 gündür daha az kahve koyup çok bastırmadan hazırlıyorum ve daha makul akış sağlıyor. Davidoff ayarında basıyor. Ama Nespressodaki rahatlığı bulamıyor.

Bu arada hazır kapsülü açtığımda gördüm içinde filtr kağıdı gibi bir kağıt var ve salladığımda kahve içinde oynuyor. Demekki olay çok da sıkıştırmada gizli değil. Yavaştan çözeceğim inş

Jacobs kapsül tanesi 5 tl ye geliyor. Kapsül 2tl ye. Geceden 2 tane hazırlayıp yatıyorum. Hem sabah hazır hem de akşam yıka kurula hazırla modunda 5 dk mı almıyor. Kolay geldi bana ama bilemiyorum
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendi nacizane deneyimlerimi paylasayim.

Bu kapsullu makinalarin olayi taze kahve icebilmek hizli ve ugrassiz olmasi.
    Bence en buyuk dezavantaji suyu daha sicak vermeli. Kahveyi yavas iciyorsaniz cabuk soguyor. Bardagi onden sadece sicak suyla biraz isitmakta cozumu buldum. Starbuckslarda kapsul satilmasi guzel oldu. Kahve bittiginde online siparisle ugrasmadan alabiliyorsunuz. Yada starbuckstayken gozunuze ilisiyor 2-3 kutu alip devam.

Buyuk makinalar da kullandim cekirdek ogutucusu olan;
    Kendi adima evde tek tasiyorum. Gunumun cogunlugu disarida geciyor. Haftada 3-4 bardak anca icebiliyorum misafirim olmazsa. 1 poset cekirdegi makinaya dokunce bitirine kadar bayatliyor. Bu kadar az kullanimda da cihazin temizligiydi, buhariydi kahve atigiydi dunya is. Nespresso daha avantajli geliyor.

Doldurulabilir kapsullere gelince. Evet maliyeti cok kisiyor ama kapsul boyutunun makineye uygunlugunu kontrol edin. Bazilarinin hazneyi zorladigi dikkatimi cekti. Kahveyi onceden cektirirseniz hizli bayatliyor. Cekirdek alayim evde icecek kadar cekerim derseniz zaman kaybi oluyor + cekerken ve kapsule doldururken illa ki saga sola dokuluyor toz kahve. Etrafi temizle, bir de kapsulleri yika kurula…. Keyif isi biraz iskenceye donusuyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    caffe neronun kapsülleri çok lezzetli denk gelirseniz tavsiyedir

canimrecepcim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bimin sattığı fındıklı 3ü1 arada nescafem ile ağzım açık okuduğum yazışmalar.
    - Doğruları konuştuğundan dolayı hüküm giymiş user.

said_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence en büyük avantajı, az kahve içenler için taze kahve tüketmek.

ben az kahve içtiğim için aldığım paketler bayatlıyordu, kapsül taze kalıyor. fakat yinede, benim damak tadıma kapsüllerin hepsi acı geliyor. veya ben bana uyanı bulamadım.

Filtre kahve makinası ile Illy'nin Brazil i içiyorum, biraz pahalı ama az içtiğim için değer dedim.

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Biraz önce Nespresso'nun makinelerine bakarken bu konuyu görmek acayip geldi Acaba techturkey de mi bizi dinliyor

Pixie & Aeroccino 4 Süt Köpürtücü
    Lattissima One
    Atelier arasında kaldım. 2k'lık olan ufak makineler muhtemelen kısa bir süre sonra memnun etmeyecektir diye tahmin ediyorum.

Bu makinelerin kapsülleri anladığım kadarıyla universal. Her markanın kapsülü her makineye oluyor.

Eworen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçen aylarda bende Philips ep 4346 aldım aslen 5447 alacaktım ama hem araştırmalarıma göre hemde satıcıların tavsiyesi üzerine net bi şekilde gerek olmadığını söylediler
    bi kaç aydır kullanıyoruz eşim tiryakisidir ben pek anlamam ama çekirdek kahveyi boşaltıyorsunuz ve kendi öğütüp kahveyi hazırlıyor süt köpürtücüsüyle beraber tabi bu esnada süt ayarını ve kahve ayarını yapabiliyorsunuz
    Tabikide en büyük avantajı çekirdek kahveyi üst haznesine dökün ve kalsın ihtiyacı kadarını öğütüyor bu kadar ekrandan ne istiyorsanız ( cappucino,latte vb..) tuşa basın bitti daha pratik anca bu kadar olur
    Bu tarz makinelerde su sıcaklığı şikayet konusu olur ama bunda öyle bi durum yok..
    Kapsüllü makinelerde pek özgür olamıyorsunuz ve çok pratik oldukları söylenemez.

HaKo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı canimrecepcim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bimin sattığı fındıklı 3ü1 arada nescafem ile ağzım açık okuduğum yazışmalar.
    burda ironi yapmışsınız belli ki , ben hiç deneyimlemedim ama nescafe nin genel olarak vasat hiç bir yapay kahvemsi içeceklerini sevmediğim için sormak istiyorum , bu makinedekilerinde onlardan çok farkı yok anladığım kadarıyla ?
    [I]
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    BMW X3 SDRIVE

canimrecepcim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı HaKo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    burda ironi yapmışsınız belli ki , ben hiç deneyimlemedim ama nescafe nin genel olarak vasat hiç bir yapay kahvemsi içeceklerini sevmediğim için sormak istiyorum , bu makinedekilerinde onlardan çok farkı yok anladığım kadarıyla ?
    bilmiyorum ki bizde de makinası yok zaten, makina olan biri ısmarlasın biz de 3ü1 arada ısmarlayalım karşılıklı deneyimler paylaşılır ve daha nitelikli veriler üzerinden tartışılabilir.

veya sadece komik değilmiş kardeş bastım eksiyi der geçersin -.-
    - Doğruları konuştuğundan dolayı hüküm giymiş user.

HaKo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı canimrecepcim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bilmiyorum ki bizde de makinası yok zaten, makina olan biri ısmarlasın biz de 3ü1 arada ısmarlayalım karşılıklı deneyimler paylaşılır ve daha nitelikli veriler üzerinden tartışılabilir.

veya sadece komik değilmiş kardeş bastım eksiyi der geçersin -.-
    benim jeton geç düştü biraz iş arasında okuyunca evet komik değil bu arada gereksiz detay vermişsin benimde vaktimi almış oldun
    [I]
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    BMW X3 SDRIVE

R.I.P - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tchibonun süt köpürtmeli falan bir modeli vardı, sütlü pek sevmediğim ve kapsül tedariğinde alternatif olmadığı için filtreye döndüm. pek fazla kullanamadık zaten.
    sabah işe gitmeden pratik bir şekilde demleyip termosa koyuyorum, benim için ziyadesi ile yeterli aradığım tek şey kafein çünkü

G_TT_I - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nespresso‘dan hic bir zaman keyif alamadim, alternatif marka kullanilmazsa kapaulleri cok pahali, ve cok az kahve cekebiliyor.
    Tchibo kampanya kovalarsaniz, kapsul stoklrsanjz ve duzenli zam’lari goz ardi ederseniz.
    Gunluk tek kahve termosa doldur cik vaz gecilmez, lezzet olarak butik dukkanlar arkada bundan yapip satsa daha basarili olurlarlar.
    Cekilmis kahveyi hizlica tuketip bitirmiyorsaniz tazelik surekli ayni aroma makine temizligi hazirlama derdine karsi kapsul herzaman onde,

Ama iyi bir tuketici kahveyi a’dan z’ye hazirlayip anlik cekip demliyorsa is degisir.
    Delonghi esprosso, filtre kahve, pour over, moka pod vs bi dunya demlik var tek bardak icin gereksiz zulum geliyor.

Lezzet olarakta gercekten cok iyi bir kahve varsa, bodum siphon kadar iyi demleyebilen bir makine gormedim,
    Sifirdan kahveyi isip, tum buhari icinde hapsettigi icin aromanin kavabilecegi biryer kalmiyor, servis ettiginde icme sicakliginda tek gecerim ama hazirla ic yika uzun is.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben çay adamıyım kahve hiç sevmem ama eşim kahvekolik. Sade Türk kahvesi ve latter yada cappuccino içer. Arçelik Türk kahvesi makinası var ama ona bende şöyle süt köpürtmeli otomatik birşey alayım istiyorum. Asıl ihtiyacım her sabah 6:30 da otomatik kahvesi hazır olsun istiyorum tam otomatik olarak. Ama gereksiz ıvır zıvır özellik lazım değil. Var mı tavsiyesi olan ? Kapsül yerine çekirdek öğüten daha iyi sanırım hergün tüketimde.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    6 ay kadar cafe işlettiğimden biraz kahve yapmayı öğrenmiştim ondan dolayı Hepsiburada.com | Guvenlik aldım.

tchibo kahve alıyorum afrıca blend ne çok yumuşak ne çok sert ayda bir 200gr alıyorum. günde birer fincan hanımla içiyoruz Türk kahvesi içmez isek.

makine konusunda tek garibime giden kaşık denilen kahveyi üstüne göküp sıkıştığın zavazingonun ilk işlemi yapmamla parlaklığının gitmesi. içinde problem yok dışının kaplaması matlaştı sadece. onun dışında problem yok. 50-60 fincan sonrası zaten dışarıda içmekten ucuza geliyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler