User Tag List

Sayfa 7/46 İlkİlk ... 5678917 ... SonSon
865 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: Otomobiller & DIY

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    C1 ustundeki eski topuzu kesinlikle C1'e ait degil. Yanlis gormuyorsam AE101 kasa Corolla'da cikan topuz bu. Orijinaline ne olmus, niye degistirmisler merak ettim dogrusu. Ancak arac elinizde bambaska olmus, elinize emeginize saglik, kesenize bereket
    Araba zaten Toyota Aygo ile aynı olduğundan ortak parça kullanarak maliyeti düşürmek için topuzu toyota dan almış olabilirler.

Yani corolla olma ihtimali var ama c1 in de orj fabrika çıkışı üzerinde gelen topuz budur.

Yaptığım işler genel olarak emek yoğun işler, zira arabaya aldığım en pahalı parça şuan vites topuzu, 140 TL

C1 in güzel yanı, müdahaleye müsait bir araç.

Lego gibi sökmesi ve takması basit. Mesela c5 e turbo basınç göstergesi aldım ama takamadım.

Arabanın motor bölümü ile iç kısım arasında geçiş sağlayacak bir yer yok, c1 öyle mi eğilip bi bakıyorum egzantriği görüyorum neredeyse

Ufak bir güncelleme olsun.

Arka kısımdan ses çukurlarda baya dan dun sesler geliyordu.

Stepneyi ve avadanlıkları söktüm, manzara hiç hoş değil.

Stepnenin dışarı bakan kısmı taban sacına değiyor, haliyle araç hareket ettikçe temastan ötürü boyayı kaldırmış.

Nem, su alma derken o bölge de paslanma olmuş, ben pasın üzerine bir boya vs yapmadım temizledim sadece.

c2 için aldığım yalıtım malzemesini takmadan araba gittiği için nasibi cebir miş. Malzeme dbmat davlumbaz malzemesi.

Şöyle de minnak bir video çekmişim, arabanın taban sacı ciddi esniyor ve çok ince.

Maliyeti düşürmek için kaçırabildikleri her yerden her malzemeden tasarruf etmişler üretirken.

https://www.youtube.com/shorts/1G8VCz3_A-4

c1 şuan tek araba olması sebebiyle, detaylı söküp işlem yapamadım. Kabaca dıştan görünen kısımlara yalıtım yaptım.

Farkı keşke anlatabilsem, beklentimin çok ötesinde bir düzelme oldu açıkçası.

Bunu yaygınlaştırıp taban tavan kapı içi girmeyi düşünüyorum, c1 o zaman ciddi tok bir araç olur gibi geliyor.

Arka kapı içinde cam olmadığı için o kısımdan ciddi umutluyum açıkçası ses iyileşmesi konusunda.

Sonra araçta en can sıkan kısmı düzeltmeye geldi sıra,

Direksiyonu eski sahibi nasıl bir kafa ile yaptığını çözemediğim şekilde maskeleme yapmadan boyamaya çalışmış. Baya basmış boyayı o da akmış sağa sola.

Airbag'i söktüm bu işlemi yaparken en mühim nokta, aküyü sökmek gerekiyor. Arıza kaydımız olsun istemeyiz.

Şu akan yerlere zımpara yapmadım işlemli gibi düşünülmesin yarın bir gün satarken, altına plastik astar, mat siyah ve üzerine vernik attım.

Sonra araca taktım, parlaklığı 1 tık fazla oldu vernikten ötürü, olmadı 1 kat daha mat siyah üzerine mat vernik yapabilirim.

İçeride ızgara boyama / topuz değişimi ve direksiyon airbag boyaması sonrası ilk haline göre baya toparladı bence.

Çılgın procemiz paçalık arka teker somunlarını sıkan arkadaş yarınları düşünmeden sıkmış maalesef.

2 tane bijon anahtarı yamultmama rağmen sökemedim tekerleri, haliyle paçalıkları takamadım

Netice de bu paçalıklar bir şekil takılacak, lastikçiye uğrarım hafta sonu o işi de aradan çıkarırım. Şöyle bir ön izleme bırakayım.

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araca park sensörü takılması çok iyi olmuş mazallah çok büyük araba zaptetmesi zor olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    araca park sensörü takılması çok iyi olmuş mazallah çok büyük araba zaptetmesi zor olur
    arabayı gördüğümde aynı tepkiyi verdim, gerçi biz bir hanım arkadaştan aldık, aldığımız kişi bunu kullanamamış, ama babasının doblosunu kullanıyormuş Biz hanımla bribirimize bakıp şok geçirdik

Elini uzatsan arka cama değiyor arabada, park sensörü fantastik gerçekten.

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ooo
    paçalık ince çizgimdir
    bazı arabalarda sürpriz şık neticeler verir ki bu ufaklıkta da öyle olacağa benziyor

ama bir şekilde arka bütünde fazlaca "citroen" yazısı olmasının önüne geçilse daha mı iyi olacak?

CabrioMan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    C1'i oldum olası sevmişimdir, tatlı değişikliklerle gerçekten oyuncak gibi oluyor. Paçalıklar çok güzel olacak.
    @kilicworkss

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    C1'i ne ara aldın bunu kaçırmışım Güzel gidiyor merakla izliyorum yine, eline sağlık. Güle güle kullanın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 8.000rpm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ooo
    paçalık ince çizgimdir
    bazı arabalarda sürpriz şık neticeler verir ki bu ufaklıkta da öyle olacağa benziyor

ama bir şekilde arka bütünde fazlaca "citroen" yazısı olmasının önüne geçilse daha mı iyi olacak?
    Yazı kısmı beni de düşündürdü, bi böyle takayım, baktım kötü duruyor, mat siyah ile 2 fıs atarız üzerinde

Alıntı CabrioMan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    C1'i oldum olası sevmişimdir, tatlı değişikliklerle gerçekten oyuncak gibi oluyor. Paçalıklar çok güzel olacak.
    Ben de sevdim c5 biraderde olduğundan c1 ile uzunlu kısalı 2.000 km yi devirmek üzereyim, yalıtım sonrası aracın zihnimdeki yeri çok sıra atladı Biraz da yürüse ah ah, o kısma da el atacağız.

Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    C1'i ne ara aldın bunu kaçırmışım Güzel gidiyor merakla izliyorum yine, eline sağlık. Güle güle kullanın
    Eyvallah, ülkede ki enflasyon durumu ve borçlanayım yatırım olsun kafası ile aldım, amaç yatırım yapıp 12 ay sonra (çok uzun bir süre bana) satmak, sevdik şimdilik ufak tefek bir şeyler yapıyoruz can sıkıntımızı atıyoruz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şuraya bir geniş açı cebir bırakayım paçalıkları takılmış.

Konuyu detaylı güncelleyeceğim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    17.09.2022 Günceli, biraz boş vakit bulunca listedeki eksiklerin bir kısmını tamamlayayım istedim.

Bjonları lastikçide gevşetip geldim.

c1 de arka teker içi plastik davlumbaz yok A sınıfından da beklemiyorum açıkçası.

Elimde c2 için aldığım ama kullanmadığım 2 kutu sprey pütürüm vardı. Onları değerlendireyim istedim.

Bu arada plastik muhafaza olan araçlarda da o muhafazanın alt kısmı çamur dolar çürütür, imkan varsa o kısmı arada bir temizlemek lazım fırça ve basınçlı su ile.

Davlumbaz içlerini önce petrol de basınçlı su ile olabildiğince yıkadım eve geldiğimde iş azalsın diye.

Daha sonra sihirli temizleyici asperox ve sert plastik telli fırça ile temizliğe devam ettim.

Oldukça çamur ve kir çıktı, hava zaten çok sıcak olduğu için kurumaya bıraktım diğer işlere geçtim.

Pütürü attıktan sonra kurumaya bıraktım ve paçalıkları monte ettim.

Paçalıkları monte ederken çift taraflı bant sabitlemek için oldukça işe yaradı,

Bir takım ince işler, paçalık içinde vida görünmesin diye taa ford KA dan kalma kapalı vida koruyucular vardı 2 şer adet kullandım, görüntüyü baya toparlıyor bu tür ufak tefek işler.

Arkadan yaşanmış ciddi bir hadise yok araçta, sadece tampon içinde kalan arka sol teker üzeri sacda ufak bir ezilme var, minik bir tıklama olmuş zamanında.

Pütürü ufak tefek korozyon yapmış olan yerlere de sıktım, korusun oraları da.

Şurada daymınd elit pilatinyum pılas 58v (evet batarya da 58v yazıyor ) mıhteşem şarjlı tornavida ve metal fırça ile paslardan arınıyoruz.

Bu metal fırçalar çok güzel aletler işi çok ciddi kısaltıyor.

a101 den alınma 19 TL lik kırmızı boyamız ile 1 takım kaliper 1 takım da kampana boyadık. Deneme amaçlı almıştım zaten boyayı ama iş gördü.

En sevdiğim kare bu oldu dün bu işlemleri yaparken.

Sonra jantlara geçtim, en zor ve gıcık kısım burası. Macunu yapmak dert hava çok sıcak hemen donuyor, çalışılan alan çok dar, macunu sürmek vs zor oldu.

Zımpara sonrası tekrar bir yıkadım, kurusun diye güneşe bıraktım.

Ev yapımı boya ısıtıcı, ciddi iş gören basit bir DIY, kutuya spreyi koyuyorum ilk kademe de saç kurutma makinasını 2-3 dk çalıştırıyorum. Kutu ısındığı için çok daha iyi boyama yapılabiliyor.

Jant kenarında da bir yerden kalma not kağıtları vardı onları kullanıyorum, çok pratik oluyor.

Ve final fotoları bol bol gelsin.

Jantlarda fotolardan belli olmayan kusurlar var, jant işine çok özenmedim yalan yok. Boyacıların jant işinden neden kaçındıklarını daha iyi anladım, alan dar çalışmak zor, iyi netice almak dış panellere göre çok zor oluyor. Nedense ilanlara da baktığımda çok fazla siyah jant görüyorum, kesinlikle siyah jant bana göre pişmanlıktır. Aracın siyah jantlı hali ne kadar kötü ise bu hali o kadar iyi. Jantlara özenmemiş olmamın bir sebebi de başka jant'a geçme düşüncesi.

Tampondaki gri bölge macun yapıp zımparaladığım boyaya hazır kısım, boyacı zemini hazırla sertleştirici katacağım içine aldıktan sonra hemen kullanırsın dediği için bekletiyorum. Ön tarafta da 1-2 yer var tekrar macun vs yapılacak, hepsini bir arada çıkartacağım.

Arabanın jantları et39 ve 6j çıktı. @mikelazi abimle konuştuk 15mm civarı bir spacer bizim arka görüntüyü tamamlayacak.

Şuraya 1 tane de ilk halinin fotosunu ekleyeyim, aradaki farkı daha net anlaşılsın.

1-2 tane de iç görsel sıkıştıralım.

Şu renk çok güzel oldu ama akşamları cama yansıyor ayna görüşünü az da olsa engelliyor.

Bu kısmın tasarımını seviyorum, iç aydınlatma da truncu da favorim. C5 de güzel ama bu renk daha güzel.

KM Göstergesinin üzerine atıp kaçmışlar gibi duran devir göstergemiz,

Işık paket lakşiri edişın aydınlatmalarımız.

Plaka lambalarını truncu park lambasından yapınca bu görüntü çıktı ortaya, beyaz led yapana kadar idare etsin.

Apoudi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize emeğinize sağlık �� özellikle jantların değişimi arabanın aurasını değiştirmiş yaptığınız işleri zevkle takip ediyoruz
    What's yours will find you..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Apoudi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize emeğinize sağlık �� özellikle jantların değişimi arabanın aurasını değiştirmiş yaptığınız işleri zevkle takip ediyoruz
    Koyu renkler küçük gösteriyor, siyah jant zaten sevmiyorum, nadir araca yakışıyor bence. Teşekkür ederim kendimizi eğlendirecek kadar bir şeyler yapıyoruz.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla çok tatlı olmuş böyle doğru düzgün bir şekle girmiş araba, eline sağlık

Sti_Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi maşallah çok yerinde güzel dokunuşlar, tam arkadan geniş açı çekilen fotoda paçalıklar vs tam Ralli arabası gibi çıkmış. Tutmayın küçük enişteyi
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

kado - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sahibinden.com Hata Sayfası

Şu tarz bir jantla çok güzel kombin olur.
    ‎kızlar uzadıkça çirkinleşiyor; kız dediğin 1.60 - 1.75 olacak. 1.85 kız mı olur ya. he bu arada 1.45 de olmaz, o ne lan öle iddaa oranı gibi..

Jön Türk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Harika ilerliyorsunuz kazasız belasız iyi günlerde kullanın
    #eksikpazar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla çok tatlı olmuş böyle doğru düzgün bir şekle girmiş araba, eline sağlık
    Patates'e biraz sos kattık güzelleşti Kızım hala bu araba salak baba, bak cama basıyorum kendisi yukarı çıkmıyor, bak kemeri söküyorum blip blip yapmıyor diyor

Alıntı Sti_Ozan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi maşallah çok yerinde güzel dokunuşlar, tam arkadan geniş açı çekilen fotoda paçalıklar vs tam Ralli arabası gibi çıkmış. Tutmayın küçük enişteyi
    Foto bence de güzel oldu, c1 in en güzel karesi olabilir. Küçük enişteye bi cooler + hibrit tb yapsak biraz daha hızlanacak, kafamdaki görsel jant hariç tamamlandı neredeyse.

Alıntı kado Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sahibinden.com Hata Sayfası

Şu tarz bir jantla çok güzel kombin olur.
    Üzerindeki jantlar + 700 TL sökme takma dahil şu jantla anlaştım ama bursa ya gitmem lazım, gidebilsem hemen al ver yapacağım. Hem bunlar et31 8 mm daha dışarı almış olacağım lastikleri.

Alıntı Jön Türk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Harika ilerliyorsunuz kazasız belasız iyi günlerde kullanın
    Teşekkür ederim, görsel işlerin tamamı emek gerektiren işler maliyet oldukça düşük. İlk hali ile son hali arasındaki farkı gördükçe ben de mutlu oluyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Patates'e biraz sos kattık güzelleşti Kızım hala bu araba salak baba, bak cama basıyorum kendisi yukarı çıkmıyor, bak kemeri söküyorum blip blip yapmıyor diyor

Foto bence de güzel oldu, c1 in en güzel karesi olabilir. Küçük enişteye bi cooler + hibrit tb yapsak biraz daha hızlanacak, kafamdaki görsel jant hariç tamamlandı neredeyse.

Üzerindeki jantlar + 700 TL sökme takma dahil şu jantla anlaştım ama bursa ya gitmem lazım, gidebilsem hemen al ver yapacağım. Hem bunlar et31 8 mm daha dışarı almış olacağım lastikleri.

Teşekkür ederim, görsel işlerin tamamı emek gerektiren işler maliyet oldukça düşük. İlk hali ile son hali arasındaki farkı gördükçe ben de mutlu oluyorum.
    Ne varsa Bursa'da var
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    naann patates nerden,nerelere ))

cebiRR candır

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Farlar temizlense,
    Kapı kollarındaki kromlar gitse,
    Ön lip sökülse,
    Bi çıtır basılsa,
    Ön cam dahil bi film yapılsa mermi gibi olucak. İlk haline göre çok çok tatlı olmuş abi elinde. Keyigle takipteyim

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler